Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-13, 12:37
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

παιδια γεια σας!
θα ηθελα τις συμβουλες σας για να διωρθωσω καποια λαθη που εχω κανει σχετικα με τα φυτα μου!ας τα παρουμε απο την αρχη!το ενυδρειο μου ειναι αυτο http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1537 ξεκινοντας να πω οτι το ενυδρειο φυτευτηκε αφου ειχαν μπει τα ψαρια μεσα! χρησημοποιησα 15 λιτρα ψιλης κοκομετριας χαλικι 1-2 mm χρωματος μπεζ αλλα επειδη λερωνε πολυ απο τις ακαθαρσιες καθε 2η μερα σχεδον εκανα το πρωτο λαθος (ακουγοντας τον πετσοπα) και εριξα αλλα 10 λιτρα χαλικι απο πανω πολυ πιο σκουρο αλλα και αρκετα πιο χοντρο στα 6-8mm περιπου ολο μαζι ειναι περιπου στους 5-6 ποντους!!στην συνεχεια το φυτεψα (πριν απο 40 ηερες) με ευκολα και γρηγορης αναπτυξης φυτα(Hygrophyla polysperma -Hygrophyla difformis- Hygrophyla polysperma Rosanervig - Ludwigia repens "Rubin" - Cabomba caroliniana)τωρα οι τιμες του νερου που ειχα ηταν χαλια αλλα και αυτες τις διεπιστωσα αφου το ειχα φυτεψει!αρκει να πω οτι το νερο τις βρυσης ειχε πανω απο 100 NO3!!δειτε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71114 τα φυτα μειναν σε αυτες τις τιμες για περιπου 25 ημερες!
αυτο το ελυσα αγοραζοντας μια Α/Ο και κανοντας πολες αλλαγες νερου εριξα τις τιμες !απο λιπασματα χρησιμοποιο μονο Seachem Flourish σε καθε αλλαγη νερου!απο φωτισμο εχω 2 λαμπες τ8 30w της philips στα 190 λιτρα καθαρο νερο περιπου και η χρονοπεριοδος ειναι στις 8 ωρες!τα φυτα μου δεν ειναι σε καλη κατασταση και δεν εχουν βγαλει ακομα ριζες με αποτελεσμα τα ψαρια να τα ξεφυτευουν συνεχεια!το μονο φυτο που την γλιτωσε και αναπτυσετε ειναι η Cabomba caroliniana!συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αλλα εχω πελαγωσει και δεν ξερω τι πρεπει να κανω!σαν πρωτη κινηση λεω να αλαξω τις λαμπες βαζοντας μια growlux και μια daylight!
παρακαλω οποιος μπορει ας βοηθησει!!!!!
ευχαριστω προκαταβολικα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-13, 16:54
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

μια απο τα ιδια και σημερα!φυτα να επιπλεουν και εκτος αυτου εμφανιστηκαν και οι πρωτες αλγες στο χαλικι!!καποιος να βοηθησει???????
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-13, 17:11
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Δεν είμαι και ο πιο κατάλληλος για να δώσει συμβουλές για φυτά
αλλά νομίζω ότι τα προβλήματα είναι ότι -δεν έχεις υπόστρωμα με λίπασμα ή έχεις ανεπαρκή λίπανση-οι λάμπες σου όπως σωστά λες θέλουν αλλαγή.
Τι νιτρικά έχεις τώρα? (τα χρειάζονται τα φυτά).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-13, 17:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Υποστρωμα δεν νομιζω να χρειαζεται για αυτα τα φυτα. Μπορουν να αναπτυχθουν και χωρις αυτο.

Το θεμα ειναι οτι ειχες σχετικα λιγο φωτισμο και ακαταλληλου ισως φασματος για να ενισχυσεις τη σωστη φωτοσυνθεση(αν και πολλοι χρησιμοποιουν απλες ηλεκτρολογικες λαμπες και εχουν καλη αναπτυξη φυτων). Η λιπανση πολυ πιθανο να σου προκαλεσε και τις αλγες αν ηταν εντονη, γιατι αν ειχες και 100 νιτρικα, σιγουρα τα φυτα σου ειχαν αρκετα θρεπτικα, τα οποια δεν μπορουσαν να τα καταναλωσουν ολα. Εκει ηρθαν οι αλγες να βοηθησουν.

