Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-08-06, 19:43
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή Enter the discus

Λοιπον σημερα αδειασα το ενυδρειο μου απο νερο χαλικι απο τα παντα ! Εχω λοιπον ενα αδειο ενυδρειο να το κανω οτι θελω. Διαστασεις ειναι 250χ70χ70 .
Εφοσων εχω πειραματιστει (τροπος του λέγειν) τοσο με αφρικανικες κιχλιδες οσο και με Μεγαλες αμερικανικες, αποφασισα να κανω κατι πολυ ομορφο και πολυ κοινωνικο.
Εδω λοιπον πρεπει να επεμβετε εσεις και να με βοηθησετε.
Θελω να κανω ενα discus tank εχω καποια πραγματα στο μυαλο μου που θελω να μοιραστω μαζι σας σχετικα με το combo των ψαριων που θελω να βαλω μεσα.
Αυτο που κυριως θελω απο εσας ειναι να με καθοδηγισετε βημα βημα στο στρωσιμο-χτισιμο του ενυδρειου για να ειναι τα ψαρια σε ενα τελειο σπιτικο ^^ .
Για αρχη σκεφτομαι 10 clown loaches , 20αδες απο neon tetras , cardinal tetras , bleheri tetras , roseys , red eye tetras , hemigramus erythrotonus , 10 corys , 10 otto's , 2-4 golden nugget plecos , 6 bolibian rams , 6 Apistograma cacatuoides , 10 discus , 4 Geophagus Surinamensis OR Jurupari , 4 Uaru Amphiacanthoides .

Στο θεμα των ψαριων θελω να σιγουρευτω εαν οι γεωφαγοι και τα ουαρου δε θα φανε τα τετρας και δε θα καταστρεψουν τα φυτα (γιατι θελω να γινει φυτευτο το ενυδρειο) .
Απο εδω και περα πειτε οσοι θελετε εμπειραστατωμενα τη γνωμη σας με αριθμους και στοιχεια !

Εχω 6 λαμπες 1.5 μετρου αρκαδια τις ροζ.
2 κυκλοφορητες της eheim ουτε και θυμαμαι ονομασια αλλα 2200 litres per hour Νομιζω οτι ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-08-06, 21:56
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Δεν είχα ποτέ δίσκους, οπότε δεν θα μιλήσω ως δισκο-ειδική αλλά λίγο γενικότερα.
Όταν έχεις σκοπό να ανακατέψεις τόσα πολλά είδη μαζί, πρέπει να είσαι σίγουρος ότι έχεις μελετήσει πολύ πολύ καλά πρώτα. Το ότι είναι τόσο μεγάλο το ενυδρείο σου είναι βέβαια καλό, αλλά για σκέψου την εκδοχή να διαπιστώσεις κάποιο λάθος κατόπιν εορτής... Μιλάμε για ώρες κυνηγητού μέχρι να αφαιρέσεις ανεπιθύμητα ψάρια! Πέρα από τα πρακτικά προβλήματα που δημιουργεί πολλές φορές η συγκατοίκηση πολλών ειδών, είμαι γενικότερα υπέρ του μινιμαλισμού στη σύνθεση ψαριών (max 6 διαφορετικά) για λόγους ισορροπίας αλλά ακόμα και αισθητικούς. Περί ορέξεως βέβαια...

Έχω και δύο παρατηρήσεις πιο συγκεκριμένες για τη σύνθεση που αναφέρεις

-Στη θέση σου δεν θα ανακάτευα τόσα πολλά διαφορετικά είδη tetras. Έτσι έχεις λιγότερες πιθανότητες να τα δεις να λειτουργούν σαν σωστές ομάδες.

-Τα clown loaches μεγαλώνουν πολύ! Το έχεις υπόψη σου? Νομίζω ότι τα 10 είναι υπερβολή.

