Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 25-09-13, 15:03
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ψάρια που έχεις λόγο του ότι είναι μικρά ακόμα μια χαρά θα περάσουν για αρκετό καιρό στα λίτρα που τα έχεις.αργότερα βλέπουμε.
Προσωπικα δε θα επαιρνα ενα σκυλακο (πχ) με την λογικη αργοτερα βλεπουμε ... Ακομα και να ειχα σκοπο να το μεγαλωσω και να το δωσω δε θα ημουν καθολου σιγουρος αν ο επομενος που θα το παρει θα του παρεχει τη ζωη που του παρειχα εγω ... Μερικοι εκτος των αλλων συνδεονται με τα ζωντανα τους και το ... Βλεπουμε ... Για μενα ειναι μια προσεγγιση που μπορει να ταλαιπωρησει και εμενα αλλα και το ζωντανο μου!
Το ιδιο αισθανομαι και για τα ψαρια και με αυτη τη λογικη παροτρυνω και τους αλλους να σκεφτουν το μελλον ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 25-09-13, 15:06
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενα απο τα 2 φίλτρα γέμισε το Σίποραξ και ελαφρόπετρα και ασε μονο ενα σπογγο ίσα ισα να κρατάει τα χοντρα....το 2ο φιλτρο γεμισε το μονο με σφουγγάρια...
με ποιο σκεπτικο να το κανει αυτο?.. θα ξεχασουμε και αυτα που ξεραμε..
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 25-09-13, 15:13
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Είναι αρκετές οι απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ για αυτό.
Πολλές από αυτές με βοήθησαν αλλά και πολλές με μπέρδεψαν.

Ας προσπαθήσω να πάρω ένα – ένα με σειρά προτεραιότητας.

Το πρώτο που με απασχολεί είναι η ποιότητα του νερού μου αυτή τη στιγμή, γιατί έχω ανεβασμένο ΝΟ2.
Από τις απαντήσεις σας μπήκα σε σκέψεις και κοίταξα την ποσότητα των βιολογικών υλικών που υπάρχουν μέσα στα φίλτρα μου, και κατέληξα στο εξής συμπέρασμα.
Τα 290γραμάρια siporax που έχω στο φίλτρο είναι πολύ λίγο για τα λίτρα μου, απαιτεί (σύμφωνα πάντα με τον κατασκευαστή) το λιγότερο την διπλάσια ποσότητα. Οπότε σήμερα κιόλας θα προσθέσω άλλο ένα κουτί siporax (δεν ξέρω μήπως πρέπει να βγάλω το παλιό και να πάρω 2 κουτιά, δεδομένου ότι το παλιό έχει δουλέψει τόσα χρόνια) . Μετά από 7-10 μέρες θα δω τι θα κάνω και με το Substrat αν το αλλάξω πάλι με Substrat ή με ελαφρόπετρα όπως μου λέτε (δεν ξέρω τι είναι καλύτερο) γιατί αν κατάλαβα σωστά δεν πρέπει να τα αλλάξω όλα με τη μια.
Να πάρω και άλλα τεστ ?? π.χ για σκληρότητα ? γιατί όλα τα τεστ που έχω τα πήρα πριν 4 μέρες και καταλαβαίνετε μην δίνω αβέρτα 15ευρα. Αν απαιτείται πάλι θα το κάνω.

Πάμε τώρα στον αμέσως επόμενο σκοπό μου.

Είναι να μπορέσω να δώσω στην κυχλίδα μου. (trimac όπως μου είπε ο Αλέκος και τον ευχαριστώ, όντως κοιτώντας τις φωτογραφίες και από ότι είδα στο διαδίκτυο και συγκρίνοντας το και με το πώς ήταν παλιότερα όταν την είχα πάρει μικρή αυτή πρέπει είναι). Να της δώσω το καλύτερο περιβάλλον και κάνα 2-3 κατοίκους ακόμα.
Οπότε δεδομένου το ότι μου αρέσουν τα oscar και από όσα είχα διαβάσει και στα link που μου στείλατε θεώρησα ότι το ενυδρείο μου είναι οριακό (όχι απαγορευτικό) για 2 oscar. Εξηγώ γιατί το λέω αυτό, σύμφωνα λοιπών με αυτό
http://www.seriouslyfish.com/species...tus-ocellatus/

"An aquarium with base dimensions of 120 60 cm? is just about big enough to house a single adult. Youʼll need something considerably larger if you want to keep it in a? pair or community setting."

Για ένα oscar θες ενυδρείο 120cm για 2 ή για κοινότητα κάτι σημαντικά μεγαλύτερο.
Δεν θεωρείτε ότι τα +50cm του δικού μου ενυδρείου καλύπτουν αυτό τον κανόνα ??
Δεν λέει κάπου 2πλασιο γιατί τα 1000+ λίτρα που μου λέτε κάπου εκεί είναι.
Η επιλογή των pleco ήταν απλή, αλλού κινούνται οι κυχλίδες αλλού τα plecoμέσα στο ενυδρείο (ίσως μόνο ένα να είναι το ιδανικό)
Να δεχτώ ότι ναι βιάστηκα και τα πείρα πριν κάνω τα τεστ στο νερό αλλά αφού όλο αυτό το διάστημα η κυχλίδα μου δεν είχε πρόβλημα θεώρησα (λανθασμένα) ότι το νερό είναι εντάξει.
Λέμε και συμφωνούμε όλοι ότι τα oscar θέλουν καλό φιλτράρισμα.
Σύμφωνα με τον κατασκευαστή των φίλτρων μου το κάθε ένα είναι για 600 λίτρα νερό … Εγώ λοιπόν που έχω 2 δεν υπερκαλύπτω αυτή την ανάγκη ?? Στην τελική να βάλω περισσότερα υλικά μέσα ή άντε στην χειρότερη να πάρω και άλλο φίλτρο.