Το φυτεμα πως ακριβως το κανεις και φευγουν τα φυτα? Μπορεις να ανοιξεις μια τρυπα στο χαλικι με το δαχτυλο σου, να βαλεις το φυτο και μετα να το σκεπασεις καλα με το χαλικι. Δεν θα φυγει, ετσι.

Με το διαφορετικης κοκκομετριας χαλικι να ξερεις, θα εχεις προβλημα. Με το καιρο ολο το ψιλο θα παει κατω και θα μεινει στην επιφανεια το αλλο. Δεν ειναι απιθανο να δημιουργηθουν και αναεροβιες περιοχες γιατι το κατω μπορει να πετρωσει, με οχι θετικα αποτελεσματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-13, 18:03
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Smile

Δημήτρη καλησπέρα,

επειδή έχουμε ακριβώς τα ίδια φυτά θα σε συμβούλευα να κάνεις μια μικρή επένδυση σε υπόστρωμα και την πλήρη σειρά λίπανσης της SEACHEM.
Πρώτη μου φορά ασχολήθηκα με ενυδρείο και μάλιστα φούλ φυτεμένο και τα φυτά δεν τα προλαβαίνω. Κλαδεύω, ξεριζώνω, τους αλλάζω θέσεις και αυτά θεριεύουν και πάλι. Το υπόστρωμα βοηθάει πάρα πολύ (2-3 εκ Flourite) καθώς και το πρωτόκολλα IE (Estimative Index) με εβδομαδιαίες αλλαγές νερού. Θα βρεις πολλά γραμμένα στο forum για το συγκεκριμένο.

Αν το αποφασίσεις θα σου στείλω ένα εξελόφυλλο με τις συνιστώμενες αναλογίες από την Seachem.

Μία λάμπα Grolux θα βοηθήσει και επίσης απαραίτητο είναι το CO2. Μπορεί να λένε ότι τα εύκολα φυτά δεν το χρειάζονται αλλά αν τους το δώσεις δεν θα το αρνηθούν
Εγώ προς το παρόν χρησιμοποιώ το EXCEL της Seachem (πω, πω θα νομίζουν ότι τους κάνω διαφήμιση) και έχω λαμπρά αποτελέσματα. Πρόσεχε μόνο αν έχεις γαρίδες, δεν τα πάνε καλά με το EXCEL.

Δυστυχώς οι άλγες στα φυτεμένα είναι σχεδόν αναπόφευκτες. Προσπάθησε τις ώρες εκτός φωτοπεριόδου να είναι το δωμάτιο κάπως σκοτεινό (τράβα κουρτίνες κλπ). Με μια οδοντόβουρτσα καθαρίζεις τις πέτρες σου και τα διακοσμητικά σου, με ένα σφουγγαράκι τα τζάμια και με τα δάκτυλά σου ένα-ένα τα φύλλα (ναι ξέρω θέλει υπομονή) για να μπορούν να φωτοσυνθέτουν τα φυτά σου.
Τον καθαρισμό θα τον κάνεις πάντα ΠΡΙΝ την αλλαγή νερού για να "ρουφάς" μετά τα αιωρήματα έξω από το ενυδρείο. Και βάλε και κανένα σαλιγκάρι ή/και SAE. Κάνουν εξαιρετική δουλειά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-13, 18:13
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Χωρις μπουκαλα CO2, παντως, με φουλ λιπανση και υποστρωμα, θα εχεις μεγαλο προβλημα με τις αλγες. Εχει μεγαλη διαφορα ενα low tech απο ενα high tech φυτεμενο. Ή θα γινουν ολα σωστα, ή δεν θα γινει τιποτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-05-13, 18:24
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Μάλλον έχει δίκιο ο φίλος nazgul, και χωρίς να το καταλαβαίνω, αντί να βοηθήσω, σε παρασύρω σε ...περιπέτειες.
Δυστυχώς το πλήρως φυτεμένο αντί να το έχεις και να το χαίρεσαι, σε έχει και σε χαίρεται.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-05-13, 19:28
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Απο προσωπικη μου εμπειρια, θα σου πω οτι ξεστησα φυτεμενο λογω αλγης.

