Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-05, 15:22
akisk Ο χρήστης akisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή Ενόχληση από θόρυβο φίλτρου…

Ελπίζω να μην γελάσετε (και πολύ) για την ερώτηση αυτή, απλά δεν θα ήθελα να ταλαιπωρήσω κανένα ψαράκι από άγνοια.
Στο πρώτο μου ενυδρείο (που κοντεύει να στρώσει επιτέλους) σκέφτομαι να βάλω έναν μονομάχο.
Το ενυδρείο είναι περίπου 10-12lt καθαρά νερό και έχω ένα κρεμαστό εξωτερικό φίλτρο. Τώρα επειδή έχω διαβάσει για την ανατομία τους ότι υπάρχει ένα εσωτερικό όργανο που δουλεύει ως ενισχυτής ήχων και επειδή το φίλτρο παράγει ένα συνεχές βουητό (το οποίο είναι αρκετά αισθητό αν ακουμπήσεις το αυτί σου στο ενυδρείο), γνωρίζει κανείς πόσο ενοχλητικό θα είναι για τον μονομάχο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-02-05, 15:47
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Και εγώ έχω παρατηρήσει ότι ακόμα και τα πιο αθόρυβα συστήματα, ακούγονται αρκετά δυνατά μέσα στο ενυδρείο (φίλτρο, αεραντλία). Έτσι κι αλλιώς ο ήχος ταξιδεύει πολύ πιο γρήγορα στο νερό, αφού είναι πυκνότερο μέσο από τον αέρα. Παρολαυτά, τα ψάρια δε δείχνουν να ενοχλούνται ιδιέταιρα, ίσως επειδή το έχουν συνηθίσει... Τώρα βέβαια δεν ξέρω πόσο δυνατά ακούγεται το φίλτρο σου... Τα όργανα που είναι ευαίσθητα στους ήχους στα ψάρια είναι οι ωτόλιθοι (ασβεστοποιημένες δομές που βρίσκονται στο κεφάλι του ψαριού - σχηματίζουν το σύστημα του έσω αυτιού), η πλευρική γραμμή και συνήθως η νυκτική κύστη (σε πολλά ψάρια συνδέεται με το έσω αυτί με μία σειρά μικρών οσταρίων). Δεν έχω διαβάσει κάτι που να υποστηρίζει ότι και ο λαβίρυνθος (φαντάζομαι πως αυτό το όργανο εννοείς ) συμβάλλει στην αντίληψη ήχων στους μονομάχους. Αν ξέρει κάποιος άλλος, ας μας πει... (Sorry για το πολύ "επιστημονικό" ύφος αλλά δεν ήξερα σε τι ακριβώς αναφερόσουν και γιαυτό τα είπα όλα... )

Πάντως δε νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-05, 16:01
akisk Ο χρήστης akisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Maverick ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου και πραγματικά αυτό εννοώ.
Το παρακάτω το μεταφέρω (κλεψιcopy) από το site του tsami:

"Μια άλλη ιδιαιτερότητα των λαβυρινθόψαρων είναι η θέση των εσωτερικών οργάνων μέσα στο σώμα τους. Αυτά ευρίσκονται στο μπροστά μέρος του σώματος τους και το υπόλοιπο μέρος καταλαμβάνεται από τον νηκτική κύστη. Με αυτό το όργανο είναι σε θέση να ρυθμίζουν το βάθος στο οποίο βρίσκονται χωρίς άλλες κινήσεις. Επιπλέον τους δίνει την δυνατότητα να αντιλαμβάνονται τον παραμικρό κραδασμό του νερού και μαζί με τον λαβύρινθο λειτουργούν σα ενισχυτής και των παραμικρών ήχων, πράγμα που χρειάζονται όταν ευρίσκονται σε θολά νερά για να αντιλαμβάνονται εγκαίρως τους φυσικούς εχθρούς τους. "

Αλλού δεν έχω δει κάποια αναφορά για αυτό και έλεγα μήπως οι παλαιότεροι και εμπειρότεροι είχαν παρατηρήσει κάτι. Σκεφτείτε ότι θα ακούει για όλη του την (πολύχρονη ελπίζω) ζωή αυτό το βουητό (εντάξει δεν χαλάει τον κόσμο αλλά είναι αισθητό).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-05, 16:35
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρον... δεν το ήξερα... Anyway ας μας πει κανένας παλαιότερος για τον θόρυβο.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-05, 19:54
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Διαπιστωμένο είναι ότι οι απότομοι θόρυβοι είναι αυτοί που τους κάνουν την ψυχολογία χάλια.
Ένας μόνιμος αλλά όχι έντονος θόρυβος δεν είναι τραγικό γιατί τον συνηθίζουν με τον καιρό. Τελείως αθόρυβο εσωτερικό φίλτρο είναι λίγο δύσκολο να βρούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-02-05, 23:59
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Απο την εμπειρια μου θα ελεγα οτι ο θορυβος που υποτηθεται οτι κανει το φιλτρο δεν τους ενοχλει καθολου, αλλα δεν νομιζω να ειναι τοσο μεγαλος.........
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03889 seconds with 12 queries