Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-05-21, 02:57
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Κοινωνικό με φυτά - Rio 180

Καλησπέρα σας,

είπα να σας παρουσιάσω και εγώ το ενυδρείο μας στην τελική μορφή του πια μετά από διάφορες αλλαγές.

Πληροφορίες Ενυδρείου

Διαστάσεις: 100 cm Χ 55 cm Χ 41 cm Jewel Ριο 180
Όγκος: 180 Lt
Κατηγορία: Κοινωνικό
Φυτά:Anubia Barteri, Anubia Barteri var Nana, Valisneria Gigantea, Cryptocoryne, Microsorum Pteropus, Κερατόφυλο, Cordyline Red edge (κατόπιν εορτής εμαθα ότι κανονικά είναι για Terrarium, το αφηνουμε όσο αντέξει)
Ψάρια / ¶λλα είδη:,2 Dwarf Gourami +2 Cobalt Blue Gourami, 2 Pterophylum Scalare, 2 Pepper Corydoras, 2 SAE, 3 Golden Barbs, 2 Female Mollys, 1+3 Platys, 2 Electric Blue Ramirezi, 2 Ancistrus, 6 Zebra Danio, 3 Female Bettas, 2 Apple Snails, 1 Zebra Snail, κάπου κρύβονται και 3-4 γαρίδες,
Διακοσμητικά υλικά: Λεπτό Χαλίκι, κομμάτια Mopani και Driftwood, Σιδερόπετρες

Φωτισμός:2*17W LED της JUWEL (ότι είχε το ενυδρείο, LED Day +LED Nature)
Διάρκεια φωτισμού: 8 Ώρες (16:00-24:00)
Φιλτράρισμα: Εσωτερικό Φίλτρο Jewel
Θερμοστάτης: Jewel 200 W
Θερμοκρασία: 24C
Αεραντλία: Hailea ACO-6603
Λίπανση: Sera Florena (όποτε θυμηθώ)
Τεστ Sticks: API

Αλλαγές νερού μέχρι τώρα 1 φορά το μήνα 40% εφόσον οι μετρήσεις είναι όλες πολύ καλές και όλα βαίνουν καλώς...
Αλλαγές υλικών φίλτρου όπως προβλέπετε στο manual της Juwel.

Να σημειώσω πως είμαι αρκετά νέος στον χώρο, μόλις 6 μήνες και όλα ξεκίνησαν από αυτό εδώ http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622333227 που γύρισα μια μέρα στο σπίτι και το βρήκα στον πάγκο.

Tο είχε προμηθευτεί η σύζηγος για την κόρη που ζητούσε pet, μετά ζήλεψε ο γιός οπότε είπα πρεπει να παρουμε ενυδρείο...

Κατέληξα λοιπόν αρχικά σε ένα 60άρι τις Hailea που ήταν και οικονομικό και αρχίσαμε να προσθέτουμε και φυτά, μετά θέλανε όμως και άλλα ψαράκια, τι και αν έλεγα δεν πρέπει τελικά πήραμε κάποια λίγα που τουλάχιστον αντεχανε σε χαμηλότερης θερμοκρασίας νερό κοντά στους 19 που είχε το νερό στο ενυδρείο μιας και δεν είχαμε θερμοστάτη, οπότε μπήκαν και 3 Golden Barbs
kai 4-5 Zebra Danio,

Τελικά η πρώτη μας αυτή απόπειρα είχε το εξής αποτέλεσμα
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622333227
και τα πήγαινε μια χαρά ώσπου τίγκαρε από φυτά (είχε μπει και ενα mother plant Microsorum Pteropus που δεν το έχω σε φωτό στο 60αρι) και μπήκε τελικά και θερμαντήρας και τότε άρχισε να μου την δίνει το καπάκι με τους υδρατμούς και τα χρυσόψαρα που χαλαγαν συχνα την διακόσμιση , όλα αυτά σε 2 μήνες

εκεί λοιπόν αποφασίστηκε ότι δεν μας κάνει το 60αρι και να πάμε σε μεγαλύτερο, τα χρυσόψαρα να μείνουν μέσα μαζί με τα τροπικά μέχρι να βρεθεί λύση (βρέθηκε τελικά και ησυχάσαμε εφτιαξα λιμνούλα στο μπαλκόνι και θα γράψω και γιαυτή ξανά) και τελικά απόφασίσαμε να πάμε στα 180 λίτρα ως μαξ όριο λόγο σημείου τοποθέτησης.

Προμηθευτίκαμε λοιπον το Rio 180 και μετέφερα ότι είχα στο 60 για αρχή μέσα σε αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622333227
σε λίγο διάστημα εξελίχθηκε και προστεθηκαν κι'άλλες πετρες και φυτά και εφτασε σε αυτή τη μορφή σύντομα
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622333227
Μου άρεσαν πολύ οι σιδερόπετρες όπως βλέπετε οπότε σκέφτόμουν διάφορα, έφτιαξα μέχρι και σπηλιά λαξεύοντας μεγάλη πέτρα με τον τροχό και μαρμαρόδισκο έχωντας αυτό το αποτέλεσμα
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622333227

για να κλείσουμε για την ώρα να πω πως σε διάστημα 6 μηνών και διαβάζωντας διάφορες πληροφορίες και απόψεις έχουμε φτάσει σε αυτό το αποτέλεσμα http://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1622333234 , το οποίο είναι αρκετά μπερδεμένο από ψαροσύνθεση (πρεπει να ακούμε και λίγο και τα παιδια, δεν αποδέχομαι μόνο ότι είναι εντελώς απαγορευτικό) αλλά με κάποιον περίεργο τρόπο λειτουργει χωρίς προβλήματα (τουλάχιστον όχι κάτι εμφανές στην όποια δικιά μου γνώση και εμπειρία), σιγουρα θα μπορούσε να είναι και καλύτερα αλλά θα δούμε στο μέλλον.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  first intro.jpg
Εμφανίσεις:  513
Μέγεθος:  38,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  proti apopeira 60l.jpg
Εμφανίσεις:  563
Μέγεθος:  104,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  metafora sto 180.jpg
Εμφανίσεις:  473
Μέγεθος:  44,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  exelixi prosthikes.jpg
Εμφανίσεις:  490
Μέγεθος:  66,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  teliko.jpg
Εμφανίσεις:  445
Μέγεθος:  65,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  diy spilia.jpg
Εμφανίσεις:  469
Μέγεθος:  75,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-21, 13:31
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Πολυ καλο το οτι πηρες μεγαλύτερο ενυδρείο. Διαφωνω με την ψαροσυνθεση θεωρω οτι εχεις κανει επιλογη πολλων ειδων απο διαφορετικές ηπείρους και με διαφορετικές ανάγκες. Πιο φυσικο περιβάλλον θα ειχες με λιγότερο ειδη μεσα σε μεγαλύτερους αριθμούς.

Τα φυτα φαίνονται μια χαρα!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-05-21, 16:03
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ωραίο ενυδρείο, πολύ όμορφη η εικόνα του! Tο έχεις καθαρό και τακτοποιημενο!