Προσπαθησα να κανω υψηλων απαιτησεων φυτεμενο με πολυ υψηλο φωτισμο και λιπανση, αλλα με DIY CO2. Στα πρωτα κρυα ειχα προλημα, μεχρι που τελικα το ξεστησα. Η αλγη δεν υποχωρουσε. Πλεον, αν θελω φυτεμενο απαιτησεων, το πρωτο πραγμα που θα παρω θα ειναι η μπουκαλα. Απο εκει αρχιζουν ολα.
-------------------------
Διατηρω, ομως, δυο πολυ ομορφα ενυδρεια με φυτα χαμηλων απαιτησεων.Χωρις αγχος, χωρις τιποτα. Μονοεβδομαδιαιες αλλαγες και μηδαμινη σχεδον λιπανση. Μη νομιζεις οτι δεν ειναι ομορφα αυτου του τυπου τα ενυδρεια. Αντιθετως.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nazgul : 20-05-13 στις 19:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-05-13, 20:01
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

ευχαριστω ρε παιδια που ανταποκρινεστε γιατι οπως σας ειπα εχω πελαγωσει!
τα φυτα τα πιανω με μια τσιμπιδα και τα φυτευω οσο πιο βαθια μπορω!μπορω να πω οτι φτανω στο τερμα!το ψιλο χαλικι ειναι απο κατω και το χοντρο απο επανω!τωρα για τις εναεροβιες περιοχες που μου ειπες εχω σκοπο να το ψιλοανακατεβω που και που για να μην πετρωσει (πιστευω θα βοηθησει)!προβλημα εχω περισοτερο με τα φυτα που δεν εχουν ριζα και μου ξεφυτευονται αλλα σημερα δοκιμασα αυτο που εχω κανει και στην καμπομπα και ειχε επιτυχια. τυλιξα το κατω μερος των φυτων με υαλοβαμβακα απο το φιλτρο(το ψιλο το ασπρο)και τα φυτεψα!τουλαχιστον η καμπομπα αναπτυσεται!οι λαμπες θα αλαχτουν σε λιγες μερες γιατι εδω στη λημνο δεν βρισκεις και πρεπει να παραγκειλω!αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι το πιο ζωηρο φυτο που ειχα ηταν η Ludwigia repens Rubin αλλα οταν ενα σκαλαρι μου την ξεφυτεψε ειδα οτι η ριζα της ειχε σαπισει!!!!!το ιδιο και στις αλλες αλλα το φυτο παραμενει ζωηρο!τα ξαναφυτεψα και υπαρχουν!ειναι που ειναι τα φυτα ταλαιπωρημενα τα τσιμπανε και τα ψαρια και δεν εχουν αφησει φυλο!!περα απο τις λαμπες πρεπει να το ξεστησω και να αλλαξω χαλικια και τα λοιπα??δεν θελω να το κανω με υψηλες απαιτησεις παντος!προτιμω ευκολα φυτα!παιδια οτι μου πειτε θα κανω!!!σωστε με!!!
Υ.Γ Στεφανε αν δεν κανω λαθως τα δικα σου φυτα εχω....τι ωραια που ηταν οταν τα ειχες στειλει!!ειλικρινα ηταν υπεροχα και μπολικα!αν μου πεις και πως να τα σωσω θα εισαι υπεροχος.......
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο προσωπικη μου εμπειρια, θα σου πω οτι ξεστησα φυτεμενο λογω αλγης.

