Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-03-17, 23:06
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Αυτό με την "καραμέλα" της παιδείας, έχει καταντήσει ανέκδοτο... στο "τσακ" είμαι... να γράψω κείμενο.-
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-03-17, 23:21
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Γράψε Νικόλα αλλά έγω εννοώ θέμα νοοτροπίας
Να σου πώ τι κάνω τον τελευταίο καιρό για να καταλάβεις . Όταν πάω σε άλλη πόλη που δεν με ξέρουν, πάω σε ενυδρειακά καταστήματα και ξεκινάω "Αχουυυ τι ωραίο αυτό το ψαράκι !!! Γλυκούλη !!" (Το ψαρι είναι άκυρο τελείως για να καταλάβεις ).
Διαλέγω και το πιο μικρό ενυδρείο και μπόλικα πλαστικά με μπουρμπουλίθρες και τους λέω με νάζι "θέλω 10 ψάρια και όοοοολα αυτα στο ενυδρείο " αν μου πούνε " ΝΑΙ ", μετά ξεκινάω μπίρι μπίρι μπίρι και τους τα λέω έξω απο τα δόντια ....
Οπότε την επόμενη φορά ίσως, λέω ίσως, να είναι πιο προσεκτικοί
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 31-03-17, 07:11
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Καλημέρα, κατά την γνώμη μου πλέον όλη η ευθύνη αφορά αποκλειστικά τον "πελάτη".

Αν θες να πάρεις ένα οποιοδήποτε ζωντανό παρα πολύ εύκολα και παρά πολύ γρήγορα μπορείς να μάθεις τις βασικές ανάγκες του. Αν ψήθεις αφιερωνεις και λίγο παραπάνω χρόνο και μαθαίνεις και τις λεπτομέρειες.
Θεωρώ αδιανόητο λοιπόν θελωντας να έχεις ένα κατοικίδιο ζωντανό οργανισμό να στηριχτείς μόνο στα λεγόμενα του πωλητή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 31-03-17, 08:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

η οποια ευθυνη,βαραινει τον πελατη που ξερει τι θελει,τι αγοραζει,γιατι το αγοραζει,τι αναγκες εχει αυτο που αγοραζει και τι μπορει να κανει αυτο που θα αγορασει.
δυστυχως, ο πελατης ειναι πελατης ειτε προκειται να αγορασει ζωα ειτε τηλεοραση.

η λογικη του ειναι "θελω αυτο,θα παω εκει να το παρω και θα μου δωσουν πληροφοριες στο μαγαζι".

εχεις δει πολλους πελατες που ξερουν τι θελουν?
γιατι εγω δεν εχω δει.
ο αλλος μου εφερε αστυνομια οταν δουλευα στο σερβις του σατουρν,γιατι ο ηλεκτρονικος κουνουποδιωχτης που αγορασε,"δεν εδιωχνε τα κουνουπια,αλλα τα μαζευε και ειχαν φαει την κορη του"...

οσον αφορα την παιδεια, ισως ειναι καραμελα οπως λεει ο νικος,αλλα ισχυει. τουλαχιστον οσον αφορα τη σχεση που εχει καποιος με τα ζωα και πως τα αντιλαμβανεται.

αν τα αντιλαμβανεται ως αντικειμενα-ειδικα τα ψαρια-τοτε θα δεις αυτα που βλεπεις να γραφονται εδω.οι περισσοτεροι ομως τετοια σχεση εχουν με τα ζωα.

οποτε αν στο μαγαζι που θα παει καποιος του πουν βλακειες,βλακειες θα κανει.
ο πελατης δεν ειναι μονο ανθρωπος,ειναι νοητικη κατασταση και ψυχολογια.
πολυ λιγοι ειναι αυτοι που ξερουν τι θελουν και πολυ λιγοτεροι αυτοι που σεβονται το ζωντανο που θα πανε να αγορασουν.
οταν παει ενα δωδεκαχρονο σε πρακτορειο οπαπ και παιζει,δεν φταιει ο πιτσιρικας,φταιει ο πρακτορας που το επιτρεπει.
γιατι εκει ισχυει η ευθυνη του πρακτορα και στο πετσοπ δεν ισχυει?
και οι δυο πελατες εχουν αγνοια του τι κανουν.
ο ενας θελει να "κερδισει" και ο αλλος θελει "ενυδρειο" η "ψαρι" ετσι γενικα.
απλα γιατι του "αρεσει".
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 31-03-17, 10:42
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν πάω σε άλλη πόλη που δεν με ξέρουν, πάω σε ενυδρειακά καταστήματα και ξεκινάω "Αχουυυ τι ωραίο αυτό το ψαράκι !!! Γλυκούλη !!" (Το ψαρι είναι άκυρο τελείως για να καταλάβεις ).
Διαλέγω και το πιο μικρό ενυδρείο και μπόλικα πλαστικά με μπουρμπουλίθρες και τους λέω με νάζι "θέλω 10 ψάρια και όοοοολα αυτα στο ενυδρείο " αν μου πούνε " ΝΑΙ ", μετά ξεκινάω μπίρι μπίρι μπίρι και τους τα λέω έξω απο τα δόντια ....
Κανόνισε να σε επικυρήξουν ... Wanted, με ενυδρεία ή χωρίς!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 31-03-17, 11:41
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δύσκολο πράγμα να είσαι ψάρι σε αυτό τον κόσμο.
Αυτο ξαναπές το!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 31-03-17, 13:21
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανόνισε να σε επικυρήξουν ... Wanted, με ενυδρεία ή χωρίς!
Χαχαχαχαχα να είσαι καλά βρε Μάνο
Κάνω πολύ χαβαλέ πάντως σε τετοιες φάσεις Να πάμε μια μέρα μαζί να γελάσουμε
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 31-03-17, 13:53
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πάμε μια μέρα μαζί να γελάσουμε
Εσύ Κομοτηνή, εγώ Κρήτη, να δώσουμε κάπου στη μέση ραντεβού να πάμε .
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 31-03-17, 13:58
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
η οποια ευθυνη,βαραινει τον πελατη που ξερει τι θελει,τι αγοραζει,γιατι το αγοραζει,τι αναγκες εχει αυτο που αγοραζει και τι μπορει να κανει αυτο που θα αγορασει.
δυστυχως, ο πελατης ειναι πελατης ειτε προκειται να αγορασει ζωα ειτε τηλεοραση.

