Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αναγνωρίσεις ειδών

Αναγνωρίσεις ειδών Το είδατε και δεν ξέρετε τι είναι? Εδώ...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-05-16, 11:41
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Αναγνώριση προνύμφης εντόμου

Eξώ στο μπαλκόνι εκεί που έχω το βαρέλι της όσμωσης εχώ στην παροχή του βρώμικου νερού μία λεκάνη περίπου 80 λίτρων όπου μαζεύεται το βρώμικο νερό πριν υπερχιλίσει και αρχίσει να πέφτει στην αποχέτευση . Μέσα σε αυτή τη λεκάνη έριξα μία μεγάλη ηφεστιακή πέτρα και αφήσα πάνω της Moss μετά απο μερικές μέρες η Moss άρχισε να απλώνει πάνω στο βράχο και γενικά έπιασε μεγάλο μέρος της επιφάνειας του αλλά και της επιφάνειας του νερού . Πριν απο μερικές μέρες και αφού πέρασαν 2 μήνες που η λεκάνη είναι εκεί έξω γεμάτη με νερο κατα βάση στάσιμο ( αφου παίρνω νεράκι 1 φορά την βδομάδα μόνο για τις αλλαγές μου και μετα αδιάζω εντελώς το νερό απο το βαρέλι αλλά ποτέ απο τη λεκάνη ) είδα λοιπον κάτι μαύρα σαν σκουλικάκια να κινούνται μέσα στο νερό και πάνω στη moss , αρχικά τρόμαξα , αλλα στην συνέχεια διαπίστώσα ότι μάλλον πρόκειται για προνύμφες κουνουπιων . Την πεποιθηση μου αυτη ενδυνάμωσε το γεγονος οτι κατάφερα να συλλέξω μερικές και να τις ρίξω στα guppies μου τα οποιο ξετρελαθηκαν με το ζωντανο αυτο θηραματακι και τις καταβροχθισαν όλως μέσα σε λίγα δεπτερόλεπτα !!! Φυσικά επανελαβα το ταίσμα ξανα και πάλι είχα το ίδιο αποτέλεσμα και στα 4 ενυδρεια με guppies ολα ξετρελάθηκαν και έτρωγαν με όρεξη αυτα τα μικρά θηραματάκια που κολυμπούσαν στο ενυδρειο ! Βέβαια για να ειμαι 100% σιγουρη θα ήθελα να ποσταρω μια φώτο και να μου πει εαν κάποιος οτνως ξέρει οτι πρόκειται για προνύμφες κουνουπιών και εαν ειναι ασφαλε΄ς να ταιζω τα ψαράκια μου με αυτές !
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13170542_10208778900817105_1208333816_o.jpg
Εμφανίσεις:  270
Μέγεθος:  19,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-05-16, 15:29
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Προνύμφες κουνουπιών είναι. Τώρα αν είναι ασφαλές παίζεται, εξαρτάται από που τις μαζεύεις και υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μεταφέρουν κάποια ασθένεια... Υπάρχουν και κατεψυγμένες στο εμπόριο (black mosquito larvae) για μεγαλύτερη ασφάλεια.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-05-16, 18:06
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Προνύμφες κουνουπιών είναι. Τώρα αν είναι ασφαλές παίζεται, εξαρτάται από που τις μαζεύεις και υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μεταφέρουν κάποια ασθένεια... Υπάρχουν και κατεψυγμένες στο εμπόριο (black mosquito larvae) για μεγαλύτερη ασφάλεια.
Ναι το ξέρω έχω απο κατεψυγμένα πολύ πράγμα 1 . artemia με spiroulina , 2. artemia σκετη , dafnia , 3. artemia με brine sript oil omega 6 , 4. mini blood worms , 5. αρακά , καρότο , μαρούλι , σπανάκι , καλαμπόκι ( κατεψυγμένα) δικό μου μίγμα , 6. τροφή ξηρά σε φυλλαράκια σπιρουλίνας , 7. Ξηρά τροφή for all tropical fish , και τις τελευταιές μέρες έβαλα και τις ζωντανές προνύμφες στο πρόγραμμα απο την λεκάνη στην πίσω σκιερή μεριά του μπαλκονιού . Ταίζω 4 φορές την μέρα ( φυσικά οταν αυτο ειναι εφικτό ) και ήθελα να βρω μια ποικιλια καθώς οι κατεψυγμένες τροφές δεν έχουν την ίδια υψηλή θρεπτική αξία με τις ζωντανές και στην φύση τα αγρια guppies τρέφονται κατα κύριο λόγο απο οσο ξέρω με κουνουπάκια και δη προνύμφες αυτών ! Εαν υπήρχε κάποια παράσιτο δεν θα φαινόταν 4 μέρες τώρα ? Ή δεν θα είχα κάποιο θάνατο ? Λέω αντί κουνουπιών στο μέλλον να αρχίσω να δίνω ζωντανούς γεωσκόληκες καθώς είχα την ευκαιρία να βρώ στον κήπο μας έαν και να τον ρίξω στο νερό , η συνέχεια καμία 10αρια guppies ηλικίας 2-3 μηνών να τον τραβάνε απο τις άκρες και να τον τρώνε ζωντανό ! Κυρίως το κάνω γιατί τα έντομα στη φύση και ειδικά εδω πάνω στο δάσος που μένω ειναι ενας θυσαυρός πρωιτεινών για τα μιρκούλια μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-05-16, 00:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θελει μεγαλη προσοχη η εκτροφη προνυμφης κουνουπιων. (σε πολλα κρατη απαγορευεται δια νομου, απο τα προβληματα που δημιουργηθηκαν)
Πρεπει να τις μαζευεις πριν γινουν κουνουπια και να μην το αμελεις ποτε αυτο.
Μολις "διπλωσει" η προνυμφη (και γινει pupa), σε 2-3 μερες εγινεται κουνουπι.

Διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...0&postcount=14
Κι εδω η φωτο με τα σταδια που εχει χαθει απο απο το ποστ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-05-16, 07:46
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλήμερα σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση αυτο το ποστ σου διάβασα και τις αναγνώρισα , κάθε μέρα ταίζω καμιά 30-40αρα προνύμφες και πάλι είναι λίγες για τα 100+ guppies , φοβάμαι μην τελείωσουν , ναι εννοειται πως δεν τις αφήνω σε καμιά περίπτωση να γίνουν κουνούπια . Ελπίζω να μην ξεμείνω εντελώς . Λογικά ίσως κάποιες λίγες καταφέρουν να γίνουν κουνουπάκια αλλα σε καμία περιπτώση δεν αφήνω το μεγαλύτερο ποσοστό να φτάσει στο στάδιο της ωρίμανσης , κάθε μέρα ταίζω τα πρωινά !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 07-05-16 στις 09:13
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναγνώριση... iliastsi Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 25-04-09 18:53
Αναγνώριση PascM Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 28 08-10-08 11:37
Αναγνώριση... Kotsos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 11-05-08 18:11
Αναγνώριση Xotikouli Γατόψαρα Ν. Αμερικής 6 19-09-06 09:49
Aναγνώριση...! guardian Αρχάριοι γλυκού νερού 5 15-09-06 18:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04091 seconds with 16 queries