Τα 2 τελευταία είδη που αναφέρεις δεν τα γνωρίζω, οπότε θα πρέπει να σου απαντήσει κάποιος άλλος με σχετική εμπειρία.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-08-06, 02:01
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chriskousis
Για αρχη σκεφτομαι 10 clown loaches , 20αδες απο neon tetras , cardinal tetras , bleheri tetras , roseys , red eye tetras , hemigramus erythrotonus , 10 corys , 10 otto's , 2-4 golden nugget plecos , 6 bolibian rams , 6 Apistograma cacatuoides , 10 discus , 4 Geophagus Surinamensis OR Jurupari , 4 Uaru Amphiacanthoides .
τα μέτρησες να δεις πόσα είναι ?????? μιλάμε για 185 ψάρια ?!?!?!?!?!
εντάξει … είπαμε 1,2 τόνους ενυδρείο είναι … αλλά νομίζω ότι πήρες πολύ φόρα … στο κάτω κάτω δεν έχεις και πισίνα !!


καταρχάς συμφωνώ σε όλα με τον Xotikouli …
με μία πολύ γρήγορη ματιά έχουμε
τα clown μπορούν να φτάσουν και τα 30 εκατοστά … νομίζω ότι τα 10 ψάρια είναι υπερβολικά πολλά !!

τα golden nugget plecos επίσης φτάνουν τα 30 εκ. … 4 ούτε κατά διάνεια … 2 και πάρα πολλοί είναι …

οι δίσκοι τα 17 εκ. … θα αφήσω τους ιδικούς να κρίνουν αν χωράνε … αλλά νομίζω ότι είναι πολλά 10 κομμάτια …

τα jurupari τα 24 εκ. … και κρίνοντας από το άνοιγμα του στόματος τους … δεν νομίζω ότι θα κάνανε καλή παρέα με τα τέτρα … εκτός ίσως από την ώρα του φαγητού βέβαια …

επίσης δεν μας έχεις πει κάποια πράγματα για το ενυδρείο σου … όπως για παράδειγμα δουλεύει με sub ?? αν ναί πόσα λίτρα είναι ???

θα συμφωνήσω ότι θα ήταν καλύτερα τα τέτρα να είναι από 2 το πολύ 3 είδη για να μπορέσεις να διακρίνεις καλύτερα συμπεριφορές … σε κάθε περίπτωση θεωρώ τον αριθμό των 120 κομματιών υπερβολικά μεγάλο … ακόμα και για τα λίτρα σου … (πάντα σε συνδυασμό και με τα υπόλοιπα ψάρια )

τέλος … έχεις σκεφτεί πόσο θα σου στοιχίσει για να αποκτήσεις όλα αυτά τα ψάρια ?????????????????????
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lsourtzo : 07-08-06 στις 02:04
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-08-06, 06:59
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

ειπα οτι αυτα τα ψαρια εχω στο μυαλο μου! ουτε οτι θα τα παρω , ουτε οτι τα πηρα! για αυτο κιολας τα ονομασα για να μπορειτε να δειτε και να εκφερετε τις γνωμες σας.
οι clown ειναι τρομακτικα slow growers 10 ειναι πολλοι λετε ε? οκ να κατεβουμε στους 6?
τα τετρα τα προτιμουσα σε ποικιλια ειδων! αλλα εφοσων λετε πως το καλυτερο ειναι 3 περιπου ειδη θα μεινω στα bleheri , cardinal και hemigramus erythrotonus .

τα golden nugget νομιζα ειναι τα μικρα plecos
το sub ειναι γυρω στα 100λιτρα

ναι και ομως ξερω ποσο κοστιζουν τα ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-08-06, 08:15
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Τα clown loaches στην αιχμαλωσία δεν ξεπερνούν τα 12 - 13 cm.Ο πληθυσμός των 10 μου φαίνεται καλός για τα λίτρα σου.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-08-06, 08:54
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chriskousis
Για αρχη σκεφτομαι 10 clown loaches , 20αδες απο neon tetras , cardinal tetras , bleheri tetras , roseys , red eye tetras , hemigramus erythrotonus , 10 corys , 10 otto's , 2-4 golden nugget plecos , 6 bolibian rams , 6 Apistograma cacatuoides , 10 discus , 4 Geophagus Surinamensis OR Jurupari , 4 Uaru Amphiacanthoides .
Με 50 λιτ./δίσκο μίνιμουμ, μπορείς να βάλεις 15.
Εντάξει είναι ,συμβατά εννοώ, οι καρδινάλιοι και τα corys.
Αρκετοί επιμένουν και για τους ροδόστομους (εντυπωσιακός σχηματισμός του σμήνους).