Φίλε μου η ψαροσυνθεση θέλει διορθώσεις. Κατ αρχήν μπράβο σου που τόσο σύντομα έκανες τη μετάβαση σε ένα πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο.

Εχεις ψαράκια που είναι ασύμβατα μεταξύ τους, με διαφορετικές ανάγκες σε ph, σκληρότητες και θερμοκρασία. Πχ οι μονομάχοι μπαίνουν μόνοι τους, τα golden barb είναι ημιτροπικα και θέλουν πιο χαμηλές θερμοκρασίες συγκριτικά με τα αγγελοψαρα και τα gourami. Barbs και σκαλαρια ζουν καλύτερα σε πιο μεγάλες ομάδες. Τα γατόψαρα και τα ram χρειάζονται μαλακό ph, τα Molly και τα platy υψηλό ph. Διάβασε τα προφίλ των ψαριών, δυστυχώς τα περισσότερα δεν ταιριάζουν.

Το εσωτερικό φίλτρο της juwel είναι απο τα καλύτερα, αλλά σε ένα ενυδρείο σαν το δικό σου δε μπορεί να σε καλύψει για τόσα πολλά ψάρια. Μερικά μεγαλώνουν και πολύ. Χρειάζεσαι δυνατή βιολογία. Θεωρώ πως είναι απαραίτητη η αγορά εξωτερικού φίλτρου.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τη διάταξη των υλικών του φίλτρου? Έχεις μόνο σφουγγάρια ή περιλαμβάνονται και οι κασετίνες με τα cirax και amorax? Αν έχεις μόνο σφουγγάρια, πρέπει οπωσδήποτε να προσθέσεις κεραμικά υλικά όπως είναι η οικονομική ελαφρόπετρα, το siporax, το substrate pro κτλ.

Πολύ σημαντικό, αλλαγή νερού μια φορά το μήνα σε τόσο φορτωμένο με ψαρηδες ενυδρείο δεν γίνεται. Κάθε βδομάδα οπωσδήποτε.

Δεν αναφέρεις πουθενά τιμές παραμέτρων, γράφεις πως κάνεις με sticks... Δυστυχώς είναι αναξιόπιστα, αν μπορείς βρες υγρά τεστ για νιτρικά και αμμωνία. Αν έχεις τη δυνατότητα, το Master kit της Api έχει τα πάντα και συμφέρει.

Έχεις κάνει πολύ καλή προσπάθεια και είναι πραγματικά όμορφο το ενυδρείο. Οι επισημάνσεις γίνονται πολύ φιλικά, όλοι ξεκινήσαμε με αστοχίες. Φαίνεται πως έχεις διάθεση για πολύ ωραία πράγματα στο χόμπι. Το εξωτερικό φίλτρο νομίζω πως πρέπει να είναι η επόμενη κίνηση σου.

Καλή συνέχεια εύχομαι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-05-21, 19:10
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παιδιά οι υποδείξεις είναι πάντα δεκτές και πάντα υπό συζήτηση, κανένα πρόβλημα.

Η ψαροσύνθεση είναι περίεργη το ξέρω, πιο πολύ στο ότι είναι δύσκολο με τόσα είδη μέσα στο ίδιο ενυδρείο να εχεις νορμάλ συμπεριφορές, σίγουρα κάποιο θα ενοχλήσει το άλλο.
Η ιχθυοφόρτωση σαν πλυθησμός ψαριών φαίνετε μεγάλη αλλά τα ψαρια είναι επιλεγμένα να είναι όλα μικρής αναπτυξης, εκτός από τα Σκαλάρια και τα SAE όλα τα υπόλοιπα παραμένουν σχετικά μικρά ή δεν ζουν και πολλά χρόνια. Ούτε με ενδιαφέρει τόσο το ζευγάρωμα, ορατό πχ και από τα Gourami που εχω μόνο αρσενικά και ας κυνηγιούνται αρκετά, γιατί δεν άρεσαν τα θυληκά αχρωμα στην γυναίκα

Το ξέρω επίσης πως θα ήταν καλύτερα σε κάποια είδη να είναι μεγαλύτερος ο αριθμός των ψαριών το οποίο θα εμφανίσει και πιο σωστές συμπεριφορές στα ψάρια όπως π.χ τα Golden Barbs που σίγουρα είναι καλό να είναι πάνω από 5-6 αλλα όταν αγοράστηκαν είχαμε το μικρό ενυδρείο και αγοράστηκαν για την δυνατότητα τους να μπουν και σε νερό από 16 βαθμούς και πάνω μιας και δεν είχαμε θερμοστάτη, αλλά ούτε και χώρο, αλλά τώρα και ενώ έχουν μεγαλώσει εγώ δεν θέλω να τα διώξω και της γυναίκας τελικά δεν της αρέσουν τόσο, μου λέει συνέχεια να τα βγάλω και να τα βάλω στην λίμνη με τα χρυσόψαρα όσο αντέξουν, αλλά φυσικά δεν θέλω.

Τέτοια θέματα λοιπόν ναι ισχύουν αλλά όχι και ότι είναι εντελώς εκτός συνθηκών κάποια (αποψη μου μόνο βασισμένη σε αυτά που διαβάζω, σωστά ή λάθος)...ακόμα και τα Electric Blue Ramirezi δεν είναι εκτός...
PH εχω 7,5 και με βάση τις "ψαροβάσεις" είναι οκ από 6,5-8 ph
οι Ancistrus sp3 είναι εντός επίσης μέχρι 7,5ph οκ, τα Pepper Cory σε πολλές βάσεις είναι λίγο εκτός σε άλλες είναι οκ, αλλά οι επιβεβαιώσεις τουλάχιστον 2 ενυδρειομάγαζων με εκαναν να βάλω 2 ακόμα και στο ψιλο χαλικάκι,ας μην έχω άμμο....ως νέο στο χώρο θα μπορούσε τότε να με πει κάποιος ευκολόπιστο μόνο.
Για τα Scalaria ίσως έχετε το πιο μεγάλο δίκιο στο θέμα μαλακού νερού αλλά και πάλι μου είπαν δεν θα εχουν θέμα και βλέπω κιόλας μια καλή αναπτυξη και ωραία κινητικότητα.
Αααα κάτι ακόμα, τα 3 bettas δεν είναι αρσενικά, Θυληκά είναι και τα 3 γι'αυτό δεν έχουν θέμα, με κανένα ψάρι, (τα 2 μάλιστα τα πήρα όταν ήταν πολύ μικρούλια) αντιθέτως πάρα πολλές φορές κολυμπουν πλάι πλάι με διάφορα άλλα σαν να τα αντιγράφουν, κάποια από αυτά είναι και τα Gourami, και άλλες φορές αντιγράφουν την κίνηση του Ramirezi, αργές μικρές κινήσεις και παρατηρητικά, λες και είναι επιστάτες

Anyway στο θέμα φίλτρου, δεν σκοπεύω να βάλω εξωτερικό, σκόπος ήταν να παραμείνω με αυτό που έχει και κάνει καλή φίλτρανση (δεν θέλει και η σύζηγος με τίποτα), γιαυτό και επιλέχθηκε το συγκεκριμένο ενυδρείο. είναι το Juwel Bioflow M με τα πολλά σφουγγάρια και τα κενά για optional Amorax/Phorax... δηλαδή,
Biopad, Biocarb, Nitrax, BioPlus Coarse, Cirax και εξτρα Siporax σε σακουλάκι στο κενό ανάμεσα. 2x BioPlus Fine

Στις αλλαγές νερού τα καθαρίζω όλα όσα παραμένουν με το νερό που θα πετάξω από το ενυδρείο και στο νέο νερό γίνετε προετοιμασία με αντιχλώριο Biotopol Plus και 1-2 ώρες μετα βάζω και εξτρα βακτήρια Sera Bio Nitrivec (για έξτρα βοήθεια στη βιολογία)... αν εμφανιστεί θέμα εννοείτε θα επανεξετάσω το χρονικό διάστημα αλλαγών.

