Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-07-08, 20:00
Το avatar του χρήστη gryzor
gryzor Ο χρήστης gryzor δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2008
Περιοχή: Παγκράτι, Αθήνα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

-Το ξέρω - υπάρχει βέβαια ο (χριστέ μου) αποκεφαλισμός για τον οποίο διάβασα αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι τέτοιο. Όσο για το αν η κατάσταση είναι αναστρέψιμη ή όχι, πολύ δύσκολο να το κρίνω, τουλάχιστον με τη μικρή μου εμπειρία. Αλλά όλες αυτές τις μέρες έχει περιέλθει σε καταστάσεις που θα έκρινα μή αναστρέψιμη, κι όμως...

-Όχι, ρίχνω ακριβώς όσο χρειάζεται, άντε να πέσει και μία σταγόνα παραπάνω. Αλλά αλήθεια, κάνει κακό το να πέσει περισότερο;

-Τις μετρήσεις τις κάνω με ένα από αυτά τα kits με τις λωρίδες σαν πεχαμετρικού χαρτιού. Το ξέρω ότι δεν είναι ό,τι ακριβέστερο, αλλά δεν ξέρω τί καλύτερο να κάνω στο σπίτι. Από την άλλη, αν και δεν είναι 100% ακριβές δεν νομίζω να έδειχνε άψογα αποτελέσματα ενώ είναι χάλια το νερό - κοινώς, δεν νομίζω ότι είναι και τόσο ανακριβή... Αυτό που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή είναι το 5-in-1 της Tropical (pH/KH/GH/NO2/NO3).
-Λειτουργούσα το ενσωματωμένο φίλτρο του ενυδρείου με υαλοβάμβακα και άνθρακα. Το μικρούλι έχει μόνο σφουγγαράκι.
-Λοιπόν... Είχα τεχνητά. Κάπου 3 μέρες πριν αρρωστήσει του φέραμε αληθινά και σκεφτήκαμε ότι ίσως κουβαλούσανε μικροοργανισμούς και κόλλησε, όμως το κρίνω κάπως απίθανο δεδομένου του καταστήματος που τα πήρα. Πάντως, με το που αρρώστησε τα αφαιρέσαμε αμέσως (εκτός από τα σαλλιγαράκια που ήρθανε με αυτά)...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-07-08, 21:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gryzor Εμφάνιση μηνυμάτων
-Όχι, ρίχνω ακριβώς όσο χρειάζεται, άντε να πέσει και μία σταγόνα παραπάνω. Αλλά αλήθεια, κάνει κακό το να πέσει περισότερο;....
Στις οδηγιες καθε αντιχλωριου λεει μεχρι ποσο μπορεις να βαλεις (σε μερικα λεει και για παραπανω ποσοστητα αν θελεις να αφαιρεσεις καποια βλαβερη ουσια κλπ).
Το προβλημα εχω διαβασει (και εδω θα ηθελα επιβεβαιωση και απο αλλους) θα υπηρχε αν το υπερδοσολογημενο αντιχλωριο ειχε και συστατικα για την προστασια και απαναδημιουργια της βλεννης που καλυπτει το σωμα του ψαριου. Τοτε θα δημιουργουνταν μεγαλη ποσοτητα, με αντιθετα αποτελεσματα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gryzor Εμφάνιση μηνυμάτων
....Το ξέρω ότι δεν είναι ό,τι ακριβέστερο, αλλά δεν ξέρω τί καλύτερο να κάνω στο σπίτι.....
Υγρα τεστ APi (αλλα κοστιζουν εφαπαξ περισσοτερο, το καλο ειναι οτι κρατανε για παρα πολλα περισσοτερα τεστ και εχουν και το βασικοτατο τεστ της αμμωνιας (ΝΗ3) που δεν εχουν τα στικ.)


