Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Θαλάσσια Βιολογία

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πιστεύεται ότι πρέπει να γίνεται χρήση βακτηρίων στα reef?
Ναι 16 64,00%
Όχι 9 36,00%
Ψήφισαν: 25. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-08-16, 12:12
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν εχω. Σκεφτομουν να κανω αλλα δεν εχω χωρο. Απλως αν κρινεις και απο το γλυκο και οσα σχετικα εχω διαβασει οταν σκευτομουν να κανω και μου εχει πει και φιλος που ασχολειται η βοιλογια δημιουργειται μονη απο ενα σημειο και μετα ασε που τα σκευασματ αυτα κοστιζουν. Δεν ηξερα βεβαια αμα επρεπε να γραψω η οχι γιατι δεν ειμαι θαλασσινος.
Αν και γλυκόςθα ήθελα να το ανάλυσης και εδώ αυτό που λες .
Νομίζω ότι αακόμα και στο γλυκό αξίζει ρίχνεις βακτήρια .
Βέβαια όχι με την ίδια ποσότητα και την ίδια συχνότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-08-16, 14:49
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Ναι οπως εξηγω καλο κανει να ριχνεις που και που αλλα οχι παντα. Αμα βλεπεις με τα τεστ πως κατι δεν παει καλα η καποια ασυνηθιστη συμπεριφορα ψαριου γιατι να μην ενισχυσεις την βιολογια; Αλλιως ομως οπως ειπα η βιολογια συντηρειται μονη τα βακτηρια που ηδη υπαρχουν αναπαραγονται. Αρκει βεβαια να ελεγχουμε συστηματικα τις παραμετρους του νερου για να ειμαστε σιγουροι πως δεν υπαρχει παρακμη στον πληθισμο των βακτηριδιων της βιολογιας (ελεγχοντας τιμες νιτρικων και αμμωνιας). Αποτην αλλη οταν θα κανουμε αλλαγες νερου ναι,εκει ειναι σχεδον αναγκαιο να αναπληρωσουμε την βιολογια που χασαμε με την αλλαγη νερου, τον καθαρισμο του φιλτρου κτλ. Παντοτε μιλωντας για στρωμμενα ενυδρεια ομως. Στα αστρωτα αν δεν τα στρωσουμε με αμμωνια και κανουμε την δικη μου χαζομαρα (με χρυσοψαρα, τι αλλο επιβαλλεται η χρηση των βακτηριδιων για να μην κανουμε ακομα μεγαλυτερη χαζομαρα και χασουμε ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-08-16, 16:16
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Το μεγαλύτερο μέρος των βακτηρίων στα ενυδρεία γλυκου νερού βρίσκεται στο φίλτρο οπότε δεν την χάνεις κατά την σωστή αλλαγή νερού . Στα θαλασσινά ενυδρεία με ζωντανό βραχο και αραγωνίτη η βιολογία βρίσκεται εκεί και σε φίλτρα ζεόλιθων σε ενυδρεία που δουλεύουν με τέτοιες μεθόδους. Το θέμα που έχει ποστάρει ο Σάκης πιο πάνω είναι γραμμένο από βιολόγο που για καλή μας τύχη ασχολήθηκε με τα ενυδρεία υφάλου , αν κάνεις ένα κόπο να το διαβάσεις θα καταλάβεις τι ακριβώς παίζει .
Και ίσως καταφέρουμε να σε αλατίσουμε και εσένα κάποια στιγμή χαχαχα
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-08-16, 16:58
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Με πρόλαβες κώστα!

Φίλε καλό είναι να διαβάσεις το αρθο όταν θα είσαι χαλαρός γιατί το παλικάρι τα λέει πολύ ωραία και πολύ αναλυτικά!

