Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 30-04-08, 13:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το φιλτρο δεν πρεπει να το βαλει καπου αλλου (με ψαρι) να λειτουργει για να ειναι "ζωντανο" και ετοιμοπολεμο οταν χρειαστει?

Δεν κοιτας και μεσα στο φιλτρο μπορει να υπαρχουν μωρα και να εχουν κολλησει?

Καλη συνεχεια, παρακολουθω με ενδιαφερον.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 02-05-08, 13:34
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Εντάξει Μανώλη όλα πάνε καλά προς το παρόν!

Δέλτα ... ξέχασα τ' όνομά σου ... Σπύρος; Τέλος πάντων το φίλτρο λειτουργεί μέσα σε άλλο ενυδρείο για να μην καταστραφεί η βιολογία του. Μωρά δεν είχε μέσα!

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!

Έχω κι άλλη ερώτηση! Το φως το έχω αναμένο συνέχεια για να μην υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην θερμοκρασία. Αν θα δημιουργηθεί άλγη δεν με πειράζει, γιατί μετά που θα φύγουν τα ψαράκια θα το ξεστήσω. Στα ψάρια πειράζει αυτό; Αυτό θέλω να μάθω αν θα έχουν πρόβλημα τα μωρά από το συνεχόμενο φως! Μήπως τα βλάπτει το γεγονός ότι δεν έχουν νύχτα;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 02-05-08, 17:28
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Κάθε φορά που λείπω και επιστρέφω βλέπω και από ένα ευχάριστο! Μπράβο συναδέλφισσα! Να τα χαίρεσαι! Ταξιδάκι για Αθήνα παίζει? Για να μπω κι εγώ στη λίστα?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 02-05-08, 17:30
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Εσένα σε βλέπω το επόμενο project να είναι η αναπαραγωγή μονομάχων
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 02-05-08, 17:56
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάθε φορά που λείπω και επιστρέφω βλέπω και από ένα ευχάριστο! Μπράβο συναδέλφισσα! Να τα χαίρεσαι! Ταξιδάκι για Αθήνα παίζει? Για να μπω κι εγώ στη λίστα?
Βεβαίως συνάδελφε! πόσα να σου κρατήσω;

Σ΄ευχαριστώ πολύ!

Ταξιδάκι στην Αθήνα; Αχ βρε Δημήτρη (Δημήτρης έτσι; ) εδώ στην Θεσσαλονίκη δεν μπορώ να πάω ... την Αθήνα την βλέπω στα όνειρά μου

Α, θα το ξεχνούσα, που είναι το αφιερωμένο πόστ για εκδρομούλες;;;;;;;;

Για το φως δεν ξέρουμε τίποτα;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 02-05-08, 18:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

λουσυ σε 3 λεπτα παρε ματι το γαμπρο που ετοιμαζω για την "κορη" σου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 02-05-08, 19:25
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Κανονικα ολα τα ζωα πρεπει να ακολουθουν εναν κυκλο μερας νυχτας. Αν ομως η θερμοκρασια σου εξαρταται απο τη λαμπα αυτη (δεν εχει θερμοστατη το ενυδρειο?), προτεραιοτητα ειναι η σταθερη θερμοκρασια, οποτε αστην ανοιχτη συνεχως.
Αν βγουν αλγες τοσο το καλυτερο για τα μωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 02-05-08, 19:53
Το avatar του χρήστη Ronnie21
Ronnie21 Ο χρήστης Ronnie21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Αν δεν μπορεί να αποφευχθεί η συνεχής χρήση λάμπας, όπως είπε ο συνονόματος, τότε ενήσχυσε τις κρυψώνες σου. Στη θέση σου θα έβαζα ένα ξυλαράκι ακόμη (και ας λείψει από κάποιο άλλο ψαράκι...)
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 02-05-08, 19:58
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Θερμοστάτη έχω, αλλά η λάμπα επιρεάζει πολύ την θερμοκρασία και έχει μεγάλες διακυμάνσεις!
Θα φροντίσω για λίγη ... σκιά!

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 02-05-08, 20:18
Το avatar του χρήστη Ronnie21
Ronnie21 Ο χρήστης Ronnie21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Πόσο μεγάλη είναι η διαφορά; και σε μένα στα χρυσόψαρα ανεβαίνει η θερμοκρασία με τις λάμπες αλλά δεν ανησυχώ. Λογικό δεν είναι τη μέρα να είναι κατά τι πιο ζεστό το νερό?
Τη μέρα με 40πχ βαθμούς στο νερό δεν θα είναι 28-30 οι βαθμοί; Τη νύχτα μπορεί να είναι το ίδιο;
Αν είναι μικρή η διακύμανση μην ανησυχεις
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 03-05-08, 09:04
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ναι φυσικό είναι! Με την λάμπα έχω 28-29 βαθμούς και χωρίς την λάμπα πέφτει στους 24 και μετά δεν ανεβαίνει εύκολα.
Πιστεύω ότι 24 βαθμοί για μονομαχάκια είναι αρκετά κρύο νερό. Έπειτα ένα ανεβοκατεύασμα 4-5 βαθμών δεν θα τα βλάψει;

