Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-10-07, 14:26
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Thumbs up η καλύτερη ερασιτεχνική γεννήστρα που είχα μέχρι στιγμής

Η καλύτερη γεννήστρα που έχω συναντήσει, έχει τόσο μικρές τρύπες που η ροή του νερού είναι περιορισμένη, κατάλληλη για τα πιο μικρά ψάρια!
όλες οι άλλες που είχα, ήταν μισές δουλειές, ψιλοβούλιαζαν, τα μικρά δεν έπεφταν από κάτω, ήθελαν και καλσόν να μην βγαίνουν.. οχι πάντα..
αυτή είναι τέλεια..
ίσως λίγο πιο μεγάλος χώρος για το θηλυκό, μίας και μερικά μολι είναι και 5 εκατοστά..
δεν βουλιάζει με τίποτα γιατί τα στεγανά της είναι τελείως κλειστά...
το επάνω μέρος είναι εύκολα αφαιρούμενο με αποτέλεσμα απλά το σηκώνεις και αδειάζεις τη μικρά πανεύκολα.. κρατώντας τα μωρά, που μπορείς να τα τουμπάρεις σε ένα από αυτά τα δικτυωτά κουτιά.. με σκελετό από πλαστικό.. που συναρμολογούνται..

( Heuser raising box )
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5 307030_p1.jpg
Εμφανίσεις:  453
Μέγεθος:  9,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-10-07, 14:31
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Θα μου επιτρέψεις να πω γεννήστρα και καλή! εχμμ απλά δεν...
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-10-07, 15:26
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μου επιτρέψεις να πω γεννήστρα και καλή! εχμμ απλά δεν...
καλή, γι' αυτό που σχεδιάστηκε να κάνει, δεν επεισέρχομαι στη φιλοσοφία της ύπαρξής της η μη...
δεν είναι αυτό το σχόλιό μου..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-10-07, 15:36
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ok!
Αλλά πες μου! Με την ελάχιστη ροή που όπως περιγράφεις έχει δεν θα υπάρχει πρόβλημα συγκέντρωσης αμμωνίας?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-10-07, 16:11
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Ok!
Αλλά πες μου! Με την ελάχιστη ροή που όπως περιγράφεις έχει δεν θα υπάρχει πρόβλημα συγκέντρωσης αμμωνίας?
είναι αναγκαίο κακό, θέλει προσοχή, άλλωστε δεν πρέπει να αφήσεις εκεί ούτε τη θυλικιά ούτε τα μικρα..
δεν είναι και στεγανό, έχει ροή...
αν έχεις ζωοτόκα, ξέρεις, έχει έντονες κλίσεις για να μην "κολλανε" τα νεογνά, και αποσπάτε όλο το "χωνί" που απλά επικάθεται στο υπόλοιπο, έτσι που σε χρόνο μηδέν, μπορείς να ρίξεις τη μάννα μέσα στο ενυδρείο
κοιτα, και τα άλλα δύο που είχα ένα hobby και νεα rena, την ίδια δουλιά κάνουν αλλα έπρεπε να κολλήσω ενα τουλι εδώ, ένα πλαστικό εκεί, ώστε να μην μου πέσει η θυλικιά στα μωρα.. κλπ..
όπως είπα, κάνει καλά ότι σχεδιάστηκε για να κάνει!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-10-07, 18:17
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Καμμια γεννηστρα τετοιου τυπου δεν κανει καλα αυτο που σχεδιαστηκε να κανει.
Η καλυτερη "γεννηστρα" για ζωοτοκα ειναι μερικα κερατοφυλλα στην επιφανεια.
Αυτο σε περιπτωση που δεν εχουμε αλλους θηρευτες στο ενυδρειο. Αν εχουμε, η καλυτερη γεννηστρα ειναι ενα αλλο ενυδρειο. Αν δεν εχουμε αλλο ενυδρειο, δεν υπαρχει λογος να κανουμε αναπαραγωγη, και να βαζουμε θηλυκιες σε αυτες τις αηδιες που τις αγχωνουν, και μωρα που 99% μεγαλωνουν (οσα επιζησουν) με νανισμο και δυσμορφιες.
Ειναι απλα τα πραγματα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-10-07, 05:24
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

τα είπες όλα όπως έπρεπε
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
(...σε περίπτωση που δεν έχουμε άλλους θηρευτές στο ενυδρείο. Αν έχουμε...)
οπότε το δίλημμα είναι (κακιά) γεννήστρα η πρωτεϊνούχα τροφή για όλους τους άλλους και μωρά μηδέν?

σχεδιασμένη λοιπόν απο την πλευρά της πρακτικότητας, και της ασφάλειας των μικρών απο του θηρευτές,
είναι η πιό καλή που είχα ποτέ στα χέρια μου, αυτό ήταν όλο!
καλή σας μέρα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-10-07, 13:24
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν βαζεις σωστα την παραθεση - Αν εχουμε, η καλυτερη γεννηστρα ειναι ενα αλλο ενυδρειο.
Το διλημμα δεν ειναι αυτο. Το διλημμα ειναι μωρα μηδεν, η μωρα με νανισμους και αλλες δυσμορφιες (εξαιρω τα νεκρα, και τις ενδεχομενως νεκρες μανες).
Σχεδιασμενη λοιπον απο την πλευρα της πρακτικοτητας, η γεννηστρα αυτη δεν ειναι η πιο καλη, αλλά λιγο λιγοτερο κακή απ τις αλλες.
Δεν υπαρχει γεννηστρα τετοιου ειδους που να ειναι καλη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 20-10-07 στις 13:38
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-10-07, 16:08
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Exclamation Καμία σχέση!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν βαζεις σωστα την παραθεση - Αν εχουμε, η καλυτερη γεννηστρα ειναι ενα αλλο ενυδρειο.
Το διλημμα δεν ειναι αυτο. Το διλημμα ειναι μωρα μηδεν, η μωρα με νανισμους και αλλες δυσμορφιες (εξαιρω τα νεκρα, και τις ενδεχομενως νεκρες μανες).
Σχεδιασμενη λοιπον απο την πλευρα της πρακτικοτητας, η γεννηστρα αυτη δεν ειναι η πιο καλη, αλλά λιγο λιγοτερο κακή απ τις αλλες.
Δεν υπαρχει γεννηστρα τετοιου ειδους που να ειναι καλη.