η λογικη του ειναι "θελω αυτο,θα παω εκει να το παρω και θα μου δωσουν πληροφοριες στο μαγαζι".

εχεις δει πολλους πελατες που ξερουν τι θελουν?
γιατι εγω δεν εχω δει.
ο αλλος μου εφερε αστυνομια οταν δουλευα στο σερβις του σατουρν,γιατι ο ηλεκτρονικος κουνουποδιωχτης που αγορασε,"δεν εδιωχνε τα κουνουπια,αλλα τα μαζευε και ειχαν φαει την κορη του"...

οσον αφορα την παιδεια, ισως ειναι καραμελα οπως λεει ο νικος,αλλα ισχυει. τουλαχιστον οσον αφορα τη σχεση που εχει καποιος με τα ζωα και πως τα αντιλαμβανεται.

αν τα αντιλαμβανεται ως αντικειμενα-ειδικα τα ψαρια-τοτε θα δεις αυτα που βλεπεις να γραφονται εδω.οι περισσοτεροι ομως τετοια σχεση εχουν με τα ζωα.

οποτε αν στο μαγαζι που θα παει καποιος του πουν βλακειες,βλακειες θα κανει.
ο πελατης δεν ειναι μονο ανθρωπος,ειναι νοητικη κατασταση και ψυχολογια.
πολυ λιγοι ειναι αυτοι που ξερουν τι θελουν και πολυ λιγοτεροι αυτοι που σεβονται το ζωντανο που θα πανε να αγορασουν.
οταν παει ενα δωδεκαχρονο σε πρακτορειο οπαπ και παιζει,δεν φταιει ο πιτσιρικας,φταιει ο πρακτορας που το επιτρεπει.
γιατι εκει ισχυει η ευθυνη του πρακτορα και στο πετσοπ δεν ισχυει?
και οι δυο πελατες εχουν αγνοια του τι κανουν.
ο ενας θελει να "κερδισει" και ο αλλος θελει "ενυδρειο" η "ψαρι" ετσι γενικα.
απλα γιατι του "αρεσει".


Διαφωνώ, δεν είναι το ίδιο να μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς και το ίδιο για υλικά αγαθά. Όσο καλός και να είναι ο καταστηματάρχης και τέλειος σε αυτό που κάνει (υπάρχουν ακόμα και ας είναι λίγοι) θέλει υπευθυνότητα για να υιοθετήσεις και να έχεις ένα ζώο.

Αφού μιλάμε για ψάρια, πάρε το καλύτερο 500λιτρο ενυδρείο με τον καλύτερο δυνατό εξοπλισμό βάλε ένα χρυσόψαρο και μην αλλάζεις ποτέ νερό θα φταίει ο πετσοπας;;;

