Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ελλάδα και Ευρώπη > Ψάρια και φυτά Ελλάδας και Ευρώπης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-08-03, 17:28
sv2fpi Ο χρήστης sv2fpi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: Γαλλικο - Κιλκις
Μηνύματα: 67
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην sv2fpi
Προεπιλογή Ελληνικα ψαρια

Μετα απο 2 εξορμησεις σε ενα σημειου του Γαλλικου ποταμου επιασα καποια ψαρια απο τα οποια μονο το ενα ειδος ειδος εμαθα ποιο ειναι (κουνουποψαρο). Που μπορω να βρω λεπτομερειες και φωτογρφιες για τα ειδη ψαριων που απαντωνται στα Ελληνικα ποταμια?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-08-03, 00:18
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή Πθαρακια Πθαρακια!!!!

xoxoxoxo ή ωχωχωχωχωχωχωχ (οπως προτημας..)

επεσες στην περιπτωση που τις τελευταιες ημερες συζηταμε παρα πολυ γιαυτο....

κοιτα το http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1033
που είναι και τοπικο.....

Το νου σου με γκαμπουσια αφινις.
Δεν το αποκαλουν "βρικολακα σε μεγεθος γκαπυ" για το τίποτα....
Θα σου συνηστουσαν να τα βάλεις κατα προτημηση μαζι με κικλιδες. (το πολυ πολυ να καταληξουν γευμα τους)
Εμενα μου 6 ψαρια μου ξεκληρησαν ενυδρειο με 40+ γκαπακια μεχρι να πεις "Poecila Reticulata". και μετα αρχισαν να κτυπανε το ένα το άλλο όσπου εμεινε μια θυληκια (εγγυος) που γεννησε και περιμενε 30 λεπτα και μετα εφαγε τα παιδια της (ακους θειε Κρόνε!!! ) και μετα ξαναγέννησε (repeat) και περιμενε 30 λεπτα και μετα εφαγε τα παιδια της (ματαξανακους θειε Κρόνε!!! ) (repeat Χ 4 ) κλπ κλπ κλπ
Εκτος και αν έχεις όντως κανενα ενυδρειο με ψαρια με χαρακτηρα (βλεπε Oscar) και θες να τα ταϊζεις ζωντανο για να φτιαξουν τριχωμα εεεεεεε λεπι ήθελα να πω.....
(ειναι μικρα και για κακαβια γαμωτο!)

Ελπιζω να μην σε τρόμαξα πολυ.....
Καλωήλθες στην (ψαρο)παρεα μας

Φιλικα
Αλέξανδρος

Υ.Γ. Μεταξυ μας .........
ΖΗΛΕΥΩ!!! ώς κηνεδος που μπορεις να πηγαινεις στο ποταμι και να μαζευεις ψαρια. οτι και να λεω....
ΑΡΡΕΕΕΕΕ ΠΑλιο Π*Μπιπ*α ΑΘΗΝΑ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-08-03, 03:39
sv2fpi Ο χρήστης sv2fpi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: Γαλλικο - Κιλκις
Μηνύματα: 67
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην sv2fpi
Προεπιλογή Ελληνικα ψαρια

Δεν με τρομαξε αυτο που λες αν και δεν το γνωριζα , ακου vampire καλο και αυτο.
Εγω παντος εχω μαζεψει περιπου στα 4-5 διαφορετικα ειδη ψαριων απο την ιδια τοποθεσια περιπου στα 30-40 ψαρια .ακομα δεν τρωνε flakes αλλα μολις αρχσει η πειναι
Θα του δωσουν και θα καταλαβει.
Το ενα ειδος (και μοναδικο αυτου που εχω) το σωμα του εχει ενα περιεργο σχημα σαν σιγμα τελικο , στην αρχη που το επιασα νομιζα οτι ηταν γεννετικη ανωμαλια στην πορεια ομως που το εβαλα στο ενυδρειακη μου παρατηρησα οτι στις καμπυλες που δημιουργουνται στο σωμα του εχει πτερυγια , μοιαζει με catfish κι ειναι τρομερα γρηγορο .
Οσο για το post που εδωσες το εχω διαβασει αλλα καμια σχεση με κανενα απο αυτα που εχω .περιμενω νεοτερα απο οποιονδηποτε και φωτο μολις αρχισουν να συνηθιζουν στην παρουσια μου.
Οσο για την τυχη που εχω να πηγαινω στο ποταμι ασ ειναι καλα η αδεια που εχω απο την δουλεια μου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-08-03, 15:07
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Για ριξτε μια ματια εδω , το εχουμε αναφερει και ποιο παλια αν θυμαμαι καλα.
http://www.ornithologiki.gr/life/pyl...l/wse_eis3.htm
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-08-03, 23:46
sv2fpi Ο χρήστης sv2fpi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: Γαλλικο - Κιλκις
Μηνύματα: 67
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην sv2fpi
Προεπιλογή Ελληνικα ψαρια

Σας ευχαριστω πολυ ολους.
Ετυχε και μονος μου να πεσω στο site τις ορνιθογικης(Πυλος-Ευρωτας) και ειδα τα 3 απο τα 4 ειδη που εχω εδω.
Αν και εχω καποιες αμφιβολιες για το φαγωμα των μικρων απο την μητερα διοτι εχω δει ορισμενα μικρα μολις μερικων χιλιοστων να κυκλοφορουν ανετα δεν θα παραμεινω σε αυτο γιατι τα εχω και πολυ λιγο καιρο.
Παντως και παλι σας ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-04, 22:30
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ(carassius auratus gibelio)

Γεια σας παιδια το ξερω οτι εδω δεν ειναι ο τομεας μου αλλα ανακαληψα ενα ενθετο σε ενα περιοδικο για ενα ψαρι της Μικρης Πρεσπας με περειεργη αναπαραγωγη και θεωρησα σωστο να σας ενημεροσω.θα σας αντιγραψω αυτουσιο το ενθετο.Η παρουσια του ψαριου πεταλουδα(carassius auratus gibelio)στη Μικρη Πρεσπα διαπιστωθηκε για πρωτη φορα το 1981.Ωπος αναφερει ο βιολογος Γιωργος κατσαδωρακης <<ενδεχομενως εισηχθη μαζι με γονο γριβαδιων (cyprinous caprio),που προοριζοταν για εμπλουτισμο>>.Ομως το πιο περιεργο ειναι το φιλο των ψαριων αυτων.Η διαδικασια αναπαραγωγης τους παρουσιαζει ιδιαιτερο ενδιαφερον,καθως σε ορισμενα ευρωπαικα ενδιαιτηματα ο πληθυσμος τους αποτελειται μονο απο θηλυκα ψαρια ,τα οποια αναπαραγωνται με τη βοηθεια συγγενικων ειδων Η διαιρεση των ωαριων ενεργοποιειτε απο το σπερμα αρσενικων γριβαδιων,ενα φαινομενο γνωστο ως γυνογενεση.Τα ατομα που προκυπτουν εχουν μονο τα χαρακτηριστικα της μητερας και ειναι ολα θηλυκα.Ο πληθυσμος των πεταλουδων αυξανετε συνεχως,κυριως επειδη οι ψαραδες δεν τις προτιμουν,καθως το κρεας τους ειναι λιπαρο και ανοστο.
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04476 seconds with 12 queries