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gryzor Εμφάνιση μηνυμάτων
-Λειτουργούσα το ενσωματωμένο φίλτρο του ενυδρείου με υαλοβάμβακα και άνθρακα.....
-Λοιπόν... Είχα τεχνητά. Κάπου 3 μέρες πριν αρρωστήσει του φέραμε αληθινά και σκεφτήκαμε ότι ίσως κουβαλούσανε μικροοργανισμούς και κόλλησε, όμως το κρίνω κάπως απίθανο δεδομένου του καταστήματος που τα πήρα....
- Οταν εχεις φυτα, ο ανθρακας ειναι περιττος γιατι κραταει ουσιες που χριαζονται τα φυτα και κατακρατει και τυχων λιπασματα που ριχνεις για τα φυτα. Αν εχει χωρο βαλε βιολογικα υλικα (substrat pro, siporax κλπ σε συνδυασμο με καποιο σφουγγαρι και το συνθετικο βαμβακι (υαλοβαμβακας δεν ειναι σιγουρα, γιατι αν ηταν θα ..... )
- Κανενα καταστημα ή ιδιωτης δεν ειναι υπερανω ασθενειας (καθως η ασθενεια μπορει να εκδηλωθει και 3 και 4 εβδομαδες μετα. Γι'αυτο υπαρχει η απολυμανση για τα φυτα, οπως και η καραντινα που υπαρχει για τα ψαρια που μπαινουν σε κοινωνικα ενυδρεια.
Για τα φυτα : 1 μερος απλη πρασινη χλωρινη (χωρις αρωματα κλπ) και 20 μερη νερο. Τα αφηνεις 2-3 λεπτα (αναλογα και το φυτο, τα πολυ λεπτα φυτα 1 λεπτο αρκει) και μετα τα αφηνεις σε νερο με πενταπλη δοση αντιχλωριο για μιση ωρα.
(αυτο σκοτωνει και τα σαλιγγαρακια)

- Τι βυθο εχεις? εχεις και υποστρωμα? ποσο καιρο λειτουργουσε? του εκανες ποτε καθαρισμο? με ποιο τροπο? εβαλες λιπασματα-ταμπλετες κλπ?
- Εγινε αναταραξη του βυθου κατα τη φυτευση? ειδες φυσαλιδες "αερα" να βγαινουν απο μεσα του? Μυρισε σαν χαλασμενο αυγο?
- Εγιναν εργασιες που κρατησαν πολυ ή εγιναν αποτομες κινησεις κλπ κατα την φυτευση?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-07-08, 22:33
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Υπομονή φίλε μου....
Ξεκίνα την θεραπεια με το αλατάκι και ας ελπίσουμε οτι θα παει καλύτερα. Εμένα παντως το αλάτι με έχει σώσει άπειρες φορές.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-07-08, 10:43
Το avatar του χρήστη gryzor
gryzor Ο χρήστης gryzor δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2008
Περιοχή: Παγκράτι, Αθήνα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το προβλημα εχω διαβασει (και εδω θα ηθελα επιβεβαιωση και απο αλλους) θα υπηρχε αν το υπερδοσολογημενο αντιχλωριο ειχε και συστατικα για την προστασια και απαναδημιουργια της βλεννης που καλυπτει το σωμα του ψαριου. Τοτε θα δημιουργουνταν μεγαλη ποσοτητα, με αντιθετα αποτελεσματα.
Χρησιμοποιούσα ένα πολύ απλό αντιχλώριο. Το τελευταίο που έχω πάρει έχει, νομίζω, και αντιβακτηριδιακές ιδιότητες. Πάντως δεν βάζω παραπάνω - ευχαριστώ για τη συμβουλή!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υγρα τεστ APi (αλλα κοστιζουν εφαπαξ περισσοτερο, το καλο ειναι οτι κρατανε για παρα πολλα περισσοτερα τεστ και εχουν και το βασικοτατο τεστ της αμμωνιας (ΝΗ3) που δεν εχουν τα στικ.)
Ίσως είναι καιρός να επενδύσω... ποιο είναι το κόστος πάνω-κάτω;


