Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-05-06, 15:45
qstavrosq Ο χρήστης qstavrosq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή Φλοτέρ Για Αναπλήρωση Νερού ?

Λέω να φτιάξω το παρακάτω για να μην χρειάζεται να προσθέτω το εξατμιζόμενο νερό κάθε μέρα. Επειδή δεν έχω Α.Ο το νερό στο ψηλότερο δοχείο θα υπάρχει απιονισμένο νερό από Super Market. Χρειάζεται όμως ένα φλοτεράκι σαν αυτό που έχουν τα καζανάκια για να συμπληρώνει το νερό όποτε πέφτει η στάθμη. Ξέρετε που μπορώ να βρώ ένα διακριτικό μικρό φλοτεράκι για αυτήν τη δουλειά ??? Υπάρχει καμιά ένσταση ως προς την κατασκευή ???


Y.Γ: Αφήστε εγώ ξέρετε πως κατάλαβα οτι πιάσαν οι ζέστες ??? Μπαίνοντας προχθές στο σπίτι μου βλέπω το ένα σκαλαράκι αγκαλία με το άλλο με μαγιώ και μπύρες !!!! Τι έγινε λέω ρε σεις ??? ΑΑΑ μου λένε, πάμε για μπανάκι !!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  water auto adding.jpg
Εμφανίσεις:  901
Μέγεθος:  51,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-05-06, 14:00
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

λοιπόν άκου να δεις τι σκέφτηκα φίλε μου προχθές για το ενυδρείο του μονομάχου μου που έχει την μεγαλύτερη εξάτμιση. Ακρίβώς όπως το έχεις το δοχείο εκεί μόνο που θα είναι αεροστεγώς κλειστό και θα βγαίνουν 2 σωληνάκια από μέσα. το ένα θα πηγαίνει στον πάτο του δοχείου και το 2ο στο πάνω μέρος του. αυτό που πάει στον πάτο του δοχείου (θα πρέπει να είναι και γεμάτο νερό) θα το βυθίσεις μέσα στο ενυδρείο σου ενώ το 2ο που πηγαίνει στο πάνω μέρος του εσωτερικά θα το τοποθετήσεις στο ενυδρείο σου με την άκρη του ακριβώς εκεί που θέλεις να είναι η στάθμη σου. Μετά όλά γίνονται αυτόματα!!!


επειδή η πατέντα είναι δικής μου επινόησης το ονομάζω "STRAHOS FLOTER"
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  floter diy.jpg
Εμφανίσεις:  836
Μέγεθος:  66,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-05-06, 22:05
qstavrosq Ο χρήστης qstavrosq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Φοβερό το "STRAHOS FLOTER" ! Πολύ έξυπνο. Μολις αδειάσω λίγο θα το επιχειρήσω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-05-06, 12:17
xouxou Ο χρήστης xouxou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: N.Πεντελη
Μηνύματα: 20
Question διευκρινηση ασφαλειας

Φιλε straho πολυ εξυπνη η ιδεα σου σχεδον χωρις καμια απαιτηση τεχνολογικη.

Ομως:

Εχω μια ερωτηση.
Ολο το εγχειρημα στηριζεται στο οτι το δοχειο ειναι στεγανοποιημενο.
Ολο το εγχειρημα δε θα σταματαει να βαζει νερο στο ενυδρειο σε περιπτωση εστω και ελαχιστης διαροης αερα στο δοχειο
Αν το δοχειο εχει μεγαλη ποσοτητα νερου μετα απο μερες (αφου εχει χρηση διακοπων καλοκαιρινων) πρεπει να διασφαλιζεται α) και η εγγυημενη στεγανοποιηση του δοχειου, β) και το ευκολο ανοιγμα και κλεισιμο του για προσθηκη νερου και αντιχλωριου καθε φορα

α+β δυσκολα συνδιαζονται

για λυσε μου αυτην την απορια στρατο και το φλοτερ σου θα ειναι την αλλη μερα στο ενυδρειο μου φυσικα αφου σου δωσω ταχυδρομικα το αντιτιμο χρησης της πατεντας σου <<strahos floter>>
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-05-06, 12:58
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

