Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-18, 16:05
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Νέο μικρό κοινωνικό και φυτεμένο

Καλησπέρα,
πρόκειται για την πρώτη προσέγγιση με το Hobby,
το ενυδρείο προέκυψε λόγω δώρου τις γυάλας από φίλο πριν από δύο μήνες περίπου, αλλά και των ψαριών από άλλο άτομο που δυστυχώς ταλαιπωρήθηκαν κάποιες μέρες λόγο μη στρωμένου φίλτρου, όμως περισσότερο ήταν το στρες παρά η ένταση της έκθεσης σε αμμωνία, καθώς έκανα 2-3 φορές την μέρα αλλαγή τ έως και 50% με νερό στις ίδιες παραμέτρους και η μέτρηση για την αμμωνία συνήθως το μέγιστο ήταν στο 0,25 (Api υγρά τεστ), επίσης το τάισμα ήταν ελάχιστο, βέβαια μετά από αγγελία στο forum ανταποκρίθηκε άμεσα συνχομπίστας, όπου τον ευχαριστώ πολύ, καθώς μας έβγαλε από την ταλαιπωρία.

Μερικά χαρακτηριστικά από το σύστημα είναι τα παρακάτω.

Διαστάσεις: 60x30x30
Λίτρα: 54
Φίλτρο: εξωτερικό 450l/h
Θερμοστάτης: 100w
Θερμοκρασία: 26c
Φωτισμός : 15w 8500k(~550lm), είναι να τοποθετήσω και μία 24w 4000k (1300lm)
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες
Υπόστρωμα: απλό 1mm-3mm
Χρόνος λειτουργίας : 1 μήνας
PH: 7.8
NH3: 0
NO2:0
NO3:5
GH: -
KH:-
Φυτά: Ceratopteris Thalictroides (δεν μου πήγε καλά) , Limnophila Sessiliflora, anubia nana
Επίσης θα μπούνε κάποια ακόμα, Hygrophila corymbosa, Rotala bonsai, Eleocharis acicularis, Pistia, Triangle moss, Bacopa caroliniana.
Λίπασμα : seachem excel ( είχα ρίξει λίγο 1 φορά) και seachem tabs
Ψάρια: Μονομάχος, 3 Indian glass και 2 σαλιγκάρια ramshorn
Διακοσμητικά: Ξύλο redmoore , πέτρα, χαλίκι

Ουσιαστικά ο λόγος του πόστ πέρα από την παρουσίαση, έχει να κάνει σχετικά με την φυτομάζα που θα βάλω και επειδή ο φωτισμός αυτή τη στιγμή είναι χαμηλός και με την τοποθέτηση τη καινούργιας λάμπας θα φτάσω σε επίπεδα μέτριου έως και υψηλού φωτισμού, θεωρώ βέβαιο ότι θα έχω έξαρση άλγης αν δεν ισορροπήσω την κατάσταση.

Για αρχή τη μεγάλη λάμπα θα την ανάβω για κάποιο χρονικό διάστημα και όχι για όλη την φωτοπερίοδο, παράλληλα θα πρέπει να βρω το πρόγραμμα λίπανσης που να συμβαδίζει με τις απαιτήσεις που θα έχουν τα φυτά λόγο φωτισμού αλλά και αναγκών σαν είδος.
Από εκεί και πέρα εφόσον το excel είναι κάτι διαφορετικό από το CO2 , θα με καλύψει ή το ποιο πιθανό είναι να χρειαστώ και το CO2 ?

Τα φυτά λόγω του ότι ίσως είναι πολλά θα προσπαθήσω να τα κρατήσω σε συγκεκριμένο όγκο στο χώρο, συνεπώς θέλω κάποια ανάπτυξη στην αρχή μέχρι να πιάσουν καλά και μετά δεν με ενδιαφέρει να έχουν την μέγιστη ανάπτυξη αλλά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα σαπίζουν λόγο έλλειψης.