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
- Οταν εχεις φυτα, ο ανθρακας ειναι περιττος γιατι κραταει ουσιες που χριαζονται τα φυτα και κατακρατει και τυχων λιπασματα που ριχνεις για τα φυτα. Αν εχει χωρο βαλε βιολογικα υλικα (substrat pro, siporax κλπ σε συνδυασμο με καποιο σφουγγαρι και το συνθετικο βαμβακι (υαλοβαμβακας δεν ειναι σιγουρα, γιατι αν ηταν θα ..... )
Γιατί αν ήταν....? Δεν είναι δηλαδή; Όχι τίποτε άλλο, εμένα για υαλοβάμβακας μου μοιάζει, και έχω διαβάσει επανειλλημένως για υαλοβάμβακα... Αν με το καλό τα κατεφέρει ο ψαρούλης θα κάνω όσα μου λές...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
- Κανενα καταστημα ή ιδιωτης δεν ειναι υπερανω ασθενειας (καθως η ασθενεια μπορει να εκδηλωθει και 3 και 4 εβδομαδες μετα. Γι'αυτο υπαρχει η απολυμανση για τα φυτα,
Όσο ζω μαθαίνω, δυστυχώς στου ψαρούλη το κεφάλι Προφανώς κανείς δεν είναι υπεράνω υποψίας, και γι αυτό απομάκρυνα τα φυτά αμέσως μόλις αρρώστησε. Τα επόμενα θα περάσουν από καθαρισμό.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
- Τι βυθο εχεις? εχεις και υποστρωμα? ποσο καιρο λειτουργουσε? του εκανες ποτε καθαρισμο? με ποιο τροπο? εβαλες λιπασματα-ταμπλετες κλπ?
Απλό χαλικάκι, εδώ και κανένα τρίμηνο. Νομίζω μόνο μία φορά προλάβαμε να βάλουμε ταμπλέτα λιπάσματος. Ο βυθός καθαρίζεται σχεδόν εβδομαδιαίως με σκούπα βυθού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
- Εγινε αναταραξη του βυθου κατα τη φυτευση? ειδες φυσαλιδες "αερα" να βγαινουν απο μεσα του? Μυρισε σαν χαλασμενο αυγο?
- Εγιναν εργασιες που κρατησαν πολυ ή εγιναν αποτομες κινησεις κλπ κατα την φυτευση?
Ανατάραξη έγινε σίγουρα. Φυσαλίδες δεν είδα να βγαίνουν, ούτε μύρισε κάτι περίεργα στο ελάχιστο. Όσο για τις κινήσεις... δεδομένης της απειρίας μας υποθέτω ότι έγινε μάλλον απότομα, για τα στάνταρ κάποιου που γνωρίζει. Δεν φάνηκε να ενοχλείται ιδιαίτερα (δεν κρύφτηκε καν, καθόταν και κοίταζε), ενώ αμέσως μετά άρχισε να παίζει ανάμεσα στα φυλλώματα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπομονή φίλε μου....
Ξεκίνα την θεραπεια με το αλατάκι και ας ελπίσουμε οτι θα παει καλύτερα. Εμένα παντως το αλάτι με έχει σώσει άπειρες φορές.....
Αυτό θα κάνω σήμερα, μαζί με την αλλαγή νερού με απιονισμένο (υποθέτω δεν είναι χλωριωμένο, σωστά. Κάπου 3 κουταλιές της σούπας για τα 18λ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gryzor : 29-07-08 στις 10:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-07-08, 20:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gryzor Εμφάνιση μηνυμάτων
....Ίσως είναι καιρός να επενδύσω... ποιο είναι το κόστος πάνω-κάτω;

......Γιατί αν ήταν....? Δεν είναι δηλαδή; Όχι τίποτε άλλο, εμένα για υαλοβάμβακας μου μοιάζει, και έχω διαβάσει επανειλλημένως για υαλοβάμβακα... Αν με το καλό τα κατεφέρει ο ψαρούλης θα κάνω όσα μου λές...

