Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-01-15, 20:57
Το avatar του χρήστη alexlibe95
alexlibe95 Ο χρήστης alexlibe95 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2014
Περιοχή: Αθήνα / Ελληνικό
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Τότε όλες σου οι λάμπες θα λειτουργούν στο φάσμα που είναι αποκλειστικά για τα φυτά σου και δεν θα λειτουργούν σε ένα άλλο που ευδοκιμεί πιο πολύ η άλγη! Αυτό πιστεύω φίλε μου και λειτούργησε σε μένα, δεν χάνεις και τίποτα να το δοκιμάσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-01-15, 21:05
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

την μια την άλλαξα κιόλας!θα ψαξω να βρω για προσωρινά μια απλη αλλα να ειναι σε θερμο λευκο,840 δηλαδη και οχι 865 που φοραω τωρα ! μακαρι να βαηθησει αυτο γιατι πραγματικα εχω απελπιστει
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-01-15, 23:50
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexlibe95 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε όλες σου οι λάμπες θα λειτουργούν στο φάσμα που είναι αποκλειστικά για τα φυτά σου και δεν θα λειτουργούν σε ένα άλλο που ευδοκιμεί πιο πολύ η άλγη! Αυτό πιστεύω φίλε μου και λειτούργησε σε μένα, δεν χάνεις και τίποτα να το δοκιμάσεις!
Ποιο ειναι το φασμα καταλληλο για τα φυτα και πιο γιατις άλγες και γιατι οι λαμπες να προκαλεσουν staghorn άλγη?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
την μια την άλλαξα κιόλας!θα ψαξω να βρω για προσωρινά μια απλη αλλα να ειναι σε θερμο λευκο,840 δηλαδη και οχι 865 που φοραω τωρα ! μακαρι να βαηθησει αυτο γιατι πραγματικα εχω απελπιστει
Starghorn ...
Mηπως πειραξες τα φιτλρα σου , τον βυθο?
Ταιζεις πολυ ?
Για ελενξε ξανα τις παραμετρους σου ...
Τι αναπτυξη εχεις στα φυτα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nicpapa : 30-01-15 στις 23:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 31-01-15, 00:34
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Eγω στις εικονες που εβαλες βλεπω τα φυτα οτι δεν ειναι σε καλη κατασταση. Το θεμα ειναι να επικεντρωθεις στα φυτα και οχι στην αλγη μιας και σε ενα ενυδρειο με υγιη φυτα δεν υπαρχει θεμα αλγης.

Πρωτα πρωτα εχεις πολυ φως.

Δευτερον ανεβασε σταδιακα το co2 μεχρι να δεις οτι τα ψαρια ζοριζονται. Τοτε χαμηλωνεις.

Tριτον δε κανεις σωστη λιπανση. Απο τη στιγμη που δινεις τοσο φως αλλα και co2 πρεπει να κανεις πληρη λιπανση με εβδομαδιαιο προγραμμα micro και macro.

Τεταρτον το co2 και τα λιπασματα χρειαζονται και ικανη ροη που θα τα μεταφερει στο ενυδρειο. Χρησιμοποποιεις spraybar?

Παραδειγμα σωστης διαταξης ειναι αυτη


Βαλε μας μια εικονα γενικη του ενυδρειου εαν μπορεις.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 31-01-15, 09:41
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο ειναι το φασμα καταλληλο για τα φυτα και πιο γιατις άλγες και γιατι οι λαμπες να προκαλεσουν staghorn άλγη?
-------------------------