Φυσικά δεν λέω για μου δώσετε την απόλυτη πρόταση για το τι θα συμβεί, μιας και κάθε σύστημα διαφέρει από το άλλο, όπως και ο χειρισμός από τον κάθε aquarista. Απλά θα ήθελα εμπειρικά μία γνώμη το πώς θα μπορούσε να εξελιχθεί η κατάσταση σε γενικές γραμμές, με σκοπό να έχω μία εικόνα για να ξέρω πόσο άμεσα θα πρέπει να κινηθώ σε περίπτωση που χρειαστεί CO2 ή τελικά μόνο απλά με Diy αν είναι οκ λόγο λίτρων ακόμα και με την μη σταθερότητα που έχει ή ίσως ακόμα και με τα β€œmini- εναλλακτικά” CO2 για περιστασιακή χρήση.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις που έχετε δώσει κιόλας σε άλλα ποστ αφού έχω διαβάσει διάφορα αυτούς τους 2 μήνες και καλώς σας βρήκα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 16-02-18 στις 22:07
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-18, 16:16
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Τι είδους φωτισμό έχεις? Led, T8 ή Τ5?

Τι σε κάνει να πιστεύεις πως χρειάζεται και άλλη λάμπα. Το ότι δε πήγε καλά ένα εύκολο φυτό όπως η ceratopteris είναι όχι θέμα φωτισμού αλλά θέμα λίπανσης ενδοχομενως.

Εγώ που στα 84 λίτρα έχω 30 watt Τ8 τι φωτισμό έχω ? Χαμηλό?

Εαν βαλεις παραπάνω φωτισμό και δεν ισορροπήσεις όπως λες το ενυδρείο σε co2 και λίπανση θα έχεις όντως θέμα αλγης.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-18, 16:45
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Η 15w είναι grolux T8
Η 24w είναι T5

Ο φωτισμός ο δικός σου σε σύγκριση w/l, είναι πιο υψηλός από αυτό που έχω μόνο με την Τ8, νομίζω ότι στα φυτά χαμηλών απαιτήσεων είμαι οκ.

Το φυτό δεν πιστεύω ότι ήταν μόνο θέμα φωτισμού, αλλά θεωρητικά ένα ποστοστό θα έπαιξε ρόλο, επίσης δεν έπιασαν όλα τα κοτσάνια στα 3 έπιασε καλά το 1, (χωρίς να έχει γρήγορη ανάπτυξη ) που και αυτό νομίζω ότι είναι κάτι το οποίο μπορεί να συμβεί, περισσότερο νομίζω ότι ήταν από δικιά μου κακή μεταχείριση.

Το παραπάνω φωτισμό το θέλω για τα καινούργια φυτά που θα βάλω, βέβαια ούτε αυτά μεγάλη ανάγκη καθώς και με λιγότερο θα έχουν ανάπτυξη, αλλά θα έχω δύο λάμπες που θα μπορώ να το ρυθμίσω ανάλογα.

Η αλήθεια είναι ότι και CO2 θα ήθελα να βάλω, χωρίς να ξεφύγω πολύ στα χρήματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 16-02-18 στις 22:04
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-18, 19:14
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Στα 54 λιτρα με τα 24 watt T5 μόνο ειναι οκ χωρίς co2.

Εάν πας σε μπουκάλα μπορείς να ανεβεις σε φωτισμό.

Μη ξεχνάς ότι τα φυτά θέλουν λίπανση πληρη, δε γίνεται μόνο με ταμπλέτες.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-18, 21:49
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ωραία, τις ταμπλέτες τις είχα πάρει γιατί είχα άσπρα φύλλα για να ανέβει το ασβέστιο και όντως για αυτά που είναι φυτεμένα στο υπόστρωμα έκανε καλό.
Όπως και το excel σαν υποβοήθηση λόγο μη C02 αλλά ουσιαστικά δεν έριξα και πολύ.

Συνεπώς σύμφωνα με την πρόταση σου, αν κατάλαβα καλά, θέλω κάτι που να προσφέρει γενική λίπανση και από εκεί και πέρα να συπληρώσω σε επιμέρους συστατικά με αντίστοιχο λίπασμα ανάλογα με το τι θα ζητήσουν ή είναι δεδομένο ότι θα χρειαστώ οπότε να τα προμηθευτώ και μόλις ζητήσουν τα φυτά να ρίξω?

