Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-12-02, 17:04
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.

Title: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: newfish on 07/12/02 at 03:10:49
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια και χαρά σε όλους σας.

Αν και οι πιό πολύ την έχεται κάνει για διακοπές (και καλά κάνατε ) εγώ θα σας θέσω ένα ερώτημα, που από 'τι ξέρω χωράει πολύ συζήτησει, αλλά με έχει βάλει σε σκέψης.

Εντός της εβδομάδος που μας έρχετε, θα αποκτήσω (επιτέλους) το πρώτο μου ενυδρείο (100χ40χ50) και σκέφτομαι να του βάλω κάμποσα φυτά (για ψάρια θα το συζητήσουμε αργότερα). ;D ;D

Έχω μαζέψη αρκετές πληροφορίες αλλά έχω ένα διπλό δίλημα. ???

1) Για υπόστρωμα (εκτός από τυρφη) υπάρχει κάτι διαφορετικό - καλύτερο;
2) Φίλτρο βυθού να βάλω ή είναι περιτό;
Κάπου διάβασα για Φίλτρο Βυθού Αντιθέτου ροής.

Η μέχρι τώρα σκέψη είναι να βάλω τα πλακάκια του Φίλτρου Βυθού,χαλίκι (μέτριας διατομής),τύρφη,χαλίκι (μέτριας διατομής) και μετά βλέπουμε για πέτρες και ξύλα.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: kroud on 07/12/02 at 07:32:02
--------------------------------------------------------------------------------
Για υποστρομα βαλε πολυ ψιλο χαλικι.Εχω ακουσει για καποιο υποστρωμα τυρφης που μπαινει απο κατω απο το χαλικι αλλα θα σου κανει το νερο μαυρο.Δεν νομιζω να το χρειαζεσαι αυτο.Το φιλτρο βυθου(ριξε μια ματια στο board) ειναι περιττο και ιδιαιτερα απο την στιγμη που θα ασχοληθεις με τα φυτα.Αποφασισε με ποια ειδη θες να ασχοληθεις και πες μας.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: newfish on 07/12/02 at 10:02:26
--------------------------------------------------------------------------------
Τα φυτά που έχω σκοπό να βάλω ειναι:

Vallisneria Americana
Hygrophila Polysperma (Rosanerving)
Hygrophila Difformis
Cabomba Caroliniana
Eleochariw Acicularis (Hair Grass)
Vesicularia Dubyana (Java Moss)
Echinodorus Tenellus
Limnophila Sessiliflora

και βλέπουμε.

Όσο για το φίλτρο βυθού, σκεφτόμουν να βάλω τωρα τα πλακάκια να υπάρχουν και - ίσως - έαν ήταν καλό για τα φυτά, να το δούλευα για κανένα μήνα με το εξωτερικό.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: annivas2000 on 07/14/02 at 05:31:30
--------------------------------------------------------------------------------
Η αποψη που επικρατει ειναι οτι τα φυτα δεν πανε (γενικα) καλα με φιλτρο βυθου........
Αν δεν βαλεις τελικα (φιλτρο βυθου) μην βαλεις και <πλακακια>..μπορει να σου δημιουργηθουν ανοξικες συνθηκες....
Απο τα φυτα που γραφεις κασι εφοσον τωρα ξεκινας μην βαλεις κατ'αρχη Eleocharis και Echinodorus tennelus (IMHO).....
Ειναι ευαισθητα σε σχεση με τα αλλα (για την αρχη)....
Θα σου προτεινα τετοιας δυσκολιας φυτα (ειδικα eleocharis) να βαλεις μετα το εξαμηνο (οπου γενικα θα εχει σταθεροποιηθει η χημεια του νερου και οι υπολοιποι παραγοντες σκληροτητες κλπ)....Ασε που θελεις και υποστρωματα απο χωμα και οχι χαλικια (γενικα) για τετοια <γρασιδια>....Πληροφοριες για υποστρωματα απο αλλους....
Αν θελεις οπωσδηποτε κατι για foreground βαλε cryptocorynes (απο την αρχη)....
Γεμισε τωρα στην αρχη το ενυδρειο με hygrophila (various) και αργοτερα το διαμορφωνεις.......
Μη βιαστεις και μελετησε το (διαβασμα) και αλλο (ΙΜΗΕ,ΙΜΗΟ)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: ASCCO1 on 07/15/02 at 06:20:11
--------------------------------------------------------------------------------
Aν μπει υποστρωμα για φυτα,(και απο πανω χαλικι) ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΦΥΛΤΡΟ ΒΥΘΟΥ!!!!!!!
υποστρωματα υπαρχουν αρκετα στο εμποριο!!
Τα φυτα που αναφερεις δεν ειναι και απο τα ποιο ευκολα, οποτε χρειαζομαστε απαραιτητα υποστρωμα φυτων.
και οχι φυλτρο βυθου( ΙΜΟ,ΙΜΕ)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: fighterfish on 07/16/02 at 09:18:34
--------------------------------------------------------------------------------
Τι ωραίο ενυδρείο έχεις, τι το θες το φίλτρο βυθού αφού πας για φυτά ;

