Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 26-02-09, 10:01
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Καλημερα.
Παιδια οι αποψεις σας ειναι διαφορετικες(normal αυτο) θα τις λαβω ολες υποψη μου πριν ξεκινήσω και οταν αποφασίσω να αρχισω την λιμνουλα επανέρχομαι με πολυ ποιο πολλες απορίες φυσικά.
Να στε καλα για την πολύτιμη βοηθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 26-02-09, 10:12
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Έχουν λεχθεί αρκετά πράγματα που δεν ευσταθούν καθόλου σε σημείο να με ξανακάνουν να γράψω απλά δυο πράγματα.

Έχουμε ένα γεγονός. Ο φίλος έχει αγοράσει μια έτοιμη λίμνη των 400 λίτρων με 40 εκ. βάθος και περίπου 1 μέτρο τετραγωνικό επιφάνεια και θέλει να την τοποθετήσει στο μπαλκόνι του, όχι στον κήπο. Μπορεί να κάνει λίμνη και να την διατηρήσει τον χειμώνα? Αφού γνωρίζετε, αποδείξετε την τοποθέτηση σας, τόσο απλά.

Σημειώστε γιατί ονομάζονται "κρύου νερού" και κάτω από ποιές συνθήκες μπορούν να ζήσουν κατά την χειμερινή περίοδο.

Επίσης κάποι ειδικοί να διευκρινήσουν κατά πόσο κινδυνεύει μια πολυκατοικία με μια λίμνη/ενυδρείο 400 λίτρα με συνεχόμενη ροή.

Ευχαριστώ πολύ
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 26-02-09, 10:33
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Η διατήρηση χρυσόψαρων σε χαμηλές θερμοκρασίες είναι εφικτή κάτω απο προυποθέσεις .Μια βασική προυποθεση η σωστή διατροφή ,τους "ζεστούς μήνες" ωστε να αντέξουν νηστικά κατά την περίοδο του χειμώνα.
Επίσης οι μικρές διακυμανσεις της θερμοκρασίας.
Σε μια λίμνη αυτα είναι εφικτά αλλά σε ενα δοχειο εκτεθειμένο με λίγα σχετικά λίτρα(μικρή πηγή φυσικής τροφής) θέλει την προσοχή και κάποια εμπειρία απο τον κάτοχο.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 26-02-09 στις 11:43
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 26-02-09, 10:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διατήρηση χρυσόψαρων σε χαμηλές θερμοκρασίες είναι εφικτή κάτω απο προυποθέσεις .Μια βασική προυποθεση η σωστή διατροφή ,τους "ζεστούς μήνες" ωστε να αντέξουν νηστικά κατά την περίοδο του χειμώνα.
Επίσης οι μικρές διακυμανσεις της θερμοκρασίας.
Σε μια λίμνη αυτα είναι εφικτά αλλά σε ενα δοχειο εκτεθειμένο με λίγα σχετικά λίτρα (μικρή πηγή φυσικής τροφής) θέλει την προσοχή και κάποια εμπειρία απο τον κάτοχο.

Αυτό ακριβώς Σωκράτη.
Είναι αυτό που προσπαθώ να πω αυτό το διάστημα. Το μυστικό είναι η λέξη που έχω κοκκινήσει. ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ μπορούμε να κάνουμε ώστε να μην είναι πια τόσο εκτεθημένη, χωρίς τοίχους και κλείσημο μπαλκονιού?

Υπάρχουν λύσεις που δεν τις έχουμε "ανακαλύψει" εμείς!

..και μεταξύ μας, η λέξη expert είναι πολύ βαριά για να την χρησιμοποιούμε .
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 26-02-09 στις 11:43
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 26-02-09, 13:06
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Να ντυθεί γύρο και στον πάτο της λίμνης με μονωτικά υλικά τύπου down (το μπλε φελιζολ) και ίσως αν κάνει ένα πρόχειρο τελάρο
( που να έχει κάποια τρυπά για αέρα - και να ειναι διαφανες απο πλεξι κλας να περναει η θερμοτητα του ηλιου )
από πάνω να κοψει οσο μπορει το κρυο και να βγαίνει εύκολα και να το βάλει αν χρειαστεί κάποια στιγμή μέσα στο χειμώνα αν κάνει πόλυ κρύο για κάποιες μέρες.
Ίσως ένα θερμαντικό σώμα που να είναι σε αναμονή και να μπει σε λειτουργία μονό αφού πέσουν πολύ οι θερμοκρασίες. κάτι που σημαίνει ότι θέλει παρακολούθηση.
νομίζω ότι είναι δύσκολο κάποιος με τέτοια μικρή λίμνη να μην έχει πάντα το νου του .