έχεις δίκιο xouxou υπάρχει κάποια επικινδυνότητα σ'αυτή την κατασκευή σε περίπτωση που έχουμε εισροή αέρα όπως θα υπήρχε και με ένα κανονικό φλοτέρ για καζανάκια όμως, χαλάνε κι αυτά κάποια στιγμή και δεν σταματάν να τρέχουν. αρχικά το σκέφτηκα με σιλικόνες και τέτοια, μετά πήγε το μυαλό μου σε φιάλη όπως αυτή του diy co2 (όπως στη φώτο) που μπορείς να την γεμίζεις συνέχεια και να είναι και στεγανή με καλή δουλειά. όμως είναι λίγα τα λίτρα που μπορεί να αναπληρώσει και είναι μόνο για μικρά ενυδρεία. το κακό είναι οτι δεν το έψαξα πολύ ακόμα και είναι μόνο στη θεωρία. Είναι μια σκέψη που έκανα στα γρήγορα. αφήστε μου λίγο χρόνο να τελειοποιήσω τα πρακτικά μέρη και μόλις το πετύχω θα ανοίξω ίσως καινούργιο ποστ με την πατέντα

ετοιμαστείτε για το....STRAHOS FLOTER!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.JPG
Εμφανίσεις:  815
Μέγεθος:  17,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-05-06, 15:21
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

λοιπόν το σκέφτηκα λίγο και σαν να βρήκα κάτι (θεωριτικά πάλι).

-παίρνουμε ένα βαρελάκι σαν αυτό που φαίνεται σ'αυτό το ποστ για diy φίλτρο
-του κάνουμε μία τρύπα ψηλά κοντά στο καπάκι
-παίρνουμε (ή κατασκευάζουμε) ένα δοχείο που να χωράει μέσα του το βαρελάκι σε φάρδος
-αφού έχουμε τοποθετήσει το λαστιχάκι εσωτερικά του βαρελιού όπως στη φώτο (να μπαίνει μέσα από την τρύπα) γεμίζουμε το βαρέλι με το νερό της συμπλήρωσης
- το γυρίζουμε ανάποδα μέσα στο δοχείο.

το δοχείο θα είναι ψηλότερα του ενυδρείου και θα έχει μία οπή σε σημείο ψηλότερα από την οπή του βαρελιού όταν αυτό είναι τοποθετημένο ανάποδα μέσα στο δοχείο. το νερό θα αδειάζει από το βαρέλι όταν το λαστιχάκι μπορεί να στείλει αέρα μέσα του οπότε τοποθετούμε την άλλη άκρη στο σημείο που θέλουμε να είναι η στάθμη του ενυδρείου

το νερό θα αδειάζει μέχρι να γεμίσει το δοχείο έως το σημείο της οπής όπου θα έχουμε τοποθετήσει ένα φαρδύ σχετικά λάστιχο για να μπορεί άνετα το νερό της υπερχείλησης να τρέξει μέσα στο ενυδρείο. μόλις η στάθμη σκεπάσει την άκρη του λάστιχου του αέρα το νερό θα σταματήσει να τρέχει

ούτε διαροές ούτε εισροές ούτε τίποτα !
αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να σκεπάσουμε τα σημεία όπου το νερό εκτίθεται στον ατμοσφαιρικό αέρα με ένα νάυλον που θα δεθεί περιμετρικά με σκινάκι ή λάστιχο στα τοιχόματα του βαρελιού και του δοχείου

ελπίζω να καταλάβατε από την εξήγηση, υπάρχει και η φώτο

αν βρείτε προβλήματα πείτε μου πάλι να δω τι μπορώ να κάνω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  last.JPG
Εμφανίσεις:  765
Μέγεθος:  40,6 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 28-05-06 στις 15:26
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-05-06, 02:18
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Πέρα από το αντιαισθητικό της κατασκευής (ας πούμε ότι το κρύβουμε επιμελώς) δεν κατάλαβα γιατί να γεμίσεις το δοχείο και να το γυρίσεις ανάποδα??

Δε θα μπορούσες να βάλεις όρθιο το δοχείο και να του ανοίξεις μία τρύπα στο κάτω μέρος?

Και το σωληνάκι αέρα να το περάσεις από το πάνω μέρος και να βάλεις και μία βαλβίδα για το γέμισμα του δοχείου σου.

