Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-11-04, 04:18
xatzargyros Ο χρήστης xatzargyros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2004
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Γεια σας φίλοι ενυδρειόφιλοι!

Συγνώμη για το "επισκέπτης" αλλά δεν φταίω εγώ. Δεν είχα προσέξει ότι δεν έχω κάνει register, nickname έχω και μάλιστα είμαι καιρό γραμμένος στο φόρουμ. Συγνώμη ξανά αν σας έβαλα σε σκέψεις!

Μπορώ να έχω τις απαντήσεις στα ερωτήματα μου γιατί τα μικρά είναι πλέον 4 ημερών και δεν έχω ιδέα αν τα πράγματα πηγαίνουνε καλά!

Ευχαριστώ προκαταβολικά
__________________
xatzargyros
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-11-04, 14:04
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σε πόσο καιρό θα μοιάζουν με ψάρια;; Τώρα μάλλον σπερματοζωάρια θυμίζουν.
2 με 3 εβδομάδες, ανάλογα με θερμοκρασία και τάισμα, που επηρεάζουν πόσο γρήγορα μεγαλώνουν.

Παράθεση:
Πότε θα αρχίσει να διακρίνεται το χρώμα τους;
Μετά τον μήνα και μόνο πολύ αχνά στα πτερύγια. Πραγματικό χρώμα βλέπεις μετά τους 3 μήνες.


Παράθεση:
Είναι καλό να ζευγαρώσω τον πατέρα με κάποιο από τα παιδιά του για να καθαρίσω το χρώμα; Ο πατέρας είναι μοβ με κόκκινο και η μητέρα καφέ με μπορντό πτερύγια.
Συνήθως έτσι γίνεται. Επιλεκτική διασταύρωση.


Παράθεση:
Μπορώ να δώσω τα μικρά που δεν θέλω σε petshop; συνηθίζεται ή απλά έτυχε σε κάποιους από δω μέσα;
Ναι, αρκεί να είναι καλά και να τους προλάβεις πριν παραγγείλουν.

Παράθεση:
Πόσα αρσενικά να περιμμένω;
Ελα ντε; Πολλοί λένε οτι εξαρτάται και απο το Ph, εγω πάντως με ph 7 και λίγο παραπάνω είχα πάντα περισσότερα θηλυκά.
Επίσης πρέπει να προσέξεις πότε τα μικρά θα αρχίσουν να τσακώνονται μεταξύ τους. Μην σε ξεγελάει το μέγεθος. Τα μικρά αρσενικά είναι μικροί Highlanders ! In the end there can be only one !

Παράθεση:
Μέσα στο ενυδρειάκι υπάρχει ένα φυτό που μέσα σε 5 μέρες γέμισε με τριχοειδή άλγη, υπάρχει κίνδυνος για τα μικρά;
Η άλγη όχι δεν θα τα πειράξει, οι συνθήκες που δημιούργησαν την άλγη ίσως... κακή ποιότητα νερού ή απλά πολύ φως....


Παράθεση:
Πόσο καιρό μετά τη γέννα μπορώ να κάνω αλλαγή νερού;
Εξαρτάται απο το μέγεθος (λίτρα), πόσα έιναι εκει μέσα, πόσα γρήγορα φυτά έχεις κλπ. Συνήθως μετά τις 2 εβδομάδες κάνουμε την πρώτη αλλαγή.

Παράθεση:
Σκεφτομαι να τα ταισω με TetraMin baby χτυπημένη στο μιξερ με νεράκι απο το ενυδρείο, λέτε να υπάρχει πρόβλημα;
No idea. Εγω την ρίχνω όπως είναι.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-12-04, 01:09
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

λοιπον τωρα που μπηκε το θεμα σε μια σειρα εουμε και λεμε
με ΡΗ 7,0 συνηθως τα μισα ειναι αρσενικα και τα αλλα θυληκα.
αυτο με την τροφη που λες με φοβιζει λιγο
ειναι ακομα μικρα για τετοιου ειδους τροφη και αν δεν διαλυθει τελειος ((να γινει κατι σαν αλοιφη )) δεν θα πορεοσυν να την φανε και αυτη θα μολυνει το νερο..
και δεν ξερω κατα πσο ειναι καταληλλη σε συστατικα για τα μωρα....
δεν μπορεις να βρεις καποια υγρη τροφη για μωρα η" τις wardley Που ειναι αλοιφη????
σε ποσα λιτρα τα εχεις τωρα??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-12-04, 14:47
xatzargyros Ο χρήστης xatzargyros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2004
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Γεια σας φίλοι ενυδρειόφιλοι!

