Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-18, 10:22
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Το πρωτο μου ενυδρείο-Μεσογειακο/ Ηλεκτρισμός στο νερο

Γεια σας παιδια, παρακολουθώ το φορουμ αρκετο καιρο, αλλα ειναι το πρωτο μου ποστ εδω.
Επιτέλους εφτιαξα το πρωτο μου ενυδρείο, το οποίο ειναι μεσογειακο, με ολους τους οργανισμούς και βράχους-αμμο/χαλικι συλλεγμενους απο ενα σημειο και καθαρη παραλια εδω στη Κέρκυρα π μενω.
Εφτιαξα φιλτρο και ολα τα υπολοιπα και το άφησα να δουλεύει, το νερο ξεθολωσε και ολα καλα. Εριξα μεσα 3 σαλιγκαρια και εναν αχινο κ ηταν μια χαρα, και υστερα ςριξα μια μικρη μωβ μεδουσα που ειχα πιασει. Κολυμπούσε μια χαρα και τη ταιζα γαρίδα λεπτη αποξηραμενη λιωμενη σε ενα ποτηρακι με νερο απο το ενυδρείο με πιπετα "ψεκαζωντας" τη κατω απο τα πλοκαμια της και ετρωγε (μπορεις να δεις το στομαχι που γεμιζει, με το ζορι ετρωγε 1-2 γαριδουλες).
Απλα σε ενα σημειο οπως πηγα να φτιαξω τον βραχο μεσα στο ενυδρείο με χτυπησε το ρεύμα εντονα και μετα απο 1-2 δευτερολεπτα η μεδουσα πεθανε. Τελικα χανει ρευμα η αντλια του φιλτρου και παρειγγειλα αλλο φιλτρο.
Το περιεργο ειναι οτι οταν δουλευει η αντλια τα 3 σαλιγκαρια και ο Αχινός ειναι μια χαρα. Εχει κανεις καμια ιδέα;
Το φιλτρο-αντλια θα ερθει τη τεταρτη. Μπορει το ενδυρειο να καθίσει χωρις οξυγωνωση μεχρι τοτε η να συνεχισω να τη τρεχω; Κανει κακο στα φυτα π εχω μεσα; (Τα ασπονδυλα μπορω να τα κρατήσω αλλου)
Τουλάχιστον αν μπορω να τη κρατησω την αντλια να οξυγωνωνει το νερο για τα βακτηρια οπου επεξεργαζονται αμμωνια και νιτρικα για να μην χαλασει το νερο και να μην χρειαστει cycling.
Επισης οταν το καταφερω να δουλέψει σωστα λεω να βαλω μια μεδουσα μικρη, 1-2 ερημιτες κατι γαριδουλες και μια περκα μεσα. Ειναι 120lt ενδυρειο
Θα μπορούσα να βαλω και μια δεύτερη αντλια-κυκλοφορητη μεσα για να κανω ελα ελαφρυ ρευμα να κουνιούνται τα φυτα και να φαινεται πιο ζωντανό το ενυδρείο; Κατι ελαφρυ, οχι αντλιες οπως βάζουν στα reef με εντονο κυμματισμο




Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

*Το νερο ειναι καθαρο, απλα τα τζαμια απεξω ηθελαν λιγο πλυσιμο μρ ξυδι και υο φως απο πανω ειναι κιτρινο
-------------------------
Επισης παρατήρησα αυτα τα πρασινα π μοιαζουν με αυγα στα φυκη μ. Ξερετε τι ειναι;

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Και 2 3 τετοια τα οποία μοιαζουν με γυμνοσαλιαγκες. Ειναι επικινδυνα; Να τα πιασω να τα ριξω στη θαλασσα; Αμα βαλω καμια περκα θα τα φαει τουλαχιστον ή να τα ξεφορτωθω εγω;