Με μπόλικες ρίζες, λίγα φυτά, καλή φίλτρανση,υπομονή και Α/Ο μπορείς να έχεις ένα θεαματικότατο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-08-06, 12:26
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

η ταπεινη μου γνωμη ειναι αφου θες δισκους βαλε καρδιναλ και ροδοστομους.αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-08-06, 14:09
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Εφόσον το ενυδρείο θα έχει χαρακτήρα κοινωνικού και όχι κάποιου εξειδικευμένου ενυδρείου έχουμε και λέμε:

- 10 δίσκοι είναι αποδεκτό για το μέγεθος του ενυδρείου (θα έλεγα όχι περισσότερους γιατί θα έχεις μεγάλο πληθυσμό άλλων ψαριών).
- Ενώ οι clown δεν ξεπερνούν τα 15 εκατοστά στο ενυδρείο, θα σου έλεγα να μην ξεπεράσεις του 6 αφού θα έχεις πολλά ψάρια βυθού.
- Όσον αφορά τα tetra, προτιμώ ένα μεγάλο κοπάδι ενός μόνου είδους. Αν προτιμάς περισσότερα είδη, προχώρα με τα 2-3 που σου αρέσουν περισσότερο (20άδες - συνολικά 60 ψάρια).
- Τα cories ΟΚ αλλά 10 oto δεν θα φτάνουν για το ενυδρείο σου.
- Όχι στα gold nugget. Προτίμησε κάποια από τα μικρότερα είδη όπως είναι τα Ancistrus ή Peckoltia.
- ΟΚ και στα Bolivan rams (M. altispinosa OXI M. ramirezi) αλλά θα έλεγα να επιλέξεις κάποιο άλλο είδος Apistogramma.
- Τέλος, θα ήταν εξαιρετική επιλογή τα Uaru Amphiacanthoides αφού είναι ήρεμοι γίγαντες.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-08-06, 14:26
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

γιώργο οπως ειπα και ποιο πριν εκανα λαθος με τους golden nugget. νομιζα οτι ηταν dwarf plecos! εκανα αλλο ενα λαθος ! δεν ηθελα bolivian rams! αλλα τους ramirezi. γιατι οχι ramirezi ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-08-06, 19:50
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παρόλο που είναι μεγάλο ενυδρείο, πιθανότατα να αντιμετωπίσεις προβλήματα επιθετικότητας Apistogramma-ramirezi..... εκτός κι αν επιλέξεις ένα πιο ήρεμο είδος απ' ότι είναι το cacatuoides (γι' αυτο σου πρότεινα να επιλέξεις διαφορετικό είδος apisto στην προηγούμενη δημοσίευση).
Αν όντως επιλέξεις κάποιο πιο ήρεμο είδος (όπως το Ap. borelli), τότε δεν θα υπάρχουν προβλήματα με τα M. ramirezi.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-08-06, 07:58
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Εμένα η γνώμη μου είναι speciestankμε δίσκους και μόνο με καρδινάλιους cory΄sκαι pleco. ΘΑ είναι φανταστικό με καμιά 15 αριά δίσκους. Λίγα και ανθεκτικά φυτά (ως προς την θερμοκρασία) και ρίζες. Προσωπικά δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα οι κλόουν (και υπάρχει περίπτωση να ψιλοστρεσάρουν τους δίσκους.