ΑΥΤΑ ότι άλλο συζητήσιμο

Υ.Γ. Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-02-09, 10:39
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Καλημερα σας
Λοιπον παιδια ειχα μια συζήτηση με ατομο που ήδη εχει μια λιμνουλα στο μπαλκονι και αυτος εχει παρόμοια προβληματα τον χειμωνα και αναγκάζετε να παιρνει τα ψαρια σε ενυδρειο.
Τελικα κατέληξα σε 2 λυσεις.

1.Να παιρνω τα ψαρακια με το που θα πέφτουν οι θερμοκρασιες μεσα σε ενυδρειο.

2.Να κλειστει το μερος γυρο απο τη λιμνη (δηλαδη στην ουσια μονο απο μπροστά γιατι δεξεια αριστερα και επανω ειναι κλειστό το μερος), με μια προσωρινή κατασκευη ωστε να κερδισω μερικους βαθμους °C.
Και το καλοκαιρι θα μπορει να βγει ανετα παλι η κατασκευη.

Την πρωτη λυση δεν την πολυ θελω γιατι αν π.χ βαλω 6-7 χρυσοψαρα στη λιμνη για να τα παρω μεσα μετα θα χρειαστώ πανω απο 250 λιτρα ενυδρειο το οποιο δεν εχω.
Το σκεφτούμε για πλαστικο η ενα μεγαλο καζανι.
Η δευτερη λυση μου παει ποιο καλα αλλα θελει παραπανω δουλεια και χρημα.
Εκει κολαω αλλα ειναι υλοποιησημω.
Ακουω γνωμες.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-02-09, 00:26
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Χωρις πολλα λογια πας στη δευτερη επιλογη και αφου πρωτα..

βαλεις απο κατω και στα πλαγια φελιζολ και μετα υαλοβαμβακα (οικοδομικο) για μονωση.
το πως θα την κλεισεις μετα περιμετρικα....ειναι θεμα γουστου βλεπεις.

Εαν τελικα πας στη δευτερη επιλογη θα μπορουσες (λεω εγω τωρα) να βαλεις και θερμοστατη, δοκιμαστικα τουλαχιστον για να δεις πως παει.

Και αφου σκοπος σου σε μια τοσο μικρη κατασκευη, ειναι τα ψαρια να μενουν εξω τον χειμωνα θα πρεπει να υπαρχει μια σχετικα σταθερη θερμοκρασια τουλαχιστον 15 βαθμους οχι για τιποτε αλλο αλλα για να ταιζεις.

Οσο για τη φροντιδα, αλλαγες νερου κλπ οταν ερθει η ωρα.

Αυτα και τα λεμε.....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-02-09, 01:38
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Χωρις πολλα λογια πας στη δευτερη επιλογη και αφου πρωτα..

βαλεις απο κατω και στα πλαγια φελιζολ και μετα υαλοβαμβακα (οικοδομικο) για μονωση.
Αυτο θα γινει ετσι κι αλλιώς οταν αρχίσω το χτίσιμο


Εαν τελικα πας στη δευτερη επιλογη θα μπορουσες (λεω εγω τωρα) να βαλεις και θερμοστατη, δοκιμαστικα τουλαχιστον για να δεις πως παει.
Τι θερμοστατη να βαλω σε τοσα λιτρα?

Και αφου σκοπος σου σε μια τοσο μικρη κατασκευη, ειναι τα ψαρια να μενουν εξω τον χειμωνα θα πρεπει να υπαρχει μια σχετικα σταθερη θερμοκρασια τουλαχιστον 15 βαθμους οχι για τιποτε αλλο αλλα για να ταιζεις.
Και εγω αυτο θελω μια σταθερη για να ταΐζω.
Αλλα πως τη πετυχενω.