Πάμε τώρα στην διακόσμηση

Όλοι μου λέτε να βγάλω τα πλαστικά.. Οπότε συμφωνώ και εγώ έξω.
Μετά όμως το απόλυτο μπέρδεμα. ¶λλοι μου λέτε βάλε φυτά άλλοι πάλι ότι τα oscar δεν αφήνουν τίποτα όρθιο, τελικά να βάλω ή όχι. ¶λλοι πάλι μου λέτε ότι θέλουν χώρο για κολύμπι και άλλοι και άλλες πέτρες και ξύλα για κρυψώνες. Τελικά να πάρω πέτρες και ξύλα ή όχι.

Τελειώνοντας όταν είπα ότι κράτησα το ενυδρείο για 10 χρόνια με 30 ψάρια ποτέ δεν είπα ότι ήταν όλα μεγαλόσωμα και ότι τα είχα όλα 10 χρόνια.
Αυτό που είπα ήταν ότι όταν το έστησα είχα βάλει ψάρια μόνο από το petshop που προμηθεύτηκα τον εξοπλισμό μου, οπότε και ο άνθρωπος μου είχε δώσει καλές οδηγίες, για τα πόσα αλλά και τι είδος ψαριών θα βάλω μέσα. Τα προβλήματα άρχισαν μετά τους 8 μήνες που λανθασμένα θεώρησα ότι τα έμαθα όλα και έβαζα και άλλα ψάρια χωρίς να κοιτάω πόσο μεγαλώνουν και αν είναι συμβατά με τα υπόλοιπα του ενυδρείου. Για αυτό και τώρα είπα 3 μεγαλόσωμα και τέλος τίποτα άλλο.

Ουφ ελπίζω να τα είπα όλα και συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά θα περιμένω και τις δικές τοποθετήσεις για να μπορέσω και εγώ να βγάλω τα καλύτερα συμπεράσματα για το τι πρέπει να κάνω τελικά γιατί θεωρώ από τις προηγούμενες απαντήσεις σας σε κάποιους τομείς έβγαλα κάποια καλά συμπεράσματα αλλά και σε κάποιους άλλους τομείς μπερδεύτηκα πχ διακόσμηση
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 25-09-13, 15:15
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Αυτο που εχεις να κανεις ειναι να προσθεσεις βιολογικο υλικο και στα 2 φιλτρα ωστε να εχεις μια γερη βιολογια.Φυτα ΔΕΝ βαζεις με τιποτα μεσα.Βγαζεις τα πλαστικα απο μεσα, αν δεν εχεις, βρισκεις μερικες ωραιες πετρες περνεις και 1-2 ωραιες ριζες και κανεις ενα ωραιο στησιμο που να δειχνει φυσικο.Συχνες αλλαγες νερου και τροφη σε στικς για κιχλιδες.Η trimac και οι pleko φευγουν φυσικα.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 25-09-13, 15:17
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα δε θα επαιρνα ενα σκυλακο (πχ) με την λογικη αργοτερα βλεπουμε ... Ακομα και να ειχα σκοπο να το μεγαλωσω και να το δωσω δε θα ημουν καθολου σιγουρος αν ο επομενος που θα το παρει θα του παρεχει τη ζωη που του παρειχα εγω ... Μερικοι εκτος των αλλων συνδεονται με τα ζωντανα τους και το ... Βλεπουμε ... Για μενα ειναι μια προσεγγιση που μπορει να ταλαιπωρησει και εμενα αλλα και το ζωντανο μου!
Το ιδιο αισθανομαι και για τα ψαρια και με αυτη τη λογικη παροτρυνω και τους αλλους να σκεφτουν το μελλον ...
τα μεγάλα ψάρια τα παίρνουμε μικρά για οικονομικούς λόγους αλλά πάντα με τη προυπόθεση ότι είμαστε έτοιμη για ακόμα μεγαλύτερο!!!!
π.χ.τα cichla που έχω τα πόύλαγαν 25-30 ευρώ(στα κρατήσου με αυτό που θα ακούσεις)2-4εκ.τώρα που είναι 30+ ακουμπάνε στάνταρ το 150άρι.οπότε βολεύει.
στο σόφο τώρα:έχεις ιδέα τι ψάρι είναι το cichlasoma trimaculatum που έχεις στη κατοχή σου ?μάλλων όχι!!!!!
θεωρείτε από τα ποιο δυνατα δόντια μαζί με το dovii στις κιχλιδες οπότε αν αφήσεις τα oscar και πάρουν μπόι εκεί μέσα κάποια στιγμή θα τα δεις και τα 2 κομμένα στη μέση...κυριολεκτώ!!!είναι σπάνιο ψάρι,δεν έχει έρθει σε πολλές λίστες προπαραγγελίας και πάρα μα πάρα πολύ άγριο!!!!
υπ'όψιν από το trimac-umbriferoum (τι ψαρούκλες θεέ μου)και άλλο 1 που μου διαφεύγει αυτή τι στιγμη ποιο ωάρι υβρίδιο βγήκε?????
FLOWERHORN.
τώρα στα φίλτρα μη βάλεις ελαφρόπετρα γιατί αργεί να δουλέψει θέλει το χρόνο της!!!
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 25-09-13, 15:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sofos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ένα oscar θες ενυδρείο 120cm για 2 ή για κοινότητα κάτι σημαντικά μεγαλύτερο.
Δεν θεωρείτε ότι τα +50cm του δικού μου ενυδρείου καλύπτουν αυτό τον κανόνα ??
Δεν λέει κάπου 2πλασιο γιατί τα 1000+ λίτρα που μου λέτε κάπου εκεί είναι.
ξαναλεω,δεν τα εβγαλα απτο κεφαλι μου