Προφανώς δεν κατανοείς πως ερώτηση περί χρήσης γεννήστρας η ΟΧΙ δεν υπήρξε ποτέ η υπόθεση για την οποία επιχειρηματολόγησα!
Η ερώτηση ήταν. Αν και κατά πόσον η εφαρμογή μίας ιδέας, ασχέτως της ορθότητάς της, ήταν επιτυχημένη η όχι.
Πεποίθηση μου λοιπόν είναι πως,

αυτό το κομμάτι πλαστικού, κάνει τη δουλειά για την οποία σχεδιάστηκε, καλύτερα από κάποια άλλα, που σχεδιάστηκαν για τον ίδιο λόγο..

Αν θέλεις τώρα να επιχειρηματολογήσεις περί του πρέπει η δεν πρέπει να βάζουμε τα ψάρια σε γεννήστρες, ευχαρίστως να το συζητήσουμε, αλλά Καμία Σχέση με την υπόθεσή μου!

Με εκτίμηση
Β Ευαγγέλου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-10-07, 16:33
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Χωρίς κανένα ίχνος επιθετηκότητας απλά αυτό που θέλουμε να τονιστεί και να μείνει στο παρόν thread φίλε Βαγγέλη είναι οτι γενικώς αποφεύγουμε τις γεννήστρες!
Κατα τα λοιπά νομίζω οτι ήδη πήρες απάντηση στο οτι η γεννήστρα αυτή κάνει καλύτερα τη δουλειά της σε σχέση με άλλες!
Από εκεί και πέρα ξανατονίζω οτι το σωστότερο είναι να παρέχουμε "συνθήκες και περιβάλλον" ανάλογο των ψαριών που έχουμε και φυσικά με αυτό τον τρόπο να δίνουμε την δυνατότητα της σωστής αναπαραγωγής των ψαριών που κρατάμε στο/α ενυδρεία μας!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-10-07, 17:09
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς κανένα ίχνος επιθετηκότητας απλά αυτό που θέλουμε να τονιστεί και να μείνει στο παρόν thread φίλε Βαγγέλη είναι οτι γενικώς αποφεύγουμε τις γεννήστρες!
Κατα τα λοιπά νομίζω οτι ήδη πήρες απάντηση στο οτι η γεννήστρα αυτή κάνει καλύτερα τη δουλειά της σε σχέση με άλλες!
Από εκεί και πέρα ξανατονίζω οτι το σωστότερο είναι να παρέχουμε "συνθήκες και περιβάλλον" ανάλογο των ψαριών που έχουμε και φυσικά με αυτό τον τρόπο να δίνουμε την δυνατότητα της σωστής αναπαραγωγής των ψαριών που κρατάμε στο/α ενυδρεία μας!
ρε συ, κατάλαβέ με, εγώ μίλησα, αν, και εφ' όσον αποφασίσεις, λάθος κατα μια άποψη, όμως, αν πάρεις αυτή την απόφαση, τότε...στον κόσμο των κατασκευών γεννηστρών!, είναι μία πολύ καλή λύση!
τίποτα διαφορετικότερο δεν περιέγραψα, και έγινα αποδέκτης διδασκαλίας που δεν την άξιζα!
και παλι φίλοι βέβαια!
ούτε συζήτηση γι 'αυτό!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-10-07, 17:27
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
...απλά αυτό που θέλουμε να τονιστεί και να μείνει στο παρόν thread φίλε Βαγγέλη είναι οτι γενικώς αποφεύγουμε τις γεννήστρες!

Η άποψή σου βέβαια οτι αυτή είναι η καλύτερη γεννήστρα εμένα με βρίσκει να διαφωνώ διότι μου δημιουργεί πρόβλημα συνεχούς παρακολούθησης σε σχέση με το θέμα της αμμωνίας! Θα προτιμήσω αυτές που πρέπει να τις ντύσω με τούλι για να μην πέφτουν έξω τα μωρά αλλά θα έχουν καλύτερη κυκλοφορία και επομένως θα έχω λιγότερη έγνοια όσον αφορά το θέμα μωρά - γεννήστρα!
Είναι πολύ εύκολο άλωστε να κατασκευάσεις μια γεννήστρα με τούλι μόνος σου με λίγο ανοξείδωτο σύρμα και να την κρεμάσεις σε κάποιο σημείο της επιφάνειας του ενυδρείου σου!

Όπως βλέπεις εγώ διαφωνώ και στο οτι αυτή η γεννήστρα είναι κατα την δική σου σεβαστή φυσικά άποψη η καλύτερη γεννήστρα και προτιμώ μια DYI !
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψαρια στιγμής (Killie Fish) netblues Γλυκό νερό - Γενικά 92 05-12-09 22:43
Γεννήστρα κ Καθάρισμα harilaos Ζωοτόκα 7 23-09-07 08:51
φόρμα για καλύτερη διάγνωση ασθενειών accnt Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 0 24-11-06 09:10
φόρμα για καλύτερη διάγνωση ασθενειών Tolis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 24-11-06 01:10
Ενυδρείο απο την αρχή μέχρι σήμερα... Abdul Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 17-08-04 17:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15901 seconds with 16 queries