Ο μετρήσεις με τα API Test Sticks είναι σταθερές από την αρχή μιας και πέρασα όλα τα υλικά του φίλτρου που είχα στο 60άρι μέσα σε αυτό της Juwel και είχε μπει και το Bioboost στην αρχή, όχι μόνο μικρή ποσότητα μπόλι δηλαδή, εξού και η υπαρξη του Siporax μέσα στο φίλτρο. όπως και τα σχεδόν 60 λιτρα νερού που είχα στο πρώτο ενυδρείο μπήκαν αυτούσια μέσα στο 180 στην αρχή μεταφέροντας όλη την βιολογία οπου και αν υπήρχε από το παλιό στο νέο οπότε το στρώσιμο ολοκληρώθηκε πολύ γρήγορα.
γενικός είναι σταθερα: PH-7,5 / KH-80ppm /GH-180ppm / NO2-0 / NO3-0

Είναι στο πρόγραμμα να προμηθευτώ υγρά τεστ στο επόμενο διάστημα μιας και ως πρώην ανίδεος επέλεξα για αρχή τα test stripes αλλά όσο αναξιόπιστα αν είναι και αυτά, αν δείχνουν 0 τότε είναι ακόμα και στην χειρότερη μικρός αριθμός και όχι 80ppm ας πούμε και να τρέχουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-21, 20:13
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Αν καταλαβα σωστά, στηρίζεις τη βιολογία σου κυρίως στα σφουγγάρια. Έχεις και siporax αν διάβασα καλά. Οκ. Με τόσα ψαράκια και εφόσον δεν προτίθεσαι να βάλεις εξωτερικό φίλτρο, χρειάζεται τακτική παρακολούθηση.

Ειδικά όταν μιλάμε για ένα σχετικά νεοστημενο ενυδρείο.

Εγώ θα ένιωθα πιο ασφαλής αν αντικαθιστουσα τα σφουγγάρια με κεραμικό υλικό. Η βιολογία που αναπτύσσεται στην πορώδη επιφάνεια των κεραμικών είναι ασύγκριτα μεγαλύτερη. Όχι μονομιάς αλλαγή όλα, μην καταστραφεί η βιολογία. Ενα σφουγγάρι κάθε μήνα. Θα κρατούσα μόνο τα 2 μπλε, συν το ενυδρειακο βαμβάκι που αλλάζει κάθε βδομάδα. Το μαύρο παρκάρισμα σε ντουλάπι για ώρα ανάγκης (ποτέ να μη σου χρειαστεί).

Διακρίνω έναν εφησυχασμο απο μέρους σου. Εσύ ξέρεις καλύτερα απο τον καθένα τι βλέπεις στο ενυδρείο σου . Αν βλέπεις τα ψαράκια ζωηρά και να συμβιώνουν απροβληματιστα, όλα καλά! Την άποψη μου περί συμβατότητας των ψαριών την εξέφρασα.

Να μου επιτρέψεις να σε διορθώσω! Οι υποδείξεις είναι επιθετικός και παρεξηγησιμος προσδιορισμος. Εδώ απλώς ανταλλάσουμε πληροφορίες και προτάσεις, μια κοινότητα που έχει το ίδιο μεράκι.

Κάνε μια παρουσίαση και για τη λίμνη, να δούμε τους άλλους ψαρηδες!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-21, 20:36
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

ΝΟ3 στο μηδέν με τόσα ψάρια σε στρωμένο ενυδρείο το βλέπω από πολύ δύσκολο έως εντελώς ακατόρθωτο. Και μόνο με το εσωτερικό φίλτρο του Rio; Δεν παίζει..
Μάλλον είναι μια ακόμα απόδειξη ότι τα sticks μετρούν ότι νά'ναι.

Επίσης το ΝΟ3 είναι κατι που χρειάζεται στα φυτά, σε ένα ποσοστό από 5 μέχρι 30 περίπου κρίνεται απαραίτητο να υπάρχει αφού τρέφονται από αυτό..

Αν δεν μπορείς να πάρεις άμεσα υγρά τεστς ώστε να μετρήσεις σωστά τις παραμέτρους, θα ήταν ιδανικό να πας λίγο από το νερό σου σε ένα petshop να σου κάνουν μια μέτρηση να πάρεις μια πιο σωστή εικόνα πριν αρχίσουν τα προβλήματα.

Θεωρώ κι εγώ ότι έχεις αρκετά ψαράκια μέσα και ναι μεν τώρα τα βλέπεις όλα καλά, μεγαλώνοντας όμως ίσως κάποια θα αρχίσουν να έχουν πρόβλημα με τον "χώρο" που τους αφήνουν οι συγκάτοικοί τους.
Μην ξεχνάς επίσης ότι όσο μεγαλώνει ένα ψάρι τόσο περισσότερο και συντομότερα "λερώνει" τον χώρο του. Πχ τα Ancistrus, σαν χρυσόψαρα λερώνουν τα άτιμα όταν φτάσουν σε ένα σεβαστό μέγεθος..

Αργά η γρήγορα θα τα βρει σκούρα και το ίδιο το φίλτρο σου, η προσθήκη ενός εξωτερικού που θα τρέχει παράλληλα από την απέναντι πλευρά μάλλον θα γίνει σύντομα μονόδρομος αν κρατήσεις όλα αυτά τα ζωντανά μέσα.

Κατά τα υπόλοιπα όλα μια χαρά, μην αμελήσεις μόνο τις μετρήσεις όσο είναι ακόμα νωρίς.!


Edit: τώρα που διάβασα ξανά τα "άτομα" που έβαλες από κάθε είδος να προσθέσω και αυτό. Τα Corys θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 6 (για να μην πω 7-8..) για να αισθανονται καλά, τα SAE τουλάχιστον 3 (με 2 που έχεις θα δεις συντομα το δυνατό να κάνει μπούλινγκ στο αδύναμο και μακροχρόνια θα υπάρχουν και συνέπειες στην υγεία του..), είμαι βέβαιος ότι κάποια ακόμα είδη θέλουν επίσης συμπλήρωμα σε άτομα ώστε να αισθανονται όμορφα μεγαλώνοντας χωρίς στρες..

