Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-07-08, 12:21  
Νέα αρχή για 60λ
 
Το avatar του χρήστη mafia
mafia
Member
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος 19-07-08, 12:21
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν σιγά σιγά και εμείς οι αρχάριοι. Καταρχήν να περιγράψω το ενυδρείο μου.
Μάρκα – aquatlantis
Διαστάσεις – 60,30,35
Λίτρα – 60
Φίλτρο – εσωτερικό biobox τοποθετημένο στο κέντρο με 2 υλικά (ένα σαν μικρά πετραδάκια και ένα σαν μακαρονάκια) + ένα σφουγγάρι
Φωτισμός – μια λάμπα φθορίου 15 watt
Οξυγόνο – με αντλία
Υπόστρωμα – περίπου 4 κιλά χαλίκι
Έλεγχω θερμοκρασίας – θερμοστάτης τις EVCO (κορυφαίο) που ελέγχει κατώτατη και μέγιστη θερμοκρασία, 2 ανεμιστιρακια 12V στο καπάκι + μια τρύπα, ένα θερμαντήρα 50 watt.
Και τώρα τα ψάρια μου τα όποια βεβαία μετά από συμβουλές θα αλλάξω.
-ένα pearl gourami (το οποίο πρέπει να είναι και άρρωστο με velvet γιατί είναι γεμάτος σημάδια)
-δυο colisa lalia που από τι μου είπατε είναι κ τα δυο αρσενικά
-ένα labeo
-ένα neolamrologous brevis
-ένα μονομάχο
-ένα gl gibbiceps (πανέμορφο για μένα)
-ένα black molly
-ένα ballon molly (το οποίο είναι συνέχεια κρυμμένος και τρέμει γιατί το black molly τον κυνιγαει συνέχεια).
Και τώρα 2 λόγια για το πώς το δουλεύω. Το φώς το ανοίγω εγώ γύρο στης 10 το πρωί και το κλείνω γύρο στης 11 το βραδύ. Τα ανεμιστιρακια ανοίγουν όταν ο θερμοστάτης ανέβει στους 27,5 και κλείνει στους 26,5 (για να καταλάβετε σε μια ώρα περίπου ανεβαίνει και σε μια ώρα κατεβαίνει). Το οξυγόνο το έβαλα γιατί τα ψάρια ζοριζόντουσαν (ήταν συνέχεια στην επιφάνια) και από τότε έχουν ηρεμίσει. Για τροφή τους δίνω την TETRA PRO. Έχω αγοράσει και μια σκούπα τις τετρα με την οποία μια φορά την εβδομάδα καθαρίζω και σύγχρονος αδειάζω και αλλάζω περίπου το 40% του νερού. Σε κάθε τέτοια αλλαγή βάζω αντιχλοριο τις API και λίγα βακτηρίδια τις ίδιας μάρκας. Μετρήσεις στο νερό δεν έχω κάνει ποτέ.
υπόψη πως τα έχω κάνει όλα μόνος μου! Η μόνη βοήθεια ήταν αυτό το φόρουμ και ένα άλλο ιταλικό (είμαι ιταλός) που μου άνοιξαν τα μάτια.
Σκάφτομαι να ξεκολλήσω το φίλτρο και να το βάλω στο πλάι για να έχω όλη την επιφάνια. Θέλω λοιπόν να ξεκινήσω από την αρχή ένα ενυδρείο με εύκολα φυτά και πολλά όμορφα ψαράκια… γίνετε ????
Ευχαριστωωωωω.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(030).jpg
Εμφανίσεις:  456
Μέγεθος:  71,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(031).jpg
Εμφανίσεις:  530
Μέγεθος:  72,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(032).jpg
Εμφανίσεις:  482
Μέγεθος:  66,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(033).jpg
Εμφανίσεις:  593
Μέγεθος:  83,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(034).jpg
Εμφανίσεις:  388
Μέγεθος:  55,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(035).jpg
Εμφανίσεις:  414
Μέγεθος:  78,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(036).jpg
Εμφανίσεις:  387
Μέγεθος:  49,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(037).jpg
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  50,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(038).jpg
Εμφανίσεις:  389
Μέγεθος:  48,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(039).jpg
Εμφανίσεις:  375
Μέγεθος:  66,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(040).jpg
Εμφανίσεις:  401
Μέγεθος:  63,7 KB  