Συγγνωμη π σας σκοτιζω ετσι απλα ειμαι αρκετα αρχαριος, και οι βραχοι μ φαινεται τα ειχαν μεσα.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas_Pachis : 13-05-18 στις 10:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-18, 10:49
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Φίλε μου καλημέρα!! Νομίζω πως δεν άρχισες καλά, όπως και πολλοί εδώ μέσα στην αρχή...
Η μέδουσα πώς σου ήρθε στο μυαλό??? Είναι ένα μεγάλο όχι για ενυδρείο, ειδικά αφού σκοπεύεις να βάλεις μέσα ψάρια...
Είναι ακατάλληλος και ο χώρος/διακόσμηση που έχεις για την μέδουσα... Αν θες να κρατησεις μέδουσες να σου πω τι να φτιάξεις, αλλά θες άλλη κατασκευή και να είναι μόνες τους...
Δεν θα σου μείνει τίποτα ζωντανό μέσα με μία μέδουσα... Οι δικιές μας μεσογειακές εκκρίνουν συνεχώς ουσίες που τελικά θα σκοτώσουν ότι ζωντανό και να βάλεις μέσα.. και αν βάλεις έναν κυκλοφορητή που θα την στριφογυρνάει στο ενυδρείο, θα τραυματίοζεται συνεχώς και θα έχεις σύντομα δυσάρεστες μυρωδιές να βγαίνουν από το ενυδρείο σου...
Τα σαλιγκάρια που βλέπω στην τελευταία φωτό (γυμνοβράγχια) είναι κανονικές βόμβες αν ψοφήσουν μέσα στο ενυσδρεί σου...
Πρέπει να βάλεις έναν κυκλοφορητή, η αντλία δεν θα φτάσει... Δεν θα σου πρότεινα δεύτερη αντλία, αλλά ένα φθηνό κλυκλοφορητή..
Στο φίλτρο τι έχεις βάλει μέσα?
Κάποιο σκίμμερ ή άλλη μέθοδο για να εξάγεις τα νιτρικά σου?? Ή θα τρελαθείς στις αλλαγές νερού?
Το φώς σου είναι τελείως ακτάλληλο για το ενυδρείο, τα φυτά θα σου λιώσουν σύντομα και θα έχεις αρκετά νιτρικά, τα οποία και θα σου δημιουργήσουν άλγες...
Θα σου πρότεινα να τα ρίξεις όλα πίσω στη θάλασσα και να σκεφτείς πώς θα το κάνεις λειτουργικό.. 120 λίτρα δεν τα λες και λίγα.. Αν δεν θες να φτιάξεις ένα sump, να φτιάξεις ένα μικρο διαμέρισμα στα πλάγια του ενυδρείου, με τζάμι, ή πλέξιγκλας, όπου θα μπορέσεις να βάλεις κάτι για μηχανική φίλτρανση, ενεργό άνθρακα και ένα μικρό σκίμμερ..
Το έφτιαξες και μεγάλο εξ αρχής, συνήθως με 20άλιτρα και 40άλιτρα κάνουν οι αρχάριοι τις δοκιμές τους
Αν το γουστάρεις και θες να το συνεχίσεις απάντα σε αυτά που σε ρωτησα και να δούμε πώς μπορούμε να το διορθώσουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-18, 11:36
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Τα ξεφορτωθηκα τα γυμνοβραγχια. Λαμπα ενυδρειου εχω απλα δεν την εβαλα ακομα θα τη τοποθετησω σημερα. Το φίλτρο εχει σφουγγαρι κεραμικο υλικο και ενεργο ανθρακα.
Παρειγγειλα για φιλτρο (για να μην εχω το χειροποίητο π εχει κ προβληματική αντλια) το Aquael Fan 2 Plus 450lt/h 5.2 watt για 100 εως 150lt ενυδρείο. Ειναι ενταξρι η να παραγγειλω κ εναν κυκλοφορητη τελικα; Κατι σε στυλ Sicce Micra?
Αν μ ξεφυγε κανενα γυμνοβραγχυ υπαρχει περιπτωση να το φαει κάποιο ψαρι; (Περκα θελω να βαλω).
Skimmer δεν εχω, πως θα μπορουσα να φτιαξω ή αν ξερετε καποιο φτηνο να μου προτείνετε.
Σκεφτομαι να ακυρωσω τη παραγγελια λαι να παραγγειλω το AQUAEL UNIFILTER UV 500 UV POWER που έχει και uv για μειωση αλγων κ μικροοργανισμων

