Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-11-04, 23:43
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή "Μεγάλωμα" δίσκων

Διάβασα σε αρκετά sites οτι όταν οι δίσκοι "είναι στην ανάπτυξη", καλό είναι να βρίσκονται σε σχετικά σκληρό νερό ωστε να αναπτύσσεται καλύτερα ο σκελετός τους (να έχουν αρκετό ασβέστιο κλπ) και όταν ενηλικιωθούν, να μαλακώνουμε/οξύνουμε (με την έννοια να το κάνουμε πιο όξινο) το νερό, ωστε να αναπαραχθούν.

Αλλοι (λιγότερα sites) λένε οτι από την γέννηση μέχρι την ενηλικίωση (δηλαδή πάντα) οι δίσκοι πρέπει να ζουν σε μαλακό και όξινο νερό.

Εμένα πιο λογική μου φαίνεται η πρώτη άποψη, αλλά επειδή πρέπει να "κρατήσω και μια πισινή"...

Ερωτώ :

Οι δίσκοι μου είναι πιτσιρικάδες (5-6 εκατοστα).
Εχω αυτήν την στιγμή, ΚΗ=6, GH=7, pH=6,7 (χρειάστηκε περίπου 1-1,5 μήνας "ήπιας προσαρμογής" ωστε να αλλάξουν αυτά τα χαρακτηριστικά από το περιβάλλον στο οποίο ζούσαν - ΚΗ=9, GH=11, pH=7,3).

Μου είναι πολύ εύκολο να κατεβάσω πχ το ΚΗ στο 4, το GH στο 5 και το pH κοντά στο 6 - η όλα αυτά ακόμα χαμηλότερα...

Να συνεχίσω την "ήπια προσαρμογή" ωστε να φτάσω τις τιμές "που θέλουν οι δίσκοι", ή να κρατήσω τα πράγματα ως έχουν μέχρι να ενηλικιωθούν τα ψάρια... και μετά να φτιάξω "δισκάδικο νερό" ???

Και μια δεύτερη ερώτηση:
Μπορεί κάποιος να μου δώσει αναλογία σκόρδου σε "DIY τροφή" ? Εχω φτιάξει ένα μίγμα με καρδιά βοδινού, συκώτι κοτόπουλου, μαρούλι, αγγούρι, σπανάκι, εμπορική τροφή για δίσκους, γαρίδα, αθερίνα και κόκκινο σκουλίκι. Πόσο σκόρδο (ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ) να βάλω ?

ΥΓ: Καλά, η καρδιά βοδινού δεν παίζεται... Λίγες φορές έφαγα τόσο νόστιμο κρέας ... γι αυτό τρελλαίνονται και τα ψάρια ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-11-04, 23:57
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Και για κόοκινο σκουλήκι τρελαίνονται. Θα φας και απ'αυτό ?? :P
__________________
81 lt

8 tiger barbs - 1 anchistrus - 3 ottos - 15 caridina japonica
JBL Cristalprofi 250 external filter - DIY CO2, 3 x 15W Sylvania Gro-lux
Το χαλίκι επειδή το ματιάσατε, πλέον μαύρισε από το κακό του...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-11-04, 01:43
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Οι δίσκοι πάνω απο ολα θέλουν σταθερές συνθήκες χωρις σκαμπανεβάσματα σε PH, KH. Καποιοι θα σου πούνε ότι και το νερο της βρύσης χωρις ιδιαίτερη επεξεργασία ειναι καλό. ΙΜΟ και αφου εχεις διαθεση να φτιαξεις σταθερά καλο νερο θα σου πρότεινα συνθήκες:
ΚΗ=4(για να έχεις ικανοποιητικό Buffering) PH~6.7 +- 0.2 και conductivity=250μS.
Τωρα αν μετά ψαχνεις και breeding τοτε αλλαζουν ολα.

P.S. Καπου ειχα διαβασει ότι ο σκελετός των ψαριων διαμορφώνεται κυρίως τους πρώτους 3-4 μήνες της ζωής τους. Αν ειναι έτσι τοτε δεν εχουν και πολύ μεγαλη σημασια τα σενάρια που λες για την διαμόρφωση του νερου των δίσκων αφού οι δίσκοι που αγοράζουμε ειναι το λιγότερο 4 μηνών κατά μέσο όρο.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-11-04, 11:34
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Eγώ θα κρατούσα στη θέση σου τις συνθήκες που έχεις τώρα!Έτσι και σε μία επείγουσα αλλάγή νερού από την βρύση,δεν θα έχεις σημαντικό πρόβλημα.Οι δίσκοι σου μεγάλωσαν στη Γερμανία;Εκεί τους έχουν σε 700 μSiemens αγωγιμότητα νερού,και αν δεν τους φτάσει τόσο ρίχνουν και λίγο αλάτι μέσα Στο dph.com έχει στα άρθρα τις συνταγές που θέλεις .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-11-04, 12:51
Το avatar του χρήστη daukalion
daukalion Ο χρήστης daukalion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2004
Περιοχή: Malawi
Μηνύματα: 43
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην daukalion
Προεπιλογή

