Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πόσο επηρέασε η κρίση το χόμπυ μας?
Πάρα Πολύ - Σταμάτησα ή σχεδόν σταμάτησα το χόμπυ 21 7,64%
Πολύ - Συνεχίζω με μεγάλη δυσκολία και περικοπές 111 40,36%
Αρκετά - Ένα 60άλιτρο και πολύ είναι 32 11,64%
Λίγο - Συνεχίζω σχεδόν όπως και πριν 94 34,18%
Καθόλου - (!!) 17 6,18%
Ψήφισαν: 275. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 23-12-15, 15:56
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Εμένα με πεισμωσε περισσότερο κ έτσι στραθηκα κ σε πατέντες, διάβασμα ,ιδέες από τα παιδιά εδώ ..βγάζω πολύ την ψυχή στο των αφεντικών των πετ σοπ κ αφού διαπειστωσα οτι δεν ξεσπάω κάπου που δεν πρέπει έτσι όπως μας κάνανε ,έβαλα κ γεννήστρες !!!!!Α πλέον δεν έχω χρόνο κ για τηλεόραση .το μεγαλύτερο καλό.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 01-01-16, 12:52
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Χρονια πολλά και καλα με υγεία. Έπειτα από καιρό αποφάσισα να δώσω σημάδια ζωής
Η κρίση σίγουρα με επηρέασε πολύ. Από εκεί που διατηρούσα 7 ενυδρεία, με μόνο ένα από τα 7 κάτω από 180 λίτρα έχω μείνει με ένα ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων με ανούμπιες, white clouds και γαριδες.
Το πρόβλημα τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν είναι μόνο το οικονομικό. Σαφώς και έχει επηρεάσει πολύ, είναι και το θέμα της διάθεσης.....τώρα έχουν έρθει και τα capital οπότε ....δέσαμε.
Βέβαια το μικρόβιο υπάρχει, αυτό δεν φεύγει εύκολα και τώρα λέω να ξεκινήσω δειλά με ενα ενυδρείο με νανοκιχλίδες ταγκανίκα.
¶ντε να δουμε....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 15-01-16, 09:33
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

καλημέρα σε ολους..η κριση λιγο πολύ εχει επηρεασει πολλα ατομα στο χομπι..εχουν κλεισει ενυδρειακα καταστήματα όπως το water in η ο νινταλ εκλεισε ο συλλογος που τον γνωρισα στα τελειώματα..εγω ειχα ένα ενυδρειο 120 λτ το οποιο είναι παροπλισμενο και σκέφτομαι σιγα σιγα να ξαναμπω στον χωρο με ένα ιδιο ενυδρειακι το οποιο θα είναι φουλ φυτεμενο χαμηλων απαιτήσεων μονο και μονο γιατι δεν μπορω να είμαι αβρεχτος τοσο καιρο...
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 20-02-16, 11:05
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Τα ίδια, εγώ την έπαθα πρώτα με το ημιφυτεμένο μου με λίγα ημιάγρια ψα.
Το πρώτο καλοκαίρι, μια βλάβη της ταίστρας η οποία ενώ είχα στερεώσει ρυθμίσει, δημιούργησε βλάβη. Εν συνεχεία αποφάσισα το χρυσόψαρο ως ψάρι λιγότερων απαιτήσεων, γκουχ Θα με συγχωρέσετε ενυδρειόφιλλοι.
Που για αρκετούς μήνες (εμένα) δεν θέλει θερμ/τη. Ακόμα στριμώχτηκαν 2 λεβέντες στα 55 λίτρα. Και περιμένουμε, καθώς κάνω 1 βδομάδα έρευνα να πάρω ένα φίλτρο. Και προσωπικά εμένα το ενυδρειακό κιτάκι ανεμιστηράκια με αισθητήρα θερμοκρασίας νερού, μου φαίνεται πανάκριβο!
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 20-02-16, 15:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
]Και προσωπικά εμένα το ενυδρειακό κιτάκι ανεμιστηράκια με αισθητήρα θερμοκρασίας νερού, μου φαίνεται πανάκριβο!

Ειπαμε, αλλα οχι κι ετσι.

controller stc-1000 απο 8 ευρω http://www.ebay.com/sch/i.html?_from...c-1000&_sop=15
ανεμιστηρια Konig απο 1 ευρω http://www.skroutz.gr/c/674/case-fan...rase=Konig+fan
τροφοδοτικο ac/cd 3-12v 1A απο 7 ευρω* http://www.skroutz.gr/c/154/mpatarie...BA%CE%BF+3-12v
μπαλαντεζα απο 2 ευρω* http://www.skroutz.gr/c/2151/Mpalantezes.html
Οκταρακι καλωδιο για την τροφοδοσια του stc κανα ευρω* http://www.skroutz.gr/c/757/kalodia-...B1%CE%BA%CE%B9
Αν κανα εικοσαρικο ειναι "πανακριβα" για συστημα ψυξης μαζι με controller, μην ασχολεισαι καλυτερα με ψαρια κρυου νερου.

