Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-06, 13:03
cutter Ο χρήστης cutter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή Ερώτηση για CO2

Καλημέρα παιδιά. Ετοιμάζω από την αρχή το Rio180 της Juwel. Σκέφτομαι να το ετοιμάσω με μπόλικα και δύσκολα φυτά όπως το dwarf hairgrass (eleocharis accicularis). Έχω ήδη παραγγείλει το 4X39W overtank luminaire t5 της arcadia από aquaristic.net σκέφτομαι και για DYI CO2. Είμαι όμως ψαρωμένος να το φτιάξω μόνος μου και θα ήθελα την γνώμη σας για το ακόλουθο.

Σκέφτομαι να αγοράσω το JBL Proflora BioCO2 100 και όταν τελειώσει, να χρησιμοποιώ αυτό για DYI CO2 και να βάζω μαγιά και ζάχαρη όπως διάβασα. Αν έχετε την καλοσύνη το site της jbl είναι http://www.jbl.de/index_uk.html κάντε ένα search για το Proflora BioCO2 100. Είναι κατάλληλο για την δουλειά αυτή? Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-02-06, 13:29
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μια χαρα κανει - απλως παιρνει λιγοτερο μιγμα και θα ειναι λιγο για τα λιτρα σου. Γιατι δεν το δοκιμαζεις με 2λιτρη μπουκαλα γαλατος? Το πολυ πολυ να χαλασεις μια δυο μπουκαλες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-02-06, 13:58
cutter Ο χρήστης cutter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Δεν ξέρω πως να συνδέσω ανεπίστροφες βαλβίδες, να είμαι 1000% σίγουρος πως η σιλικόνη είναι σωστή κλπ. Σκοπεύω να βάλω στο ενυδρείο δίσκους, και όπως καταλαβαίνεις, η απώλεια ψαριών λόγω λάθος κατασκευής της ιδιοκατασκευής CO2 θα μου κοστίσει πολύ, μα πολύ ακριβά σε χρήμα!!!

Όταν λες πως θα είναι μικρό για το ενυδρείο μου, αν φροντίζω να το γεμίζω πολύ γρηγορότερα από τις ημέρες που κρατάει για ενυδρεία μέχρι 100 λίτρα, δεν θα είναι το ίδιο?

Σε ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-02-06, 16:08
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Η ανεπίστροφη βαλβίδα είναι το πιο εύκολο της υπόθεσης.
Αν και έχει τόξο που δείχνει πως δουλεύει, φυσάς, και από την πλευρά που επιτρέπει στον αέρα να περάσει.., και το συνδέεις ανάλογα.
Το να χάσεις τα ψάρια σου από μια συσκευή
diyco2 είναι απίθανο μην το φοβάσαι. Δεν μπορεί να παράγει τόσο μεγάλη ποσότητα ώστε να κινδυνεύουν τα ψάρια σου σε 180 λίτρα, μάλλον το αντίθετο ισχύει.
Δηλαδή δεν θα σου αρκεί για να κάνεις το ενυδρείο κατάλληλο για τα ‘μπόλικα και δύσκολα φυτά’ που επιθυμείς..

( Συμβουλή μόνο και όχι απαραίτητο....)
Το φως που έχεις επιλέξει είναι αρκετό εως πολύ ~0.90W/L!! η γνώμη μου είναι ότι θα χρειαστείς μπουκάλα co2, θα έχεις καλύτερο έλεγχο που θα βοηθήσει στο 'φυτεμένο' + θα μπορείς να ρίχνεις και το pH (που για του δίσκους είναι χρήσιμο.)
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-02-06, 16:41
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

¶σχετο αλλά κρίσιμο (και χρήσιμο). Σε 180 λίτρα βάλε ένα διαπιστωμένο ζευγάρι μεγάλους ενήλικους δίσκους και όχι άλλους...

