Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-19, 16:24
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Δισκαδικο 780 λιτρα

καλη χρονια σε ολους!Παλιος στο χομπυ και νεος στους δισκους οποτε καθε παρατηριση δεκτη.

Πληροφορίες

Διαστάσεις:160x70x70
Όγκος:780λιτρα
Κατηγορία:δισκοενυδρειο
Φυτά:ανουμπιες,βελισνερια γιγαντεα,εχινοδοροι,μικροσορουμ πτεροπους
Ψάρια / Άλλα είδη:6 δισκοι, 15 cardinal tetra, 15 rummy nose tetra,10 coridoras sterbai,ancistrus L213 (bristlenose pleco)
Διακοσμητικά υλικά:50κιλα χαλαζιακη αμμος λευκη και μπεζ (για να μειωνει την αντανακλαση του φωτος) ριζες driftwood
Φόντο:μαυρο αρμαφλεξ 1.5 cm για θερμομονωση
Φωτισμός:4 λεντ προβολακια
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
Φιλτράρισμα:180 λιτρα σαμπ με σφουγγαρι 20 λιτρα βιολογικο υλικο (κεραμικο μακαρονι και πετραδακια λαβας)και ενυδρειακο βαμβακι.ανλτια 8000 λιτρα την ωρα με 5 μετρα μανομετρικο ρυθμισμενη στα 3200 λιτρα/ωρα
Θερμοστάτης:θεμρανση απο 2 θερμοστατες 300w και εναλλακτη θερμοτητας απο το καλοριφερ του οποιου η ηλεκτροβανα μαζι με τους θερμαστατες παιρνει εντολη απο τον stc1000
Λίπανση:γενικο λιπασμα μια φορα την εβδομαδα
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:300 λιτρα μια φορα την εβδομαδα
Θερμοκρασία:28c
Άλλες πληροφορίες:το ενυδρειο ακομα ωριμαζει το ξεκινησα με ph 7 οπως το ενυδρειο που φιλοξενουσε πριν τους δισκους με σκοπο να το ριξω στο 6.5 Το νερο της αλλαγης ετοιμαζεται και ωριμαζει στο υπογειο σε χωρο αποκλειστικα και μονο για να φιλοξενει το ενυδρειο της αλλαγης εκει θα γινεται η μιξη με νερο περασμενο μονο απο προφιλτρα και θα μενει να "παλιωσει" και να φτασει την σωστη θερμοκρασια θα ανεβαινει στο ενυδρειο απο αντλια που στην εξοδο της θα περναει το νερο απο νημα και ανθρακα για να μπει οσο πιο καθαρο γινεται στο κυριως ενυδρειο.Ο εναλλακτης θερμοτητας ειναι στην ουσια μια πολυστρωματικη σωληνα καταληλη για θερμανση αλλα και ποσιμο νερο απολυτα ασφαλης για ζωντανους οργανισμους βαση πληροφοριων του κατασκευαστη,που περνει ζεστο νερο απο τη γραμμη των καλοριφερ κανει σπειρες στον πατο του σαμπ και το επιστρεφει παλι στη γραμμη και ελεγχεται απο μια ηλεκτροβανα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  viber image555.jpg
Εμφανίσεις:  496
Μέγεθος:  42,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  viber image2.jpg
Εμφανίσεις:  429
Μέγεθος:  28,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7777.jpg
Εμφανίσεις:  434
Μέγεθος:  44,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  76767676476.jpg
Εμφανίσεις:  507
Μέγεθος:  48,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  868686.jpg
Εμφανίσεις:  584
Μέγεθος:  44,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  viber image4654654.jpg
Εμφανίσεις:  487
Μέγεθος:  56,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7+76786.jpg
Εμφανίσεις:  454
Μέγεθος:  56,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-19, 19:58
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε μου κ μπραβο σου.οποτε βλεπω δισκάδικο χαιρομαι κ περισσότερο ακομα ,με σεβαστες διαστάσεις κ λίτρα. Παμε τωρα στις εμπειριες μου κ δεν ειναι παρατηρησεις.1 η οι ροδοστομοι ειναι υπερκινητικά ψαρακια κ εγω τα εβγαλα γιατι κ λιγο μου τρόμαζαν τους δισκους κ γιατι οι θερμοκρασίες των δισκων τα ταλαιπωρούσε. 2 η οι καρδιναλιοι σ περιοδο που πεινασουν οι δισκοι (πχ πηγες διακοπες)θα γινουν γευμα.αν το εχεις προβλεψει αυτο,θα τους ευχαριστηθεις,πρόκειται για πολυ ωραιο ψαρακι.3η αυτο με την αντλια δεν το καταλαβα. Εννοεις μεσα στο ενυδρειο πεφτουν 3200 η εχεις ρυθμίσει την αντλια στα 3200.????4η γιατι μονο 6 δισκοι?????νομιζω θα νοιωθαν καλυτερα να ειναι περισσότεροι. 5η αν θες μου λες απο που τους πηρες????να το χαιρεσαι κ παλι!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-01-19, 23:44
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για τα καλα σ λογια φιλε μ...αυτο που μ ειπες για τους καρδιναλιους το εχω υπ οψην μ τωρα για τους ροδοστομους δεν εχω παρατηρισει κατι ακομα αλλα ευχαριστω για την υποδειξη
η αντλια ειναι δινει 8000 λιτρα την ωρα με 5 μετρα μανομετρικο και εχει 20 προγραμματα λειτουργειας (σαν 20 ταχυτητες) οποτε βαση λογικης καθε ταχυτητα θα δινει 400 λιτρα την ωρα κυκλοφορια εγω το εχω ρυθμισμενο στο 9 αρα 3600 λιτρα την ωρα κυκλοφορια (και οχι 3200 που εγραψα) νομιζω πως ειναι πολλα ισως κ ενοχλητικα για τους δισκους προσπαθω ομως να εχω μια καλη κυκλοφορια για πιο καλη φιλτρανση θα προσπαθησω να σπασω την ροη με καποιο ταφ η σπρει μπαρ αλλα φοβαμαι μη μειωσω την κυκλοφορια σ αυτο θα ηθελα κ μια αποψη απο καποιον που ξερει 5 πραγματα παραπανω στο θεμα Τελος εβαλα 6 δισκους για αρχη μιας και ειναι νεο ενυδρειο για να δωσω τη δυνατοτητα στη βιολογια να αναπτυχθει και να μη κρασαρει αργοτερα θα μπουν μερικοι ακομα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-19, 00:08
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Φτιαξε ενα σπρει μπαρ μονος σου κ ανοιγε τρυπες μεχρι η εξοδος σου μεινει στην ίδια σταθμη οπως αν δεν το ειχες.αν κανεις σωστες τις τρυπες τα ψαρια δεν θα ενοχλούνται κ κατω δεν θα μενει τιποτα.εγω το πετυχα στην 4 η 5 προσπάθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-01-19, 00:10
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

