Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-08-12, 21:01
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Ψαχνοντας μια σωστη συνθεση ψαριων και φυτων

Καλησπερα παιδια!! Ειμαι στο ψαξιμο για το setup του ενυδρειου μου. 400 λιτρα ειναι, θα τρεχει με ενα Εheim 2028 και ενα JBL e1500. Θα ηθελα καποιες συμβουλες οσον αφορα την ψαροσυνθεση. Περασα μια βολτα απο ενα pet shop και μου ειπε οτι μπορω να βαλω μαζι τα παρακατω. Εγω του ειπα οτι θελω κατα βαση αγγελοψαρα, αλλα μου ειπε οτι αν τα βαλω στην αρχη θα κυριαρχησουν και θαχω προβληματα αν βαλω μετα αλλα, οποτε καλυτερα να τα αφησω τελευταια.

Επιλογες ψαριων:
Red Eye Tetra
Neon Tetra
Cardinal
Ροδοστομους
Iνδιανακια
Black Tetra
Tetra Jumbo
Pleco
και στο τελος αγγελοψαρα

νομιζω μετα ειπε και για ραμιρεζι.

Θα ξεκινησω να κοιταω τα profile ολων των παραπανω, για ναχω μια αρχη διαβασματος γιατι εχω χαθει και προσπαθω να τα ξεδιαλυνω. Mου ειπε και για ενα ψαρι που ειναι ιδιο με το νεον τετρα, με τη διαφορα οτι τα χρωματα του ειναι πολυ πιο εντονα, μου τοδειξε κιολας....δεν θυμαμαι ομως ποιο.... για βοηθηστε.

Απο φυτα, γρηγορης αναπτυξης:
Anubia
Valisneria
Microsorium
Cryptocorin

Πως το βλεπετε εχουμε φαουλ? Δεν θελω να κανω overstock το ενυδρειο, θελω οσο μπορει να αντεξει, τι θα μου προτεινατε να συνδυασω και σε τι ποσοτητες??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-08-12, 21:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αγγελοψαρα εννωεις τα γνωστα κοινα σκαλαρια? αν ναι βλεπω τα νεον να γινονται ζωντανη τροφη


Η ανουμπια μονο γρηγορης αναπτυξης δεν ειναι, μαλον η πιο αργη κι απ το θανατο ειναι :P
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-08-12, 21:54
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

http://imageshack.us/photo/my-images...redresize.jpg/
Αυτα λεω.

Με ποια μπορουν να συνδυαστουν?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-08-12, 22:11
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Πως θα "μαλακωσεις" το νερο?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-08-12, 22:27
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

με τυρφη και με ΑΟ,
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-08-12, 23:33
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Για pleco θα σου ελεγα να βαλεις καποιο ειδος ancistrus που δεν γινονται μεγαλυτερα απο 10-12 ποντους το πολυ.
Για το ψαρι που λες με παρομοια χρωματα του νεον μαλλον εννοεις τα cardinal tetra αλλα δεν πανε με αγγελοψαρα.
Θα σου προτεινα ενα κοπαδι ροδοστομους που εχουν πολυ ωραια συμπεριφορα στο κοπαδιασμα, και μολις ενηλικιωθουν βαζεις τα σκαλαρια που σου αρεσουν.
Ειχα δει τον συνδυασμο σε ενυδρειο φιλου, και μου αρεσε πολυ.
Απεφυγε να βαλεις πολλα διαφορετικα ειδη κοπαδιων, γιατι δεν θα βγαλουν ενδεχομενα την ιδια συμπεριφορα.
Για φυτα γρηγορης αναπτυξης τωρα θα σου προτεινα και την stargrass που ειναι και πανευκολη.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-12, 23:45
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Μπορω για παραδειγμα να βαλω 2 πλεκο ancistrus, 5-6 neon tetra και 8 (οταν λες κοπαδι εννοεις ποσα; ) ροδοστομους; Τα αντεχει το 400αρι περνει κιαλλα, δεν ξερω. Για αρχη σιγα σιγα φυσικα οχι με τη μια ολα μεσα. Και οταν ενηλικιωθουν οι ροδοστομοι βγαζω τα τετρα και βαζω τα σκαλαρια. Γινεται;