Η τροφή TETRA MIN BABY καλά χτυπημένη νομίζω ότι κάνει κάτι αλλά σίγουρα είναι σωστό να χρησιμοποιούμε τις προτεινόμενες. Εγώ πάντως δεν είχα πρόβλημα όσο τα μικρά υπήρχαν...
Το ενυδρείο που τα φιλοξενούσε είναι 10λιτρο.

Όπως καταλάβατε κάτι πήγε στραβά και μικρά πλέον δεν υπάρχουν. Όλα πήγαιναν καλά, ο αερσενικός απομονώθηκε, και αυτά έκοβαν βόλτες σε όλο το ενυδρειάκι. Ένα βράδυ μου ήρθε να τους κλείσω το φώς και αυτό ήταν. Όταν άνοιξα ξανά το φώς το πρωί είχαν χαθεί όλα!!! Ούτε ένα ρε παιδιά!!! Κουφό εντελώς! Στο ενυδρείο δεν υπήρχε τίποτα (από ζωντανούς οργανισμούς) άλλο εκτός από ένα φυτό και τα μικρά bettakia, το φίλτο σίγουρα δεν τα απειλούσε αφού είχαν αρκετή δύναμη για να ξεφύγουν από τη ροή. Περίμενα 3 μέρες μπας και εμφανιστεί κανένα και αφού έκανα το ενυδρείο φίλο και φτερό με μηδενικά απότελέσματα... έβαλα μπρος για νέα φουρνιά! :P
Ελπίζω αυτή τη φορά να μη γίνει η ίδια @#$$%$@##.

Καλό μεσημέρι!
__________________
xatzargyros
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-12-04, 21:11
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

δεν νομιζω οτι αυτο που εφταιγε και πεθαναν τα μωρα ηταν οτι τους εκλεισες το φως.
απο οτι καταλαβαινω ειναι ,, οτι για να εχεις ανοιχτο το φως στα μωρα συνεχεια σημαινει οτι ακολουθουσες την μεθοδο ταχειας αναπτυξης (( η σκαρισμα κατα το ελληνικο ))<< μια μεθοδο την οποια πρωσοπικα θεωρω απαραδεκτη,, γαι πολλους λογους που ελπιζω να μου δωθει η ευκαιρια να τους συζητησω σε καποιο αλλο ποστ και οχι εδω γιατι θα ξεφυγουμε απο το θεμα μας>>>>

λοιπον σε αυτη την μεθοδο εκτος απ οτι δεν κλεινουν το φως το συνηθες ειναι να βαζουν μια μικρη λαμπα να δουλευει το βραδυ συνηθως μπλε χρωματος.... κανουν και τακτικες αλλαγες νρου (( αν θυμαμαι καλα καθε 2 μερες )) και ταιζουν τα μωρα συχνα (( απανω απο 4 φορες την μερα που ειναι το συνηθες)) .....

ΓΙΑ τον αποτομο ΘΑΝΑΤΟ μπορω να κανω τις εξης υποθεσεις ..
1) αυξησΗ αμμωνιας
2) πτωση θερμοκρασιας (( εχοντας ανοιχτο το φως ειχες καποια σταθερη θερμοκρασια , και την μερα που το εκλεισες επεσε χαμηλα????)))
3)) ισως τα ε[ιπεδα οξυγονου να ηταν σε οριακο σημειο (( δεν ξερω ποσα λιτρα ειχες και ποσα μωρα ηταν εκει)) και το βραδυ που εκλεισες το φως το φυτο που ειχες αποροφησε O2 και απελευθερωσε CO2 με αποτελεσμα να πεθανουν τα μωρα.
4)) ισως τροφη να μολυνε το νερο ???
Τι να πω???
καλυτερα την αλλη φορα δωσε τους παραπανω χωρο και κρατα καποιες σταθερες ωρες στο φωτισμο... εξαλου τα ΒΕΤΤΑ δενσυπαθουν ιδιαιτερα το πολυ φως..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-12-04, 23:43
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Θερμοκρασία, χλώριο ή πείνα... θα ελεγα...

Πόσες μέρες τα είχες δηλαδή ;
Τα είδες να τρωνε ;
Είχες θερμόμετρο μέσα ;
Εκανες αλλαγή νερού ;

Δεν πειράζει, αστους ήρεμους κανα δυο βδομάδες τους γονείς και μετά δοκίμασε.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-04, 00:32
xatzargyros Ο χρήστης xatzargyros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2004
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Γεια σας φίλοι ενυδρειόφιλοι!