kosta είσαι σε πολύ καλό δρόμο ... μη την ψάχνης και τόσο.
__________________
Daukalion
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-11-04, 15:02
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στο dph.com έχει στα άρθρα τις συνταγές που θέλεις .
Διορθώνω λίγακι www.dph.nl
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-11-04, 20:17
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Παράθεση:
Διάβασα σε αρκετά sites οτι όταν οι δίσκοι "είναι στην ανάπτυξη", καλό είναι να βρίσκονται σε σχετικά σκληρό νερό ωστε να αναπτύσσεται καλύτερα ο σκελετός τους (να έχουν αρκετό ασβέστιο κλπ) και όταν ενηλικιωθούν, να μαλακώνουμε/οξύνουμε (με την έννοια να το κάνουμε πιο όξινο) το νερό, ωστε να αναπαραχθούν.

Αλλοι (λιγότερα sites) λένε οτι από την γέννηση μέχρι την ενηλικίωση (δηλαδή πάντα) οι δίσκοι πρέπει να ζουν σε μαλακό και όξινο νερό.

Εμένα πιο λογική μου φαίνεται η πρώτη άποψη, αλλά επειδή πρέπει να "κρατήσω και μια πισινή"...
Γιατι σου φαινεται πιο λογικη η πρωτη αποψη?
Οι δισκοι απο τη φυση τους ζουν σε οξινο νερο.Αρα το πιο λογικο ειναι να τους κραταμε οσο μπορουμε σε οξινο περιβαλλον,αν οχι τουλαχιστον σε ουδετερο.

Φιλε κωστα το μιγμα που χρησιμοποιεις ειναι πολυ φορτωμενο και αρκετα βαρυ για το στομαχι τους.Αν βαλεις και σκορδο θα τους "καψεις" στο τελος.

Η καρδια βοδινου ειναι γεματη ορμονες και δυσκολη στην πεψη,με αποτελεσμα μετα απο καποιο χρονικο διαστημα να εχει προβλημα με το στομαχι του.Συνεπως θα την περιορισεις παρα πολυ και μολις παρει λιγο τα επανω του(αναπτυχθει) να την σταματησεις τελειως.
Το κοτοπουλο δεν το συζηταω καθολου.
Θα σου προτεινα να χωρισεις την τροφη σου σε μερη.
Σε "πρασινη" τροφη,σε ζωικη(εδω βαζω και τα σκουλικια) και ψαρια(γαριδες κτλ..).
Τωρα αν θελεις να χρησιμοποιησεις σκορδο,επεσε στα χερια μου μια τροφη σε flakes της tropica.Ταιζω τους δισκους 2 φορες την εβδομαδα και μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα.Παντα ομως με επιφυλαξη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-11-04, 21:45
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos
Οι δίσκοι σου μεγάλωσαν στη Γερμανία;
Οχι, στην Μαλαισία (κατά τα λεγόμενα του μαγαζάτορα).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kroud
Γιατι σου φαινεται πιο λογικη η πρωτη αποψη?
Οι δισκοι απο τη φυση τους ζουν σε οξινο νερο.Αρα το πιο λογικο ειναι να τους κραταμε οσο μπορουμε σε οξινο περιβαλλον,αν οχι τουλαχιστον σε ουδετερο.
Οταν μεγαλώνουν, δεν αναπτύσσεται ο σκελετός τους περισσότερο από όταν φτάσουν στο τελικό τους μέγεθος? Αρα χρειάζονται κάπως περισσότερα άλατα μέταλλα κλπ.
Στο φυσικό τους περιβάλλον, η ανανέωση του νερού είναι συνεχής, ενώ στις περιορισμένες διαστάσεις ενός ενυδρείου αυτή η ανανέωση γίνεται με τις αλλαγές νερού.

ΙΣΩΣ στο ενυδρείο τα στοιχεία αυτά να εξαντλούνται γρηγορότερα απ' ότι στη φύση. - Μιά μέρα μετά την αλλαγή νερού, έχω στο ενυδρείο αγωγιμότητα ~280. Μια μέρα πρίν την αλλαγή, ~265. Αυτό το παρατήρησα τις δυο τελευταίες βδομάδες. Δηλαδή μέσα σε 5 μέρες "εξαφανίζονται" 7-8 ppm διαλυμένα στερεά. Πού πάνε αυτά? κατακάθονται η καταναλώνονται από φυτά και ψάρια?

