Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-07-08, 15:54
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή Τροποποίηση εσωτερικό φίλτρο σε εξωτερικό

Μπορεί να μπήκα πριν λίγο στο φανταστικό χώρο του ενυδρείου αλλά ευτυχώς πιάνουν τα χέρια μου και μ’αρεσει γενικά να κατασκευάζω διάφορα (δειτε αν θέλετε το σύστημα με ανεμιστήρες και θερμοστάτη που έφτιαξα Ίδη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26214 ). Μια τελευταία ιδέα που μου έχει κολλήσει είναι να βγάλω το εσωτερικό φίλτρο στο aquadream 60 (http://www.aquatlantis.com/it-index.php ) που έχω και να βάλω ένα εξωτερικό. Είδα πολλές DIY κατασκευές και εδώ και σε άλλα site πολύ όμορφες και έξυπνες άλλα σκέφτηκα κάτι και θέλω τα γνώμη σας και τι γνώση σας. Μήπως μπορώ να τροποποιήσω το εσωτερικό BIOBOX1 που θα βγάλω και να το κάνω εξωτερικό ? δηλαδή σκεφτομαι να το κλείσω από πίσω με Plexiglas, να φτιάξω καπάκι επίσης από Plexiglas με βρυσακια και όλα τα σχετικά και να το λειτουργήσω έτσι είτε δίπλα είτε από κάτω από το ενυδρείο. Θα δουλέψει σωστά ? μήπως θα χρειαστεί πιο δυνατή αντλία (νομίζω πως είναι 270 l/h) ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-07-08, 18:06
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

...και μέχρι να γίνει αυτό το φιλόδοξο σχέδιο με τι βιολογία θα δουλεύει το ενυδρείο σου;
Έχεις κανένα άλλο φίλτρο για όσο καιρό θα διαρκέσουν οι μετατροπές ή θα μετακομήσεις τα ψαράκια σου σε άλλο ενυδρείο;

Εάν τίποτα απο τα παραπάνω δεν συμβαίνει μπορείς να αγοράσεις ένα εξωτερικό φίλτρο που θα αναβαθμίσει πραγματικά το ενυδρείο σου ....και να πειραματιστείς άφοβα (ετοίμασε την σφουγγαρίστρα και τον κουβά ...)

Caverman.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-07-08, 18:08
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν νομιζω οτι αξιζει το κοπο. Υπαρχουν πιο δημιουργικα πραγματα να ασχοληθει κανεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-07-08, 08:39
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Αν συνυπολογίσεις τα έξοδα για τα υλικά και το χρόνο που θα διαθέσεις, σε συμφέρει να πάρειw ένα μικρό εξωτερικό με 50-60¤ και να ησυχάσεις.

...και αφου πάρεις το εξωτερικό και το βάλεις να δουλεύει, τότε μπορείς να πειραματιστείς με την μετατροπή του εσωτερικού σου σε εξωτερικό.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-07-08, 09:15
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Δεν νομίζω πως ο χρόνος και τα χρήματα είναι πολλά. Και πάλι και να μην τροποποιήσω το εσωτερικό που έχω θα μου άρεσε να φτιάξω ένα εξωτερικό από την αρχή. Έχω δει στο internet πολύ ωραίες και φθηνές κατασκευές. Έχει άλλη χάρη να φτιάχνεις πράγματα μόνος σου. Θα δω τι θα κάνω. Εγώ φταίω που μεγάλωσα βλέποντας MCGYVER !?!?!?!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-07-08, 10:37
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Το πρόβλημα είναι η στεγανότητα (σε βάθος χρόνου) και η ευκολία ανοίγματος για συντήρηση. Μην ξεχνάς ότι σε περίπτωση διαρροής θα βρεθεί το ενυδρείο σου χωρίς νερό και το πάτωμά σου ΜΕ νερό.

Εγώ αγόρασα τελικά εξωτερικό φίλτρο αλλά όποτε βρεθώ σε κατάλληλο κατάστημα ψάχνω τα στεγανά δοχεία/κουτιά/τάπερ για το "δικό μου" εξ. φίλτρο.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-07-08, 10:58
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω πως ο χρόνος και τα χρήματα είναι πολλά. Και πάλι και να μην τροποποιήσω το εσωτερικό που έχω θα μου άρεσε να φτιάξω ένα εξωτερικό από την αρχή. Έχω δει στο internet πολύ ωραίες και φθηνές κατασκευές. Έχει άλλη χάρη να φτιάχνεις πράγματα μόνος σου. Θα δω τι θα κάνω. Εγώ φταίω που μεγάλωσα βλέποντας MCGYVER !?!?!?!
Θα μπορούσες να φτιάξεις κάτι απο την αρχή με plexiglass ή τζάμι που να έχει την μορφή ενός sump.

Παρακάτω μία πολύ πρόχειρη κάτοψη.

το νερό μπαίνει απο την μία μεριά με την βοήθεια ενός σωλήνα, κάνει μία πορεία "ζιγκ-ζαγκ" περνώντας απο διάφορα στάδια φιλτραρίσματος (μακαρόνι ή/και σφουγγάρι κλπ) και κατόπιν φτάνει στην άλλη μεριά οπού αναλαμβάνεις ένας κυκλοφορητής να μεταφέρει το φιλτραρισμένο πλέον νερό πίσω στο ενυδρείο πάλι με την βοήθεια ενός σωλήνα που θα είναι εφαρμοσμένος στο στόμιο του κυκλοφορητή.
Επίσης μπορείς να φτιάξεις και ένα στεγανό αποσπώμενο καπάκι και είσαι ΟΚ.

__________________


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-07-08, 13:20
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Μα να σε ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό. Ο κυκλοφορητής τα καταφέρνει να “ρουφήξει” το νερό από το ενυδρείο και να το περάσει από τα υλικά του φίλτρου για να το ξανά ρίξει μέσα? Δεν νομίζω δηλαδή η αντλία να έχει ολόκληρη την απόδοση της η κάνω λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-07-08, 13:34
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafia Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα να σε ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό. Ο κυκλοφορητής τα καταφέρνει να “ρουφήξει” το νερό από το ενυδρείο και να το περάσει από τα υλικά του φίλτρου για να το ξανά ρίξει μέσα? Δεν νομίζω δηλαδή η αντλία να έχει ολόκληρη την απόδοση της η κάνω λάθος.
Το νερό απο το ενυδρείο θα πέφτει στο "φίλτρο" χωρίς χρήση κυκλοφορητή, λόγω vacumm.(Με τον ίδιο τρόπο που φεύγει το νερό απο το ενυδρείο όταν σιφωνάρουμε με κάποια σκούπα βυθού).
Το νερό κατόπιν λόγω της δυναμικής του θα περνά απο τα υλικά και θα φτάνει στην άλλη άκρη όπου μετά αναλαμβάνει ο κυκλοφορητής όπου στέλνει το φιλτραρισμένο νερό πίσω στο ενυδρείο.
__________________


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εσωτερικό φίλτρο pipis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 11-07-08 10:57
Εσωτερικό ή εξωτερικό φίλτρο??? arxariosss Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 28 21-10-07 11:18
εσωτερικό και εξωτερικό φιλτρο? Leman Αρχάριοι γλυκού νερού 15 27-01-07 15:48
Εσωτερικό φίλτρο vs εξωτερικό Fanis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 27-09-05 15:40
Διαρροή σε εξωτερικό φίλτρο basilhs Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 21-01-04 01:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04672 seconds with 15 queries