Ο μόνος λόγος που το χρησιμοποιώ εγω (μόνο αυτό όμως) είναι γιατί, τι εξωτερικό να βάλω σε 60άρι, δεν αξίζει.... και είναι και θέμα κόστους... το φίλτρο θα αξίζει πιο πολύ απο το ενυδρείο

Εγω υπόστρωμα έχω χρησιμοποιήσει μόνο της SERA και ήταν μια χαρά, αλλα δεν είχα και τα super απαιτητικά φυτά...


Πάντως θα σου πω τι έκανα αλλα δεν στο συνιστω γιατι ενα 100αρι ενυδρειο δεν το διαλύεις τόσο έυκολα όσο ενα 60άρι...

-Εβαλα πλακάκια για φίλτρο βυθού
-Απο πάνω μια στρώση ψιλό χαλίκι θαλάσσης. Το μόνο που κάνει είναι να μην αφήνει να περάσει το λίπασμα-υπόστρωμα κάτω απο το φίλτρο βυθού σε πρώτη φάση.
-Απο πάνω το υπόστρωμα.
-Απο πάνω το κανονικά χαλίκι ότι μεγεθος θες.
Και απλα πρεπει να αφηνεις αρκετο χωρο για σιφωνάρισμα του χαλικιού...




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: Giorgos on 07/16/02 at 17:06:08
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ θα σου συνιστούσα να ΜΗΝ βάλεις ούτε καν τα πλακάκια (και εννοείται βέβαια αν δεν βάλεις φίλτρο βυθού τελικά) γιατί στην πορεία θα συσσωρεύονται διάφορα "σκουπιδάκια" κάτω από τα πλακάκια και θα σου δημιουργήσει μεγάλο πονοκέφαλο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: Tolis on 07/17/02 at 10:28:40
--------------------------------------------------------------------------------
Αφου το ενυδρειο στηνεται απ΄την αρχη και υπαρχει επιθυμια για φυτα δεν υπαρχει κανενας λογος για πονοκεφαλους με φιλτρα βυθου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: kroud on 07/17/02 at 11:23:38
--------------------------------------------------------------------------------
Oπως καταλαβες οσοι ασχολουμαστε με τα φυτα δεν εχουμε καμια ιδιαιτερη συμπαθεια στα φιλτρα βυθου. ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: Giorgos on 07/17/02 at 13:30:40
--------------------------------------------------------------------------------
Και όσοι δεν ασχολούνται ιδιαίτερα πολύ με τα φυτά πάλι δεν έχουν ιδιαίτερη συμπάθεια στα φίλτρα βυθού.
Με λίγα λόγια έχει πολύ περισσότερα κατά παρά υπέρ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: newfish on 07/24/02 at 01:56:57
--------------------------------------------------------------------------------
O.K. Άκυρο το φιλτρο βυθού. ;D

Από υπόστρωμα όμως; ???

Σε δυο -τρια μαγαζιά που ρώτησα μου ειπαν να βάλω τύρφη και από πάνω χαλίκι.

Η τύρφη όμως (σύμφωνα με το kroud) θα μου κάνει το νερό μαύρο.Εκτός από χαλίκι (που θα μπεί απ'ότι έχω καταλάβει όποσδήποτε) και τύρφη (που δεν θα μπει για να παραμείνη το νερό μου διαευγές) τι άλλο υλικό μπορώ να βάλω για να φυτέψω τα φυτάκια μου; ???