Εμφανίσεις: 10330
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 20-07-08, 22:25
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία μάλλον θα ακόλουθησω την συμβουλή σου με το ζευγάρι gurami και το κοπάδι rasbora. Και πες μου αν είναι αν μπορώ να βάλω έστω και άλλο ένα είδος και ποιο(κάποιο μικρό κοπαδακι ακόμαη κάποιο ζευγάρι). Όσο για τι διακόσμηση εννοείτε πως τα πιθάρια και τα καράβια θα φύγουν αλλά δεν ξέρω που να βρω μια ρίζα και μερικές πέτρες γιατί από τι διάβασα εδώ δεν κάνουν όλα για ενυδρεία. Τέλος εννοείτε επίσης πως θέλω να βάλω αρκετά φυτά τα οποία επίσης ψάχνω να είναι εύκολα χωρίς να χρειαστεί να πάρω πρόσθετο εξοπλισμό προς το παρόν.
Δυο ερωτήσεις ακόμα για σένα. Δες τις Φώτο το φίλτρο να το βάλω στο πλάι? Και όταν ξεκινήσω την αλλαγή να κρατήσω το νερό να μην χαλάσω το βιότοπο η να τα κάνω πάλι όλα από την αρχή ?
-------------------------



Φίλε μου είσαι ηράκλειο και εσύ ??? επιτέλους !!! δεν ξέρω αν είδες πιο πάνω τι ψάρια έχω και πρέπει να τα δώσω. Θα κρατήσω τελικά μόνο το Dwarf gourami (Colisa lalia)και θα κάνω αυτό που έγραψα παραπάνω. Όσο για τα φυτά με ενδιαφέρει αν είναι από αυτά που είπα δηλαδή τα λεγόμενα εύκολα φυτά να αρχίσω να μάθω έτσι και μετά βλέπουμε. Αν είναι να επικοινωνήσουμε να τα πούμε και από κοντά. Ευχαριστώ πολύ !!
Όπως μπορώ θα σε βοηθήσω και ναι αυτα που σου είπα είναι εύκολα φυτά. Αν και θα δεις οτι δεν θα αρκεστείς στα εύκολα αλλα θα αρχίσεις και εσύ CO2 και λιπάσματα

Όσο για τα ψάρια δεν ξέρω εάν μπορω να τα φιλοξενήσω μιας καιτα ενυδρεία μου είναι species tank τώρα ποια. Θα στα πω και απο κοντά αλλα η γνώμη μου είναι ότι το καλλίτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα γυρίσεις, εάν τα δεχτεί βέβαια, πίσω απο εκεί που τα πήρες.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-07-08, 23:39
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PeLeCaN Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως μπορώ θα σε βοηθήσω και ναι αυτα που σου είπα είναι εύκολα φυτά. Αν και θα δεις οτι δεν θα αρκεστείς στα εύκολα αλλα θα αρχίσεις και εσύ CO2 και λιπάσματα

Όσο για τα ψάρια δεν ξέρω εάν μπορω να τα φιλοξενήσω μιας καιτα ενυδρεία μου είναι species tank τώρα ποια. Θα στα πω και απο κοντά αλλα η γνώμη μου είναι ότι το καλλίτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα γυρίσεις, εάν τα δεχτεί βέβαια, πίσω απο εκεί που τα πήρες.
exeis PM
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-07-08, 10:08
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Λοιπόν... προτεινόμενη σύνθεση για 60λτ με βάση τα Trichogaster Leeri...

1. 1 x Trichogaster Leeri
2. 6 x Rasbora Heteromorpha
3. 2 x Botia sidthimunki (ΠΟΛΥ ΟΡΙΑΚΑ!!!)

επίσης καλό θα ήταν να αλλαχτεί το χαλίκι με ψιλόκοκκο (0,3-0,5mm) ΟΥΔΕΤΕΡΟ και σκούρου χρώματος (καφέ)
α! καραβάκια, καπεταναίοι, πυθάρια, κορομηλιές-βερυκοκιές κλπ, στην ανακύκλωση!

