Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-04-16, 10:43   #1
Δυσκολία στη μέτρηση pH ,gH
 
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR
Member
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος 19-04-16, 10:43
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε όλους. Βρίσκομαι σε προκαταρκτική φάση για να φτιάξω ενυδρείο.
Μία από τις πρώτες ενέργειες που έκανα ήταν να αγοράσω pH test και gΗ test με σκοπό να κάνω μετρήσεις στο νερό της βρύσης μου. Τα τεστ αγοράστηκαν από το pet shop της γειτονιάς είναι υγρά 15 ml της sera.
Αντιμετώπισα τα εξής προβλήματα
Στο pH test σύμφωνα με τις οδηγίες, έριξα στο ειδικό φιαλίδιο 5ml νερό απευθείας από τη βρύση και έκανα το τεστ σε θερμοκρασία 26 βαθμούς Κελσίου. Μετά, το επανέλαβα με νερό που έμεινε στο φιαλιδιο ,με νερό που κρατησα σε δοχείο για δύο μέρες, ελπίζοντας να καθαρίσει από το cl- που λογικά θα ήταν διαλυμένο μέσα σε αυτό ( δεν έχω αγοράσει ακόμη αντιχλώριο). Τα αποτελέσματα έγιναν στην ίδια θερμοκρασία αλλά είναι κατά εμέ εντελώς ''φλου''. Και στις δύο περιπτώσεις το διάλυμα πήρε μία απόχρωση, μεταξύ του 7.5 και 8 και μου ήταν αδύνατον να ξεχωρίσω τη διαφορά μεταξύ των δύο μετρήσεων (άλλωστε μεσολάβησαν και δύο μέρες). Λογικά, δε θα έπρεπε να φανεί, αύξηση του ρΗ λόγω εξάτμησης του χλωρίου; Το ερώτημα μου είναι το εξής! Υπάρχει κάποιο ακριβέστερο τεστ από αυτό που αγόρασα, γιατί αυτό, μου φαίνεται ανακριβές, έχει κλίμακα ανά μισή μονάδα και η μέτρηση, είναι ολότελα υποκειμενική και μη συγκρίσιμη αφού, βασίζεται σε χρωματική απόχρωση, που μπορεί να εξαρτάται από το φωτισμό ,την οπτική γωνία, ακόμη και το μάτι του του καθενός! Εχει νόημα να αγοράζει και να κάνει κανείς τέτοια τεστ όταν τα αποτελέσματα είναι τόσο χονδροειδή και υποκειμενικά και δε φαίνεται καν η διαφορά χλωριωμένου και αποχλωριωμένου νερού; ( Εκανα για επιβεβαίωση και μέτρηση και από το βρυσάκι του φίλτρου και είχα ανάλογο αποτέλεσμα)!
Με το δε test gH τα αποτελέσματα, ήταν ακόμη χειρώτερα. Οι οδηγίες λένε να γεμίσεις με 5ml το δοκιμαστικό φυαλίδιο και να αρχίσεις να ρίχνεις σταγόνες του τέστ, μέχρι το δυάλυμα να γίνει κίτρινο. Το gH του νερού υποτίθεται, ότι είναι ο αριθμός των σταγόνων μεχρι το διάλυμα να γίνει κίτρινο! Το επανέλαβα δύο τρεις φορές. Το διάλυμα στη 5η με 6η σταγόνα, γινόταν κάτι μεταξύ πορτοκαλί και κίτρινου και στις αμέσως επόμενες σταγόνες, έτεινε προς το μπλέ λαδί και από μερικές σταγόνες και μετά, παρέμενε περίπου στο χρώμα του υγρού του τεστ! Αυτό σημαίνει, ή ότι έχω gH μεταξύ 5 και 6 που έχω την εντύπωση ότι είναι χαμηλό ή ότι κάνω κάτι λάθος ή ότι το τέστ είναι για τα πανηγύρια! Θα ήθελα τα φώτα σας και αν μπορείτε να μου πείτε είτε το λαθος που κάνω ή καμία καλύτερη μέθοδο μέτρησης που να δίνει πληρέστερα αποτελέσματα.
Εμφανίσεις: 2891
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-04-16, 10:54
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο χόμπι

Τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις και σε τι ενυδρείο (λίτρα)?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-04-16, 11:55
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Σκέπτομαι, επειδή είμαι αρχάριος να ασχοληθώ για αρχή με ζωοτόκα ψάρια, που θεωρούνται εύκολα και με φυτά που δε θα θέλουν ιδιαίτερα πολύπλοκες συνθήκες, φροντίδα και εξοπλισμό, όπως αυτόν της Α.Ο. Βρίσκομαι ακόμη στο στάδιο της προμελέτης, για την επιλογή μεγέθους ενυδρείου ψαριών, αμμου, τοπίου, και φυτών. Σκέπτομαι εξ αρχής να αποκτήσω ένα κάπως μεγάλο ενυδρείο γύρω στα 350λτ με λιγα ψαράκια γκάπυ, μολλυ, ή ξιφοφόρους, μέχρι να συνηθίσω τις ρουτίνες, και να στρώσω πλήρως το ενυδρείο, ώστε να μην έχω εξ αρχής μεγάλες απώλειες και απαγοητεύσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-04-16, 12:05
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέπτομαι, επειδή είμαι αρχάριος να ασχοληθώ για αρχή με ζωοτόκα ψάρια, που θεωρούνται εύκολα και με φυτά που δε θα θέλουν ιδιαίτερα πολύπλοκες συνθήκες, φροντίδα και εξοπλισμό, όπως αυτόν της Α.Ο. Βρίσκομαι ακόμη στο στάδιο της προμελέτης, για την επιλογή μεγέθους ενυδρείου ψαριών, αμμου, τοπίου, και φυτών. Σκέπτομαι εξ αρχής να αποκτήσω ένα κάπως μεγάλο ενυδρείο γύρω στα 350λτ με λιγα ψαράκια γκάπυ, μολλυ, ή ξιφοφόρους, μέχρι να συνηθίσω τις ρουτίνες, και να στρώσω πλήρως το ενυδρείο, Το ενυδρείο πρέπει να στρώσει, πριν μπουν ψάρια ώστε να μην έχω εξ αρχής μεγάλες απώλειες και απαγοητεύσεις.
Γι αυτό ακριβώς έκανα την παραπάνω ερώτηση
Επέλεξες ψάρια που πραγματικά δεν τους ενδιαφέρουν οι μετρήσεις στο νερό της βρύσης - εκτός φυσικά αν είναι φορτωμένο με νιτρικα!!!
Τα ζωοτόκα θέλουν νερό βρύσης

Προσοχή στα είδη που θα επιλέξεις, γιατί ορισμένα υβριδίζουν
Επιτρεπτοί συνδυασμοι :
μολι-γκαπι-πλατι
μολι-γκαπι-ξιφοφοροι
μολι-endler-πλατι
μολι-endler-ξιφοφοροι

Επίσης προσοχή στα πλήθη και στις αναλογίες . Συνήθως τα βάζουμε ως χαρέμι (1m 3 fm). Επειδή όμως γεννάνε συχνά και με πολλά μικρά, το ενυδρείο "γεμίζει" κάποια στιγμή

Για φυτά διάβασε εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809

Εφόσον το ψάχνεις και ήδη ξεκίνησες διάβασμα, όλα θα πάνε μια χαρα

Το θέμα του pH και της σκληρότητας του νερού, στη φαση αυτή, μην σ απασχολεί
Έκανες το τεστ, βγηκε ότι βγήκε, αλλα δεν ενοχλεί τα ψαράκια που θα βάλεις
Τα τεστ της SERA δεν τα γνωριζω - Όσα χρόνια εχω ενυδρείο, μετράω με τεστ της API
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-04-16, 12:26
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παρόλα αυτά θα έπρεπε από τη στιγμή που κυκλοφορούν κιτ μετρήσεων, θεωρητικά θα έπρεπε να είναι εφικτό να δώσουν μία καλυτερη εικόνα αποτελεσμάτων.Οι λίγες γνώσεις μου στη χημεία επαρκούν π.χ για να ξέρω πως το pH είναι λογαριθμικό και η βαθμονόμηση ανά μισή μονάδα είναι τουλάχιστον ανεπαρκής, καθώς ένας χρωματισμός στο ενδιάμεσο μπορεί να μας οδηγεί σε εκτίμηση ρΗ υποπολαπλάσια της πραγματικής!
Επιπλέον αν πράγματι έχω gH γύρω στο πέντε,δηλαδή μαλακό νερό, πράγμα που φυσικά αμφιβάλλω, θα ήθελα να το ξέρω, ώστε να προσθέτω αλάτι ή να επιλέξω τι είδους πέτρες αλλά και άλλα είδη ψαριών, ενδεχομένως μπορώ να βάλω, στο μελλοντικό ενυδρείο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-04-16, 12:28
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Δίκιο έχεις στο σκεπτικό σου
Μολις παω σπίτι, θα σου γραψω για την κλίματα της API
Από την άλλη όμως σκέψου πως μιλάμε για ένα τεστ, το οποίο θα πρέπει να δίνει μια τιμή κοντά στην πραγματική και πως δεν ειναι δυνατόν, λόγω κόστους, αυτό το τεστ να ειναι ακριβείας
Σε ποια πόλη είσαι ? (το ρωταω για τη σκληρότητα του νερου)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-04-16, 14:31
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Στην Αθήνα, στο δήμο Κηφισιάς.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-04-16, 14:50
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Nέα Ερυθραία ?
Τα ιδιο νερό εχουμε ph 7,5

Προχώρα με τα ζωοτόκα!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δυσκολία στην κατάποση ή ακατάλληλη τροφή aggelos26 Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 17 15-02-13 00:27
Δυσκολία στην Προσαρμογή! Kostis-Salonika Γλυκό νερό - Γενικά 12 05-04-10 00:07
Δυσκολία στην αναπνοή τους. StelMex Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 15 10-02-10 17:36
Δυσκολία με τις ονομασιες ψαριων Nik25 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 19-05-06 11:45
Δυσκολία στο σκάψιμο και στο φύτεμα pavloukos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 08-08-03 17:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04948 seconds with 13 queries