δεν ξερω αν το διαβασες ολοκληρο το αρθρο.

"They can be maintained successfully with loads of other large-growing species though, provided a massive tank is available. By massive we are talking about something in excess of 96″ (240cm) long by 36″ (90cm) wide by perhaps 24″ (60cm) tall. This would contain around 1300 litres of water, placing a community of such animals beyond the scope of the majority of aquarists."



ουτε καν προσπαθω να σου επιβαλω την αποψη μου.δεν εχω ουτε να χασω ουτε να κερδισω τιποτα.το ενυδρειο του καθενος ειναι δικο του και ο καθενας αποφασιζει τι ζωντανα θα κρατησει και πως θα το κανει.
εγω ειπα απλα τη γνωμη μου και πιστευω οτι ειναι σωστη.αποκει και περα,απο σενα εξαρταται

αρεσουνε και σε αλλους τα μεγαλα ψαρια,αλλα εχουνε και ενυδρεια.αλλος συγχομπιστας εδω μεσα,εχει γκρεμισει το μισο μαγαζι και τοχει κανει δεξαμενη 6000 λιτρα για να κρατησει τα ψαρια του σωστα.κοροιδο ειναι νομιζεις?

γιαυτο αναφερα πιο πισω τα μεταξωτα...

αλλα δε γινεται να ακολουθουμε τις εγκυρες σελιδες οπως το seriouslyfish και τη Fishbse για τα μικρα ψαρια και να μην το ακολουθουμε για τα μεγαλα.γιατι πολυς κοσμος(και δεν αναφερομαι σε εσενα σοφοκλη) αυτη την εντυπωση εχει.οτι επειδη ειναι μεγαλο το ψαρι δεν ισχυει τιποτα απο αυτα που γραφουν τα προφιλ και οι ιδιοι εχουν ανακαλυψει ξανα τον τροχο...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 25-09-13, 15:24
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή


έτσι είναι ενήλικο!!το δικό σου κάτι έχει,δε ξέρω τι!!!πολύ φοβισμένο και τα πτερύγια μαζεμμένα!!!
διάβασε και αυτό:http://animal-world.com/encyclo/fresh/cichlid/Oscar.php και όποιος άλλος θέλει φυσικά!!!
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 25-09-13, 16:05
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ξαναλεω,δεν τα εβγαλα απτο κεφαλι μου

δεν ξερω αν το διαβασες ολοκληρο το αρθρο.

"They can be maintained successfully with loads of other large-growing species though, provided a massive tank is available. By massive we are talking about something in excess of 96″ (240cm) long by 36″ (90cm) wide by perhaps 24″ (60cm) tall. This would contain around 1300 litres of water, placing a community of such animals beyond the scope of the majority of aquarists."
Βρέ φίλε μου το διάβασα τώρα μπορεί να το κατάλαβα λάθος. Αλλά εδώ λέει ότι άμα θες να έχεις και άλλες κοινότητες ψαριών τι χρειάζεται. Μίλησα εγώ και για άλλες κοινότητες? εκτός και αν θεωρούμε κοινότητα το 1 ακόμα ψάρι . Οκ είπα τα pleco μάλλον θα κρατήσω το ένα και αυτό γιατί σε άλλα μέρη του ενυδρείου κινείται το πλεκο σε άλλα οι κιχλίδες. Τώρα αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων

έτσι είναι ενήλικο!!το δικό σου κάτι έχει,δε ξέρω τι!!!πολύ φοβισμένο και τα πτερύγια μαζεμμένα!!!
διάβασε και αυτό:http://animal-world.com/encyclo/fresh/cichlid/Oscar.php και όποιος άλλος θέλει φυσικά!!!
Αλέκο το ψάρι να είναι φοβισμένο δεν νομίζω, εδώ να σου δώσω να καταλάβεις σχεδόν παίζουμε όταν το ταΐζω, μέχρι και να το χαϊδέψω με αφήνει και όταν με βλέπει να κινούμε γύρω από το ενυδρείο με ακολουθεί όπου πάω. Λες να ευθύνεται η μπλε λάμπα ?? γιατί αν θυμάμαι καλά όταν έβαλα αυτή τη λάμπα μετά από λίγο καιρό πήρε αυτό το χρώμα και το έχει τώρα έτσι τουλάχιστον τα 3 τελευταία χρόνια μην πω παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-09-13, 16:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sofos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρέ φίλε μου το διάβασα τώρα μπορεί να το κατάλαβα λάθος. Αλλά εδώ λέει ότι άμα θες να έχεις και άλλες κοινότητες ψαριών τι χρειάζεται. Μίλησα εγώ και για άλλες κοινότητες? εκτός και αν θεωρούμε κοινότητα το 1 ακόμα ψάρι .