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι κάτι δεν πάει καλά με την ψαροσύνθεσή σου ακόμα κι αν όλα τώρα δείχνουν πολύ αρμονικά..
Θέλει το απαραίτητο ψάξιμο πριν επιλέξεις τι είδος ψαριού θα προσθέσεις σε ένα ενυδρείο, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ενυδρείο (με όποιο περιορισμό στα λίτρα του) και ένα παραπάνω όταν μιλάμε για "Κοινωνικό" ενυδρείο. Η αρμονική συνύπαρξη αρκετών ειδών δεν είναι πάντα το μόνο ζητούμενο. Παίζει ρόλο και το πόσο άνετα αισθάνεται το κάθε άτομο μεμονωμένα η με το κοπάδι που απαιτεί να βρίσκεται δίπλα του ώστε να ζει χαρούμενο και υγιές όσο αυτό μεγαλώνει..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη makis206 : 30-05-21 στις 20:53
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-05-21, 01:19
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης Ps Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν καταλαβα σωστά, στηρίζεις τη βιολογία σου κυρίως στα σφουγγάρια. Έχεις και siporax αν διάβασα καλά. Οκ. Με τόσα ψαράκια και εφόσον δεν προτίθεσαι να βάλεις εξωτερικό φίλτρο, χρειάζεται τακτική παρακολούθηση.

Ειδικά όταν μιλάμε για ένα σχετικά νεοστημενο ενυδρείο.

Εγώ θα ένιωθα πιο ασφαλής αν αντικαθιστουσα τα σφουγγάρια με κεραμικό υλικό. Η βιολογία που αναπτύσσεται στην πορώδη επιφάνεια των κεραμικών είναι ασύγκριτα μεγαλύτερη. Όχι μονομιάς αλλαγή όλα, μην καταστραφεί η βιολογία. Ενα σφουγγάρι κάθε μήνα. Θα κρατούσα μόνο τα 2 μπλε, συν το ενυδρειακο βαμβάκι που αλλάζει κάθε βδομάδα. Το μαύρο παρκάρισμα σε ντουλάπι για ώρα ανάγκης (ποτέ να μη σου χρειαστεί).

Διακρίνω έναν εφησυχασμο απο μέρους σου. Εσύ ξέρεις καλύτερα απο τον καθένα τι βλέπεις στο ενυδρείο σου . Αν βλέπεις τα ψαράκια ζωηρά και να συμβιώνουν απροβληματιστα, όλα καλά! Την άποψη μου περί συμβατότητας των ψαριών την εξέφρασα.

Να μου επιτρέψεις να σε διορθώσω! Οι υποδείξεις είναι επιθετικός και παρεξηγησιμος προσδιορισμος. Εδώ απλώς ανταλλάσουμε πληροφορίες και προτάσεις, μια κοινότητα που έχει το ίδιο μεράκι.

Κάνε μια παρουσίαση και για τη λίμνη, να δούμε τους άλλους ψαρηδες!

Εχω και Cirax στην δική του συσκευασία και ας είναι μισόγεμάτο το κουτάκι (εψαχνα τρόπο να το ανοίξω να βάλω κι άλλα μέσα αλλά δεν τα κατάφερα) και Ciporax σε σακουλάκι σε τριπλάσια ποσότητα κεραμικού υλικού από τον περιέκτη του Cirax.
Ποια 2 μπλέ λες? τα 2 Fine ? και να αντικαταστήσω πχ το Coarse με κεραμικό υλικό και αυτο? καλή ιδέα. το Nitrax πάντως δεν το βγάζω, έχει μέσα του και ταμπλέτες για τα νιτρικά, αυτό και αν βοηθάει, το Βιοcarb δεν είναι και τόσο χοντρό αλλά κάτι θα κάνουμε.

Εφησυχασμός δεν υφίστατε, ολα τα λαμβάνω υπόψιν μου, αλλα πιο πολυ πχ μπορεί να με προβληματίσει η επιθετικότητα ενός ψαριού παρά τα υπόλοιπα αφού βλέπω αυτή τη ζωντάνια και καλή συμπεριφορά (κατα πλειοψηφία).
εχω χάσει πχ.1 Gourami πρόσφατα που του έκαναν ξαφνικά επίθεση άγρια τα 2 θυληκά Molly (1 Black Lyretail, 1 Marble Lyretail) και το τραυμάτισαν με 7-8 δαγκωματιές αλλά το έβλεπαν τα πιτσιρικια και δεν μπορούσαν να κανουν κάτι μεχρι να ερθω κανα μισάωρο πιο μετά και να το βγάλω σε μια καραντινούλα που έχω φτιάξει,αλλά δεν άντεξε ούτε 1 ώρα, ενώ ήταν ολα μαζί αρμονικά 3 μήνες. Ευτυχώς μόνο αυτό ήταν το σοβαρό, και τα εχω υπο παρακολούθηση, αν δω περιεργη συμπεριφορά ξανα, θα φύγουν χάρισμα (αυτά τα διάλεξε η σύζηγος )

Η λιμνούλα έρχεται λείαν συντόμως...δεν πρόλαβα σήμερα, πριν λίγο τελείωσα με εναν ολικό καθαρισμό όλου του Sump-καταράκτη και συμπλήρωμα νερού από εξάτμιση.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΟ3 στο μηδέν με τόσα ψάρια σε στρωμένο ενυδρείο το βλέπω από πολύ δύσκολο έως εντελώς ακατόρθωτο. Και μόνο με το εσωτερικό φίλτρο του Rio; Δεν παίζει..
Μάλλον είναι μια ακόμα απόδειξη ότι τα sticks μετρούν ότι νά'ναι.

Επίσης το ΝΟ3 είναι κατι που χρειάζεται στα φυτά, σε ένα ποσοστό από 5 μέχρι 30 περίπου κρίνεται απαραίτητο να υπάρχει αφού τρέφονται από αυτό..

Αν δεν μπορείς να πάρεις άμεσα υγρά τεστς ώστε να μετρήσεις σωστά τις παραμέτρους, θα ήταν ιδανικό να πας λίγο από το νερό σου σε ένα petshop να σου κάνουν μια μέτρηση να πάρεις μια πιο σωστή εικόνα πριν αρχίσουν τα προβλήματα.

Θεωρώ κι εγώ ότι έχεις αρκετά ψαράκια μέσα και ναι μεν τώρα τα βλέπεις όλα καλά, μεγαλώνοντας όμως ίσως κάποια θα αρχίσουν να έχουν πρόβλημα με τον "χώρο" που τους αφήνουν οι συγκάτοικοί τους.
Μην ξεχνάς επίσης ότι όσο μεγαλώνει ένα ψάρι τόσο περισσότερο και συντομότερα "λερώνει" τον χώρο του. Πχ τα Ancistrus, σαν χρυσόψαρα λερώνουν τα άτιμα όταν φτάσουν σε ένα σεβαστό μέγεθος..