Επείδη αρχίζει κ μ'αρέσει η κατασκευή σου (τουλάχιστον θεωρητικά ) έχω να προτείνω κ κάτι: στην πράσινη σωλήνα (πλήρωση ενυδρείου) βάζεις μία ηλεκτροβάνα την οποία τροφοδοτείς μέσω χρονοδιακόπτη για τυχον...απρόοπτα..!

Επειδή δεν είμαι καλός στα σχέδια αν θες συνεχίζουμε με pm
Α! και δε θα ζητήσω ποσοστά από την πώληση της πατέντας......(πολλά)

Φιλικά, Δημήτρης!
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-05-06, 14:12
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DimmyF
Πέρα από το αντιαισθητικό της κατασκευής (ας πούμε ότι το κρύβουμε επιμελώς) δεν κατάλαβα γιατί να γεμίσεις το δοχείο και να το γυρίσεις ανάποδα??

Δε θα μπορούσες να βάλεις όρθιο το δοχείο και να του ανοίξεις μία τρύπα στο κάτω μέρος?

Και το σωληνάκι αέρα να το περάσεις από το πάνω μέρος και να βάλεις και μία βαλβίδα για το γέμισμα του δοχείου σου.

Επείδη αρχίζει κ μ'αρέσει η κατασκευή σου (τουλάχιστον θεωρητικά ) έχω να προτείνω κ κάτι: στην πράσινη σωλήνα (πλήρωση ενυδρείου) βάζεις μία ηλεκτροβάνα την οποία τροφοδοτείς μέσω χρονοδιακόπτη για τυχον...απρόοπτα..!

Επειδή δεν είμαι καλός στα σχέδια αν θες συνεχίζουμε με pm
Α! και δε θα ζητήσω ποσοστά από την πώληση της πατέντας......(πολλά)

Φιλικά, Δημήτρης!

δοχείο το γυρίζω ανάποδα για να μην έχουμε περίπτωση εισροής αέρα από το καπάκι σε καμία περίπτωση

μπορείς να γεμίζεις το δοχείο όπως το έβαλα, έχω σκεφτεί κι άλλη πατέντα η οποία θέλει πάλι σκαρίφημα για να την εξηγήσω, όποιον τον ενδιαφέρει η κατασκευή μπορώ να του το δείξω μέσω ποστ πάλι

η ηλεκτροβάνα με χρονοδιακόπτη δεν καταλαβαίνω που χρειάζεται αφού το νερό θα αδειάζει όταν πέφτει η στάθμη του ενυδρείου και θα αδειάζει ακριβώς τόσο νερό ώστε να επανέλθει η στάθμη στο σημείο που ορίζουμε με το λαστιχλακι για αέρα

επίσης αν είναι να βάλουμε ηλεκτροβάνα και βαλβίδα με κίνδυνο να έχουμε εισροές αέρα καλύτερα να δώσουμε τα λεφτά για δοχείο και κατασκευή για να μπορέσει να σταθεροποιηθεί φλοτέρ σαν αυτό που έχουν τα καζανάκια

η κατασκευή μπορεί να έχει μια χαρά εμφάνιση αν γίνει με τα κατάλληλα υλικά και το δοχείο καλύπτει ολόκληρο το βαρελάκι. για τους μερακλίδες μπορεί να γίνει και ολόκληρο από πλέξι γκλας χωρίς βαρελάκια και τέτοια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-05-06, 15:05
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Την ηλεκροβάνα την είπα για xtra ασφάλεια. Πιθανότατα να είναι περιτή.
Την κατασκευή με plexi τη φαντάζομαι πολύ ωραία..!
Anyway αν γίνει φαντάζομαι θα θέλει λίγες μέρες δοκιμή σε εξωτερικό χώρο..
Αν τελικά ασχοληθείς και το κατασκευάσεις θα χαρώ να μας πεις τις παρατηρήσεις σου σε μία πλήρη παρουσίαση!!
Φιλικά,
Δημήτρης
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-05-06, 15:28
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

θεωριτικά δουλεύει αλλά από την θεωρία μέχρι την πράξη είναι ένας μεγάλος δρόμος... μόλις βρω τον ελεύθερο χρόνο που απαιτήται θα το κάνω και στην πράξη. Αν πετύχει θα είναι πολύ χρήσιμο για πολλούς
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-05-06, 23:31
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Φίλε Strahos πάρα πολύ καλή η ιδέα σου!! Εύγε!!
Για να μην μπλέκουμε με φλοτέρ και γενικότερα μηχανικές βλακιούλες που κάποια στιγμή μπορεί να έχουν αστοχία υλικού.
Το μόνο που μένει είναι να το δοκιμάσουμε για να διαπιστώσουμε ότι δουλεύει σωστά.