Χωρίς να έχω την μεγάλη εμπειρία, έχω βοηθήσει 3 φίλους να ξεκινήσουν τα ενυδρεία τους με πολύ μεγάλη επιτυχία και τα τρία δεν έβγαλαν χρόνο. Όλοι βαρέθηκαν.
Για μένα πρώτα είναι το έχεις και να το θελεις και μετά τι θα σου πουν οι άλλοι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 31-03-17, 16:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά όλο αυτό μου θυμίζει "Εδώ τα καλά τα καρπούζια, όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω"
Χωρίς διάθεση για ειρωνεία θέλω να τονίσω πως ΠΑΝΤΑ οι έμποροι διαλαλούσαν και διαλαλούν τα εμπορεύματα τους,
με απώτερο σκοπό τη πώληση και το δικό τους οικονομικό όφελος.
¶ρα λοιπόν , όπως είμαστε υποψιασμένοι πως αν το καρπούζι που πήραμε είναι καλό και γλυκό,
έτσι οτιδήποτε αγοράζουμε πάντα κοιτάμε αν η ποιότητα ή λειτουργία του προϊόντος είναι αυτή που θέλουμε.
Μη ξεγελιόμαστε , αλλά και όλα τα ζώα για τους εμπόρους είναι εμπόρευμα προς διάθεση για κέρδος.
Το έχω ξαναπεί, όπως δεν θα πάρουμε ένα άλογο για να το έχουμε στο διαμέρισμα μας ,
ή ίσως να μη πάρουμε ένα Μολοσσό ή ένα Λυκόσκυλο (αυτά υπό συζήτηση) ,
έτσι δεν θα πάρουμε και οποιοδήποτε άλλο ζωντανό αν δεν μάθουμε τις ανάγκες τους ,
και αν δεν φτιάξουμε ή προσαρμόσουμε ανάλογα το χώρο που θα φιλοξενηθεί.
Σίγουρα στα ψάρια υπάρχει άγνοια στον περισσότερο κόσμο ,
ή και λόγο της εντύπωσης πως "έλα μωρέ, ένα τόσο δα ψαράκι είναι , τι να θέλει ; "
οι έμποροι έχουν τον 1ο λόγο.
Λίγα λίτρα νερό , για να μη δείξουν πως είναι ακριβή ενασχόληση,
πάρε και αυτά ζουμιά, για να πουλήσουν και κάτι παραπάνω,
και είσαι άρχοντας, έχεις ενυδρείο.
Για σκεφτείτε πως πάει κάποιος πελάτης που θέλει ένα χρυσόψαρο,
και του πει ο πωλητής ,
Κύριε πελάτη, για να πάρεις αυτό το ψάρι, πρέπει να πάρεις και το REHAU 180 ή το JUWEL RIO 180 που κάνουν 300-400 Ευρώ με τη βάση, θες και το φίλτρο Fluval 406 ή κάποιο άλλο που κάνει κανα 150αρι Ευρώ, θερμαντήρα , απόχη , αεραντλία, υπόστρωμα , κανα 50αρι το SIPORAX , βακτήρια , αντιχλώρια και άλλα μαντζουνια, πάρε και τροφές.
Και επειδή είναι σωστός δεν θα του πει να πάρει και δύτη με μπουρμπουλήθρες ή γλύφτη να του καθαρίζει τα τζάμια , μαζεύεται ένα 600αρι-700αρι έτσι για πλάκα.
Θα το ακούσει ο πελάτης και ακόμα θα τρέχει.
Ενώ, με 1,5 Ευρώ 1 χρυσόψαρο ή αν το πείσει να βάλει και 2, μια γυάλα με 15-20 Ευρώ και κανα μαντζούνι , με 30 Ευρώ τον έκανε άρχοντα, τον έκανε ενυδρειόφιλο, του πούλησε ένα όνειρο, και έτσι είναι όλοι ευχαριστημένοι,
προς το παρόν τουλάχιστον.
Και μετά η ιστορία είναι γνωστή, την ακούμε σχεδόν καθημερινά εδώ μέσα.
¶ρα για εμένα δεν φταίει τόσο ο έμπορας αλλά πιο πολύ φταίει ο πελάτης.
Όπως παλιότερα που δεν υπήρχε τέτοια πληροφόρηση,
πριν πάρει ένα ψυγείο ρώταγε φίλους και γνωστούς τι ψυγείο έχει ο καθένας και αν είναι ευχαριστημένος ,
ή αργότερα πριν πάρει ένα στερεοφωνικό αγόραζε όλα τα περιοδικά του χώρου για να δει ποιο είναι το καλύτερο pickup ή το καλύτερο deck και ποιος ενισχυτής έχει τη λιγότερη παραμόρφωση ,
ή τώρα πριν πάρει κινητό έχει ψάξει όλα τα site ποιο κινητό έχει τη καλύτερη κάμερα ,
ή αν το ANDROID είναι καλύτερο από το iOS ,
έτσι πριν αποφασίσει να πάρει ΄κάποιο ζωντανό ας ψάξει λίγο,
στην εποχή της πληροφορίας είμαστε,
και δόξα τω Θεώ , υπάρχουν πολλές πληροφορίες και στα Ελληνικά,
θα πάρει μια ιδέα τι χρειάζεται.
¶ρα λοιπόν κατηγορούμε από τη μία τους εμπόρους,
που στο κάτω κάτω να πουλήσουν θέλουν και έχουν κέρδος,
και χαϊδεύουμε τους "πελάτες".
Δεν θέλω να γίνω κακός, αλλά έτσι θεωρώ πως είναι.
Γιατί είναι σαν να λέμε πως για το κάπνισμα φταίνε μόνο οι καπνοβιομηχανίες ,
αφού όλοι ξέρουμε πως το κάπνισμα σκοτώνει,
εμείς όμως εκεί, πάμε και αγοράζουμε τσιγάρα και το ντουμανιάζουμε.
Βέβαια πολύ θα ήθελα και θα το θέλαμε όλοι να υπήρχαν μόνο επαγγελματίες του χώρου που δεν θα πούλαγαν γυάλες, που κάποιοι λίγοι υπάρχουν, μη τα ισοπεδώνουμε όλα, τότε ίσως τα πράγματα να ήταν πολύ καλύτερα.
Να υπήρχε δηλαδή μεγαλύτερη εξειδίκευση στο χώρο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 31-03-17, 16:05
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου. Και εμένα οι περισσότεροι ούτε που θέλουν να ακούσουν τπτ όταν περνάμε στο θέμα κόστος. Οι περισσότεροι σου λένε "σιγά μη δώσω ένα κάρο λεφτά για ένα ψάρι", "καλά είμαστε και με αυτό και όσο αντέξουν", "δεν είμαι χασομέρης να αλλάζω νερό κάθε εβδομάδα" και άλλα τέτοια
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 31-03-17, 21:00
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Ο εμπορος - petshop , oπως και να το κανουμε απλα θελει να πουλησει για να επιβιωσει και η επιχειρηση του .
Αμφιβάλω αν καποιος που γνωριζε απο ενυδρεια, θα καθοταν να ελεγε στον πελατη μην παρεις αυτο η μην παρεις εκεινο δεν χρειαζεται.
Μες τον χρονο απλα θα ειχε κλεισει...
Και εγω πριν αρχισω το πρωτο μου ενυδρειο , μπηκα στο φορουμ και διαβαζα.
Οταν πηγα στο πετ , ημουν διαβασμενος γνωριζα λιγο.
Εγω την ευθηνη την ριχνω καθαρα στον πελάτη... Οπως γινεται και σε ολα τα πραγματα ρε παιδια, οταν πας να αγορασεις κατι πλεον το ψαχνεις, βλεπεις προιοντα και συγκρινεις... δεν πας ντουγρου , γειας σας ηρθα να παρω ενα αυτοκινητο, τηλεροαση , κινητο κτλ...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 31-03-17, 21:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα ενυδρεια ειναι πολυ εξειδικευμενο αντικειμενο για να κατσει καποιος να μαθει 5 πραγματα και μετα να παει για ψωνια.