Προσπαθησα να κανω υψηλων απαιτησεων φυτεμενο με πολυ υψηλο φωτισμο και λιπανση, αλλα με DIY CO2. Στα πρωτα κρυα ειχα προλημα, μεχρι που τελικα το ξεστησα. Η αλγη δεν υποχωρουσε. Πλεον, αν θελω φυτεμενο απαιτησεων, το πρωτο πραγμα που θα παρω θα ειναι η μπουκαλα. Απο εκει αρχιζουν ολα.
-------------------------
Διατηρω, ομως, δυο πολυ ομορφα ενυδρεια με φυτα χαμηλων απαιτησεων.Χωρις αγχος, χωρις τιποτα. Μονοεβδομαδιαιες αλλαγες και μηδαμινη σχεδον λιπανση. Μη νομιζεις οτι δεν ειναι ομορφα αυτου του τυπου τα ενυδρεια. Αντιθετως.
αυτο θελω και εγω φιλε μου χαμηλων απαιτησεων!τι με συμβουλευεις λοιπον??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrisfz1 : 20-05-13 στις 20:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-05-13, 20:15
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγω στο 48 λιτρων pufferαδικο μου εχω απλα χαλικι, μια λαμπα 11w arcadia tropical και μια hagen aqua glo 9w που εβαλα με πατεντα, καθολου CO2 και βαζω λιπασμα seachem flourish μονο 0.4 την εβδομαδα, μετα απο καθε αλλαγη νερου. Αυτα και μονο. Φυτα ευκολα και τρεχει μονο του εδω και 1.5 χρονο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-05-13, 20:36
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

λες να εχω θεμα που βαζω σκετη οσμωση στις αλλαγες νερου?αλλα δεν μπορω να κανω και αλιως γιατι το νερο της βρυσης ειναι πολυ χαλια!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-05-13, 20:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πρεπει να εμπλουτισεις το νερο με ιχνοστοιχεια, να ανεβασεις σκληροτητες κλπ. Κανε μια αναζητηση στο φορουμ, θα βρεις θεματα. Ο Κουραμπιες ειχε αναλογο θεμα παλιοτερα με το νερο των Σερρων και εβαζε σκετη οσμωση με συμπληρωματα. Ρωτα τον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-05-13, 20:58
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Το υποστρωμα για με να πρεπει να μπαινη σε καθε ενυδρειο φυτεμενο.
Αν και το νερο σου ειναι χαλια κοιτα να κατεβασεις λιγο τις τιμες .
Θα ελεγα οταν φυτεύεις ενα φυτο αφου δεν εχεις υποστρωμα να βαζεις μια ταμπλετα βυθου διπλα στο φυτο που βαζεις .
Αλγες θα εχεις ειναι συγουρο ,,σε καθε καινουργιο ενυδρειο υπαρχουν ,,το θεμα ειναι τη αλγες θα εχεις με αυτο το νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-05-13, 21:12
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

οι σκληροτητες δεν ειναι μηδενικες !gh εχω 7 και kh εχω 3
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το υποστρωμα για με να πρεπει να μπαινη σε καθε ενυδρειο φυτεμενο.
Αν και το νερο σου ειναι χαλια κοιτα να κατεβασεις λιγο τις τιμες .
Θα ελεγα οταν φυτεύεις ενα φυτο αφου δεν εχεις υποστρωμα να βαζεις μια ταμπλετα βυθου διπλα στο φυτο που βαζεις .
Αλγες θα εχεις ειναι συγουρο ,,σε καθε καινουργιο ενυδρειο υπαρχουν ,,το θεμα ειναι τη αλγες θα εχεις με αυτο το νερο.
ταμπλετες θα παραγκειλω μεσα στην εβομαδα!τι σκληροτητες πρεπει να εχω δηλαδη!στην αρχη ειχα gh 36!!! και kh 18 τωρα εχω αυτες που ειπα πιο πανω απο σκετη οσμωση...τα φυτα μου να γινουν θελω και η αλγη δεν με πειραζει και πολυ(απο αισθητικης αποψης)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrisfz1 : 20-05-13 στις 21:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-05-13, 21:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι οι τιμες σου. Σκεψου οτι εγω βαζω μισο-μισο για να τις πετυχω. Το θεμα ειναι οτι η οσμωση αποτελει "στειρο" νερο σε θρεπτικα, οποτε τα πολυτιμα ιχνοστοιχεια του νερου βρυσης, μαλλον πρεπει να τα προσθεσεις εσυ.

