Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-09-17, 18:55
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή Παράμετροι νερού στη διατήρηση ψαριών

Μελετώντας επιλογές ψαροσύνθεσης για να δω τι ψάρια θα βάλω στο ενυδρείο μου όπου υπάρχει ο περιορισμός συνθηκών "νερού βρύσης", και έχοντας κατά νου μία πρόταση που μου έγινε, θα ήθελα γνώμες σχετικά με το πόσο εφικτό είναι να διατηρηθούν ψάρια σε συνθήκες νερού διαφορετικές από αυτές που προτείνονται ως ιδανικές.

Αναφέρομαι σε ψάρια που έχουν γεννηθεί σε εκτροφείο και/ή έχουν περάσει μεγάλο διάστημα της ζωής τους σε συνθήκες διαφορετικές από αυτές που θεωρητικά προβλέπονται. Μπορώ για παράδειγμα να κρατήσω επιτυχημένα σε νερό βρύσης ένα είδος ψαριού που θέλει μαλακό νερό αν γνωρίζω οτι έχει περάσει μεγάλο μέρος της ζωής του σε παρόμοιο νερό με το δικό μου? Μπορεί ένα είδος ψαριού να προσαρμοστεί και να ζήσει σύμφωνα με το προσδόκιμο ζωής του σε "λάθος" συνθήκες νερού?

Σημ. τα παραπάνω αφορούν σε συνθήκες νερού όπως σκληρότητα και ph. Θεωρούμε οτι θα υπάρχει επαρκής φίλτρανση, τακτικές αλλαγές νερού και θερμοκρασίες όπως αυτές που θεωρητικά προβλέπονται.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-09-17, 19:17
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Η άποψη μου είναι πως όχι. Οι απαιτήσεις κάθε είδους είναι "γραμμένες" στο dna του και έχουν διαμορφωθεί μέσα στους αιώνες εξέλιξης και προσαρμογής σε συγκεκριμμένες συνθήκες του βιότοπου που ζουν.
Για να μην παρεξηγηθώ για το απόλυτο της παραπάνω άποψης θεωρώ ότι τα ψάρια του γλυκού νερού είναι ανθεκτικά σε περιοδικές μεταβολές των παραμέτρων (πράγμα που συμβαίνει στη φύση τις περιόδους των αλλαγών σε κάθε εποχή -βροχοπτώσεις/ξηρασία/αλλαγή θερμοκρασίας κλπ) αλλά όχι σε απότομες ούτε βέβαια μόνιμες, που θα έχουν επιπτώσεις είτε άμεσα θανατηφόρες είτε μεσοπρόθεσμες (ασθένειες, μείωση διάρκειας ζωής κλπ).
Οι χομπίστες έχουμε υποχρέωση απέναντι στα ζωντανά μας, να τα διατηρούμε σε όσο το δυνατό πιο εναρμονισμένες παραμέτρους μ' αυτές που ζουν στον βιότοπο τους,
πράγμα που θα μας ανταμείψει με την μακροημέρευση τους χωρίς ασθένειες, φυσική συμπεριφορά και χρώματα, όπως και πετυχημένες αναπαραγωγές
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-09-17, 09:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Και εγω την ίδια άποψη έχω με τον Κλεόβουλο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-09-17, 14:53
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

εγώ έχω λίγο διαφορετική άποψη Εδώ ένα παλιότερο thread με το ίδιο θέμα συζήτησης, όπου ακούγονται πολλές απόψεις αν θελεις να διαβάσεις:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83531
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-09-17, 17:49
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Θα το διαβάσω οπωσδήποτε, όλες οι γνώμες μετράνε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-09-17, 18:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ έχω λίγο διαφορετική άποψη Εδώ ένα παλιότερο thread με το ίδιο θέμα συζήτησης, όπου ακούγονται πολλές απόψεις αν θελεις να διαβάσεις:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83531
Γιάννη εσύ είσαι επιστήμονας που μελετά αυτές τις διαδικασίες και μας δίνεις τα φώτα και τη γνώση σου.
Ωστόσο σ' αυτό το θέμα που συζητάμε μπορεί να έχουν γραφτεί μελέτες και να έχουν διατυπωθεί απόψεις αλλά δεν υπάρχει, όπως αναφέρεις και κάπου, μια γενίκευση για όλα τα είδη ούτε πιστεύω υπάρχει, προς το παρόν τουλάχιστον, μια ανατροπή των δεδομένων τέτοια που να επιτρέπει εμάς σαν χομπίστες να μην παίρνουμε υπόψη μας τις παραμέτρους στην φύση ακόμα κι όταν φιλοξενούμε ψάρια εκτροφής.
Θα συμφωνούσα ότι δεν είναι απαραίτητο να πιάνουμε τις απόλυτες τιμές αλλά έστω να τις προσεγγίζουμε και το βασικό, να αποφεύγουμε τις απότομες αλλαγές.
Πάντως έχουμε πολλά ακόμη να μάθουμε.........
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-09-17, 23:24
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Εγώ έχω ίδια άποψη με τον Γιάννη εκτός και αν πρόκειται για "άγρια ψάρια" και όχι εκτροφής .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-09-17, 15:20
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Διαβάζοντας τις παραπάνω απόψεις αλλά και τη συζήτηση στο link που έβαλε ο Γιάννης δε μπορώ να μη ρωτήσω... Αν βρω ψάρια μαλακού νερού τα οποία έχουν γεννηθεί ή/και ζήσει εξολοκλήρου σε νερό βρύσης τι θα ήταν προτιμότερο:

α) να τα κρατήσω σε νερό βρύσης αφού έχουν ζήσει σε αυτό και πιθανόν έχουν προσαρμοστεί
β) να τα γυρίσω σε συνθήκες μαλακού νερού όπως αυτό έχει περάσει στο dna τους

Στην πρώτη περίπτωση πάω κόντρα στο dna και στις προτιμήσεις του είδους και συνεχίζω να διατηρώ τα ψάρια στις συνθήκες που έχουν μάθει (?) να ζουν. Στη δεύτερη περίπτωση ακολουθώ τις επιταγές της φύσης αλλά υποβάλλω τα ψάρια σε αλλαγή με το μαλακό νερό να είναι (?) πλέον ξένο σε αυτά αφού δεν έχουν ζήσει σε αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-09-17, 19:13
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Και εγώ πιστεύω ότι μπορούν να ζουν ψάρια εκτροφείου σε πολύ διαφορετικές παραμέτρους νερού ,από ότι ζουν στα νερά στους βιότοπους τους Έχω φίλο που εκτρέφει δίσκους σε 8,2 ;ΡΗΓΑ και άλλον Τανγκανίκα σε 7.2 ...Δεν λέω ότι έτσι να τα κάνουμε ,αλλά δεν είναι και θέσφατο,ειδικά σε νησιά ,που έχουν ιδιαιτερότητες .....
-------------------------
Μάνο σχεδόν όλα τα ψάρια ,όταν ζουν στα νερά τους ,γίνονται πιο δραστήρια και έχουν πολύ πιο έντονα τα χρώματα τους .Καλό είναι να πλησιάζουμε τις παραμέτρους .Τα παραδείγματα μου είναι,αν δεν υπάρχει άλλη λύση .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ : 04-09-17 στις 19:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-09-17, 01:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβάζοντας τις παραπάνω απόψεις αλλά και τη συζήτηση στο link που έβαλε ο Γιάννης δε μπορώ να μη ρωτήσω... Αν βρω ψάρια μαλακού νερού τα οποία έχουν γεννηθεί ή/και ζήσει εξολοκλήρου σε νερό βρύσης τι θα ήταν προτιμότερο:

α) να τα κρατήσω σε νερό βρύσης αφού έχουν ζήσει σε αυτό και πιθανόν έχουν προσαρμοστεί
β) να τα γυρίσω σε συνθήκες μαλακού νερού όπως αυτό έχει περάσει στο dna τους

Στην πρώτη περίπτωση πάω κόντρα στο dna και στις προτιμήσεις του είδους και συνεχίζω να διατηρώ τα ψάρια στις συνθήκες που έχουν μάθει (?) να ζουν. Στη δεύτερη περίπτωση ακολουθώ τις επιταγές της φύσης αλλά υποβάλλω τα ψάρια σε αλλαγή με το μαλακό νερό να είναι (?) πλέον ξένο σε αυτά αφού δεν έχουν ζήσει σε αυτό.
Αναλογως το ψαρι και το ποσες γενιες ειναι σε νερο βρυσης. (αν και οταν ειναι πολλες γενιες χωρις μπολιασμα απο αγρια ψαρια, συνηθως δεν μπορεις να κανεις και τιποτα ιδιαιτερο να καλυτερεψεις την κατασταση, αφου βγαινουν αρρωστιαρικα τα ζωα).

Συνηθως λειτουργει καλα κατι αναμεσα στο α και β, αρκει να γινει σταδιακα.
Πχ ψαρια που ζουν τωρα σε 8 πεχα ενω στη φυση ζουν σε 5-7, τα πας σταδιακα σε 7 και προχωρας βλεπωντας τα αποτελεσματα. Συνηθως ενα 6.5-7.0 ειναι καλο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παράμετροι νερού για δίσκους; panos tsokas Δίσκοι 25 06-09-11 20:02
Παράμετροι νερού... QS-Plan Tanganyika 1 23-02-11 19:10
Παράμετροι νερού για Tanganyika kostasz87 Tanganyika 7 13-02-11 12:53
Παράμετροι νερού MEROULA Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 14-04-08 21:02
Παράμετροι νερού Cristos Γλυκό νερό - Γενικά 3 26-01-05 13:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04970 seconds with 15 queries