Αργά η γρήγορα θα τα βρει σκούρα και το ίδιο το φίλτρο σου, η προσθήκη ενός εξωτερικού που θα τρέχει παράλληλα από την απέναντι πλευρά μάλλον θα γίνει σύντομα μονόδρομος αν κρατήσεις όλα αυτά τα ζωντανά μέσα.

Κατά τα υπόλοιπα όλα μια χαρά, μην αμελήσεις μόνο τις μετρήσεις όσο είναι ακόμα νωρίς.!


Edit: τώρα που διάβασα ξανά τα "άτομα" που έβαλες από κάθε είδος να προσθέσω και αυτό. Τα Corys θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 6 (για να μην πω 7-8..) για να αισθανονται καλά, τα SAE τουλάχιστον 3 (με 2 που έχεις θα δεις συντομα το δυνατό να κάνει μπούλινγκ στο αδύναμο και μακροχρόνια θα υπάρχουν και συνέπειες στην υγεία του..), είμαι βέβαιος ότι κάποια ακόμα είδη θέλουν επίσης συμπλήρωμα σε άτομα ώστε να αισθανονται όμορφα μεγαλώνοντας χωρίς στρες..

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι κάτι δεν πάει καλά με την ψαροσύνθεσή σου ακόμα κι αν όλα τώρα δείχνουν πολύ αρμονικά..
Θέλει το απαραίτητο ψάξιμο πριν επιλέξεις τι είδος ψαριού θα προσθέσεις σε ένα ενυδρείο, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ενυδρείο (με όποιο περιορισμό στα λίτρα του) και ένα παραπάνω όταν μιλάμε για "Κοινωνικό" ενυδρείο. Η αρμονική συνύπαρξη αρκετών ειδών δεν είναι πάντα το μόνο ζητούμενο. Παίζει ρόλο και το πόσο άνετα αισθάνεται το κάθε άτομο μεμονωμένα η με το κοπάδι που απαιτεί να βρίσκεται δίπλα του ώστε να ζει χαρούμενο και υγιές όσο αυτό μεγαλώνει..
Για τα SAE δεν ήξερα για 3, 2 έχω από την αρχή μαζί, σχεδόν 6 μήνες τωρα, και τα πάνε πολύ καλά, δεν ξέρω φυλλο, μπορεί να είναι και ζευγάρι γιατί αρκετές φορές βλέπω παιχνίδι μεταξύ τους.

Για τα cory το ξέρω ότι θέλει παραπάνω, αλλά βάλαμε 2 δοκιμαστικά λόγω του χαλικιού, μηπως και δεν την παλέψουν, αλλά βλέπω καθαρίζουν αβερτα, δεν τα ενοχλεί κανενα αλλο ψάρι εκτός από 1... μάντεψε...το 1 Ancistrus...δεν τα αφήνει σε χλωρό κλαρί όταν πλησιάζουν κοντά του, για δευτερόλεπτα μόνο, τους τραβάει 1 κυνήγι 20-30 πόντους και σταματάει αλλά αυτό το κάνει και στο άλλο Ancistrus, και σιγά σιγά βλέπω και στα 2 να βγαίνουν μουστάκια στην μύτη οπότε μάλλον μπλέξαμε με 2 Αρσενικά Bristlnose εξού και το ψιλοκυνήγι....μα καλά πόσο να λερώσουν και στο μέλλον 10-12 πόντους τελικό μέγεθος θα έχουν.

παντως τα φυτά πάνε τούμπανο, οι Valisneries φτάσανε 1,40μ και σκοτίνιαζαν τα άλλα ώσπου άρχισα να κόβω μήκος φύλων και ξύλωμα κάποιων δρομέων.
μέχρι και η Anoubia άνθισε, το κερατόφυλο το εχω κλαδέψει 3 φορές και τα ρίχνω στην λίμνη...μόνο το Microsorum έχει αρχίσει σε κάποια παλιά φύλλα κάποιες μαύρες κυλίδες, ίσως να θέλει λίγο λίπασμα.
και σίγουρα δεν τους κανω καθόλου καλό με την αεραντλία να δουλεύει 24/7, να σημειώσω πως δεν χρησιμοποιώ CO2, και γενικότερα έχω μείνει σε φυτά που δεν θέλουν φυτεμα και υποστρώματα και τα σχετικα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη digital_illusion : 31-05-21 στις 01:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-05-21, 06:27
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Για τα SAE να σου πω ότι μάλλον αυτό το παιχνίδι που παρατηρείς είναι η αρχή του μπούλινγκ που σου έλεγα, ρίξε λίγο την προσοχή σου σε αυτά την ώρα που ταΐζεις.. το ίδιο νόμιζα κι εγώ με τα 2 που είχα μέχρι που διαπίστωσα ότι το δυνατό SAE έφτασε σε σημείο να μην αφήνει το αδύναμο να φάει από την τροφη που έριχνα! Συνεχές κυνηγητό μέχρι που το αδύναμο άρχισε να τρομάζει και να κρύβεται στα φυτά κάθε φορά που έπεφτε φαγητό στο ενυδρείο. Τελικά τα χάρισα σε φίλο με αρκετά SAE σε 240άρι ενυδρείο για να αποφύγω το κακό με το πιο αδύναμο ψαράκι. Σήμερα και τα δυο τους ζουν κανονικά χωρίς τέτοιες συμπεριφορές παρέα με το κοπαδάκι τους.

Όσον αφορά τα Ancistrus ναι, είναι διαβόλοι όταν προσπαθούν να αποκτήσουν τον χώρο τους. Ευτυχώς έχεις μεγάλο ενυδρείο και λογικά δεν θα χρειαστείς να βγάλεις τον ένα αρσενικό αφού υπάρχει χώρος να διαλέξει ο καθένας τους, υπό πιο φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε να προσθέσεις και τουλάχιστον 4 θηλυκά για τα 2 αρσενικά βέβαια αλλά οκ, δεν ψάχνονται όλοι για αναπαραγωγές. Εναλλακτικά θα μπορούσες να αλλάξεις κάποια στιγμή τον ένα τους με κάνα δυο θηλυκά - θέλουν και κρυψωνες τύπου "σωλήνα" για να κάνουν την αναπαραγωγή τους βέβαια - άλλο κεφάλαιο αυτό.

Χαίρομαι για τα φυτά, ελπίζω να συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά! Είναι κι ένας δείκτης ότι υπάρχουν επαρκή Νιτρικά (ΝΟ3) στο νερό σου ασχέτως του τι δείχνουν τα στικς. Θα πρέπει να τα παρακολουθήσεις με σωστή μέτρηση όμως μην ξεφύγουν στον αριθμό, πράγμα όχι ιδιαίτερα δύσκολο με τόσα ψάρια και "φτωχή" σχετικά φίλτρανση. Και δεν έχεις και τοοοοσα πολλά φυτά που θα μπορούσαν να απορροφηθούν άμεσα. Είσαι όμως αρκετά οκ θα έλεγα.
Να ξέρεις που βρίσκεσαι βρε αδερφέ. Να βλέπεις σε πόσες μέρες ανεβαίνουν αυτά τα ποσοστά και να κάνεις τις απαραίτητες αλλαγές νερού όταν εκείνα ξεφεύγουν..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-05-21, 09:41
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Δε θυμάμαι τα ονόματα των σφουγγαριων, στο δικό μου rio τα έβγαλα απο την περίοδο που έκανα στρώσιμο. 2015. Κράτησα το χοντροτρυπο και ένα πιο ψιλό μπλε.

