Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-08, 00:59
Το avatar του χρήστη domenico
domenico Ο χρήστης domenico δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2008
Περιοχή: δήμος μίκρας-θεσσαλονικη
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή Καινούργιο μονομαχοενυδρείο!

Λοιπον...έχω ενα 30λιτρο ενυδρείο με εσωτερικό φίλτρο και θερμοστάτη και σκέφτομαι να βάλω μέσα ένα μονομάχο. Έχω ακούσει οτι είναι εωδιαφέροντα ψάρια και ότι εκτιμούν τον ιδιοκτήτη τους. Δεδομένου το ότι το ενυδρείο μου είναι μικρό κατέφυγα στη λύση της αγοράς ενος μονομάχου. Στο μαγαζί όπου αγόραζα ψάρια στο παρελθόν (quico mega pet) έχουν μόνο ένα είδος μονομάχων...έχω ακούσει ότι υπάρχουν ένα σωρό...ξέρετε που μπορώ να βρώ εδω στη θεσσαλονίκη? Επίσης έχετε κατι να μου προτείνεται για τη καλύτερη ζωή του ψαριού? Σας ευχαριστώ πολύ. Το σάιτ σας τα σπάει......
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-08, 01:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από domenico Εμφάνιση μηνυμάτων
...Επίσης έχετε κατι να μου προτείνεται για τη καλύτερη ζωή του ψαριού?...
Να μαλακωσεις το πολυ σκληρο νερο της θεσσαλονικης.

ΥΓ μονο στο ενυδρειο σου ετσι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-08, 12:32
Το avatar του χρήστη domenico
domenico Ο χρήστης domenico δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2008
Περιοχή: δήμος μίκρας-θεσσαλονικη
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μαλακωσεις το πολυ σκληρο νερο της θεσσαλονικης.
ok...θα ζητήσω σήμερα κάποι φαρμακο απο το πετ σοπ

ΥΓ μονο στο ενυδρειο σου ετσι?
Χα! το κατάλαβα...βέβαια μακάρι να γινόταν κάτι γενικώς αλλά...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-08, 12:38
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Αλλαξε το νερο της Μακεδονιας αν μπορεις παω να πιω νερο και μου καθετε στον λεμο...Ο λεμος μου καταγετε απο το Rio negro και πινει μονο μαλακο και οξινο νερο !!!Γι αυτο αναγκαζομαι και αγοραζω νερο ''Τυρφέξ''

Περα απο την πλακα μαλακωσε το νερο οπως πολυ σωστα ειπε ο προλαλισαν και βαλε και μερικα ευκολα φυτακια να νιωθει ανετα...Αφησε και μια περιοχι χωρις καθολου φυτα για σπριντ
Εχει σε αγγελιες μονομαχους απο αναπαραγωγες που προτιμω τα ψαρια να ειναι απο αναπαραγωγες χομπυστα και οχι απο πετσοπ μεσα στα ποτηρια σαν να ειναι παπαρουνες...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26537
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-08, 12:59
Το avatar του χρήστη domenico
domenico Ο χρήστης domenico δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2008
Περιοχή: δήμος μίκρας-θεσσαλονικη
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ....θα το κοιτάξω! έχεις να μου προτείνεις κάποια φυτά? επίσης θέλω να βάλω ταπετσαρία στο ενυδρείο..τι λες?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-08, 13:32
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Εγω θα σου προτεινα ceratophyllum demersum,limnophyla sessiliflora,vesicularia dubyana,hygrophyla polysperma και καμια ανουμπια και πιστευω εισαι μια χαρα...
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-09-08, 13:36
Το avatar του χρήστη domenico
domenico Ο χρήστης domenico δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2008
Περιοχή: δήμος μίκρας-θεσσαλονικη
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

ευχαριστώ και πάλι. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο φάρμακο για το στρώσιμο του νερού? Για τη ταπετσαρία τι λες?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-09-08, 13:56
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γεια! Για το νερο του μονομαχου σου μπορεις να κανεις προετοιμασια με τυρφη του νερου της αλλαγης απο την προηγουμενη μερα. Οσο για το background, απεφυγε το μαυρο φοντο. Εγω χρησιμοποιω αφισα. Δες να παρεις μια ιδεα απο το δικο μου..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-09-08, 13:59
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αφηρημενος Συγνωμη, να και η εικονα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  bettatank.jpg
Εμφανίσεις:  327
Μέγεθος:  158,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-09-08, 23:41
Το avatar του χρήστη domenico
domenico Ο χρήστης domenico δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2008
Περιοχή: δήμος μίκρας-θεσσαλονικη
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