....Δεν φάνηκε να ενοχλείται ιδιαίτερα (δεν κρύφτηκε καν, καθόταν και κοίταζε), ενώ αμέσως μετά άρχισε να παίζει ανάμεσα στα φυλλώματα...

....μαζί με την αλλαγή νερού με απιονισμένο (υποθέτω δεν είναι χλωριωμένο, σωστά......
Κατ'αρχην περαστικα στο σκληρο καρυδι.

1. Δεν ξερω ποσο εχουν παει οι τιμες τωρα, γιατι εχουν τρελλαθει καποια μαγαζια και καλο ειναι να ρωτησεις μερικα πριν.
Εγω τα ειχα παρει ολα το Νοεμβρη του 2007,
Για τον ελεγχο των τιμων του κυκλου του αζωτου:
Ammonia Test Kit
Nitrate Test Kit
Nitrite Test Kit
για τις σκληροτητες:
GH & KH Test Kit
Το τεστ της οξυτητας του νερου (pH) δεν βρισκω το λινκ να στο δωσω.
Εχει μονο high range pH που δεν σε ενδιαφερει.
Τεσπα τα πηρα ολα γυρω στα 65€
ΟΜΩΣ
υπαρχει το μαστερ κιτ που το βρηκα στο ebay 28 λιρες (αγγλιας) = 35€ με τα μεταφορικα
http://cgi.ebay.de/API-FRESHWATER-MA...hippingPayment
Θα χρειαστεις να παρεις ξεχωριστα μονο τα τεστ σκληροτητας που δεν εχει το κιτ.

ΚΑΙ
υπαρχουν και ξεχωριστα ολα τα τεστ

2. Αν ηταν υαλοβαμβακας μπαι μπαι ψαρακι.
Αν ειναι ανθυγιειυνος για μας, φαντασου ποσο ειναι για την ευθραστη ζωουλα του ψαριου.
Ενας φιλος που ασχολειται 30 χρονια και εχουν δει πολλα τα ματια του, (ακομα και γω που ειδα υαλοβαμβακα απο απορροφητηρα σε φιλτρο), επιμενει για να σταματησει η ονομασια του συνθετικου βαμβακιου σε "υαλοβαμβακα" για να μη τονομιζεις εσυ και αλλοι νεοι στο χομπυ και γινει καποιο "λαθος", αλλα...... στου κουφου την πορτα.....

3. Δεν στρεσαριστηκε λοιπον απο τις εργασιες, κατι αλλο εφταιξε.

4. Το απιονισμενο δεν εχει τιποτα μεσα, ουτε χλωριο ουτε χλωραμινες ουτε ομως και ιχνοστοιχεια πο χρειαζονται στα ψαρια γι'αυτο δεν το παρακανουμε στη μιξη.
Ενα 30% απιονισμενο ειναι αρκετο για το μικρο ενυδρειο του μονομαχου.
(σε μεγαλα ενυδρεια υπαρχουν αλλες λυσεις με συσκευες αντιστροφης οσμωσης, ρυτινες κλπ)
Στα λιγα λιτρα του δικου σου ενυδρειου τα μπετονακια των 4 λιτρων απο το lidl ειναι αρκετα να σε καλυψουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 30-07-08, 12:21
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Ο εβδομαδιαιως καθαρισμος βυθου στρεσαρει το ψαρι,δεν χρειαζεται τοσο
τακτικα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 30-07-08, 12:30
Το avatar του χρήστη gryzor
gryzor Ο χρήστης gryzor δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2008
Περιοχή: Παγκράτι, Αθήνα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Σχετικά με τον υαλοβάμβακα: το ξέρω ότι είναι γενικώς ανθυγιεινός, πχ σε εισπνοή, αλλά δεν ξέρω αν για το σκοπό του φίλτρου νερού θα ήταν τόσο επικίνδυνο - αλλά δεν θα το ριψοκινδυνεύσω Μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει κανονικό βαμβάκι;