Starghorn ...
Mηπως πειραξες τα φιτλρα σου , τον βυθο?
Ταιζεις πολυ ?
Για ελενξε ξανα τις παραμετρους σου ...
Τι αναπτυξη εχεις στα φυτα?
το φιλτρο δεν το σκαλιζω συχνα!το καθαριζω λιγακι με νερο ενυδρειου μια φορα το τριμηνο!απο τροφη ριχνω το 1/3 απο το κουταλακι του γλυκου για 7 σκαλαρια 2 sae 3 red-tailed black shark 2 απο τα οποια φιλοξενω και ψαχνω να τα δωσω και 2 μικρα τετρα τα οποια και αυτα φιλοξενω και μερικα helena και ριχνω και λιγακι αποξηραμενα bloodworms!οι παραμετροι μου ειναι αυτοι που λεω εκτος απο την kh,gh και το ph λογο του ασβεστολιθικου χαλικιου που εχω,οσο για την αναπτυξη μπορω να πω οτι δεν ειναι και καλα τα πραγματα ,δηλαδη τα hygrofilla lacustris,corymbosa δεν αναπτυσονται σωστα,μονο οι εχιννοδοροι οι βαλισνεριες οι κρυπτοκορινες και το stargras μπορω να πω οτι ειναι καλα!οι εχινοδοροι βγαζουν κανουργιο φυλο καθε 4 μερες!!!ενα ειδος απο τα corymbosa που εχω γινοντε κοκιννα και αδυναμα και δεν μπορω να καταλαβω γιατι και γεμιζουν απο αυτην την αλγη και οι lacustris το ιδιο!το κερατοφυλο αναπτυσεται ραγδαια οι κρυπτοκορινες πολλαπλασιαζονται σαν τρελες αλλα ξεκινανε και αυτες τωρα και γεμιζουν απο αυτην την αλγη!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγω στις εικονες που εβαλες βλεπω τα φυτα οτι δεν ειναι σε καλη κατασταση. Το θεμα ειναι να επικεντρωθεις στα φυτα και οχι στην αλγη μιας και σε ενα ενυδρειο με υγιη φυτα δεν υπαρχει θεμα αλγης.

Πρωτα πρωτα εχεις πολυ φως.

Δευτερον ανεβασε σταδιακα το co2 μεχρι να δεις οτι τα ψαρια ζοριζονται. Τοτε χαμηλωνεις.

Tριτον δε κανεις σωστη λιπανση. Απο τη στιγμη που δινεις τοσο φως αλλα και co2 πρεπει να κανεις πληρη λιπανση με εβδομαδιαιο προγραμμα micro και macro.

Τεταρτον το co2 και τα λιπασματα χρειαζονται και ικανη ροη που θα τα μεταφερει στο ενυδρειο. Χρησιμοποποιεις spraybar?

Παραδειγμα σωστης διαταξης ειναι αυτη


Βαλε μας μια εικονα γενικη του ενυδρειου εαν μπορεις.
απο φωτισμο ειμαι στα 140 w!χοντρικα περιπου 0,6 στο λιτρο δεν το λες και πολυ! εικονα θα βαλω το μεσσημερι!απο λιπανση αποοτι καταλαβα μου λειπει το nitrogen το οποιο εχω παραγκειλει και ο σιδηρος,αλλα τα φυτα μου ειναι ολα ευκολα!!!!το co2 το εχω στις δυο φυσαλιδες το δευτερολεπτο και το drop checker ειναι παντα πρασινο προς το κιτρινο και παντα σαν σημερα σαββατο κιτρινιζει και κανω την αλλαγη καθε κυριακη οπως αυριο!spray bar χρησιμοποιω αλλα δεν το εχω στην πλατη οπως στην φωτο το εχω στο πλαι!!το φιλτρο πιστευω να εχει αρκετη ροη(eheim 2075)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrisfz1 : 31-01-15 στις 09:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 31-01-15, 10:54
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Tα βατ ανα λιτρο δε λενε τιποτα. Αλλο φως βγαζουν οι τ8 και αλλο οι τ5. Οσο φως δινεις τοσο ποιο γρηγορα λες στα φυτα να μεγαλωσουν και αυτα δεν εχουν τροφη μιας και δε λιπαινεις.

Επισης οι δυο φυσαλιδες ανα λεπτο επισης δεν ειναι ακριβης τροπος μετρησης. Το drop checker αλλαξε το θεση και βαλτο σε μια φωνια του ενυδρειου στην απεναντι πλευρα που χτυπαει το φιλτρο να δεις εαν και εκει εχεις την ιδια συγκεντρωση co2.


Eνα λαθος που εκανα και εγω βλεπω τωρα και σε εσενα. Δε μπορεις να εχεις μπουκαλα και πολυ φως και να μην κανεις πληρη λιπανση καθημερινα.