πολύ όμορφο ενυδρείο...και το ψαρακι γλυκούλι! το θέμα είναι ότι το ενυδρείο ήταν άδειο οπότε δεν έχω νερό... έχω δει μια ταπετσαρία με φυτά...μάλλον αυτή θα πάρω!
-------------------------
τελικά σήμερα πήγα στο πετ σοπ και πηρα ένα υγρο (tetra aqua SafeStart) για να δημιουργήσω βακτήρια στο νερό. Επίσης πήρα ένα κορμό(αληθινό), και ένα διακοσμητικό καστράκι(με κρυψώνα για το ψαράκι)!!! Πήρα και ενάμιση κιλό χαλίκι...για φυτά ρώτησα αυτά που μου προτείνατε αλλά δεν είχε...μου είπε θα φέρει απο βδομάδα! Τους μονομάχους τους είδα. Ήταν για λύπηση μεσα στα ποτηράκια του καφέ! Δεν κουνιόντουσαν καθόλου. Είρθε και μια φίλη μου για να πάρει έναν και της πρότεινα να αγοράσε έναν απο τους 2 που είχαν σε ενυδρείο. Ο υπάλληλος λέει ''τόσοι μονομάχοι είναι στα ποτηράκια, του ενυδρείου θέλεις?''...τσαντίστηκα και του είπα πως εγώ δεθα αγόραζα μονομάχο απο ποτηράκι και ότι είναι για λύπηση εκει που τα έχουν. Μου λέει ''έχεις δίκιο αλλα δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς!'' ... όσο για το κορμό να τον βράσω? έτσι μου είπαν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη domenico : 01-09-08 στις 23:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-09-08, 00:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
... Εγω χρησιμοποιω αφισα. Δες να παρεις μια ιδεα απο το δικο μου..
Χαχαχα ποια αφισα?
Ζουγκλα ειναι μεσα.


-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από domenico Εμφάνιση μηνυμάτων
....Επίσης πήρα ένα κορμό(αληθινό), και ένα διακοσμητικό καστράκι(με κρυψώνα για το ψαράκι)!!! ..... όσο για το κορμό να τον βράσω? έτσι μου είπαν...
Το ξυλο δεν εφτανε?
Εγω δεν θα εβαζα μεσα "ξενα" διακοσμητικα.

Για το ξυλο ενα ζεστο ντουζ με σκετο νερο με πιεση φτανει.
Αν δεν καθεται στον πατο του ενυδρειου ή θα το "πατικωσεις" με κατι να καθεται ή θα το βαλεις σε ενα κουβα με νερο για καμια εβδομαδα, (ο κουβας να μην εχει ερθει σε επαφη ποτε με απορρυπαντικα, μπορεις να χρησιμοποησεις τον κουβα που κανεις αλλαγη νερου) αλλιως μια σακουλα με νερο.
Θα αλλαζεις το νερο καθε μερα με φρεσκο, στο τελος θα το αφησεις σε νερο με αντιχλωριο για λιγο.

Τα "βακτηρια" που πηρες ειναι οκ αλλα θα κανεις οτι λενε οι οδηγιες ακριβως και θα κανεις μετρησεις αμμωνιας , νιτρωδων και μετα στο τελος νιτρικων για να επιβεβαιωσεις οτι στρωθηκε.

Το χαλικι ελπιζω να μην ειναι ασβεστολιθικο (και ανεβασει κι αλλο τις τιμες). μπορεις να κανεις το τεστ με το ακουαφορτε, ριξε σε λιγο χαλικι κι αν αφριζει ειναι ασβεστολιθικο.
Προσοχη με το χημικο, ειναι καυστικο, αν εισαι ανηλικος φωναξε ενα μεγαλυτερο να σε βοηθησει.
Το χαλικι που θα κανεις το τεστ, το πετας μετα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 02-09-08 στις 00:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-09-08, 00:31
Το avatar του χρήστη domenico
domenico Ο χρήστης domenico δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2008
Περιοχή: δήμος μίκρας-θεσσαλονικη
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

