Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-20, 11:49
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή Επιλογή κατάλληλου βυθού για betta.

Καλησπέρα στο forum μετά από καιρό.

Ξεκίνησα ένα μικρό ενυδρείο με τη βλέψη κάποια στιγμή να βάλω ένα μονομάχο.

Στο ενυδρείο έβαλα χαλαζιακή άμμο πούδρα, που ίδια είχα στο προηγούμενο ενυδρείο μου που έτρεχε χρόνια και όλα μια χαρά, αλλά ήταν λίγο μπελαλίδικη στο καθαρισμα και έτσι σκέφτομαι μήπως είναι οκ ένα χαλίκι που έχω στην άκρη. Eίναι ένα Silgrit 1mm-2mm. Το συγκεκριμμένο χαλίκι είναι ουδέτερο; Σαν κοκκομετρία είναι οκ για το μονομάχο; Φαντάζομαι η άμμος είναι πιο σωστή επιλογή στο θέμα αποφυγής τραυματισμών του μονομάχου αλλά ένα χαλίκι αυτής της κοκκομετρίας είναι αρκετά πιο επίφοβο; Στο καθάρισμα του δεν είναι πιο εύκολο από την πούδρα/άμμο ή και αυτό είναι ελαφρύ και φοβάσαι στον καθαρισμό μη το ρουφήξεις;

Στο βυθό δε θα μπει κάποιο φυτό. Το ενυδρείο θα έχει μόνο φυτά που πιάνονται σε ξύλα/πέτρες και φυτά επιφάνειας.



Edit: Στο βιβλίο αυτό, σε μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα με τη λέξη ''βυθός/substrate'' για να δω τί είναι πιο σωστό να χρησιμοποιείται σε ένα μονομαχο-ενυδρείο, είδα να γράφει τα εξής (τα αναφέρω μετεφρασμένα):

''Αν κοιτάξετε το σχήμα του στόματος του betta, θα παρατηρήσετε ότι καμπυλώνει προς τα πάνω. Αυτό το ανασηκωμένο στόμα δείχνει ότι τα betta's έχουν εξελιχθεί για να ζήσουν στην επιφάνεια του νερού, πράγμα που έχει λογική, δεδομένου ότι απορροφούν από την επιφάνεια του νερού τα περισσότερα σημεία της ύπαρξής τους, συμπεριλαμβανομένης της αναπαραγωγής, της σίτισης και της αναπνοής τους. Tα betta's δεν είναι σαν κάποια γατόψαρα ή κάποιες κιχλίδες που πρέπει να κοσκινίζουν το βυθό για να βρουν την τροφή τους, ούτε χρειάζονται ένα βυθό που να μπορουν να τον επεξεργαστουν για να φτιάξουν κρυψώνες για αυτούς ή για τους γόνους τους.
Επειδή λοιπόν, τα betta's με βάση τα παραπάνω, είναι προσαρμοσμένα να ζουν κοντά στην επιφάνεια του νερού όπως είπαμε, μικρή σημασία έχει τί υπόστρωμα θα χρησιμοποιηθεί. Προσωπικά, έχω δει τα πάντα να χρησιμοποιούνται, από άμμο, σκέτο γυαλί, μάρμαρα μέχρι πολύχρωμα χαλίκια.''
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  90150169_193242725459940_7085296909853655040_n.jpg
Εμφανίσεις:  402
Μέγεθος:  60,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  90509627_1800387000095354_5674837363608518656_n.jpg
Εμφανίσεις:  406
Μέγεθος:  69,2 KB  
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-20, 00:42
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Τελικά έβγαλα την άμμο και έβαλα το χαλίκι. Δεν είναι αιχμηρό, είναι μικρής κοκκομετρίας, στο μάτι μου αρέσει καλύτερα και είναι εύκολο στο καθάρισμα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_9205.jpg
Εμφανίσεις:  493
Μέγεθος:  66,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_9207.jpg
Εμφανίσεις:  500
Μέγεθος:  53,5 KB  
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-03-20, 18:21
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Καλών τον!
Μια χαρά είναι το χαλικακι, ωραίο χρώμα και ωραίες οι ρίζες στο κέντρο.. πιο πολύ Μ άρεσε κι εμένα από την άμμο.
με το καλό και το ψάρι!
Πόσα λίτρα είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-20, 19:05
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλών τον!
Γεια!!

