Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-06-09, 10:44
ANEMOS Ο χρήστης ANEMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2004
Περιοχή: ATHINA
Μηνύματα: 302
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANEMOS
Προεπιλογή Μινι λιμνουλα

Αυτη η μικρη λιμνη εγινε μεσα σε ενα πρωινο,δεν ειχα καμια προθεση να φτιαξω κατι τετοιο αλλα εκει που εσκαβα να βαλω ενα δενδρο μου ηρθε φλασια νε μεγαλωσω την τρυπα να βαλω ενα χοντρο ναυλον που ειχα και να το γεμισω νερο.Τρεχει 3 βδομαδες μπηκαν φυτα ενα φιλτρο εσωτερικο 750/L που ειχα απο παλιο ενυδρειο και 4 comet που αναπτυσονται ταχεωςΑπο φυτα εκτος απο υδροβια που αγορασα εβαλα μερικα κλαδεματα απο αυτα που εχω στο ενυδρειο σε γλαστρακια καθως και κερατοφυλλο το οποιο εχει οργιασει ενω στο ενυδρειο δεν ευδοκιμησε.Τα λιτρα ειναι περιπου 400 με μικροτερο βαθος τα 35 εκατοστα ενω εκει που ειναι ο παπυρος ειναι γυρω στα 60
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06210.jpg
Εμφανίσεις:  996
Μέγεθος:  93,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06209.jpg
Εμφανίσεις:  934
Μέγεθος:  86,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06204.jpg
Εμφανίσεις:  1020
Μέγεθος:  113,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06207.jpg
Εμφανίσεις:  880
Μέγεθος:  90,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06208.jpg
Εμφανίσεις:  872
Μέγεθος:  72,9 KB  
__________________
live the moment
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-06-09, 11:11
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ANEMOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτη η μικρη λιμνη εγινε μεσα σε ενα πρωινο,δεν ειχα καμια προθεση να φτιαξω κατι τετοιο αλλα εκει που εσκαβα να βαλω ενα δενδρο μου ηρθε φλασια νε μεγαλωσω την τρυπα να βαλω ενα χοντρο ναυλον που ειχα και να το γεμισω νερο.Τρεχει 3 βδομαδες μπηκαν φυτα ενα φιλτρο εσωτερικο 750/L που ειχα απο παλιο ενυδρειο και 4 comet που αναπτυσονται ταχεωςΑπο φυτα εκτος απο υδροβια που αγορασα εβαλα μερικα κλαδεματα απο αυτα που εχω στο ενυδρειο σε γλαστρακια καθως και κερατοφυλλο το οποιο εχει οργιασει ενω στο ενυδρειο δεν ευδοκιμησε.Τα λιτρα ειναι περιπου 400 με μικροτερο βαθος τα 35 εκατοστα ενω εκει που ειναι ο παπυρος ειναι γυρω στα 60
Μπράβο, σιγά-σιγά να μεγαλώνει η οικογένεια των φίλων της λίμνης.

Να κάνω όμως μια δύο παρατηρήσεις αν μου επιτρέπεις:

1. Για λιμνούλα 400 λίτρων, σίγουρα θέλεις κάποια σκιά, ιδιαίτερα κατά την πιο ζεστή περίοδο του καλοκαιριού. Η θερμοκρασία του νερού διαφορετικά θα ξεπεράσει τα επιθυμητά όρια και θα γίνει μια σούπα, όπου εκτός των ψαριών, θα επηρεάσει και τα φυτά σου.


2. Ένα εσσωτερικό φίλτρο ενυδρείου, δεν είναι και ότι καλύτερο για μια λίμνη, γιατί οι συνθήκες και το βιοφορτίο είναι πολύ επιβαρεμένο. Από ότι βλέπω όμως για την ώρα φαίνεται να κάνει την δουλειά του. Μελλοντικά όμως, οι απαιτήσεις θα αυξηθούν, θα βουλώνει πολύ γρηγορότερα και δεν θα καλύπτει τις ανάγκες της λίμνης. Αν θα το κρατήσεις, θα πρέπει να το παρατηρείς πολύ συχνά και να αλλάζεις τακτικότατα τον υαλοβάμβακα.

3. Το νάιλον αυτό δεν μπορεί να έχει την εγγύηση την ειδικής πλαστικής μεμβράνης, άλλως λάινερ. Δεν θα σου αντέξει σε βάθος χρόνου και θα αναγκαστείς να ανακατασκευάσεις.