Φιλικά,
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-07-08, 13:21
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν... προτεινόμενη σύνθεση για 60λτ με βάση τα Trichogaster Leeri...

1. 1 x Trichogaster Leeri
2. 6 x Rasbora Heteromorpha
3. 2 x Botia sidthimunki (ΠΟΛΥ ΟΡΙΑΚΑ!!!)

επίσης καλό θα ήταν να αλλαχτεί το χαλίκι με ψιλόκοκκο (0,3-0,5mm) ΟΥΔΕΤΕΡΟ και σκούρου χρώματος (καφέ)
α! καραβάκια, καπεταναίοι, πυθάρια, κορομηλιές-βερυκοκιές κλπ, στην ανακύκλωση!

Φιλικά,
Αντί για το Trichogaster Leeri προτιμάω ένα ζευγάρι colisa lalia.Όσο για τα υπόλοιπα μ’αρεσει η πρόταση σου αν και δεν ξέρω πως θα αποχωριστώ το αγαπημένο μου gibbiceps.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-07-08, 13:23
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αντί για το Trichogaster Leeri προτιμάω ένα ζευγάρι colisa lalia.Όσο για τα υπόλοιπα μΆαρεσει η πρόταση σου αν και δεν ξέρω πως θα αποχωριστώ το αγαπημένο μου gibbiceps.
Οπως τον αποχωριστικα κι εγω -και πολλοι αλλοι. Τα λαθη πληρωνονται..
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-07-08, 13:26
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafia Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντί για το Trichogaster Leeri προτιμάω ένα ζευγάρι colisa lalia.Όσο για τα υπόλοιπα μ’αρεσει η πρόταση σου αν και δεν ξέρω πως θα αποχωριστώ το αγαπημένο μου gibbiceps.
και πάλι... τα Gurami γενικότερα είναι αρκετά επιθετικά (κατά περίπτωση) και ενδέχεται να την ταράξει στο ξύλο την θυληκιά () ... είναι λίγα τα λίτρα...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-07-08, 20:53
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
και πάλι... τα Gurami γενικότερα είναι αρκετά επιθετικά (κατά περίπτωση) και ενδέχεται να την ταράξει στο ξύλο την θυληκιά () ... είναι λίγα τα λίτρα...
¶λλο ζευγάρι τότε που συνδυάζετε με τα άλλα ??
-------------------------
Ας πουμε ένα ζευγαρι Hemichromis lifalili
-------------------------
Η αλλιώς ακόμα ένα αρσενικό και 2 θηλυκά colisa lalia
-------------------------
Guppys με ζευγαρι colisa lalia κανει ????
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafia Εμφάνιση μηνυμάτων
¶λλο ζευγάρι τότε που συνδυάζετε με τα άλλα ??
-------------------------
Ας πουμε ένα ζευγαρι Hemichromis lifalili
-------------------------
Η αλλιώς ακόμα ένα αρσενικό και 2 θηλυκά colisa lalia
-------------------------
Guppys με ζευγαρι colisa lalia κανει ????

