Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-10-13, 23:26
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή Φiλτρο για 200 λιτρα

οπως λεει και ο τιτλος του thread ψαχνομαι να αντικαταστησω το εσωτερικο φιλτρο που εχω με καποιο απο τα παρακατω!1)fluval 306 2) EHEIM 2073 3) EHEIM 2075!τα 2 eheim ειναι μεταχειρισμενα και το fluval θα το παρω καινουργειο! απο κυκλοφορια νερου το fluval εχει 1150 l/h και κανει για ενυδρεια μεχρι και 300l το 2073 εχει 1050 l/hκαι κανει για ενυδρεια μεχρι και 350l και το 2075 εχει 1250 l/h και κανει για ενυδρεια απο 240 μεχρι 600l!ποιο λετε να παρω ρε παιδια αν και ειμαι αναμεσα απο τα 2 τα eheim?αν παρω το 2075 λετε να μου το κανει πλυντηριο?σαν φιλτρο το fluval αξιζει?σορυ για τις πολες ερωτησεις αλλα εχω μπερδευτει!!το ενυδρειο μου ειναι ενα ferplast cayman 240 λιτρων μικτα περιπου στα 200 καθαρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-13, 00:43
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Προτιμησε το μεγαλυτερο αν και εφοσων δουλευει καλα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-10-13, 01:46
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

εαν ειναι να πας σε 200λιτρα ενυδρειο σε eheim,
οποιαδηποτε νουμερο εχεις αναφερει παραπανω,
απλα να το ξεχασεις και ναπας με κλειστα ματια σε fx5 φυσικα της fluval.

γνωμες θα ακουσεις πολλες οπως ακουγα και εγω πριν που ειχα eheim.
θα ακουσης οπως εγραψες οτι θα σου κανη το ενυδρειο πλυντηριο.
kαι αλλα μπλα μπλα μπλα μην τα αναφερω τωρα δεν ειναι του τοπικ.

εγω σαν φιλος χομπιστας θα σε πω φυσικα την δικη μου γνωμη
οτι εαν πας σε fx5 και φυσικα στο καιουργιο fx6
θα ξεχασεις οτι ηξερες απο εξωτερικο φιλτρο σε ενυδρειο.

δεν χρειαζεται να σε πω εγω τι αλλο κανη και ποσα χρονια τα εχω εγω.
σου χρειαζεται να ξερεις οτι πρεπη να πας απευθειας σε fx5 η fx6.

αυτα απο μενα και φυσικα παντα την δικη μου γνωμη χωρις να θελω να επιρεασω την γνωμη σου για οποιοδηποτε αλλο φιλτρο.

ΥΣ1:ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΛΟΥΔΙΑ ριχνεις ενα pm και σου λεω και απο που να το προμιθευτεις σε καλη τιμη.
αυτα απο μενα.καλη επιλογη στα λιτρα σου.

ΥΣ2: ΕΓΩ το εχω σε ενα 230 λιτρα και σε ενα 180 λιτρα.
εχω 2 ενα fx6,kαι ενα ποιο παλιο fx5

ΥΣ3:ααα ξεχασα να σου πω οτι εχω 2 cayman 110 ferplast σαν τα δικα σου.

ΥΣ4:ΚΑΙ φυσικα εαν πας να το πουλησεις στειλε κανα pm γιατι σαν τα cayman 110 ενυδρειο δεν βγηκε ακομη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-10-13, 08:58
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

συμφωνώ για το fx5 οτι ειναι ποιο οικονομικο στην τιμη απο καποια αλλα αλλα με αυτα τα 51w/h σε συγκριση με τα 16 w/h των υπολοιπον σε ενα χρονο λειτουργειας την διαφορα που κερδιζεις στο fx5 θα την πληρωσεις σε ρευμα!απλα αξιζει και εφοσον δουλευει καλα να παρω ενα μεταχειρισμενο eheim η ενα καινουργειο fluval 306.η διαφορα τους στην τιμη ειναι 50¤ ποιο ακριβο το μεταχειρισμενο eheim 2075 απο το καινουργειο fluval 306!αξιζει τον κοπο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-10-13, 10:47
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

προτιμησε το 2075!να εχεις στο μυαλο σου οτι η πραγματικη ροη των φιλτρων γεματα με υλικα ειναι περιπου 30-40 % χαμηλοτερη απο την ονομαστικη που δινουν οι εταιριες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-11-13, 17:33
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