Σκέψου και το άλλο, δεν έχω φίλτρο για κυκλοφορεία κι έτσι στο νερό δημιουργούνται ζώνες με διαφορετική θερμοκρασία.
Η θερμοκρασία κοντά στον θερμοστάτη είναι 30 βαθμοί περίπου, στην μέση 28-29 και στην άλλη άκρη 26-27. Έχω 3 θερμόμετρα για να παρακολουθώ.

Βέβαια τα μωρά είναι παντού στο ενυδρείο με περισσότερη προτίμηση ανάμεσα στα φυτά. Δεν ξέρω πως νοιώθουν στις διαφορετικές θερμοκρασίες, αλλά η έννοια μου είναι να δημιουργήσω όσο το δυνατό πιο σταθερό περιβάλλον!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 03-05-08, 22:07
Το avatar του χρήστη Ronnie21
Ronnie21 Ο χρήστης Ronnie21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Σίγουρα είναι κάτι που θέλει παρακολούθηση. Μην ανησυχείς (εν μέρει!) για τα μικρά. Πάνε εκεί που νοιώθουν καλύτερα. Αν βάλεις τον θερμοστάτη "ξαπλωτό" στο κέντρο? Σου προτείνω να απομακρύνεις την λάμπα πυρακτώσεως που λογικά θα έχεις και βάλε μια οικονομίας που έχει μικρότερη αποβολή θερμότητας. Εγώ πάντως αυτό θα έκανα...
ΥΓ. Αν κατέβεις κάποια στιγμή Θεσσαλονίκη έχε με στα υπ' όψην σου για κανέναν μπέμπη-μπέμπα
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 05-05-08, 09:05
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Τώρα λέω καλύτερα να μην πειράξω τίποτα για να μην χαλάσω την σταθερότητα που υπάρχει! Φυσικά και θα σου κρατήσω, και μπέμπη και μπέμπα αν θες!

Χθες είδα αρκετά πάλι. Πάνε μέσα στα φυτά. Όμως λες και δεν μεγάλωσαν καθόλου! Μήπως κάνω πολύ τσιγκουνιά στην τροφή;
Ταΐζω 3 φορές την μέρα με την έτοιμη τροφή ή με αυγό. Από την έτοιμη ρίχνω μισό κουταλάκι από αυτό που έχει στην συσκευασία και λέει ότι είναι για 300 μωρά! Ε, δεν νομίζω με τίποτα να είναι τόσα! Από αυτά που βλέπω ίσως να είναι ... ούτε 40.
Το αυγό το κάνω όπως είπε ο Τόλης, και περιμένω σήμερα αύριο να μου φέρουν και αρτέμια.