Κοιτα, 2 ψαρια σε αυτο το μεγεθος ειναι κοινοτητα, κι απο κει και περα το προφιλ αναφερει ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ, δηλαδη αυτο που θα επιλεξει στην χειροτερη περιπτωση καποιος πολυ εμπειρος.
Γιατι δεν πας να δεις στο φορουμ του τι γραφουν οι κατοχοι οσκαρ και σε τι ενυδρεια τα εχουν? (και προσεξε, δεν εχω διαβασει καποιον να λεει πως εχει 2 αρσενικα)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
τώρα στα φίλτρα μη βάλεις ελαφρόπετρα γιατί αργεί να δουλέψει θέλει το χρόνο της!!!


απο που προκυπτει αυτο?
Η ελαφροπετρα ειναι απλα το καλυτερο υλικο και με πιστοποιηση των ιδιων των εταιριων που βγαζουν και τα υπολοιπα υλικα, γιατι οταν η seachem λεει για το matrix (που ειναι ελαφροπετρα) οτι ειναι καλυτερο απο τα υπολοιπα υλικα και τα συγκρινει ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ, αν δεν ισχυε στην καλυτερη περιπτωση θα ετρωγε μυνηση για αθεμιτο ανταγωνισμο.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 25-09-13 στις 16:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-09-13, 16:26
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα, 2 ψαρια σε αυτο το μεγεθος ειναι κοινοτητα, κι απο κει και περα το προφιλ αναφερει ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ, δηλαδη αυτο που θα επιλεξει στην χειροτερη περιπτωση καποιος πολυ εμπειρος.
Γιατι δεν πας να δεις στο φορουμ του τι γραφουν οι κατοχοι οσκαρ και σε τι ενυδρεια τα εχουν? (και προσεξε, δεν εχω διαβασει καποιον να λεει πως εχει 2 αρσενικα)
Είπα εγώ ότι είναι 2 αρσενικά? από που το βγάλαμε αυτό το συμπέρασμα ?
Εγώ όταν τα πείρα στο petshop είχε στο ίδιο ενυδρείο καμιά δεκαριά κάθισα τα παρατήρησα για κάνα 20λεπτο και πείρα τα 2 που κινιόντουσαν μαζί όλη αυτή την ώρα. Μια βδομάδα που τα έχω τώρα πάνε παντού μαζί οπότε παίζει πολύ σοβαρό ενδεχόμενο να είναι ζευγάρι. Τώρα άμα αρχίσουν οι γέννες δεν χάθηκαν ούτε τα forum αλλά ούτε και τα pet να τα χαρίσω. Τώρα πάλι αν δεν είναι ζευγάρι και αρχίσουν τα προβλήματα, πάλι δεν χάθηκαν τα petshop ή κάποιος που θα θέλει ένα να του το δώσω.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 25-09-13, 16:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αναπαραγωγη οσκαρ σε 400 λιτρα?

πολυ αισιοδοξο σε βρισκω
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 25-09-13, 17:39
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αναπαραγωγη οσκαρ σε 400 λιτρα?

πολυ αισιοδοξο σε βρισκω

Βρε παιδιά εγώ δεν τα λέω καλά και άλλα λέω και άλλα καταλαβαίνετε τι να πω ...
Είπα ότι θέλω να κάνω αναπαραγωγή ? Όχι βέβαια ... Λέω ότι πείρα 2 oscar και προσπάθησα να είναι ζευγάρι γιατί αν είναι 2 αρσενικά έχω διαβάσει πολλά προβλήματα με ενυδρεία μοναστήρια, για αυτό και μόνο το λόγο Θεωρώ δηλ. ότι θα συμβιώσουν καλύτερα ένα ζευγάρι παρά 2 αρσενικά και ας μην γεννήσουν ποτέ.... Τώρα αν κάτσει γέννα (δεν θα το επιδιώξω) κάπου θα βρω να χαρίσω τα νεογέννητα. Αυτό λέω
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 25-09-13, 17:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

sofo,αφου θες οσκαρ και πλεκο,κρατησε τα.
δεν εχει νοημα αυτη η συζητηση κ μαλον την εξαντλησαμε πιστευω.

αυτο που πρεπει να κοιταξεις συντομα ειναι η φιλτρανση σου που ειναι προβληματικη στην καλυτερη περιπτωση.

στη θεση σου θα κοιταζα για 200αρι σαμπ για επαρκη φιλτρανση.
εχεις δυο φιλτρα αλλα η ποσοτητα υλικων τους δεν επαρκουνε για τα ψαρια σου.