Ίσως να μην το έχουμε τόσο ανάγκη στα γλυκά ενυδρεία μας αλλά μόνο καλό κάνουν τέτοια σκευάσματα!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-08-16, 17:11
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Φυσικα εχει τεραστιες διαφορες ενα ενυδρειο γλυκου με ενα θαλασσινου νερου...
Δεν ξερω απο θαλασσινα , βλεπω ομως απο φιλους οτι συνηθως χρησιμοποιουν βακτηρια...
Πιστευω ο λογος ειναι αυτος που ανεφερε ο Κωστας πιο πανω και μου φαινεται λογικος.
Κατι βεβαια που δεν συμβαινει στο γλυκο (ισως στο απειροελαχιστο).
Επομενως σ ενα ωριμο ενυδρειο γλυκου νερου δεν χρειαζεται καμια προσθηκη.
εγω θα ελεγα πως γενικα στο γλυκο τετοια σκευασματα ειναι αχρειαστα .
Υπαρχει μπολι ,αμμωνια , δεν βρισκω τον λογο να "μπλεξει" κανεις με αδρανοποιημενα βακτηρια...

Anyway ,ωραιο το αρθρο!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-08-16, 17:16
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Ενταξει θα το διαβασω οταν θα εχω χρονο
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-10-16, 12:54
gecasgr Ο χρήστης gecasgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2016
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλησπέρα την παρέα, Γιώργος, χωρίς ενυδρείο ακόμη αλλά πλησιάζει ο καιρός.

http://www.reefsanctuary.com/forum/i...e-hobby.73462/

Το παραπάνω άρθρο, αν παραβλέψει ότι σου λέει ποσό καλό είναι το NOPOX, που παρεμπιπτόντως είναι απλά νερό+λευκό ξύδι+βότκα, περιγράφει πολύ σωστά τις λεπτές βακτηριακές ισσοροπιες στα ενυδρεία μας, και αν και οι ίδιοι πουλάνε βακτήρια, δεν αναφέρουν καν την χρησιμότητα από την προσθήκη τους,απλα ποσό σημαντική είναι πηγή ανθρακα , στις προβιοτικές μεθόδους!

Ή γνωμη μου πάντα ήταν ότι τα βακτηριακά σκευάσματα δεν είναι καθόλου απαραίτητα και ίσως να συμβάλουν στην διατήρηση μιας βακτηριακης ανισορροπίας στα συστήματα μας, που απλά μας δεσμεύει να τα χρησιμοποιούμαιι τακτικά, για να την διατηρουμαιντεχνητα! Αντί να προσπαθήσουμε να επιτύχουμε μία φυσική ισσοροπια!

Διαφωνω με τον φίλο νερβα, γιατί τον απλό λόγο ότι ενισχύουμαι με διαφορετικό DNA, συνεχώς τον βακτηριακό πληθυσμo στα ενυδρεία μας, απλά με την πρσθήκη ζωντανών. κάθε κοραλι ψάρι βραχακια που βάζουμε είναι καινούργια στέλεχοι ακτηρίων! Ακόμη και σε ένα πολύ παλιό ενυδρείο, που έχει να μπει ζωντανό χρόνια, μπορουμαι απλά να εισαγουμαι νέα βακτήρια με ένα βραχακια ή ένα ποτηράκια νερό ή λίγη άμμο , απο εναν φιλο ή και τηννθαλασσα

Αν δεχτούμε ότι όντως τα μοοιυκαλακια των εταιριών περιέχουν αυτά που λενε,αν και οι ίδιες πολλές φορές κατηγορούν τους ανταγωνιστές τους!, Εισάγοντας μεγάλο πληθυσμό βακτηρίων τεχνητα, αν αυτά ταίριαζαν στο περιβάλλον του ενυδρείου μας, θα πολλαπλασιάζοντα γεωμετρικά και δεν θα χρειαζόταν να τα ξαναπροσθεσουμε! Ο λόγος που χρειάζεται να τα ξαναπροσθεσουμε,ειναι ότι μετά την προσθήκη δεν εγκαθίστανται για διάφορους λόγους, εμείς βλέπουμε πρόσκαιρα κάποια θετικά αποτελέσματα και αντί να κάνουμε υπομονή να έλθει σε βακτηριακή ισορροπία το ενυδρείο μας, ξαναριχνουμε την δόση και πάλι από την αρχή!