ΥΓ ΔΙΣΚΟΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ 1-2; Τους αγαπαω και αυτους πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-08-12, 23:50
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Τι ύψος ενυδρείου έχεις? Τα αγγελόψαρα χρειάζονται 60-70 πόντους. Οι δίσκοι δεν μπαίνουν μαζί με τα υπόλοιπα. Γιατί δε βάζεις μόνο ένα κοπάδι δίσκους?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-08-12, 23:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
5-6 neon tetra
Για ποσες μερες θες να λειψεις? (το ξεφτυλισα αλλα ειχαμε κι εκεινη τη συζητηση με τους "πολιτισμενους")
Για κοπαδι δισκους λιγο μικρο δεν ειναι ρε παιδια?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-08-12, 23:58
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

60 ειναι το ενυδρειο μου. Πιο ποΛυ σκαλαρια μαρεσαν και η δισκοι αλλα προτιμω την ποικιλια. Νικοο χαχαχα γιατιι;;; Που ειμαι λαθος;; Αυτο με τους ροδοστομους τα σκαλαρια και καποια τετρα δεν γινεται,Α ΚΑΙ ΠΛΕΚΟ, σε σωστας ποσοτητες τις οποιες δεν γνωριζω;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-08-12, 00:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικοο χαχαχα γιατιι;;;
Γιατι στον Αμαζονιο η φυσικη τροφη των σκαλαριων ειναι τα νεον (δεν ξερω αν ειναι και οι καρδηναλιοι) οποτε αν λειψεις ολοκληρο ΣΚ λεω μηπως 5-6 δεν τους φτασουνε :P


Μπορει να κανω και λαθος, δεν ειμαι εξαλου ειδικος του Αμαζονιου, αλλα εχω την εντυπωση πως παρολο τα οχι και τοσα πολλα λιτρα σε 60 ποντους υψος οι δισκοι θα ηταν καλυτερα απο σκαλαρια (60 ειναι το νερο η συνολικα? γενικα αυτα τα ειδη θελουν ψηλο ενυδρειο για να δειξουν τη μεγαλοπρεπεια τους, και νομιζω, απ οτι βλεπει το ματι μου, τα σκαλαρια ακομα περισσοτερο κι απ τους δισκους το εχουν αναγκη, αλλα βεβαια καλυτερα μπορει να σε πληροφορησει καποιος που εχει τετοια ψαρια)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-08-12, 00:11
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αυτο λεω οταν βαλω τα σκαλαρια θα βγαλω τα νεον. Δηλαδη θαχω πλεκο, ροδοστομους και νεον παραδειγμα, και αργοτερα οταν μεγαλωσουν οι ροδοστομοι θα βγουν τα νεον και θα μπουν σκαλαρια. Το νοημα πισω απο αυτο ειναι -κατα τον πετσοπα- να μην τα βαλω απτην αρχη τα σκαλαρια για ναμην κυριαρχησουν και μετα δυσκολα θα βαλω αλλα ψαρια χωρις εφτραπελα. 60 το νερο ειναι. Αποσο εχω προλαβει να διαβασω ναι το θελουν το υψος περισοτερο απτους διακους αλλα πιστευω θαναι ανεκτο το 60.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-08-12, 00:15
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο λεω οταν βαλω τα σκαλαρια θα βγαλω τα νεον. Δηλαδη θαχω πλεκο, ροδοστομους και νεον παραδειγμα, και αργοτερα οταν μεγαλωσουν οι ροδοστομοι θα βγουν τα νεον και θα μπουν σκαλαρια.
Πες το έτσι και νομίζαμε ότι ήθελες να αναδείξεις τον χαρακτήρα των σκαλαριών και να διαπιστώσεις ο ίδιος τη φυσική συμπεριφορά του κυνηγού!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-08-12, 00:19
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Βάλε αντί για νέον καρδιναλιους. Εγω έχω καμία 30άρια μαζί με σκαλαρακι χωρίς πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-08-12, 00:32
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε αντί για νέον καρδιναλιους. Εγω έχω καμία 30άρια μαζί με σκαλαρακι χωρίς πρόβλημα.
To ιδιο και ενας φιλος μου καθως και ο delta66 στο ενυδρειο του που το εχω δει (και να τον ευχαριστησω μιας και μου δωθηκε η ευκαιρια, που δεχτηκε να παρει τους καρδιναλιους μου).