Ήθελα να επιχειρήσω και την πρώτη αλλαγή νερού αλλά κόλησα στο θέμα αντιχλώριο. Στο περιοδικό λέει ότι το νερό πρέπει να μείνει μια μέρα σε ανοιχτό κουβά. Γιατί αυτό και όχι αντιχλώριο; Μήπως πειράζει τα μωρά;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 05-05-08, 10:19
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Να προσθέσεις κανονικά αντιχλώριο!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 05-05-08, 11:01
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Μανώλη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 06-05-08, 10:14
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθες είδα αρκετά πάλι. Πάνε μέσα στα φυτά. Όμως λες και δεν μεγάλωσαν καθόλου! Μήπως κάνω πολύ τσιγκουνιά στην τροφή;
Ταΐζω 3 φορές την μέρα με την έτοιμη τροφή ή με αυγό. Από την έτοιμη ρίχνω μισό κουταλάκι από αυτό που έχει στην συσκευασία και λέει ότι είναι για 300 μωρά! Ε, δεν νομίζω με τίποτα να είναι τόσα! Από αυτά που βλέπω ίσως να είναι ... ούτε 40.
Το αυγό το κάνω όπως είπε ο Τόλης, και περιμένω σήμερα αύριο να μου φέρουν και αρτέμια.
Γενικά τα μονομαχάκια δεν προτιμάνε την έτοιμη τροφή ή το αβγο (επειδή θέλουν η τροφή τους να κινείται), αυτά είναι λύση ανάγκης.. Εγώ όσες φορές προσπάθησα να μεγαλώσω γέννα με τεχνητές τροφές, απέτυχα.. Προσπάθησε να βρείς όσο το δυνατόν γρηγορότερα αρτέμια, μέχρι τότε δε νομίζω να τα δεις να μεγαλώνουν αισθητά... Κανονικά πρέπει να ξεκινάνε δοκιμές με αρτέμια την 4-5 μέρα (δηλαδή 1-2 μέρες αφού αρχίσουν να κολυμπάνε ελέυρθερα). Καλή επιτυχία!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 06-05-08, 13:09
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά τα μονομαχάκια δεν προτιμάνε την έτοιμη τροφή ή το αβγο (επειδή θέλουν η τροφή τους να κινείται), αυτά είναι λύση ανάγκης.. Εγώ όσες φορές προσπάθησα να μεγαλώσω γέννα με τεχνητές τροφές, απέτυχα.. Προσπάθησε να βρείς όσο το δυνατόν γρηγορότερα αρτέμια, μέχρι τότε δε νομίζω να τα δεις να μεγαλώνουν αισθητά... Κανονικά πρέπει να ξεκινάνε δοκιμές με αρτέμια την 4-5 μέρα (δηλαδή 1-2 μέρες αφού αρχίσουν να κολυμπάνε ελέυρθερα). Καλή επιτυχία!
Mav, αυτό το έχω προσέξει, το πως χαλβαδιάζουν τα μικροσκοπικά κομματάκια που βυθίζονται αργά!!!
Πρέπει να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα γιατί χθες το βράδυ είδα πολλά να κάθονται με το κεφάλι προς τα κάτω και μερικά να είναι γερμένη και η ουρίτσα τους.
Ίσως να μην τα κατάφερα και να πεθαίνουν!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 06-05-08, 21:33
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν βρεις αρτέμια σύντομα έχεις ελπίδες! Επίσης τσέκαρε να δεις πως είναι οι ρύποι στο νερό τους! Το αυγό επιβαρύνει αρκετά το νερό.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 07-05-08, 08:54
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Μανώλη δεν το σκέφτηκα να κάνω τεστ αμμωνίας! Μόλις πάω σπίτι ...
Ξέρεις όμως τι έκανα;;;;;;;;;;.........................

Κι όμως το έκανα!!! Έβαλα φίλτρο δεν άντεξα!!!

Πήρα μπλε σφουγγάρι, με διαστάσεις ... νομίζω 10χ10 και λίγα εκατοστά ψηλότερο από το νερό. ¶νοιξα μια τετράγωνη τρύπα και έβαλα μέσα τον κυκλοφορητή από το φίλτρο. Έβαλα το σφουγγάρι με εκνευριστικά αργή κίνηση στο νερό, για να μην δημιουργήσω πολλά προβλήματα. Η τρύπα είναι μέσα στο νερό. Η έξοδος του κυκλοφορητή είναι μέσα στην τρύπα, και με την λίγη δύναμη που βγαίνει, ίσα που κάνει το νερό να κινείτε μπροστά στο σφουγγάρι.

Έριξα τροφή από την σκόνη, αφού την έτριψα με τα δάχτυλα να γίνει ακόμα πιο ... σκόνη. Είδα τα μωρά να πλησιάζουν με ενδιαφέρον τους κόκκους σκόνης που έπλεαν και να τους επιτίθενται!!!!!
Κάθισα πολύ ώρα και παρακολουθούσα. Δεν τα είδα να ενοχλούνται από την απειροελάχιστη ροή και κολυμπούσαν χωρίς κόπο.
Αυτό όμως που με ανησύχησε ήταν που έβγαζαν την τροφή αμέσως μετά που την άρπαζαν!!! Δηλαδή τόσες μέρες που τα έβλεπα να τσιμπάνε κόκκους αυτά τους ξαναβγάζανε κι εγώ νόμιζα ότι τρέφονταν κανονικά;;;

Αρτέμια εξακολουθώ να μην βρίσκω, και από τα πετ μ' έχουν στο "σήμερα αύριο έρχονται"!

Μέσα στην απελπισία μου και αφού τα μισά ψαράκια είναι με το κεφάλι προς τα κάτω πήρα ένα κομμάτι μοπάνι με βρυόφυτα και φουλ στην τριχοειδή άλγη που είχα σε μέρος (με φίλτρο) που το χτυπά ο ήλιος. Το έβαλα κι αυτό μέσα και λέω: ή που θα πεθάνουν όλα μαζί ή θα τραφούν και θα ζήσουν μέχρι να έρθει η αρτέμια! Σε λίγη ώρα μαζεύτηκαν αρκετά εκεί αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν βρήκανε κάτι να φάνε!