Ο μόνος λόγος που οι εταιρίες βρήκαν στο θαλασσινό πρόσφορο έδαφος για να πουλάνε τέτοια σκεύασματα, είναι ένας και μοναδικός! Ο θαλασσινος χομπίστας έχει μάθει,τον έχουν μάθει, να τα "χωνει" χοντρα και τα σκευάσματα με βακτήρια είναι ένας ακόμη τρόπος να του τα "πάρουν"😉
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-10-16, 10:45
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Αφού δεν έχεις ακόμα ενυδρείο , υποθέτω πως δεν έχεις δει ακόμα πως δουλεύει μία τέτοια μέθοδος, που συνήθως απευθύνεται και σε πιο έμπειρους χομπίστες γιατί πρέπει να έχεις μάθει να διαβάζεις το ενυδρείο σου . Ο Νερβας παρεμπιπτόντως είχε από τις υγιείς ακροπορες που έχω δει .
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-10-16, 10:28
gecasgr Ο χρήστης gecasgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2016
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού δεν έχεις ακόμα ενυδρείο , υποθέτω πως δεν έχεις δει ακόμα πως δουλεύει μία τέτοια μέθοδος, που συνήθως απευθύνεται και σε πιο έμπειρους χομπίστες γιατί πρέπει να έχεις μάθει να διαβάζεις το ενυδρείο σου . Ο Νερβας παρεμπιπτόντως είχε από τις υγιείς ακροπορες που έχω δει .
Κώστα ριφ δεν έχω τα τελευταία 3 χρόνια,ο Νέρβας είχε πανέμορφο ενυδρείο ,αλλά την άποψη του περί μονοκαλλιέργειας βακτηρίων αμφισβητω με επιχειρήματα.εξλού το πανέμορφο ενυδρείο του, το κρατούσε οχι μόνο με νεοζεο ,αλλά με Τ5 και δοσομετρικες! Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι με Λεντ και CR, δεν μεγαλωνειςυγιεστατες πανέμορφες άκρο, με μεγαλύτερη απόδειξη την ριφαρα σου. Υπάρχουν πολλές συνταγές επιτυχίας σε αυτό το χόμπι, ευτυχώς.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-10-16, 11:19
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Θα ήθελα να τα ακούσω εννοείται
, μην ξεχνάς όμως ότι ή βιολογία είναι ή δουλειά του και έχει κάμποσα πτυχία επάνω σε αυτόν τον τομέα.
Και εφόσον τα εφαρμωσε και στο κομμάτι που μας αφορά και ότι έκανε το δικαιολογούσε με αποτελέσματα ,που τα τα βλέπω και εγώ στο δικό μου ενυδρείο δεν έχω λόγο να τα αμφισβητώ.
Το θέμα μας εδώ είναι ή χρήση βακτηρίων , το ότι υπάρχουν πολλοί δρόμοι για ένα επιτυχημένο ριφ το ξέρω και ενστερνιζομαι από τις πρώτες ώρες που ασχοληθηκα με τα ενυδρεία υφάλου.
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 19-04-17, 13:39
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos Εμφάνιση μηνυμάτων
δλδ με χρήση βακτηρίων δεν έχετε δει μειώσει νιτρικών?
πιο διαυγές νερό ?
Εδω , αν και νεος στο αλατι , θα συμφωνησω με τον κυριο σακη , διοτι εμενα με χρηση εβδομαδιαια στο ενυδρειο μ , βλεπω σταθεροτητα στα νιτρικα και ισως και λιγο διαυγεια στο νερο. αν και με το σκιμμερ μ σκιμμαρω παραπανω απο οτι πρεπει και ισως παιζει ρολο και αυτο .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρήση λιπασμάτων και CO2 σε φυτεμένα ενυδρεία με γαρίδες Alex_Salonica Γαρίδες 6 05-04-13 13:56
Ποιο είναι το καλύτερο σκεύασμα βακτηρίων? krispie Γλυκό νερό - Γενικά 84 08-03-11 17:40
Πόσο είναι απαρραίτητη η χρήση A/O και pH controller στην περίπτωσή μου Guppy Γλυκό νερό - Γενικά 6 19-09-08 23:28
Πόσο απαραίτητη είναι η αεραντλία Archon Αρχάριοι γλυκού νερού 8 19-11-04 23:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05535 seconds with 14 queries