Σ'ευχαριστώ (και πάλι) για τα links. Τα βρήκα κι εγώ στη σελίδα της APi. Στην Αυστραλία είναι αρκετά φτηνά, στην Ευρώπη τα χτυπάνε... πάντως χτύπησα ένα στα €35. Ελπίζω να προλάβω να το χρησιμοποιήσω...

Πιθανολογώ ότι στρεσαρίστηκε από τη ψηλή θερμοκρασία η οποία, όπως είπα σε κάποιο ποστ, είχε ξεφύγει (δεν ξέραμε καν ότι έχει τόσο μεγάλη σημασία). Ίσως αυτό σε συνδιασμό με φυτά-φορείς... Πλέον κρατάμε τη θερμοκρασία χαμηλά και το νερό είναι όσο καθαρό μπορούμε. Τον αλατίσαμε ελαφρώς (με τη δοσολογία της ΑΡi είναι μόνο μία κουταλιά στα 19L...).

Ο ψαρούλης φαίνεται όντως καλύτερα από πλευράς μολύνσεων, αλλά είναι πολύ καταπονημένος ο καημενούλης... Και χωρίς όρεξη. Υπάρχουν βιταμίνες που θα μπορούσαμε να ρίξουμε στο νερό για όσο δεν τρώει; Μήπως να ρίξουμε και λίγη ζαχαρούλα με το αλατάκι;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο εβδομαδιαιως καθαρισμος βυθου στρεσαρει το ψαρι,δεν χρειαζεται τοσο
τακτικα.
Κάθε δύο εβδομάδες;

Σχετικά με το στρες: κατά πόσο είναι όντως τόσο ευαίσθητα τα ψαράκια; Θέλω να πω, όταν καθαρίζω το βυθό δεν τον βλέπω να ενοχλείται ιδιαίτερα - πολλές φορές έρχεται και κοιτάει από κοντά αντί να κρυφτεί...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gryzor : 30-07-08 στις 12:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 30-07-08, 19:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gryzor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με τον υαλοβάμβακα: το ξέρω ότι είναι γενικώς ανθυγιεινός, πχ σε εισπνοή, αλλά δεν ξέρω αν για το σκοπό του φίλτρου νερού θα ήταν τόσο επικίνδυνο - αλλά δεν θα το ριψοκινδυνεύσω Μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει κανονικό βαμβάκι;
Δεν με καταλαβες.
Δεν εννουσα να μη βαζεις το υλικο που πουλανε στα μαγαζια ως ενυδρειακο "υαλοβαμβακα".
Απλα λεω οτι δεν ειναι υαλοβαμβακας.
Κατα παραφραση το ονομαζουν υαλοβαμβακα και ετυχε καποιοι νεοι στο χομπυ παραλιγο να χρησιμοποιησουν πραγματικο υαλοβαμβακα λογω αυτου του λαθους απο τους εμπειροτερους να το ονομαζουν ετσι.
Καθε φιλτρο εχει τα δικα του ανταλλακτικα υλικα (σφουγγαρακια, βιολογικα υλικα, συνθετικο βαμβακι κλπ).
Μπορεις να παιρνεις αυτα για αντικατασταση.
Αν και το μονο που θελει αντικατασταση ειναι το συνθετικο βαμβακι, τα αλλα μονο αν διαλυθουν
Μπορεις να χρησιμοποιεις και σε σακουλα συνθετικο βαμβακι που κανει πολυ καλη δουλεια και ειναι παμφθηνο (εχω μια σακουλα 1 χρονο με 2€)
Θελει πριν τη τοποθετηση καλο ξεπλυμα και στιψιμο να φυγουν τα "ψιλα" και δεν θελει πολυ παρα μονο μια ψιλη στρωση. http://www.sera.de/index.php?id=479&L=1

