Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ποτάμια Αφρικής - Μαδαγασκάρη > Κιχλίδες καί άλλα ψάρια Μαδαγασκάρης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-07-08, 08:34
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kanarini Εμφάνιση μηνυμάτων
μακαρι να γινει μια τετοια κινηση
Συμφωνώ κι εγώ απολύτως.
Βέβαια είναι κομματάκι δύσκολο μιας και τα περισσότερα είδη υπο εξαφάνιση και με το δεδομένο ότι θα πρέπει να έχουν ιδανικές συνθήκες και λίτρα, θέλουν αρκετά μεγάλα ενυδρεία.

Πόσοι π.χ. έχουν δυνατότητα να κατέχουν ένα 1000άρι ενυδρείο;
....ή έστω 700-800 λίτρα;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-07-08, 08:51
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσοι π.χ. έχουν δυνατότητα να κατέχουν ένα 1000άρι ενυδρείο;
....ή έστω 700-800 λίτρα;
και αλήθεια υπάρχουν άτομα στην χώρα μας που διατηρούν (ακόμα) "δύσκολα¨ ψάρια? Από τα τόσα μικρά του Τόλη πόσα υιοθετήθηκαν από Έλληνες χομπίστες?

Μπράβο σε όσους το επιχειρούν… άξιοι!!
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-07-08, 10:11
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Από τα τόσα μικρά του Τόλη πόσα υιοθετήθηκαν από Έλληνες χομπίστες?
Κανενα. Δεν ειχε ζητηση, εκτος απο καποιον που ηθελε ...ενα.
Τα ειδη αυτα θελουν πολλα λιτρα, και εμπειρους κατοχους με καταλληλη υποδομη, εξ ου και η δυσκολια.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-07-08, 13:49
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανενα. Δεν ειχε ζητηση, εκτος απο καποιον που ηθελε ...ενα.
Τα ειδη αυτα θελουν πολλα λιτρα, και εμπειρους κατοχους με καταλληλη υποδομη, εξ ου και η δυσκολια.
Γι'αυτό και εγώ μίλησα για καμπάνια ενημέρωσης, ίσως και σε συνεργασία με συλλόγους του εξωτερικού αφού υπάρχουν οι επαφές... Το να ξεκινήσουμε να βάζουμε όλοι τέτοια ψάρια σε κάθε ενυδρείο θα είχε καταστροφικά αποτελέσματα... Όμως από τη στιγμή που υπάρχουν και στην Ελλάδα κάμποσοι με την δυνατότητα ενός μεγάλου ενυδρείου γιατί να το χαραμίσουν σε δίσκους αφρικάνες ή οτιδήποτε άλλο συνηθισμένο? Από την άλλη μία τέτοια προσπάθεια είναι κάθε άλλο παρά εύκολη... Κατά την άποψη μου όμως είναι από τις πιο αξιόλογες κινήσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-07-08, 15:17
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nashty11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι'αυτό και εγώ μίλησα για καμπάνια ενημέρωσης, ίσως και σε συνεργασία με συλλόγους του εξωτερικού αφού υπάρχουν οι επαφές... Το να ξεκινήσουμε να βάζουμε όλοι τέτοια ψάρια σε κάθε ενυδρείο θα είχε καταστροφικά αποτελέσματα... Όμως από τη στιγμή που υπάρχουν και στην Ελλάδα κάμποσοι με την δυνατότητα ενός μεγάλου ενυδρείου γιατί να το χαραμίσουν σε δίσκους αφρικάνες ή οτιδήποτε άλλο συνηθισμένο? Από την άλλη μία τέτοια προσπάθεια είναι κάθε άλλο παρά εύκολη... Κατά την άποψη μου όμως είναι από τις πιο αξιόλογες κινήσεις...
Και αυτό είναι σχετικό...

Όσοι έχουν μεγάλο ενυδρείο και θα μπορούσαν να φιλοξενήσουν τέτοια ψάρια, μπορεί,πολύ απλά, να μην τους αρέσουν τα εν λόγω ψάρια και ο βιότοπος τους.
Επίσης, δεν έχουν σκοπό ούτε να γίνουν breeders αλλά ούτε να τα θυσιάσουν όλα στον βωμό της διάσωσης κάποιου είδους.

Οπότε αυτοί οι κάμποσοι που λες, μειώνονται δραματικά.