Την εβδομάδα που μας πέρασε είχα πάει Θεσσαλονίκη και στην επιστροφή σταμάτησα στα Τέμπη (Αγια Παρασκεύη) για καφέ, και εξασφάλισα 2 τσάντες πέτρες και ξύλα.Πόσο ασφαλές θα ήταν να χρεισημοποιηθούν στο ενυδρείο; Τα έχω πλείνη αρκετές φορές και τα έχω σκεπασμένα από νερόσε έναν πλαστικό κουβά.Το Σάββατο μέτρησα kH=5 και gH=7 και τηνΔευτέρα kH=8 και gH=9. Είναι λογικό να ανεβένουν;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: ASCCO1 on 07/24/02 at 02:34:39
--------------------------------------------------------------------------------
Ο μονος λογος που βλεπω εγω << στο να ανεβαινει το KH,GH >> ειναι οτι οι πετρες που μαζεψες ειναι ασβεστολιθηκες!!
απο το βουνο τις πηρες???μ η' απο το ποταμι μεσα??

υπαρχουν αρκετα υποστρωματα ειδηκα για φυτα στο εμποριο, εκτος απο την τυρφη , αλλα και παλι πανω απο αυτα θα πρεπει να βαλεις ακρετα κιλα απο καποιο ψιλο χαλικι!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: Tolis on 07/24/02 at 06:21:28
--------------------------------------------------------------------------------
Κι εγω την περασμενη βδομαδα σταματησα στα Τεμπη για τον ιδιο λογο!
Οι πετρες οντως ειναι ασβεστολιθικες.
Ξυλα δεν κοιταξα, αλλά θα ειχα μια επιφυλαξη. Τα ξυλα του εμποριου ειναι διαλεγμενα με κριτηριο την πολυχρονη παραμονη τους στο νερο - τοσο ωστε να εχουν νεκρωθει εντελως μεσα κι εξω. Δεν ξερω αν συμβαινει το ιδιο εδω, καλο θα ηταν να τα αφησεις αρκετο καιρο στο νερο, και αν δεις τιποτα μυκητες-μουχλες-γλιτσες να δημιουργουνται, πετα τα.

Υποστρωματα εμποριου με λατερίτη, οπως Sera floradepot, AquariumPharmaceuticals First Layer, ειναι μια χαρα και δοκιμασμενα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: newfish on 07/24/02 at 06:57:23
--------------------------------------------------------------------------------
Τα ξύλα και τις πέτρες τα έχω μαζέψη από τις όχθες του ποταμού. Θα τσεκάρω τις πέτρες μπας και βρώ κάποιες μη ασβεστολιθηκές. :

Έχω και δύο σακούλες με χαλίκια από παραλία (Ήρεμο κύμα Bilas). Λέω να τις δοκιμάσω και αυτές. ;D

Ξύλα να τα αφήσω αυτά στο νερό για κάνα τρίμηνο, αλλά εχθές μου ήρθε το έπιπλο για το ενυδρείο (σιδεροκατασκευή)και αυτό το ΣαββατοΚύριακο θα το ντύσω με μελαμίνη. Άρα δεν μπορώ να περιμένω τόσο για να στύσω το ενυδρείο μου. Υπάρχει κάποια δοκιμασμένη λύση για ξύλα ή απλά αγοράζω από κάποιο κατάστημα; ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: Takis on 07/24/02 at 07:03:26
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ είμαι της άποψης να αποκλειστούν τα ξύλα. Κάποιοι φίλοι που έχουν δοκιμάσει με διάφορα είδη είχαν προβλήματα. Δεν είναι τυχαία τα ξύλα που πουλάνε για αυτό το λόγο, και πρόκειται για φυτά που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα.
Τα ξύλα από ποτάμια, κάποια στιγμή θα σαπίσουν και είναι πιθανό να δημιουργηθούν και σκουλήκια (έχει γίνει αυτό!!!!) χωρίς να μπορούμε να προβλέψουμε τις συνέπειες.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: Tolis on 07/24/02 at 07:26:52
--------------------------------------------------------------------------------
(συμπληρωνοντας τον Τακη) απλα αγοραζεις απο καποιο καταστημα...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: kroud on 07/24/02 at 08:40:03
--------------------------------------------------------------------------------
Εδω δεν ισχυει η παροιμια παπουτσι απο τον τοπο σου ;D.Προτιμισε ξυλα μαλαισιας που κατεβαζουν και την σκληροτητα(απ'οτι εχω διαβασει) ή ξυλα μορανι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: newfish on 07/24/02 at 08:42:48
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε kroud, κάνα μαγαζί που να τα φέρνει ξέρεις ή ψάχνοντας;;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: Tolis on 07/24/02 at 08:52:03
--------------------------------------------------------------------------------
Ολα τα ενυδρειαδικα.