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gryzor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ'ευχαριστώ (και πάλι) για τα links. Τα βρήκα κι εγώ στη σελίδα της APi. Στην Αυστραλία είναι αρκετά φτηνά, στην Ευρώπη τα χτυπάνε... πάντως χτύπησα ένα στα €35. Ελπίζω να προλάβω να το χρησιμοποιήσω...
Θα προλαβειειειειειεις
οσο για τα τεστ, το σετ πηρες νομιζω.
Θα χρειαστει οπως σου ειπα να παρεις ξεχωριστα τα τεστ σκληροτητας (gH και kH)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gryzor Εμφάνιση μηνυμάτων
....Υπάρχουν βιταμίνες που θα μπορούσαμε να ρίξουμε στο νερό για όσο δεν τρώει; Μήπως να ρίξουμε και λίγη ζαχαρούλα με το αλατάκι;
Βιταμινες:
http://www.aquacave.com/kent-zoe-fre...-4-oz-145.html
http://www.sera.de/index.php?id=358&L=1

_
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 31-07-08, 10:23
Το avatar του χρήστη gryzor
gryzor Ο χρήστης gryzor δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2008
Περιοχή: Παγκράτι, Αθήνα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν με καταλαβες.
Δεν εννουσα να μη βαζεις το υλικο που πουλανε στα μαγαζια ως ενυδρειακο "υαλοβαμβακα".
Απλα λεω οτι δεν ειναι υαλοβαμβακας.
Σε κατάλαβα Απλά κι εγώ νόμιζα ότι είναι κανονικός υαλοβάμβακας!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα προλαβειειειειειεις
οσο για τα τεστ, το σετ πηρες νομιζω.
Θα χρειαστει οπως σου ειπα να παρεις ξεχωριστα τα τεστ σκληροτητας (gH και kH)
Μακάρι να προλάβουμε Από χθες (σταματήσαμε τη φαρμακευτική αγωγή την Κυριακή) είδα ότι μάλλον τα σημεία που είχαν προσβληθεί παρουσίασαν έξαρση και πάλι... Ξαναρχίσαμε αγωγή για μύκηττες, μαζί με το αλατάκι. Θα δω και για τις βιταμόνες, θενξ για τα links...

Θ
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 02-08-08, 07:48
Το avatar του χρήστη gryzor
gryzor Ο χρήστης gryzor δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2008
Περιοχή: Παγκράτι, Αθήνα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Δυστυχώς δεν πάει καλά...

Του αρχίσαμε νέα θεραπεία για βακτήρια και, σε συνδιασμό με το αλάτι στην αρχή φάνηκε να πηγαίνει καλύτερα. Μετά όμως άρχισε να χάνει το χρώμα του, και σήμερα είναι στην κατάσταση που βλέπετε...Ανεβαίνει πολύ συχνά στην επιφάνεια για αέρα και μάλλον αντιδράει περισσότερο σε εξωτερικά ερεθίσματα, αλλά...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  0802.jpg
Εμφανίσεις:  248
Μέγεθος:  27,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 02-08-08, 09:45
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Δυστυχώς δεν...τον βλέπω να τα καταφέρνει.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
15 μέρες μετά τον γάμο?? ήρθαν και τα πρώτα αυγά (Σκαλαρια) KOKORAS Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 39 22-12-07 02:30
Εδώ και 4 μέρες.... Hypostomus Greek Aquarist's Boards 2 02-06-06 09:54
Εγκυος Γκαπίνα!!!!! εδώ και 2 μήνες PascM Ζωοτόκα 7 10-01-06 23:36
Γεννανε καθε 7 μέρες. Νίκος Δίσκοι 23 10-09-04 21:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06875 seconds with 16 queries