¶ρχισαν σήμερα οι μεγάλες αλλαγές. Έδωσα πίσω όλα τα ψάρια και κράτησα τα 2 colisa lalia και το γατόψαρο (προς το παρών). Και για να ξεκινήσω με τα εύκολα πήρα επίσης 1 αρσενικό guppy και 3 θηλυκά(περιμένω άλλα 5 guppy). Περιμένω επίσης να βρω ένα colisa θηλυκό γιατί και τα 2 που έχω είναι αρσενικά να κάνω ένα ζευγάρι. Φύγανε όλες οι μαλακιουλες (πιθάρια, ψεύτικα φυτά, βαρκούλες κτλ) πήρα μια ρίζα (μου είπαν να την έχω 3 μέρες στο νερό πριν τι βάλω) και αληθινά φυτά ( thanks στο φίλο μου τον PELECAN). Ψάχνω τώρα και καμία πέτρα. Ελπίζω τα colisa με τα guppy να μην έχουν πρόβλημα. Αυτά προς το παρών και ελπίζω να καταφέρω να φτιάξω κάτι καλό και όμορφο. Σας ευχαριστώ όλους παντως!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mafia : 22-07-08 στις 20:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-07-08, 21:00
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Φωτογραφείες περιμένουμε
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-07-08, 17:33
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PeLeCaN Εμφάνιση μηνυμάτων
Φωτογραφείες περιμένουμε
Εεε νωρίς είναι ακόμα για Φώτο. Τα φυτά είναι ακόμα πολύ λίγα και μικρά. Αλλά ευτυχώς φαίνετε να έχουν πιάσει καλά. το gibbiceps το έδωσα τελικά και σκεφτομαι αν χρειάζεται και αν με παίρνει να βάλω κάποιο μικρό ίσως γατόψαρο για το βυθό. Όσο για τα υπόλοιπα τα 16 guppys φαίνονται πολύ ευτυχισμένα και επίσης τα πάνε και μια χαρά με τα 2 colisa lalia εφόσον δεν πειράζονται καθόλου. Αντιθέτως τα 2 colisa επειδή είναι αρσενικά που και που υπάρχει κανένα κυνηγητό. Ψάχνω απεγνώσμενα θηλυκό colisa για να το αλλάξω με το ένα αρσενικό αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά. Εντωμεταξύ το ένα αρσενικό προσπαθεί κάθε μέρα να φτιάξει στην ίδια γωνία φωλιά από φουσκάλες (πολύ όμορφο) και επίσης τον βλέπω και μαζεύει και φιλαράκια που έχουν κοπεί από τα φυτά και τα πηγαίνει εκεί. Φυσιολογικό είναι αυτό ? και επίσης φυσιολογικό είναι να φτιάχνει φωλιά αφού δεν υπάρχει θηλυκό στο ενυδρείο?
Αυτά προς το παρών και thanks και πάλι σε όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 26-07-08, 02:10
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αντε με γεια τα φυτα και το νεο set-up !
Βιαστηκες ομως παλι.. Τα Dwarf θελουν μαλακο νερο με ουδετερο προς οξινο ΡΗ ενω τα ζωοτοκα Guppy αλκαλικο και σκληρο νερο.Τι εγιναν τα σχεδια για κοπαδακι Rasbora? Πιο πανω σου ειπαν υπομονη και διαβασμα! Και πηρες πολλα Guppies.Δεν χρειαζοταν.. με 3 θηλυκες και 1 αρσενικο και με αρκετες κρυψωνες και φυτα σε λιγους μηνες θα ειχες πολλα νεα μικρα Guppy.
To Dwarf ειναι φυσιολογικο να κανει φωλια ακομα και ελλειψει θηλυκιας, μην ανησυχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 26-07-08, 13:57
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντε με γεια τα φυτα και το νεο set-up !
Βιαστηκες ομως παλι.. Τα Dwarf θελουν μαλακο νερο με ουδετερο προς οξινο ΡΗ ενω τα ζωοτοκα Guppy αλκαλικο και σκληρο νερο.Τι εγιναν τα σχεδια για κοπαδακι Rasbora? Πιο πανω σου ειπαν υπομονη και διαβασμα! Και πηρες πολλα Guppies.Δεν χρειαζοταν.. με 3 θηλυκες και 1 αρσενικο και με αρκετες κρυψωνες και φυτα σε λιγους μηνες θα ειχες πολλα νεα μικρα Guppy.
To Dwarf ειναι φυσιολογικο να κανει φωλια ακομα και ελλειψει θηλυκιας, μην ανησυχεις.
Καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και για τα καλά σου λόγια. Τα guppys μου τα έδωσε ο φίλος ο PELECAN γιατί είχε γέννα και είπα να τα φιλοξενήσω εγώ μέχρι να γεννήσουν και τα δικά μου. Τότε θα έχω εγώ που να τα δώσω. Όσο για τα colisa εκτός ότι μ’αρεσουν και ότι τα βλέπω αρκετά φιλικά με τα guppys έλεγα να κρατήσω το ζευγάρι επειδή από τι διάβασα τα guppys δεν έχουν και τόσες απαιτήσεις άρα θα μπορούσα να φτιάξω ένα ενδιάμεσο περιβάλλον για τα 2 είδη. Επίσης όπως ρώτησα πριν αν μπορώ να βάλω κάποιο μικρό γατόψαρο η άλλο είδος για το βυθώ (πχ. Botia)
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 02-08-08, 12:57
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Λοιπόν λοιπόν… κάθε αρχή και δύσκολη λένε… έτοιμο το καινούργιο set-up αλλά λείπουν ακόμα πολλά. από τα 5 φυτά που μου έδωσε ο φίλος ο PELECAN τα 3 φαίνετε να τα καταφέρνουν. Μια anubia που την έχω δέσει στο μοπανι και 2 ίδια που δεν θυμάμαι πως τα λένε αλλά τα έχω στις Φώτο. Το κερατοφιλλο ξεραίνετε και ένα άλλο που είχε 4 φύλλα έχει μείνει με ένα (για λίγο ακόμα φαίνετε). Επειδή όμως μου έχει μπει και εμένα το μικρόβιο πλέον (ετοιμάζω μηνύσεις για το GAB) ετοιμάζω τώρα DIY CO2 και ψάχνω φυτά. Ψάχνω να βρω τρόπο να βάλω δεύτερη λάμπα (έχω μια Τ8 15W) Ψάχνω επίσης εξωτερικό φίλτρο (δοκιμάζω βεβαία να φτιάξω DIY) για να βγάλω τελείως το εσωτερικό (η να το βάλω στο πλάι ως βοηθητικό). Ψάχνω και κάποιες πέτρες για να ολοκληρώσω την διακόσμηση. Αναλύσεις του νερού που έκανα μια μόνο φορά πρόσφατα είναι λίγο ανεβασμένες αλλά μέσα στα όρια. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με άλγη που έχει εμφανιστεί σε μερικά σημεία (Φώτο). Αυτά προς το παρών… προχωραμε με όρεξη και πολύ υπομονή… ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους με βοήθησαν και με βοηθανε !!!