Προς το παρόν είμαι με μία από τις δύο λάμπες, αλλά θα ήθελα να βάλω όπως είπα και την δεύτερη.

Θεωρητικά επειδή κάποια στιγμή, ίσως ανέβω και σε λίγο περισότερα λίτρα, πάνω από τα 120lt , γιατί αν έχω καταλάβει κάπως έτσι συμβαίνει

Τη μπουκάλα δεν θα τη γλυτώσω, οπότε

σχετικά με c02 αυτό που με μπερδεύει είναι το μανόμετρο και η ηλεκτρομαγνητική βάνα που δεν έχω καταφέρει να κάνω σωστή αναζήτηση στο google για να βρώ κάποια οικονομική αλλά και αξιόπιστη, μπορεί να προτείνει κάποιος , για να φτιάξω το σύστημα ?

Μπουκάλα οκ από ολύμπια. Τα άλλα? Ειδικά μανόμετρο, που έχει και κάποιο κόστος. Και ηλεκτρομαγνητική, αν και αυτή σκέφτομαι να μείνει για λίγο αργότερα. Θα προτιμούσα αγορά από Ελλάδα, αλλά χωρίς να είναι 100% παραπάνω και φυσικά να είναι αξιόλογο, από έξω με προβληματίζει ότι ίσως έχω θέμα με ebay κτλ, καθώς πριν κάποιο καιρό είχα προσπαθήσει για αγορά και έπεσε άκυρο λόγο capital. Απλά στα ενυδρειακά βλέπω κάτι τιμές υψηλές.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 16-02-18 στις 22:04
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-18, 00:26
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Έχεις δύο επιλογές

1. Μέτριος φωτισμός, εύκολα φυτά , χωρίς co2, λίπανση μια φορά την εβδομάδα περίπου.

2. Μέτριος - υψηλός φωτισμός, μπουκάλα με παροχή co2 και λίπανση με εβδομαδιαιο πρόγραμμα.

Και στις δύο περιπτώσεις η λιπανση περιλαμβάνει micro και macro με διαφορετικη συχνότητα.

Θες ιχνοστοιχεία και σίδηρο για micro και NPK για macro.
Μπορείς να πάρεις έτοιμα σκευάσματα ή ν φτιάξεις μόνος σου.

Μπουκάλα από Ολυμπία έχω πάρει και εγώ και μανόμετρο με ηλεκτροβανα απ' έξω.

Μια ιδέα
https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?m...2F192251462315

Γενικά να θυμάσαι ότι το πρόβλημα σπάνια είναι ότι χρειάζεται περισσότερο φως. Αυτό που συμβαίνει είναι έλλειψη σε co2 και θρεπτικά.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-02-18, 21:47
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ευχαριστώ!

Έβαλα και τα υπόλοιπα φυτά που είχα γράψει στο αρχικό ποστ.

Το ένα έχει κάποια ταλαιπωρημένα φύλλα και φαίνετε να έχει ελλείψεις, σήμερα που το είδα εμφάνισε άλγη. Τώρα η ήρθε έτσι ή μπορεί να την εμφάνιση σε μία μία μέρα?

Πάντως άλλο πράγμα το φυτεμένο, θεωρώ ότι αυξάνει το βαθμό δυσκολίας αλλά είναι κάτι που αξίζει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 16-02-18 στις 22:04
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-02-18, 11:45
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλημέρα,
Προχώρησα σε αγορά co2 , αναμονή για να έρθει το μανόμετρο και ο διαχυτής ( εξωτερικός, είσοδος co2 με το spray bar)

Ο φωτισμός αναβαθμίστηκε σε 2x24w (grolux και juwel nature). Την grolux δεν την έχω ανάψει ακόμα