ποιος απο μας ξεκινησε κανοντας αυτο, και ποσοι ξεκινησαμε πηγαινοντας ντουγρου ρε νικο? οι περισσοτεροι ετσι ξεκινησαμε.
δεν παει το μυαλο κανενος στην αρχη,οτι υπαρχουν τοσοι παραμετροι που πρεπει να προσεξει καποιος σε ενα ενυδρειο.
μετα τα μαθαινουν ολοι σχεδον.
την πρωτη επαφη με το αντικειμενο,ο κοσμος την εχει στο μαγαζι που θα παει την πρωτη φορα.

αν εκει του πουνε μπουρδες,ετσι θα ξεκινησει.
γιαυτο επιμενω πως ΠΑΝΤΑ την κυρια ευθυνη την εχει το καταστημα.
ο πελατης εχει την ευθυνη να κατσει να ασχοληθει και να δει τα λαθη του.
εδω γινεται με τα σκυλια αυτο και δε θα γινεται με τα ψαρια?

δεν θα πω ανευθυνο αυτον που πηγε στο καταστημα και του ειπαν μπουρδες και εχασε ψαρια.
θα πω ανευθυνο αυτον που ΑΦΟΥ εκανε την αγορα,δεν ασχοληθηκε καθολου και ειδε τα ψαρια σαν αντικειμενα,η αυτον που εκατσε να διαβασει αλλα προτιμησε να κανει του κεφαλιου του γιατι βαριοτανε.

οπως και ναχει ομως,το καταστημα οφειλει να ενημερωνει σωστα.το τι θα κανει ο πελατης αφου ενημερωθει εστω και σε γενικες γραμμες(δεν λεω να κατσουν να του εξηγησουν χημικα τον κυκλο του αζωτου) ειναι δικο του θεμα.

αλλα το μαγαζι,οφειλει να ενημερωνει σωστα.

λες και δεν τα διαβαζουμε καθε μερα εδω μεσα κανετε κιεσεις

εδω πουλανε αβιαστα παγκασιους για 60λιτρα τα μαγαζια οποτε τι συζηταμε?
ποιο λογο εχουν να το κανουν,εκτος απτο κερδος αποκλειστικα?
τους μονομαχους γιατι τους εχουν σε ποτηρακια?
"παρτο δε χρειαζεται τιποτα,δες πως τοχω"...
την ευκολια πουλανε στον πελατη και το ιδιο γινεται και με ολα τα αλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 31-03-17, 22:18
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ενυδρεια ειναι πολυ εξειδικευμενο αντικειμενο για να κατσει καποιος να μαθει 5 πραγματα και μετα να παει για ψωνια.

ποιος απο μας ξεκινησε κανοντας αυτο, και ποσοι ξεκινησαμε πηγαινοντας ντουγρου ρε νικο? οι περισσοτεροι ετσι ξεκινησαμε.
δεν παει το μυαλο κανενος στην αρχη,οτι υπαρχουν τοσοι παραμετροι που πρεπει να προσεξει καποιος σε ενα ενυδρειο.
μετα τα μαθαινουν ολοι σχεδον.
την πρωτη επαφη με το αντικειμενο,ο κοσμος την εχει στο μαγαζι που θα παει την πρωτη φορα.

αν εκει του πουνε μπουρδες,ετσι θα ξεκινησει.
γιαυτο επιμενω πως ΠΑΝΤΑ την κυρια ευθυνη την εχει το καταστημα.
ο πελατης εχει την ευθυνη να κατσει να ασχοληθει και να δει τα λαθη του.
εδω γινεται με τα σκυλια αυτο και δε θα γινεται με τα ψαρια?