Ευχαριστω που βρηκατε το χρονο να ασχοληθείτε μαζι μ και να με βοηθησετε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 13-05-18 στις 17:51
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-18, 12:29
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Τα συγκεκριμένα φίλτρα δεν τα γνωρίζω.. Αν έχουν χώρο για σφουγκάρι, ενυδρειακό βαμβάκι και ενεργό άνθρακα, με τη σειρά.. οκ.. Απλά θα χρειάζεται να το βγάζεις και να το καθαρίζεις συχνά... Θα σου πρότεινα να δεις και κάποια κρεμαστά, τα οποία θα σε διευκολύνουν πολύ στο να καθαρίζεις το ενυδρειακό βαμβάκι και το σφουγγάρι, όπως το Aquaclear 30 Power filter π.χ.
Κυκλοφορητή θα πρέπει να παραγγείλεις, ένα wavemaker, όχι αντλία.. Και πιο φθηνό θα έιναι και καλύτερη δουλειά θα κάνει και λιγότερο ρεύμα θα σου καταναλώνει..
Τα γυμνοβράγχια δεν νομίζω να τα τρώνε οι πέρκες... Συνήθως στο ενυδρείο βρίσκουν τροφή και επιζούν... Αν σου ξεφύγουν τα νιτρικά όμως πιθανώς να αποδυμήσουν με καταστρεπτικές συνέπειες...
Για σκίμμερ μπορέις να κοιτάξεις την παρακάτω σελίδα.. Μόνο το tunze 9002 έχω χρησιμοποιήσει, το οποίο έκανε πολύ καλή δουλεια!!
http://fishtankadvisor.com/best-nano-skimmer-reviews/
Αν επιλέξεις να μην πας σε sump ή διαμέρισμα μέσα στο ενυδρείο σου, τότε με το φίλτρο, το σκίμμερ, ένα wavemaker και αλλαγές νερού, θα το καταφέρεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 13-05-18 στις 17:52
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-18, 16:16
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολυ. Ειδα πως να φτιαξω protein skimmer για θαλασσινο νερο και θα παραγγειλω αντλια κ θα φτιαξω. Για τα γυμνοβραγχια απομακρινα το φυτο π ηταν τα περισσοτερα πανω κ οσα βλεπω τα αφαιρώ εγω. Θα κοιτάξω το φιλτρο π μ ειπες. Για wavemaker τι μοντέλα προτείνεις; κατι οσο το δυνατον πιο οικονομικο.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Εψαχνα για φίλτρα οπως μ ειπες και βρηκα το Eheim Liberty 2041.
570lt/h 3watt για 130lt ενδυρειο. Πως σ φαινεται; Εχω δει καλες κριτικές.
Για wave maker το eheim stream on 1800 circulation pump.
Protein skimmer θα φτιαξω με σωληνα pvc κ πουλακια 500ml νερού σε συνδιασμο με ενα μικρο airborne και μια αεραντλια schego prima.
Φωτισμο θα κανω με αδιαβροχες λεντοταινιες full day spectrum πανω απο το ενδυρειο.
Τα γυμνοβραγχια πως τα ξεφορτώνωμαι; Υπαρχει κατι που τα τρωει, καποιος τροπος να τα σκοτωσω; Ηταν μονο στο φυκι οπου εφερα ή μηπως στο υποστρωμα;

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 13-05-18 στις 17:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-18, 18:14
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Αν πιάνουν τα χέρια σου, δοκίμασέ το!! Θέλει αρκετή σκέψη πάντως.. κρεμαστό, από την εξάτμιση που θα έχεις και την μεταβολή της στάθμης του νερού, ανάλογα πως θα συμπληρώνεις νερό, θα παίζει και διαφορετικά... θέλει προσοχή..
Αντίστροφη Όσμωση έχεις?
Το φίλτρο που μου δείχνεις πιστεύω δεν θα σε βολέψει... θες χώρο αρκετό μέσα, αν δεν θες να καθαρίζεις καθημερινά...
Το wavemaker της eheim δεν το έχω δουλέψει, πιστεύω μπορείς να βρεις πολύ πιο φθηνό... π.χ. αυτό.. προσπάθησε να βρεις με μαγνήτη καλύτερα, διότι οι βεντούζες συνήθως ξεκολλάνε και αν πέσει στην άμμο το wavemaker...........
Αν κρίνω από την Jebao RW4 που την δουλεύω σε χαμηλή ένταση σε 100x30x40cm ενυδρείο, 2000-2500λ/ω θα είναι μια χαρά...
Στο φωτιστικόο θα οσυ πρότεινα να πας σε 10.000Κ είτε σε λεντοταινία, είτε σε flood, custom led κλπ...
Γενικά πάντως αν δεν έχεις ισχυρό φωτισμό, τα φυτά στο ενυδρείο σου μοιραία θα λιώσουν, οπότε μην τα βάζεις καν... θα σου αξήσουν τα νιτρικά...
Γυμνοβράγχια ΠΟΣΑ μετέφερες??? Μην τρελαθείς, απλά βγάλε όσα περισσότερα μπορεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 13-05-18 στις 18:48
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-18, 18:50
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Βρηκα πιο φτηνο και παρειγγειλα, και ειναι με μαγνητακι. Δεν εχω θεμα με καθημερινο καθαρισμα φιλτρου. Αντιστροφη οσμωση δεν εχω αλλα μενω πολυ κοντα στη θαλασσα και μπορω να παιρνω απευθείας νερο για τις αναπληρώσεις. Καλα απο γυμνοβραγχια εβγαλα γυρω στα 37+. Εκει που νομιζω οτι τα εβγαλα ολα ξαναβγαινουν 1 με 2. Εφιαλτης
Τα πραγματα θα ερθουν τη τεταρτη. Με το που ερθουν θα αλλαξω το 75% του νερου με φρεσκο και θα αντικαταστησω καποιους βραχους και τα περισσοτερα φυτα και θα τρέξω το συστημα.
Πως μπορω να αποφυγω την επαναεισαγωγη γυμνοβραγχιων;