Βεβαια τιποτα δεν ειναι απολυτο. Οπως εχουμε πει πολλες φορες ειναι και στον χαρακτηρα καθε ψαριου (μπορει δηλαδη να μην εχουν προβλημα τα σκαλαρια με τα τετρα αλλα ενα σκαλαρι να ειναι πολυ επιθετικο απεναντι τους). Εκει βλεποντας και κανοντας.

Κατι που ειχα διαβασει παλιοτερα απο το tsamisaquarium, ειναι οτι εκεινος ειχε cardinal tetra με σκαλαρια. Ολα ηταν ενταξει και αν δεν κανω λαθος τα ειχε βαλει απο μικρα μαζι και ειχαν συνηθισει μεταξυ τους. Οταν καποια στιγμη θελησε να μεγαλωσει το κοπαδι των cardinal και εβαλε καποια ακομα, τα νεα αμεσως δεχτηκαν τις επιθεσεις απο τα σκαλαρια. Αυτο εκεινος το αιτιολογει ως οτι τα νεα tetra που δεν ηταν συνηθισμενα με τα σκαλαρια, εδειχναν στρεςς, εβλεπαν τα σκαλαρια ως θηρευτες τους και δεν ηταν οπως τα αλλα και αμεσως αυτη την διαφορα την καταλαβαν τα σκαλαρια και γιαυτο επιτεθηκαν. Βεβαια δεν ειναι σιγουρος για αυτο, απλα εικασια κανει.

Ο delta66 απο την αλλη (ας με διορθωσει αν λεω λαθος) εχει βαλει και αλλα cardinal μεσα στο ενυδρειο του αφου υπηρχαν τα σκαλαρια και παλι δεν αντιμετωπισε κανενα προβλημα.

Ριξε μια ματια στα 2 λινκ παρακατω που λενε διαφορα ομορφα πραγματα.

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...chwarmverh.htm

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../koinoniko.htm

Απο εκει και περα ομαδα στα tetra κλπ, ειναι απο 8 - 10 ατομα και ανω.

Τα αγγελοψαρα θελουν οντως υψος αλλα πιστευω πως 60 εκατοστα καθαρα, ειναι ικανοποιητικα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-08-12, 00:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες το έτσι και νομίζαμε ότι ήθελες να αναδείξεις τον χαρακτήρα των σκαλαριών και να διαπιστώσεις ο ίδιος τη φυσική συμπεριφορά του κυνηγού!