Περιμένω σχόλια, παρατηρήσεις και συμβουλές
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P8020004.jpg
Εμφανίσεις:  187
Μέγεθος:  49,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P8020006.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  60,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P80200016.jpg
Εμφανίσεις:  209
Μέγεθος:  64,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P8020010.jpg
Εμφανίσεις:  205
Μέγεθος:  42,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P8020011.jpg
Εμφανίσεις:  192
Μέγεθος:  46,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P8020012.jpg
Εμφανίσεις:  199
Μέγεθος:  48,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 02-08-08, 13:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οπως σιγουρα θα σου χω πει () μια μαυρη αφισα στην πλατη και αριστερα δεξια του φιλτρου σε συνδυασμο με φυτα καταλληλα για το πισω μερος του ενυδρειου θα βελτιωσει πολυ την "εικονα"¨του ενυδρειου.
Απο κει και μετα, η ποιοτητα του νερου και η συνθεση των ψαριων θελει τη μεγαλυτερη προσοχη σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 02-08-08, 13:17
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως σιγουρα θα σου χω πει () μια μαυρη αφισα στην πλατη και αριστερα δεξια του φιλτρου σε συνδυασμο με φυτα καταλληλα για το πισω μερος του ενυδρειου θα βελτιωσει πολυ την "εικονα"¨του ενυδρειου.
Απο κει και μετα, η ποιοτητα του νερου και η συνθεση των ψαριων θελει τη μεγαλυτερη προσοχη σου.
Μα έχω βάλει μαύρο χαρτόνι στο πίσω μέρος. Δεν φαίνετε ?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 02-08-08, 13:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχεις δικιο, με παρεσυρε η 3η φωτο που με το φλας σε κοροιδευει νομιζοντας οτι βλεπεις τοιχο πισω απο το τζαμι.
Δοκιμασε να βγαλεις φωτο χωρις φλας, μονο με το φωτισμο του ενυδρειου, με κλειστα τα φωτου δωματιου και κλειστα παραθυρα κλπ για αντανακλασεις.
Μετα "παιξε" με τις ρυθμισεις της μηχανης σου για τη φωτεινοτητα της φωτογραφιας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 02-08-08, 14:49
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Μια ερώτηση. Επειδή μόλις τώρα μου προέκυψε ένα επαγγελματικό ταξίδι Αθήνα και αύριο το πρωί πεταω έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό μαγαζί να επισκεφτώ την δευτέρα ?
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 02-08-08, 15:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.aquariumaccessories.com/
http://www.aquadiskont.com/
http://www.seame.com/
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...illkommen&nu=1
http://www.aquaristic.net/shop.php/c...t/tpl/-/lang/1
http://www.ebay.de/
http://www.ebay.com/
και εδω βλεπεις και μερικα προιοντα "ζωντανα" http://www.youtube.com
πχ http://www.youtube.com/watch?v=eOfA9FTL1Cg