Επίσης έχει προκύψει ακόμα ένας προβληματισμός που αφορά το που να χτυπάει το spraybar, καθώς αν το έχω να αναταράσει την επιφάνεια για να έχει οξυγόνο το νερό αυτό σημαίνει ότι το co2 θα έχει άμεση επαφή με την επιφάνεια, δεν λέω απλά για την απώλεια που προκύπτει λόγο της ανατάραξης της επιφάνειας, αλλά ότι επειδή το spraybar το έχω εντός του νερού και χτυπάει την επιφάνεια από κάτω (45 μοίρες) με αποτέλεσμα να δημιουργείται σαν μικρός "πίδακας", ο οποίος πέφτει πάλι μέσα στο νερό με αποτέλεσμα πέρα από την οξυγόνωση λόγο της ανατάραξης, να δημιουργούντε και φυσαλίδες οξυγόνου, λόγο της διαδρομής του νερού, φοβάμαι ότι η απώλεια θα είναι μεγαλύτερη...

Για αυτό το λόγο, ο drop checker σε πιο σημείο θεωρείτε ορθή η τοποθέτηση του?
Ώστε να μπορώ να βγάλω ένα συμπέρασμα
μόλις βάλω και το co2. Δηλαδή δίπλα στην είσοδο του φίλτρου είναι οκ?

Βέβαια αν έχετε και κάποια άλλη συμβουλή θα την άκουγα με ευχαρίστηση.



Τέλος, πήρα τα έτοιμα λιπάσματα seachem.
Οι μετρήσεις εξακολουθούν να είναι οκ τα N03 επειδή είναι 0 λόγο κατανάλωσης από τα φυτά, θα συμπληρώνω με το αντίστοιχο μπουκαλάκι seachem.


Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-02-18, 09:26
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Καλοριζικη η μπουκαλα, εκανες την καλυτερη επενδυση για φυτεμενο!!
Το spray bar πρεπει να κανει μια αναταραξη στην επιφανεια γιατι και η οξυγονωση ειναι εξισου σημαντικη!! Αλλα οχι πιδακας με φυσαλλιδες οπως λες.
Βαλτο στην πλατη του ενυδρειου να χτυπαει στο μπροστινο τζαμι..Συνηθως τον d checker τον βαζουμε απεναντι απο κει που βγαινει το διοξειδιο.Αν καταλαβα καλα πηρες ριακτορα για διαχυση;ποιον;

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-02-18, 11:33
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλημέρα,

Σε ευχαριστώ!

Ο ριάκτορας είναι ο πάρακάτω, πήγα σε έτοιμη λύση και όχι σε diy.


Regular Mixer Reactor CO2 Diffuser For Aquariums Up To 150L


Ας ελπίζω ότι δεν θα έχω κάποιο είδος θέματος, όπως με ροή από το φίλτρο, αν και ονομαστική έχει 620 l/h βέβαια καθαρή λόγο υλικών βγάζει κάπου στα 450-500 όταν είχα κάνει μια μέτρηση.

Το d checker θα το βάλω απέναντί στο πλαϊνό τζάμι στο σημείο που κάνει γωνία με το μπροστινό σύμφωνα με τη πρόταση σου.

Πίσω το έχω το spraybar, αλλά έστω και αυτή η μικρή ανατάραξη αφού θα κοιτάει προς τα πάνω το spraybar, δεν θα οδηγεί το co2 αμεσα στην επιφάνεια? Θα τα δώ φαντάζομαι απλά είναι διαφορετικά όταν ξέρεις τι να κοιτάξεις.

Τον "πίδακα" τον είχα κάποια στιγμή πιο έντονα γιατί ουσιαστικά είμαι στην δοκιμή, τώρα απλά ίσα ίσα που βγαίνει σα καρούμπαλο, έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις κατευθύνσεις ψάχνοντας να βρώ το που είναι καλύτερα, σε συνάρτηση με το Μονομάχο, τα φυτά, το βυθό, την κυκλοφορία του νερού, πόσο μάλλον τώρα και με το co2 που είναι ακόμα μία σημαντική παράμετρος.

