Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-10, 15:40
cristos347 Ο χρήστης cristos347 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: αγρίνιο
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή Μυκητας σε ξυλο????sos!!!!!!

καλησπερα.πηρα ενα ξυλο(καινουργιο σε σακουλα σφραγιστο) απο ενα πετ σοπ πριν απο λιγες μερες και αφου το αφησα σε μια λεκανη για μερικες μερες αλλαζωντας το νερο διαρκως για να φυγει η πολυ η κιτρινιλα που βγαζουν απο φυσικου τους, το εβαλα στο ενυδρειο μου με τα 6 πυραγχας..παρατηρησα μετα απο δυο μερες ενα ασπρο σαν βαμβακι..το εβγαλα και το καθαρισα με ενα σφουγγαρι..την επομενι μερα παλι τα ιδια..βλεπω τους πλεκοστομους που το καθαριζουν τωρα..να ανησυχω οτι ειναι κατι επικυνδυνο??μπορω να κανω κατι αλλο εγω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-10, 15:41
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cristos347 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα.πηρα ενα ξυλο(καινουργιο σε σακουλα σφραγιστο) απο ενα πετ σοπ πριν απο λιγες μερες και αφου το αφησα σε μια λεκανη για μερικες μερες αλλαζωντας το νερο διαρκως για να φυγει η πολυ η κιτρινιλα που βγαζουν απο φυσικου τους, το εβαλα στο ενυδρειο μου με τα 6 πυραγχας..παρατηρησα μετα απο δυο μερες ενα ασπρο σαν βαμβακι..το εβγαλα και το καθαρισα με ενα σφουγγαρι..την επομενι μερα παλι τα ιδια..βλεπω τους πλεκοστομους που το καθαριζουν τωρα..να ανησυχω οτι ειναι κατι επικυνδυνο??μπορω να κανω κατι αλλο εγω?
μην αγχωνεσαι θα φυγει μονο του....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-03-10, 15:44
cristos347 Ο χρήστης cristos347 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: αγρίνιο
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

φιλε δημητρη ειναι φυσιολογικο δηλαδη?γιατι ενα αλλο ξυλο που ειχα παρει για αλλο ενυδρειο μου δεν επαθε το ιδιο.θα συνεχιζει να βγαζει για πολυ καιρο αυτο το βαμβακι?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-03-10, 15:52
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cristos347 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε δημητρη ειναι φυσιολογικο δηλαδη?γιατι ενα αλλο ξυλο που ειχα παρει για αλλο ενυδρειο μου δεν επαθε το ιδιο.θα συνεχιζει να βγαζει για πολυ καιρο αυτο το βαμβακι?
εμενα εχει εμφανιστει σε 2 ξυλα και κρατησε περιπου 5-6 μερες...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-03-10, 16:04
cristos347 Ο χρήστης cristos347 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: αγρίνιο
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα εχει εμφανιστει σε 2 ξυλα και κρατησε περιπου 5-6 μερες...
οκ σε ευχαριστω δημητρη.ελπιζω να φυγει γρηγορα και απο το το δικο μου..αφου λες οτι δεν θα βλαψει τα ψαρια.υπομονη.....
-------------------------
και μιας και μιλαμε για ξυλα, ξερει κανεις αν μπορουμε να κανουμε κατι να μην κιτρινιζει τοσο το νερο?ενα αλλο ξυλο που εχω σε αλο ενυδρειο το ειχα βρεξει με χλωρινη μολις το πηρα και δεν μου κιτρινισε ποτε το νερο επειτα..ειναι λες και το εκαψα μαλλον εξωτερικα..αλαξε λιγο το φυσικο του χρωμα σε πιο σκουρο αλλα κιτρινιλα μηδεν...αυτο ειπα να το αφησω ετσι για να μην χασει το φυσικο του χρωμα αλλα το νερο ειναι απαισιο ετσι κιτρινο και αρωστιαρικο..ξερω οτι φανταζει πιο φυσικο αλλα δεν μαρεσει..υπαρχει λοιπον κατι αλλο που μπορουμε να κανουμε η παντα ετσι κιτρινο θα ειναι..?(εβαλα και ανθρακα σε ενα μικρο φιλτρακι που εχω, πραγμα που θαθελα να αποφυγω λογω καποιον αληθηνων φυκιων που εχω μεσα, αλλα παλι κιτρινο ειναι...)περιμενω τις αποψεις σας περι του θεματος αυτου..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cristos347 : 18-03-10 στις 16:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-03-10, 16:10
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Για το μυκητα μην ανυσηχεις,ειναι φυσιολογικο και μολις κανει τον κυκλο του θα φυγει..
Τον ανθρακα βγαλτον,δεν χρειαζεται και δεν κανει και δουλεια για αυτο που θες.Το κιτρινισμα θα φυγει με τον καιρο οταν το ξυλο βγάλει ολες τις ουσιες που εχει.Αλλαγες νερου λοιπον.