τελικα ολοι επηρρεαστηκαμε απο τη συζητηση με τους "πολιτισμενους"
Καλου κακου ας μην πλησιαζουμε τα ενυδρεια μας για 2-3 μερες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι που ειχα διαβασει παλιοτερα απο το tsamisaquarium, ειναι οτι εκεινος ειχε cardinal tetra με σκαλαρια. Ολα ηταν ενταξει και αν δεν κανω λαθος τα ειχε βαλει απο μικρα μαζι και ειχαν συνηθισει μεταξυ τους. Οταν καποια στιγμη θελησε να μεγαλωσει το κοπαδι των cardinal και εβαλε καποια ακομα, τα νεα αμεσως δεχτηκαν τις επιθεσεις απο τα σκαλαρια. Αυτο εκεινος το αιτιολογει ως οτι τα νεα tetra που δεν ηταν συνηθισμενα με τα σκαλαρια, εδειχναν στρεςς, εβλεπαν τα σκαλαρια ως θηρευτες τους και δεν ηταν οπως τα αλλα και αμεσως αυτη την διαφορα την καταλαβαν τα σκαλαρια και γιαυτο επιτεθηκαν. Βεβαια δεν ειναι σιγουρος για αυτο, απλα εικασια κανει.
το χα διαβασει αυτο στον Τσαμη, αλλα οπως και να χει δεν μποει να ξερει αν δεν ηταν απλα θεμα χρονου να γινει, και απλως ο φοβος των νεοτερων πυροδοτησε την ολη φαση...
Εξ αλου αν υπαρξει ενα ετοιμοθανατο και το δοκιμασουνε ολο και κατι θα ξυπνησει απο το DNA τους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 18-08-12 στις 00:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-08-12, 00:53
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
:το χα διαβασει αυτο στον Τσαμη, αλλα οπως και να χει δεν μποει να ξερει αν δεν ηταν απλα θεμα χρονου να γινει, και απλως ο φοβος των νεοτερων πυροδοτησε την ολη φαση...
Εξ αλου αν υπαρξει ενα ετοιμοθανατο και το δοκιμασουνε ολο και κατι θα ξυπνησει απο το DNA τους
Ναι, δεν μπορει να ειμαστε σιγουροι ουτε εκεινος, γιαυτο λεω πως και εκεινος εικασια κανει.

Απο εκει και περα, απλα μπορουμε να δουμε και αλλων ενυδρεια που συμβιωνουν απροβληματιστα σκαλαρια με τετρα και να εχουμε μια εικονα (πως δηλαδη μπορουν αυτα τα 2 να συμβιωσουν).

Αυτο που διαβασα μολις σε ξενο φορουμ σε ιδια ερωτηση (αν μπορουνε να συμβιωσουν ομαλα cardinal tetra με σκαλιαρια) ειναι πως αν εχουν μεγαλωσει μαζι δεν δειχνουν τα αγγελοψαρα καποια επιθετικη σταση. Βεβαια δεν ξερω στην περιτπωση που οντως δοκιμασουν καποιο ετοιμοθανατο κλπ, ξυπνησει κατι στο dna τους οπως λες.

Διαβασα πως πολυ καλοι συγκατικοι ειναι τα corydoras για τα σκαλαρια.

Ειχα βαλει σε ενα θεμα και ενα ωραιο ενυδρειο φυτεμενο με σκαλαρια και τετρα. Θα το βαλω και εδω αν το βρω.

Εdit:

Το βρηκα.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53757

Kαι εδω απο τη φυση ενα βιντεο. Δειχνει καποια σκαλαρια και καποια τετρα και αλλα.

http://www.youtube.com/watch?v=tysGx...ayer_embedded#!

Και απο τον ιδιο που ειναι το τελευταιο βιντεο μπορειτε να δειτε και τα υπολοιπα του εδω:

http://www.youtube.com/user/STEVANOVIC112?feature=watch
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-08-12, 22:39
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες το έτσι και νομίζαμε ότι ήθελες να αναδείξεις τον χαρακτήρα των σκαλαριών και να διαπιστώσεις ο ίδιος τη φυσική συμπεριφορά του κυνηγού!
Δεν ειναι κακη ιδεα......

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε αντί για νέον καρδιναλιους. Εγω έχω καμία 30άρια μαζί με σκαλαρακι χωρίς πρόβλημα.
ωραιοι και οι καρδιναλιοι μοιαζουν πολυ με τα νεον, ισως αυτα μου ειπε και ο πετσοπας. Ισως να τον κανω ετσι μαζι με εναν πλεκο ancistrous

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
To ιδιο και ενας φιλος μου καθως και ο delta66 στο ενυδρειο του που το εχω δει (και να τον ευχαριστησω μιας και μου δωθηκε η ευκαιρια, που δεχτηκε να παρει τους καρδιναλιους μου).

Βεβαια τιποτα δεν ειναι απολυτο. Οπως εχουμε πει πολλες φορες ειναι και στον χαρακτηρα καθε ψαριου (μπορει δηλαδη να μην εχουν προβλημα τα σκαλαρια με τα τετρα αλλα ενα σκαλαρι να ειναι πολυ επιθετικο απεναντι τους). Εκει βλεποντας και κανοντας.