δεν θα πω ανευθυνο αυτον που πηγε στο καταστημα και του ειπαν μπουρδες και εχασε ψαρια.
θα πω ανευθυνο αυτον που ΑΦΟΥ εκανε την αγορα,δεν ασχοληθηκε καθολου και ειδε τα ψαρια σαν αντικειμενα,η αυτον που εκατσε να διαβασει αλλα προτιμησε να κανει του κεφαλιου του γιατι βαριοτανε.

οπως και ναχει ομως,το καταστημα οφειλει να ενημερωνει σωστα.το τι θα κανει ο πελατης αφου ενημερωθει εστω και σε γενικες γραμμες(δεν λεω να κατσουν να του εξηγησουν χημικα τον κυκλο του αζωτου) ειναι δικο του θεμα.

αλλα το μαγαζι,οφειλει να ενημερωνει σωστα.

λες και δεν τα διαβαζουμε καθε μερα εδω μεσα κανετε κιεσεις

εδω πουλανε αβιαστα παγκασιους για 60λιτρα τα μαγαζια οποτε τι συζηταμε?
ποιο λογο εχουν να το κανουν,εκτος απτο κερδος αποκλειστικα?
τους μονομαχους γιατι τους εχουν σε ποτηρακια?
"παρτο δε χρειαζεται τιποτα,δες πως τοχω"...
την ευκολια πουλανε στον πελατη και το ιδιο γινεται και με ολα τα αλλα.
Εγω παντως μπορω να πω οτι ξεκινησα πρωτα απο τα φορουμ ... ρωτησα και εμαθα , λιγα πραγματα στη αρχη και μετα αγορασα ενυδρειο και ψαρια, και μετα ξεφυγε..
Δεν διαφωνω ρε συ , αλλα απλα οπως ειπα και παραπάνω αν δεν πουλησουν δεν βγαινουν...
Οπως και βλέπω εδω στην Ροδο, ολα τα πετ εχουν τα ψαρια τους , σε νερο βρυσης... , το νερο εχει 24gh... ποιος θα κατσει να ασχοληθει ..
Θα κατσει νομιζεις καποιος τουλαχιστον εδω ροδο , να πει οτι το νερο μας δεν κανει , παρα μονο για αφρικανες ?
Δεν το νομιζω...
ή θα πει στον πελατη οτι για να κρατησει τα ψαρια αυτα, θα πρεπει να ετοιμαζει νερο σε βαρελι με Αο για να τα κρατησει.
Αν εχεις δει ποτε τιμες τις οποιες αγοραζουν τα πετ ,τα ψαρια θα παθεις πλακα...

Αν ειχανε πελατες σαν και εμενα τα petshop θα ειχανε ειδη κλεισει...
Το μονο που αγοραζω απο Ελλαδα ειναι τροφες για τα ψαρια , ανα εξαμηνο ή και παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 31-03-17, 22:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

νικο οχι,δεν περιμενω κανεναν να διωξει τους πελατες του.
να τους ενημερωσει σωστα ζηταω.
να τους ενημερωσει.
μην παιρνεις παραδειγμα απτο νησι που ειναι ιδιαιτερη κατασταση.
οχι οτι κιεκει δεν μπορει να ενημερωσει ο επαγγελματιας,
αλλα σε τοσα αλλα μερη στην υπολοιπη ελλαδα που δεν υπαρχει θεμα νερου η οτι αλλο,ουτε εκει ενημερωνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 31-03-17, 22:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
....
αλλα το μαγαζι,οφειλει να ενημερωνει σωστα.
λες και δεν τα διαβαζουμε καθε μερα εδω μεσα κανετε κιεσεις
.....
Βρε Γιώργο, βρε Γιώργο
Ακου ιστορία,
πριν λίγες ημέρες μπαίνει εδώ στο φόρουμ νέος και μάς λέει για κάποια προβληματάκια στο ενυδρείο του,
και μας λέει πως στο ενυδρείο χρυσόψαρα, σκαλάρια και ακόμα άλλα ψάρια που δεν έχουν καμία συμβατότητα μεταξύ τους.
Του εξηγούμε πως τα ψάρια είναι λάθος και αμέσως πέφτει η καραμέλα πως ο πετσοπας μου τα φόρτωσε και πως μπορούν να μπουν όλα μαζί.
Ανοίγει 2ο θέμα και λέει τα ίδια, και μας λέει πως έμπειροι φίλοι του του είπαν πως αφού είναι μαζί δεν υπάρχει πρόβλημα,
του λέμε τα ίδια πάλι.
Ξέρεις ποιο είναι το αποτέλεσμα ;
έχει πάρει σβάρνα τα φόρουμ και ρωτάει αν πρέπει να βγάλει τα χρυσόψαρα από τα σκαλάρια ;
Για πες μου τώρα ποιος φταίει ;
Και πόσα τέτοια έχουμε ακούσει ;
Πόσες φορές έχουμε πει πχ πως παγκάσιους δεν μπορεί να μπει σε ενυδρείο ,
και πόσες ακούμε "μα είναι μικρό ψαράκι".
Και δεν είναι μόνο αυτό,
υπάρχει και κουτοπονηριά, δεν άλλαξε μόνο ψευδώνυμο,
αλλά έβαλε πως είναι και από άλλη Πόλη.
Για πες μου τώρα ; Το μαγαζί φταίει ;
Και μιλάμε πως αυτά τα κάνει ένας νέος άνθρωπος, φοιτητής,
δεν είναι κάποιος "ξεροκέφαλος" σαν και εμένα που δεν τα πάω και τόσο καλά με τη τεχνολογία (λέμε τώρα )
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 31-03-17, 23:36
Το avatar του χρήστη RUtalking2ΜΕ
RUtalking2ΜΕ Ο χρήστης RUtalking2ΜΕ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2015
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

