Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-02, 15:07
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Anyone interested in breeding difficult species

Title: Is anyone interested in breeding difficult species
Post by: Vision on 01/16/02 at 14:04:25
--------------------------------------------------------------------------------
Gia Xara
Well I am an aquarist for quite a few years but I only recently started getting interested in breeding difficult species(not livebearers).I find it fascinating and more interesting than just keeping some species.I have had spawns from a few characins and bronze corries.No I didn't raise the fry because although I know how cultivate BBS and infosuria I don't have an extra tank to keep them and I don't think I will be getting one in the future.Are any of you guys a breeder I would like to hear your stories cause from people I know here in Thessaloniki I am the only one realy interested in breeding difficult species.I guess I will take some responces from breeders of Convicts or Malawi but I mean the harder species that come from soft water like Discus has anyone ever done it that might be something cool.
Vision
P.S:Xrisimopoihsa Agglika giati eida oti exei kai aglofonous to forum.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Is anyone interested in breeding difficult spe
Post by: Tolis on 01/16/02 at 14:50:46
--------------------------------------------------------------------------------
Welcome aboard Vision!

Σιγουρα η αναπαραγωγη Δισκων ειναι δυσκολοτερη απ' αυτην των Guppies, αλλά τηρουμενων των αναλογιων, δεν νομιζω οτι υπαρχουν "ευκολα" ή "δυσκολα" ειδη. Κι αυτο δεν το λεω για τα δυσκολα, αλλά για τα "ευκολα". Οπωσδηποτε το να δουμε μικρα σε ενα ενυδρειο με ζωοτοκα ειναι συνηθισμενο, αλλά ποσα απ' αυτα επιζουν και κυριως, μεγαλωνουν και ενηλικιωνονται χωρις ελλατωματα (νανισμος, παραμορφωσεις κλπ)?

Πιστευω οτι η "αφοσιωση" για οποιο ειδος και να προκειται, πρεπει να ειναι η ιδια (απλως οι τεχνικες αλλαζουν), γιατι η αναπαραγωγη ξεκιναει απο το να επιλεξουμε υγιεις γονεις, κατα προτιμηση σε οσο νεαρωτερη ηλικια γινεται, να τους δωσουμε τις σωστες συνθηκες για να αναπτυχθουν σωστα, την σωστη διατροφη και τις οποιες συνθηκες χρειαζονται για την αναπαραγωγη, και μετα, την σωστη διατροφη και τις σωστες συνθηκες για να μεγαλωσουν οπως πρεπει τα μωρα.

Τα περισσοτερα ειδη που ειχα ποτε, "μου εκαναν την χαρη" να γεννησουν απο μονα τους τυχαια, και αν ηθελα καποια μωρα απλως συνεχιζα απο κει...Πχ. τα flagfish και τα rainbows μου μονιμως αφηνουν αυγα σε java moss στο μεγαλο μου ενυδρειο, και αν τα παρω χαμπαρι βαζω τη java moss σε ενα μικρο ενυδρειο και μεγαλωνω τα (λιγα συνηθως) μωρα εκει. Αν θελω οπωσδηποτε μικρα απο καποιο ειδος, τοτε μονο το κανω οργανωμενα...Τελευταιο παραδειγμα τα Peacock gudgeons που λατρευω και που ειναι πολυ δυσευρετα: http://www.tolibra.com/fish/tateu.htm


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Is anyone interested in breeding difficult spe
Post by: Vision on 01/16/02 at 16:43:02
--------------------------------------------------------------------------------
Ah a Goby breeder I knew it plants where not the only thing you like in aquariums bravo toli.
Vision


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Is anyone interested in breeding difficult spe
Post by: ASCCO1 on 01/17/02 at 03:57:24
--------------------------------------------------------------------------------
Oσο αφορα την αναπαραγωη στα livebearers με καλυψε ο Τολης,απλα θα συμπληρωσω οτι οταν αποφασισα να αφοσιωθω σε αυτο το ειδος και φυσικα στη αναπαραγωγη τους το σκεπτικο μου ηταν να εχω καποια ψαρια που θα ειχαν καποια καθαρα χρωματα θα ηταν ανθεκτικα θα ειχαν μεγαλωσει φυσιολογικα και ισως να καταφερνα να αποκτησω μια δικη μου ποικιλια που θα πλησιαζε τα LIVEBEARERS που υπαρχουν στην φυση!!!!
Ασχολουμε και με τα bettas βεβαια, δεν ξερω αν θεωρεις την αναπαραγωγη τους ευκολη η" δυσκολη???? :-/ :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Is anyone interested in breeding difficult spe
Post by: Vision on 01/17/02 at 05:14:10
--------------------------------------------------------------------------------
Τα ζωοτοκα ειναι πραγματι ενα ενδιαφερον ειδος και καταλαβαινω πως μπορει κανεις να ασχοληθει σοβαρα με αυτα. Αν αναφερθηκα σε δυσκολα και ευκολα ειδη το εκανα γιατι ορισμενα απο αυτα θελουν ειδικη μεταχειριση για να φτασουν στο σημειο να γεννησουν (egg scaterers) και να μεγαλωσεις τα μικρα.Βεβαια το ιδιο ισχυει και για ορισμενα ειδη ζωοτοκων οποτε μαλλον ειχα αδικο που κολλησα ταμπελες.
Vision