Το Water Inn (Kηφισιά) έχει μερικά ωραία ζευγάρια.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-02-06, 08:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σε αυτο το ενυδρειο, 4Χ39w t5 ειναι ΠΑΡΑ πολυ φως, και σιγουρα αυτο ΔΕΝ θα αρεσει στους δισκους.
Ακομα και με 4ΧΤ8 30w στο συγκεκριμενο ενυδρειο το γλωσσοστιγμα φτιαχνει χαλι (και ειναι και δυσκολοτερο απο eleocharis).
Συμβουλη, ξεχνα τους δισκους (ειναι ετσι κιαλλιως σχετικα μικρό) βαλε φυαλη και καντο φυτεμενο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-02-06, 10:45
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων ΜΕ Δίσκους, ΔΕΝ γίνεται... Επίσης το καλύτερο για τους Δίσκους είναι κοπάδι των 6 τουλάζιστον... οπότε ή στύνεις 400-450 λίτρα με Δίσκους και φυτά χαμηλών απαιτήσεων σε φώς, ή στείνεις το 180άρι ως "φυτεμένο" με πολύ φώς... καθένα έχει την ομορφιά του (αν και προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα φυτεμένα!). Πάντως ΚΑΙ στις 2 περιπτώσεις (και για διαφορετικούς λόγους στην κάθε μία) η ΜΠΟΥΚΑΛΑ CO2 με μανόμετρα, είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ...


Φιλικά,
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-02-06, 10:50
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Ο sir έχει δίκιο, αφού το έχει δοκιμάσει αυτό που λέει με επιτυχία.
Μάλιστα το φυτό που σου 'γυάλισε' (eleocharis accicularis) αναπτύχθηκε μια χαρά, στο δικό μου ενυδρείο (rio180) με τις αρχικές λάμπες 2χ30w !
Τώρα αφού έχεις παραγγείλει το σύστημα με τις Τ5, σου αρέσει το full φυτεμένο, θα πρέπει να διαβάσεις πως πρέπει να χειριστεις το φως-το co2-τα λιπάσματα. Ακόμα και με τις δύο (απο τις 4) λάμπες να ξεκινήσεις είναι μια χαρά για την αρχή. Στο δρόμο ίσως να ζητήσεις και κάτι ακόμα πιο δύσκολο οπότε δεν είναι περιτό το φως αν το δουλέψεις σωστά !
Σε ένα 'ώριμο' ενυδρείο θα βρεις τέτοια αναλογία Φως/λίτρα αλλά είναι δύσκολο να το ξεκινήσεις, με αυτούς τους ρυθμούς.
Τώρα για την επιλογή δίσκων και το είδος φυτεμένου που θέλεις το βλέπω λίγο δύσκολο να πετύχει..εκτός αν έχεις πείρα.
Δεν είναι μόνο ότι δεν αρέσει το πολύ φως στους δίσκους αλλά σε ένα full φυτεμένο βάζουμε όλΗ την ώρα τα χέρια μας μέσα ! και γενικά ταλαιπορούμε του κατοίκους του.
Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις το σχεδιό σου με τα φυτά αλλά με πιο "σκληρά" ψάρια.

Στο θέμα τώρα :
Η επόμενη αγορά-επένδυση να είναι ένα σύστημα co2.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-02-06, 14:04
cutter Ο χρήστης cutter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους. Αν και με πικράνατε με τις απαντήσεις σας!!! Ααααχ την βλέπω την δουλειά, για δίσκους ξεκίνησα, με μονομάχους θα καταλήξω!!!

Φίλε Juan, είχα φτύσει αίμα και παλιότερα να μεγαλώσω carpet plants με λάμπες 2Χ30W και χωρίς CO2 με οικτρή αποτυχία! Πέθαναν μέσα σε 1 μήνα. Πάντως όπως και να έχει τώρα δεν θα έχω πρόβλημα να μεγαλώσω οποιοδήποτε φυτό!