Για το θέμα της αναγόμωσης με νερό σκέφτηκα κάτι που ίσως απλοποιήσει λίγο τα πράγματα.Εννοείται πάντα χωρίς να θίγεται το θέμα της πατέντας σου!

Η δεξαμενή νερού που θα χρησιμοποιηθεί μπορεί να είναι ένα απλό μπουκάλι από αναψυκτικό των 2L. Η μόνωση στο καπάκι για να γίνει αεροστεγές μπορεί να γίνει με λίγο τεφλόν.Στο καπάκι του μπουκαλιού θα μπει ένα ρακόρ όπου θα μπαίνει το σωληνάκι που θα έχει μόνο αέρα. Στο κάτω μέρος του μπουκαλιού θα φεύγει το σωληνάκι που θα αναπληρώνει με νερό το ενυδρείο, αλλά κάπου στη διαδρομή του μπορεί να μπει μία μικρή βάνα(από είδη κηπουρικής). Έτσι όταν γεμίζεις το μπουκάλι με νερό θα κλείνεις τη βάνα και δεν θα αδειάζει όλο το νερό στο ενυδρείο. Μετά απλά κλείνεις το καπάκι,ξαναβάζεις το κίτρινο σωληνάκι, ανοίγεις τη βάνα και έτοιμος!

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  floter.jpg
Εμφανίσεις:  595
Μέγεθος:  34,8 KB
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-05-06, 15:38
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

ευχαριστώ genetix

η ιδέα με το βαρελάκι ανάποδα σε δοχείο μου ήρθε για να μην έχουμε πιθανότητα εισροής αέρα χωρίς να το καταλάβουμε (όπως σωστά έθιξε ο xouxou) και αδειάζει ασταμάτητα η κατασκευή και γίνουν όλα λούτσα. από εκεί και πέρα μπορεί ο καθένας να κάνει την παραλλαγή του πάνω σε αυτό το σκεπτικό εφόσον είναι σίγουρος οτι δεν ρισκάρει κάποιο ατύχημα. Η ιδέα σου πιστεύω έχει την επικινδυνότητά της γιατί υπάρχει περίπτωση να έχεις εισροή έτσι όπως το σκέφτηκες. Αν το επιχειρήσεις έτσι σιγουρέψου ότι δεν μπάζει αέρα πρώτα και με ψάχνεις για εκδίκηση μετά
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-05-06, 18:56
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Το παραπαιδευεις...... ΠΑρε ενα βαρελακι με νερο και βαλ’το κοντα στο ενυδρειο.....Δες οι επιφανειες νερου ενυδρειου και νερου βαρελιου να ειναι περιπου στο ιδιο επιπεδο..... Γεμισε μια σωληνα με νερο ( διαμ 10/12 μμ) κρατωντας την κλειστη με τα δακτυλα σου βαλε τη μια ακρη στο ενυδρειο και την αλλη στο βαρελι και απελευθερωσε τες..... Θα δεις το νερο να αρχισει να κυλα απο το ενα δοχειο στο αλλο μεχρι να ισοσταθμιστουν οι δυο επιφανειες οποτε και σταματα η κυκλοφορια...... Δεν χρειαζεται ουτε να ειναι αεροστεγες το δοχειο ουτε αντλια νερου ειναι η αρχη των συγκοινωνουντων δοχειων......(Αν δεις την υπερχειλιση του φτωχου που εχω ποστ βασιζεται στην ιδια αρχη ......)Η σωληνα πρεπει να βυθιστει αρκετα κατω απο την χαμηλοτερη επιφανεια των δυο δοχειων ωστε να μην αδειασει και σταματησει να δουλευει..... Για μικρες ποσοτητες κατι θα κανει......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-05-06, 20:42
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