Ωστοσο, για αυτο π ειπες στο πρωτο ποστ οτι οι αρχαριοι ξεκινανε με 20 κ 40 λιτρα, το ενυδρειο δε το αγορασα απλα μου το χαρισε ενας θειος μου που το είχε αδειο και δεν το χρησιμοποιουσε.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-18, 19:14
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Πίστεψέ με μετά από λίγο καιρό θα έχεις θέμα και με εβδομαδιαίο καθάρισμα
Αν έχει χώρο για σφουγγάρι, ενυδρειακό βαμβάκι και ενεργό άνθρακα, πάρε αυτό.. Σου πρότεινα το παραπάνω μιας και το έχω δουλέψει και το θεωρώ ιδανικό..
Πέτυχες ολόκληρο σόι γυμνοβραχίων μάλλον Απλά πρόσεξε καλά τι βράχο βάζεις μέσα.. Υπερβολικός αριθμός πάντως..
Αν αναπληρώνεις με θαλασσινό νερό, θα φτάσει η αλατότητα στο θεό σε μερικές μέρες!!!!!!
Η αναπλήρωση γίνεται ΜΟΝΟ με νερό από AO.. Μπορείς και με νερο βρύσης αποχλωριωμένο, ΑΝ κάνεις πολύ συχνές αλλαγές νερού..
Αν βάλεις ανεμιστηράκια το καλοκαίρι για να μειώσεις την θερμοκρασία, η εξάτμιση θα είναι αρκετά μεγάλη..
Πάρε και ένα ριφρακτόμετρο για να ξέρεις που βρίσκεται η αλατότητά σου..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 14-05-18 στις 17:04
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-18, 19:35
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Προβλεπεται ριφρακτομετρο αλλα στο τελος του μηνα να εχω λεφτα. Δηλαδη αναπληρωση χωρις αλατι για να ειναι το νερο σε συγκεκριμένα επιπεδα αλατιου ετσι; Αμα πεσει βαζω θαλασσας η να αγορασω αλατι για reefs;
Εχει χωρο για σφουγγαρι ενεργο ανθρακα και ολα αυτα. Ειναι εξωτερικο.
Τη πρωτη αλλαγη με το π ερθουν τα πραγματα, πριν βαλω ψαρια θα βαλω με θαλασσινο νερο να τρέξει και το συστημα να κανει τον κυκλο του. Θα βρω περισσοτερη τραγανα και αλλους 2-3 πιο τραχεις βραχους να κανω ενα μικρο reef μεσογειακο, να επεκτεινω λιγο προς τα δεξιά τους κεντρικους βραχους. Μεγάλωσε και μια μικρη ανεμωνη μεσα.
Ποσα ψαρια θα μπορω να βαλω;
Σκεφτομαι μια περκα ενα απο εκεινη τη σαλιαρα που ειναι εντονο κοκκινο και κανα καβουρακι-ερημίτη και τα σαλιγκαρια που εχω μεσα τωρα, γτ τις γαριδες θα της φαει η περκα ουτως η αλλως.




Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 14-05-18 στις 17:08
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-05-18, 21:01
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ναι ακριβώς!! Ανάλογα τι θα σου βγάζει το σκίμμερ σου, νερό που θα φεύγει κατά τον καθαρισμο, θα απομακρύνεται αλάτι από το ενυδρείο.. Σχετικά αργά αλλά θα πρέπει να μετράς μια φορά την βδομάδα..
Αναπληρώνεις και από την θάλασσα, δεν ειναι απαραίτητο να αγοράσεις αλάτι, απλά όταν κάνεις αναπλήρωση θα βάλεις και λίγο θαλασσινό μέσα.. Μπορεις να το κάνεις εμπειρικά, ή και μαθηματικά...
Αν η πέρκα είναι μεγάλη θα τις φάει σίγουρα.. Γενικά τρώει τα πάντα..
Για το κόκκινο ψαράκι πιστεύω μιλάς για το Tripterygion Τripteronotum.. Λίγο δύσκολο στην διατροφή.. τα ταΐζω mysis και bloodworms.. πρέπει η τροφή να πέφτει δίπλα τους, ώστε να μπορούν να την δουν και να την φάνε.. Πολλές φορές πέφτει δίπλα τους και περνούν 10-20 δευτερόλπετα μέχρι να την φάνε.. Συνεπώς το τάισμα γίνεται με κυκλοφορητές και αντλία κλειστά..
Αν εννοείς την Scorpaena Νotata, τρώει τα πάντα.. όπως και το Gobius Cruentatus
Αν εννοείς το κόκκινο Mullus Surmuletus, είχα πάντα θέμα με την διατροφή τους..
Μπορέις να βάλεις και καμια καλόγρια και κανένα γύλο..
4-5 μικρά ψαράκια σταδιακά μπορείς να βάλεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 14-05-18 στις 17:06
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-05-18, 21:16
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Τελεια. Δεν ειχα σκοπο να βαλω πανω απο 2 ψαρια φοβομουν για overstocking! Το ψαρακι το ειδα στο θέμα π εχει το φορουμ με τα μεσογειακα ηδη καταλληλα για ενυδρείο. Ειδα πολλα σημερα σε λιγοτερο απο 1 μετρο βάθος. Ειναι το Tripterygion tripteronotus. Κανενα σπαρακι θα μπορω να βαλω; Η θα μου τρωει τα φυτα;

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 14-05-18 στις 17:06
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-05-18, 21:34
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μπορείς να βάλεις.. Απλά επειδή είναι κινητικό θέλει τουλάχιστον δυο ταΐσματα την ημέρα, σε σχέση με τους γοβιούς.. Τρώει τα πάντα επίσης..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-05-18, 23:06
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Ωραια. Τωρα για να τα πιάσω σκεφτομαι οτι ειναι προτιμοτερο να τα πιασω με καποια παγιδα (κιουρτο) ή αυτο π ειναι πιο ευκολο για εμενα, να παω βραδυ με φακο και αποχη, παρα αγκιστρι το οποιο τραυματιζει και στρεσσαρει το ψαρι υπερβολικα χωρις λογο.
Τι πιστευεις;

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Τι λαμπα προτεινεις να βαλω, μιας και δε βρισκω τοσο εντονη λεντοταινια;
Juwel T5 HiLite 5 Blue με ακτινικο μπλε φως κανει για τα φυτά; Συστήνεται απο θεμα αποχρωσης για θαλασσινα ενυδρεία, αλλα δε ξερω απο στο θεμα των φυτων πως θα ειναι.
Η ξερω γω κατι σε T5 Marine ή Τ5 Day π ισως να είναι full spectrum;
Τι προτεινεις;;

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 14-05-18 στις 17:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-05-18, 02:05
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μόνο με απόχη πιάνω εγώ, ή από ψαράδες με δίχτυα, την ώρα που τα βγάζουν...
Για τα φυτά, αυτό που έχω δει να δουλεύει άψογα είναι τα 10.000Κ LED... Δες εδώ.. Λίγο λιγότερα λίτρα, 3x20w flood προβολείς, στους οποίους άλλαξα τα LED από 6500Κ σε 10.000Κ... Σε δύο μήνες ο ξερός βράχος γέμισε και το έκανε φυτεμένο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 14-05-18 στις 17:06
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-05-18, 10:36
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Πολυ καλη δουλεια! Και φαινεται και πολυ φυσικο!
Θα ψαξω και εγω να κανω κατι παρομοιο απο θεμα φωτισμού.
Εγω κατω εχω χαλικακι απο θαλασσα αλλα σκεφτομαι να βαλω αμμο κατω απο θαλασσα παλι, αλλα δε ξερω πως να τη βγαλω γτ θελει απο 1 2 μετρα βαθος.
Μακαρι να καταφερω να βρω και καμια ανεμονη να το κανω σαν reef.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 14-05-18 στις 17:07
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-05-18, 11:53
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ!!
Η άμμος οπτικά μου αρέσει περισσότερο, αλλά είναι βάσανο... μεταφέρεται εύκολα όταν την σκαλίζουν τα ψάρια, λόγω των wavemaker και παρουσιάζει και μια δυσκολία στον καθαρισμό των τζαμιών στο κάτω μέρος.. Εύκολα πιάνονται κόκκοι και γρατζουνίζουν το τζάμι..
Μην τρελαθούμε με το βάθος!!!! Αν είναι να φορέσουμε βαρίδια και μπουκάλες για να συλλέξουμε.... Απλά κοίτα να βγάλεις όσο πιο βαθιά μπορέις με τα χέρια σου, από καθαρή παραλία και επιφανειακά... μην σκάψεις...
Ανεμώνες πιστεύω θα βρεις εύκολα στην κέρκυρα, στα ρηχά σε ήσυχα νερά..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 14-05-18 στις 17:07
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-05-18, 15:25
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Καλο αυτο. Απλα ανεμωνες και αστεριες εχω δει μονο στα βορια, ενω λιγο πιο κατω που μενω εγω Οχι και τοσες.
Μαλλον τωρα που θα ερθουν τα φιλτρα και θα ξαναστησω το ενυδρειο θα βαλω αμμο.
Ανεμωνες ασπρες-κιτρινες βρισκω γυρω στα 2 με 3 μετρα καποιες φορες οταν παω για ψαροντουφεκο. Η ντοματα που λεμε ανοιγει μονο τη νυχτα;