΄Μας έχει πει κανείς ότι ο πετσοπάς κάνει λειτούργημα και αντ'αυτού μας εκμεταλεύεται;¶λλοι και άλλοι-με εξαιρέσεις - που κάνουν λειτούργημα εκμεταλεύονται τον ανθρώπινο κόπο και πόνο. Ο πετσοπάς πρέπει να κάνει την δουλειά του και η δουλειά του είναι να πουλήσει και εγώ ο αγοραστής πρέπει να ξέρω τι γίνεται, για να μην πέσουν τα χρήματά μου στο χώμα. Το πρώτο μου ενυδρείο ήταν 15 λίτρα, έβαλα 6 χρυσόψαρα μέσα και δεν μου το είχε προτείνει κανείς. Τότε δεν υπήρχε διαδίκτυο και η μόνη επαφή μου με γυάλες ήταν τα ενυδρεία στο μπόουλιγκ του προφήτη Ηλία. Τα φόρουμς πολλαπλασίασαν τις γνώσεις, προχωρούν το χομπυ, δεν πετάμε χρήματα, αλλά το ότι εμεις φροντίζουμε για μια σωστή ψαροσύνθεση και κατάλληλες παραμέτρους από τα παραμύθια των πετσοπάδων μας κάνει περισσότερο ηθικούς ή λιγότερο ανήθικους από αυτούς;
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 01-04-17, 02:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

βρε τακη,θα παρουμε για παραδειγμα τις εξαιρεσεις?
μιλαμε για τις περιπτωσεις που καποιος μπορει να σκεφτει απο μονος του καποια πραγματα.
εμενα αν μου ελεγε καποιος στο μαγαζι που ψωνισα το πρωτο ενυδρειο μου οτι δεν ταιριαζουν ολα τα ειδη με ολα τα αλλα,δεν θα ειχα κανει ψαροσουπα οταν ξεκινησα.
και αν μου ειπαν κατι σωστο και δεν εδωσα σημασια λεγοντας ελα μωρε κιεγω,μετα οταν εκατσα και διαβασα καταλαβα μονος μου τα λαθη μου.

δηλαδη τοσο δυσκολο ειναι να εμβαθυνει λιγο καποιος στο αντικειμενο με τον ενδιαφερομενο και να του πει δυο πραγματα σωστα?

ενυδρεια και ψαρια πουλανε δεν κανουν πυρηνικη φυσικη.
μπορει να ειναι δυσκολο αντικειμενο για τον μη μυημενο,αλλα δυο πραγματα μπορουν να τα μαθουν και να τα μεταφερουν στον πελατη τους.
εδω μιλαμε για πετσοπαδες που δεν ξερουν καν τι ψαρια πουλανε.
τα φερνουν τα ψαρια τους και δεν ξερουν ουτε τι ειναι ουτε απο που ερχονται ουτε που ζουν στη φυση.
πηγαινε και πιασε εναν υπαλληλο η ενα μαγαζατορα της επαρχειας η και της αθηνας ακομα και ρωτα τον σε λιμνη ζει αυτο η σε ποταμι?
και σημειωσε τις απαντησεις να δεις γελιο...

φυσικα υπαρχουν οι εξαιρεσεις δεν τους τσουβαλιαζω ολους,αλλα κιαυτες επιβεβαιωνουν τον κανονα.