Κατι που ειχα διαβασει παλιοτερα απο το tsamisaquarium, ειναι οτι εκεινος ειχε cardinal tetra με σκαλαρια. Ολα ηταν ενταξει και αν δεν κανω λαθος τα ειχε βαλει απο μικρα μαζι και ειχαν συνηθισει μεταξυ τους. Οταν καποια στιγμη θελησε να μεγαλωσει το κοπαδι των cardinal και εβαλε καποια ακομα, τα νεα αμεσως δεχτηκαν τις επιθεσεις απο τα σκαλαρια. Αυτο εκεινος το αιτιολογει ως οτι τα νεα tetra που δεν ηταν συνηθισμενα με τα σκαλαρια, εδειχναν στρεςς, εβλεπαν τα σκαλαρια ως θηρευτες τους και δεν ηταν οπως τα αλλα και αμεσως αυτη την διαφορα την καταλαβαν τα σκαλαρια και γιαυτο επιτεθηκαν. Βεβαια δεν ειναι σιγουρος για αυτο, απλα εικασια κανει.

Ο delta66 απο την αλλη (ας με διορθωσει αν λεω λαθος) εχει βαλει και αλλα cardinal μεσα στο ενυδρειο του αφου υπηρχαν τα σκαλαρια και παλι δεν αντιμετωπισε κανενα προβλημα.

Ριξε μια ματια στα 2 λινκ παρακατω που λενε διαφορα ομορφα πραγματα.

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...chwarmverh.htm

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../koinoniko.htm

Απο εκει και περα ομαδα στα tetra κλπ, ειναι απο 8 - 10 ατομα και ανω.

Τα αγγελοψαρα θελουν οντως υψος αλλα πιστευω πως 60 εκατοστα καθαρα, ειναι ικανοποιητικα.
πολυ ενδιαφεροντα οσα ειπες!!! θα το επιχειρησω, απλα δεν ξερω, να βαλω καρδιναλιους 10-15 ατομα(σιγα σιγα), και μετα απο λιγο καιρο νεαρα σκαλαρια η να τα βαζω ταυτοχρονα....ειμαι σε διλημμα, θα δειξει. Κλεινω προς το να τα βαζω ταυτοχρονα σιγα σιγα για να μεγαλωσουν μαζι παντως.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων


τελικα ολοι επηρρεαστηκαμε απο τη συζητηση με τους "πολιτισμενους"
Καλου κακου ας μην πλησιαζουμε τα ενυδρεια μας για 2-3 μερες
-------------------------


το χα διαβασει αυτο στον Τσαμη, αλλα οπως και να χει δεν μποει να ξερει αν δεν ηταν απλα θεμα χρονου να γινει, και απλως ο φοβος των νεοτερων πυροδοτησε την ολη φαση...
Εξ αλου αν υπαρξει ενα ετοιμοθανατο και το δοκιμασουνε ολο και κατι θα ξυπνησει απο το DNA τους
χαχαχαχα αστα να πανε νικο, σοκ!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, δεν μπορει να ειμαστε σιγουροι ουτε εκεινος, γιαυτο λεω πως και εκεινος εικασια κανει.

Απο εκει και περα, απλα μπορουμε να δουμε και αλλων ενυδρεια που συμβιωνουν απροβληματιστα σκαλαρια με τετρα και να εχουμε μια εικονα (πως δηλαδη μπορουν αυτα τα 2 να συμβιωσουν).

Αυτο που διαβασα μολις σε ξενο φορουμ σε ιδια ερωτηση (αν μπορουνε να συμβιωσουν ομαλα cardinal tetra με σκαλιαρια) ειναι πως αν εχουν μεγαλωσει μαζι δεν δειχνουν τα αγγελοψαρα καποια επιθετικη σταση. Βεβαια δεν ξερω στην περιτπωση που οντως δοκιμασουν καποιο ετοιμοθανατο κλπ, ξυπνησει κατι στο dna τους οπως λες.

Διαβασα πως πολυ καλοι συγκατικοι ειναι τα corydoras για τα σκαλαρια.

