Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-10-15, 12:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
@takis_gt Μου κάνει εντύπωση που μόνο το CO2 έχει τισ ιδιότιτες να διαλίεται στο νερό και όχι το οξυγώνο (το οποίο αποτελεί μόνο το 21% του αέρα). Όλα αέρια δεν είναι?
το κάθε αέριο έχει διαφορετική διαλυτότητα στο νερό, το CO2 έχει λίγο πιο μεγάλη από τον ατμοσφαιρικό αέρα. Και αυτό φαίνεται καθαρά στα αναψυκτικά, που μόλις ανοίξουμε το μπουκάλι έχουμε φυσαλίδες, αυτό βεβαία συμβαίνει και λόγο της πίεσης, όσο πιο μεγάλη πίεση τόσο πιο μεγάλη διαλυτότητα, αλλά αν είχαμε οξυγόνο , ακόμα και με αυτή τη πίεση δεν θα είχαμε φυσαλίδες, απλά θα είχαμε συμπιέσει τον λίγο αέρα που υπάρχει στο κενό μέρος του μπουκαλιού. Η διαλυτότητα του CO2 εξαρτάται από τη πίεση και τη θερμοκρασία, μεγάλη πίεση και χαμηλή θερμοκρασία , μεγαλύτερη διαλυτότητα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-10-15, 12:37
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Είδα την φυσαλίδα CO2 που μικραίνει καθώς ανεβαίνει και πίστεψα ότι και το οξυγόνο θα είχε τις ίδιες δυνατότατες. Φαίνεται ότι λάθος κατάλαβα (και λάθος εκφράστηκα) από αυτά που είδα. Στα υπόλοιπα δεν διαφώνησα, για αυτό ανάφερα "συνδυασμός". Τουλάχιστον συμφωνούμε είναι ότι η αεραντλία είναι απαραίτητη. Το πόσο απαραίτητη είναι δεν μπορώ να δώσω κάποια φόρμουλα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-10-15, 12:39
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
το κάθε αέριο έχει διαφορετική διαλυτότητα στο νερό, το CO2 έχει λίγο πιο μεγάλη από τον ατμοσφαιρικό αέρα. Και αυτό φαίνεται καθαρά στα αναψυκτικά, που μόλις ανοίξουμε το μπουκάλι έχουμε φυσαλίδες, αυτό βεβαία συμβαίνει και λόγο της πίεσης, όσο πιο μεγάλη πίεση τόσο πιο μεγάλη διαλυτότητα, αλλά αν είχαμε οξυγόνο , ακόμα και με αυτή τη πίεση δεν θα είχαμε φυσαλίδες, απλά θα είχαμε συμπιέσει τον λίγο αέρα που υπάρχει στο κενό μέρος του μπουκαλιού. Η διαλυτότητα του CO2 εξαρτάται από τη πίεση και τη θερμοκρασία, μεγάλη πίεση και χαμηλή θερμοκρασία , μεγαλύτερη διαλυτότητα.
H διαλυτότητα του οξυγόνου (που εισέρχεται στο νερό είτε με τον επιφανειακό κυματισμό είτε με την φωτοσύνθεση των φυτών) είναι συνάρτηση της θερμοκρασίας και της αλατότητας.
Η αύξηση της θερμοκρασίας και της αλατότητας μειώνουν τη διαλυτότητα του οξυγόνου στο νερό.
Πχ σε γλυκό νερό
με 0 αλατότητα στους 18 βαθμούς το νερό έχει 9,45 mg/l οξυγόνο, στους 24 έχει 8,40 και στους 30 έχει 7,54.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-10-15, 13:36
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τα ψάρια από τα βράγχια προσλαμβάνουν οξυγόνο. Όπως ο άνθρωπος, έτσι και τα ψάρια έχουν ανάγκη από οξυγόνο.