Θα το γυρίσω λίγο πιο κάτω, όπως ουσιαστικά παρατήρησες, θα παίξει και μείωση της έντασης λόγο του reactor οπότε φαντάζομαι θα είναι το ιδανικό.

Σκέφτομαι ίσως για κανα diy spray bar με τη λογική που έχει το σπασμό τις eheim.


Εν αναμονή να γίνουν οι δοκιμές με co2, το spray θα το γυρίσω κιόλας να δω πως τα πάει ο μονομάχος, γιατί σύμφωνα με το τι έχω διαβάσει εδώ μέσα, από την μία τα φυτά με λίπασμα και co2 θέλουν καλή κυκλοφορία ενώ ο μονομάχος ήρεμο νερό.

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-02-18, 01:13
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Ειναι δεδομενο πως θα σου κοψει ροη απ το φιλτρο, κι εγω παρομοιο ριακτορα εχω καλος ειναι! Ποιο φιλτρο εχεις;;οι σωληνες του εχουν την ιδια διατομη με του ριακτορα; εννοω 12/16 η 16/22; εγω να καταλαβεις εχω 16/22 λαστιχα αλλα ο ριακτορας ειναι 12/16..Η συνδεση γινεται με τις συστολες που χει στη συσκευασια αλλα αυτο σημαινει σημαντικη πτωση ροης..Ελπιζω να μη σε μπερδεψα😃

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-02-18, 10:34
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλημέρα,

Το φίλτρο που έχω είναι το Eheim 350

Η διατομή είναι 12/16.

Αν κατάλαβα λόγο διαφορετικής διαμέτρου χρειάζεσαι τις συστολές, οπότε λόγο αυτού έχεις επιπρόσθετη μείωση πέρα από αυτή που θα έχω και εγώ εξαιτίας τρόπου λειτουργίας του reactor.

Επίσης η μειωμένη ροή σε ένα φίλτρο, δεν του προκαλεί κάποιο πρόβλημα ? Με τι λογική ότι αφού βρίσκει μεγαλύτερη αντίσταση ζορίζεται περισσότερο η κεφαλή?
Ρωτάω γιατί δεν ξέρω αν με τα βανάκια που έχει το φίλτρο σε περίπτωση που μείωσω την ροή θα προκαλούσε πρόβλημα, επειδή σε κάποιες περιπτώσεις( καθαρισμός φίλτρου, σωληνών) αυξάνετε πολύ η ροή και θα με βόλευε να την κατεβάζω. Βέβαια τώρα με το reactor ίσως να μην χρειάζεται.

Έβαλα και την 2 λάμπα χτες, σήμερα θα μπει και το co2!

Είναι αισθητά πιο δυνατός ο φωτισμός! Ευτυχώς έχω βάλει και pistia stratiotes για να έχουν κάποια σκιά τα ψαράκια αν την θέλουν.

Τα φώτα τα έχω βάλει 8 ώρες με 2x24w ενώ είχα 7 με 1x15w , από ότι έχω διαβάσει καλό είναι να αυξάνουμε λίγο λίγο, αυτό έχει να κάνει με την προσαρμογή των φυτών? Δλδ ότι δεν έχουν συνηθίσει τέτοια ένταση φωτισμού οπότε δεν θα τον εκμεταλλευθούν ακόμα και να υπάρχουν όλα τα υπόλοιπα (co2 , λίπασμα), με αποτέλεσμα να μην καταναλώνουν τα συστατικά?

Ευχαριστώ !
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-02-18, 12:24
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Ωραια αφου ειναι 12/16 και τα δυο λογικα δεν θα χεις μεγαλη πτωση ροης.Οτι ριακτορα κ να βαλεις θα χεις μια μικρη μειωση στη ροη κ ειναι φυσιολογικο αν το σκεφτεις απ τη στιγμη που παρεμβαλεται στην εξοδο του φιλτρου.Οχι δεν επηρεαζεται η λειτουργια του φιλτρου κ θα σου λεγα να μην κλεισεις τα βανακια δεν θα χρειαστει αλλα αυτο ειναι κατι που θα το δεις στην πραξη αφου εχεις κ μονομαχο μεσα..
Τωρα για το φωτισμο ξεκινα με μια λαμπα 24w και μετα απο κανα μηνα κ τις 2 η γνωμη μου..
Βαλε καμια φωτο οταν μπορεσεις!