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 14-05-18 στις 17:07
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-05-18, 19:59
Mateo Ο χρήστης Mateo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2016
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Εγώ ανεμώνες έχω μαζέψει στα ρηχά σε μερικά εκατοστά. Η ντομάτα που λες είναι πανέμορφη και πολυ ανθεκτική. Είναι η πρώτη που έβαλα εγώ στο ενυδρείο μου, ανοίγει κυρίως το βράδυ, αλλά και όταν μυρίσει κάποια τροφή.

Αστερία είχα έναν αλλά είναι δύσκολο να φάει...

Τα περισσότερα ψάρια εγώ τα έπιασα με αγκίστρι, αλλά σίγουρα καλύτερα με απόχη αν μπορείς. Μάλιστα πολλά από βαθιά τους έβγαλα τον αέρα με μια σύριγκα (google fish fizzing) και πάνε μια χαρά.

Ο σπάρος είναι ωραίος στο ενυδρείο γιατί έχει ωραία κίνηση.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-05-18, 22:43
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mateo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ανεμώνες έχω μαζέψει στα ρηχά σε μερικά εκατοστά. Η ντομάτα που λες είναι πανέμορφη και πολυ ανθεκτική. Είναι η πρώτη που έβαλα εγώ στο ενυδρείο μου, ανοίγει κυρίως το βράδυ, αλλά και όταν μυρίσει κάποια τροφή.

Αστερία είχα έναν αλλά είναι δύσκολο να φάει...

Τα περισσότερα ψάρια εγώ τα έπιασα με αγκίστρι, αλλά σίγουρα καλύτερα με απόχη αν μπορείς. Μάλιστα πολλά από βαθιά τους έβγαλα τον αέρα με μια σύριγκα (google fish fizzing) και πάνε μια χαρά.

Ο σπάρος είναι ωραίος στο ενυδρείο γιατί έχει ωραία κίνηση.
Ωραιος! Μαλλον βραδυ με φακο και αποχη θα τα πιασω εγω.
Επειδη δεν εχω αντιστροφή όσμωση μπορω να βαζω νερο βρυσης και να βαζω μεσα water primer, εκεινα εκει που πουλανε για ενυδρεια για να αφαιρεί χλωριο βαρεα μεταλα και τα λοιπα και να συμπληρώνω με αυτο σε συνδυασμό με θαλασσινο για να εχω σωστη αλατοτητα;

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
@pagokoftis
Αυριο ερχονται λογικα τα φιλτρα και οι κυκλοφορητες, και ερχει αρχίσει να με καιει ο φωτισμός.
Εχω στο καπακι λαμπα fluo αλλα ριχνει την ασφαλεια. Θα δω αν ειναι Τ5 ή Τ8 και αν δεν εχει βραχυκύκλωμα ο μετασχηματιστης θα αλλαξω λαμπα εκει. Αν ειναι Τ5 η Τ8 θα βαλω λαμπα της Juwel αλλα υπαρχει διαφορα για τα φυτα περαν της αποχρωσης απο το αν βαλω τη Blue τη Marine η την Day?
Αλλα αν εχει βραχυκυκλωμα ο μετασχηματιστης και δεν φτιαχνεται σκεφτομαι κατι τετοιο:

https://misirlis-aquarium.gr/30-ekso...974926792.html

Αυτο το φωτιστικο πιστευεις κανει για το ενυδρείο μου;
Αν θα εχει ερκετο φως για τα φυτα (φυκια);
Σκεφτομαι αυτο σε συνδυασμο με μια μπλε λεντοταινια την οποια θα βαλω για να αναδείξει λιγο τα χρωματα του βυθού.

