Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-04-21, 13:01   #1
Διάφοροι προβληματισμοί μετά από 2 μήνες στο χόμπι
dkarae
Member
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος 30-04-21, 13:01
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Μετά από δύο μήνες και την αμέριστη βοήθειά σας πιστεύω ότι τα πράγματα πήγαν καλά και πλέον το ενυδρειάκι μου σφύζει από ζωή χωρίς να έχω καμία απώλεια. Έχω ένα 50λτ με 2 αρσενικά και 5 θηλυκά guppy και ένα ancistrus. Τα Guppy γεννήσανε και έxω γεμίσει μικρούλια συν τους λαθρεπιβάτες οι οποίοι περιφέρονται μέσα...

Είμαι σε ένα κομβικό σημείο και θα ήθελα και πάλι την βοήθειά σας για τη συνέχεια. Μερικές ερωτήσεις μου μπορεί να σας φανούν αστείες αλλά εγώ θα ρωτήσω ότι με προβληματίζει και βλέπουμε.

1. Θεωρητικά θα ζούσαν ελάχιστα μικρά. Το θέμα όμως είναι ότι μάλλον το κερατόφυλλο που έβαλα μόλις είδα τις εγκυμοσύνες έκανε ένα προστατευτικό πλαίσιο στην πίσω ζώνη και τα μικρά αυξάνονται και πλυθύνονται. Μετράω ήδη πάνω από 10 που έχουν μεγαλώσει λίγο και κολυμπανε παντού ελεύθερα πλέον και μέσα στο κερατόφυλλο βλέπω και άλλα πολλά να έρχονται. Τι κάνω; Πως μπορώ να το ελέγξω λίγο γιατί έτσι σύντομα θα βρεθώ σε αδιέξοδο; Σκέφτομαι να βάλω μέσα και 2 πλάτυ, που μου αρέσουν, μήπως μειώσουν λίγο τους επιζήσαντες μια που μου είπαν ότι τρώνε περισσότερο τα μικρά. Ή σκέφτομαι μήπως βγάλω εντελώς το κερατόφυλο. ¶λλη σκέψη να μειώσω την τροφή. Τάιζα 1 φορά το βράδυ και τώρα ταϊζω 3 και ρίχνω και μια ειδική "φρουτόκρεμα" την λέμε εμείς για τα μικρά. Με μείωση τροφής θα ζούνε λιγότερα;

2. Το Ancistrus το έχω 1 εβδομάδα. Όταν ταϊζω είναι λίγο τα ζα μου αργά οπότε δεν μένει ίχνος από τα guppy για αυτόν. Έχω πάρει και κάτι ταμπλέτες σαν corn flakes για γατόψαρα λέει. Την ρίχνω σχεδόν επάνω του 2-3 φορές την εβδομάδα. Καμία κίνηση. Τελικά την πέρνουν χαμπάρι τα guppy και την ξεκοκαλίζουν όλα μαζί. Έτσι γίνεται; Τρώει αυτός καθόλου ή θα μου πεθάνει;

3. Το τρίτο και σημαντικό είναι τα φυτά μου. Έχω μια Ludwigia sp. Super Red. Το φυτό δείχνει να μην είναι καλά. Στο κάτω μέρος ειδικά έχει χάσει όλα του τα φύλλα (μόνο κορμό βλέπεις) τα οποία σαπίζουν μέσα στο ενυδρείο και στα πιο πάνω βλέπω να φύλλα να είναι διάτρητα. Μετά από ψάξιμο διαπίστωσα ότι αυτό που έριχνα για λίπασμα τελικά ήταν υγρό Co2. Οπότε το πρώτο που έκανα εδώ και μια εβδομάδα είναι ότι πήρα το Seachem Flourish που γράφονται καλά λόγια. Διάβασα αλλού ότι μπορεί να φταίει και το φως μου ή να έχουν και έλλειψη καλίου. Παίζει αυτό και τι μπορεί να κάνω για να σωθεί;
Επίσης η ανούμπιά μου είχε ένα ανθος επάνω αλλά ο κοτσάνι του έγινε καφέ και πάνω το άνθος σαν να "χάλασε". Είναι λογικό αυτό; Έτσι γίνεται; Είμαι σε φάση πλέον να το κόψω.