τεσπα,μαλον το εξαντλησαμε το θεμα.
αφου ταχουμε πει και τοσες φορες,τα ιδια λεμε καθε φορα
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 01-04-17, 08:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βρε Γιώργο μου, θέλω να καταλήξω ,
πως αν εμείς δεν γίνουμε συνειδητοποιημένοι "καταναλωτές" δεν θα αλλάξει ποτέ τίποτα,
σε όλους τους κλάδους.
Γιατί πολύ απλά στο εμπόριο δύσκολα θα υπάρξει εξειδίκευση,
αυτός που κάποτε πούλαγε πατάτες στη λαϊκή,
μετά θα πουλάει κινητά τηλέφωνα,
και αύριο μπορεί να πουλάει ψάρια ενυδρείου.
Και ακόμα περισσότερο, εμείς σαν "πελάτες",
πρέπει να συνειδητοποιήσουμε πως όταν πάρουμε ενυδρείο ,
θα ασχοληθούμε με ζωντανά ζώα.
Και θα το πάω πιο πέρα,
βλέπουμε πως τα αδέσποτα πολλαπλασιάζονται,
ακούμε πιο τακτικά για επιθέσεις σκύλων σε ανθρώπους ακόμα και με θανατηφόρα αποτελέσματα.
Για όλα αυτά δεν φταίνε ή δεν φταίνε μόνο αυτοί που τα πουλάνε,
αλλά πιο πολλοί φταίνε αυτοί που τα αγοράζουν,
γιατί θεωρούν πως τα ενυδρεία είναι ένα "διακοσμητικό" έπιπλο στο σπίτι,
ή το σκυλάκι είναι ένα παιχνιδάκι για τα παιδιά τους,
ή και ακόμα ένα άγριο σκυλί είναι προέκταση του φαλλού τους,
και όλα αυτά μαζί πάνε με το σκεπτικό, "λεφτά έχω και αγοράζω ότι θέλω",
και όταν φτάσει ο κόμπος στο χτένι, ή τα σκυλιά και τα γατιά γίνονται αδέσποτα,
ή τα ψάρια τα τρώει η μαρμάγκα.
Και ακούς το θεϊκό, "μα έδωσα τόσα λεφτά, και θα έχω μόνο 2 ψάρια μέσα ;" ή "και τώρα τι θα κάνω ;"
Δεν υπάρχει σεβασμός στη ζωή των άλλων ειδών του ζωικού βασιλείου.
Και ας μη κοροϊδευόμαστε, στη φυλακή τα βάζουμε τα ψάρια μας,
ε τουλάχιστον ας τους δώσουμε ότι καλύτερο γίνεται,
και ξέρουμε πολύ καλά όλοι εδώ μέσα πως έχουν γίνει πολύ καλές προσπάθειες ακόμα και για διατήρηση ειδών που κοντεύουν να χαθούν από το φυσικό περιβάλλον.
Γιατί ρε γμτ πχ πριν αγοράσουμε κινητό παίρνουμε σβάρνα όλες τις ιστοσελίδες για να δούμε πιο έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά , για να πάρουμε κάτι που ξέρουμε πως σε 2-3 χρόνια θα είναι άχρηστο , και όχι γιατί δεν θα δουλεύει, αλλά γιατί θα έχει βγει καλύτερο μοντέλο.
Ενώ όταν πάμε να στήσουμε ένα ενυδρείο, που εμείς το επιλέξαμε αυτό το χόμπι, δεν μας έβαλε κανείς το μαχαίρι στο λαιμό, το παίρνουμε τόσο επιφανειακά
Αυτή η ματαιοδοξία που υπάρχει με στεναχωρεί,
δεν μας κάνει καλύτερους ανθρώπους
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 01-04-17, 09:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι αφου το θετεις ετσι,συμφωνω απολυτα.
η αληθεια ειναι πως ειναι πιο ευκολο να αλλαξει πρωτα ο καταναλωτης παρα ο επαγγελματιας στην ευαισθησια του.οταν υπαρχει οικονομικο κερδος,δεν αλλαζουν ευκολα οι γνωμες.
κιαυτο αναποδο ειναι δυστυχως.
τα μαγαζια θα αλλαξουν μονο αν υπαρξει νομοθεσια οσον αφορα τα ψαρια.

εγω το προβλημα το βρισκω στο οτι οι επαγγελματιες του χωρου δεν ξερουν τι ειναι καλυτερο γιαυτους.
πιστευω πως μονοι τους βγαζουν τα ματια τους,γιατι αν ασχολουνταν πιο σοβαρα με το αντικειμενο τους,θα μπορουσαν να μην πουλανε στρογγυλες γυαλες πχ και να προωθουν τα σωστα ενυδρεια.
πρωτα θα κερδιζαν οι ιδιοι απο αυτο και μετα οι πελατες τους.
σκεψου ποσα λιγοτερα προβληματα θα διαβαζαμε εδω μεσα,αν γινοταν μονο αυτο καταρχην...