Προσωπικά, εγώ θα ήθελα να είχα κάποιο είδος υπο εξαφάνιση που να μπορεί να ζήσει και να αναπαραχθεί σε μικρότερα ενυδρεία.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-07-08, 21:10
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Και συνεργασιες με συλλογους του εξωτερικου εχουμε μια χαρα. Προσβαση στα ψαρια υπαρχει (με ολες τις δυσκολιες). Ο προεδρος των Γαλλων μας δωρησε το 2004 ενα καρο νεαρα apistogramma πιασμενα αγρια στο Περου. Τα μεγαλωσαμε, τα αναπαραγαμε, και οταν ηρθε η ωρα να τα δωσουμε, δεν τα ηθελε κανεις. Εγω εχω επιτυχημενες αναπαραγωγες απο δυο ειδη Μαδαγασκαρης, και δεν βρεθηκε ουτε ενας να τα παρει και τατρεχα στις Γαλλιες. Τα A. fasciatus που ειναι και σχετικα ευκολα ψαρια, τα στειλαμε στο βελγιο, εδω δεν ταθελε κανεις. Τιποτα ακομα δεν ειναι τοσο τραβηχτικο οσο τα κιτρινα κοκκινα μπλε χρωματα των δισκων εκτροφης?
Μεχρι στιγμης ειναι κυριολεκτικα μετρημενοι στα δαχτυλα ενος χεριου αυτοι που ενδιαφερονται.
Οπως σε ευρυτερη εννοια ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα αυτοι που ασχολουνται πιο συστηματικα με ενα ειδος ή μια οικογενεια ψαριων κι εχουν τις υποδομες για μια τετοια κινηση.

Παράθεση:
Όσοι έχουν μεγάλο ενυδρείο και θα μπορούσαν να φιλοξενήσουν τέτοια ψάρια, μπορεί,πολύ απλά, να μην τους αρέσουν τα εν λόγω ψάρια και ο βιότοπος τους.
Επίσης, δεν έχουν σκοπό ούτε να γίνουν breeders αλλά ούτε να τα θυσιάσουν όλα στον βωμό της διάσωσης κάποιου είδους.
Αυτο ειναι σωστο. Και δεν μπορουμε να επιβαλλουμε σε κανεναν το "παθος" αυτο. Να το "εμπνευσουμε" ισως, αλλα μεχρι τωρα χλωμο το βλεπω.
Και μη ξεχναμε οτι περαν των παραπανω, αυτοι που θα θελησουν να ασχοληθουν πρεπει ναχουν και καποια αρκετη πειρα και να ξερουν τι κανουν.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 25-07-08, 08:29
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Στα ενυδρεία του Συλλόγου θα μπορούσαν να διατηρηθούν "δύσκολα" ή "υπό εξαφάνιση" ψάρια? ή σε κάποια δημόσια ενυδρεία?

Είναι κρίμα να μπαίνουν στο κόπο Έλληνες χομπίστες να ψάχνουν, να υποχρεώνονται, κλπ κλπ να βγάζουν γόνο και τελικά να μην διαδίδονται τα ψάρια στη χώρα μας.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 25-07-08, 08:56
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και συνεργασιες με συλλογους του εξωτερικου εχουμε μια χαρα. Προσβαση στα ψαρια υπαρχει (με ολες τις δυσκολιες). Ο προεδρος των Γαλλων μας δωρησε το 2004 ενα καρο νεαρα apistogramma πιασμενα αγρια στο Περου. Τα μεγαλωσαμε, τα αναπαραγαμε, και οταν ηρθε η ωρα να τα δωσουμε, δεν τα ηθελε κανεις. Εγω εχω επιτυχημενες αναπαραγωγες απο δυο ειδη Μαδαγασκαρης, και δεν βρεθηκε ουτε ενας να τα παρει και τατρεχα στις Γαλλιες. Τα A. fasciatus που ειναι και σχετικα ευκολα ψαρια, τα στειλαμε στο βελγιο, εδω δεν ταθελε κανεις. Τιποτα ακομα δεν ειναι τοσο τραβηχτικο οσο τα κιτρινα κοκκινα μπλε χρωματα των δισκων εκτροφης?
Αυτό είναι το χειρότερο...... δεν τα ήθελε κανείς....