4. Επιπλέον φως και μπουρμπουλήθρες. Αν πάω και πάρω μια υποβρύχια μπάρα φωτισμού με βεντούζες που κυκλοφορούν στα 20 ¤ περίπου θα βοηθήσω την κατάσταση; Έχει επιλογή led με λευκό φωτισμό, μπλε - λευκό και RGB. Τι είναι καλύτερο; ή είναι πέταμα χρημάτων. Επίσης, μου αρέσει το εφέ που βλέπω με τις μπουρμπουλήθρες. Προσανοτολίζομαι λοιπόν με μια αερανλία χαμηλού κόστους με μια ανεπίστροφη που μου είπαν και μια μικρή αερόπετρα που θα κάνει τη δουλεία. Να προχωρήσω τι λέτε; Γιατί και σε αυτό διάβασα για θέματα με τα φυτά. Οπότε; Μπορώ να τη βάλω και τη ενεργοποιώ τις ώρες που έχω το φως και βλέπω το ενυδρείο πχ και μετά να κλείνει;

5. Τελευταίο..... Κάποιες στιγμές, ορισμένα guppy (πχ ποτέ τα αρσενικά) πάνε επάνω και αναπνέουν στην επιφάνεια. Η αλήθεια είναι πως όχι συχνά αλλά συμβαίνει. Είναι οπωσδήποτε πρόβλημα ή μπορεί να το κάνουν και σαν παιχνίδι; Ένα πχ έκανε φυσαλίδες στην επιφάνεια. Ανατάραξη έχω από το φίλτρο αλλά αγχώνομαι. Επίσης, άλλος ένας προβληματισμος. Ένα αρσενικό, με αναμένα φώτα του ενυδρείου τις τελευταίες δύο συνεχόμενες μέρες το βρήκα να κάθεται κάτω ξαπλωμένο σαν να κοιμάται. Εχτές το ενόχλησα λίγο και έφυγε από εκεί και συνέχισε να κολυμπάει κανονικά μετά. Τι συμπεριφορά ήταν αυτή; Σας έχει τύχει να κοιμούνται με φώτα αναμένα νωρίς το απόγευμα; Ήταν εντελώς ακίνητο με μαζεμένη ουρά.


Πραγματικά συγνώμη για τις άπειρες ερωτήσεις μου..... όποιος έχει όρεξη μου λέει 2 πράγματα.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ
Εμφανίσεις: 2127
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-04-21, 19:24
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας,

Μια εικονα χιλιες λεξεις. Εαν σας ειναι ευκολο ανεβάστε να δουμε το ενυδρείο σας. Πολλα απο τα θεματα που αντιμετωπίζονται ειναι κοινα.

Ειμαι προσωπικά εναντια στο να βαλετε αλλα ψαρια για να τρώνε το γονο των γκαπυ. Ειτε δώστε τα γκαπυ ολα και βαλτε κατι που να μην γενναει συνέχεια ειτε αρχιστε να χαριζετε/ πουλατε τα ψαρακια που σας περισσεύουν.

Σχετικα με το φυτο αυτο που περιγράφετε με κανει να σκεφτω μηπως δεν εχετε καλη κυκλοφορία στο σημείο εκει χαμηλα και έτσι το φυτο χανει τα φυλλα. Οπως ειπα μια φωτογραφία θα δειξει περισσότερα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-04-21, 23:34
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Για αρχή θα σου πω ότι τα ψάρια είναι ήδη πάρα πολλά για 50λιτρο ενυδρείο. Σκέψου ότι μόνο το Ancistrus θα ξεπεράσει τα 10cm όταν μεγαλώσει..

Παρεμπιπτόντως, το συγκεκριμένο ψάρι τρώει ΜΟΝΟ νύχτα (πρόσφατα κάτοχος και τα έμαθα πριν λίγες μέρες κι εγώ φαντάσου) και προτιμάει βρασμένα λαχανικά (αγγούρι, κολοκύθι, πράσινο φασόλι..) αλλά και βυθιζόμενες ταμπλέτες άλγης ενώ δεν θα πει όχι σε κατεψυγμένα σκουλήκια και γαριδούλες.. συνήθως προτιμά τα λαχανικά όμως στο 70% της διατροφής του.
Δεν θα τον δεις ποτέ τη μέρα να τρώει την τροφη που ρίχνεις στα άλλα ψάρια, έτσι συμπεριφέρονται όλα τα είδη "Pleco" αν δεν κάνω λάθος.

Θέλει τάισμα μόνο νύχτα λοιπόν με βρασμενο λαχανικό που θα ρίχνεις το βράδυ στο ενυδρείο και θα αφαιρείς το πρωί ότι δεν φαγώθηκε.
Την υπόλοιπη μέρα του αρκεί να τρώει την άλγη από τα τζάμια και τα ξύλα - επίσης SOS.! Θέλει οπωσδήποτε ξύλα (Driftwood κυρίως) στο ενυδρείο ώστε να τρώει την άλγη από εκεί, απαραίτητη προϋπόθεση για να μπορέσει να ζήσει σωστά ένα Ancistrus. Αν δεν έχεις ήδη μέσα ξύλο φρόντισε να προσθέσεις το συντομότερο δυνατόν. Χρειάζεται και χρόνος για να πιάσει άλγη πάνω του..