.... για πείτε μου ... τα σχόλιά σας ...
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 07-05-08, 08:57
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το φίλτρο το έφτιαξες, το μπόλιασες?
Αυτό με το ξύλο είναι πιθανόν να τους δώσει λίγη ενέργεια μέχρι τις αρτέμιες.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 07-05-08, 09:26
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ναι το μπόλιασα, αυτό ξέχασα να το πω! Ελπίζω να αντέξουν μερικά γιατί κάτι λένε για απεργία μεταφορικών εταιρειών και ...
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 07-05-08, 09:27
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον Μάνο ,οι μικροοργανισμοί που υπάρχουν στο ξύλο είναι πηγή τροφής για τους
γόνους.
Δεν ξέρω αν μπορώ να σε βοηθήσω λόγω του οτι ασχολουμαι με χρυσόψαρα αλλά εγώ μετά την αρτέμια
δίνω περισσότερη βάση στο αυγό και στο γάλα σόγιας.Βέβαια αυτό συνεπάγεται και καθημερινό σχολαστικό
καθάρισμα και αλλαγές νερού.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 07-05-08, 11:38
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλημέρα συναδέλφισσα! Μπορείς να ανεβάσεις και καμιά φωτογραφία (πρόχειρη έστω) του αυτοσχέδιου φίλτρου, να δούμε κι εμείς πώς ακριβώς έκανες την πατέντα?

Καλή τύχη εύχομαι για τα μονομαχάκια σου! Με τόση καλή θέληση και διάθεση, είμαι σίγουρος ότι θα πάνε όλα καλά!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 07-05-08, 12:41
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Σωκράτη δεν ξέρω αν μπορώ, και τι μπορώ από αυτά να κάνω, αλλά προς το παρόν νοιώθω πανικό!!! Αφού βοηθά το ξύλο να βάλω κι άλλο στον ήλιο να ετοιμάζεται καλού κακού; Σ' ευχαριστώ!

Να είσαι καλά Δημήτρη! Ναι βέβαια θα βγάλω φωτογραφίες ... χθες δεν είχα χρόνο ... και δεν το σκέφτηκα όταν τα παρατηρούσα.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lucy : 07-05-08 στις 12:59
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 09-05-08, 08:49
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Οι φωτογραφίες από το φίλτρο:

1η: η ροή του φίλτρου είναι από μπροστά, στο σκοτεινό μέρος.

2η: η θέση του στο ενυδρείο.

3η: η θέση του κυκλοφοριτή μέσα στο σφουγγάρι.

4η: Μωρό μπροστά στη ροή του φίλτρου, τόσο σιγανή είναι που το μωρό δεν ενοχλείτε και απλά στέκεται εκεί!

5η: Πόσο πολλαπλασιάστηκαν τα φυτά!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4673.jpg
Εμφανίσεις:  242
Μέγεθος:  72,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4675.jpg
Εμφανίσεις:  236
Μέγεθος:  69,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4677.jpg
Εμφανίσεις:  248
Μέγεθος:  89,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4688.jpg
Εμφανίσεις:  252
Μέγεθος:  98,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4689.jpg
Εμφανίσεις:  251
Μέγεθος:  103,9 KB  
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 09-05-08, 09:46
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού βοηθά το ξύλο να βάλω κι άλλο στον ήλιο να ετοιμάζεται καλού κακού;
Για την καλλιέργεια insuforia καλύτερα προτίμησε καμιά πατάτα ή μαρούλι.
Υπάρχει και ανάλογο θέμα για όποιον ενδιαφέρεται :
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...38&postcount=5
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 09-05-08, 10:11
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Αυτό το είχα ξεχάσει τελείως!!! Ευχαριστώ!!!

... ...
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 12-05-08, 13:55
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Μην κοιτάς που σαχλαμαρίζω όλα στραβά πάνε! Το ... το ... αυτό που κάνει μπουρμπουλίθρες χάλασε και δεν πρόλαβα να πάρω άλλο και χάνω -μάλλον - μωρά και ... απελπίστικα, δεν νομίζω να μου ζήσει ούτε ένα
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 12-05-08, 14:08
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Αυτό το.. το.. που το συνδέεις με ένα.. ένα.. και το βάζεις στο μπουκάλι που εκκολάπτεις την.. την.. ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ λέγεται..

Με στενοχώρησες με το παραπάνω post.. (εξ'ού και το χιουμοράκι παραπάνω, μπας και σου φτιάξουμε λιγάκι τη διάθεση! ) Εύχομαι καλό κουράγιο, και ελπίζω τα πράγματα να πάνε καλύτερα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ζεύγος Μονομάχων natalie885 Bettas 21 10-12-07 19:57
Εισαγωγή Μονομάχων Zorba_The_Freak Bettas 9 25-02-07 03:02
όλοι οι τυποι ουρας των μονομαχων deMetrIs Bettas 0 28-10-06 23:51
Συμβίωση θηλυκών μονομάχων cbr929 Bettas 12 03-05-06 01:05
ζευγάρι μονομάχων bakogiannisd Bettas 9 26-01-06 00:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09278 seconds with 14 queries