Αν θες να βοηθησεις την κατασταση δοκιμασε να το βρασεις κανα δυο φορες πετώντας καθε φορα το βρώμικο νερο,θα αποβάλλει πιο γρηγορα τις τανινες του
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-03-10, 16:12
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cristos347 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ σε ευχαριστω δημητρη.ελπιζω να φυγει γρηγορα και απο το το δικο μου..αφου λες οτι δεν θα βλαψει τα ψαρια.υπομονη.....
-------------------------
και μιας και μιλαμε για ξυλα, ξερει κανεις αν μπορουμε να κανουμε κατι να μην κιτρινιζει τοσο το νερο?ενα αλλο ξυλο που εχω σε αλο ενυδρειο το ειχα βρεξει με χλωρινη μολις το πηρα και δεν μου κιτρινισε ποτε το νερο επειτα..ειναι λες και το εκαψα μαλλον εξωτερικα..αλαξε λιγο το φυσικο του χρωμα σε πιο σκουρο αλλα κιτρινιλα μηδεν...αυτο ειπα να το αφησω ετσι για να μην χασει το φυσικο του χρωμα αλλα το νερο ειναι απαισιο ετσι κιτρινο και αρωστιαρικο..ξερω οτι φανταζει πιο φυσικο αλλα δεν μαρεσει..υπαρχει λοιπον κατι αλλο που μπορουμε να κανουμε η παντα ετσι κιτρινο θα ειναι..?(εβαλα και ανθρακα σε ενα μικρο φιλτρακι που εχω, πραγμα που θαθελα να αποφυγω λογω καποιον αληθηνων φυκιων που εχω μεσα, αλλα παλι κιτρινο ειναι...)περιμενω τις αποψεις σας περι του θεματος αυτου..
αναλογα με το ξυλο η κιτρινιλα θα φυγει καποια στιγμη....το οτι το επλυνες με χλωρινη ειναι λαθος μιας και μπορει να κανεις κακο στα ψαρια σου
ορισμενα ξυλα(πχ τα δικα μου) δεν κιτρινιζουν ....αν και θα ηθελα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-03-10, 16:12
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cristos347 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ σε ευχαριστω δημητρη.ελπιζω να φυγει γρηγορα και απο το το δικο μου..αφου λες οτι δεν θα βλαψει τα ψαρια.υπομονη.....
-------------------------
και μιας και μιλαμε για ξυλα, ξερει κανεις αν μπορουμε να κανουμε κατι να μην κιτρινιζει τοσο το νερο?ενα αλλο ξυλο που εχω σε αλο ενυδρειο το ειχα βρεξει με χλωρινη μολις το πηρα και δεν μου κιτρινισε ποτε το νερο επειτα..ειναι λες και το εκαψα μαλλον εξωτερικα..αλαξε λιγο το φυσικο του χρωμα σε πιο σκουρο αλλα κιτρινιλα μηδεν...αυτο ειπα να το αφησω ετσι για να μην χασει το φυσικο του χρωμα αλλα το νερο ειναι απαισιο ετσι κιτρινο και αρωστιαρικο..ξερω οτι φανταζει πιο φυσικο αλλα δεν μαρεσει..υπαρχει λοιπον κατι αλλο που μπορουμε να κανουμε η παντα ετσι κιτρινο θα ειναι..?(εβαλα και ανθρακα σε ενα μικρο φιλτρακι που εχω, πραγμα που θαθελα να αποφυγω λογω καποιον αληθηνων φυκιων που εχω μεσα, αλλα παλι κιτρινο ειναι...)περιμενω τις αποψεις σας περι του θεματος αυτου..
ο ανθρακας δεν εχει την ιδιοτητα να μαζεψει την χρωστικη του ξυλου...
ενυδρειακο βαμβακι οτι κρατησει, αλλαγες νερου και υπομονη...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-03-10, 16:13
Το avatar του χρήστη dimis_george
dimis_george Ο χρήστης dimis_george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Περιοχή: ναουσα ημαθιας
Μηνύματα: 314
Προεπιλογή

