Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-09, 12:00
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή cladophora

απο οταν ξεκινησα το ενυδρειο μου ειχα μεσα μπαλιτσες αλγης τις γνωστες Cladophora aegagrophila.παρατηρωντας το ενυδρειο μου ειδα κατω απο το glossostigma αυτου του ειδους την αλγη η οποια απο οτι εχω διαβασει φευγει πολυ δυσκολα.σκεφτηκα να αφαιρεσω το γρασιδακι μου απο εκεινο το σημειο τελειως και να την βγαλω μαζι με το χαλικι αλλα θα χαλασω την ομορφη εικονα.εχω υποψιαστει οτι την ζημια μου την εχει κανει οι μπαλιτσες αλγης που ειχα.εχουν φυγει βεβαια αλλα οταν τις ειχα ειχα προσεξει οτι αναπτυσονταν με την μορφη της αλγης σαν μικροσκοπικα φυκακια.τα sae δεν την τρωνε ουτε και οι γαριδες.εχετε να μου προτεινετε κατι;παραθετω αυτην την εμπειρια μου οχι σαν κανονα αλλα σαν μια υποψια το τι μπορει να μας προκαλεσουν αυτο το ειδους ''φυτα''.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-09, 19:20
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δικαιως το υποψιαζεσαι οτι οι μπαλιτσες αλγης προκαλουν εμφανιση cladohora.Εχει αναφερθει ξανα απο χομπιστες παγκοσμιως οτι ειναι πολυ πιθανον να υπαρχει σχεση.
Προσεξε την γιατι ειναι απο τις χειροτερες αλγες και πολυ επιθετικη. Εχουν ξηλωθει ενυδρεια εξαιτιας της.
Αφου εμφανιστηκε μονο τοπικα στο γρασιδι , μπορεις να κανεις το εξης: Να παρεις ενα πλαστικο μπολακι τυπου ταπερ, και αφου βγαλεις το καπακι να κανεις μια μικρη τρυπα στον πατο του. Επειτα αφου κλεισεις τα φιλτρα να μην υπαρχει καθολου ροη, καπακωνεις το σημειο με την αλγη και κανεις εγχυση με οξυζενε απο την τρυπουλα μεσω μιας συριγγας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-09, 19:40
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Δικαιως το υποψιαζεσαι οτι οι μπαλιτσες αλγης προκαλουν εμφανιση cladohora.Εχει αναφερθει ξανα απο χομπιστες παγκοσμιως οτι ειναι πολυ πιθανον να υπαρχει σχεση.
Προσεξε την γιατι ειναι απο τις χειροτερες αλγες και πολυ επιθετικη. Εχουν ξηλωθει ενυδρεια εξαιτιας της.
Αφου εμφανιστηκε μονο τοπικα στο γρασιδι , μπορεις να κανεις το εξης: Να παρεις ενα πλαστικο μπολακι τυπου ταπερ, και αφου βγαλεις το καπακι να κανεις μια μικρη τρυπα στον πατο του. Επειτα αφου κλεισεις τα φιλτρα να μην υπαρχει καθολου ροη, καπακωνεις το σημειο με την αλγη και κανεις εγχυση με οξυζενε απο την τρυπουλα μεσω μιας συριγγας
εκανα κατι πιο δραστικο.εκοψα γυρω γυρω το glosso και αφαιρεσα ολο το κομματι μαζι με την αλγη.κλαδεψα λιγο απο τις ακρες και ξαναφυτεψα καινουριο.οποτε ουτε γατα ουτε ζημια.επειδη εχω διαβασει οτι ειναι η πιο δυσκολη αλγη ηθελα να το αναφερω.καθομουν και εσπαγα το κεφαλι μου τι μπορει να την ειχε προκαλεσει αφου στο ενυδρειο δεν εχω προβλημα απο αλγες.ηταν η μοναδικη μετα απο τοσο καιρο που επεμενε.να δουμε θα ξαναεμφανιστει;επισης δεν ηθελα να χρησιμοποιησω οξυζενε γιατι φοβαμαι τις γαριδουλες.
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Cladophora aegagrophila epistimon Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 08-01-06 05:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03195 seconds with 13 queries