Δεν σκέφτεσαι τπτ θαλασσινό ε?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-08-06, 08:57
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Και εγώ πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να μην βάλεις Uaru, Jurupari και Clown.Με 12-15 δίσκους 2-3 μικόσωμα είδη tetras κάποιες νανοκιχλίδες corys κάποια ancistrus και προσέχοντας το αquascaping θα έδιχνε τέλειο.Αν πάλι επιμένεις να βάλεις και άλλο μεγαλώσομο είδος θα σου έλεγα να δεις τα altum.Για το τελευταίο μπορεί να υπάρχουν αντιρησεις όμως αν θυμάμε καλά ο accnt είχε αυτό το συνδιασμό παλιά οπότε θα μπορούσε να πει περισσότερα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-08-06, 09:09
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Εμένα η γνώμη μου είναι speciestankμε δίσκους και μόνο με καρδινάλιους cory΄sκαι pleco. ΘΑ είναι φανταστικό με καμιά 15 αριά δίσκους. Λίγα και ανθεκτικά φυτά (ως προς την θερμοκρασία) και ρίζες. Προσωπικά δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα οι κλόουν (και υπάρχει περίπτωση να ψιλοστρεσάρουν τους δίσκους.

Δεν σκέφτεσαι τπτ θαλασσινό ε?
οχι δεν ειμαι ακομα για θαλασσινο.. αν και κατι σιγουρα θα κανω στο μελλον .
για την ωρα ειμαι μονο στις κιχλιδες.
Δεν εχει ξεκαθαρισει ακομα στο μυαλο μου το κατα ποσο οι δισκοι ειναι τα ψαρια που μου ταιριαζουν. καθως παντα ειχα αγρια-ημιαγρια setups .
ο χρονος θα δειξει . το ενυδρειο βρισκετε under construction οποτε μεχρι να το τελιοσω με aquascaping στρωσιμο κτλ εχω κανα μηνα λασκα .
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-08-06, 11:43
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm
Αν πάλι επιμένεις να βάλεις και άλλο μεγαλώσομο είδος θα σου έλεγα να δεις τα altum.Για το τελευταίο μπορεί να υπάρχουν αντιρησεις όμως αν θυμάμε καλά ο accnt είχε αυτό το συνδιασμό παλιά οπότε θα μπορούσε να πει περισσότερα
Τα Altumθα φάνε τους καρδινάλιους. Μόνο αν οι καρδινάλιοι είναι αρκετό καιρό μέσα στο ενυδρείο και έχουν μεγαλώσει αρκετά, τότε και μόνο μπορούμε να βάλουμε μικρά Altum.
Πάντως είναι και αυτά εντυπωσιακά ψάρια αν και λίγο αδηφάγα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chriskousis
Δεν εχει ξεκαθαρισει ακομα στο μυαλο μου το κατα ποσο οι δισκοι ειναι τα ψαρια που μου ταιριαζουν. καθως παντα ειχα αγρια-ημιαγρια setups .


Αυτό είναι ένα θέμα, γιατί οι δίσκοι θα είναι τα κύρια ψάρια στο ενυδρείο.
Προσωπικά με κούρασαν με την έννοια ότι δεν είχαν «κίνηση». Πάντως από χρώματα και μέγεθος είναι μια χαρά.

__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-08-06, 11:59
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Διαφωνώ με τα altum, κυρίως για το ότι είναι θηρευτές των tetra (όχι μόνο των καρδινάλιων).
Το Uaru από την άλλη είναι ένα πολύ ήρεμο είδος που ζει στους ίδιους ποταμούς με τους δίσκους κάνοντάς τα ιδανικούς συγκάτοικους τους.

Πάντως, Χρήστο, θα σου έλεγα να κατασταλάξεις σε ποια ψάρια θέλεις να ασχοληθείς ( ναι ή όχι στους δίσκους; ) και όταν αποφασίσεις 100% να μας πεις.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-08-06, 12:10
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Υπ οψιν οτι Uaru και φυτα, αδυνατον...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-08-06, 12:16
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chriskousis
θελω να γινει φυτευτο το ενυδρειο
Όντως... αυτό δεν το είδα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-08-06, 13:05
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