Δεν είναι μόνο τα ψάρια που έχουν ανάγκη από οξυγόνο. Γενικός είναι ένα ατού για να κρατήσεις καλή ισορροπία στο νερό σου. Από τα φυτά, μέχρι και τα αερόβια βακτήρια που με την σειρά τους θα καταπολεμήσουν την αμμωνία, νιτρικά, φωσφορικά αλλά και την άλγη.
Κάποιοι στο ίντερνετ αναφέρουν ότι το κόλπο για να κρατάς τα ΚΟΙ σου υγιή είναι το οξυγόνο. Κάποιοι διαφωνούν.

Από προσωπική εμπειρία έχει δει ότι τα ΚΟΙ έχουν ανάγκη από οξυγόνο. Η έλλειψη οξυγόνου τα έκανε υποτονικά (στην τότε λίμνη μου 2 ΚΟΙ στα 800 λίτρα) σε σημείο που τρόμαξα. Αν διαβάσετε και το θέμα μου, έβαλα αεραντλία και επανήλθαν στα φυσιολογικά τους. Η αεραντλία ήταν μικρή και μόλις μεγάλωσαν είχα πάλι θέμα. Ο καταρράκτης με κυκλοφορία 3000λτ/ωρα ήταν πολύ μικρός για να βοηθήσει. Έκανα δεύτερη φορά αναβάθμιση στην αεραντλία και σταμάτησε η υποτονικότατα. Τότε είχα λίγα λίτρα για τα ΚΟΙ και ελλιπής φίλτρανση. Από ότι κατάλαβα όμως, η αεραντλία ήταν αυτή που τους έδωσε ώθηση.
Πλέον η λίμνη μεγάλωσε όπως και η κυκλοφορία , τα φίλτρα και η αεραντλία.

Επίσης βλέπω όταν μεταφέρουν ψάρια βάζουν λίγο νερό και πολύ αέρα σε μια σακούλα. ¶ρα μήπως είναι ποιο συμπαντικό ο αέρας από ότι το νερό?

Όταν κάνουν θεραπείες σε ψάρια βάζουν και μια αεραντλία στο νερό.

Βλέπω σε εκθέσεις για ΚΟΙ να βάζουν ακριβά ΚΟΙ σε μεγάλα ρηχά δοχεία χωρίς φίλτρα αλλά με αεραντλία. ¶ρα μήπως είναι πολύ συμπαντικό το οξυγόνο σε σχέση με αυτό που πιστεύουμε?

Η πλειοψηφία των λιμνών με ΚΟΙ που έχουν ρίξει μπόλικα λεφτά για την κατασκευή τους έχουν τεράστιες αεραντλίες.

Προσωπικά, αυτό που καταλαβαίνω από τα παραπάνω είναι ότι η αεραντλία είναι απαραίτητη. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος και να είναι άλλος ο λόγος που να τις χρησιμοποιούν ή άλλος λόγος που αντέδρασαν έτσι τα ψάρια μου.

Από την άλλη δεν έχω ιδία άποψη για το πόσο μεγάλη πρέπει να είναι η αεραντλία. Αρκεί μια αεραντλία 50λίτρα την ώρα ή χρειάζεται μια με 100λίτρα το λεπτό? Τα ψάρια μου είναι ακόμα "μικρά" (~50 εκατοστά) και δεν μπορώ να έχω άποψη από προσωπική εμπειρία. Υπάρχουν λίμνες με ΚΟΙ χωρίς αεραντλία.
Όταν έφτιαχναν και εγώ την λίμνη μου, 3.200λτ, ο άνδρος μου είχε προτείνει 50λτ/λεπτό και ο γιαννοσαββας 80λτ/λεπτό. Συμμερίζομαι τις απόψεις τους και έκανα την ανάλογη αγορά χωρίς πολλά πολλά. Τώρα που γνώρισα και τον ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΙ είναι και αυτός τις άποψης μια μεγάλης αεραντλίας.