..αλά και απ'την άλλη, θα ήσουν σίγουρος ότι αν κάποιος εκδήλωνε ενδιαφέρον θα μπορούσε να παρέχει στα ψάρια αυτά που πρέπει ή όταν τα βαριόταν ή έβλεπε κάποια πιο "όμορφα" ψάρια στο pet-shop της γειτονιάς, δεν θα τα πέταγε ή δεν θα τα χάριζε σε κάποιο pet-shop χωρίς κανείς να ξέρει το πόσο πολύτιμα είναι τα συγκεκριμένα ψάρια;

Σε τελική ανάλυση εγώ συμφωνώ ότι μεγάλος μέρος του χόμπυ μας είναι να έχουμε ψάρια που μας αρέσουν. Αν αναρωτηθούμε όμως: Τί εννοούμε όταν λέμε ότι μας αρέσει ένα ψάρι (είδος);;; ...Τί συμπέρασμα βγάζουμε;
Οι περισσότεροι απο μας "γουστάρουν" και, πολλές φορές λατρεύουν ένα είδος, λόγω συμπεριφοράς, ταμπεραμέντου, στοργικότητας προς το ταίρι ή τους γόνους τους και πολύ μετά πάει η εξωτερική εμφάνιση.

Έτσι λοιπόν καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι για να θέλουμε και να μας αρέσουν κάποια ψάρια πρέπει να δούμε συμπεριφορές, ταμπεραμέντο κλπ. και όχι χρωματισμούς ή σχήμα. Για το δούμε αυτό πρέπει να τους παρέχουμε τις κατάλληλες (αν όχι ιδανικές) συνθήκες προκειμένου να ζουν αξιοπρεπώς, να αναπαράγονται κλπ. Και δεν υπάρχει ούτε ένας (διαψεύστε με, αν μπορείτε!!!) που δεν "τρελλαίνεται" όταν τα ψάρια του γεννήσουν!! Αυτό τί σημαίνει;;

Σημαίνει ότι πολλοί απο εμάς οι οποίοι έχουν τα ενυδρείο που μπορεί να φιλοξενήσει κάποια ψάρια, αν το σκεφτούμε λίγο θα δούμε ότι στην πραγματικότητα θέλουμε να έχουμε κάποια ψάρια στα οποία θα περέχουμε κατάλληλες συνθήκες, θα αναπαραχθούν και θα ζουν όμορφα και παράλληλα θα έχουμε βάλει και ένα λιθαράκι στην διάσωση αυτών των ψαριών.

Τότε και μόνο τότε, πιστεύω ότι θα εξαληφθεί το φαινόμενο του .... δεν τα ήθελε κανείς
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-07-08, 10:40
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στα ενυδρεία του Συλλόγου θα μπορούσαν να διατηρηθούν "δύσκολα" ή "υπό εξαφάνιση" ψάρια? ή σε κάποια δημόσια ενυδρεία?
Στο Συλλογο μεχρι στιγμης και οσο ισχυει η τρεχουσα κατασταση, δλδ προσβαση μια φορα την εβδομαδα (αντε κι αλλη μια ισως μες στη βδομαδα απο κανεναν ξεμπαρκο), εχουμε στησει και τα αναλογα ενυδρεια, που να μην χρειαζονται κανεναν "απο πανω" συχνα. Οποτε δυσκολο.

Σε δημοσιο ενυδρειο, σε μια κουβεντα που ειχα με τον υπευθυνο της Ωκεανοπολης στο Αττικο παρκο, δεχτηκε μετα χαρας οταν γινει το ενυδρειο να στησει ο ΠΣΦΕ ενα μεγαλο ενυδρειο Μαδαγασκαρης. Ακομα εχουμε καιρο ομως.
Παράθεση:
..αλά και απ'την άλλη, θα ήσουν σίγουρος ότι αν κάποιος εκδήλωνε ενδιαφέρον θα μπορούσε να παρέχει στα ψάρια αυτά που πρέπει
Οχι βεβαια. Οσοι θα ηθελαν τετοια ψαρια θα επρεπε να πληρουν καποιες προυποθεσεις, πραγμα που κανει ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα.