Ειχα βαλει σε ενα θεμα και ενα ωραιο ενυδρειο φυτεμενο με σκαλαρια και τετρα. Θα το βαλω και εδω αν το βρω.

Εdit:

Το βρηκα.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53757

Kαι εδω απο τη φυση ενα βιντεο. Δειχνει καποια σκαλαρια και καποια τετρα και αλλα.

http://www.youtube.com/watch?v=tysGx...ayer_embedded#!

Και απο τον ιδιο που ειναι το τελευταιο βιντεο μπορειτε να δειτε και τα υπολοιπα του εδω:

http://www.youtube.com/user/STEVANOVIC112?feature=watch
Πολυ ωραιο ενυδρειο, και το βιντεο απο αμαζονιο απιστευτο ειδικα το τελος του!! Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια που προσφερεται. Ειναι αξιοθαυμαστη ασχολια παντως. Μακαρι να εχω ενα καλο ξεκινημα....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-08-12, 23:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ποια ειναι η διαφορα των νεον απο τους καρδηναλιους δεν ξερω, σχεδον ιδια μου φαινονται, αλλα αν οι καρδηναλιοι δεν περιλαμβανονται στις διατροφικες προτιμησεις των σκαλαριων μπορεις να βαλεις.
Αν ομως πας σε δισκους δεν, γιατι οι δισκοι τους τρωνε (αλλα εχω την εντυπωση πως δεν τρωνε τα νεον αλλα δεν ειμαι σιγουρος, απλα εχω δει τετοιες συνθεσεις χωρις προβληματα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-08-12, 00:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Oλα ειναι πιθανοτητες και διαχειρηση.

Το σιγουρο ειναι οτι, οτι χωραει στο στομα ενος ψαριου το τρωει και το οτι οταν μια κιχλιδα (οπως το αγγελοψαρο) παει για αναπαραγωγη ειναι, επιθετικη κα θελει να απομονωνεται.
Επισης τα ψαρια αυτα ειναι (οπως και οι δισκοι) κοπαδοψαρα που ζουν σε μεγαλες ομαδες, ομως θελει και το καθενα τη θεση του ιεραρχικα στο χωρο και στη σιτηση.

Βαση αυτων θελεις μια ομαδα 7+ ατομων (40 λιτρα για καθε ψαρι ενηλικο -ενηλικιωνονται γρηγορα- 120+ μηκος 60+ υψος)
Aν περισσευει χωρος, οι πιο καταλληλοι συγκατοικοι ειναι νανοκιχλιδες (που ειναι κι αυτα τσαμπουκαδες και ανταγωνιζονται), pleco (νυχτοβια ψαρια που δεν ανακατευονται πολυ στα "ποδια" τους) και corydoras (που ειναι αρματωμενα και δεν μπορουν να τους κανουν τιποτα σοβαρο με δαγκωμα).
Οτι μικροψαρο μπει ειναι υποψηφιο θυμα.

ΥΓ εμενα μου εχουν τυχει ολα τα αναποδα.
α) εχω 10 περουβιανα αγγελοψαρα, τα οποια εχουν σχηματισει 4 ζευγαρια (αντε να βρουν χωρο να απομονωθουν σε 1,5 μετρο ενυδρειο) εχει πιασει το καθενα το ποστο του και γεννανε και την αλλη μερα τα τρωνε.
Μονο αν "τρομαξουν" μαζευνται και κινουνται σε κοπαδι.
β) δεν ανεχονται κοντα τους νανοκιχλιδα, cory, oto και ancistrus, ενω cardinal και hatchet ειναι σαν να μην υπαρχουν για αυτα, κολυμπανε και τρωνε διπλα διπλα.