¶σε αυτό που έχει τις ταμπλέτες για τα νιτρικά, εφόσον το θέλεις. Και ένα χοντροτρυπο (fine όπως λες, δε ξέρω πως λέγεται) και στουμπωσε τον κάδο με όσο κεραμικό υλικό χωράει. Η χωρητικότητα του φίλτρου είναι τούμπανο για βιολογία, αν την αξιοποιήσεις σωστά. Δε μπορώ να πω το ίδιο και για την αντλία (4 καμένες αυτά τα χρόνια).

Πάντως για το εξωτερικό φίλτρο, ελπίζω κάποια στιγμή να ευοδωθουν οι συνθήκες (ψήσιμο συζύγου) και να το ξανασκεφτεις. Έχει σε τιμές χώμα μεταχειρισμένα, ενώ και τα καινούρια δεν κοστίζουν πολύ.

Πρέπει να μεριμνήσεις για τα υγρά τεστ, όπως έγραψε και ο Μάκης, να έχεις ένα οδηγό τι συμβαίνει στο ενυδρείο σου. Μακριά απο υγρά τεστ Sera θα σε συμβούλευα. Της Api είναι πολύ καλά.

Θα σου πω απο τη δική μου εμπειρία, αυτό που διαπίστωσα στην πορεία των χρόνων. 2 μεγαλούτσικα κοπάδια είναι ασύγκριτα καλύτερο θέαμα απο το να έχεις πολλά είδη 2-3 ατόμων. Αρμονία, κίνηση, σωστές συμπεριφορές. Και το μάτι ξεκουράζεται καλύτερα όταν παρατηρείς το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-06-21, 00:47
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης Ps Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε θυμάμαι τα ονόματα των σφουγγαριων, στο δικό μου rio τα έβγαλα απο την περίοδο που έκανα στρώσιμο. 2015. Κράτησα το χοντροτρυπο και ένα πιο ψιλό μπλε.

¶σε αυτό που έχει τις ταμπλέτες για τα νιτρικά, εφόσον το θέλεις. Και ένα χοντροτρυπο (fine όπως λες, δε ξέρω πως λέγεται) και στουμπωσε τον κάδο με όσο κεραμικό υλικό χωράει. Η χωρητικότητα του φίλτρου είναι τούμπανο για βιολογία, αν την αξιοποιήσεις σωστά. Δε μπορώ να πω το ίδιο και για την αντλία (4 καμένες αυτά τα χρόνια).

Πάντως για το εξωτερικό φίλτρο, ελπίζω κάποια στιγμή να ευοδωθουν οι συνθήκες (ψήσιμο συζύγου) και να το ξανασκεφτεις. Έχει σε τιμές χώμα μεταχειρισμένα, ενώ και τα καινούρια δεν κοστίζουν πολύ.

Πρέπει να μεριμνήσεις για τα υγρά τεστ, όπως έγραψε και ο Μάκης, να έχεις ένα οδηγό τι συμβαίνει στο ενυδρείο σου. Μακριά απο υγρά τεστ Sera θα σε συμβούλευα. Της Api είναι πολύ καλά.

Θα σου πω απο τη δική μου εμπειρία, αυτό που διαπίστωσα στην πορεία των χρόνων. 2 μεγαλούτσικα κοπάδια είναι ασύγκριτα καλύτερο θέαμα απο το να έχεις πολλά είδη 2-3 ατόμων. Αρμονία, κίνηση, σωστές συμπεριφορές. Και το μάτι ξεκουράζεται καλύτερα όταν παρατηρείς το ενυδρείο.
Ε μα πόσο πια να το αλλάξω? για να καταλάβεις, δες το σχεδιάγραμμα, αντε να παίρνει 1 μικρό σακουλάκι ακόμα στην θέση του Fine σφουγγαριού (νούμερο 7) που είναι στην έξοδο του νερού και η juwel λέει πως και αυτά τα 2 παρέχουν χώρο στα βακτήρια για αποίκηση. Αριστερά είναι το setup που λέει η Juwel και εγώ λέχω μετακινήσει (με κόκκινα βέλη)τα σφουγγάρια, το πράσινο είναι για τα νιτρικά, το τελικό αποτέλεσμα τι έχω κάνει φαίνετε στο δεξί σχήμα. http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1622500641

Η μη χρήση εξωτερικού φίλτρου δεν οφείλετε σε θέμα χρημάτων, και τσαμπα να μου το δώσουν δεν θα το βάλω, δεν θέλω να βγεί το νερό εκτός ενυδρείου, μειώνω όσο γίνετε τις πιθανότητες διαρροής ή λάθους, που θα μου προκαλέσει μεγάλες ζημιές σε όλα τα ξύλινα έπιπλα δίπλα στο ενυδρείο, ήδη την γλιτώσαμε 1 φορά χωρίς συνέπειες, μόνο με 20-25 λιτρα χυμένα στο χαλί (ευτυχώς απορόφησε όλο το νερο και δεν αφησε να πάει στα άλλα γυρω) με το πρώτο ενυδρείο με το φιλτρο τύπου καταράκτη που είχε και βρισκόταν διπλα στο ανοιγμα που βγαίναν τα καλώδια του φιλτρου και του θερμοστάτη, φούσκωσε το ενυδρειακό βαμβάκι τις πρωινές ώρες ξημερώματα και ξεβρύσηζε το νερό σαν συντριβανάκι και κύλαγε από τα καλώδια έξω. περισσότερο βλακεία δικιάμου στην τοποθέτηση αλλα πλέον όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Juwel Bioflow.jpg
Εμφανίσεις:  397
Μέγεθος:  67,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-06-21, 00:58
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα SAE να σου πω ότι μάλλον αυτό το παιχνίδι που παρατηρείς είναι η αρχή του μπούλινγκ που σου έλεγα, ρίξε λίγο την προσοχή σου σε αυτά την ώρα που ταΐζεις.. το ίδιο νόμιζα κι εγώ με τα 2 που είχα μέχρι που διαπίστωσα ότι το δυνατό SAE έφτασε σε σημείο να μην αφήνει το αδύναμο να φάει από την τροφη που έριχνα! Συνεχές κυνηγητό μέχρι που το αδύναμο άρχισε να τρομάζει και να κρύβεται στα φυτά κάθε φορά που έπεφτε φαγητό στο ενυδρείο. Τελικά τα χάρισα σε φίλο με αρκετά SAE σε 240άρι ενυδρείο για να αποφύγω το κακό με το πιο αδύναμο ψαράκι. Σήμερα και τα δυο τους ζουν κανονικά χωρίς τέτοιες συμπεριφορές παρέα με το κοπαδάκι τους.