Πιστευω οτι πρεπει να μιεωσεις φωτισμο να αυξησεις το co2 και να αλλαξεις θεση στο spraybar.
-------------------------
Α πεταξε το κερατοφυλλο!
__________________
Στέφανος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sarpijk : 31-01-15 στις 10:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 31-01-15, 11:05
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

το drop checker το εχω απεναντι απο το spray bar! οταν λες καθημερινη λιπανση τι διαφορετικο να κνω περα απο αυτο που ειδη κανω εως τωρα!αναλυτικα
δευτερα 1,5 ml potasium
τριτη 1,5 ml flourish
τεταρτη 15 σταγονες enema cuper
πεμπτη 1,5 ml potasium
παρακευη 1,5 ml flourish
σαββατο 15 σταγονες enema cuper
κυριακη αλλαγη 30% 50 λιτρα απο Α/Ο και 10 λιτρα βρυση (η βρυση εχει πολυ μεγαλες σκληροτητες και απεριοριστα νιτρικα για αυτο βαζω μονο 10 λιτρα ,το βαρελι αλλαγης μετα την προσμιξη εχει kh 6 gh 12)

η διαχυση γινεται με αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 31-01-15, 13:41
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Δλδ δε βαζεις νιτρικα και σιδηρο. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παψεις να μετρας με σταγονες και να ''ακουσεις'' τι σου λενε τα φυτα. Ακολουθησε το estimative index.

Θελει διαβασμα το φυτεμενο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 31-01-15, 13:56
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

αναφερα ποσο ριχνω απο το καθενα για να δειξω οτι δεν βαζω υπερβολικη ποσοτητα λιπασματων η οποια ειναι και ο πρωτος λογος της εμφανισης αλγων!!!
η αλγες απο αυτο το πραγμα δεν δημιουργουντε η κανω λαθως?απο περισια ποσοτητα λιπασματων η οποια δεν αποροφατε απο τα φυτα και ευνοουντε οι αλγες!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 31-01-15, 14:12
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
αναφερα ποσο ριχνω απο το καθενα για να δειξω οτι δεν βαζω υπερβολικη ποσοτητα λιπασματων η οποια ειναι και ο πρωτος λογος της εμφανισης αλγων!!!
η αλγες απο αυτο το πραγμα δεν δημιουργουντε η κανω λαθως?απο περισια ποσοτητα λιπασματων η οποια δεν αποροφατε απο τα φυτα και ευνοουντε οι αλγες!

Λαθος μεγα!

Οι αλγες δημιουργουνται απο το πολυ φως, το λιγο co2 την κακη κυκλοφορια.

Θες παραδειγμα?
Στα 60 λιτρα μικτα απο 48 πηγα στα 24 watt και οι λιγες αλγες που ειχα εξαφανιστηκαν.


Ριχνω εναλλαξ flourish 2-3 ml μαζι με 3 ml σιδηρο. Τις αλλες μερες ριχνω 4-5 ml νιτρικα, 2-3 ml cuper enema και 3 ml καλλιο. Co2 εννοειται και spraybar στην πλατη του ενυδρειου να βαραει στο μπροστινο τζαμi.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 31-01-15, 14:30
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

εγω εχω περιπου 5,8 βατ στο λιτρο κατα γενικη ενοια δεν το λες υπερβολικο...απο κυκλοφορια τωρα να σου πω δεν με ικανοποιει και πολυ!!θα προσθεσω και τα υπολοιπα λιπασματα που μου λειπουν και βλεπουμε...!δηλαδη αν καταλαβα καλα μου προτεινεις να μειώσω λιγακι τον φωτισμο μου?
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 31-01-15, 16:12
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Ναι.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 31-01-15, 18:47
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

λοιπον μια γενικη εικονα το ενυδρειο ειναι αυτη
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0828.jpg
Εμφανίσεις:  225
Μέγεθος:  75,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0829.jpg
Εμφανίσεις:  230
Μέγεθος:  80,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0830.jpg
Εμφανίσεις:  215
Μέγεθος:  62,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0831.jpg
Εμφανίσεις:  208
Μέγεθος:  68,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 31-01-15, 18:50
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

και μερικες απο τις αλγες που δεν με αφηνουν ήσυχο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0836.jpg
Εμφανίσεις:  196
Μέγεθος:  65,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0839.jpg
Εμφανίσεις:  201
Μέγεθος:  77,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0835.jpg
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  86,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0832.jpg
Εμφανίσεις:  224
Μέγεθος:  63,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0840.jpg
Εμφανίσεις:  201
Μέγεθος:  82,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 31-01-15, 20:46
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Δοκιμασε τις αλλαγες που ειπαμε.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 31-01-15, 20:46
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