Σκέφτομαι να βαλω να καιει σιγα σιγα στο 1 μια μικρη θερμαστρα πετρελαίου που εχω και ετσι οπως θα ειναι κλειστος ο χωρος πιστευω να τον κρατώ σε καλα επίπεδα θερμοκρασιας.
Δεν ξερω ομως αν δουλεψει ετσι αυτη η σκεψη
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-02-09, 01:50
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

ισως ενα χοντρο ναυλον σαν αυτα του θερμοκηποιου (να δουλευει σαν θερμοκηποιο προσβασιμο) η για καλυτερη αισθητικη αυτα που βαζουν στις καφετεριες να σου εκανε δουλεια με τη θερμαστρα βεβαια
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-02-09, 14:03
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tonisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρις πολλα λογια πας στη δευτερη επιλογη και αφου πρωτα..

βαλεις απο κατω και στα πλαγια φελιζολ και μετα υαλοβαμβακα (οικοδομικο) για μονωση.
Αυτο θα γινει ετσι κι αλλιώς οταν αρχίσω το χτίσιμο


Εαν τελικα πας στη δευτερη επιλογη θα μπορουσες (λεω εγω τωρα) να βαλεις και θερμοστατη, δοκιμαστικα τουλαχιστον για να δεις πως παει.
Τι θερμοστατη να βαλω σε τοσα λιτρα?

Και αφου σκοπος σου σε μια τοσο μικρη κατασκευη, ειναι τα ψαρια να μενουν εξω τον χειμωνα θα πρεπει να υπαρχει μια σχετικα σταθερη θερμοκρασια τουλαχιστον 15 βαθμους οχι για τιποτε αλλο αλλα για να ταιζεις.
Και εγω αυτο θελω μια σταθερη για να ταΐζω.
Αλλα πως τη πετυχενω.

Σκέφτομαι να βαλω να καιει σιγα σιγα στο 1 μια μικρη θερμαστρα πετρελαίου που εχω και ετσι οπως θα ειναι κλειστος ο χωρος πιστευω να τον κρατώ σε καλα επίπεδα θερμοκρασιας.
Δεν ξερω ομως αν δουλεψει ετσι αυτη η σκεψη

Σε ενα σπιτακι που εχω εξω στην αυλη εχω ενα ενυδρειο 400 λιτρα στο οποιο εχω 2 common με ενα θερμοστατη 300 watt στους 22 βαθμους και κραταει τη θερμοκρασια αυτη ανετα.

Τις τελευταιες μερες η θερμοκρασια εδω στην περιοχη της Λευκωσιας πεφτει μεχρι στους +3 ενω στο ενυδρειο σταθερα στους 22

Εκει φυσικα μιλαμε για -8 αν καταλαβα καλα αλλα αν κλεισεις το χωρο και με τις μονωσεις που θα κανεις πιστευω θα τα καταφερεις. Ετσι κι'αλιως πριν μπουν ψαρια θα πρεπει να κανεις μια δοκιμη.

Τωρα αυτο με την θερμαστρα εγω δεν θα το εκανα με ολες αυτες τις μυρωδιες σε ενα μικρο κλειστο χωρο....αλλα θα εκανα ολα τα πιο πανω.


Ετσι κι'αλιως.......χειμωνας ειναι θα περασει...
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 01-03-09, 18:33
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Σε ενα σπιτακι που εχω εξω στην αυλη εχω ενα ενυδρειο 400 λιτρα στο οποιο εχω 2 common με ενα θερμοστατη 300 watt στους 22 βαθμους και κραταει τη θερμοκρασια αυτη ανετα.

Τις τελευταιες μερες η θερμοκρασια εδω στην περιοχη της Λευκωσιας πεφτει μεχρι στους +3 ενω στο ενυδρειο σταθερα στους 22

Εκει φυσικα μιλαμε για -8 αν καταλαβα καλα αλλα αν κλεισεις το χωρο και με τις μονωσεις που θα κανεις πιστευω θα τα καταφερεις. Ετσι κι'αλιως πριν μπουν ψαρια θα πρεπει να κανεις μια δοκιμη.

Αν εσυ απο +3 το κρατας στο +22 τοτε και εγω απο -6 γιατι να μην το κρατησω στο +10 με 15 ας πουμε(μια χαρα για τα χρυσοψαρα.
Αν κλειστει ο χωρος,
Για πες μου τι θερμοστατη εχεις?
Και φυσικα θα τον εχεις ολο τον χειμωνα ανοιχτω ετσι??