γιαυτο ειπα πιο πισω πως τους δειχνεις το δασος και κοιτανε το δαχτυλο.
ξερω πως ειναι ουτοπικο αυτο που λεω,αλλα τεσπα.δεν μπορω να μην το πω.
και να σκεφτεις,οτι εδω ειμαστε και πολυ μπροστα στο θεμα απο οτι αλλος κοσμος στο εξωτερικο.
οποιος διαβασει λιγο και προσεξει τις τασεις που υπαρχουν εξω σε αλλα φορουμ,το τι λεγεται και προτεινεται και ποσο επιφανειακα ειναι αυτα που λεγονται θα το δει και μονος του.
γιαυτο ειχα γραψει σε αλλο θεμα πως το χομπι στην ελλαδα ειναι πολυ μπροστα.τουλαχιστον για οσους θελουν να ασχοληθουν λιγο πιο σοβαρα.
οι επαγγελματιες ομως,ερχονται δευτεροι σε αυτο δυστυχως.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 01-04-17, 23:16
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ Κομοτηνή, εγώ Κρήτη, να δώσουμε κάπου στη μέση ραντεβού να πάμε .
ΑΝ είναι στη μέση... πάρτε κι εμένα... θα είναι κρίμα, να χάσω τέτοια περίπτωση!!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RUtalking2ΜΕ Εμφάνιση μηνυμάτων
΄Μας έχει πει κανείς ότι ο πετσοπάς κάνει λειτούργημα και αντ'αυτού μας εκμεταλεύεται;¶λλοι και άλλοι-με εξαιρέσεις - που κάνουν λειτούργημα εκμεταλεύονται τον ανθρώπινο κόπο και πόνο. Ο πετσοπάς πρέπει να κάνει την δουλειά του και η δουλειά του είναι να πουλήσει και εγώ ο αγοραστής πρέπει να ξέρω τι γίνεται, για να μην πέσουν τα χρήματά μου στο χώμα. Το πρώτο μου ενυδρείο ήταν 15 λίτρα, έβαλα 6 χρυσόψαρα μέσα και δεν μου το είχε προτείνει κανείς. Τότε δεν υπήρχε διαδίκτυο και η μόνη επαφή μου με γυάλες ήταν τα ενυδρεία στο μπόουλιγκ του προφήτη Ηλία. Τα φόρουμς πολλαπλασίασαν τις γνώσεις, προχωρούν το χομπυ, δεν πετάμε χρήματα, αλλά το ότι εμεις φροντίζουμε για μια σωστή ψαροσύνθεση και κατάλληλες παραμέτρους από τα παραμύθια των πετσοπάδων μας κάνει περισσότερο ηθικούς ή λιγότερο ανήθικους από αυτούς;
Πω-πω... τι ήθελες και το έγραψες τώρα αυτό;
Προσπαθώ να κρατηθώ... με τα "χίλια ζόρια".-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 01-04-17 στις 23:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 05-04-17, 04:29
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Γιώργο, βρε Γιώργο
Ακου ιστορία,
πριν λίγες ημέρες μπαίνει εδώ στο φόρουμ νέος και μάς λέει για κάποια προβληματάκια στο ενυδρείο του,
και μας λέει πως στο ενυδρείο χρυσόψαρα, σκαλάρια και ακόμα άλλα ψάρια που δεν έχουν καμία συμβατότητα μεταξύ τους.
Του εξηγούμε πως τα ψάρια είναι λάθος και αμέσως πέφτει η καραμέλα πως ο πετσοπας μου τα φόρτωσε και πως μπορούν να μπουν όλα μαζί.
Ανοίγει 2ο θέμα και λέει τα ίδια, και μας λέει πως έμπειροι φίλοι του του είπαν πως αφού είναι μαζί δεν υπάρχει πρόβλημα,
του λέμε τα ίδια πάλι.
Ξέρεις ποιο είναι το αποτέλεσμα ;
έχει πάρει σβάρνα τα φόρουμ και ρωτάει αν πρέπει να βγάλει τα χρυσόψαρα από τα σκαλάρια ;
Για πες μου τώρα ποιος φταίει ;
Και πόσα τέτοια έχουμε ακούσει ;
Πόσες φορές έχουμε πει πχ πως παγκάσιους δεν μπορεί να μπει σε ενυδρείο ,
και πόσες ακούμε "μα είναι μικρό ψαράκι".
Και δεν είναι μόνο αυτό,
υπάρχει και κουτοπονηριά, δεν άλλαξε μόνο ψευδώνυμο,
αλλά έβαλε πως είναι και από άλλη Πόλη.
Για πες μου τώρα ; Το μαγαζί φταίει ;
Και μιλάμε πως αυτά τα κάνει ένας νέος άνθρωπος, φοιτητής,
δεν είναι κάποιος "ξεροκέφαλος" σαν και εμένα που δεν τα πάω και τόσο καλά με τη τεχνολογία (λέμε τώρα )
Καλα, κυριε Τακη. Το ειδα κι εγω αυτο. Δεν ειναι αστειο ενας τοσο νεος ανθρωπος να μην μπορει απλα ν κανει μια αναζητηση στο ιντερνετ να δει σε τι συνθηκες νερου ζει το καθε ψαρι παρα, να σκεφτεται ετσι κουτοπονηρα για να επιβεβαιωθει;

Κατ'εμε το θεμα ειναι οτι δεν εκτιμουν τα ψαρια, τα παιρνουν γιατι ειναι φθηνα σε σχεση με π.χ. ενα σκυλο , δεν μιλανε δεν λαλανε δεν θελουν κι πολλα πολλα...
Ετσι σκεφτονται.
Επισης επειδη δεν τα κανουν ολα αυτα θεωρουν οτι δεν μπορεις νς δεθεις μαζι τους, αρα ενας θανατος κι η επερχομενη αντικατασταση τους ειναι πιο ανωδυνη.

Στην τελικη δεν ενδιαφερονται. Δεν μπορουν να συνηδειτοποιησουν οτι εχουν κι αυτα αναγκες παρολο που δεν σου γαβγιζουν για να τους βαλεις φαι...

Εδω αλλοι τα θεωρουν γρουσουζια κι αλλοι απολυμαινουν τα παντα γυρω απο το ενυδρειο μην τυχον κι παθουν δηλητηριαση απο σαλμονελα, τι να λεμε τωρα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ψαράκια από petshop mitsos1975 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 20-10-10 12:06
καβαλα petshop Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 4 03-06-09 13:44
Ερώτηση για μετρήσεις νερού σε χρυσόψαρα Dimitris78 Χρυσόψαρα 2 17-03-05 21:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10767 seconds with 15 queries