Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-05, 08:05
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή Άσπρο ινώδες περίττωμα

Καλημέρα. Παρατήρησα χθές ότι από τον αρσενικό έβγαινε κάτι ινώδες άσπρο και ήταν ακαθαρσίες. Σε ένα βιβλίο που έχω έλεγε ότι είναι examita ( αν δεν κάνω λάθος ). Επίσης έγραφε ότι καταπολεμάτε με την χρήση του φαρμάκου Flagyl.


Υ.Γ. Επειδή το θέμα αφορά τους δίσκους το έγραψα σε αυτήν την κατηγορία και όχι στις ασθένειες γλυκού νερού. Αν είναι λάθος παρακαλώ να μεταφερθεί.


Ευχαριστώ
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-02-05, 08:16
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν το εκανε μονο μια φορα ηταν απλα διαρροια. (Συμβαινει σε ολα τα ψαρια)..
Αν ειναι hexamita θα συνεχιστει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-02-05, 04:30
MaGiC Ο χρήστης MaGiC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2004
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Παρατήρησε εάν ο Δίσκος έχει χάσει το χρώμα του , εάν έχει απομονωθεί και επίσης εάν πλησιάζει την τροφή χωρίς να τρώει. Το μέγεθος των δυο Δίσκων είναι το ίδιο;

Εάν καταλήξουμε στο ότι είναι hexamita , το Flagyl είναι αποτελεσματικό μετά από σωστή θεραπεία σε συνδυασμό πάντα με την αύξηση της θερμοκρασίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-02-05, 12:42
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους. Μετά από τις οδηγίες σας όσον αφορά την χρήση του Flagyl για τα εξάμιτα θέλω να σας ενημερώσω ότι δυστυχώς η κατάσταση των δίσκων ότι είναι η ίδια. Δεν τρώει κανένα από τα δύο τροφή αλλά παρατήρησα τον αρσενικό χθες ότι έτρωγε τα φύλα ενός φυτού που έχω μέσα. Το θηλυκό δεν τρώει τίποτα. Έχει αδυνατίσει και φαίνεται αισθητά. Το αρσενικό προς το παρών δεν έχει κάποια εξωτερικά σημάδια ασθένειας αλλά δεν μου τρώει. Είχα παρατηρήσει τα εξάμιτα στον αρσενικό και τώρα νομίζω ότι έχουν φύγει. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Οι τιμές είναι οι εξής PH: 6.5, NO2: 0, NH3NH4: 0, GH:7, KH: 6, NO3: 10. Πριν από την θεραπεία με το Flagyl είχα χρησιμοποιήσει ένα φάρμακο της εταιρείας ΤΟΤΤΟ που ήταν για τα εξάμιτα.
Μετά από όλα αυτά δεν είδα καμία αλλαγή στην συμπεριφορά τους.
Παρατήρησα το θηλυκό και είδα ότι τα πάνω πτερύγια της ότι έχουν αρχίσει και φαγώνονται σε ένα μέρος.
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-02-05, 12:47
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Το φυτό που τρώει το αρσενικό είναι μόνο το Shinnersia Rivularis. Πάει και το τραβάει με μανία και του έχει κόψει μέχρι και το κοτσάνι. Το θηλυκό δεν το τρώει. Η θερμοκρασία είναι 30 βαθμούς
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-02-05, 20:32
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι είδους θεραπεία (δοσολογία/αλλαγές νερού) έκανες, θα σου γράψω τι μου σύστησαν - και έκανα(κάνω) - και ο δίσκος μου πάει ήδη πολύ καλά, αν και χρειάζεται δυο μέρες ακόμα. Είναι πολύ ζόρικη ιστορία, αλλά ο δίσκος μου ήταν σχεδόν ετοιμοθάνατος και τώρα έχει αρχίσει ήδη να τρώει.

Κατ' αρχήν χρειάζεται ένα ενυδρείο-νοσοκομείο. Η καλύτερη περίπτωση είναι 80 λίτρα - εγώ χρησιμοποίησα 50λιτρο γιατί αυτό είχα.... To μικρότερο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι 40 λίτρα.
Χρειάζεται επίσης ένα πλαστικό βαρέλι (απο αυτά που χρησιμοποιούνται για τουρσιά) 50λιτρο - η αν βρεις 40λιτρο (δύσκολο).
Δύο θερμοστάτες.
Χαμηλό φωτισμό για το "νοσοκομείο".