ρε παιδια σε τι διαφερουν αυτα τα 2 φιλτρα και το ενα κανει για μεχρι 300 λιτρα και το αλλο για μεχρι 6οο λιτρα?πανω κατω την ιδια κυκλοφορια νερου εχουν!
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2973
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1449
ποιο να προτιμισω και γιατι??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-11-13, 17:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδια σε τι διαφερουν αυτα τα 2 φιλτρα και το ενα κανει για μεχρι 300 λιτρα και το αλλο για μεχρι 6οο λιτρα?πανω κατω την ιδια κυκλοφορια νερου εχουν!
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2973
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1449
ποιο να προτιμισω και γιατι??
Δεν παίζει ρόλο μόνο η κυκλοφορία αλλά και η χωρητικότητα σε βιολογικό υλικό και το EHEIM λέει πως έχει κάδο για 9,2 λίτρα, αλλά και το κόστος έχει μια μεγάλη διαφορά
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-13, 17:47
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

οχι απλα μεγαλη διαφορα.......στην τιμη του ενος παιρνεις 2 απο το αλλο και σου μενουν και ρεστα!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-11-13, 19:16
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Για τι είδους ενυδρείο θέλεις το φίλτρο? με τι και πόσα ψάρια?
Στην επιλογή του φίλτρου υπάρχουν πολλά κριτήρια
Τα παραπάνω που σε ρώτησα και πχ η αξιοπιστία της εταιρείας και του μοντέλου, η τιμή, η κατανάλωση, ο ωφέλιμος χώρος για υλικά, η ονομαστική/πραγματική ροή, η ανθεκτικότητα στον χρόνο,η ύπαρξη ανταλλακτικών, η ευκολία στη χρήση, η εγγύηση, η αξία μεταπώλησης κ.ά (?)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-11-13, 19:39
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1
ρε παιδια σε τι διαφερουν αυτα τα 2 φιλτρα και το ενα κανει για μεχρι 300 λιτρα και το αλλο για μεχρι 6οο λιτρα?πανω κατω την ιδια κυκλοφορια νερου εχουν!
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2973
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1449
ποιο να προτιμισω και γιατι??
Για ποσα λιτρα δηλωνει ο κατασκευαστης οτι ειναι καταλληλο ενα φιλτρο, σιγουρα δεν εχει καμια σωστη βαση, γιατι ειναι τοσο διαφορετικες οι απαιτησεις του καθε εναυδρειου.

Αν εχεις ορεξη για διαβασμα, ριξε μια ματια σε αυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-11-13, 21:35
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τι είδους ενυδρείο θέλεις το φίλτρο? με τι και πόσα ψάρια?
Στην επιλογή του φίλτρου υπάρχουν πολλά κριτήρια
Τα παραπάνω που σε ρώτησα και πχ η αξιοπιστία της εταιρείας και του μοντέλου, η τιμή, η κατανάλωση, ο ωφέλιμος χώρος για υλικά, η ονομαστική/πραγματική ροή, η ανθεκτικότητα στον χρόνο,η ύπαρξη ανταλλακτικών, η ευκολία στη χρήση, η εγγύηση, η αξία μεταπώλησης κ.ά (?)

οταν λες ειδος ενυδρειου τι ακριβως εννοεις?σκαλαρια εχω μεσα 4 μεγαλα και 3 μικρα απο γενα τους!2 SAE (μαλλον) 2 rainbow shark και εναν pleco!ειναι φυτεμενο με ευκολα φυτα αν αυτο εννοεις για το ειδος του ενυδρειου!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-11-13, 11:21
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν λες ειδος ενυδρειου τι ακριβως εννοεις?σκαλαρια εχω μεσα 4 μεγαλα και 3 μικρα απο γενα τους!2 SAE (μαλλον) 2 rainbow shark και εναν pleco!ειναι φυτεμενο με ευκολα φυτα αν αυτο εννοεις για το ειδος του ενυδρειου!
Και μόνο τον πλέκο που έχεις φτάνει για να πας σε καλό φίλτρο αφού είναι από τα πλέον "ρυπογόνα" ψάρια.
θα σου πρότεινα το 2075 με κλειστά μάτια.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-11-13, 11:53
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

τα 2075 δεν ειχαν παρουσιασει κατα καιρους προβληματα?κατι τετοιο θυμαμαι!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-11-13, 12:13
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα 2075 δεν ειχαν παρουσιασει κατα καιρους προβληματα?κατι τετοιο θυμαμαι!
Ναι τα αρχικά μοντέλα είχαν πρόβλημα με διαρροή από την κεφαλή αλλά σε όποιον παρουσιάστηκε το πρόβλημα η αντιπροσωπεία τα άλλαξε χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση.
Και το δικό μου 2073 είχε το συγκεκριμένο πρόβλημα και μου το άλλαξαν με ένα 2075
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-11-13, 23:17
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