Υπαρχει και 3η εκδοχη να κανω πατεντα.
Αυτη η βαση για 2 λαμπες Τ5 35 watt
http://www.ledcity.gr/index.php?rout...product_id=610

Με μια T5 Marine 14.000K και μια T5 Blue 7.500K
Ειναι IPX65 η βαση, οποτε ειναι αδιαβροχη.

Ποια ειναι η γνώμη σ;

Βρέχει κιολας εδω ατη κερκυρα και εχει θολωσει η θαλασσα... Θα πρέπει να περιμένω κανα 3μερο για να παρω νερο και να το φτιαξω πληρως το ενυδρειο τωρα.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas_Pachis : 15-05-18 στις 22:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-05-18, 06:17
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Για το φωτισμο μπορεις να κανεις οτι εκανα εγω
προφιλ αλουμινιου φαρδυ (κοστος περιπου 5 ευρω) και ψυχρα λευκα κ μπλε led modules (κοστος το 1 περιπου 0,5- 1 ευρω)
εγω εβαλα 3 λευκα κ 4 μπλε και εχουν δυνατο φωτισμο (δυνατοτερα απο λεντοταινια), μπορεις να κανεις βεβαια και αλλη αναλογια 4-4 η 4 λευκα 3 μπλε κτλ αναλογα το μηκος του ενυδρειου σου
πιστευω 8 θα παιρνει ανετα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-05-18, 09:10
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Πρώτα απ' όλα μην βιάζεσαι...
Προσωπικά σου είπα για το φως.. Πάρε αν θες από ebay 3 flood lights των 30w στα 10.000Κ και θα είσαι οκ!! Έχω δοκιμάσει πολλούς συνδιασμούς, με αυτή την σύνθεση, όπως είδες στην φωτό, το ενυδρείο έγινε "φυτεμένο"...
Μεγάλο ρόλο για τα φυτά, παίζει και η θερμοκρασία.. μετά τους 25 βαθμούς, πολλά φυτά αρχίζουν και λιώνουν και αποκολλώνται από τους βράχους..
Μην ξεχνάς επίσης οτι το ενυδρείο το μερσογειακό, δεν είναι reef και δεν έχει απαιτήσεις τόσο στο μπλε φάσμα...
Γενικά θα δεις διαφορές και στο χρώμα των ανεμώνων ανάλογα με τον φωτισμό, εκτός της κόκκινης ντομάτας (Actinia Εquina), καθώς αν και ελάχιστα οι μεσογειακές, είναι σε ένα βαθμό φωτοσυνθετικές...
Πολλές κίτρινες με μωβ άκρες, έχαναν το χρώμα τους το μωβ, σε διάφορους φωτισμούς που δοκίμαζα..
Για την αναπλήρωση, πρόσεξε το αντιχλώριο, γιατί πολλά δεν είναι για θαλασσινό ενυδρείο!!! Αν κάνεις συχνές αλλαγές νερού δεν θα έχεις και τόσο θέμα.. Τώρα το καλοκαίρι όμως, αν επιλέξεις ανεμιστηράκια αντί τσίλερ, για ψύξη, θα έχεις υπερβολική εξάτμιση και πιθανόν να έχεις πρόβλημα με άλγες, λόγω νερού...
Αν θες να το κρατήσεις καιρό το ενυδρείο και δεν είναι απλά ένας ενθουσιασμός, πιστεύω πρέπει να πάρεις μία..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-05-18, 10:13
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Τσιλερ προς το παρον εινσι πολυ εκτος μπατζετ, οποτε παω στα ανεμηστηρακια.
Για αντιχλωριο το seachem prime κανει και για γλυκο και για θαλασσινο. Λεει αφαιρει χλωριο χλωραμινη και αδρανοποιει αμμωνία και νιτρικα.
Αν παρω το φωτιστικό σωμα οπου έδειξα για να μπορω να βαλω Τ5;
Οχι το ενυδρείο σκοπευω να το κρατησω χρονια απλα τσιλερ θα φτιαξω/αγορασω τον ιουνιο που θα εχω λεφτα.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-05-18, 10:50
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Αν βάλεις T5 ωραίο φαίνεται αν και έχει μήκος 1.5m
Με Τ5 γενικά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, μόνο με LED
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-05-18, 10:54
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βάλεις T5 ωραίο φαίνεται αν και έχει μήκος 1.5m
Με Τ5 γενικά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, μόνο με LED
Ωραια τοτε. Μαλλον θα κανω αυτο με τη Τ5. Νομιζω βγαινουν και LED T5