για να το κλεισω το θεμα,βαλε αγαπητε συναδελφε,10-12 δισκους,και καμμια 35αρια ροδοστομος και θα εισαι σουπερ...αλλα προσοχη οχι ολα τα ψαρια με τη μια..!!!μην βιαστεις...ασε το φιλτρο σου να δουλεψει μετα το στρωσιμο,και βαλε τον κοσμο σιγα-σιγα......
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-08-06, 19:42
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Τα κλοουν γενικα ειναι ντροπαλα ψαρια και στρεσσαρονται ευκολα με αποτελεσμα να εμφανιζουν ευκολα ικ και διαφορες ψιλοασθενειες..... Με δισκους καλυτερα να τους αποφυγεις..... Ενα ενυδρειο με δισκους για κυριο θεμα , ενα τεραστιο κοπαδι ροδοστομα ή καρντιναλ για κινηση και αρκετα κορις για καθαριοτητα βυθου ειναι ο,τι πρεπει.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-08-06, 18:07
Βενέρης Πέτρος Ο χρήστης Βενέρης Πέτρος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Περιοχή: Ερετρια
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Μία από τα ίδια!!!

Φίλε chriskousis είμαι ένα βήμα πιο μπροστά με τα ίδια σχεδόν λίτρα.
Προσπαθώ να στήσω το καινούριο 1200λτ για να καταφέρω να βάλω δίσκους.
Προς το παρόν έχω βάλει σταδιακά σε έναν μήνα, 10 Corydoras, 10 neon, 4 cardinals και 3 πλακοστομα, το ενιδρύο είναι στρωμένο αλλά:


Πιστεύω πως πρέπει άμεσα να προμηθευτώ μία Α/Ο πριν τολμήσω να βάλω δίσκο, ξέρει κανείς τι παίζει από μάρκες και πια πρέπει να είναι η απόδοση της???? (είδα στις μαζικές παραγγελίες πως έγινε μία αγορά Α/Ο 400λτ/ 24ωρο αλλά δεν πρόλαβα)!!!
Υπάρχουν δίσκοι από Γερμανία που ζουν σε PH 7,5 αλλά νομίζω πως σε τόσο σκληρό νερό δεν μπορούν να ζευγαρώσουν στο μέλλον, και σίγουρα δεν μας συμφέρει να ρίχνουμε χημικά για να κατεβάσουμε ph, kh και dh σε κάθε αλλαγή νερού.
__________________
Πέτρος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-08-06, 19:00
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Tελικα Πετρο το εφτιαξες το ενυδρειο ?
__________________
Kλιμακιο Κυκλαδων
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-08-06, 19:27
Βενέρης Πέτρος Ο χρήστης Βενέρης Πέτρος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Περιοχή: Ερετρια
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Το έφτιαξα τελικά!!!!


Όσο περνάει ο καιρός καταλαβαίνω σε πόσο βαθιά νερά μπήκα αλλά μου αρέσει όλο και περισσότερο!!!

πρέπει άμεσα να επιλέξω Co2 και Ro...
Πίστευω πως το Co2 Fertilisation και το CO2 control system είναι ΟΚ και ψάχνω τιμές απο Γερμανία, Όσον αφορά την Ro είμαι βαθιά νυχτομένος.

Αστα......
__________________
Πέτρος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-08-06, 01:06
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βενέρης Πέτρος
...είδα στις μαζικές παραγγελίες πως έγινε μία αγορά Α/Ο 400λτ/ 24ωρο αλλά δεν πρόλαβα)!!!...
Η αγορά δεν έγινε ακόμα Ούτε καν η παραγγελία δεν έγινε
Μην είσαι σίγουρος οτι δεν πρόλαβες.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-08-06, 17:32
Βενέρης Πέτρος Ο χρήστης Βενέρης Πέτρος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Περιοχή: Ερετρια
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Δεν έγινε ακόμα!!!!

Το βλέπεις να προχωράει το θέμα ή να συνεχίσω το ψαξιμο?
__________________
Πέτρος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
seachem discus trace..... klaz Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 14-01-06 12:39
Το χρονικο της καταστροφης...... Pritanis Δίσκοι 59 08-12-05 17:22
discus with???? Peter Δίσκοι 16 15-12-03 23:59
discus aquarium lights johnny98130 Δίσκοι 7 13-10-03 09:43
Discus pH czotalis Δίσκοι 2 06-07-03 22:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08948 seconds with 15 queries