μεχρι να βρεις τι θα κανεις κ να παρεις κιαλλες γνωμες γιαυτο,κανε μετρησεις να ξερεις τι γινεται στο νερο.αν δεν ξερεις τι γινεται δε θα προλαβεις τη στραβη.(που ευχομαι να μη γινει).

τι αντιχλωριο βαζεις στις αλλαγες σου,και ποσο βαζεις ειπαμε;αν το εγραψες παραπανω δεν το θυμαμαι,σορυ.θυμαμαι οτι βαζεις κατευθειαν απτη βρυση.σωστα;
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 25-09-13, 18:05
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

εχει 400 λιτρα , 2 eheim 2217 και θελει να διατηρει 3 ψαρια.. νομιζω υπερβαλεις για την φιλτρανση.. το καθε ενα χωραει στανταρ 5-6 λιτρα βιολογικο + τα σφουγγαρια.

αν χρησιμοποιει και τα 2 με βιολογικο και ενα μικρο μερος μηχανικο στο καθενα και οχι ενα μηχανικο και ενα βιολογικο οπως τον ειπανε θα ειναι κομπλε.
-------------------------
σιγουρα ενα σαμπ ειναι κατι παραπανω αλλα οχι πως δε μπορει και ετσι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bloskas : 25-09-13 στις 18:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 25-09-13, 18:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι,αλλα το σαμπ θα προσφερει και αλλα πραγματα εκτος απο ποσοτητα υλικων.

1)θα αυξησει τα λιτρα απο 400 σε 600.
2)θα αυξησει την ποσοτητα υλικων.
3)θα μπορει να κανει καλυτερη και πιο ευκολη συντηρηση.
4)θα προσφερει πιο ευκολα τη ροη που χρειαζονται τα ψαρια που θα κρατησει.
5)θα αφαιρεσει απο μεσα τους πλαστικους σωληνες των φιλτρων και δεν θα χρειαζεται να τους κρυψει.
6)θα αφαιρεσει και το θερμαντηρα απο μεσα που επισης δεν θα χρειαζεται να κρυψει.
7)δεν θα επηρεαζεται τοσο πολυ απο διακυμανσεις θερμοκρασιας αφου κανει αλλαγες κατευθειαν απτη βρυση.
8 )καλυτερο αερισμο του νερου.
9)ειπα για τα λιτρα?
10)ειναι κιαλλα αλλα δε μου ερχονται τωρα

γιαυτο εχω θεμα εγω με τα μεγαλα ψαρια,γιατι οταν κατι γινεται απο 20 εκατοστα και πανω,ξαφνικα αρχιζουμε τις "εκπτωσεις".
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 25-09-13, 18:44
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Τα φίλτρα δεν είναι μόνο πόσο βιολογικό υλικό παίρνουν, αλλά πόσες φορές μπορούν να γυρίσουν το νερό την ώρα, πιστεύω ότι δεν θα επαρκέσουν αργότερα που θα μεγαλώσουν και μεγαλώνουν γρήγορα.
Θα σου πω ότι στο δικό μου ενυδρείο με 2 Oscar έχω προς το παρόν 2 φίλτρα γεμάτα βιλογικό υλικό, ένα eheim 2080 και ένα eheim 2074 και προσπαθώ να συνδέσω και το 3 φίλτρο που έχω eheim 2227 πάνω.
Όσο πιο δυνατή φίλτρανση τόσο το καλύτερο για τα ψάρια
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 25-09-13, 21:08
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Λοιπόν πρόσθεσα στο φίλτρο μου άλλο ένα κουτί siporax έκανα 40% αλλαγή στο νερό μου και περιμένω να κάνω αύριο μέτρηση ΝΟ2.
Βέβαια επειδή έχω προβληματιστεί πήρα από τη βρύση νερό και του έκανα τεστ ΝΟ2 και σε αυτό έδειξε 0,05 . Το βρίσκετε λογικό; Το τεστ είναι καινούργιο υγρό της JBL

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι αντιχλωριο βαζεις στις αλλαγες σου,και ποσο βαζεις ειπαμε;αν το εγραψες παραπανω δεν το θυμαμαι,σορυ.θυμαμαι οτι βαζεις κατευθειαν απτη βρυση.σωστα;
Ναι δυστυχώς βάζω από βρύση . Μάλλον πρέπει να προμηθευτώ ένα βαρέλι.
Για αντιχλώριο βάζω το Stress coat... και μια φορά τη βδομάδα Stress Zyme για να βοηθάω τα βακτήρια. Ελπίζω τουλάχιστον να κάνω σωστά που βάζω αυτά και όχι κάτι άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 25-09-13, 21:12
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αναπαραγωγη οσκαρ σε 400 λιτρα?