Παράθεση:
Οι περισσότεροι απο μας "γουστάρουν" και, πολλές φορές λατρεύουν ένα είδος, λόγω συμπεριφοράς, ταμπεραμέντου, στοργικότητας προς το ταίρι ή τους γόνους τους και πολύ μετά πάει η εξωτερική εμφάνιση.
Το αντιθετο συμβαινει, οι περισσοτεροι εδω κυττανε την εξωτερικη εμφανιση και λιγοι τα υπολοιπα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-07-08, 11:08
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αντιθετο συμβαινει, οι περισσοτεροι εδω κυττανε την εξωτερικη εμφανιση και λιγοι τα υπολοιπα.
Αρχικά ίσως.
Πόσα topics και πόσα ακόμα posts υπάρχουν απο χομπύστες που "στάζουν μέλι" γράφοντας για το πόσο καλοί γονείς είναι τα Kribs ή τα Multies, πόσο εκρηκτικό ταμπεραμέντο έχουν τα demasoni ή πόσο "ανθρώπινο" χαρακτήρα έχουν τα Oscar κλπ.

Θέλω να πω ότι αν το καλοσκεφτούμε ναι μεν ξεκινάμε απο την εξ. εμφάνιση αλλά τελικά αυτό που μας αρέσει είναι η συμπεριφορά γενικότερα.

Οπότε την επόμενη φορά που μας γοητεύσει η εξ. εμφάνιση ενός είδους και θέλουμε σίγουρα να το δούμε να κολυμπά στο ενυδρείο μας.....ας σκεφτούμε ξανά και πιο εκτενέστερα γιατί μπορεί τελικά να καταλήξουμε σε ένα λιγότερο ενυπωσιακό εμφανησιακά είδος.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 25-07-08, 12:20
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικά ίσως.
Πόσα topics και πόσα ακόμα posts υπάρχουν απο χομπύστες που "στάζουν μέλι" γράφοντας για το πόσο καλοί γονείς είναι τα Kribs ή τα Multies, πόσο εκρηκτικό ταμπεραμέντο έχουν τα demasoni ή πόσο "ανθρώπινο" χαρακτήρα έχουν τα Oscar κλπ.
συμφωνω με το παραπανω,αλλα γιατι ομως δεν δοκιμαζουν και καποιο αλλο ειδος ;

για παραδειγμα ο GIORGOS ειχε αναπαραγωγη απο pelvicachromis taeniatus και nanochromis parilus ποιος πηρε; εστω απο τους κριμπενσακηδες ;

για τα masken (που ειναι απο τα apistogramma που αναφερει ο τολης παραπανω) ως τωρα εχουν δηλωσει ενδιαφερον 3 ατομα.
ξερω οτι καποιοι εχουν απιστο , καποιο απο τα συνηθησμενα ειδη που ερχονται στα πετ σοπ,τα οποια ειναι ασιατικης εκτροφης ίσως αμφιβολου καθαροτητος και με πολυ ανθρωπινη παρεμβαση στην μορφη τους

και ολοι λενε για την συμπεριφορα αυτων των ψαριων αλλα δεν θελουν να δουν τιποτα αλλο ; αυτο δεν μπορω να το καταλαβω
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 25-07-08, 17:29
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Κατά καιρούς έχουμε φέρει πολλά και διάφορα είδη σπάνιων ψαριών (από προσωπικές πρωτοβουλίες) -από πολλές και διάφορες προελεύσεις- τα οποία αναπαράγαμε και μεγαλώσαμε το γόνο τους με επιτυχία. Κάποια από αυτά τα είδη (όσα θυμάμαι) είναι:
Paratilapia "small spots east coast"
Paretroplus nourissati
Pelvicachromis taeniatus "Dehane"
Nanochromis parilus
Apistogramma sp. masken
Apistogramma baenschi (πρωην sp. inka)
Mogurda adspersa
Melanotaenia parva

και κάποια ακόμα που μου ξεφεύγουν.

Όσο κι αν "τσιγκλίσαμε" και "πιέσαμε" διάφορα μέλη, μόνο ελάχιστα ψάρια καταφέραμε να δώσουμε σε χομπίστες της ελλάδας. (Έδωσα κάποια N. parilus μετά μεγάλης πίεσης και λίγα A. baenschi [και ο annivas]) Τα A. masken κατάφερα να τα δώσω εντέλει (τα έχει ο fishme1) στα βαθιά τους γεράματα αφού πέρασαν πολλές πολλές γέννες. Δεν ξέρουμε αν υπάρχουν κάποια από αυτά ακόμη.