..αν ειναι mopani θα βγαζει για αρκετο καιρο κιτρινιλα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-03-10, 16:15
cristos347 Ο χρήστης cristos347 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: αγρίνιο
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Rigel Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το μυκητα μην ανυσηχεις,ειναι φυσιολογικο και μολις κανει τον κυκλο του θα φυγει..
Τον ανθρακα βγαλτον,δεν χρειαζεται και δεν κανει και δουλεια για αυτο που θες.Το κιτρινισμα θα φυγει με τον καιρο οταν το ξυλο βγάλει ολες τις ουσιες που εχει.Αλλαγες νερου λοιπον.

Αν θες να βοηθησεις την κατασταση δοκιμασε να το βρασεις κανα δυο φορες πετώντας καθε φορα το βρώμικο νερο,θα αποβάλλει πιο γρηγορα τις τανινες του
μαλλον βιαστικα και επρεπε να το αφησω περισοτερες μερες στην λεκανη που το ειχα...θα το ξαναβγαλω και θα το ξαναβαλω σε βραστο νερο..σε ευχαριστω rigel..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis_george Εμφάνιση μηνυμάτων
..αν ειναι mopani θα βγαζει για αρκετο καιρο κιτρινιλα
ναι mopani ειναι.. φουλ στο βραστο νερο το ξαναβαζω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cristos347 : 18-03-10 στις 16:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-03-10, 16:17
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cristos347 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι mopani ειναι.. φουλ στο βραστο νερο το ξαναβαζω...
Το δικο μου εβγαζε για κανα 6αμηνο!υπομονη...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-03-10, 16:22
cristos347 Ο χρήστης cristos347 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: αγρίνιο
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Rigel Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δικο μου εβγαζε για κανα 6αμηνο!υπομονη...
αν το δω και συνεχιζει αφου το βρασω αρκετες φορες να βγαζει τοση κιτρινιλα θα το καψω και αυτο με την χλωρινη και θα ηρεμησει και αυτο και εγω...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-03-10, 16:29
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cristos347 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν το δω και συνεχιζει αφου το βρασω αρκετες φορες να βγαζει τοση κιτρινιλα θα το καψω και αυτο με την χλωρινη και θα ηρεμησει και αυτο και εγω...
Αν τελικα ριξεις χλωρινη (δεν το συνιστω) μετα βαλτο για λιγες μερες σε ενα κουβα με ισχυρη δόση αντιχλωριου για να μην κινδυνεψουν τα ψαρακια σου..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-03-10, 16:33
cristos347 Ο χρήστης cristos347 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: αγρίνιο
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 Εμφάνιση μηνυμάτων
αναλογα με το ξυλο η κιτρινιλα θα φυγει καποια στιγμη....το οτι το επλυνες με χλωρινη ειναι λαθος μιας και μπορει να κανεις κακο στα ψαρια σου
ορισμενα ξυλα(πχ τα δικα μου) δεν κιτρινιζουν ....αν και θα ηθελα
η χλωρινη δημητρη ειναι το μοναδικο που μπορεις να χρησιμοποιησεις απο καθαριστικα για το ενυδρειο σου..ποτε απορυπαντικα φυσικα και αλλες ουσιες..η χλωρινη(η κλασικη, οχι με αρωματικα οπως λεμονι και τετοια..) αν ξεπλυθει καλα δεν εχεις κανενα προβλημα και ειναι οτι πρεπει για διακοσμητικα που πιανουν αγλη σκληρη με τα χρονια χρησης τους η οποια δεν φευγει ουτε με τριψιμο..αυτο το γνωριζω και το χρησιμοποιω χρονια στα ενυδρεια μου και ποτε δεν ειχα προβλημα...δοκιμασε το...αλλα οπως ειπα παρα μα παρα πολυ καλο ξεβγαλμα μετα...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-03-10, 16:34
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cristos347 Εμφάνιση μηνυμάτων
η χλωρινη δημητρη ειναι το μοναδικο που μπορεις να χρησιμοποιησεις απο καθαριστικα για το ενυδρειο σου..ποτε απορυπαντικα φυσικα και αλλες ουσιες..η χλωρινη(η κλασικη, οχι με αρωματικα οπως λεμονι και τετοια..) αν ξεπλυθει καλα δεν εχεις κανενα προβλημα και ειναι οτι πρεπει για διακοσμητικα που πιανουν αγλη σκληρη με τα χρονια χρησης τους η οποια δεν φευγει ουτε με τριψιμο..αυτο το γνωριζω και το χρησιμοποιω χρονια στα ενυδρεια μου και ποτε δεν ειχα προβλημα...δοκιμασε το...αλλα οπως ειπα παρα μα παρα πολυ καλο ξεβγαλμα μετα...