πολυ αισιοδοξο σε βρισκω
ανετα...
σοφο!??σταθεροποιησου αγορι μου και μη χανεσαι!!!τι τα θες τα βαρελια?θα σπασεις αλατι?τσαμπα λεφτα.αντιχλωριο βαλε κατευθειαν αν πεσει παραπανω καλο κανει.τα ψαρια θελουν φρεσκο καθαρο νερακι και ολα τα αλλα ειναι παπατζες.θα στο πω και αυτο και ας κραξουν οσοι κραξουν.ταιζω κατεψυγμενα και ζωντανα τα ψαρια που εχω.ξερεις που επρεπε να ειναι η αμμωνια.....?????κανε συχνες αλλαγες νερου και θα εισαι μια χαρα.
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 25-09-13, 21:28
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
ανετα...
σοφο!??σταθεροποιησου αγορι μου και μη χανεσαι!!!τι τα θες τα βαρελια?θα σπασεις αλατι?τσαμπα λεφτα.αντιχλωριο βαλε κατευθειαν αν πεσει παραπανω καλο κανει.τα ψαρια θελουν φρεσκο καθαρο νερακι και ολα τα αλλα ειναι παπατζες.θα στο πω και αυτο και ας κραξουν οσοι κραξουν.ταιζω κατεψυγμενα και ζωντανα τα ψαρια που εχω.ξερεις που επρεπε να ειναι η αμμωνια.....?????κανε συχνες αλλαγες νερου και θα εισαι μια χαρα.
Με αυτα που ειπες σε βλεπω μπαναρισμενο
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 25-09-13, 21:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτα που ειπες σε βλεπω μπαναρισμενο
μπα δε νομιζω,δεν υπαρχει λογος.

δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουμε σε ολα,ο καθενας το χομπι το αντιλαμβανεται διαφορετικα.

ο σοφοκλης μπηκε εδω για να μαθει και να διορθωσει τα λαθη του.θ'ακουσει ολες τις αποψεις,και αναγκαστικα αφου ειμαστε τοσα μελη,καποιες θαναι πιο τεκμηριωμενες απο αλλες.αλλα στην τελικη εκεινος θα διαλεξει τι θα κανει.

τα περι αλατιου τα αφηνω ασχολιαστα,γιατι οσο καιρο ασχολουμαι με το χομπι,το βαρελι εχει αποδειχθει σωτηριο.αντιθετα με τις "συχνες αλλαγες" με νερο σε θερμοκρασια και παραμετρους οτι ναναι απτη βρυση...
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 25-09-13, 22:20
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
ανετα...
σοφο!??σταθεροποιησου αγορι μου και μη χανεσαι!!!τι τα θες τα βαρελια?θα σπασεις αλατι?τσαμπα λεφτα.αντιχλωριο βαλε κατευθειαν αν πεσει παραπανω καλο κανει.τα ψαρια θελουν φρεσκο καθαρο νερακι και ολα τα αλλα ειναι παπατζες.θα στο πω και αυτο και ας κραξουν οσοι κραξουν.ταιζω κατεψυγμενα και ζωντανα τα ψαρια που εχω.ξερεις που επρεπε να ειναι η αμμωνια.....?????κανε συχνες αλλαγες νερου και θα εισαι μια χαρα.
Αλέκο επειδή δείχνεις γνώστης πολλών θεμάτων, δεν μας κάνεις μια παρουσίαση των ενυδρείων που έχεις...να δούμε κι εμείς οι κακόμοιροι που μας έχουν χαλάσει τα μάτια απ το διάβασμα και τις ερωτήσεις, πως τα καταφέρνεις τόσο καλά??
Ποια ψάρια συντηρείς, με ποια ψάρια ξεκίνησες, ποια ψάρια έχασες (αν έχασες)...κλπ

Γιατί από το 2010 ακόμη περιμένουμε 2 παρουσιάσεις...
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...5&postcount=12

Θα ξεχάσω αυτά που ξέρω με ορισμένα ποστ...
Κρίμα το διάβασμα μου, εφόσον ΟΛΑ είναι τόσο απλα!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 25-09-13, 22:40
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παιδιά ειλικρινά στο φορουμ δεν γράφτηκα ούτε για να δημιουργήσω αντιπαραθέσεις ούτε για να το παίξω έξυπνος και ξερόλας αλλά ούτε και να δημιουργηθούν αντιπαραθέσεις μεταξύ άλλων μελών από τις δημοσιεύσεις μου. Ένας άσχετος με το άθλημα είμαι που ευτυχώς 1-2 πράγματα τα έκανα σωστά (όπως πχ το καθάρισμα των φίλτρων). Όλα τα άλλα τα έκανα λάθος και για αυτό γράφτηκα στο φόρουμ για να μάθω από ποιο έμπειρους τι πρέπει να κάνω. Λογικό είναι ο καθένας να έχει τη δικιά του άποψη, αυτό δεν σημαίνει ότι αν είναι αντίθετες οι 2 απόψεις, η μια σώνει και ντε είναι λάθος μπορεί και οι 2 απόψεις, σε κάποιες περιπτώσεις, να είναι και οι 2 σωστές.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sofos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν πρόσθεσα στο φίλτρο μου άλλο ένα κουτί siporax έκανα 40% αλλαγή στο νερό μου και περιμένω να κάνω αύριο μέτρηση ΝΟ2.
Βέβαια επειδή έχω προβληματιστεί πήρα από τη βρύση νερό και του έκανα τεστ ΝΟ2 και σε αυτό έδειξε 0,05 . Το βρίσκετε λογικό; Το τεστ είναι καινούργιο υγρό της JBL