μα έτσι αν έχουμε εξάτμιση νερού δεν θα επανέρχεται η στάθμη, απλά θα ελατωθεί ο ρυθμός (ταχύτητα) πτώσης της. Η κατασκευή είναι για να συμπληρώνεται αυτόματα νερό ώστε να μην πέφτει η στάθμη
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-05-06, 21:12
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

τι ηταν αυτο παλι;;;;;; Αν κλεισεις το βαρελακι δεν θα εχεις εξατμιση..... Το ενυδρειο σου απο την αλλη θα εχει εξατμιση και αρα η σταθμη του θα χαμηλωνει οποτε νερο απο το βαρελακι θα αναπληρωνει αυτο της εξατμισης μεχρι να εξισωθουν οι επιφανειες.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-05-06, 23:39
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω οτι, για όσους ασχοληθούν με την κατασκευή, το "strahos floter" ουδεμία σχέση έχει με την αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων μια και βασίζεται στην βαρύτητα και την υποπίεση.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-05-06, 00:02
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Question

......???????χριστο δεν καταλαβα.......??????ειμαι τοσο στοκος........:rolle yes:........ ...................???
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-05-06, 12:38
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

μάλλον εγώ δεν τα εξήγησα καλά... κάποια στιγμή θα γίνει αναλυτική παρουσίαση (μόλις βρω χρόνο) και τότε πιστεύω θα μιλήσουν από μόνες τους οι φωτογραφίες
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-07-06, 17:20
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

καλησπέρα σε όλους,
επειδή την παρασκευή φεύγουμε και θα λείψουμε 2 εβδομάδες μπήκα σε κόπο να πειραματιστώ με το "strahos φλοτέρ" και στην πράξη (μέχρι τώρα ήταν όλα στο μυαλό μου θεωρητικά) για το μικρό ενυδρειάκι που είναι ανοιχτό και έχει εξάτμιση. τα αποτελέσματα ήταν πως ΝΑΙ δουλεύει κανονικά και αυτή τη στιγμή δοκιμάζω την κατασκευή για διαρροές ή εισροές αέρα για να την χρησιμοποιήσω με ασφάλεια από παρασκευή που θα φύγω.

Η πατέντα δουλεύει αλλά υπάρχει μία μικρή λεπτομέρεια που δεν φαίνεται στα σκαριφήματα επάνω και χωρίς αυτήν δεν θα δουλέψει τίποτα (κάτι τέτοια έκανε κι ο νταβίντσι στα σχέδιά του )

αν προλάβω -πριν την κάνω- θα σας κάνω αναλυτική παρουσίαση σε άλλο επίσημο ποστ με φωτογραφίες και όχι σκαριφήματα. Η κατασκευή είναι τελικά με 2λιτρο μπουκάλι διότι δεν είχα τον χρόνο και το χρήμα να την προχωρήσω με πλέξι γκλας όπως θα ήθελα, όμως αποδεικνύει οτι η θεωρία είναι εφικτή.
ελπίζω να προλάβω παρουσίαση γιατί έτσι θα σωθούν πολλοί εδώ μέσα.

ΜΗΝ επιχειρήσετε να το φιάξετε όπως δείχνει το σκαρίφημα γιατί δεν θα δουλέψει και ίσως προκληθεί καμιά ζημιά. Λείπει ένα στοιχείο-κλειδί στην κατασκευή. θα το δείξω στην παρουσίαση
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-06-07, 16:25
Το avatar του χρήστη spirosta
spirosta Ο χρήστης spirosta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Αθήνα-Καλλιθέα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Και ναι η εκρανάσταση του θέματος...

Ποια ήταν λοιπόν φίλε μου η λύση στο πρόβλημά που αντιμετώπισες και δεν πρέπει να το επιχειρήσουμε?
__________________
Μια φορά και έναν καιρό...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-06-07, 16:37
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spirosta Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ναι η εκρανάσταση του θέματος...

Ποια ήταν λοιπόν φίλε μου η λύση στο πρόβλημά που αντιμετώπισες και δεν πρέπει να το επιχειρήσουμε?
να την και να το επιχειρήσετε! Πιάνει

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13661
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναπλήρωση νερού που εξατμίζεται Gourami DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 16-06-05 15:26
Άνοδος σκληρότητας νερού newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 22-12-02 19:25
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ (με αμμωνία) Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-12-02 02:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08528 seconds with 14 queries