-------------------------
Τι λετε για κατι τέτοιο?http://www.hogi99.de/_py_Teich-Teich...79-2608-0-0-0/

Ειναι 300W Και ειναι ειδικο για λιμνες.
Αλλα απο οτι εκανα την μεταφραση απο το google δεν λεει για ποσα λιτρα η σε ποσα κυβικά κανει δουλεια.
Το καλο ειναι οτι δεν αφήνει να πιασει παγο εκεινο το σημείο.
Αν κανει δουλεια παιδια αυτο σωθηκα.
Δεν θα χρειαστεί να κλεισω το μερος αλλα μονο με ενα νάιλον.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tonisgr : 01-03-09 στις 18:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-03-09, 08:40
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tonisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενα σπιτακι που εχω εξω στην αυλη εχω ενα ενυδρειο 400 λιτρα στο οποιο εχω 2 common με ενα θερμοστατη 300 watt στους 22 βαθμους και κραταει τη θερμοκρασια αυτη ανετα.

Τις τελευταιες μερες η θερμοκρασια εδω στην περιοχη της Λευκωσιας πεφτει μεχρι στους +3 ενω στο ενυδρειο σταθερα στους 22

Εκει φυσικα μιλαμε για -8 αν καταλαβα καλα αλλα αν κλεισεις το χωρο και με τις μονωσεις που θα κανεις πιστευω θα τα καταφερεις. Ετσι κι'αλιως πριν μπουν ψαρια θα πρεπει να κανεις μια δοκιμη.

Αν εσυ απο +3 το κρατας στο +22 τοτε και εγω απο -6 γιατι να μην το κρατησω στο +10 με 15 ας πουμε(μια χαρα για τα χρυσοψαρα.
Αν κλειστει ο χωρος,
Για πες μου τι θερμοστατη εχεις?
Και φυσικα θα τον εχεις ολο τον χειμωνα ανοιχτω ετσι??
-------------------------
Τι λετε για κατι τέτοιο?http://www.hogi99.de/_py_Teich-Teich...79-2608-0-0-0/

Ειναι 300W Και ειναι ειδικο για λιμνες.
Αλλα απο οτι εκανα την μεταφραση απο το google δεν λεει για ποσα λιτρα η σε ποσα κυβικά κανει δουλεια.
Το καλο ειναι οτι δεν αφήνει να πιασει παγο εκεινο το σημείο.
Αν κανει δουλεια παιδια αυτο σωθηκα.
Δεν θα χρειαστεί να κλεισω το μερος αλλα μονο με ενα νάιλον.

Αντώνη, απλά συνέχισε. Είναι πολύ εφικτό να κρατήσεις σε καλή κατάσταση τη λίμνη σου χωρίς επιπλέον τοίχους κ.α.

Επίσης, μην συγχίζεις τη λίμνη του ¶ντρου με την δική σου υπόθεση. Η λίμνη του ¶ντρου είναι πολύ μεγάλη με ανάλογο βάθος και το σημαντικότερο, "φυτεμένη" στο χώμα. Είναι πολύ φυσιολογικές οι τιμές της θερμοκρασίας που έχει αναφέρει και καθόλου παράλογες.

Για 400 λίτρα, ο θερμοστάτης θα μπορούσε να δουλέψει μόνο αν σκεπάσεις από πάνω τη λίμνη σου και τοποθετώντας τον δείκτη της συσκευής στους 12-15 βαθμούς, έτσι που να μην έχεις και μεγάλο πρόβλημα στην κατανάλωση ΔΕΗ. Υπάρχουν θερμοστάτες για πολύ μεγαλύτερες λίμνες από τη δική σου. Χρησιμοποιούνται μόνο για πολύ δύσκολες συνθήκες ή και λίμνες που έχουν σκεπαστεί με κάποιον τρόπο.

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ θερμοστάτη, γιατί απλά ποτέ δεν μου χρειάστηκε.