Ποιο είναι το σωστό ποιο είναι το τέλειο κανείς δεν ξέρει !!! Το θέμα είναι ποιόν εμπιστεύεσαι και ποίον ακούς.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-10-15, 14:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
H διαλυτότητα του οξυγόνου (που εισέρχεται στο νερό είτε με τον επιφανειακό κυματισμό είτε με την φωτοσύνθεση των φυτών) είναι συνάρτηση της θερμοκρασίας και της αλατότητας.
Η αύξηση της θερμοκρασίας και της αλατότητας μειώνουν τη διαλυτότητα του οξυγόνου στο νερό.
Πχ σε γλυκό νερό
με 0 αλατότητα στους 18 βαθμούς το νερό έχει 9,45 mg/l οξυγόνο, στους 24 έχει 8,40 και στους 30 έχει 7,54.
Και αυτό χρήσιμο,
για αυτό όταν έχουμε ζέστες προτείνουμε πιο δυνατή ανατάραξη ,
όπως και οταν κάνουμε θεραπεία με αλάτι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-10-15, 14:30
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Νομίζω ότι ο Κλεόβουλος όπως πάντα ήταν κατατοπιστικότατος Τώρα μένει να δούμε τι θα κάνει ο Σταύρος
Εγω απο την λίγη μου εμπειρία και απο αυτα που έχω πάθει πιστεύω ότι η αεραντλία χρειάζεται κυριώς όταν δεν υπάρχουν φυτά , καταράκτης ή οτιδήποτε που να μπορεί να προσφέρει οξυγόνο στα ψάρια μας . Το σημαντικό είναι να ζούν τα ψάρια μας καλά και να μην είναι η λίμνη μας απλά ένα διακοσμητικό στην αυλή .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-10-15, 15:07
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Εγώ λέω να πάρω μια 2000λ/Ώρα και μετά αν δε φτάσει πιο μεγαλη.
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-10-15, 15:41
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρειάζομαι βοήθεια στην επιλογή αεραντλίας για τη λιμνη μου.
Η λίμνη είναι 4 κυβικά και θα βάλω 10 μικρά ψάρια για αρχή. Όταν μεγαλώσουν σε μερικά χρόνια βλέπουμε. υπάρχει κάποια συνάρτηση ψαριών και κυβικών για το πόσα λίτρα αεραντλία χρειάζομαι ? Δεν ξέρω τι να πάρω!!!
Για αρχή σου βρήκα ένα βίντεο για τα πλεονεκτήματα της αεραντλίας.

BORKED

Σου βρήκα και τις αναλογίες ψαριών / αεραντλία / κυβικών.


http://pondclearproducts.com/how_muc..._fish_need.htm


http://www.absolute-koi.com/cat3.html

είσαι οριακά πάνω απο 1000 γαλόνια, άρα θές οριακά πάνω απο 40λτ/λεπτό. Σωστά ;

Για βάθος όχι λιγότερο απο 1 μέτρο με 4 ΚΟΙ για τα λίτρα σου.

Small Koi (2" - 8"): 100 - 150 gallons
Medium Koi(8" - 14"): 250 - 300 gallons
Large Koi(14" - 24"): 400 - 500 gallons
Jumbo Koi(24" - 36"): 750 - 900 gallons
http://www.koiacres.com/koi/faq.html

Τώρα αν επιμένεις να πάς για διπλάσια ΚΟΙ (π.χ. 8 ), τότε θα πρέπει να πας και για διπλάσια αεραντλία (και διπλάσια φίλτρανση) σύμφωνα με τους πίνακες που ζήτησες...

Υ.Γ. Μήπως καταλήξαμε σε αυτό που σου έλεγα από την αρχή είτε μέσω τηλεφώνου είτε μέσω του φόρουμ? Και να σκεφτείς ότι εγώ είμαι και επιεικης σύμφωνα με αυτά που θα βρεις αν σκαλίσεις το θέμα ...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.png
Εμφανίσεις:  400
Μέγεθος:  10,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.png
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  5,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-10-15, 16:30
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παναγιωτη ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου και το χρονο που χρειάστηκε να ξοδεψεις για να βεις ολα αυτα!!!!
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αεραντλία για CO2; makridelacos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 26-04-11 01:29
Αεραντλία SOS ioannis_79 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 28-03-11 11:58
Αεραντλία valantis315 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 18-08-10 22:56
Αεραντλία !!! pagos4 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 01-04-10 14:17
Αεραντλία;;; Moutralewn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 21-11-07 15:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05468 seconds with 14 queries