* (ασε που μπορει καπου στο σπιτι να εχεις πουθενα πεταμενα τιποτα απο αυτα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 21-02-16, 01:10
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον Σπυρο.
Ασχολεισαι με ψαρια κρυου νερου , δινεις 20 ευρω για ψυξη.
Ασχολεισαι με τροπικα ψαρια, δινεις 20 ευρω για θερμανση.
Απλα τα πραγματα..
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 21-02-16, 02:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω με τον Σπυρο.
Ασχολεισαι με ψαρια κρυου νερου , δινεις 20 ευρω για ψυξη.
Ασχολεισαι με τροπικα ψαρια, δινεις 20 ευρω για θερμανση.
Απλα τα πραγματα..
Με μια "μικρη" διαφορα μετα ομως στην καταναλωση ρευματος το καθενα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 21-02-16, 10:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αυτές οι "μικρες" διαφορες Σπυρο μου κανουν τη ζωη τοσο ενδιαφερουσα,...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 21-02-16, 15:02
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Εννοειται η οικονομια στο ρευμα ειναι τεραστια!
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 21-02-16, 17:04
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

[QUOTE=delta66;923352]
Ειπαμε, αλλα οχι κι ετσι.

controller stc-1000 απο 8 ευρω http://www.ebay.com/sch/i.html?_from...c-1000&_sop=15


Δεν τις ήξερα αυτές τις τιμές καθώς δεν είχα ξαναπάρει από ebay
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 21-02-16, 17:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ε ναι.
Καποιος μπορει να ειναι "μερακλης" και να τα χωσει και να βαλει παπαδες στο συστημα και να του βγει κανα 100ευρο η φαση, αλλα οπως βλεπεις απο τα λινκ, μπορει και με πολυ λιγοτερα, να κανει τη δουλεια του εξισου καλα.
Ιδιως αν εχει ηδη καποια πραγματα ή εργαλεια. Ή και εργαλεια να μην εχει, καποιος συνχομπιστας θα του δανεισει, ή μπορει να παει σε κανενα ξυλουργειο πχ να του κανουν τις τρυπες αν δεν εχει ποτηροτρυπανο κλπ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 22-02-16, 19:33
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

700 λιτρα κατω !!!!!

και παρακαλαμε να το παρουνε κι ολλας
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 03-03-16, 18:12
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Εγώ ξεκίνησα το χόμπι μέσα στην καρδιά της κρίσης. Στην αρχή τσιγκουνευόμουν ακόμα και τα 20 ευρώ για να πάρω ένα 18λιτρο για να βάλω μέσα ένα χρυσόψαρο που μου "φόρτωσαν".
Πλέον έχω ένα 270λ Μαλαουι, ένα 60λ κοχυλοψαρα και από προχτές ένα 160λ για γεννήστρα. Όλα diy.

Να πω ένα παράδειγμα που δείχνει ότι η κρίση δεν είναι αιτία να τα παρατήσουμε. Δεν λέω για υπερβολές βέβαια και μιλάω για ενυδρεία μικρών λειτουργικών απαιτήσεων.
Το παράδειγμα: Το Σ/Κ παραγγέλνω τζάμια από τζαμάδικο εδώ και αντλίες και θερμαντήρες από νετ. Όλα μαζί, με κατασκευή γυάλινων φίλτρων και τα πάντα 100-120 ευρώ. Την ίδια μέρα ξεχνάω τα φώτα της μηχανής αναμμένα για 12 ώρες! Την προηγούμενη φορά που το είχα πάθει είχα αλλάξει μπαταρία (120 ευρώπουλα παρακαλώ). Όσο τα υλικά για το 160λιτρο διπλό ενυδρείο-γεννήστρα.
Τελικά όμως στάθηκα τυχερός και την έσωσα την μπαταρία.
Αν σκεφτούμε ότι μια καθημερινή χαζομάρα που μπορεί να μας τύχει κόστίζει όσο ένα ενυδρείο, είναι κρίμα να τα παρατήσουμε.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 03-03-16, 21:33
PERTS Ο χρήστης PERTS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2016
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Πηρα το πρωτο μου ενυδρειο 120λ οταν ακομα ημουν στρατο και μετα απο πολλα μα πολλα λεφτα αγοραζοντας συνεχεια ψαρια κοντρα ψαρια διακοσμητικα τροφεσ και τα λοιπα ημουν και ελευθερος τοτε συνεχιζω με δυσκολια το χομπυ και ειπα να επενδυσω ενα μικρο κεφαλαιο ακομα για ανανεωση και εκανα πριν μια βδομαδα και ενα τριγωνικο 220λ μιας και δε ξοδευω και αλλου πολλα λεφτα.τωρα ειμαι αρραβωνιασμενος και το κανω ακομα το χομπυ οσο μπορω βεβαια και με την πληρη υποστηριξη τησ γυναικας μου που της αρεσει και της ιδιας.τωρα οταν αυριο μεθαυριο κανουμε και οικογενεια εν ξερω κατα ποσο θα περισσευει χρονοσ και χρημα να το συνεχισω...
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 18-03-16, 11:25
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σκεφτούμε ότι μια καθημερινή χαζομάρα που μπορεί να μας τύχει κόστίζει όσο ένα ενυδρείο, είναι κρίμα να τα παρατήσουμε.
Μεγάλη αλήθεια αυτό που είπες φίλε και το έχω σκεφτεί και εγώ πολλές φορές αυτό. Απλά το χόμπι το έχουμε για να μας ευχαριστεί και να μας χαλαρώνει και όχι για να μας αγχώνει οικονομικά για αυτό και στίβουμε και το ευρώ όταν απαιτεί κάτι το χόμπι μας για να το δώσουμε...

Εγώ πριν την κρίση είχα ένα 120λιτρο θαλασσινό με κοράλια που μου έτρωγε πολλά λεφτά με τα πλαγκτόν και τα αλάτια και τα πολλά φώτα. Πλέον το έχω γυρίσει στο γλυκό και έχω 3 μικρά φυτεμένα, 80,40 και 10 λίτρων που συνολικά μου τρώνε το μισό χρόνο και τα μισά λεφτά από ότι το ένα θαλασσινό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καταραμένη κρίση ... GiWrGoS198 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 25-03-12 19:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05925 seconds with 16 queries