Ναι δυστυχώς βάζω από βρύση . Μάλλον πρέπει να προμηθευτώ ένα βαρέλι.
Για αντιχλώριο βάζω το Stress coat... και μια φορά τη βδομάδα Stress Zyme για να βοηθάω τα βακτήρια. Ελπίζω τουλάχιστον να κάνω σωστά που βάζω αυτά και όχι κάτι άλλο.
Αυτά που ρωτάω παραπάνω για την σύνθεση του νερού με καίνε και περιμένω τις απαντήσεις σας. Συγνώμη αν γίνομαι φορτικός αλλά καταλαβαίνετε ότι δεν θέλω να χάσω ένα ψάρι που το έχω τόσα χρόνια λόγο των υψηλών τιμών στο νερό
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 25-09-13, 22:44
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλέκο επειδή δείχνεις γνώστης πολλών θεμάτων, δεν μας κάνεις μια παρουσίαση των ενυδρείων που έχεις...να δούμε κι εμείς οι κακόμοιροι που μας έχουν χαλάσει τα μάτια απ το διάβασμα και τις ερωτήσεις, πως τα καταφέρνεις τόσο καλά??
Ποια ψάρια συντηρείς, με ποια ψάρια ξεκίνησες, ποια ψάρια έχασες (αν έχασες)...κλπ

Γιατί από το 2010 ακόμη περιμένουμε 2 παρουσιάσεις...
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...5&postcount=12

Θα ξεχάσω αυτά που ξέρω με ορισμένα ποστ...
Κρίμα το διάβασμα μου, εφόσον ΟΛΑ είναι τόσο απλα!!!
απο το 2010 δεν χρειαστηκε να κανω καποια παρουσιαση των ενυδρειων-ψαριων που φιλοξενω γιατι πολυ απλα δεν ειναι αποδεκτα απο τη κοινοτητα σας.αλλα ας μη χαλαμε το ποστ .οτι θες αλλου.
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 25-09-13, 22:46
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
απο το 2010 δεν χρειαστηκε να κανω καποια παρουσιαση των ενυδρειων-ψαριων που φιλοξενω γιατι πολυ απλα δεν ειναι αποδεκτα απο τη κοινοτητα σας.αλλα ας μη χαλαμε το ποστ .οτι θες αλλου.
Θα προτιμούσα εδώ...που να έρχομαι στον Ωρωπό...
Αλλά αφού 2 χρόνια δεν σε πείσαμε να μας δείξεις τα ενυδρεία σου, ε δεν επιμένω άλλο...

ΥΓ : Η κοινότητα μας, είναι και κοινότητα σου...εφόσον εδώ γράφεις τις απόψεις σου (όποιες κι αν είναι αυτές)! Ή κάνω λάθος????
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 25-09-13, 22:49
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτα που ειπες σε βλεπω μπαναρισμενο
ακολουθω τους κανονες αλλα εχω και γνωμη
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 25-09-13, 22:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ : Η κοινότητα μας, είναι και κοινότητα σου...εφόσον εδώ γράφεις τις απόψεις σου (όποιες κι αν είναι αυτές)! Ή κάνω λάθος????
Οχι.
Στη κοινοτητα αυτη γραφουν παπατζες κι απλως μπαινει και γραφει για να μας ανοιγει τα ματια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 25-09-13, 22:51
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Το ενυδρείο θέλει πολύ απλά πραγματα για να είναι σταθερό, να είσαι τακτικός στις αλλαγές νερού, με μέτρο το τάισμα, αναπλήρωση νερού στην ίδια θερμοκρασία με το υπάρχων ( εδώ καλό είναι να πάρεις βαρέλι πλαστικό για τον χειμώνα) και με ευλάβεια το καθάρισμα του βυθού, εγώ την μόνη μέτρηση που κάνω στο ενυδρείο μου έιναι το ph τίποτε άλλο δεν έχω μετρήσει ποτέ και ποτέ δεν έχω χάσει ψάρι.
Τώρα εάν βγάλεις όλα τα ψεύτικα που έχει μέσα και βάλεις μερικά αληθινά φυτά μόνο καλό θα κάνεις στο ενυδρείο σου και εφόσον επιθυμείς να έχεις μεγάλα ψάρια, δυνατή φίλτρανση είναι το παν.
και φυσικά διάβασμα σε ότι βάζεις μέσα από πέτρες, χαλίκι και τα είδη των ψαριών που θα διαλέξεις
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 25-09-13, 22:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sofos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά που ρωτάω παραπάνω για την σύνθεση του νερού με καίνε και περιμένω τις απαντήσεις σας. Συγνώμη αν γίνομαι φορτικός αλλά καταλαβαίνετε ότι δεν θέλω να χάσω ένα ψάρι που το έχω τόσα χρόνια λόγο των υψηλών τιμών στο νερό
καταρχην βεβαιωσου οτι κανεις σωστα τις μετρησεις.
τις οδηγιες του τεστ ακολουθα τες κατα γραμμα.