Όσο για CO2, τελικά αγόρασα το Hydor CO2 Green NRG Natural System (αν ενδιαφέρει κανέναν, το URL είναι http://www.aquatics-online.co.uk/Z079194.asp), και υποτίθεται πως κάνει για ενυδρεία 150 λίτρων, πάνω κάτω σαν το δικό μου. Όταν τελειώσουν τα σακουλάκια του, θα του βάζω μέσα μαγιά και ζάχαρη στις ποσότητες που έχω διαβάσει στο forum. Σε συνδιασμό με το seachem flourish excel, πιστεύω να δίνω αρκετό CO2 για μεγάλωμα των φυτών και καταπολέμηση της άλγης, κυρίως beard-brush algae, χωρίς να χρειαστεί να καταφύγω σε μπουκάλες CO2.

Σας ευχαριστώ όλους και πάλι, και όποιες ακόμα συμβουλές ενοείται, πάντα ευπρόσδεκτες!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cutter : 09-02-06 στις 14:07
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-02-06, 14:30
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cutter
Σας ευχαριστώ όλους. Αν και με πικράνατε με τις απαντήσεις σας!!!
πιστεύω να δίνω αρκετό CO2 για μεγάλωμα των φυτών και καταπολέμηση της άλγης, κυρίως beard-brush algae, χωρίς να χρειαστεί να καταφύγω σε μπουκάλες CO2.
Εγώ θα σε πικράνω ακόμα ποιο πολύ.
Η μπουκάλα co2 ειναι μονόδρομος για σένα αλλιώς......δεν την πηδάς.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-02-06, 09:03
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Να το ξαναπω και γω...
Carpet plants χωρις σταθερη παροχη διοξειδιου ειναι ΠΑΡΑ πολυ δυσκολη υποθεση (και μετα την 5η αλλαγη στη μαγια παραειναι βαρετό το θεμα..)
Το προβλημα ειναι οτι χρειαζεσαι αρκετό διοξείδιο και οχι απλά λιγο διοξειδιο, τοσο γιατι θα εχεις αρκετό φώς όσο και γιατί τα περισσοτερα "γρασιδια" ειναι απαιτητικά..
(και ενας ph controller αν και οχι τελειως απαραίτητος, θα βοηθουσε να μην εχεις ατυχηματα....)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-02-06, 23:20
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
(και μετα την 5η αλλαγη στη μαγια παραειναι βαρετό το θεμα..)
Ποσο δικιο εχεις?!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-02-06, 00:52
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cutter
....
Όσο για CO2, τελικά αγόρασα το Hydor CO2 Green NRG Natural System (....) και υποτίθεται πως κάνει για ενυδρεία 150 λίτρων, πάνω κάτω σαν το δικό μου.
....
Για το μικρό μου ενυδρειάκι αγόρασα κάτι αντίστοιχο αλλά της Nutrafin.
Έγραφε ότι ήταν για να παρέχει αρκετό co2 σε 150 ή 200L,
αλλά μέσα στο κουτί, είχε ένα πινακάκι που έδειχνε το ΚΗ και τα λίτρα.
Για να αποδώσει σε 150Λ (ή 200 δεν θυμάμαι) έπρεπε να έχεις ΚΗ = 2 ! Όσο ανέβαινε η ΚΗ τόσο έπεφταν τα λίτρα που κάλυπτε το συγκεκριμένο σύστημα co2. .
Για κοίτα το , μπορεί να έχει και το δικό σου κάτι αντίστοιχο.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-02-06, 11:23
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Σε βλέπω σύντομα με μανόμετρα και μπουκάλες
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-02-06, 11:39
cutter Ο χρήστης cutter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Λοιπόν, μετά από όλες αυτές τις προτροπές για μπουκάλα CO2, άλαξα την παραγγελία και αγόρασα το Hydor CO2 Green NRG Exclusive System ( ίδιο URL με αυτό που είχα δώσει σε προηγούμενο μύνημα, αλλά το αμέσως επόμενο προϊόν στην σελίδα). Αυτό αντί για μαγιά και ζάχαρη χρησιμοποιεί μπουκάλα CO2. Μάλλον μικρή βέβαια σε σχέση με τις κατασκευές pressurized CO2 που βλέπω σε φωτογραφίες πως μερικοί έχουν, αλλά μέχρι εκεί! Δεν ξέρω αλλά η ιδέα του να έχω μια μεγάλη μπουκάλα CO2 μέσα στο σαλόνι μου με φοβίζει. Όσοι πιστοί ρίχτε αν θέλετε πάλι μια ματιά και πείτε μου αν έκανα καλά που το άλλαξα.