4. Κάποια από τα κλαδέματα θα αναπτυχθούν πολύ καλά ενώ κάποια άλλα όχι. Δύσκολο όμως να τα κρατήσεις κατά την χειμερινή περίοδο, λόγω κυρίως των λίγων λίτρων και βάθους της λίμνης.

5. Το φυτό σου δεν είναι πάπυρος, αλλά κάποιο άλλο που ανοίκει στην οικογένεια κύπερος. Ονομάζεται Cyperus alternifolius. Ο πάπυρος είναι αυτός:



ενώ εσύ έχεις αυτό:
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-06-09, 11:41
ANEMOS Ο χρήστης ANEMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2004
Περιοχή: ATHINA
Μηνύματα: 302
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANEMOS
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις επισημανσεις,δεκτες φυσικα,αλλωστε παρακολουθω τις εξελιξεις της λιμνης σου και αντλω πληροφοριες,το ναυλον αν και τριπλο σιγουρα δεν θα αντεξει οποτε οντως το λαινερ ειναι μονοδρομος και αν η λιμνουλα ειχε σχεδιαστει σιγουρα θα το ειχα βαλει,αλλα για φυτεμα μηλιας πηγαινε...Το φιλτρο αν και εχει σφουγγαρι προς το παρον τα καταφερνει,το καθαριζω μια φορα την εβδομαδα,για τη σκια εχω ετοιμη μια τεντα που θα καλυψω τη μιση λιμνη τις ζεστες μερες γιατι οντως θα γινει σουπα,τα κλαδεματα φυσικα δεν θα αντεξουν το χειμωνα και θα τα δωσω,τωρα για τον παπυρο ειδα την ονομασια εδω http://www.gardenshop.gr/fyta/library/papyros.htm
__________________
live the moment
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-06-09, 11:47
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ANEMOS Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα για τον παπυρο ειδα την ονομασια εδω http://www.gardenshop.gr/fyta/library/papyros.htm

¶σε, ο πάπυρος με τον κύπερο είναι πολύ παλιά ιστορία. Ξέρεις πόσοι τον μπερδεύουν, ακόμα και εξειδικευμένα κέντρα κήπου κάνουν λάθος; Επειδή είναι ιστορικό φυτο και τον ξέρει ο κόσμος, το όνομα "πάπυρος" πουλάει καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-06-09, 11:59
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Καλή αρχή λοιπόν και από εμένα.
Και εγώ κάπως έτσι άρχισα.



Και κατέληξα περίπου έτσι



Λάβε καλά υπόψη της παρατήσεις που σου έκανε ο Βασίλης.
Θα κουραστείς να ξηλώνεις και να στήνεις.
Όσον αφορά το link που έβαλες να πω ότι τέτοια φυτά υπάρχουν σε πολλές παραλλαγές.
Το δικό μου για παράδειγμα έχει ξεπεράσει το 1 μέτρο.
Καλή συνεχεία.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-06-09, 13:43
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
¶σε, ο πάπυρος με τον κύπερο είναι πολύ παλιά ιστορία. Ξέρεις πόσοι τον μπερδεύουν, ακόμα και εξειδικευμένα κέντρα κήπου κάνουν λάθος; Επειδή είναι ιστορικό φυτο και τον ξέρει ο κόσμος, το όνομα "πάπυρος" πουλάει καλύτερα
Κρίμα, γιατί τουλάχιστον τα κέντρα κήπου θα έπρεπε να ήταν σε θέση να τους ξεχωρίσουν. Επίσης δεν μπορώ να δεκτώ την δικαιολογία ότι αφού ανοίκουν στην ίδια οικογένεια τότε μοιάζουν. Στην οικογένεια των κυπεροειδών ανοίκουν περισσότερα από 600 είδη και μερικά από αυτά απαιτούν πολύ διαφορετικές συνθήκες από κάποια άλλα. π.χ. δεν μπορείς να πας στην υπεραγορά ζητώντας αραβόσιτο και να ικανοποιηθείς με κριθάρι.

Δεν πουλάει απλά, μοσχοπολάει θα έλεγα πιο σωστά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 16-06-09 στις 07:21
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΜΙΝΙ ΛΙΜΝΟΥΛΑ Obelix(Reifen) Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 39 23-05-15 11:37
Βραχοκηπος με λιμνουλα σε ταρατσα Troll Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 6 03-09-08 05:28
ετοιμαζω κι εγω την λιμνουλα μου... thanasis76 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 10 29-04-08 19:22
Μινι σπιντ lion ¶λλα ζώα 8 23-03-08 16:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04350 seconds with 14 queries