Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 02-02-15, 12:27
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

το ξερω οτι μερικοι υποστηριζουν την αποψη να κοβουμε τα λιπασματα τελειως στην αρχη και αλλοι υποστηριζουν το αντιθετο. για μενα δεκτες και οι δυο αποψεις, ομως εξαρταται απο το ενυδρειο.
αν εχεις ενα φουλ φυτεμενο απαιτησεων με πολυ δυσκολα φυτα, τοτε εκει να μειωσεις την ποσοτητα των λιπασματων, αν εχεις παλι ενα φουλ φυτεμενο high tech με πιο ευκολα τοτε εκει σταματας τα υγρα λιπασματα. με αλλαγες νερου καμμια ταμπλετα στις ριζες το ενυδρειο σιγα σιγα συνερχεται.

απο προσωπικη εμπειρια σε δικο μου ενυδρειο 200λιτρο, φτιαγμενο προσφατα σε απαιτησεων με ευκολα και μετρια φυτα, χωρις να ριχνω σταγονα υγρο λιπασμα τα φυτα μου εχουν τρομερη και σωστη αναπτυξη. με φωτισμο 0,8 βατ/λιτρο, διοξειδιο 2φυσ/δ, 8ωρες φωτοπεριοδο. απο λιπανση καμμια ταμπλετα και τα νιτρικα που προκυπτουν απο τα 4 ταισματα που κανω.
αλγες εβγαλα πολλες οταν αναγκαστηκα να σταματησω τη μπουκαλα για 10 μερες περιπου μετα απο καποιο προβλημα στη βαλβιδα. οταν μπηκε σε λειτουργια παλι, οι αλγες εξαφανιστηκαν μεσα σε μια βδομαδα.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 02-02-15, 21:29
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

για αρχη ειπα να κοψω τελειως τα λιπασματα μιας και δεν εχω δυσκολα φυτα!αλλαξα θεση στο spray bar και το εβαλα στο κεντρο του ενυδρειου να χτυπαει το μπροστινο τζαμι!λεω να προσθεσω εναν κυκλοφορητη για περισοτερη κυκλοφορια!λεω να παρω αυτον που ειναι φτηνουλης και εχει μικρη καταναλωση!θα ειμαι ενταξη με αυτον η χρειαζομαι μεγαλυτερο??
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 02-02-15, 22:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
για αρχη ειπα να κοψω τελειως τα λιπασματα μιας και δεν εχω δυσκολα φυτα!αλλαξα θεση στο spray bar και το εβαλα στο κεντρο του ενυδρειου να χτυπαει το μπροστινο τζαμι!λεω να προσθεσω εναν κυκλοφορητη για περισοτερη κυκλοφορια!λεω να παρω αυτον που ειναι φτηνουλης και εχει μικρη καταναλωση!θα ειμαι ενταξη με αυτον η χρειαζομαι μεγαλυτερο??
Μικρός μου φαίνεται
Δεν ξέρω την κυκλοφορία στο ενυδρείο σου, αλλά γιατί να μην πας σε κατι μεγαλύτερο?

Θα σου πρότεινα επίσης να προσέξεις και τον τρόπο που κολάει στο τζαμι, γιατί αν οι βεντούζες ειναι χάλια, θα τον βρίσκεις συχνά πυκνά στο βυθό, με όλο το χαλίκι σηκωμένο και το ενυδρείο #^%%^@

Οι καλύτεροι ειναι αυτοί που έχουν μαγνήτη
Μετά (προσωπική μου άποψη) είναι αυτοί με ενιαία βεντούζα http://www.ebay.com/itm/800GPH-Circu...item5d43aa56e2 και μετά εκείνοι με τις πολλες βεντούζες
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 02-02-15, 22:31
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

κοιτα την κυκλοφορια στο ενυδρειο μου δεν την βλεπω αρκετη!!εχω την εντυπωση οτι την εχει κοψει λιγο το συστηματακι που εχω βαλει για την διαχυση του co2 που βγαινει για 12mm λαστιχο και εμενα ειναι 16mm και το εχω βαλει με συστολη!!τον μπανισα αυτον που μου εδειξες απλα ειπα να μην ξεφύγω στα βατ καθως ο ενας εχει καταναλωση 3 w και αυτος που μου εδειξες εχει 6W!να σε ρωτησω και κατι αλλο,πρεπει να τον εχω συνεχεια σε λειτουργεια η μπορω να τον βαλω να δουλευει μαζι με το co2 που εχω για 9 ωρες??
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 02-02-15, 22:48
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
να σε ρωτησω και κατι αλλο,πρεπει να τον εχω συνεχεια σε λειτουργεια η μπορω να τον βαλω να δουλευει μαζι με το co2 που εχω για 9 ωρες??
Εφόσον κρίνεις ότι δεν έχεις καλή κυκλοφορία και σκέφτεσαι να προσθέσεις κυκλοφορητη, δεν έχει νόημα να βελτιώνεις την κυκλοφορία για 9 ώρες και για τις υπόλοιπες ωρες να την υποβαθμίζεις
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 02-02-15, 23:04
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

ας ελπισω οτι θα βοηθησει ο κυκλοφορητης με το θεμα για τις αλγες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 09-02-15, 17:27
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

ειναι η δευτερη εβδομαδα που εχω σταματησει τα λιπασματα και μπορω να πω οτι κατι καλυτερο παει να γινει!να προσθεσω τιποτα για τα φυτα μου η οχι?εβαλα μερικες ταμπλετες κοντα στους εχινιδορους γιατι τα φυλλα τους γινοταν διαφανη και χανανε το εντονο χρωμα τους οπως και τα hygrofila!να εβαζα λιγο σιδηρο?βρηκα να προσθεσω και εναν κυκλοφορητη για καλυτερα αποτελεσματα!λεει οτι ειναι 3w καταναλωση και 3000l/h κυκλοφορια! θα ειμαι ενταξη με αυτον?
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 12-02-15, 16:22
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

παιδια ενα ερθρο απο ξενο σαιτ λεει οτι η συγκεκριμενη αλγη εμφανιζετε σε ενυδρεια με πολυ φωτισμο και λιγο co2! εδω στο φορουμ στο τοπικ για τις αλγες λεει οτι παρουσιαζετε σε κατα κυριο λογο σε ενυδρεια με αμωνια και μετα σε έλλειψη co2!το αρθρο ειναι αυτο
μηπως ειναι κατι απο ολα μαζι τελικα ??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αναγνωρηση φυτου tsagod Αναγνωρίσεις ειδών 5 20-10-12 13:32
αναγνωρηση babis100nx Αναγνωρίσεις φυτών 2 24-11-10 21:51
Αναγνωρηση babis100nx Αναγνωρίσεις φυτών 11 21-11-10 12:52
αναγνωρηση moros Γλυκό νερό - Γενικά 5 15-04-10 14:30
Αναγνωρηση σκαλαρια Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 2 08-03-10 15:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04146 seconds with 14 queries