Είναι το ενυδρειάκι από τα jumbo (κάπου στα 11 λίτρα καθαρά το έβγαλα). Το είχε πάρει φίλος πριν κανα χρόνο, δεν το έφτιαξε ποτέ, μου το έδωσε γιατί μετακόμισε και δεν το ήθελε και το είχα αποθήκη. Μιας και είμαι σπίτι τώρα και δε βγαίνω, λέω δεν το φτιάχνω να περάσει η ώρα. Έτσι και έγινε και το έφτιαξα.

Τα λίτρα ξέρω, δεν είναι καλά, αν δω δυσκολίες/προβλήματα, μόλις περάσει η όλη δύσκολη κατάσταση που μας έχει βρει, πάω σε 20/30λιτρο. Πάντως τώρα θα είμαι από πάνω όπως και να χει όποτε λέω καλά θα πάει.. χαχα
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-03-20, 19:38
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Εντάξει, για τα λίτρα τα ξέρεις έτσι κι αλλιώς..δεν έχω να πω κάτι..
Εφόσον είσαι κι "από πάνω" δεν θα χεις θέμα στην ποιότητα του νερού... Ο χώρος είναι άλλη κουβέντα..
Σκέψου κάποτε είχα στο συγκεκριμένο ενυδρειακι red cherry και είχαν γίνει 10αδες , ένας κόκκινος χαμός..
Αργότερα τις μετακόμισα σε 40λιτρο γιατί δεν πήγαινε άλλο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-03-20, 19:50
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Κατάλαβα...

Εγώ ένα μονομάχο θα βάλω και μόνο και βλέπουμε και σε αναβάθμιση ενυδρείου σε δεύτερη φάση.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-03-20, 21:46
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Είχε φίλη μου ένα μόνομάχο σε γυάλα και χθες, μόλις είδε ότι έφτιαξα το ενυδρειάκι, μου είπε πάρε τον, πιο καλά θα είναι από τη γυάλα που τον έχω και μου τον έφερε σήμερα το απόγευμα.

Έκανα πρώτα μια αλλαγή 70% του νερού και ύστερα του έκανα κανα 30λεπτο προσαρμογή και τον έβαλα. Γενικά είναι δραστήριος και η κατάσταση του εμφανισιακά είναι καλύτερα από ότι περίμενα ότι θα ήταν (...εσείς πώς τον βλέπετε;; ... πιο κάτω θα βάλω βίντεο). Η φίλη τον είχε πάρει στις 10/11/2019 (4 μήνες).

Του πήρα για τροφή Sera bloodworms και jbl novobetta φυλλαράκι. Θα πάρω και omega one betta pellets που μου πρότεινε κάποιος χομπίστας και βλέπουμε και για κατεψυγμένη αργότερα.
Σήμερα δεν τον τάισα ως πρώτη μέρα και γενικά θα το πάω χαλαρά/προσεκτικά το τάισμα και καθημερινές αλλαγές για να είμαστε οκ μέχρι να στρώσει το ενυδρείο.

Θα του πάρω και catappa και αν βρω και alder cones για να βοηθηθεί στην υγεία του.

Το θέμα είναι να βρω (δε ξέρω αν ξέρετε εσείς) κάποιον τρόπο για να μειώσω τις ανακλάσεις στα τζάμια μιας και κάνει συχνά flaring και ίσως δεν κάνει να κάνει τόσο. Ίσως είναι η πρώτη μέρα και να το κόψει το πολύ, αλλά αν συνεχίζει να κάνει πολύ flaring θα πρέπει κάτι να κάνω.