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-03-18, 11:22
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Καλοριζικος ο εξοπλισμός.

Όπως είχαμε πει εάν αυξήσεις το φως αυξάνετε τις απαιτήσεις των φυτών σε co2 και λίπανση. Σταδιακά θα αυξήσεις το φως.

Δείξε μας μια φωτό του ενυδρείου όπως είναι τώρα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-03-18, 20:13
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Εχθές σύνδεσα τον εξοπλισμό co2.

Βέβαια είχα απρόοπτα, λόγο απειρίας.

1)Σύνδεσα το μανόμετρο με την μπουκάλα.
2)Τη μικρομετρική με το μανόμετρο.
3)Το bubble counter με τη μικρομετρική και το σωληνάκι που πάει στο reactor( ενδιάμεσα έβαλα ανεπίστροφη, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζεται)
4)Το reactor από την μία με την σωλήνα εξόδου του φίλτρου, από την άλλη με το σωλήνα που πάει στο spray bar και το σωληνάκι από το bubble counter (όπως είπα και παραπάνω).

Άνοιξα τέρμα την μικρομετρική, με σκοπό όταν γυρίσω τη βάνα της μπουκάλας να μην πιεστεί πολύ το μανόμετρο (οδηγία από εκεί που το πήρα). Το αποτέλεσμα ήταν να φύγει σχεδόν όλο το νερό από τον bubble counter και να πέσει απότομα co2 στο ενυδρείο. Όλο αυτό ήταν στιγμιαίο ούτε 1 sec δεν ήταν η διάρκεια αλλά προφανώς και ήταν αρκετό. Τα ψαράκια δεν τα είδα να αναπνέουν γρήγορα, έκανα μία γρήγορη μέτρηση σε ph και είχε πέσει αρκετά (ίσως ήταν πλασματικό).

Έκανα άμεση αλλαγή νερού( αντί ανατάραξη επιφάνειας) , βρήκα ευκαιρία και αφαίρεσα τη rotala indica καθώς περίπου μιά εβδομάδα άντεξε χωρίς καλές συνθήκες, μόνο κάτι κορυφές κράτησα και κάνα δύο βλαστάρια, ελπίζω να κρατήσουν και να τα μεταφυτέψω! Επίσης από την moss έμεινε περίπου η μισή.

Στην συνέχεια με τη σύνδεση του co2 έγινε δεύτερη προσπάθεια, όπου
έβγαλα τον bubble counter και χωρίς να έχω κάποια επαφή με το ενυδρείο,
άνοιξα την μικρομετρική,
μετά τη βαλβίδα της μπουκάλας.
Έκλεισα από την μικρομετρική και σύνδεσα τον bubble counter. Όλα οκ.

Τώρα ξεκίνησα τα πειράματα με τις ρυθμίσεις.

Ρύθμισα περίπου 1 φυσαλίδα ανά 2 sec και σύμφωνα με το drop checker δεν είναι αρκετό, ανέβασα σε 1 φυσαλίδα ανά δευτερόλεπτο και περιμένω να περάσει η ώρα να δω τι θα μου δείξει.

Επίσης κοιτάω τα ψάρια για περίεργες συμπεριφορές αν και νομίζω πως θα πάθανε σοκ με αυτό που έγινε.