Όσον αφορά τα Ancistrus ναι, είναι διαβόλοι όταν προσπαθούν να αποκτήσουν τον χώρο τους. Ευτυχώς έχεις μεγάλο ενυδρείο και λογικά δεν θα χρειαστείς να βγάλεις τον ένα αρσενικό αφού υπάρχει χώρος να διαλέξει ο καθένας τους, υπό πιο φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε να προσθέσεις και τουλάχιστον 4 θηλυκά για τα 2 αρσενικά βέβαια αλλά οκ, δεν ψάχνονται όλοι για αναπαραγωγές. Εναλλακτικά θα μπορούσες να αλλάξεις κάποια στιγμή τον ένα τους με κάνα δυο θηλυκά - θέλουν και κρυψωνες τύπου "σωλήνα" για να κάνουν την αναπαραγωγή τους βέβαια - άλλο κεφάλαιο αυτό.

Χαίρομαι για τα φυτά, ελπίζω να συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά! Είναι κι ένας δείκτης ότι υπάρχουν επαρκή Νιτρικά (ΝΟ3) στο νερό σου ασχέτως του τι δείχνουν τα στικς. Θα πρέπει να τα παρακολουθήσεις με σωστή μέτρηση όμως μην ξεφύγουν στον αριθμό, πράγμα όχι ιδιαίτερα δύσκολο με τόσα ψάρια και "φτωχή" σχετικά φίλτρανση. Και δεν έχεις και τοοοοσα πολλά φυτά που θα μπορούσαν να απορροφηθούν άμεσα. Είσαι όμως αρκετά οκ θα έλεγα.
Να ξέρεις που βρίσκεσαι βρε αδερφέ. Να βλέπεις σε πόσες μέρες ανεβαίνουν αυτά τα ποσοστά και να κάνεις τις απαραίτητες αλλαγές νερού όταν εκείνα ξεφεύγουν..
Κατανοητά όλα, ερώτηση σχετικά με τα Corydoras που δεν έχω ξεδιαλύνει, τα 6-7 ατομα πρέπει να το ίδιο είδος? πχ πρέπει να είναι 6-7 pepper cory ή μπορεί να είναι και πχ, 2 πεππερ,2-3 panda, 2-3 sterbai κτλ. υποθέτω όλα πχ pepper αφού έχω pepper ε?
και Ramirezi στα Rio 180 που είναι 1μ * 40cm μπορεί να μπει και δεύτερο ζευγάρι πχ ή κάποιο German blue ramirezi ζευγάρι? τι όριο παίζει εκεί?
βασικά αν εμφανίσουν επιθετικότητα πάλι προς τα Gourami τα Molly θα πάρουν πόδι, και σκέφτομαι αν έπεζε να συμπληρώσω κάποια, αλλά δεν ξέρω ακόμα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-06-21, 01:28
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Τα δύο 7αρια του σχεδιαγραμματος θα τα άλλαζα με siporax. Κρατάς το πράσινο και το μπλε στο 5. Το μαύρο δε το χρειάζεσαι κάτω απο το filter wool. Μια ταπεινή πρόταση.

Χωρίς εξωτερικό φίλτρο (απολύτως σεβαστός ο λόγος όπως το θέτεις), δε μπορώ να σκεφτώ πως θα συντηρήσει η βιολογία όλα αυτά τα ψάρια. Δε μιλάμε για αρσενικά guppy και neon tetra. Όταν φτάσουν σε τελικά μεγέθη κάποια απο αυτά, οι ρύποι θα είναι μη διαχειρισιμοι, θα κάνει μπραφ το φίλτρο. Έχεις ένα αξιοπρεπεστατο εσωτερικό φίλτρο, μέχρι εκεί.. Για αυτό εστιάζω στην αναδιάταξη των υλικών, για κάπως πιο δυνατή βιολογία.

Λυπάμαι που θα στο πω, αλλά με την υπάρχουσα ψαροσυνθεση, δε βλέπω πως θα αποφύγεις τα προβλήματα στο μέλλον. Διαβάζω στο τελευταίο σου ποστ, πως θέλεις να προσθέσεις και άλλα ψάρια. Εκεί εστιάζεις τους προβληματισμούς σου. Οκ..

Μακάρι να διαψευστώ... Υγρά τεστ και πιο συχνές αλλαγές νερού αν μπορείς, τουλάχιστον.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-06-21, 05:53
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Όπως στα λέει ο Γιάννης είναι, το ίδιο προσπαθώ να σου δείξω κι εγώ.
Έχεις ήδη πολλά ψάρια μέσα και μάλιστα σε κάποια από αυτά τα είδη που επέλεξες, δεν έχεις το απαραίτητο "κοπάδι" (ίδιου με εκείνα φυσικά είδους ) που "απαιτούν" κατά μια έννοια ώστε να ζήσουν οσο πιο αρμονικά γίνεται.

Με πιο απλά λόγια, κανονικά θα έπρεπε άμεσα να προσθέσεις κάποια άτομα (ώστε να καλύψεις από άποψης στρεσαρίσματος μερικά είδη ψαριών που επέλεξες), σε ένα ενυδρείο όμως που ήδη είναι σχεδόν υπερφορτωμένο από ψάρια.

¶ρα θα έπρεπε να σκέφτεσαι πως θα αφαιρέσεις πρώτα αρκετά από εκείνα που βρίσκονται ήδη μέσα, ώστε να καλύψεις (με σωστά σε αριθμό κοπάδια) όσο καλύτερα γίνεται τα είδη που θα αποφασίσεις να κρατήσεις στο τέλος..

Γι αυτό που ρώτησες για τα Corydoras θεωρώ ότι ναι, χρειάζονται ακριβώς το ίδιο με αυτά είδος χωρίς όμως να το έχω ψάξει σε βάθος αυτό.
Πιστεύω ότι δεν μπορούν να αισθανθούν σαν "κοπάδι" τους τα Corys άλλου είδους ακόμα κι αν βρίσκονται όλη μέρα δίπλα δίπλα.
Ας επιβεβαιώσει ή ας διορθώσει αν κάποιος ξέρει περισσότερα επ αυτού.

Αν θες τόσα πολλά ψάρια μέσα στο ενυδρείο σου θα πρέπει να αποβάλεις τη φοβία για το εξωτερικό φίλτρο. Αν βοηθάει, να σου πω ότι έχω Rio 125 που έτρεχε για πάνω από 8 χρόνια με 2 εξωτερικά Eheim 2213 (είχα αφαιρέσει το εσωτερικό του) και δεν είχα ποτέ ίχνος διαρροής. Πλέον τα αντικατέστησα με ένα Eheim Pro 4+ 350 (θηρίο για το ενυδρείο μου) επειδή ήθελα τον ένα "χώρο" του επίπλου για μπουκαλα Co2.