Το υποστρωμα, δεν θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει σε καθε φυτεμενο ενυδρειο. Με μερικες ταμπλετες εχω δει πολυ καλα αποτελεσματα. Αν βαλουμε μη απαιτητικα φυτα, η περισσεια θρεπτικων, μονο προβλημα θα δημιουργησει κατα τη γνωμη μου. Σε απαιτητικα φυτα, απο την αλλη, ειναι μονοδρομος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-05-13, 21:26
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα ειναι οι τιμες σου. Σκεψου οτι εγω βαζω μισο-μισο για να τις πετυχω. Το θεμα ειναι οτι η οσμωση αποτελει "στειρο" νερο σε θρεπτικα, οποτε τα πολυτιμα ιχνοστοιχεια του νερου βρυσης, μαλλον πρεπει να τα προσθεσεις εσυ.

Το υποστρωμα, δεν θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει σε καθε φυτεμενο ενυδρειο. Με μερικες ταμπλετες εχω δει πολυ καλα αποτελεσματα. Αν βαλουμε μη απαιτητικα φυτα, η περισσεια θρεπτικων, μονο προβλημα θα δημιουργησει κατα τη γνωμη μου. Σε απαιτητικα φυτα, απο την αλλη, ειναι μονοδρομος.
και πως τα προσθετω αυτα φιλε μου??
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-05-13, 21:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εχει και η seachem σειρα με ιχνοστοιχεια. Ψαξτο λιγο, δεν θελω να σου πω οτι να'ναι. Δεν εχω χρησιμοποιησει για να σου πω σιγουρη αποψη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-05-13, 00:03
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οπως σουπε και ο δελτα, στο αλλο τοπικ, με τετοιες τιμες στην ΑΟ κατι δεν παει καλα. Ακομα και με το GH43 που εχεις στο νησι. Αλλα αν ειναι ετσι πραγματι τοτε απο εκει δεν εχει προβλημα ειναι καλες τιμες οσον αφορα τα φυτα, κραταει δηλαδη η οσμωση αλλα οχι τα παντα. Μπουκαλα θελεις, σιγουρα οχι λιπασμα, ειτε ταμπλετες, ειτε υγρο (μη τζιζ), ουτε ιχνοστοιχεια με τετοιες σκληροτητες.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-05-13, 08:24
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Αυτες η τιμες που εχεις τωρα ειναι καλες ,,προχωρα .
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-05-13, 09:37
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

δηλαδη η μπουκαλα ειναι μονοδρομος?και ελεγα οτι θα την αποφυγω με τα ευκολα φυτα!δηλαδη φιλε κουραμπιε μου λες αν καταλαβα καλα να βαλω τελος στα λιπασματα και να χρησιμοποιησω co2!αν ναι να δοκιμασω DIY?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-05-13, 09:43
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν ειναι μονοδρομος η μπουκαλα, αν προκειται να ασχοληθεις με ευκολα φυτα. Αν απο την αλλη θελεις δυνατο φωτισμο, φουλ λιπανση κλπ, πρεπει να βαλεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-05-13, 09:57
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι μονοδρομος η μπουκαλα, αν προκειται να ασχοληθεις με ευκολα φυτα. Αν απο την αλλη θελεις δυνατο φωτισμο, φουλ λιπανση κλπ, πρεπει να βαλεις.
θελω ευκολα φυτα και χωρις πολλα πολλα!
οποτε μια μικρη ανακεφαλαιωση γιατι ψιλομπερδευτικα!
φοραει τωρα 2 λαμπες τις philips T8 30w (1 aquarelle και 1 aquasky)και θα τις αντικαταστησω με 1 sylvania growlux και 1 sylvania daylight!να αυξησω λεω και λιγο την φοτοπεριοδο απο τις 8 ωρες στις 9-10 να τους βαλω για αρχη ταμπλετιτσες κοντα στις ριζες για να εχουν λιγο λιπανση στο ξεκινημα για να ριζωσουν και ισως μετα τις σταματησω! δεν νομιζω να χρειαζεται και ξεστημα για να αλλαξω το χαλικι???καηκα μετα!!!που ειναι λιγακι χοντρο πειραζει???με τα παραπανω που ειπα χρειαζετε και μπουκαλα?? ξερει κανεις χοντρικα τι στοιχιζουν οι παραπανω λαμπες?ευχαριστω ρε παιδια και υποσχομαι οτι αν θα ερθει κανεις σας στη λημνο το καλοκαιρι να κερασω μπυρες!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-05-13, 10:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πρεπει να τα δεις ολα σιγα σιγα και οτι αλλαγη να κανεις, να την κανεις πανω απ' ολα σταδιακα, ωστε να μην υπαρχει εντονη ανισορροπια. Για λαμπες δες στον Ιγνατιο http://www.igna.gr/.

