Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-04-08, 18:16
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή Juwel 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα: "Ενδιάμεση" παρουσίαση, για σχολιασμό & προτάσεις

Καλημέρα!

Ίσως έπρεπε να κάνω το post στην κατηγορία "Αρχιτεκτονική - Διακόσμηση Φυτεμένων Ενυδρείων", αλλά το έβαλα εδώ, για να είναι πληρέστερο..

Απ'ότι καταλάβατε, το ενυδρείο βρίσκεται σε μία διαρκή εξέλιξη, οπότε το post δεν είναι τόσο "παρουσίαση" (εξ'ού και το "ενδιάμεση"), όσο μία αφορμή για να μαζέψω συμβουλές, κυρίως για τη διακόσμηση και το aquascape..

Να ξεκινήσουμε με λίγη προϊστορία :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22133
Και να περάσουμε στη σημερινή μορφή:

Πληροφορίες
Διαστάσεις: 60x30x40
Όγκος: 70 μικτά, 50 καθαρά
Κατηγορία: Φυτεμένο, με ζωοτόκα

Φυτά:
- Ceratophyllum demersum (μπόλικο, στην επιφάνεια):
Δυστυχώς είναι πρόβλημα για τα άλλα φυτά, καθώς αφενός τους στερεί το φώς, αφεραίρου είναι ένας από τους υπεύθυνους για τα μηδενικά NO3.. Παρ'όλα αυτά, είναι κρυψώνα για τα νεογέννητα γκαπάκια και πλατάκια, και είμαι μάλλον συντηρητικός στο κλάδεμα (που χρειάζεται όπως και δήποτε 2 φορές τη βδομάδα!)
- Hygrophila polysperma (αριστερά πίσω):
είχε κάποια προβληματάκια με τρύπια φύλλα, κ.τ.λ., αλλά με τη λίπανση σιγά σιγά το μαζεύω!
- Anubias barteri angustifolia (αριστερά μπροστά)
- Anubias barteri (αριστερά μπροστά):
τα μόνα φυλλαράκια που επιβίωσαν.. μάλλον τη βασάνισα πολύ στα ξεκινήματα του ενυδρείου, με τις αλλεπάλληλες μετακινήσεις.. τώρα έχει κάπως αρχίσει και ξαναπαίρνει τα πάνω της..
- Echinodorus, πιθανότατα Red Diamond.. (μπροστά αριστερά):
Δεν την πολυπαλεύει.. Και δε μου πολυαρέσει κιόλας.. Με τι προτείνετε να το αντικαταστήσω? Κάτι χαμηλό, που να τραβάει το μάτι, γιατί είναι όμορφο σημείο εκείνο εκεί..
- Vallisneria spiralis (πίσω αριστερά από την όρθια ρίζα):
Ναι.. ούτε καν φαίνεται.. Δεν ξέρω τι πάει στραβά με δαύτην! Υποθέτω τα μηδενικά νιτρικά.. Προσπαθώ με το λίπασμα, αφαίρεσα και το πράσινο σφουγγαράκι απονιτροποίησης της Juwel, και βλέπουμε..
- Limnophila aquatica (δεξιά πίσω):
Πανέμορφο φυτό! Η φωτό είναι βράδυ δυστυχώς, τη μέρα που ανοίγει τα φύλλα της είναι πανέμορφη.. (tip: μην την αφήνετε μέχρι την επιφάνεια, τα ανοιχτά φύλλα της μέσα στο νερό δείχνουν φανταστικά!) Αρχικά έκανε τεράστια μεσογονάτια, αλλά με τη 2η λάμπα διορθώθηκε.. Ξεκίνησα από 3 κλαδάκια, και σταδιακά (με κλαδέματα) γέμισα όλη τη δεξιά πλευρά! Σε καναδυό βδομάδες (με αυτούς τους ρυθμούς), θα έχει φτάσει μέχρι την επιφάνεια, κρύβοντας τελείως το φίλτρο..
- Crinum calamistratum (δεξιά κέντρο):
Δε μου πολυταιριάζει με το υπόλοιπο aquascape, και επειδή η θέση του είναι πολύ ωραία, σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με κάτι κόκκινο.. π.χ. alternanthera ή nymphaea.. Θα αντέξουν άραγε με τον υπάρχοντα φωτισμό? Τι άλλο προτείνετε?
- Ludwigia palustris (δεξιά μπροστά):
Πήγαινε πολύ καλά, μέχρι που έγινε κρυψώνα για τα πλάτυ, και μετά από απανωτά ξεριζώματα, έμεινε αυτό που βλέπετε.. Τώρα λέω να την κάνω θάμνο, σα μπάλα εκεί μπροστά.. Θα γίνει λέτε? Μήπως να δοκιμάσω με hemianthus? Αυτό που φοβάμαι, είναι ότι η ροή σε εκείνο το σημείο είναι μειωμένη, λόγω της διάταξης του φίλτρου.. ¶λλοι με παρόμοιο ενυδρείο, τι προτείνετε για εκείνη τη θέση?
- Vesicularia Dubyana - Java Moss:
Αν και άργησε να προσαρμοστεί, προχωράει ταχύτατα.. Ο στόχος είναι με τα κλαδέματα να επεκτείνω το "χαλί", και να γεμίσω όλο το μπροστινό κομμάτι.. Και αν αναγκαστώ στο μέλλον λόγω του κόκκινου φυτού και του hemianthus να αυξήσω το φωτισμό, ίσως την αντικαταστήσω με κάτι δυσκολότερο..