οκ...σε ευχαριστώ για τη βοήθεια! το χαλίκι σε περίπτωσει που είναι ασβεστολυθικό υπάρχει πρόβλημα. Δηλαδή να το πετάξω? Για το ξύλο θα κάνω ότι μου είπες... Μου είπαν για μισό απιονισμένο και μισο νερό βρύσης για μαλακό νερό... τι λες? Να πάρω πεχαμετρικό χαρτί? Σε περίπτωσει που οι τιμές δεν είναι οι επιθυμητές ρίχνω κάποιο φάρμακο μέσα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-09-08, 01:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από domenico Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ...σε ευχαριστώ για τη βοήθεια! το χαλίκι σε περίπτωσει που είναι ασβεστολυθικό υπάρχει πρόβλημα. Δηλαδή να το πετάξω? Για το ξύλο θα κάνω ότι μου είπες... Μου είπαν για μισό απιονισμένο και μισο νερό βρύσης για μαλακό νερό... τι λες? Να πάρω πεχαμετρικό χαρτί? Σε περίπτωσει που οι τιμές δεν είναι οι επιθυμητές ρίχνω κάποιο φάρμακο μέσα?
Το χαλικι οταν το αγορασες ζητησες χαλαζιακο ή απλα ειπες χαλικι?
Αν δεν διευκρινησες δεν εχει ευθυνη το καταστημα.
Αν δεν το εχεις ανοιξει ομως πιστευω θα σου το αλλαξει. (βλακεια, αν δε το ανοιξεις πως θα κανεις το τεστ?)
Αν ζητησες χαλαζιακο και σου εδωσε ασβεστολιθικο, μπαινεις και συ στη λιστα των "απατημενων" ψαροκαμμενων
Το πας πισω και του λες οτι εκανε λαθος να σου δωσει αλλο χαλαζιακο ή ουδετερο.
Αν εχεις μονομαχοενυδρειο (αληθεια ποσα λιτρα?) ειναι καλη λυση αφου τα λιτρα της αλλαγης δεν ειναι πολλα.
Αν εχεις πχ 20 λιτρα νερο και αλλαζεις το 6 καθε εβδομαδα τα 3 αν βαζεις απιονισμενο δεν ειναι πολυεξοδο (ενα 4λιτρο κανει 65 λεπτα περιπου στο lidl).
Βρες και κλαδεματα ευκολων φυτων απο συνχομπιστες και βαλε μεσα.

ΥΓ το φιλτρο να χτυπαει στο τζαμι με καποιο τροπο να σπαει η ροη για να μη σηκωνει κυμα στο ενυδρειακι.

Υγρο τεστ αμμωνιας πρεπει να εχεις και μετα για οικονομια (αν και αν τα βαλεις κατω μακροπροθεσμα πιο ακριβα ειναι) στικ για τα υπολοιπα.
Φαρμακα για το νερο (εκτος του αντιχλωριου) μη βαζεις μεσα.
Βρισκε και εξαλειφε την αιτια του προβληματος.
Κανα υγρο λιπασματακι για τα φυτα με ιχνοστοιχεια πχ seachem flourish, λιγο οργανικο ανθρακα seachem excel και καλιο (seachem potassium) δεν κανουν κακο.
pH buffers μη βαζεις γιατι αλλα φτιαχνουν κι αλλα χαλανε με αυτα.
Αν βρισκεις δηλητηρια (αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα) με αλλαγες νερου και ενα ευχελαιο που λενε, το λυνεις.
-------------------------
Τη ροη να προσεξεις να μη σηκωνει κυμα, δεν ειναι καλο για μονομαχους.
Φτιαξε καποια πατεντα να σκαει το νερο στο τζαμι.
πχ εκανα μια με λαστιχο 12/16 που του ανοιξα τρυπες και το εφαρμοσα στην εξοδο του εσωτερικου φιλτρου.
Στη ακρη του εβαλα λιγο κομμενο λαστιχο για να βουλωνει και να κοβει τη ροη τοσο οσο χρειαζεται για να κανει και κυκλο το νερο στο ενυδρειο.

Φωτο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 02-09-08 στις 01:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μονομαχοενυδρείο...βιοτοπικό; chemical mac Bettas 48 27-06-08 17:56
Καινούριο μονομαχοενυδρείο panagiotis265 Bettas 19 25-04-08 18:36
Μονομαχοενυδρείο χρειάζετε βοηθεια... PeLeCaN Bettas 16 24-02-08 08:34
Θαλασσινό ... Μονομαχοενυδρείο? Kotsos Θαλασσινό νερό - Γενικά 39 29-12-07 23:12
Καινούργιο μονομάχοενυδρείο dimitrisgiannoulakis Bettas 18 21-03-07 10:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05637 seconds with 16 queries