Kroud, οντως θεωρητικα καποια ξυλα εχουν την ιδιοτητα να κανουν το νερο πιο οξινο, αλλά μην φανταζεστε οτι με μια δυο ριζες θα δειτε κανενα θεαματικο αποτελεσμα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: Giorgos on 07/24/02 at 09:48:43
--------------------------------------------------------------------------------
Και εννοείται πως εμφανή αποτελέσματα έχεις μακροπρόθεσμα...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: Takis on 07/24/02 at 18:39:41
--------------------------------------------------------------------------------
Λογικά, όλα τα ξύλα και οι ρίζες που υπάρχουν στα καταστήματα πρέπει να είναι κατάλληλα. Ελπίζω να μην μπει κάποιος στην ιδέα να πουλάει ξύλα από το κοντινό ποτάμι της περιοχής!!!
Εκείνο που κάνουν στο νερό είναι ότι του δίνουν τον πρώτο καιρό ένα χρώμα όπως η τύρφη, αλλά με τις αλλαγές νερού φεύγει. Πάντως είναι καλό για το ενυδρείο και όμορφο....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: kroud on 07/24/02 at 22:50:30
--------------------------------------------------------------------------------
Οπως ειπαν τα παιδια τα περισσοτερα ενυδρειαδικα φερνουν.Προσεξε ομως γιατι εχω πετυχει και ξυλα αγνωστης προελευσεως(μαλλον ελληνικης).Οπως καταλαβες τακη δεν μπορουσε να τους ξεφυγει αυτο.
Τα ξυλα της μαλαισιας συνοδευονται απο καποιο "πιστοποιητικο" που λεει την προελευση τους.Γυρω στα 5-6 ευρω το κιλο ειναι η τιμη τους.
Οσο για την σκληροτητα σαφως και δεν θα υπαρξουν φοβερα αποτελεσματα,απλα ειναι ενα μικρο συν.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: ASCCO1 on 07/25/02 at 04:48:52
--------------------------------------------------------------------------------
Τα ξυλα αυτα που ειναι καταλληλα για ενυδρεια (( απο οσο εχω διαβασει)) περνουν καποια προεργασια ωστε να στεγνοσουν τελειος,κ.τ.λ, οποτε το νε παρουμε καποιο ξυλο απο καποιο ποταμι και να το βαλουμε στο ενυδρειο μας ειναι μαλλον παρακυνδυνευμενο !!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: newfish on 08/10/02 at 03:01:05
--------------------------------------------------------------------------------
Και επειδή το βασικό ερώτημα (για το υπόστρωμα αφού το φίτρο βυθού του απορρίψαμε) παραμένει, έκανα μια μικρή έρευνα και θα ήθελα την γνώμη σας. ;D

Μερικοί από το Board χρησιμοποιούν Λατερίτη και φυλόχωμα άλλοι Λατερίτη και Sera FloraDepot άλλοι σκέτο χαλίκι άλλοι σκέτο Sera FloraDepot, άλλοι Sera FloraDepot με χαλίκι και άλλοι χαλαζιακή άμμο.
Παρατήρησα ότι οι πιο πολύ χρησιμοποιείτε Λατερίτη και Sera FloraDepot, τα οποία σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω και εγώ.

Το ερώτημα λοιπόν, είναι με τι κριτήρια κάνατε την επιλογή σας, ??? εάν είστε ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα και τυχόν σχόλια για την ανάπτυξη των φυτών σας. ;D




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: fighterfish on 08/10/02 at 05:53:32
--------------------------------------------------------------------------------
Σωστη ερώτηση για τα κριτηρια,
τα δικα μου ηταν αρκετα απλα,

Ετσι και αλλοιως δεν πολυπαω σε pet shop παρα μονο σε δυο τρια που βρισκοντα κοντα μου και βολευουν οι ωρες. Οποτε η επιλογη ηταν ευκολη, οτι ειχαν αλλα να ειναι αναγνωρισμενη μαρκα και να εχει δουλεψει για διαφορους αλλους χομπιστες.

Ετσι πηρα το Sera floraldepot και ειμαι ευχαριστημενος. Εχω δυο ενυδρεια το ενα με Sera και το άλλο χωρίς. Τα φυτα πάνε καλύτερα σε αυτό με το υπόστρωμα. Ξαναλεω οτι δεν ειναι και τα πιο απαιτητικα φυτα, αλλά και στο νεο ξεκινημα που θα κανω μάλλον πάλι το ίδιο θα πάρω, (εκτος αν παραγγείλω - βρω αυτο της Seachem που εχω ακουσει επισης καλα λογια.