Ψάρια / ¶λλα είδη:
- 6 guppy - poecilia reticulata (3m+3f - δεν τηρώ τη σωστή αναλογία m/f, γιατί είχα απώλειες θηλυκών, αλλά δε θέλω να βάλω άλλα γιατί ήδη υπάρχουν πολλά μικράκια.. όταν μεγαλώσουν και φανεί το φύλλο τους, βλέπουμε..)
- 3 platy - xiphophorus maculatus (1m+2f) και πολλά μικράκια..
- 2 molly balloon - δυστυχώς δεν είχα διαβάσει αρκετά πριν τα πάρω: http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm
- Υπάρχουν ακόμη, και θα φύγουν (καθυστερούν λόγω γκρίνιας από τους υπόλοιπους στην οικογένεια.. μεγάλο θέμα αυτό τελικά.. ), 3 cardinal tetra (Paracheirodon herbertaxelrodi) και 1 ροδόστομος (Hemigrammus bleheri).. Σημειώνω για να υπάρχει γραμμένο και εδώ ότι τα συγκεκριμένα ψαράκια θέλουν αφενός μαλακό νερό και όξινο pH (οπότε δεν ταιριάζουν με τα ζωοτόκα), αφεταίρου είναι σμηνόψαρα και θα πρέπει να είναι σε ομάδες με περισσότερα από 8-10 άτομα.
- 1 apple snail (Pomacea bridgesi)

Διακοσμητικά υλικά: 2 ρίζες mopani, η μία ντυμένη με moss (δε μου πολυαρέσει έτσι που είναι τοποθετημένη, παρόλα αυτά έχει γίνει κρυψώνα για όποιο ψαράκι θέλει να γεννήσει.. και πολλές φορές τα ψαράκια παίζουνε γύρω της το γύρω γύρω όλοι! ) και η άλλη με ανούμπιες

Φόντο: Μπεζ χαρτόνι (το άλλαξα το μαύρο, γιατί χανόταν ο lua lua - ο μαύρος molly balloon.. Τώρα πια που πρασίνισε το ενυδρείο, ίσως ξαναβάλω μαύρο.. τι λέτε?)

Φωτισμός: Μπροστά έχω 1 Sera Tropical Light (4700K - ευρύ φάσμα) και πίσω (μήπως να αλλάξω τις θέσεις τους?) 1 Sera Plant Color (4900K - κόκκινο φάσμα, με ένα peak στο μπλε), σύνολο 2x15Watt/50Lt=0.6Watt/Lt
(ετοιμάζομαι, όταν βρω χρόνο να κάνω πατέντα για 3η.. αν και δεν έχω πειστεί ακόμη ότι τόσο μικρό ενυδρείο το αξίζει να ρίχνω τόσα λεφτά..)

Διάρκεια φωτισμού: Ανάβουν και οι 2 στις 13:00, η 1η μένει ανοιχτή μέχρι τις 22:00 (9 ώρες) και η 2η μέχρι τις 1.00 (12 ώρες)

Φιλράρισμα: Εσωτερικό CompactH της Juwel, με Filter Pad, 2 μπλε σφουγγάρια (χοντρό και λεπτό) και 1Lt Sera Siporax. Ο κυκλοφορητής είναι 400lt/h, δλδ. κυκλοφορεί το νερό του ενυδρείου 8 φορές την ώρα.

Θερμοστάτης: Της Juwel, 100Watt

Λίπανση: Χαλίκι Seachem Flourite, και από υγρά:
Micronutrients: Seachem Flourish (1ml, 2 φορές την εβδομάδα)
Macronutrients: Διάλυμα KNO3 (κυρίως για τα ΝΟ3, σύμφωνα με τα αποτελέσματα test), Seachem Flourish Potassium (για Κ, 2ml, 3 φορές την εβδομάδα) και Fleet Enema (για PO4, σύμφωνα με test)

Παροχή CO2: Nutrafin (σκαλίτσα και δοχείο), με DIY μίγμα (πειραματίζομαι ακόμη, για να αυξήσω τη διάρκεια και τη σταθερότητα), το οποίο όμως πηγαίνει αρκετά καλά (τουλάχιστον στα λίτρα μου), με μέσο όρο 10 φυσαλίδες/λεπτό.