ΥΓ2 σιγουρα οτι καινουριο μπαινει εξεταζεται εξονυχιστικα αν μπορει να γινει τροφη. Οταν εβαλα τα hatchet καθομουν 2 ωρες (μεχρι να κλεισουν τα φωτα) να διωχνω τα αγγεολοψαρα απο κοντα τους που τα τσεκαραν απο κατω περιεργα.
Το ιδιο εγινε και με τους καρδιναλιους του στρατηγου, αν θυμαται καλα, που μολις μπηκαν στο ενυδρειο ψαχνωντουσταν σε ψηλα επιπεδα νερου.
Το ευκολο με τους καρδιναλιους ηταν οτι μολις μπηκαν στο κοπαδι που κολυμπαγε πιο χαμηλα, δεν τραβουσαν πια την προσοχη.
Στο δικο μου ενυδρειο υπηρχαν παρα πολλες κρυψωνες και φυτα που μπορουσαν τα τετρας να κρυφτουν και ετσι ενοιωθαν μια ασφαλεια.
Απο οταν το εκανα πιο ξερακιανο-βιοτοπικο με ανοιχτο χωρο στο βυθο (οπως στο βιντεο με ξυλα και ελαχιστα φυτα, τα τετρας κρυβονται)

Αφου στρωσει το ενυδρειο ξεκινα με 2 ancistrus (ζευγαρι), μετα απο 10 μερες (αν ρισκαρεις τελικα) βαλε ενα κοπαδακι 30 cardinal (σε δεκαδες, μια καθε εβδομαδα) μετα μια ομαδα 10 cory (να εχει στρωσει ο βυθος) μετα μια ομαδουλα 5-6 oto (πολυ ωραια ψαρια και χρησιμα με τις αλγες - μικρα πλεκακια ειναι- ευαισθητα ομως, καθαρο νερο, ωριμο ενυδρειο κλπ- θελει προσοχη κατα την επιλογη τους απο το καταστημα να εχουν γεματα στομαχακια που σημαινει οτι τρωνε κανονικα) και στο τελος ενα κοπαδι 8 νεαρα αγγελοψαρα (προτεινω silver οριτζιναλ χρωματα οχι zebra με τη μια ριγα παραπανω)
Αν δεις επιθετικοτητα προς τα τετρας, πρεπει να επεμβεις και να τα βγαλεις.


Η αλλη επιλογη ειναι να βαλεις μια ομαδα χρυσοψαρα και να ησυχασει το κεφαλι σου, να ευχαριστηθεις ενυδρειο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-08-12, 15:40
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Καλως, θα το ρισκαρω και θα κανω οπως προτεινεις συνονοματε, και με τις οδηγιες των απο πανω. Ευχαριστω για αλλη μια φορα για την βοηθεια σας!!!

Adolfoi Cory Cat αυτα μου αρεσαν περισσοτερο, δεν υπαρχει θεμα ε? Και απο Οτο τα ζεβρα.

Απο φυτα τι να παρω? Λεω να τα βαλω απτο στρωσιμο, αλλα σκεφτηκα μηπως επειδη τρεφονται με την αμμωνια και τα νιτρικα, μηπως καθυστερησει το στρωσιμο, η αν τα βαλω, να βαλω λιιιιιγο μεγαλυτερη δοση αμμωνιας καθε μερα. Τι λετε?


ΥΓ Θα κοιταξω και στις αγγελιες τι υπαρχει απο τα παραπανω ψαρια, οταν ερθει η ωρα. Παρολαυτα οποιος παρακολουθει το θεμα εχει ΥΓΙΗ ψαρια και επιθυμει να δωσει καποια ας μου στειλει πμ. Οταν ερθει η ωρα θα βαλω αγγελια.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-08-12, 15:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ισως καθυστερουν ελαφρα το στρωσιμο, αλλα οι περισσοτεροι τα βαζουν απο την αρχη, για καποιο λογο συνηθως στην αρχη δεν τα πανε πολυ καλα και κοντα στα τελειωματα του στρωσιματος αρχιζουν κι αναπτυσονται ταχυτατα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-08-12, 15:58
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Σε άλλο forum διάβασα ότι ιδανικός συγκάτοικος για τα σκαλάρια είναι και το BGK το οποίο ναι μεν γίνεται θηρίο αλλά σε 400 λίτρα με μόνο σκαλάρια και κανένα pleco θα σου δώσει απίστευτη ομορφιά και κίνηση (τουλάχιστον στις νυχτερινές ώρες). Βέβαια αυτό σε περιορίζει στο ότι μικρά ψαράκια δε μπαίνουν... Δεν ξέρω αν είναι λάθος ,διορθώστε με , πάντως το δικό μου είναι αισίως στα 20 εκατοστά και είναι άρχοντας στα 270 λίτρα. Επίσης δεν ασχολείται καθόλου με τα άλλα ψάρια... Να σημειώσω ότι το μικρότερο ψάρι στο ενυδρείο μου είναι τα ancistrus sp3 του klipitiklopos (4 -5 εκατοστά περίπου και πανέμορφα , φτου φτου) με τα οποία μένουν στην ίδια σπηλιά...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-08-12, 22:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Και απο Οτο τα ζεβρα.
Ποια ειναι αυτα???
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-08-12, 22:44
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μηπως εννοει αυτα?