τα'χω παρει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-08-08, 14:59
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Αχ… βάλαμε και DIY CO2 … καλά φαίνεται να πηγαίνει εδώ και 5 μέρες. Δοκιμάζω και μια πατέντα για να μετρήσω και να ρυθμίσω τις φουσκάλες με εξαρτήματα από ορό (λειτουργεί μια χαρά). Επόμενα βήματα ??? εξωτερικό φίλτρο οπωσδήποτε και αφαίρεση του εσωτερικού και επίσης πρόσθεση μιας ακόμη λάμπας (ψάχνω να δω πώς να την βάλω στο καπάκι). Περιμένω από εσάς συμβουλές και για φίλτρο και για λάμπα.

Φυτά θελωωωωωωωω !!!!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010001.jpg
Εμφανίσεις:  189
Μέγεθος:  42,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010006.jpg
Εμφανίσεις:  165
Μέγεθος:  31,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-08-08, 15:37
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Mηηηηη, βγάλε άμεσα το εργαλειάκι από τον ορό που στραγγαλίζει την κυκλοφορία του CO2, προβλέπεται ΜΠΑΜ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-08-08, 15:42
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mηηηηη, βγάλε άμεσα το εργαλειάκι από τον ορό που στραγγαλίζει την κυκλοφορία του CO2, προβλέπεται ΜΠΑΜ !!!
Καταρχήν το έχω στο χαλαρό δηλαδή δεν το χρησιμοποιώ προς το παρών (άρα δεν στραγγαλίζει). Το δοκίμασα όμως και για αρκετή ώρα μάλιστα και δεν ανέβηκε η πίεση του μπουκαλιού καθόλου.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 06-08-08, 23:59
Το avatar του χρήστη nondas
nondas Ο χρήστης nondas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-07-2008
Περιοχή: Νέα Κηφησία
Μηνύματα: 28
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nondas
Προεπιλογή

Φιλε μου εγω θα σου προτεινα να βαλεις τα colisa lalia απο ψαρια σιγουρα !!!! Τωρα εγω μπορω να σε βοηθησω πολυ στην διακοσμιση !! Ετσι λοιπον σου προτεινω να κανεις ενα ζωντανο ενυδρειο !!Δηλαδη πιστευω οτι πρεπει οπωσδηποτε το φιλτρο να παει στην ακρη γιατι θα φανει κατεθειαν ποιο μεγαλο και ανετο το ενυδρειο σου !μετα πρεπει να στρωσεις κατω λιπασμα και μετρα ενα ωραια κατα την γνωμη μου χαλικακι ψυλο γιατι η αμμοσ θα θελει πολυ καθαρισμα !!επειτα ειναι ωραια να βαλεις μια ωραια μεγαλη ριζα σαν σπιτι για τα ψαρια στο κεντρο του ενυδρειου !!!Τωρα απο φυτα προτεινς να βαλεισ στημ πισς μερια πιο ποικνησ βλαστησης για να καλυψεισ και το τοιχο σου !!!κατι ακομα που θα ηταν πολυ καλο ειναι στο τελος του ξυλου-ριζας να βαλεις ενα φυτο που να ποισουν οι πιζες του πανω στο ξυλο και απο την αλλη μερια προτεινω να βαλεισ κερατοφυλα οπου να τα εχεις ποιασει απο το ξυλο και να κοιτανε προσ τα πανω !!! Τωρα σου αφηνω σε εσενα τα χρωματα και ακριβωσ ειδος θελεις !!!
__________________
Μια νέα αρχη..!!
Μια νέα ζωή ανοίγεται...!!
ΕΝΥΔΡΕΙΟ...........


Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 07-08-08, 09:30
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος αυτί η άλγη τη είναι πως ήρθε και πως θα φύγει ???
Δείτε Φώτο στο μήνυμα 42 σε αυτό το ποστ (προτελευταία)
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 07-08-08, 16:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Spot algae.
Καθαρισε την πρσοσεκτικα με μια πιστωτικη καρτα (καθαρη)

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 07-08-08, 16:14
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Spot algae.
Καθαρισε την πρσοσεκτικα με μια πιστωτικη καρτα (καθαρη)
visa, mastrcard h amex ???? μα γιατι εμφανιζεται ???
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 07-08-08, 16:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafia Εμφάνιση μηνυμάτων
visa, mastrcard h amex ???? μα γιατι εμφανιζεται ???
Γιατι μαλλον δεν εχεις πληρωσει τις δοσεις
-------------------------
Περισσιο φως?
Περισσια θρεπτικα?
Περισσιο ταισμα?
Οχι συχνες αλλαγες νερου?
Ασταθεις συνθηκες νερου?
Κακη ποιοτητα νερου?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 07-08-08 στις 16:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 07-08-08, 16:39
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι μαλλον δεν εχεις πληρωσει τις δοσεις
-------------------------
Περισσιο φως?
Περισσια θρεπτικα?
Περισσιο ταισμα?
Οχι συχνες αλλαγες νερου?
θα βαλω την mastercard που εχει μικροτερο επιτοκιο...

Φως μια μονο λαμπα 15W για 10 ωρες (Τ
θρεπτικα (??????)
Ταισμα κανονικο
αλλαγες νερου 40% καθε βδομαδα
αντιχλοριο σε καθε αλλαγη
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 07-08-08, 18:21
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafia Εμφάνιση μηνυμάτων
θρεπτικα (??????)
Προέρχονται στο μεγαλύτερο βαθμό απο την τροφή που ριχνουμε (που γίνεται μετά poopoo) Για να τα μειώσεις, ένας τρόπος είναι να μειώσεις το τάισμα. ¶λλος τρόπος είναι να κάνεις πιο συχνή ή πιο αποτελεσματική καθαριότητα του βυθού
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 07-08-08, 21:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα φυτα καταναλωνουν θρεπτικα.
Αν δεν υπαρχουν φυτα να τα καταναλωσουν, τα καταναλωνουν οι αλγες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 08-08-08, 07:30
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Μειωσε την φωτοπεριοδο σε 8 ωρες.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 12-08-08, 13:35
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Μια βοήθεια ακόμα. Όπως γράφω πριν για φωτισμό έχω μια SYLVANIA T8 15W. Από τι ξέρω επειδή ήδη έχω φυτά άλλα έχω σκοπό να βάλω ακόμα αρκετά (περιμένω να μου έρθουν από malesya) χρειάζομαι τουλάχιστον 0,5W ανά λίτρο. Λέω να φτάσω στα 30-35W. Πως όμως ??? να βάλω μεγαλύτερη λάμπα η είναι καλύτερο να βάλω δεύτερη??? Που να την βάλω όμως ??? να πάω σε T5 ??? και τι είδος λάμπα να βάλω??? δείτε Φώτο από το καπάκι για να καταλάβετε.
1) Χώρος (στεγανό) που ανοίγει από την πάνω μεριά όπου έχει μέσα το ballast (εκτός το ballast είναι όλο κενό)
2) ¶νοιγμα καπακιού
3) Έξοδο καλωδίων
4) Κενό ( 2,5cm x 40cm)
Υπόψη πως το εσωτερικό φίλτρο θα φύγει.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P10100012.jpg
Εμφανίσεις:  156
Μέγεθος:  45,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P10100012 αντίγραφο.jpg
Εμφανίσεις:  831
Μέγεθος:  44,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Για να ζήσουν τα νέα σας χρυσόψαρα Blanch Χρυσόψαρα 0 11-10-06 14:18
Νέα χρήση του κεζάπ για το ενυδρείο Strahos Γλυκό νερό - Γενικά 12 28-03-06 23:31
Ενημέρωση για νέα μηνύματα και απαντήσεις pani Greek Aquarist's Boards 36 13-07-05 12:54
Πρόταση για νέα κατηγορία. Fonamstel Greek Aquarist's Boards 0 02-10-04 20:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12050 seconds with 14 queries