ρε παιδια απο ροη πως το βλεπετε? γιατι εμενα μου φαίνεται λιγακι πεσμενο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  __________ 1.jpg
Εμφανίσεις:  205
Μέγεθος:  50,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  __________ 2.jpg
Εμφανίσεις:  205
Μέγεθος:  41,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  __________ 3.jpg
Εμφανίσεις:  198
Μέγεθος:  32,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 31-01-15, 21:03
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Εχεις στο φιλτρο ενυδρειακο βαμβακι? Απο ποτε εχεις να το καθαρισεις? Με τετοια ροη δε μου κανει εντυπωση που εχεις αλγες. Φυσικα παιζουν ρολο και αλλα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 31-01-15, 21:22
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

το φιλτρο ειναι καθαρο!!το καθαρισα πριν απο ενα μηνα!βαμβακι οχι δεν εχω!!!λες να τα εχει παιξει το φιλτρο?παντως ειναι στο προγραμμα να παρω εναν εσωτερικο wave maker 2000λ/ω! βλεπεις και εσυ χαμηλη ροη?????
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 31-01-15, 22:22
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδια απο ροη πως το βλεπετε? γιατι εμενα μου φαίνεται λιγακι πεσμενο
Πόσο θόρυβο έχεις με τέτοιο ροη?
Γιατί δεν χαμηλώνεις το spray bar να ειναι πιο χαμηλα στο νερο?
Νομιζω πως θα ήμουν όλη μερα στην τουαλέτα αν το είχα σε δικό μου χώρο!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
το φιλτρο ειναι καθαρο!!το καθαρισα πριν απο ενα μηνα!βαμβακι οχι δεν εχω!!!λες να τα εχει παιξει το φιλτρο?παντως ειναι στο προγραμμα να παρω εναν εσωτερικο wave maker 2000λ/ω! βλεπεις και εσυ χαμηλη ροη?????
Τι υλικά έχει μέσα το φίλτρο? Και με ποια σειρά τα έχεις τοποθετημένα?
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 31-01-15, 23:45
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

το spray bar το εβαλα εκει μονο για την φωτο! υλικα εχει απο κατω προς τα επανω ενα καλαθακι mech pro ενα καλαθακι με siporax ενα καλαθακι με biomech αναμιγμενο με ελαφροπετρα και ενα καλαθακι sustrat pro!
-------------------------
το φιλτρο αυτο το πηρα μεταχειρισμενο πριν απο ενα χρονο με τα υλικα αυτα που ειπα!τα εβρασα πριν τα βαλω μεσα και εχω τωρα σταδιακα που αλλαζω την ελαφροπετρα που ειχε μεσα με siporax!ειχε στο δευτερο καλαθακι μονο ελαφροπετρα και αρκετη μεσα στο τριτο καλαθακι!υπαρχει περιπτωση να εχει θεμα η κεφαλη?την φτερωτη που την τσεκαρισα ηταν οκ!
-------------------------
αυριο μετα την αλλαγη θα δοκιμασω το φιλτρο χωρις υλικα μεσα!!θελω να πιστευω οτι χρειαζεται το βιολογικο υλικο αλαγμα και οχι η κεφαλη!σας εχει τυχει τιποτα τετοιο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrisfz1 : 31-01-15 στις 23:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 01-02-15, 00:54
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Εχεις ευκολα φυτακια...
Δοκιμασε να κλεισιες τις 2 λάμπες.
Μειωσε λιγο τα φωσφορικά σου .
Μια χαρα ειναι το spay bar σου.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 01-02-15, 01:17
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις ευκολα φυτακια...
Δοκιμασε να κλεισιες τις 2 λάμπες.
Μειωσε λιγο τα φωσφορικά σου .
Μια χαρα ειναι το spay bar σου.
οταν το ειχα με τις 2 λαμπες δεν ειχα καλη αναπτυξη,τα φυλα ειχαν μεγαλη αποσταση το ενα με το αλλο!οταν αυξησα τον φωτισμο πυκνωσαν!φωσφορικα δεν ειχα μετρησιμα και τα αυξησα λογο της green spot και τα πηγα περιπου στο 0,7 συμφωνα με αυτην την καρτα!!προσπαθω να το παλεψω αλλα δεν βγαζω ακρη
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  734.jpg
Εμφανίσεις:  205
Μέγεθος:  22,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 01-02-15, 01:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βρε παιδιά γιατί τόσο πολύ ανατάραξη, φεύγει όλο το CO2 έτσι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 01-02-15, 09:56
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