http://www.seriouslyfish.com/species/otocinclus-cocama/
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-08-12, 22:46
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

http://www.aquaticquotient.com/galle...zebra_oto1.jpg
αυτα λεω. (EDIT ναι αυτο που ανεβασε ο στρατηγος. Ευχαριστω) Πες μου και προτασεις για φυτα αν μπορεις. Eνδιαφερουσα προταση εκανε ο φιλος για το BGK, ωραιο ψαρι. Ποια η γνωμη σου?

Νικο οκ για τα φυτα θα τα βαλω απτην αρχη να το παρατηρησω αυτο που λες.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-08-12, 07:28
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Eνδιαφερουσα προταση εκανε ο φιλος για το BGK, ωραιο ψαρι. Ποια η γνωμη σου?
Αυτό δεν είναι που τρώει τα μάτια από τα υπόλοιπα ψάρια? και τρώει τα πιο μικρά?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-08-12, 08:00
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό δεν είναι που τρώει τα μάτια από τα υπόλοιπα ψάρια? και τρώει τα πιο μικρά?
Υποτίθεται πως τρώει τα μάτια... Αν διαβάσεις όμως λίγο από άτομα που είχαν ή έχουν αυτό το ψάρι , δεν είναι το θηρίο που κάποιοι το παρουσιάζουν. Σίγουρα δεν είναι για να το βάλεις με neon αλλά είναι ένα ψάρι που δεν είναι απαραίτητα επιθετικό και μπορεί εύκολα να μπει σε ένα community tank , αρκεί να μην υπάρχουν ψαράκια που χωράνε στο στόμα του. Εγώ τον έχω 1,5 χρόνο και είναι κύριος. Επίσης δε νομίζω ότι υπάρχει σαρκοφάγο ψάρι που δε θα δει σαν θήραμα ένα ψαράκι που χωράει στο στόμα του, σωστά?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-08-12, 13:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης δε νομίζω ότι υπάρχει σαρκοφάγο ψάρι που δε θα δει σαν θήραμα ένα ψαράκι που χωράει στο στόμα του, σωστά?
Σωστα, απο καρδιναλιο μεχρι αραπαιμα.
Γιαυτο να μελετησει καλα το ψαρι μονο του και σε συνδυασμο με ολα τα αλλα.
Επισης να ξερει οτι δεν υπαρχει κανονας απαραβατος στο ενυδρειο.
Μπορει το δικο μου BGK να ειναι παναγια και το δικο σου να θεριζει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-08-12, 13:48
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπορει το δικο μου BGK να ειναι παναγια και το δικο σου να θεριζει
Επίσης μεγάλη αλήθεια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συνθεση φυτων... Konstantin79 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 12-04-11 17:15
ΣΥΝΘΕΣΗ ΨΑΡΙΩΝ DETT Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 17-03-11 09:40
συνθεση ψαριων antonis15 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 02-05-09 21:10
συνθεση ψαριων kwstaogerobill Γλυκό νερό - Γενικά 13 09-10-08 21:50
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΥΝΘΕΣΗ ΦΥΤΩΝ Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 24-01-03 12:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10571 seconds with 15 queries