μπα τα φοβαμαι εγω αυτα..
παντως σε ευχαριστω για τη διορθωση
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-03-10, 16:46
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
ο ανθρακας δεν εχει την ιδιοτητα να μαζεψει την χρωστικη του ξυλου...
ενυδρειακο βαμβακι οτι κρατησει, αλλαγες νερου και υπομονη...
Ο ανθρακας εχει τη δυνατοτητα να κρατησει τις χρωστικες στο νερο! Απλα τον αποφευγουμε αν εχουμε φυτα γιατι κατακραταει και θρεπτικα συστατικα απο αυτα!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cristos347 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν το δω και συνεχιζει αφου το βρασω αρκετες φορες να βγαζει τοση κιτρινιλα θα το καψω και αυτο με την χλωρινη και θα ηρεμησει και αυτο και εγω...
Θα συνεχισει να βγαζει ... με το καιρο θα φυγει η κιτρινιλα μονη της!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-03-10, 16:48
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ανθρακας εχει τη δυνατοτητα να κρατησει τις χρωστικες στο νερο!

πασο, γιου νοου μπετερ..
δεν του τοχα ομως με αυτα που διαβαζω...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-03-10, 17:23
cristos347 Ο χρήστης cristos347 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: αγρίνιο
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ανθρακας εχει τη δυνατοτητα να κρατησει τις χρωστικες στο νερο! Απλα τον αποφευγουμε αν εχουμε φυτα γιατι κατακραταει και θρεπτικα συστατικα απο αυτα!

Θα συνεχισει να βγαζει ... με το καιρο θα φυγει η κιτρινιλα μονη της!
μπααα με την χλωρινη βαζει μυαλο.. ενα αλλο mopani παλι που ειχα βαλει σε αλλο ενυδρειο μου το εκαψα με χλωρινη και δεν εβγαλε σχεδον καθολου κιτρινιλα..απλα σκουρηνε λιγο το χρωμα του αλλα ειναι εξισου ομορφο..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY ξυλο ενυδρειου??? Πάνος Γλυκό νερό - Γενικά 9 17-02-12 18:28
ξυλο megle Αρχάριοι γλυκού νερού 5 05-03-10 17:03
Ξυλο που δεν βυθιζεται StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 19 03-02-09 18:53
Ξυλο??? jimfytakis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 25-04-07 12:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06920 seconds with 13 queries