Πάντως αξίζει η προσπάθεια να δούμε ποιοι και πόσοι χομπίστες ενδιαφέρονται για την διατήρηση και αναπαραγωγή σπάνιων ψαριών, και για ποια συγκεκριμένα είδη ενδιαφέρονται... μπας και ξανακάνουμε κάποιες ενέργειες.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-09-08, 13:10
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Pelvicachromis taeniatus "Dehane" υπάρχουν τώρα πια;;
Ποιος τα είχε φιλοξενήσει για να πάρουμε πληροφορίες;
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 05-09-08, 13:30
Το avatar του χρήστη Kisifer
Kisifer Ο χρήστης Kisifer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

Θα με ενδιέφεραι να φιλοξενήσω κάποιο είδος νανοκιχλίδας...τα Pelvicachromis taeniatus "Dehane" ακούγονται ιδανικά.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 05-09-08, 23:21
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

αμα βρειτε πειτε μου και εμενα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 05-09-08, 23:44
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Απλά έγραψε ο Giorgos οτι στο παρελθόν έχουν περάσει από τα χέρια μελών του συλλόγου και ρώτησα αν υπάρχουν πια, πουθενά..
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-09-08, 08:01
Το avatar του χρήστη Kisifer
Kisifer Ο χρήστης Kisifer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

¶μα μαζευτούμε αρκετοί ενδιαφερόμενοι...ίσως γίνει κάποια κίνηση να φέρουμε αυτά τα ψαράκια στην Ελλάδα...δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο αυτό...αλλά πιστεύω πως αξίζει να το δούμε λίγο.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-09-08, 09:28
αλεκος Ο χρήστης αλεκος δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2008
Περιοχή: ασπροχωρι αττικης
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή αναζητηση σπανιων κιχλιδων

συγχαρητηρια τολη.μολις προχθες αγορασα paratilapia κοντα στα 4cm.μου ειπε ο χαριλαος να μιλησω μαζι σου για ποιο σπανια ειδη που αναζητω.εχω 800lt με μεγαλα ψαρια και μικρα επισης.ασχωλουμαι κοντα στα 15χρονια,απο τα 10 πανω κατω.εχω φτασει να εχω στο ιδιο ενυδρειο αφρικανες και αμερικανες.και παλι μπραβο σου για αυτο που πετυχες.περιμενω απαντηση σου.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-09-08, 09:33
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από αλεκος Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω 800lt με μεγαλα ψαρια και μικρα επισης.ασχωλουμαι κοντα στα 15χρονια,απο τα 10 πανω κατω.εχω φτασει να εχω στο ιδιο ενυδρειο αφρικανες και αμερικανες.
Οταν λες μικρα μεγαλα, αφρικανες και αμερικανες, μπορεις να γινεις λιγο αναλυτικοτερος?
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-09-08, 11:40
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
ασχωλουμαι κοντα στα 15χρονια,απο τα 10 πανω κατω.εχω φτασει να εχω στο ιδιο ενυδρειο αφρικανες και αμερικανες.
Μετα απο 15 χρονια να εχεις "φτασει" να κρατας στο ιδιο ενυδρειο αφρικανες και αμερικανες, δεν θεωρειται ακριβως επιτευγμα, το αντιθετο.
Ποια παρατιλαπια πηρες και απο που?
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 06-09-08, 11:45
Το avatar του χρήστη Kisifer
Kisifer Ο χρήστης Kisifer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά καιρούς έχουμε φέρει πολλά και διάφορα είδη σπάνιων ψαριών (από προσωπικές πρωτοβουλίες) -από πολλές και διάφορες προελεύσεις- τα οποία αναπαράγαμε και μεγαλώσαμε το γόνο τους με επιτυχία. Κάποια από αυτά τα είδη (όσα θυμάμαι) είναι:
Paratilapia "small spots east coast"
Paretroplus nourissati
Pelvicachromis taeniatus "Dehane"
Nanochromis parilus
Apistogramma sp. masken
Apistogramma baenschi (πρωην sp. inka)
Mogurda adspersa
Melanotaenia parva

και κάποια ακόμα που μου ξεφεύγουν.

Όσο κι αν "τσιγκλίσαμε" και "πιέσαμε" διάφορα μέλη, μόνο ελάχιστα ψάρια καταφέραμε να δώσουμε σε χομπίστες της ελλάδας. (Έδωσα κάποια N. parilus μετά μεγάλης πίεσης και λίγα A. baenschi [και ο annivas]) Τα A. masken κατάφερα να τα δώσω εντέλει (τα έχει ο fishme1) στα βαθιά τους γεράματα αφού πέρασαν πολλές πολλές γέννες. Δεν ξέρουμε αν υπάρχουν κάποια από αυτά ακόμη.