Αντώνη, μην αγοράσεις ακόμα την συσκευή. Απλά ξεκίνησε τη δημιουργία αργά-αργά και είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσαμε να αποφύγουμε τον θερμοστάτη, αφού έχεις καλυμμένη βεράντα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-03-09, 18:04
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντώνη, απλά συνέχισε. Είναι πολύ εφικτό να κρατήσεις σε καλή κατάσταση τη λίμνη σου χωρίς επιπλέον τοίχους κ.α.

Επίσης, μην συγχίζεις τη λίμνη του ¶ντρου με την δική σου υπόθεση. Η λίμνη του ¶ντρου είναι πολύ μεγάλη με ανάλογο βάθος και το σημαντικότερο, "φυτεμένη" στο χώμα. Είναι πολύ φυσιολογικές οι τιμές της θερμοκρασίας που έχει αναφέρει και καθόλου παράλογες.

Για 400 λίτρα, ο θερμοστάτης θα μπορούσε να δουλέψει μόνο αν σκεπάσεις από πάνω τη λίμνη σου και τοποθετώντας τον δείκτη της συσκευής στους 12-15 βαθμούς, έτσι που να μην έχεις και μεγάλο πρόβλημα στην κατανάλωση ΔΕΗ. Υπάρχουν θερμοστάτες για πολύ μεγαλύτερες λίμνες από τη δική σου. Χρησιμοποιούνται μόνο για πολύ δύσκολες συνθήκες ή και λίμνες που έχουν σκεπαστεί με κάποιον τρόπο.

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ θερμοστάτη, γιατί απλά ποτέ δεν μου χρειάστηκε.

Αντώνη, μην αγοράσεις ακόμα την συσκευή. Απλά ξεκίνησε τη δημιουργία αργά-αργά και είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσαμε να αποφύγουμε τον θερμοστάτη, αφού έχεις καλυμμένη βεράντα.
Μπααα!!! δεν τον γλιτώνω τον θερμοστατη γιατι πριν ενα μηνα περιπου οταν ειχα εξω 0°C σε εκεινο το σημείο ειχα +4(εχω εκει ακριβός θερμόμετρο).
Φαντάζεσαι τι θα γινει αν παμε στους μειον?.
Σκέφτομαι να το παρω αλλα απο την αλλη σκεφτωμαι και τη ΔΕΗ.
300W να καίει συνεχεια ολο το χειμωνα θα μου παρει και τα σώβρακα.
Ερωτηση.
Ειναι εφηχτω να σκεπαστεί η λιμνη ολόκληρη με ενα νάιλον και να γίνετε απο ενα καταραχτη μια σχετική αναταραξη της επιφανειας ώστε να μπωρουν να παιρνουν οξυγονο τα ψαρια η θα τα πεθάνουμε απο ασφηξεια ?
Αν δεν μπωρουν να γινουν αυτα εξεταζετε η λυση για μεταφορα των ψαριων τον χειμωνα μεσα σε εσωτερικο χωρο.
Δεν ξερω τελικα τι να κανω.
Ειμαι πολυ μπερδεμενος και φοβάμαι οτι δεν θα κανω σωστη δουλεια και μετα θα τρεχω.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-03-09, 18:22
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tonisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπααα!!! δεν τον γλιτώνω τον θερμοστατη γιατι πριν ενα μηνα περιπου οταν ειχα εξω 0°C σε εκεινο το σημείο ειχα +4(εχω εκει ακριβός θερμόμετρο).
Φαντάζεσαι τι θα γινει αν παμε στους μειον?.
Σκέφτομαι να το παρω αλλα απο την αλλη σκεφτωμαι και τη ΔΕΗ.
300W να καίει συνεχεια ολο το χειμωνα θα μου παρει και τα σώβρακα.
Ερωτηση.
Ειναι εφηχτω να σκεπαστεί η λιμνη ολόκληρη με ενα νάιλον και να γίνετε απο ενα καταραχτη μια σχετική αναταραξη της επιφανειας ώστε να μπωρουν να παιρνουν οξυγονο τα ψαρια η θα τα πεθάνουμε απο ασφηξεια ?
Αν δεν μπωρουν να γινουν αυτα εξεταζετε η λυση για μεταφορα των ψαριων τον χειμωνα μεσα σε εσωτερικο χωρο.
Δεν ξερω τελικα τι να κανω.
Ειμαι πολυ μπερδεμενος και φοβάμαι οτι δεν θα κανω σωστη δουλεια και μετα θα τρεχω.
Αντώνη, τα πράγματα είναι πολύ απλά και λόγω απειρίας σου φαίνονται βουνό και σε τρομάζουν. Πιστεύω ότι μέχρι τον επόμενο χειμώνα θα είσαι αρκετά μελετημένος ώστε να μπορείς να ανταπεξέλθεις με απλές κινήσεις.