Γι αυτό μου φαίνεται πιο λογικό για όσο διάστημα οι δίσκοι μεγαλώνουν να είναι σε ελαφρώς (1-2 βαθμούς) σκληρότερο νερό και μετά, μόλις φτάσουν στο τελικό τους μέγεθος και άρα θα θέλουν κάπως λιγότερα "δομικά υλικά" για τον σκελετό τους, τους "δίνουμε" το φυσικό τους περιβάλλον.
Η...μήπως ψάχνω ψύλλους στ' άχυρα ?

Τώρα για την τροφή, τους δίνω αυτό το "φορτωμένο πράγμα" 1-2 φορές τη βδομάδα. Δεν είναι για καθημερινή κατανάλωση. Ακόμα κι έτσι υπάρχει πρόβλημα ?

Αυτό που λες για το χώρισμα της τροφής σε "κρεατικά / λαχανικά" δεν το σκέφτηκα... άκρως ενδιαφέρουσα ιδέα ! Thanks
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-11-04, 11:22
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το κοτοπουλο δεν το συζηταω καθολου.
Εγώ να πω πάντως ότι ο Κ. Bernd Degen έχει κάνει ολόκληρη διατριβή στο θέμα της κατάλληλότητας των τροφών με βάση το κοτόπουλο. Εξού και οι τροφές που κυκλοφορούν ευρέως στο εμπόριο.
Ομολογώ ότι δεν το έχω ψάξει το θέμα σε βάθος αλλα εφόσον η καρδιά βοδινού κρίνεται ως η πλεον πρωτεεινούχα για την ανάπτυξη των δίσκων γιατι να μην συμβαίνει το ιδιο και με το κοτόπουλο.

Παράθεση:
Συνεπως θα την περιορισεις παρα πολυ και μολις παρει λιγο τα επανω του(αναπτυχθει) να την σταματησεις τελειως.
Παντως ο Γερμανός εκτροφέας της έκθεσης του Ντουισμπουρκ αποκάλυψε ότι ταϊζει σχεδόν αποκλειστικά με τροφή που έχει σαν βάση το beefheart σε συνδυασμό με σκόρδο. Και αυτό όχι μόνο κατά την διάρκεια της ανάπτυξης των δίσκων αλλα και στην συνέχεια.

Τέλος αν πάτε στο site:
http://article.discusnews.com/cat-01/beefheart1.shtml

θα δειτε ότι και το discus page Holland προτείνει ως τροφή δίσκων beefheart και garlic.

Ξαναλέω ότι δεν αμφισβητώ τα στοιχεια κανενός απλά μεταφέρω πληροφορίες που διαβάζω. Εξ άλλου το θέμα ειναι πολύ μεγάλο και μαλλον θέλει κι αλλο ψάξιμο.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-11-04, 20:52
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εξού και οι τροφές που κυκλοφορούν ευρέως στο εμπόριο.
Οπως? Εννοεις τα flakes?

Η καρδια του βοδινου ειναι πρωτεινουχα οπως και γενικοτερα το κρεας αλλα δεν ειναι για συνεχεια.Εσυ μπορεις να τρως συνεχως κρεας απο το πρωι μεχρι το βραδυ για το υπολοιπο της ζωης σου?
Ολα αυτα πιστευω οτι στηριζονται καθαρα στην προωρη αναπτυξη του δισκου χωρις να υπολογιζουν τη διαρκεια ζωης του δισκου.


Παράθεση:
Παντως ο Γερμανός εκτροφέας της έκθεσης του Ντουισμπουρκ αποκάλυψε ότι ταϊζει σχεδόν αποκλειστικά με τροφή που έχει σαν βάση το beefheart σε συνδυασμό με σκόρδο
Ειναι εκτροφεας, αν σου λεει κατι αυτο.
Το σκορδο το χρησιμοποιω κι εγω αλλα με επιφυλαξη.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-11-04, 22:19
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οπως? Εννοεις τα flakes?
Οχι εννοώ τις κατεψυγμενες τροφες Κοτοπουλου που δινουν στον Ωκεανο και στον Βιοτοπο αν δεν κανω λαθος. Μαλιστα εχουν και λογοτυπο Bernd Degen.

Παράθεση:
Εσυ μπορεις να τρως συνεχως κρεας απο το πρωι μεχρι το βραδυ για το υπολοιπο της ζωης σου?
Oχι δεν μπορω καθε μερα αλλα εξακολουθώ να τρώω κρεας και αφου ενηλικιώθηκα.