παιδια καλησπερα!πηρα τελικα το eheim 2075 απο συμφορουμιστα!θελω να ρωτησω τα εξης!εχει μεσα αυτα τα υλικα απο κατω προς τα επανω
1! https://www.eheim.com/en_GB/products...anical/mechpro
2: https://www.eheim.com/en_GB/products...cal-biological
3!https://www.eheim.com/en_GB/products...gical/substrat
4: https://www.eheim.com/en_GB/products...al/substratpro
και το σφουγκαρι το μπλε επανω-επανω!για το τριτο δεν ειμαι και σιγουρος γιατι το παλικαρι μου ειπε οτι εχει προσθεσει και ελαφροπετρα και αυτα τα δυο μιαζουν λιγακι!αυτο που θελω να ρωτησω ειναι:μπορω να αφαιρεσω το πρωτο που ειναι κατω κατω με siporax που εχω για να μην παει χαμενο η να αφαιρεσω την ελαφροπετρα-substrat και να προσθεσω siporax?ποιο θα ηταν καλυτερο?και ενα δευτερο :συμφωνα με αυτην την οικονα https://www.google.gr/search?q=eheim...=642#facrc=_&i
μου λειπουν τα 2 συνθετικα φιλτρα αυτα που λεγοντε jbl filter pad και eheim filter pad!σκεφτομαι να βαλω στη θεση του eheim filter pad ενα υλικο που εχω εδω στο σπιτι που ειναι φιλτρο για απορροφητήρες!κανει??
ευχαριστω!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-11-13, 23:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα σου πρότεινα να μη το κάνεις, το υλικο για τον αποροφητήρα δεν ξέρουμε τι κάνει μέσα στο νερό και αν δεν κάνω λάθος τρίβεται, καλύτερα αυτά που σου προτείνει ο κατασκευαστής , να μου έλεγες με filter wool (υαλοβάμβακας ή βαμβάκι) θα σου έλεγα ναι, είναι απο τα καλύτερα υλικα για μικροσωματίδια και απο τα πιο φθηνά
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-11-13, 23:42
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

το φιλτρο που βαζουν στους αποροφητηρες υαλοβαμβακας ειναι και αυτος!πρωσοπικα τα εχω δοκιμασει και δεν τριβετε καθολου!το filter wool ποιο ειναι γιατι μεχρι τωρα νομιζα οτι ειναι αυτο το υλικο που βαζουν στους αποροφητηρες!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-11-13, 23:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

αυτό




http://www.petsupermarket.gr/2432/%C...pad-250gr.html
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-11-13, 00:09
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

θα το παραγκειλω!με τα υλικα που ειπα παραπανω καμια ιδεα?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-11-13, 00:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μην αφαιρέσεις τίποτα και φύλαξε το siporax, κάποια στιγμη θα κάνεις κάποια αντικατάσταση. Προσωπικά χρησιμοποιω ελαφρόπετρα σε DIY φίλτρο και είμαι πολύ ευχαριστημένος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-11-13, 00:23
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

απλα επειδή αυυτο το πλαστικο το "μακαρονι" δεν μου πολυγεμιζει το ματι ελεγα να το αντικαταστησω με σιποραξ!εαν παρω αυτο : http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0 χρειαζομαι το filter wool που ειπαμε παραπανω?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-11-13, 00:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

μα είναι πολυ ακριβότερο αυτο σε σχέση με το filter wool . αλλα το μακαρόνι αυτο μήπως είναι κεραμικό ? αλλα και πλαστικο να είναι κάνει τη δουλειά του,και οι βιομπαλες πλαστικες είναι αλλα κάνουν δουλεια, μη πετας υλικα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-11-13, 00:50
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