Μην τα φοβάσαι, όλος ο κόσμος τα δουλεύει χρόνια χωρίς τα προβλήματα που πέρασες - από δικό σου όμως όπως είπες σφάλμα.
Σεβαστό όμως και το να μην το θες. Φρόντισε έστω να μην επιβαρύνεις τόσο το εσωτερικό με συνθήκες που δεν μπορεί να διαχειριστεί.
Κι αν τώρα σου φαίνεται ότι το κάνει καλά, έρχεται ο καιρος που τα ψάρια μεγαλώνουν κι αλλάζει δραματικά το πράγμα..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-06-21, 16:59
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Μακη και Γιάννη, παρεξηγήσατε

οι ερωτήσεις ως προς τα κοπάδια δεν έγιναν για να συμπληρώσω στα υπάρχοντα ψάρια κι' άλλα ακόμα για να διορθώσω ποσότητες.
Ρώτησα για διάφορα είδη για να δω πια μπορώ να διορθώσω ως προς τον πλυθησμο βελτιώνωντας το αποτέλεσμα εμφανισιακά και λειτουργικά, συμπεριφορικά...ωστε να δω πια μπορω να διώξω...πχ όπως ανέφερα ήδη τα Molly έχουν αρχίσει και μου την δίνουν και κατ'επέκταση πιθανότατα και το χαρεμάκι Platy γιατί τελικά μπορεί να έχουν ωραία χρώματα αλλα το μόνο που βλέπουμε είναι 1 αρσενικό να κυνηγά συνεχώς τα θυληκά για αναπαραγωγή o Flash Gordon 1 και το αυτό
για τα υπόλοιπα σταδιακά...

όσο για την φίλτρανση, η σκέψη που αναφέρει ο Γιάννης μου ακούγετε πιο υλοποιήσιμη άμεσα (με μια αλλαγή μόνο νομίζω, αφαιρώντας μονο το 1 7άρι απο την στήλη...αν βγάλω και το άλλο δεν θα έχει καθόλου συγκράτηση σωματιδίων και όλη η μπίχλα της βιολογίας θα φεύγει ελεύθερη προς το ενυδρείο και θα αιωρούνται όλα, η Juwel δείχνει αυτό https://www.juwel-aquarium.de/out/pi...trom(11)-l.png ) χωρίς να διαταράξω την "ησυχία μου"
-------------------------
Και τώρα που παρατήρησα καλά την φωτό κατάλαβα πως ήδη απο την βιολογία με αυτο που έχω κάνει φεύγει αφιλτράριστο (ως προς τα σωματίδια) νερό έξω απο την μέση, επομένως θέλει καμια πατεντούλα με μισό κάθετο σφουγγάρι να φιλτράρουμε και στην μέση τα μικροσωματίδια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη digital_illusion : 01-06-21 στις 16:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-06-21, 17:54
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Αρχίζουμε και το κάνουμε λύσσα το θέμα με τα ζωντανά

Εν ολίγοις... Δίνεις platy και molly, που ουτως ή άλλως δεν σε συγκινούν. Κάνουμε ωραία αρχή, το έχουμε! . Επίσης πρέπει να φύγουν οι μονομαχινες. Απορώ αν προλαβαίνουν να φάνε με τόσα γρηγορότερα ψάρια που έχεις εκεί μέσα.Τα bettas δεν έχουν καμία δουλειά σε κοινωνικό ενυδρείο. Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων και προϋποθέσεων

Τα αγγελοψαρα θέλουν μεγαλύτερη ομάδα, στα λίτρα σου χωρίς εξωτερικό φίλτρο δεν δύναται να μείνουν. Τα ξεχνάς. Το ίδιο και τα golden barbs. Ψάρια που ζουν στους 20 και βγάλε δεν ταιριάζουν με τροπικά είδη.

Ξεκινα με αυτά, να ανασανει λίγο το ενυδρείο. Και στην πορεία διορθώνεις τους αριθμούς των άλλων ψαρηδων. Όλα τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα.

ΥΓ Στο αλλο θέμα με τη λίμνη που έχεις "κεντήσει" με την κατασκευή, μόνο να υποκλιθω μπορώ. Εδώ μας έχεις "δυσκολέψει" να βρούμε τη χρυση τομή με τη ψαροσυνθεση Πιστεύω πως θα κάνεις τις απαιτούμενες κινήσεις. Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-06-21, 19:44
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης Ps Εμφάνιση μηνυμάτων
Απορώ αν προλαβαίνουν να φάνε με τόσα γρηγορότερα ψάρια που έχεις εκεί μέσα.Τα bettas δεν έχουν καμία δουλειά σε κοινωνικό ενυδρείο. Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων και προϋποθέσεων
στο θέμα φαγητού θα σου λύσω απορία...οι δικές μας μονομαχίνες είναι η μετεμψυχωση του Flash Gordon την ώρα του ταίσματος...δεν υπάρχουν λέμε ... ή πολύ απλά τις έχει κόψει η πείνα και τρέχουν κόντρες με τα Zebra Danio


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης Ps Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ίδιο και τα golden barbs. Ψάρια που ζουν στους 20 και βγάλε δεν ταιριάζουν με τροπικά είδη.
Η γυναίκα μου λέει να τα βγάλω στην λίμνη αλλά τα λοιπάμε να τα αφήσω να ψοφήσουν το χειμώνα, δεν ξέρω και πόσο θα πέσει η θερμοκρασία το χειμώνα...τόσους μήνες στρώσανε χαρακτήρα και τώρα είναι υποδειγματικά σε συμπεριφορά, έχουν γίνει εκεί πορτιέριδες στην σπηλια τύπου γέφυρα, είναι η περιοχή τους και ενώ τον πρώτο μήνα, το Γενάρη, τσιμπαγαν και καμια ουρά, τώρα απλά κόβουν καμια βόλτα παρέα και κανα παιχνίδι ζευγαρώματος, τα έχω πιάσει σε βίντεο, και από όσο καταλαβαίνω είναι 2 θυληκά και 1 αρσενικό και τα θυλικά είναι τουμπανο από αυγά...εχω δεθεί μαζί τους 24 βαθμούς κρατάω στο ενυδρείο πάντως.

Θα δούμε...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-06-21, 20:25
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Χαχα Flash Gordon και πορτιερηδες. Τι να σου πω, παρακολουθα τις superhero γιατί ενδέχεται κάποια στιγμή να γίνει τιτανομαχία με τα γκουραμια και όποιος μείνει όρθιος (αν ψάξεις άρθρα θα καταλάβεις τι εννοώ). Για τα golden barbs σε νιώθω (έχω 2 κοπάδια barb στο ίδιο ενυδρείο και είναι μεγάλοι αλήτες, ειδικά τα tiger).

Θα έβγαζα αγγελοψαρα και τα ζωοτόκα οπωσδήποτε σε πρώτη φάση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
90l κοινωνικό lenticular Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 8 27-10-19 12:55
εύκολα φυτά και δύσκολα φυτά mikrosaquaristas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 27-04-11 08:55
Πρόβλημα με φυτά...φυτά σουρωτήρι Nodas.K Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 14-06-10 16:54
strahos-Vassiliki (κοινωνικό με φυτά) Strahos Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 54 30-03-08 18:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11562 seconds with 16 queries