Λοιπόν καλές οι υποθέσεις ρε παιδιά αλλά δε μπορώ να πιστέψω καμία από αυτές. Ακούστε... Λοιπόν καταρχάς δεν είχα κανένα λόγο να βιάζομαι να τα μεγαλώσω γρήγορα, ήταν η πρώτη μονομαχογέννα, δεν έχω μπει ακόμα σε κόλπα του τύπου τα μεγαλώνω γρήγορα και τα σπρώχνω σε petshop. Για χόμπι το έχω και όχι για χρήμα
Το φως το είχα αναμένο, όλη μέρα όλη νύχτα, μόνο και μόνο για να τα βλέπω και να χαίρομαι που κατάφερα να αναπαράγω μονομάχους.
Η θερμοκρασία ήταν σταθερά στους 26 βαθμούς, το ταισμα λογικό (δυο φορές τη μέρα) και τα μεγαλύτερα μικρά φαινότανε καθαρα να ορμάνε στη θολούρα της τροφής, αλλαγές δεν είχα κάνει ακόμα αφού περίμενα να περάσουν 2 εβδομάδες μέχρι να κάνω την πρώτη. Το φυτό δε νομίζω να απειλούσε τόσο πολύ με το θέμα του CO2 αφού τη δευτερη μέρα είχα προσθέσει αντλία αέρα η οποία (με πατέντα) δεν προκαλούσε έντονη κυματωση στη επιφάνεια.


Το περίεργο στην όλη υπόθεση είναι ότι είχα εκεί μέσα 25 μικρά (περίπου) και δεν βρήκα ούτε ένα πτώμα!!!!

Άντε πες και κάτι έφταιξε και πεθάνανε τα μικρά... το δέχομαι, που πήγαν τα πτώματα ε;;; Θα σκάσω!!!


Τες Πα θα προσπαθήσω ξανά και θα δούμε!

Καλό βράδυ!!
__________________
xatzargyros
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-04, 00:56
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xatzargyros

Το περίεργο στην όλη υπόθεση είναι ότι είχα εκεί μέσα 25 μικρά (περίπου) και δεν βρήκα ούτε ένα πτώμα!!!!

Άντε πες και κάτι έφταιξε και πεθάνανε τα μικρά... το δέχομαι, που πήγαν τα πτώματα ε;;; Θα σκάσω!!!
-

Καλό βράδυ!!
ΑΥΤΟ με πτωματα τωρα το λες.....
θα εκανα μια χαζη ερωτηση << μηπως δεν ειχε καπακι το ενυδρειο και πηδηξαν εξω????>>>
αλλα και παλι δεν τα εβλεπες στο πατωμα?????
ΒΡΕ συ μηπως το σαμποταρησε κανενας το ενυδρειο???
παει θα ξεχασω και αυτα που ξερω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-12-04, 11:09
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xatzargyros
........ και τα μεγαλύτερα μικρά φαινότανε καθαρα να ορμάνε στη θολούρα της τροφής, αλλαγές δεν είχα κάνει ακόμα αφού περίμενα να περάσουν 2 εβδομάδες μέχρι να κάνω την πρώτη......
Το είπες μόνος σου τελικά.
Είναι κανόνας οι συχνές αλλαγές νερού όταν μιλάμε για νεογέννητα και την καλή ανάπτυξη τους.
Και αν κρίνω από το μέγεθος του ενυδρείου και την ποσότητα του φαγητού που θα έμενε αφάγωτη, (δεν νομίζω να μπορούσαν να έτρωγαν όλο το συνεφάκι) ήταν λογικό να έρθει τούμπα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-12-04, 10:26
ΡΗΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ο χρήστης ΡΗΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Να ρωτήσω και εγώ κάτι γιατί και εγώ κάπως έτσι την έπαθα. Νομίζω πως το να πηδήξουν έξω μωρά δύο εβδομάδων δεν παίζει εκτός και αν το ενυδρείο ήταν γεμάτο μέχρι εκεί που δεν παίρνει. Εγώ νομίζω ότι τα έχασα όταν σταμάτησα να τα ταΐζω με υγρή τροφή την δεύτερη εβδομάδα και τα τάϊσα σκόνη(φοβήθηκα ότι το νερό είχε μολυνθεί πολύ). Οι συχνές αλλαγές δεν αλλάζουν την ποιότητα του νερού και επιδρούν αρνητικά στα ψάρια;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-12-04, 01:35
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Οι συχνες αλλαγες δεν αλλαζουν την ποιοτητα του νερου.
συνηθως στην αναπαραγωγη των ΒΕΤΤΑ το νερο που παιρνουμε απο το δικτυο ειναι καταλληλο .. ((ΡΗ 7,0 ΚΗ 6))
Αν παλι εχουμε κανει αναπαραγωγη σε μικροτερο ΡΗ το μονο που κανουμε στην αλλαγη νερου ειναι να τοποποιησουμε το νερο που θα προσθεσουμε ,, αναλογα με αυτο που εχουμε στο ενυδρειο και μετα το βαζουμε + οτι εχουμε φτιαξει και την θερμοκρασια αναλογα...
οποτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05983 seconds with 12 queries