Φτιάχνεις το νερό του "νοσοκομείου" ίδιο με αυτό του ενυδρείου (σκληρότητες) και βάζεις τον ένα θερμοστάτη μέσα ρυθμισμένο στους 30 βαθμούς. Το "νοσοκομείο" δλδ θα έχει μόνο νερό και θερμοστάτη.

Η δοσολογία που χρησιμοποιείται, είναι 500 μιλιγκράμ (μια κάψουλα δηλαδή) σε 40 λιτρα νερό.

Μόλις το νοσοκομείο φτάσει στους 30, διαλύεις το περιεχόμενο μιας κάψουλας και βάζεις μέσα το ψάρι.

Μετά, πρέπει να ετοιμάσεις στο βαρέλι 40 λίτρα νερό (εννοείται ίδιας σκληρότητας με το ενυδρείο) και βάζεις μέσα τον δεύτερο θερμοστάτη πάλι στους 30 βαθμούς. Ο θερμοστάτης αυτός πρέπει να είναι ικανός να ζεσταίνει το νερό στους 30 σε λιγότερο από 8 ώρες.

Τρείς φορές τη μέρα - κάθε 8 ώρες - αλλάζεις το 50% του νερού του ενυδρείου-νοσοκομείου. Λίγο πριν βάλεις το νέο νερό που εν τω μεταξύ θα έχει ετοιμαστεί/ζεσταθεί στο βαρέλι, διαλύεις στο βαρέλι μια κάψουλα Flagyl, βάζεις στο νοσοκομείο όσα λίτρα χρειάζονται και πετάς τα υπόλοιπα. Ξανά-μανά απ' την αρχή...ετοιμάζεις στο βαρέλι 40 λίτρα νερό, το ζεσταίνεις στους 30 και ούτω καθεξής...

Ο δικός μου δίσκος άρχισε να τρώει την τρίτη μέρα (σήμερα, μετά από 9 αλλαγές νερού...)

Μόλις (και αν) αρχίσει να τρώει το ψάρι:
μειώνεις τη δοσολογία στο μισό - βάζεις δηλαδή κάπου τη σκόνη της κάψουλας, τη χωρίζεις με το μάτι στη μέση, πετάς το μισό και το υπόλοιπο το διαλύεις στο βαρέλι (εννοείται λίγο πριν την αλλαγή νερού). Συνεχίζεις το ίδιο βιολί για άλλες δύο μέρες (50% κάθε 8 ώρες με μισή κάψουλα)

Η τροφή που θα του δώσεις πρέπει να είναι μαλακή (όχι bits κλπ... - μίγμα καρδιάς, και ει δυνατόν το μίγμα να έχει σκόρδο και βιταμίνες)
Θα χρειαστούν από 5 μέχρι 7 μέρες (15 - 21 κάψουλες και άλλες τόσες αλλαγές 50%).
Εγώ μάλλον ήμουν τυχερός και ο δίσκος πρωτοέφαγε την τρίτη μέρα, άρα χρειάζομαι άλλες 2 μέρες "καψόνι"...

Μια μέρα πριν την ολοκλήρωση της θεραπείας, θα πρέπει να πάρεις/έχεις ένα φιλτράκι έναν πορόλιθο και έναν κουβά 8-10 λίτρα. Γεμίζεις τον κουβά με νερό που έχεις σιφωνάρει από το ενυδρείο και ξεπλένεις το "κανονικό" σου φίλτρο εκεί μέσα. βάζεις το φιλτράκι να δουλεύει, την αερόπετρα για να αερίζεται το νερό του κουβά και τα αφήνεις έτσι για ένα 24ωρο.

Μόλις τελειώσει η θεραπεία - αφού δηλαδή κάνεις και τη τελευταία αλλαγή 50% στο νοσοκομείο (χωρίς φάρμακο), παίρνεις το φιλτράκι από τον κουβά και το βάζεις στο "νοσοκομείο". Το νερό του κουβά το πετάς.

Απο κεί και πέρα, χρειάζονται αλλαγές 30-40% δύο φορές τη βδομάδα στο "νοσοκομείο" και τουλάχιστον 2 βδομάδες παραμονή του ψαριού εκεί...

Αν όλα πάνε καλά, χαμηλώνεις σταδιακά τη θερμοκρασία ωστε να είναι ίδια με αυτήν του ενυδρείου σου και περιμένεις άλλη μια βδομάδα.