Ο λόγος που σου έχω αναφέρει να μην επενδύσεις από τώρα στον θερμοστάτη είναι γιατί θα ήταν καλύτερα να ψάξεις και να βρεις έναν ο οποίος να μπορεί να καλύψει και μικρότερες των 12-15 βαθμών κελσίου. Αυτή θα είναι η θερμοκρασία του νερού σου τον χειμώνα, θερμοκρασίες οι οποίες θα είναι συμβατές και με την τζέπη σου (ΔΕΗ). Οποιαδήποτε ψηλότερη θερμοκρασία θα πει συνεχόμενη ροή ηλεκτρισμού και φουσκωμένο λογαριασμό.

Δεν θα πάμε από τώρα στον τρόπο που θα σκεπάσεις τη λίμνη σου. Αυτά είναι πράγματα απλά του μέλλοντος. Υπάρχουν λύσεις για όλα.

Πάλι θέμα οξυγώνωσης δεν τίθεται καθόλου, γιατί η συνεχόμενη ροή θα σε καλύπτει ακόμα και με την σκεπασμένη λίμνη.

Όσον αφορά τη μετακίνηση των ψαριών τον χειμώνα, απλά να το ξεχάσεις το συντομότερο. ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ και να ξανασκαλίζεις τα όσα συζητήσαμε προηγουμένως.

Κούλαρε!!!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 19-03-09, 23:00
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντώνη, τα πράγματα είναι πολύ απλά και λόγω απειρίας σου φαίνονται βουνό και σε τρομάζουν. Πιστεύω ότι μέχρι τον επόμενο χειμώνα θα είσαι αρκετά μελετημένος ώστε να μπορείς να ανταπεξέλθεις με απλές κινήσεις.

Ο λόγος που σου έχω αναφέρει να μην επενδύσεις από τώρα στον θερμοστάτη είναι γιατί θα ήταν καλύτερα να ψάξεις και να βρεις έναν ο οποίος να μπορεί να καλύψει και μικρότερες των 12-15 βαθμών κελσίου. Αυτή θα είναι η θερμοκρασία του νερού σου τον χειμώνα, θερμοκρασίες οι οποίες θα είναι συμβατές και με την τζέπη σου (ΔΕΗ). Οποιαδήποτε ψηλότερη θερμοκρασία θα πει συνεχόμενη ροή ηλεκτρισμού και φουσκωμένο λογαριασμό.

Δεν θα πάμε από τώρα στον τρόπο που θα σκεπάσεις τη λίμνη σου. Αυτά είναι πράγματα απλά του μέλλοντος. Υπάρχουν λύσεις για όλα.

Πάλι θέμα οξυγώνωσης δεν τίθεται καθόλου, γιατί η συνεχόμενη ροή θα σε καλύπτει ακόμα και με την σκεπασμένη λίμνη.

Όσον αφορά τη μετακίνηση των ψαριών τον χειμώνα, απλά να το ξεχάσεις το συντομότερο. ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ και να ξανασκαλίζεις τα όσα συζητήσαμε προηγουμένως.

Κούλαρε!!!
Φιλε σ' ευχαριστω παρα πολυ.
Απο κατι τετοιους σαν και σενα περνω δύναμη ωστε να μπορέσω να ανταπεξελθω στις δυσκολες συνθηκες.
Θα δουμε τελικα που θα μας παει.
Ας καλυτερέψει λιγο ο καιρος και αρχίζουμε.
Να σε καλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προς Θεσσαλονικείς PHILIPAN Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 4 08-02-09 23:31
Προς ΠΑΝΟ Χαραμάδας Γλυκό νερό - Γενικά 1 05-12-08 21:46
Απορια συμβατοτητας λιμνων dr_yianni Malawi 9 10-03-07 22:29
Προς Moderators Liolios Greek Aquarist's Boards 0 12-02-06 12:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07237 seconds with 13 queries