αυτο που μετρας ειναι η τριτη τιμη που εχει το τεστ,αν ειναι αυτο
http://www.jbl.de/en/aquatics-freshw...ts/detail/2439



αν μετρας το ιδιο και στη βρυση σου,τοτε η δεν κανεις σωστα τη μετρηση,η εχει προβλημα το τεστ σου,η εχει προβλημα η βρυση σου.

για να εισαι σιγουρος,θα πρεπει να μετρησεις το νερο της βρυσης σου και με αλλο τεστ.αν δεν θες να αγορασεις αλλο,πηγαινε σε ενα πετσοπ(οχι στο ιδιο αποπου πηρες το τεστ) και ζητα να σου κανουν μετρηση.

το βαρελι κατα τη γνωμη μου,ειναι η καλυτερη λυση.οι περισσοτεροι απο μας,αυτο κανουμε.δεν υπαρχει αλλος τροπος να προσφερεις σταθερες συνθηκες,η βρυση απο μερα σε μερα μπορει να βγαζει οτι ναναι.απο ιδανικο νερο,μεχρι δηλητηριο.


το αντιχλωριο που βαζεις ειναι καλο,αλλα δεν ειναι οικονομικο.χρησιμοποιησε το μεχρι να τελειωσει,και οταν τελειωσει αγορασε Prime.ειναι πολυ πιο συμπηκνωμενο απτο api.(5ml/200 λιτρα)και κανει και αποτοξικοποιηση της αμμωνιας με υπερδοσολογηση.νομιζω και το api κανει αποτοξικοποιηση,αλλα δεν συμφερει οικονομικα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 25-09-13, 22:59
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα προτιμούσα εδώ...που να έρχομαι στον Ωρωπό...
Αλλά αφού 2 χρόνια δεν σε πείσαμε να μας δείξεις τα ενυδρεία σου, ε δεν επιμένω άλλο...

ΥΓ : Η κοινότητα μας, είναι και κοινότητα σου...εφόσον εδώ γράφεις τις απόψεις σου (όποιες κι αν είναι αυτές)! Ή κάνω λάθος????
αλλο ποστ εννοω φιλος.αν παρατηρησεις παντα γραφω και μπαινω σε συζητησεις μονο οταν αφορα μεγαλα ψαρια η και θηρευτες.το εχουμε ξαναπει χιλιαδες φορες
οτι ειμαστε αντιθετοι στο θεμα φυλαξης ψαριων.αντι να χαιρονται μερικοι που εχουμε καταφερει να φερουμε σπανια κομματια στην ελλαδα μας κραζουν και απο πανω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο θέλει πολύ απλά πραγματα για να είναι σταθερό, να είσαι τακτικός στις αλλαγές νερού, με μέτρο το τάισμα, αναπλήρωση νερού στην ίδια θερμοκρασία με το υπάρχων ( εδώ καλό είναι να πάρεις βαρέλι πλαστικό για τον χειμώνα) και με ευλάβεια το καθάρισμα του βυθού, εγώ την μόνη μέτρηση που κάνω στο ενυδρείο μου έιναι το ph τίποτε άλλο δεν έχω μετρήσει ποτέ και ποτέ δεν έχω χάσει ψάρι.
Τώρα εάν βγάλεις όλα τα ψεύτικα που έχει μέσα και βάλεις μερικά αληθινά φυτά μόνο καλό θα κάνεις στο ενυδρείο σου και εφόσον επιθυμείς να έχεις μεγάλα ψάρια, δυνατή φίλτρανση είναι το παν.
και φυσικά διάβασμα σε ότι βάζεις μέσα από πέτρες, χαλίκι και τα είδη των ψαριών που θα διαλέξεις
εχεις αληθινα φυτα με τις κιχλιδες και ειναι οκ?
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alekos : 25-09-13 στις 22:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 25-09-13, 23:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλο ποστ εννοω φιλος.αν παρατηρησεις παντα γραφω και μπαινω σε συζητησεις μονο οταν αφορα μεγαλα ψαρια η και θηρευτες.το εχουμε ξαναπει χιλιαδες φορες
οτι ειμαστε αντιθετοι στο θεμα φυλαξης ψαριων.αντι να χαιρονται μερικοι που εχουμε καταφερει να φερουμε σπανια κομματια στην ελλαδα μας κραζουν και απο πανω.
Αστο "φιλος"
Μιλάμε άλλη γλώσσα τελικά...η δική μου κοινότητα με τη δική σου κοινότητα...και του γείτονα η κοινότητα!

Να τα χαίρεσαι αυτά που φέρνεις!
Εγώ προσωπικά δεν σου ζήτησα ΠΟΤΕ να το κάνεις...!!!!!

Καλή συνέχεια Σοφοκλη...και καλώς να επιλέξεις τον "δρόμο" σου!
Οι επιλογές σου είναι διάβασμα και συνεχώς να ρωτάς ή να κάνεις ότι σου κατέβει! Διαλέγεις...

ΥΓ: @Σπύρο, μα είναι δυνατόν να κοντεύεις τις 14.000 παπάτζες????
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίτρα ανά ώρα PanosP Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 30-12-10 12:34
7 λίτρα prospathw Γλυκό νερό - Γενικά 36 01-03-10 16:40
Σε τί λίτρα? kokbeast Malawi 4 14-07-09 22:54
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13073 seconds with 14 queries