Πάντως αξίζει η προσπάθεια να δούμε ποιοι και πόσοι χομπίστες ενδιαφέρονται για την διατήρηση και αναπαραγωγή σπάνιων ψαριών, και για ποια συγκεκριμένα είδη ενδιαφέρονται... μπας και ξανακάνουμε κάποιες ενέργειες.
Μήπως να ανοίγαμε ένα καινούργιο thread να δούμε τι ενδιαφέρον θα έχουμε και από άλλους χομπίστες?
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 06-09-08, 22:52
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
αμα βρειτε πειτε μου και εμενα
Το χειμωνα ειχα μιλησει με το Γιωργο και στο Συλλογο.Ηθελα στη θεση των krib να τα βαλω.Δυστυχως κανεις στο φορουμ δεν τα ειχε αλλιως θα υπηρχε ανταποκριση.Ε πλεον επαψα να ψαχνω....Κατεληξα σε hypancistrus L066 αρκετα δυσευρετο θα ελεγα καθως επισης ικανοποιει και τα αισθητικα μου γουστα.Επισης δεν γενναει και σα κουνελι οποτε θα ειναι ευκολοτερο να μη φορτοθω μωρα που δεν θα μπορω να δωσω.
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 07-09-08, 00:20
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

αν μαζευομασταν 5-10 ατομα δεν θα μπορουσαμε να κανουμε μια παραγγελια απο εξωτερικο???εχει κανεις αναλογη εμπειρια??
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 07-09-08, 00:34
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Όλο και κάτι αξιόλογο θα βγεί σε κάποια λίστα εισαγωγής κάποιου μαγαζιού.Έτσι θα φέρουμε πιο εύκολα.
Η άλλη λύση είναι κάποιος έμπειρος να αναλάβει την παραγγελία για τα υπόλοιπα μέλη..
Κάπως σαν μαζική, το θέμα είναι ποιος..
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-09-08, 14:54
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Θα έλεγα, για να μην χαλάσουμε αυτή τη θεματική συζήτηση, όποιον ενδιαφέρει κάτι τέτοιο (εισαγψγή ψαριών) ας ξεκινήσει καινούριο θέμα.

Όσον αφορά τα P. taeniatus "dehane", εγώ τα είχα και τα αναπαρήγαγα αλλά δεν κατάφερα να πείσω κανέναν να ασχοληθεί με το συγκεκριμένπ είδος. Τώρα πλέον δεν υπάρχουν αυτά τα ψάρια στα ενυδρεία μας (από όσο γνωρίζω).
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 03-10-08, 13:49
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Είδα το video με το γόνο στο Practical Fishkeeping.. Τώρα μπήκε, ή υπήρχε?

Δε θα πω συγχαρητήρια, θα πω ευχαριστούμε, γιατί γίνεσαι κίνητρο και παράδειγμα προς μίμηση για όλους εμάς τους αρχάριους..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 03-10-08, 14:00
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Bάλε και ένα λινκ
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 03-10-08, 14:11
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Bάλε και ένα λινκ
http://www.practicalfishkeeping.co.u...id=OZR57t-RoM8
(πρέπει να κάνεις register)

Υ.Γ. Πέραν του ενδιαφέροντος αντικειμένου, είναι πολύ ωραία και η μουσική, και ο τρόπος που σε κάποια σημεία δένει είτε με τις αλλαγές πλάνων, ή με τις κινήσεις των ψαριών.. Φανταστικό βίντεο..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 03-10-08, 15:06
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Καποιος το ανεβασε... υπαρχει και σε καλυτερη αναλυση και στερεο περικαλω εδω http://www.tolibra.com/fish/Paratilapia.htm

Οσο για τη μουσικη, γραφτηκε πανω στο βιντεο, δουλεια μας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 03-10-08 στις 20:35
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 04-10-08, 18:22
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

πολυ ομορφα ψαρια πολλα μπραβο
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Lobelia cardinalis 'small fern' soza Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 09-02-06 15:42
Small Aquarium Chiller laskarino Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 19-05-05 22:10
Oscar big and small.. soulmate ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 12 03-11-04 11:34
Green spots στα φύλλα των Ανούμπιας Makis M Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 19-05-04 02:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09542 seconds with 14 queries