Παράθεση:
Ολα αυτα πιστευω οτι στηριζονται καθαρα στην προωρη αναπτυξη του δισκου χωρις να υπολογιζουν τη διαρκεια ζωης του δισκου.
Εδώ Νικόλα ειπες μια μεγαλη αληθεια.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-11-04, 00:24
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kroud
Ειναι εκτροφεας, αν σου λεει κατι αυτο.
Αυτο τι σημαινει δηλαδη οτι δεν ξερει...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kroud
Το σκορδο το χρησιμοποιω κι εγω αλλα με επιφυλαξη
Ο λογος...
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-11-04, 19:06
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οχι εννοώ τις κατεψυγμενες τροφες Κοτοπουλου που δινουν στον Ωκεανο και στον Βιοτοπο αν δεν κανω λαθος. Μαλιστα εχουν και λογοτυπο Bernd Degen.
Πραγματικα δεν τις ξερω αλλα και να τις μαθω δεν προκειται να κανω τους δισκους μου γουρουνια για να τους δω να ξεχειλιζουν απο ορμονες απλα για να εχουν μια προωρη αναπτυξη.
Ισως καποιος αλλος να εχει αντιθετη γνωμη.Εγω προσπαθω οσο μπορω να βλεπω τον δισκο μου ενταξει και για αρκετο καιρο.

Παράθεση:
Αυτο τι σημαινει δηλαδη οτι δεν ξερει...
Δεν ειπα οτι δεν ξερει.Ξερει και πολυ καλα μαλιστα...ο νοων νοειτω

Παράθεση:
kroud έγραψε:
Το σκορδο το χρησιμοποιω κι εγω αλλα με επιφυλαξη


Ο λογος...
Βλεπε παρακατω...

http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=786
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-06-06, 13:06
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τελικά με τόσα που έχω διαβάσει δεν μπορώ να πω με σιγουριά ποιες είναι οι παράμετροι που πρέπει να έχει το ενυδρείο με τους δίσκους! Ph Kh Gh
Κανείς ?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-06-06, 13:08
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

εγω ''δουλευω'' με PH 6,6 και KH 4.τα ψαρια ειναι σε αριστη κατασταση,και το διοξειδιο για τα φυτα ειναι στο φουλ.......!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-06-06, 14:07
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Σε άριστη κατάσταση φίλε Κώστα (klaz) πιστεύω πως είναι και τα δικά μου! Χρώματα - Φυτά άψογα (αν και προς το παρόν έχω αφαιρέσει αρκετά διότι θέλω να κάνω πάλι χαλί με ρίκια) όρεξη, παιχνίδι , κυνήγι. Αυτό που ουσιαστικά αναρωτιέμε είναι ποιες είναι οι καταλληλότερες συνθήκες ή ας το πω και αλιώς ο Αμαζόνιος (που τα ψάρια μας τουλάχιστον αυτά που εγώ έχω και ειναι εκτροφής δεν έχουν γνωρίζει ποτέ?)
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-06-06, 14:11
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

πιστευω οτι απεχει αρκετα ο φυσικος τους βιοτοπος σε σχεση με αυτο που τους προσφερουμε εμεις...εξαλλου τα ψαρια μας ειναι ολα αναπαραγωγες ευρωπης η οχι τα περισσοτερα,οποτε καταλαβαινεις οτι οσο εχουμε δει απο κοντα τον αμαζωνιο εμεις...αλλο τοσο τον ειδανε και τα ψαρια μας.....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-06-06, 14:19
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ναι μεν αλλά! Τελικά σε τι συνθήκες πρέπει να έχουμε τους δίσκους μας? Μιας και δεν καταλαβαίνουμε απόλυτα τη γλώσσα τους για να συνενοηθούμε!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-06-06, 14:33
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
Ναι μεν αλλά! Τελικά σε τι συνθήκες πρέπει να έχουμε τους δίσκους μας? Μιας και δεν καταλαβαίνουμε απόλυτα τη γλώσσα τους για να συνενοηθούμε!
...μαλλον χανουμε το βασικο.το θεμα δεν ειναι τοσο σε τι ακριβως συνθηκες τα εχουμε,αλλα να εχουμε εντελως σταθερες τις συνθηκες που τους παρεχουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-06-06, 09:22
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Όσο σταθερές πιστεύω μπορούμε να τις έχουμε τις έχουμε τις συνθήκες τους! ¶λωστε ένα κάρο λεφτά έχουμε ξοδεύψει γι'αυτό! Δεν συμφωνείς?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-06-06, 09:30
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Με ph 6.8, gh 11, kh 6 όλα πάνε καλά.Αυτό που έχω δει είναι μεγάλη διαφορά μετά τη χρήση του ph controler (οπότε έχω σταθερο ph) και στη συμπεριφορά και στην προσαρμοστικότητα νέων δίσκων.Πριν τον controler είχα απλή φιάλη με ph γύρω στο 7 ...και αρκετά προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08126 seconds with 14 queries