πλαστικο ειναι!απλα ελεγα να παρω τα δικα του υλικα!γιατι αν δεν βρω εδω στην λημνο filter wool (που δεν θα βρω)και χρειαστει να παραγκειλω θα πληρωσω και τα μεταφορικα και υπολογισε συν 5 ευρω!γιαυτο ειπα να παραγκειλω τα δικα του υλικα κατευθειαν σε περιπτωση που δεν βρω εδω!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-11-13, 02:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
μου λειπουν τα 2 συνθετικα φιλτρα αυτα που λεγοντε jbl filter pad και eheim filter pad!σκεφτομαι να βαλω στη θεση του eheim filter pad ενα υλικο που εχω εδω στο σπιτι που ειναι φιλτρο για απορροφητήρες!κανει??
ευχαριστω!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
το φιλτρο που βαζουν στους αποροφητηρες υαλοβαμβακας ειναι και αυτος!πρωσοπικα τα εχω δοκιμασει και δεν τριβετε καθολου!το filter wool ποιο ειναι γιατι μεχρι τωρα νομιζα οτι ειναι αυτο το υλικο που βαζουν στους αποροφητηρες!
Ποιος σου ειπε οτι ειναι απο υαλοβαμβακα το υλικο που βαζουμε στο φιλτρο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-11-13, 09:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
πλαστικο ειναι!απλα ελεγα να παρω τα δικα του υλικα!γιατι αν δεν βρω εδω στην λημνο filter wool (που δεν θα βρω)και χρειαστει να παραγκειλω θα πληρωσω και τα μεταφορικα και υπολογισε συν 5 ευρω!γιαυτο ειπα να παραγκειλω τα δικα του υλικα κατευθειαν σε περιπτωση που δεν βρω εδω!
Αφου θα παραγγήλεις που θα παραγγήλεις και θα πληρώσεις μεταφορικά ούτως ή άλλως , πάρε filter wool που είναι πολύ πιο φθηνό και η σακούλα θα σου κρατήσει από μήνες έως και χρόνο (μπορεί και χρόνια) και το αποτέλεσμα είναι παρα πολύ καλό και πιστεύω καλύτερο από το δικό του, γιατι από ότι είδα στη φωτό (δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο υλκο) πρέπει να είναι από σφουγγάρι με μκρές τρύπες, αν είναι από το ίδιο υλικό που είναι το filter wool αλλα πιεσμένο τότε ακόμα χειρότερα, με 2 -3 πλυσίματα θα είναι άχρηστο και θα πρέπει να πάρεις καινούριο. Το filter wool το χρησιμοπούμε σχεδόν όλοι και πιστεύω πως το έχουν όλα τα πετσοπ που έχουν είδη ενυδρείων. Σου προτείνω αφου θα πληρώσεις μεταφορικά αν παραγγήλεις απο μακρια πάρε και filter wool μαζί άσχετα με το τι άλλο πάρεις, μικρό κόστος μεγάλη απόδοση. Το filter wool δεν είναι υαλοβάμβακας, ένα είδος συνθετικό βαμβάκι είναι, ουδέτερο για να μην επηρεάζει το νερό, το φυσικό βαμβακι θα σάπιζε, ο υαλοβάμβακας τρίβεται επικυνδυνα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-12-13, 21:24
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

παιδια εχω βαλει να δουλευουν παραληλα και τα δυο φιλτρα μεχρι να στρωσει το καινουργειο!απο μπολι απλα ξεπλυνα το σφουγκαρι του ειδη στρωμενου φιλτρου με πολυ λιγο νερο απο το ενυδειο και το εριξα μεσα στο καινουργειο φιλτρο!τα εχω ετσι και δουλευουν απο το σαββατο!ποσες μερες λετε να ειναι αρκετες μεχρι να στρωσει το φιλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-12-13, 21:29
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα αντικαταστησεις το παλιο με το καινουργιο, ή θελεις το παλιο για αλλο ενυδρειο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-12-13, 21:45
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

θα αντικαταστησω το παλιο με καινουργειο!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-12-13, 22:22
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλυτερα να μεταφερεις ολο το βιολογικο υλικο απο το παλιο στο καινουργιο, τοτε, στιβοντας και τα σφουγγαρια. Αλλιως, αφηνεις και τα δυο σε ταυτοχρονη λειτουργια για κανενα μηνα, αλλα οταν βγαλεις το παλιο, θα πρεπει να εισαι αρκετα προσεκτικος στο ταϊσμα για λιγο καιρο. Αυτο γιατι η βιολογια θα βρισκεται στα δυο φιλτρα και αφαιρωντας το ενα, ειναι λογικο να αποδυναμωθει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-12-13, 22:40
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλυτερα να μεταφερεις ολο το βιολογικο υλικο απο το παλιο στο καινουργιο, τοτε, στιβοντας και τα σφουγγαρια. Αλλιως, αφηνεις και τα δυο σε ταυτοχρονη λειτουργια για κανενα μηνα, αλλα οταν βγαλεις το παλιο, θα πρεπει να εισαι αρκετα προσεκτικος στο ταϊσμα για λιγο καιρο. Αυτο γιατι η βιολογια θα βρισκεται στα δυο φιλτρα και αφαιρωντας το ενα, ειναι λογικο να αποδυναμωθει.
αν δεις στα παραπανω ποστ ειχα αυτο το διλημμα! εχω στο παλιο φιλτρο σιποραξ και ηθελα να το βαλω στο καινουργειο για μπολι και δεν ηξερα ποιο να αφαιρεσω απο καινουργειο.υποψιν οτι το καινουργειο φιλτρο που λεω οτι εβαλα ειναι μεταχειρισμενο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
malawi 700 λιτρα + 150 λιτρα sump kouman Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 99 10-03-15 09:51
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ Malawi 500 ΛΙΤΡΑ + SUB 180 ΛΙΤΡΑ gianel Malawi 11 09-04-12 09:05
αντε αλλη μια απο τα ιδια...λιτρα..λιτρα..και ξανα-λιτρα. nOmOreAbuse Γλυκό νερό - Γενικά 83 07-10-11 12:35
Νεα ενυδρεια 450 λιτρα και 300 λιτρα Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 30-11-04 04:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08642 seconds with 13 queries