Ευχαριστώ!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180301_183736_800x513.jpg
Εμφανίσεις:  457
Μέγεθος:  249,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180301_193041_800x600.jpg
Εμφανίσεις:  406
Μέγεθος:  210,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180301_193708_800x600.jpg
Εμφανίσεις:  414
Μέγεθος:  213,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180301_193735_800x600.jpg
Εμφανίσεις:  399
Μέγεθος:  246,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-03-18, 22:51
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται να ανησυχεις τοσο, δεν αλλαζουν τοσο γρηγορα οι παραμετροι του νερου επειδη επεσε πολυ διοξειδιο στιγμιαια στο ενυδρειο..Νομιζω με 1 φυσ/δευτ.θα εισαι οκ..Αυτο με την μικρομετρικη δεν το καταλαβα γιατι να παθει κατι;
Ανοιγεις τερμα μονιμα την κανουλα της μπουκαλας κι εχεις κλειστη τη μικρομετρικη..Το μανομετρο ουτως η αλλως 3 bar πιεση δινει στην εξοδο κι οχι παραπανω αρα δεν εχεις θεμα..
Καλα εκανες κι εβαλες ανεπιστροφη χρειαζεται!
Κοιτα μονο μην εχει κρατησει αερα ο ριακτορας ψηλα γιατι συμβαινει στην αρχη οπου εκει χρειαζεται μια εξαερωση.Βγαζεις για λιγο το σωληνακι του co2 απ τον ριακτορα και αν εχει αερα θα τον βγαλει απο κει..Εχε και τη σφουγγαριστρα διπλα😃
Τα φυτα οτι βλεπεις να εχει λιωσει το πετας, γενικα να ξερεις θα παρει μεχρι και 2 βδομαδες να δεις διαφορα..

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-03-18, 00:29
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Χαχαχα.

Το έβγαλά το σωληνάκι από το reactor και ανακάλυψα ότι "κατουράει" ευτυχώς είχα βοήθεια, γιατί ακόμα εκεί θα καθόμουν μέχρι να εξατμιστεί το νερό!!

energy52, για το μανόμετρο να μην πάθει κάτι όχι η μικρομετρική. (Φωτό 1 και 2)

Ευχαριστώ για την ενημέρωση και τους δύο σας(και όχι μόνο)!

sarpijk, ξεκίνησα την λίπανση σήμερα, αυτή που προτείνει η seachem, όμως επειδή φοβάμε το φώσφορο δεν έριξα....

Πάντως να αναφέρω για την καταγραφή ότι έχω μύκητα στο ξύλο που έχω βάλει και ότι επεκτάθηκε στα βοτσαλάκια από κάτω και δεν μπορώ να καταλάβω αν κόλλησε πάνω στα φυτά ή αν απλά είναι άλγη (φωτό 3), τα έχω καθαρίσει τώρα και με βλέπω να βγάζω το ξύλο για καθάρισμα γιατί με το σιφονάρισμα δεν καθαρίζει όλο και νομίζω ότι έχει αρχίσει να φεύγει.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180301_234300_659x800.jpg
Εμφανίσεις:  325
Μέγεθος:  31,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180301_234221_682x800.jpg
Εμφανίσεις:  325
Μέγεθος:  73,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screenshot_20180302-001252_450x800.jpg
Εμφανίσεις:  350
Μέγεθος:  50,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-03-18, 23:24
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ζευγάρωμα από τα σαλιγγάρια και σε λίγο ο πανικός!

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180303_231138_600x800.jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  40,4 KB
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-03-18, 23:50
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Τον θερμαντηρα βάλε τον κάπου να μη φαίνεται τόσο.. Όρθιο δεν τον παιρνει;

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-03-18, 00:57
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Σχετικά με τη λίπανση. Δε ξέρω τι φοβάσαι , η υπόθεση ότι τα λιπάσματα προκαλούν άλγες είναι ξεπερασμένη. Μιλάω για ενυδρεία με φυτομαζα.

Ριχνε άφοβα και μόλις τελειώσουν τα seachem πας για DIY.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-03-18, 14:36
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Energy δεν χωράει αλλιώς.... Δυστυχώς! Είναι γκουμούτσα, αλλά τι να κάνω, θα έπρεπε να έχω πάρει κάποιον 50w για να είναι πιο μικρός σε μέγεθος!

sarpijk οκ! Ρίχνω με μέτρο....