Βάζω και ένα Βίντεο να τον δείτε: https://www.youtube.com/watch?v=kHH2...iR_hVvS3Rg-hCE Τί είδος μονομάχου είναι;

Edit: Κανέλλα ξύλο μπορώ να του ρίξω μέσα στο ενυδρείο ένα στικ; Από ότι διάβασα γενικά βοηθάει. Μπορώ να ρίξω όποιαδήποτε (έχω σπίτι 2 μάκρες: ''ήλιος'' και ''my κουζίνα'') ή καλύτερα κάποια συγκεκριμμένη μάρκα (πχ Κευλάνης) που είναι πιο ''αυθεντική'' κανέλλα; Και ακόμα, αν κάνει να ρίξω μια από αυτες που έχω, να ρίξω ολόκληρο κλωνάρι ή μικρότερη ποσότητα και για πόσο να το αφήσω μέσα;
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-03-20, 02:16
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Πολύ όμορφος ,να τον χαίρεσαι!
Μια χαρά φαίνεται για μονομάχος από γυάλα.

Κανέλα , καλύτερα Κεϋλάνης αν θες να βάζεις , αλλά καλύτερα να έβαζες τίποτα alder cones ή catappa ..
Την κανέλα καευλανης εγώ την χρησιμοποιώ κάπου κάπου στα χρυσόψαρα ,ως προληπτικό μέτρο για fungus.
Αν και δεν έχω ασχοληθεί πολύ με μονομαχους ,μου φαίνεται ότι είναι crowntail.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-03-20, 09:50
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Catappa θα βάλω σίγουρα, σήμερα θα παω να παρω.

Ξύπνησα και είχε κάνει φωλιά..
Για να δούμε, μακάρι να τα πάει καλά.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  90413723_509793723042749_1657853300332036096_n.jpg
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  32,9 KB  
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-03-20, 17:10
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Πήρα catappa και από τροφές δε βρήκα τη συγκεκριμμένη της omega one που έλεγα και του πήρα Ocean Nutrition Atison's Betta PRO και μια ακόμα Ocean Nutricion Chichlid Vegi Flakes για μια φορά στο τόσο να του τη δίνω. Κάνει η συγκεκριμμένη Vegi;
-------------------------

Εdit: Έτοιμος ο Κύριος...

Του έκανα μόλις μια αλλαγή 5 λίτρα (περίπου δηλαδή το 40%) με νερό που είχα προετοιμάσει με αντιχλώριο, θερμοστάτη, φιλτράκι για να μη μένει στάσιμο το νερό στο βαρέλι και ένα φύλλο catappa μέσα όπως είπα πιο πάνω και είχε κιτρινίσει και λίγο το νεράκι και όλα καλά. Έκοψα και το 1/4 του catappa και το έβαλα μέσα στο ενυδρείο στον πάτο και το υπόλοιπο το άφησα μέσα στο βαρέλι και προετοιμάζω πάλι νερό για την αυριανή αλλαγή. (Δεν έβαλα όλο το catappa μέσα στο ενυδρείο, γιατί βρήκα της Sera, μόνο σε medium μέγεθος και θα ήταν πολύ για τα λίτρα μου)

Ενημερωτικά, είχα κάνει και μια αλλαγή το 70% χθες πριν τον βάλω μέσα.

Θερμοκρασία από 26.5 την πήγα στους 27.

Βάζω και ένα βιντεάκι να τον δείτε μετά την αλλαγή, που έγινε ακόμα πιο δραστήριος... μάλλον flaring έκανε και εκείνη την ώρα στο βίντεο και γενικά κάνει που και που. Αν κάνει πολύ γενικότερα, θα πρέπει να βρω τρόπο να κόψω τις πολλές ανακλάσεις.

Βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=N8F7...akZ7kN3M4ARCKg
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 21-03-20 στις 17:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-03-20, 23:41
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Έγινε και η σημερινή αλλαγούλα (4 λίτρα, περίπου το 1/3 δηλαδή) με νεράκι που είχε πάρει αρκετό χρωματάκι από το υπόλοιπο catappa που έχω αφήσει στο βαρέλι της αλλαγής.

Όλα καλά, τρώει μια χαρά, είναι δραστήριος και αρχίζει και βγάζει χρωματάκι περισσότερο.

Με το flaring να δούμε τί θα κάνουμε που κάνει όλη την ώρα. Ελπίζω να το κόψει το πολύ, αλλιώς θα πρέπει να βρω κάποιον τρόπο να μειώσω τις αντανακλασεις στα τζάμια...

Bίντεο μετά τη σημερινή αλλαγή: https://www.youtube.com/watch?v=IPkd...&feature=share...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  90589855_10158207730059269_8276158527760760832_n.jpg
Εμφανίσεις:  376
Μέγεθος:  101,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image2.jpg
Εμφανίσεις:  375
Μέγεθος:  26,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image4.jpg
Εμφανίσεις:  386
Μέγεθος:  35,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image5.jpg
Εμφανίσεις:  395
Μέγεθος:  41,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image6.jpg
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  36,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image7.jpg
Εμφανίσεις:  383
Μέγεθος:  32,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image11.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  26,5 KB  
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-06-20, 01:08
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Βάζω ένα βιντεάκι από τον μπετάκο, μετά από σχεδόν 3 μήνες που τον έχω. Tα πάει πολύ καλά και χρώματα/πτερύγια έχουν καλυτερέψει: Βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=1Y7j...ature=youtu.be

Αλλαγή νερού 40% - 50% κάθε 5 μέρες, με νερό προετοιμασμένο σε βαρέλι με κυκλοφορητή και catappa. Κατά τη διάρκεια της καραντίνας οι αλλαγές ήταν πιο συχνές.

Θερμοκρασία σε όλη την καραντίνα που το ξεκίνησα στους 27 βαθμούς και 2-3 μέρες τώρα έχει πάει στους 28.

Διατροφή: Κάθε 15 μέρες αρακά καλα βρασμένο που τον αποφλειώνω και του δίνω το εσωτερικό (τρώει τα πάντα και ακόμα και για τον αρακά κάνει σαν τρελός) και από υπόλοιπες ημερίσιες τροφές, εν αλλάξ sera bloodworms, Ocean Nutricion atisons betta pro, jbl novo betta και πιο αραιά ocean nutrition veggie flakes.

To flaring στα τζάμια έχει μειωθεί πάρα πολύ, δεν τον πετυχαίνω συχνά να κάνει.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-08-20, 23:52
Το avatar του χρήστη Gyristroula
Gyristroula Ο χρήστης Gyristroula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2016
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 436
Προεπιλογή

Κούκλος
__________________


~Ντεν έχω κιχλίντες καρντιά μου~
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-08-20, 00:58
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gyristroula Εμφάνιση μηνυμάτων
Κούκλος
Να σαι καλά. Σε ευχαριστώ αν και κάτι έβγαλε τώρα ο καημενούλης και κοιτάω να δω τί χρειάζεται να γίνει, ελπίζω όλα να πάνε καλά!
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γαριδάδικο - Επιλογή βυθού ChocolatePuma Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 17 12-01-17 02:01
βοήθεια για επιλογή υποστρώματος-βυθού για φυτά χαμηλών απαιτήσεων SpirosDst Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 30-09-16 09:59
Κυκλοφορητής κατάλληλος για Lido 120 DimPas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 24-12-13 01:41
Επιλογή κατάλληλου σωλήνα angel1984 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 15-02-07 02:43
Επιλογή του κατάλληλου φωτισμού. ΠΑΝΟΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 05-12-06 09:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06597 seconds with 14 queries