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-05-18, 01:27
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Επιτέλους το ενυδρειο μ ειναι μια χαρα. Πεντακάθαρο το νερο, εκανα και αλλαγη 20lt σημερα. Εβαλα μια actinia equina και λιγους ερημιτες γτ παλι δε καταφερα να πιασω ψαρι. Τοποθετηθηκαν τα φιλτρα και ο κυκλοφορητης. Ταισα και την ανεμωνη ενα σαλιγκάρι θαλασσιο το οποιο εσπασα και αφαιρεσα αποτ ο κελυφος του και το καθοδήγησα στα πλοκαμια της ανεμωνης με ένα ξυλακι απο σουβλακι. Το επιασε το εβαλε μεσα και εκλεισε και μετα απο αρκετη ωρα ξαναανοιξε.
Ελπίζω αυριο να καταφερω να πιασω μια περκα και κα τη βαλω και αυτη μεσα.
Αφαιρεσα ολα τα φυτα μιας και δεν εχω επαρκη φωτισμο και οταν αποκτησω θα επανατοποθετησω παλι.
Σας ευχαριστώ ολουςβγια τη πολυτιμη βοηθεια σας!

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-06-18, 08:37
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Καλημερα, εχουμε κανενα νεοτερο ?
Εβαλες ψαρια μεσα τελικα?
βγαλε κ 1 φωτο να το δουμε τωρα
Μπορεις να κανεις καποιες αλλαγες για να βελτιωσεις το οπτικο αποτελεσμα στο ενυδρειο
1. στον φωτισμο να προσθεσεις κ μπλε leds για να δειχνει καλυτερα αλλα και γενικα το θαλασσινο λιγο μπλε το θελει στον φωτισμο , στην θαλασσα αν δεις οταν βουτηξεις μεσα στο νερο εχει ενα μπλε τονο ιδιετερα οσο μεγαλωνει το βαθος
2. Αν ειναι με πλατη σε τοιχο (το δικο σου οπως ειδα μαλλον δεν ειναι ) ή αν δε σε νοιαζει να το βλεπεις απο ολες τις πλευρες θα μπορουσες να του βαλεις φοντο απο βυνιλιο οπως εκανα κι εγω (μπλε χρωμα ειναι καλυτερο) ,και ετσι θα αποκτησει και "βαθος" στην εμφανιση και θα κρυβει τα καλωδια απο πισω
3. ανεμιστηρες εχεις βαλει? χρειαζεται ψυξη το καλοκαιρι
4. οι βραχοι πρεπει να ειναι περισσοτεροι και με κομματια με φυκια πανω τους και με καλυτερο στησιμο
θα δειχνει καλυτερα και θα αποτελει κρυψωνα για τα ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-06-18, 11:45
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Θα ανεβααω σε λιγες μερες που θε το εχω ετοιμο. Εχει αλλαξει πολυ απο τοτε. Εχω βαλει αμμο και μια λαμπα juwel hilite marine 54w 14.000 kelvin και θα αλλαξω πετρες να γίνει πιο ωραιο σαν μικρες σπηλιες στην ακρη για να φυτεψω στο υπολοιπο ποσειδωνια τωρα π εχω φως.

Δεν εχει ανάγκη από ψυξη το εχω στο δωματιο μ τωρα και η θερμοκρασια δε παει πανω απο τους 18 στο δωματιο.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-07-18, 06:44
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Καλημερα φιλε , εχουμε φωτος απο το ενυδρειο τωρα?
Εκανες τις αλλαγες που ειπες?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
άνθρακας στο ενυδρείο νεροχελώνας maria p ¶λλα ζώα 11 28-02-13 00:05
το πρωτο μου νερο μπηκε στ αυλακι κ στο ενυδρειο! renuida Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 21-11-10 19:14
Νεο Μεσογειακο sv1gfu Μεσογειακό 3 05-07-08 12:57
Μεσογειακό ενυδρείο ... (ΑΛΜΥΡΟ VS ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ) saruman Μεσογειακό 60 22-10-07 15:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,23285 seconds with 15 queries