Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-04-16, 17:16
Το avatar του χρήστη Νάσος Αναγνώστου
Νάσος Αναγνώστου Ο χρήστης Νάσος Αναγνώστου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2007
Περιοχή: Καλαμαριά
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Νάσος Αναγνώστου
Προεπιλογή

Ίσως θα έπρεπε να ελέγξεις και τη διακύμανση του PH από το πρωί ως το βράδυ (αν δε το κάνεις ήδη)
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-04-16, 22:03
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
για αυτο ανοιξα θεμα Στεφανε να πουμε οτι εχει δει ο καθενας στα ενυδρεια του..εμενα μετα τις 9 πανε κατω σε ριζες απο φυτα τα ενοχλει το φως? η λιπανση?το διοξειδιο? η πανε να κοιμηθουν?το φως σβηνει στη 1
-------------------------
οκ συμφωνω Γιαννη αλλα αν εχεις τρελα και με τα φυτα?εγω φιλε αν ειναι εξω γυρναω να κλεισω το διοξειδιο και ξαναβγαινω.τα θελω τα φυτα με ηρεμουν
Αφησε μια μερα κλειστο το φωτισμό , ενω ριχνεις κανονικα co2 και παρατηρησε τα .
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-04-16, 22:44
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφησε μια μερα κλειστο το φωτισμό , ενω ριχνεις κανονικα co2 και παρατηρησε τα .
αυριο Νικο θα ενημερωσω το βραδυ
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-04-16, 23:26
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την προσωπικη μου εμπειρια εγω θα διαφωνησω. Οταν ειχα το φυτεμενο μου ειχα καταληξει να εχω 0,8 βατ/λιτρο φως, αφθονο διοξειδιο και λιπασματα να μη προλαβαινω να ριχνω. Δεν εβγαινα εστω και με ένα μονο ενυδρειο με τα λιπασματα της seachem και αγοραζα σκονες. Τα φυτα εκαναν pearling ολημερίς κι εκανα μετρήσεις, ακομη και τη συγκεντρωση σιδηρου. Τα νιτρικα ηταν παντα το πολύ 10 και κοπιαζα να τα ανεβασω τοσο, το φως δεν ενοχλουσε καθολου τα ψαρια ουτε εγω που κλαδευα ανα 2 μερες. χωνοταν αναμεσα στα χερια μου γιατι από το ανακατεμα εβγαινε και κανενα μεζεδακι.

Αν αυτό που λες συνεβαινε με μενα θα εψαχνα τις αιτιες καπου αλλου.
Οσο φως και να εχουμε το φως κατω από τον ηλιο είναι δυνατοτερο. Αν το CO2 ηταν το πρόβλημα λογικα τα ψαρια θα αναζητουσαν το οξυγονο στην επιφανεια. Οσα high tech εχω δει ο ιδιος προσωπικα από μελη που εχουν μεγαλουργησει στα φυτεμενα οπως ο Raven, στρατηγος κ.α. δεν αντιληφθηκα στρεςς στα ψαρια ουτε καποιος ιδιοκτητης μου εξεφρασε καποιο τετοιο προβληματισμο.

Για μενα λοιπον τετοιο διλημμα δεν τεθηκε ποτε. θα σκεφτομουν ισως ότι καποια ειδη που ζουν στα μαυρα η λασπωμένα νερα του αμαζονιου θα ειχαν θεμα με το φως....αλλα σε αυτό το βιντεακι http://s270.photobucket.com/user/pan...ml?sort=3&o=99 είναι το ενυδρειο που προανεφερα και κρατουσα τετοια ψαρια όπως μπορεις να δεις: νεον, τα πρωτα μου δισκακια (μια παραμορφωμενη γενια από συγχομπιστα) κ.α.

εδώ στο ιδιο ενυδρειο βλέπεις κατω από τοσο φως την εναποθεση των αυγων των σκαλαριων μου. http://s270.photobucket.com/user/pan...l?sort=3&o=101
νομιζω ότι καλλιστα μπορει να βρεθει το σημειο οπου φυτα και ψαρια θα είναι καλα.