Στη Λημνο δεν ξαναπαταω, εκανα φανταρος και περασα μη σου πω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-05-13, 10:49
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

ο φωτισμος θα ειναι επαρκης με αυτες τις δυο λαμπες??πιστευω οτι θα ειναι καλυτερα απο αυτες που εχω τωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-05-13, 12:22
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για χαμηλων απαιτησεων φυτα, νομιζω πως εισαι ενταξει. Για υψηλων απαιτησεων, οχι. Βεβαια, ο καιρος θα δειξει και συγκεκριμενα η συμπεριφορα των φυτων σου αν θα θελεις αναβαθμιση ή οχι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-05-13, 16:32
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Δημήτρη καλησπέρα,

εγώ πάντως θα επιμείνω να βάλεις κάποιο υπόστρωμα. Εκτός από τα λιπαντικά στοιχεία που περιέχει, έχει και την κατάλληλη κοκκομετρική διαβάθμιση για να μπορούν να ριζώσουν τα φυτά. Στο χονδρόκοκκο χαλίκι θα δυσκολευτούν και μία τα ψάρια, μία η ροή του φίλτρου θα στα ξεριζώνει.

Αν φυτεύεις με τσιμπίδα, πρόσεχε η δύναμη που βάζεις να μην συνθλίβει την ρίζα του φυτού γιατί μετά δεν θα πετάξει μικρότερα ριζίδια και θα αρχίζει να λειώνει. Καλύτερα με το ένα δάχτυλο ανοίγεις λακουβάκι, τοποθετείς τη ρίζα του φυτού στο βαθύτερο σημείο και σκεπάζεις. Μην προσπαθείς να σπρώξεις τη ρίζα πιο βαθιά γιατί μπορεί να την πληγώσεις.

Αν βλέπεις μαύρες ρίζες, κόψτες με ένα ψαλιδάκι μέχρι καθαρό πράσινο βλαστό, αφαίρεσε τα χαμηλά φύλλα με τους μίσχους (γιατί αν ακουμπάνε στο χαλίκι θα σαπίσουν) και ξαναφύτεψε. ΟΛΑ τα κοψίματα με ψαλίδι, όχι με το νύχι ή το δάκτυλο ή με τράβηγμα.

Αν σου φαίνεται βουνό το ξεστήσιμο, τότε προχώρα με τις ταμπλέτες, μόνο μακρυά από τις ρίζες για να μην τις "κάψουν". Αν προσθέσεις και υγρό λίπασμα, μην το ρίχνεις όλο με τη μία. π.χ. αν έχεις υπολογίσει περίπου 5ml την εβδομάδα, τότε βάζε 2ml μέρα παρά μέρα και την ημέρα της αλλαγής νερού μην βάλεις καθόλου.

Οι λάμπες έχουν περίπου 6-8 ευρώ η Grolux και η Aquastar και 3 ευρώ η απλή Daylight. Αν κρατήσεις τις δύο, ανέβασε τη φωτοπερίοδο στις 10 ώρες.

Όταν τα φυτά αρχίσουν να παίρνουν τα "πάνω" τους, δεν θα τα προλαβαίνεις και το κυριότερο θα λιμοκτονούν οι άλγες που δεν θα περισσεύουν θρεπτικά για δική τους κατανάλωση. Καλό κουράγιο.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-05-13, 23:04
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

δεν μου φτανουν τα λαθη που εχω κανει εχω και τα αγλελοψαρα να με πολεμανε!!φυτευω εγω ξεφυτευουν αυτα!!θα ηθελα να ηξερα γιατι τα ονομασανε ετσι!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-05-13, 23:13
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Ι