Μετά... "ο θεός βοηθός". Ξαναβάζεις το ψάρι στο ενυδρείο και κάνεις ένα ******** να μη το "ταράξουν" οι υπόλοιποι δίσκοι...

=================================

Ξαναλέω οτι είναι πολύ μεγάλη πίκρα η ιστορία... Αλλά απ' ότι φαίνεται, μέχρι στιγμής "δουλεύει".
Εγώ μετράω ακόμα και τα λεπτά ωστε να τελειώσει αυτό το "μαρτύριο" (3 φορές τη μέρα αλλαγή 50%) - που θα πάει? 2 μέρες, 6 αλλαγές μείνανε...

Κάτι τελευταίο:
Από τη στιγμή που θα τελειώσει η θεραπεία και οι αλλαγές νερού γίνονται 2 φορές τη βδομάδα στο "νοσοκομείο", καλό είναι να προσθέτεις ιχνοστοιχεία - τη μισή δόση από αυτό που γράφει η συσκευασία.
Καλή επιτυχία (αν αντέχεις και μπορείς να ακολουθήσεις αυτό το πρόγραμμα).

ΥΓ: Αυτή η διαδικασία "δούλεψε" (μέχρι στιγμής) σε μένα. Είναι πολύ "επιθετική" θεραπεία, με μεγάλο ρίσκο, που μου προτάθηκε ως έσχατη λύση, επειδή ο δίσκος είχε τα μαύρα του τα χάλια. Δεν προτείνεται ως "συνηθισμένη μέθοδος" θεραπείας. Try it at your own risk.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-05-05, 15:03
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Για δειτε και εδω λιγο.... Στη φωτογραφια εχω την Οτομν η οποια δεν παει καλα εδω και λιγες μερες.... Το περιττωμα που αναφερετε παραπανω ειναι αυτης της μορφης;;;; Το νερο μου ειναι σε καλη κατασταση ph 7,2 , KH 4, GH4 , NH4 O, NO3 12,5 , και θερμοκρασια 29 βαθμους. Η Οτομν ειναι ο παλαιοτερος δισκος μου και μου εχει γεννησει αρκετες φορες.... Τωρα τελευταια εχει εντονες τις ριγες αυτες που βλεπετε το χρωμα της εχει ανοιξει , δεν τρωει και καθεται απομονωμενη στην ακρη του ενυδρειου.... Ολα ταιριαζουν με τα συμπτωματα που λετε παραπανω. Ειναι κολλητικη αυτη η ασθενεια;;; Αντι για flagyl που ειναι πολυ δυνατο φαρμακο υπαρχει το ZMF hexa - ex TETRA το εχει χρησιμοποιησει κανεις;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-05-05, 20:58
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ω θεε μου! Θα σου καταχεσει ολο το σαλονι!!!!!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-05-05, 22:10
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Καραντίνα/νοσοκομείο όσο το δυνατόν γρηγορότερα (δηλαδή... ΧΤΕΣ!)... flagyl στο νερό -καθημερινές αλλαγές- μέχρι να αρχίσει να τρώει.

Μετά, flagyl σε μοσχαροκαρδιά και φυσικά καθημερινές αλλαγές.

Μόλις "βγάλει" καφετί/σκούρα "ντούρα" κακάκια, μετράς καμμια βδομάδα ακόμα με flagyl στη μοσχαροκαρδιά και φυσικά καθημερινές αλλαγές.

Μετά, αν δεν παρουσιάσει τίποτα άλλο ανησυχητικό, πίσω στο "κανονικό" σπίτι.

Μεγάλη πίκρα... καλή δύναμη να έχεις...

ΥΓ: Ως "καθημερινές αλλαγές"... είναι το λιγότερο 2 φορές τη μέρα 50% - καλύτερα όμως 3 φορές τη μέρα 50%... "προετοιμασμένο" νερό (θερμοκρασία/σκληρότητες/pH/flagyl)...
ΠΑΝΤΑ σιφωνάρισμα των ασπρων κοπράνων - αν μπορείς κάθε 2-3 ώρες...

Για να μην τραβήξεις όλο αυτό το μαρτύριο, δοκίμασε για 2-3 μέρες salt dips σε 3% αλάτι... μακάρι να είσαι τυχερός.

Και, δυστυχώς, ΝΑΙ είναι "κολλητικό".
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17971 seconds with 12 queries