υ.γ. μην κρινεις ακουασκειπ είναι ανυπαρκτο...ουτε ιχθυοσυνθεση
Ωραιο βίντεο αυτο με τα σκαλάρια . Να ρωτήσω κάτι άλλο , πάνω απο την σκάλα διάχυσης έχεις κυκλοφορητή στην επιφάνεια του νερού για να μην αφήνει το CO2 να φεύγει ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυριο Νικο θα ενημερωσω το βραδυ
Και εγώ πιστέυω οτι έχει να κάνει με την φωτοπερίοδο είναι πολύ αργά να κλείνουν τα φώτα στη 1 και να ξυπνάνε τα ψαράκια πάλι απο τις 6 το χαραμα !!! Στο λέω εγώ που και εγώ δεν πάω πίσω και στο φυτεμμενο μου έχω φώτα αναμμένα 0,7 watt/liter απο τις 14.35-23.35 και μάλιστα το καλοκαίρι σκέφτομαι να κάνω την μέρα νυχτα χαχαχα !!! Παρολο αυτα ειναι σε γωνια στο σαλονι και το φως αρχιζει και μπαινει κατα τις 7 το πρωι . Σίγουρα τα ψαράκια χρειάζονται ένα 8ωρο ηρεμίας και συσκότησης !!! Ο δυνατός φωτισμός δεν πιστεύω ότι ειναι προβλημα και σε ενα high tech ενυδρειο και κατα την ταπεινή μου άποψη επιβάλλεται , όπως και το co2 εντος οριων ασφαλειας για τα ψαράκια . Εαν στο ενυδρειο υπάρχουν πολλά φυτά και γενικότερα hard scape σίγουρα υπάρχουν σκοτεινά μέρη και κρυψώνες για να κρυβονται τα ψαράκια οταν το επιθυμούν ( τουλάχιστον στο δικό μου το φυτεμένο υπάρχουν αρκετά τέτοια μέρη ) . Για τα λιπάσματα δεν ξέρω και παρότι έχω high tech φυτεμενο οχι ομως με πολυ δυσκολα φυτά , δύο μήνες τωρα δεν έριξα ακόμη λιπασμα καθόλου γιατι φοβάμαι τις αλγες αλλα τα φυτα τα πάνε μια χαρα με 0,7 βαττ/λιτρο και 16-18mg/L CO2 ( το co2 τρέχει 2-3 ώρες πριν ανοίξουν τα φώτα καθώς μπαινει αρκετό φως απο το παράθυρο απο τις 11 το πρωι και κλεινει 2-3 λεπτά αφοτου σβήσουν τα φωτα στις 23.30 ) και έχω ένα καταπράσινο και πυκνό carpet χωρις κενά και κιτρινίσματα .
Oποτε πιστεύω οτι ειναι θέμα φωτοπεριοδου ( εμένα ανάβουν όλες οι λάμπες μαζί αλλά μέχρι να φτάσουν full power και να φωτίσουν πολύ περνάει κανα 10λεπτο οποτε τα ψαράκια και τα φυτά συνηθίζουν το δυνατό φως με αυτον τον τρόπο . Είναι νομίζω οπως ακριβώς οταν κρύβεται ο ήλιος σε ένα συννέφο και αρχίζει να εμφανιζεται ξανα έτσι δυναμώνει και το φως ) !!! Αγαπάω και εγώ πολύ τα φυτά αλλά και τα ψαρια εξίσου και πιστεύω οτι μπορεί να υπάρξει η χρυσή τομή και να ευδοκιμούν και τα φυτα και τα ψάρια !!! Ευχομαι να λύσεις το θέμα σου και να απολάυσεις τα ψαράκια σου μέσα στο ενυδρείο σου .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 14-04-16 στις 23:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-04-16, 12:32
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

χθες οταν εκλεισαν τα φωτα τυλιξα με μια κουβερτα το ενυδρειο να δω αν φταιει η φωτοπεριοδος.η κουβερτα θα βγει στις 5 που ανοιγουν τα φωτα.δειτε ομορφιες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12994455_10154117279638522_2104642263830138644_n.jpg
Εμφανίσεις:  130
Μέγεθος:  40,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-04-16, 12:42
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Εγω δε βλεπω νοημα σε αυτο και δε νομιζω οτι θα αλλαξει η συμπεριφορα γιατι χρειαζεται καιρος να συνηθισουν και να ξεσυνηθισουν.

Παντως να αβαφερω οτι και εγω φωτοπεριοδο στο ενυδρειο το ενα εχω 17:00-01:00 σε δωματιο φωτεινο με μπαλκονοπορτα. Τα ψαρια ειναι μια χαρα. Νομιζω εχει να κανει με το ειδος του ψαριου.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-04-16, 15:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιο βίντεο αυτο με τα σκαλάρια . Να ρωτήσω κάτι άλλο , πάνω απο την σκάλα διάχυσης έχεις κυκλοφορητή στην επιφάνεια του νερού για να μην αφήνει το CO2 να φεύγει ?
δεν είναι κυκλοφορητης. είναι η εξοδος του φιλτρου. Ναι επίτηδες το εβαλα εκει ώστε περα από τη διαδρομή διαχυτηρας-επιφανεια οπου γινεται η διαχυση να ξαναβυθιζονται οι φυσαλίδες CO2 από τη ροη της εξοδου κι ετσι να υπαρχει περισσοτερος χρονος επαφης με το νερο. Ειχα πολύ καλα αποτελέσματα ετσι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-04-16, 19:43
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
χθες οταν εκλεισαν τα φωτα τυλιξα με μια κουβερτα το ενυδρειο να δω αν φταιει η φωτοπεριοδος.η κουβερτα θα βγει στις 5 που ανοιγουν τα φωτα.δειτε ομορφιες
Βρε Γιάννη κλαίω χαχαχαχχαχαχαχχαχα
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 15-04-16, 22:32
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

εγινε τιποτα με την κουβερτα;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Come back και δίλημμα kalomoiris Tanganyika 20 11-10-14 06:49
ηθικά διλήματα για να βάλουμε άγρια ψάρια karrot Γλυκό νερό - Γενικά 61 19-02-11 18:30
Δίλημμα... domianos Αρχάριοι γλυκού νερού 5 16-11-10 01:31
Σε δίλημμα γαλανοματα Αρχάριοι γλυκού νερού 5 17-01-09 13:43
Δίλημμα binational Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 20-12-06 11:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05128 seconds with 14 queries