Μονο οι Ludwigia repens δεν μεγαλώνει, αλλα αυτό είναι μάλλον ελλιπής φωτισμός και έλλιψη CO2, σίγουρα δεν είναι το υπόστρωμα.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: Tolis on 08/10/02 at 11:44:51
--------------------------------------------------------------------------------
Σκέτο Sera FloraDepot δεν νομιζω να χρησιμοποιει κανεις.
Παντα σκεπαζουμε το υποστρωμα με 3-4 δαχτυλα χαλικι minimum.

Τα δικα μου κριτηρια ηταν παρομοια - τι υπηρχε στο εμποριο την δεδομενη στιγμη.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: kroud on 08/11/02 at 15:51:30
--------------------------------------------------------------------------------
I agree with tolis.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα.
Post by: ASCCO1 on 08/12/02 at 05:01:54
--------------------------------------------------------------------------------


on 08/10/02 at 11:44:51, Tolis wrote:
Παράθεση:
Σκέτο Sera FloraDepot δεν νομιζω να χρησιμοποιει κανεις.
Παντα σκεπαζουμε το υποστρωμα με 3-4 δαχτυλα χαλικι minimum.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-03-03, 23:21
Το avatar του χρήστη Hypostomus
Hypostomus Ο χρήστης Hypostomus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ....
Μηνύματα: 75
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hypostomus
Προεπιλογή ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ;

ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΘΕΛΩ ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΙΖΗΜΑ.ΠΑΧΟΣ ΙΖΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΓΟΗΤΕΥΤΩ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ ΦΥΤΑ
ΧΑΙΡΕΤΩ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-03-03, 02:18
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εννοεις το υποστρωμα. Αν δεν εχεις στησει ακομα το ενυδρειο, και σκοπευεις να βαλεις αρκετα φυτα (πανω απο 60-70% της επιφανειας του ενυδρειου), ενα λεπτο υποστρωμα λατεριτη σου αρκει, καλυμμενο με 5-6 εκατοστα μινιμουμ καθαρο χαλικι η αμμο.
Αν το ενυδρειο ειναι ηδη στημενο, μπορεις απλως να βοηθας οσα φυτα τρεφονται απο ριζες, με ενα stick ή ενα χαπακι, θαμμενο βαθεια κατω απο τις ριζες τους.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-03-03, 11:19
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

… και μην ξεχάσεις να αφαιρέσεις το φίλτρο βυθού, αν υπάρχει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-03-03, 22:34
Το avatar του χρήστη Hypostomus
Hypostomus Ο χρήστης Hypostomus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ....
Μηνύματα: 75
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hypostomus
Προεπιλογή !!

ειμαι κατα του φιλτρου βυθου!!Αλλωστε δε παει με τα φυτα. το ιζημα ειναι μαζεμενο απο παραλια και δυστυχως αφριζει με το ακουαφορτε.Το θεωρω απατη να μου πουλησoyn ιζημα ,εφοσον υπαρχει στη παραλια αφθονο.Το θεωρειτε αναγκαιο να αγορασω θα εχω προβληματα μαυτο που εχω στρωσει; εκτος απο το οτι μου ανεβασε λιγο το ph
__________________



"Καμιά στιγμή δε κράτησε πιο λίγο ή πιο πολύ απο μιαν άλλη"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-03-03, 22:45
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αναλόγως τι ψάρια σκοπεύεις να κρατήσεις και τις ανάγκες που έχουν.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-03-03, 21:32
Το avatar του χρήστη Hypostomus
Hypostomus Ο χρήστης Hypostomus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ....
Μηνύματα: 75
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hypostomus
Προεπιλογή !!

Ο κυβος εριφθει! το χαλικακι θα φυγει απο το ενυδρειο ηδη εφοδιαστκα με ουδετερο απο πετ. Οσο αφορα τους κατοικους αμαζονιου θα μπουν (μαλακο νερο, χαμηλο πχ? )
διορθωστε με αν ειμαι εξω..

επισης λεω για λατεριτη ,αν και ακουστηκαν κατι ευχαριστημενες φωνες για φυλλοχωμα.. οπως και να μην μπει τιποτα απο κατω παρα μονο οι ταμπλετες καθε μηνα..
για φυτα σκεφτομαι να βαλω αρκετα..

ιδωμεν

Υ.Γ. Ελπιζω να εχει κανενα φυτωριο λατεριτη.....
__________________



"Καμιά στιγμή δε κράτησε πιο λίγο ή πιο πολύ απο μιαν άλλη"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07453 seconds with 12 queries