στο υπομνημα που διαβαζω για για τα φυτεμενα αναφερει οτι ειναι υπωχρεωτικη η καλη αναταραξη για την εναλαγη των αεριων,μηπως δεν εχω καταλαβει σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 01-02-15, 15:05
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

ειπαμε αναταραξη, οχι καταρρακτη. στα δικα μου ενυδρεια οι εξοδοι των φιλτρων ειναι λιγο πιο κατω απο την επιφανεια του νερου, με το κυματακι που δημιουργειται μια χαρα ανταλλαγη αεριων γινεται. δοκιμασμενο σχεδον 4 χρονια ετσι.
οι αλγες που εχεις οφειλονται σε αλλους παραγοντες, καπου με τα λιπασματα ειναι το λαθος, πρεπει να βρεις τη σωστη συνταγη μαζι με διοξειδιο και φωτισμο.

με την αναταραξη που εχεις τωρα χανεις παρα πολυ διοξειδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 01-02-15, 20:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο υπομνημα που διαβαζω για για τα φυτεμενα αναφερει οτι ειναι υπωχρεωτικη η καλη αναταραξη για την εναλαγη των αεριων,μηπως δεν εχω καταλαβει σωστα?
Η καλή ανατάραξη συντελεί στην ανταλλαγή αερίων, που αυτή είναι η οξυγόνωση του νερού από τη μία και η έξοδος του CO2 από την άλλη, μπαίνει οξυγόνο δηλαδή και βγαίνει CO2 , για αυτό προσπαθούμε να βρούμε τη χρυσή τομή, ειδικά στα φυτεμένα. Στα φυτεμένα επίσης , την οξυγόνωση του νερού την αναλαμβάνουν κατά ένα μέρος, και ίσως το μεγαλύτερο, τα φυτά, γιατί απορροφούν CO2 και βγάζουν οξυγόνο κατά τη διάρκεια του φωτισμού
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 02-02-15, 06:09
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

αν υποθεσουμε οτι σε ενα φυτεμενο δεν λιπαινουμε καθολου,θα υπαρχουν αλγες η απλα τα φυτα δεν θα αναπτυσονται σωστα??μου κανει εντυπωση παντως απο την στιγμη που δεν το παρακανω με τα λιπασματα να ευνοουντε οι αλγες τοσο πολυ!το ενυδρειο εχει ερκετο υψος και ειναι αυτο η αποσταση που εχουν οι λαμπες απο τον βυθο ειναι 45 εκατοστα!οταν το ειχα με τις δυο λαμπες το φως δεν ηταν αρκετο και δεν εφτανε μεχρι κατω με αποτελεσμα αυτο που εγραψα πιο πανω και με τα ιδια συμπτωματα που αναφερει εδω για τον ανεπαρκη φωτισμο!
να υποθεσω οτι τα προσβεβλημενα απο αλγη φυλλα θα πρεπει να τα απομακρυνω,δεν φευγει μονη της??θα ξεκινησω και συπληρωματικη λιπανση την οποια δεν εκανω τωρα (nitrogen και σιδηρο) η θα τα κανω χειροτερα?μου περασε απο το μυαλο να σταματησω τελειως τα λιπασματα για λιγο καιρο και να παρατηρησω αν μειωνετε η αλγη!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 02-02-15, 11:29
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

ο σιδηρος θελει προσοχη, γιατι προκαλει πολλες αλγες.
για μενα σταματα τα λιπασματα τελειως για αρχη και μετα βλεπεις τι κανεις.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 02-02-15, 11:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
ο σιδηρος θελει προσοχη, γιατι προκαλει πολλες αλγες.
για μενα σταματα τα λιπασματα τελειως για αρχη και μετα βλεπεις τι κανεις.
Συμφωνώ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 02-02-15, 11:53
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Διαφωνω.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αναγνωρηση φυτου tsagod Αναγνωρίσεις ειδών 5 20-10-12 13:32
αναγνωρηση babis100nx Αναγνωρίσεις φυτών 2 24-11-10 21:51
Αναγνωρηση babis100nx Αναγνωρίσεις φυτών 11 21-11-10 12:52
αναγνωρηση moros Γλυκό νερό - Γενικά 5 15-04-10 14:30
Αναγνωρηση σκαλαρια Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 2 08-03-10 15:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09291 seconds with 14 queries