Αν προχωρήσεις στην αφαίρεση ψαριών όμως λόγω μεγάλης ιχθυοφόρτωσης θα σου έλεγα να ξεκινήσεις από αυτόν. Για κανέναν άλλο λόγο πέρα του ότι θα γίνει μεγαλούτσικος και τα 50 λίτρα θα του φανούν λίγα, πόσο μάλλον όταν φιλοξενούν κι άλλα ψάρια μέσα.
Είναι και λίγο "βρωμιάρης" να ξέρεις, τα Ancistrus αφήνουν μεγάλα περιττώματα στον βυθό ενώ δεν τα τρώνε όπως πολλοί λανθασμένα νομίζουν. Χρειάζεται και γερό φίλτρο λοιπόν.

Κατά τα υπόλοιπα είναι ένα αξιολάτρευτο ψαράκι που προσωπικά λάτρεψα και μόλις πριν μια βδομάδα πήρα 2 από αυτά με την ευχή να μου βγει ζευγαράκι - θα πρέπει να περάσουν μήνες όμως μέχρι να μπορέσω να καταλάβω το φύλο τους. Δυο αρσενικά δεν κάνουν μαζί αν δεν υπαρχει απλετος χώρος για το κάθε ένα όταν ενηλικιωθουν. Πέφτει ξύλο

Κάναμε την αρχή λοιπόν, θα ήθελα κι εγώ μερικές φωτογραφίες να έχω καλύτερη εικόνα της όλης κατάστασης.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-05-21, 12:07
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή FOTOS

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  EN.jpg
Εμφανίσεις:  216
Μέγεθος:  123,2 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  EN1.jpg
Εμφανίσεις:  187
Μέγεθος:  71,9 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  EN2.jpg
Εμφανίσεις:  184
Μέγεθος:  98,0 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  EN3.jpg
Εμφανίσεις:  185
Μέγεθος:  52,4 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  EN4.jpg
Εμφανίσεις:  185
Μέγεθος:  32,4 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  EN5.jpg
Εμφανίσεις:  184
Μέγεθος:  75,4 KB

Ελπίζω να βοηθήσουν ....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-05-21, 11:49
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά σε όλους !!! Χριστός Ανέστη !!!

Μετά από την χτεσινή αλλαγή είδα ότι η Ludwigia sp. Super Red έχει σχεδόν σαπίσει παρόλο το λίπασμα που βάζω 2 εβδομάδες τώρα.... όλα τα φύλλα τα μαζεύω γύρω γύρω όσο μπορώ.

Καμια ιδέα για το τι φταίει;


Αυτό θα βοηθούσε την κατάσταση;
https://www.amazon.de/dp/B08K4C73CH?th=1

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-05-21, 12:26
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Απο φιλτρο τι εχετε? Κυκλοφορια εχει χαμηλα στο σημειο?

Λιπασμα ποιο βαζετε?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-21, 13:09
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ένα εσωτερικό 300lt/h που είχε το ενυδρειο από την άλλη μεριά του φυτού.

Seachem Flourish λίπασμα 2 φορές την εβδομάδα από 1 ml.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-21, 18:17
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Το φιλτρο δεν ειναι και πολυ δυνατο εαν μπορειτε μετακινήστε την εξοδο ωστε να καλυπτει η ροη μεγαλύτερο κομματι.

Εαν η Ludwigia δεν εχει κλαδευτει ποτε ισως αυτα που λιωνουν ειναι τα παλια φυλλα που είχαν μεγαλώσει εκτος νερου.

Απο τις φωτογραφίες οι κορυφες φαινονται υγιείς οποτε κοψτες συριζα τα κοτσανια ( αφηστε μεσα τις ριζες) κοψτε απο το σημειο που εχει φυλλα και φαίνεται υγιες και πεταξτε το σημειο που εχει χαλασει.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διάφοροι pleco (l200, l239, l137, l018) ChristosΒ Γατόψαρα Ν. Αμερικής 26 18-05-14 16:47
Υβρίδια μετά απο 6 μήνες? Qbrain Ζωοτόκα 26 15-07-13 10:59
Καθάρισμα eheim μετά απο 22 μήνες! Κλεόβουλος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 02-11-10 10:12
τέσσερις μήνες μετά BAGELIS Αρχάριοι γλυκού νερού 2 09-02-10 19:18
Μετά από 8 μήνες... accnt Reef 9 08-05-06 08:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07290 seconds with 16 queries