Εεεε αυτο που λεω ειναι οτι πρεπει να υπαρχει μια ισοροπια στο τριπτυχο. Εκει ειναι ολο το θεμα φως-λιπασμα-co2. Αν ενα απο αυτα δεν ισορροπει με τα αλλα δυο τοτε κατι δεν θα πηγαινει καλα. Αν θες χαμηλων απαιτησεων μη βαλεις τιποτα απολυτως, βαλε τις λαμπες που λες μια χαρα ειναι, και οχι δεν θελεις μπουκαλα. Θα δεις ποια φυτα θα κατσουν και ποια οχι. Την αυξηση στην φωτόεριοδο καντην αλλα πολυυυ αργα, παρακολουθωντας τι γινεται με αλγες.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-05-13, 23:38
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

αυτο ακριβως θελω φιλε κουραμπιε!χαμηλων απαιτησεων φυτα!εχω κανει μια λιστα και σιγα σιγα απο συνφορουμιτες μαζευω φυτακια!το θεμα ειναι να τα συντηρω κιολας!τα εχουν περιλαβει και τα σκαλαρια στο δαγκωμα!δεν με βοηθαει ρε φιλε το οτι ειμαι στη λημνο!θα μπορουσα ας πουμε να βρεθω με εναν απο εσας οπουδηποτε αν ημουν αθηνα η θεσσαλονικη η οπου τελοσπαντον ειναι στερια και να με συμβουλεψει καλυτερα!ειναι και τα καταστηματα εδω...να μην τα σχολιασω...θα μπορουσα ας πουμε να ειχα αποφυγει το λαθος με τα χαλικια που το ενα ειναι ψιλο και το αλλο χοντρο αν δεν μου ειχε πει ο πετσοπας 18€ τα 5 λιτρα ψιλοκοκου χαλικιου!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-05-13, 01:16
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παρα να πάρεις ταμπλέτες για τα φυτά καλυτερα να πάρεις ενα σακι flourite και να τον βάλεις εκει οπου θα φυτέψεις...
Κοιταξε πως ειχα ξεκινησει το ενυδρειο μου 180 λιτρα ειναι .. χωρις μπουκάλα co2 , 1 σακουλι υποστρωμα flourite αναμιγμένο με 5 σακια χαλικι ,λαμπες αν θυμαμαι 2 χ 30 watt sylvania πρεπει να ειχε λιγο λιπασμα και diy co2, 3 μπουκάλια του νερου και ευκολα φυτάκια..
Οι λάμπες δεν παιζουν κανένα ρόλο, απλα τα par... εγω πλέον χρησιμοποιω σε ολα μου τα ενυδρεια απλες osram..
Προσπάθησε να διαβάζεις το φυτό τι χρειάζεται.. αν το καταφέρεις αυτο θα ξερεις τι να βάλεις στο ενυδρείο..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43791
Αυτο μεχρι ενα σημειο πηγαινε καλά μετα εμφανιστηκε black beard algae και πηρα μπουκαλα co2 γιατι δεν πηγαινε άλλο..
Ειναι ταλαιπωρία το diy co2 και στα τοσα λιτρα θα δεις μικρες διαφορες..
Ψαξε για μεταχειρισμένο μανομετρο και πηγαινε παρε - νοικιασε μια μπουκάλα , και ας το εχεις χαμηλών απαιιτησεων , μετα μπορεις να παιξεις με φωτισμο και λιπάσματα.
Το co2 μια φορά θα το παρεις , και το γεμισμα αν ειναι 5 κιλη θα σου κραταει και 4 μηνες...
Φιλε και εγω απο νησι ειμαι και καταλαβαινω τι λες...
εχω δωσει και εγω πεταμένα λεφτα απο τις αγορες εδω, πλέον απο Αθήνα η Θεσσαλονικη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συμβουλες scooby14 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 20-05-10 02:16
diy 45-30-30 συμβουλες mao DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 16-09-09 04:13
Συμβουλες ggeos Malawi 6 09-04-08 22:46
συμβουλεσ για κοι thu vu Αρχάριοι γλυκού νερού 4 21-03-08 16:49
συμβουλες vanilla Αρχάριοι γλυκού νερού 12 08-05-07 13:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09343 seconds with 13 queries