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Is anyone interested in breeding difficult spe
Post by: ASCCO1 on 01/17/02 at 12:45:17
--------------------------------------------------------------------------------
Πιστευω οτι αν καποιος αφοσιωθει σε ενα ειδος η' σε μια οικογενεια ψαριων σιγουρα θα καταφερει αρκετα ασχετα ποσο δυσκολο η ευκολο ειναι αυτο το ειδος.???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Is anyone interested in breeding difficult spe
Post by: nkoto on 03/29/02 at 08:41:17
--------------------------------------------------------------------------------
To θέμα της αναπαραγωγής με απασχόλησε τελευταία και θα σας μεταφέρω την δική μου πρόσφατη εμπειρία. Πρίν λίγο καιρό είχα αναφερθεί σε ένα μικρό ανοιχτό "ενυδρείο" που έχω κατασκευάσει στο μπαλκόνι μου και στο οποίο έχω βάλει τρία χρυσόψαρα. Απο πέρυσι το καλοκαίρι έχουν παρουσιάσει εντυπωσιακή ανάπτυξη αλλά την έκπληξη την δοκίμασα πριν απο 2 εβδομάδες περίπου. Θέλοντας να δώ τι απέμεινε απο μία γλάστρα με νούφαρα και βγάζοντάς τη γλάστρα απο το νερό διαπίστωσα ότι ήταν γεμάτη απο διάφανες μικρές "μπίλιες". Το αναφέρω έτσι γιατί δεν φανταζόμουνα ότι θα ήταν αυγά απο τα χρυσόψαρα. Τα αυγά ήταν κολλημένα σε διάφορα σημεία (φυτά, γλάστρα, χαλίκι).Οι μέρες περνούσαν και ενώ είχα συνηθίσει τα αυγά απο άλλα είδη να σκουραίνουν και να εκκολάπτονται σε 3-5 μέρες, στη περίπτωση αυτή είχε περάσει πάνω απο εβδομάδα και τίποτα. Τελικά ενεργοποίησα μετά απο χρόνια το πρώτο μου φοιτητικό ενυδρείο 30 lit και απέσπασα όσα χαλίκια μπορούσα με αυγά και τα τοποθέτησα σε δικυωτό πλαίσιο για να παρακολουθώ την εξέλιξή των. Τα αυγά έχουν εκκολαφθεί εδώ και 4 ημέρες και έχω περίπου 20 μικρά (αρκετά ζωηρά). Τή τύχη των υπολοίπων που άφησα στη θέση τους δεν την γνωρίζω ακόμα, μη θέλοντας να αναστατώσω το περιβάλον τους σε περίπτωση που έχουν εκκολαφθεί. Δεν γνωρίζω πόσο εύκολη ή δύσκολη είναι η αναπαραγωγή χρυσόψαρων αλλά η εμπειρία ήταν και πιστεύω θα συνεχίσει να είναι ενδιαφέρουσα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Is anyone interested in breeding difficult spe
Post by: DM on 04/14/02 at 08:16:58
--------------------------------------------------------------------------------
Σίγουρα είναι ποιό εύκολο να έχεις να κάνεις με ζοωτόκα παρά να έχεις να περιμένεις τι γίνεται με τα αυγά, είναι όλα γονημοποιημένα, θα γίνουν ένα καλό φαγητό για τους γονείς κλπ. Πάραφτα ότι είδος σε ενδιαφέρει προσωπικά με λιγη δυσκολία θα κάνεις αυτό που θέλεις. Αν και εγώ έχω φτάσει σε γεννητούρια Δίσκων κανένα δεν επέζησε λόγω ακαταληλότητος του ενυδρείου.
Υπάρχει άραγε κανείς που το έχει κατορθώσει??