Επίσης η anubia από όταν την πήρα έχει κάποια φύλα κατσαρά, τα καινούργια που έχει βγάλει είναι οκ.Έχει κάποια έλλειψη? Να πω ότι με το σιφονάρισμα της τσάκισα ένα φύλλο και ένα έχει κοπή στη μύτη, να τα απομαρκύνω ή δεν έχει πρόβλημα? Τι Προτείνετε ?

Ευχαριστώ και καλό μεσημέρι!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-03-18, 16:18
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Ναι καταλαβαίνω τι λες..κι εγώ 100αρη eheim που χα στο 60 Άρη οριακά τον έπαιρνε χωμένος ελαφρά στο υπόστρωμα και με το πάνω μέρος να βγαίνει ελάχιστα εκτός νερού μάλιστα αλλά δεν είχε θέμα.. μπορείς να τον βάλεις και τέρμα χαμηλά οριζόντια.. Γενικά έχουν μήκος οι eheim

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-03-18, 22:49
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Τον έχω τοποθετήσει έτσι όπως λες.

Σαλιγκαρο-αυγα

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180309_223131_800x600.jpg
Εμφανίσεις:  320
Μέγεθος:  233,1 KB

Είμαι σε δίλλημα, να τα βγάλω τώρα που είναι νωρίς? Η να τα αφήσω για να δω πως είναι να γεννιούνται και να τα κυνηγάω μετά?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-03-18, 13:48
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Tα σαλιγκαρια ειναι χρησιμα και ποτε δεν τα πειραζω. Θα εχεις υπερπληθυσμο μονο εαν ταιζεις υπερβολικα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-06-18, 01:18
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Πλέον το ενυδρείο είναι 5 μήνες σε λειτουργία,
Έχουν προστεθεί 2 ανεμιστηράκια επάνω σε κοντρόλερ για να κρατάνε σταθερή τη θερμοκρασία στους 26.

Επίσης, έγιναν κάποιες αλλαγές στην τοποθεσία των φυτών, γιατί το Limnophila Sessiliflora ήταν στο κέντρο και είχα πολύ γρήγορη ανάπτυξη, κάθε ~5 μέρες περίπου κλάδευα και εκτός αυτού έβγαζε συνέχεια καινούρια βλαστάρια οριζόντια πιο δίπλα, μετά άρχισε να πιάνει άλγη ( νομίζω Hair algae ). Στο κέντρο πλέον έχω το Rotala bonsai που έχει πιο αργή ανάπτυξη για να κλαδεύω πιο αραιά και το sessiflora το έβαλα σε μιά κρυμμένη γωνία για τον ίδιο λόγο. Να αναφέρω ότι το
Ceratopteris Thalictroides πλέον πάει άψογα!
Φύτεψα και micranthemum monte carlo για να έχω ένα χαλάκι, αλλά δεν το άπλωσα στο φύτεμα και καλύπτει πιο αργά τα κενά κομμάτια του βυθού...


Τα ψαράκια έχουν αυξηθεί κατά 4 platy και συνολικά φτάνουν τα 8! Μεταξύ τους φαίνεται να τα πηγαίνουν μια χαρά.

Τόσο καιρό έχω δει ότι κάθε ~20 μέρες περίπου καθαρίζω τους σωλήνες και τα σφουγγάρια από το φίλτρο, γιατί πέφτει αρκετά η ροή.

Τα σαλιγκάρια, όπως είπε και ο sarpijk, χωρίς να τα πειράζω ο πληθυσμός τους είναι σε λογικά επίπεδα!

Καλό βράδυ!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-07-18, 20:44
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180707_170026_800x543.jpg
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  326,0 KB

Ημέρα κηπουρικής !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κοινωνικό φυτεμένο Τάκης Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 317 14-01-18 18:06
κοινωνικό φυτεμένο goku1 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 29 17-01-17 19:41
120 λτ Κοινωνικό Φυτεμένο VITO Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 6 25-04-12 18:02
Μικρό 40 λίτρων κοινωνικό aspygr Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 3 17-11-10 01:50
Κοινωνικό φυτεμένο 120 lt nikosm1 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 15 05-12-09 12:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14418 seconds with 14 queries