κοιτα το σκεφτηκα αλλα δε θελω να μειωσω τη ροη δε ξερω εχω την εντιπωση πως αν μειωσω τη ροη μειωνω και το φιλτραρισμα του νερου βαση λογικης αλλα οπως σ ειπα δεν ξερω αν ισχυει απολυτα αυτο σε ενα σαμπ με αρκετο βιολογικο υλικο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-01-19, 02:32
lyra Ο χρήστης lyra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: καλυβια αττικης
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

ενδιαφερον εγχειρημα!! καλη αρχη !! μπορεις να μας πεις/δειξεις παραπανω για τον εναλλακτη θερμοτητας ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-01-19, 07:30
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από black8189 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα το σκεφτηκα αλλα δε θελω να μειωσω τη ροη δε ξερω εχω την εντιπωση πως αν μειωσω τη ροη μειωνω και το φιλτραρισμα του νερου βαση λογικης αλλα οπως σ ειπα δεν ξερω αν ισχυει απολυτα αυτο σε ενα σαμπ με αρκετο βιολογικο υλικο
Δεν μειώνεται η ροη μην το φοβασαι.το δικο μου ειναι δυο μετρα κ η αντλια 5800 δλδ μπαινουν μεσα περιπου 3500λτ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
δισκαδικο 600 λιτρα dimitris doukas Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 67 06-11-15 09:14
πετρες σε δισκαδικο giannisqq Δίσκοι 13 16-01-15 08:23
δισκαδικο 850 λιτρα φυτεμενο stelios816 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 24 19-01-13 22:07
νεο δισκαδικο 850 λιτρα stelios816 Δίσκοι 17 10-09-12 22:10
Δισκαδικο Giannis_4 Δίσκοι 48 25-02-11 00:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04953 seconds with 14 queries