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Is anyone interested in breeding difficult spe
Post by: kroud on 04/14/02 at 20:46:55
--------------------------------------------------------------------------------
Πηγαινε σ'αυτην την σελιδα:http://www.geocities.com/nkyriaku/Articles.htm
Αυτος εχει φτασει στο σημειο να τους ζευγαρωσει αλλα κατι εγινε με τα μικρα και μαλλον τα εφαγε η μητερα τους.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Is anyone interested in breeding difficult spe
Post by: nkoto on 04/15/02 at 03:13:55
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλοι καλημέρα. Σε σχέση με δίσκους δεν έχω άμεση εμπειρία αλλά σε σχέση με pterofhylum scalare κατέληξα στα παρακάτω για να έχω τελική αναπαραγωγή. Αφού οι γονείς διαχωριστούν και γεννήσουν σε φύλλο τα αυγά τους κόβω το φύλλο και το βάζω σε πλαίσιο το οποίο περιβάλλεται απο ψιλό διχτυωτό ύφασμα μέσα στο οποίο διοχετεύω με αντλία ένα συνεχόμενο ρεύμα αέρα. Οποτε τα άφησα με τους γονείς είτε όλα γεμίζαν Fungus (άσπριζαν) πιθανόν απο κακό αερισμό απο τους γονείς είτε και όσα εκκολάπτονταν δεν είχαν καλύτερη τύχη λόγω των παρακείμενων αυγών με fungus και τελικά καταλήγαν τροφή. Μόνο μία φορά κατάφερα να δώ χωρίς παρέμβαση να κολυμπούν γόνοι scalare γύρω απο γονείς αλλά τα έχασα εξ΄αιτίας του δυνατού φίλτρου το οποίο τα τράβηξε στο χαλίκι του βυθού - οταν κατάλαβα τι γινόνταν ήταν αργά. Πιστεύω να βοήθησα σέ κάτι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Is anyone interested in breeding difficult spe
Post by: ASCCO1 on 04/15/02 at 04:59:58
--------------------------------------------------------------------------------
το fungus σε αυγα ειναι ενα συνηθες φαινομενο,για το αποφυγουμε χρησιμοποιουμε methylene blue, αν και οπως ειπες και εσυ χρειαζεται να εχουμε ενα ρευμα αερα στα αυγα που εκκολαπτονται σε ξεχωριστο tank.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Is anyone interested in breeding difficult spe
Post by: nkoto on 04/15/02 at 05:22:26
--------------------------------------------------------------------------------
Κατά καιρούς χρησιμοποίησα το προϊόν "mela fix" ως προληπτικό για το fungus αλλά δεν μπορώ να πώ ότι είδα σημαντική διαφορά με ή χωρίς σε ότι αφορά τα αυγά. Ποιά η γνώμη σου για το προϊόν αυτό και αν έχει νόημα η τακτική προληπτική χρήση γενικότερα για το ενυδρείο?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Is anyone interested in breeding difficult spe
Post by: Takis on 04/15/02 at 06:36:55
--------------------------------------------------------------------------------
Νίκο προτείνεις στον DM να δει το δικό του site!!!!



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Is anyone interested in breeding difficult spe
Post by: ASCCO1 on 04/15/02 at 14:18:08
--------------------------------------------------------------------------------
Oι αποψεις για το melafix ειναι πολλες, αλλα ειναι ενα φαρμακο που υποτηθεται οτι τα κανει ολα, αν και δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε για τετοια περιπτωση δεν θα ελεγα οτι ειναι το καταληλοτερο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Is anyone interested in breeding difficult spe
Post by: kroud on 04/15/02 at 16:30:51
--------------------------------------------------------------------------------
Σοβαρα!!!Δεν ειδα φιλε τακη οτι ειναι του Dm το site? :-/Δεν πειραζει συμβαινουν και αυτα.Φιλε Dm ξεχασε το αυτο που ειπα.Θα μου πεις δεν ηξερες δεν ρωταγες? ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Is anyone interested in breeding difficult spe
Post by: Takis on 04/15/02 at 17:37:38
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν έγινε τίποτα Νίκο (kroud). Απλά μου φάνηκε αστείο!!!!
Επ΄ ευκαιρία χαιρετώ και τον Νίκο (DM)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Is anyone interested in breeding difficult spe
Post by: Tolis on 04/15/02 at 18:14:06
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν εχω συναντησει πουθενα αναφορες για χρησιμοποιηση Μelafix σε τεχνητη εκκολαψη αυγων - αντιθετως το methylene blue ειναι δοκιμασμενο και αποτελεσματικο (αν τηρουνται και οι υπολοιπες προϋποθεσεις).
Προσωπικα (για ειδη που φροντιζουν τα αυγα και τα μωρα τους), προτιμω να αφηνω στους γονεις τη δουλια. Μην απογοητευεστε με 2-3 ενδεχομενες αποτυχημενες προσπαθειες, πολλες φορες θελουν κι αυτα να αποκτησουν πειρα πρωτα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Is anyone interested in breeding difficult spe
Post by: DM on 04/17/02 at 17:06:15
--------------------------------------------------------------------------------
Πληροφοριακα και μονο λέω ότι εγω χρησιμοποιώ το mycopure -tetra για την αντιμετώπιση του fungus στα αυγά και δουλεύει τέλεια. Μηδέν απώλειες και το κυριότερο δέν αναστατώνει τα ψάρια. Ήδη έχω καμμιά 70 νέα δισκάκια 2 ημερών αλλά.............
Γειά σου και σένα Τάκη


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Is anyone interested in breeding difficult spe
Post by: kroud on 04/17/02 at 21:05:32
--------------------------------------------------------------------------------
Μακαρι να πετυχεις να τα μεγαλωσεις! Οταν ειπες πιο πανω οτι δεν καταφερε να ζησει κανενα λογω ακαταλληλοτητας του ενυδρειου,μπορεις να μας πεις τι εκανε ακαταλληλο το ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06285 seconds with 14 queries