Και μια ακόμα ερώτηση. Το substrate που θα βάλω θα είναι μάλλον το eco complete. Έχοντας σαν δεδομένο τον φωτισμό των 160W στο 180άρι ενυδρείο μου, το CO2 που μόλις αγόρασα και την προσθήκη Seachem Excel, πιστεύετε πως πρέπει να αγοράσω κι άλλα συμπληρώματα σε υγρή μορφή (Iron κλπ), ή θα είμαι οκ?

Ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-02-06, 11:50
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cutter
Λοιπόν, μετά από όλες αυτές τις προτροπές για μπουκάλα CO2, άλαξα την παραγγελία και αγόρασα το Hydor CO2 Green NRG Exclusive System ( ίδιο URL με αυτό που είχα δώσει σε προηγούμενο μύνημα, αλλά το αμέσως επόμενο προϊόν στην σελίδα). Αυτό αντί για μαγιά και ζάχαρη χρησιμοποιεί μπουκάλα CO2. Μάλλον μικρή βέβαια σε σχέση με τις κατασκευές pressurized CO2 που βλέπω σε φωτογραφίες πως μερικοί έχουν, αλλά μέχρι εκεί! Δεν ξέρω αλλά η ιδέα του να έχω μια μεγάλη μπουκάλα CO2 μέσα στο σαλόνι μου με φοβίζει. Όσοι πιστοί ρίχτε αν θέλετε πάλι μια ματιά και πείτε μου αν έκανα καλά που το άλλαξα.

Εισαι στο σωστο δρομο, αλλα οχι στο σωστο αποτελεσμα..
  • 74gm Disposable CO2 bottle (lasts 260 days at 4 bubbles per minute)
  • Autoregulating pressure reducer and precision valve
  • Ario 1 Turbo Diffusor for perfect dispersion of miniaturised bubbles of CO2
  • Transparent bubble counter
  • Full set of clips, hose, safety valve, suction cups etc
4 bubbles per minute ειναι παρα πολυ λιγο για το ενυδρειο και τα φυτα που θελεις να κανεις..
Θες τουλαχιστον 40 (ακομα και 60) ανα λεπτο...
Οποτε η φυαλη σου θα θελει αλλαγη καθε μήνα.... ακριβη ασκηση μαλλον.


Παράθεση:
Και μια ακόμα ερώτηση. Το substrate που θα βάλω θα είναι μάλλον το eco complete. Έχοντας σαν δεδομένο τον φωτισμό των 160W στο 180άρι ενυδρείο μου, το CO2 που μόλις αγόρασα και την προσθήκη Seachem Excel, πιστεύετε πως πρέπει να αγοράσω κι άλλα συμπληρώματα σε υγρή μορφή (Iron κλπ), ή θα είμαι οκ?

Ευχαριστώ και πάλι.
Μια χαρα ειναι το substrate. To Excel σε τοσο μεγαλο ενυδρειο ειναι επισης πεταμενα λεφτά.
Μεχρι 20 λιτρα το πολυ ειναι καλη λυση .. Απο κει και περα ομως απλα δεν.
Δεν καταλαβαινω πιο ειναι το προβλημα με την μπουκαλα μεσα στο σαλονι.
Στο γραφειο δεν εχετε πυροσβεστηρες? Το ιδιο ειναι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγές νερού-Διευκρινιστική ερώτηση Μάνος Καλονόμος Αρχάριοι γλυκού νερού 15 02-09-05 08:40
Ερώτηση για ζευγάρωμα scalare newfish ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 0 18-12-02 21:25
Πιράνχας, Pacus, big fish...... newfish ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής 0 13-12-02 23:02
Fish Atlas on line Tolis Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 0 10-12-02 18:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07582 seconds with 13 queries