Παράμετροι:
pH: 6.9-7.2 ανεβαίνει όσο εξασθενεί το μίγμα CO2 (με ηλεκτρονικό PH/μετρο χειρός)
Γενική σκληρότητα (GH): 18 (την ανεβάζω με 0.5gr/lt Seachem Livebearer Salt) (με υγρό Tropic Marin)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8 (σε συνδυασμό με το pH, δίνει CO2=15-30ppm) (με υγρό Tropic Marin)
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 (με υγρό Sera)
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 (με υγρό Red Sea)
Νιτρικά (ΝΟ3): >0 - προσπαθώ να το ανεβάσω σε 10-15ppm (με υγρό Sera)
Φωσφορικά (PO4): 0.1 - προσπαθώ να τα ανεβάσω σε 1ppm (με υγρό Red Sea)

Αλλαγές νερού: 18lt (35%) εβδομαδιαία

Θερμοκρασία: 25oC

Κάθε παρατήρηση (και κυρίως αρνητικές κριτικές και προτάσεις για βελτίωση - στην παραπάνω περιγραφή υπάρχουν και τα σχετικά σχόλια) είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.. Αυτός εξάλλου είναι και ο λόγος του post!

Παραλίγο να το ξεχάσω! Αν και η παρουσίαση είναι ενδιάμεση, και δεν είναι κάποιο τελικό αποτέλεσμα, όλη μου η μέχρι στιγμής προσπάθεια, η αγάπη για το ενυδρείο, η όρεξη, η διάθεση και τα όνειρα για κάτι μεγαλύτερο και ομορφότερο είναι χάρη σε σας! Όσα ευχαριστώ και να πώ σε όλη τη φανταστική παρέα του GAB θα είναι λίγα! Να'στε όλοι καλά!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4-08_1 (Medium).JPG
Εμφανίσεις:  1644
Μέγεθος:  98,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4-08_2 (Medium).JPG
Εμφανίσεις:  1281
Μέγεθος:  103,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4-08_3 (Medium).JPG
Εμφανίσεις:  1374
Μέγεθος:  98,7 KB  
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-04-08, 18:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μου αρεσει το ενυδρειο σου!!!
αντικατοπτριζει τοσο το μερακι σου οσο και την αγαπη σου γιαυτο!! μπραβο!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-04-08, 18:28
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Δημήτρη, επειδή τα πολλά λόγια είναι περιττά, θα πώ απλά πολύ όμορφο!!! Μπράβο σου
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-04-08, 18:30
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Πω ρε φίλε.. Έκατσε κανείς και τα διάβασε όλα αυτά? Τώρα που τα βλέπω, ακόμα κι εγώ βαριέμαι να τα διαβάσω! Πώς τα κατάφερα πάλι ο παρλαπίπας!

Συγνώμη, πάιδες! Μάλλον θα πείναγα, γι'αυτό!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-04-08, 18:32
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Πω ρε φίλε.. Έκατσε κανείς και τα διάβασε όλα αυτά?
οση ωρα διαβαζα αναρωτιομουν...πω ρε φιλε εκατσε κανεις και τα εγραψε ολα αυτα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-04-08, 18:38
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Κουκλάκι!!! Και το καλό είναι ότι θα γίνεται ακόμα πιο όμορφο με την πάροδο του χρόνου!!! Μπράβο σου!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-04-08, 18:43
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσα καλά λόγια ειπώθηκαν..

Και για να προλάβω τους επόμενους: παρατηρήσεις θέλομεν! κριτική και προτάσεις για να κάνουμε και κανα βήμα μπροστά!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-04-08, 18:29
Το avatar του χρήστη melli
melli Ο χρήστης melli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Μπράβο!!!!
Καμία σχέση με τα πρώτα βήματα, έχεις ένα στολιδάκι πλέον. Και μόλις ψηλώσει η Limnophila & κρύψει το φίλτρο θα είναι ακόμα πιο όμορφο. Επίσης, αν ξαναβάλεις το μαύρο χαρτόνι, το φίλτρο θα διακρίνεται ακόμα πιο δύσκολα .
Καλή συνέχεια
__________________
Με φιλικούς χαιρετισμούς,
Λίνα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση ενός "Ι wanna be nano-reef" chrisx Reef 18 26-04-13 22:58
Ο μονομάχος μετακόμισε...Παρουσίαση νέου "σπιτιού" του!!! kostasthess_ Bettas 10 09-04-08 10:36
Παρουσίαση:Η σιαμέζα "Βίλλη" μου!! stat ¶λλα ζώα 14 29-03-07 23:04
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06124 seconds with 14 queries