Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-11-13, 22:09
Το avatar του χρήστη anastasia84
anastasia84 Ο χρήστης anastasia84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2013
Περιοχή: Κορωπί
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Άρρωστο oscar

Χρειάζομαι την βοήθειά σας! Εδώ και μερικές μέρες το oscar μου (που το έχω 3-4 χρόνια) είναι άρρωστο. Έχει βγάλει στα ματάκια του μία θολή μεμβράνη και σε κάποια σημεία (πχ στα πτερύγια) έχει κάτι σαν πετσούλες λευκές. Κάθεται στον πάτο του ενυδρείου και δεν τρώει (και απ' ότι καταλαβαίνω δεν βλέπει την τροφή). Πριν 15-20 μέρες αλλάξαμε το νερό του ενυδρείου (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) βάζοντας βέβαια τα ειδικά φάρμακα που μας έχουν πει στο pet shop. Μας είπαν και πήραμε μια αντιβίωση (Atvitol) αλλά δεν βλέπω βελτίωση...
Θέλω "τα φώτα" σας!! Έχω ανεβάσει και φωτό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01503.jpg
Εμφανίσεις:  551
Μέγεθος:  70,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01505.jpg
Εμφανίσεις:  436
Μέγεθος:  72,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01510.jpg
Εμφανίσεις:  537
Μέγεθος:  69,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01513.jpg
Εμφανίσεις:  590
Μέγεθος:  69,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01507.jpg
Εμφανίσεις:  527
Μέγεθος:  68,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-11-13, 22:14
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Αναστασία καλώς ήρθες.
Για να μπορέσουν να σε βοηθήσουν τα παιδιά, θα πρέπει να μας δώσεις και ορισμένες πληροφορίες για το ενυδρείο στο οποίο έχεις το άρρωστο όσκαρ.
Διαστάσεις, μετρήσεις νερού, διατροφή, συγκάτικοι, ρουτίνα (αλλαγές νερού, και με ποιό τρόπο γίνονται αυτές) κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-13, 22:16
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.382
Προεπιλογή

καλώς ήρθες!
συμπλήρωσε την φόρμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-11-13, 22:32
Το avatar του χρήστη anastasia84
anastasia84 Ο χρήστης anastasia84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2013
Περιοχή: Κορωπί
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Καλώς σας βρήκα!

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: Pacific Aquarium 80x30x40 96L
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 6 χρόνια περίπου
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 3-4 χρόνια
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): γύρω στους 26 βαθμούς
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 1 oscar, 2 δολάρια
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: κάθε μήνα ή δίμηνο αφαιρούμε το 1/3 του νερού και βάζουμε φρέσκο
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: γύρω στις 20 Οκτωβρίου
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: κάθε 2-3 μέρες ρίχνουμε 2 διαφορετικές τροφές. Μία που γράφει Stick M (JBL) και μία GranoColor (JBL)
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: δεν μου είχε πει κανείς στο pet shop ότι πρέπει να κάνω μετρήσεις στο νερό και δεν έχω ιδέα πως γίνετε
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 oscar
2. ΔΕΡΜΑ: στα πτερύγια έχει μερικές πετσούλες λευκές
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: κάθεται στον πάτο και δεν τρώει
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): δεν έχω προσέξει
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): νομίζω αναπνέει πιο αργά απ' οτι συνήθως
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : δεν τρώει γιατί προφανώς δεν βλέπει την τροφή
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: το Σάββατο 2 Νοεμβρίου το είδα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: έχει εμφανίσει κ στα δύο του μάτια μία θολή μεμβράνη

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: δεν έχει αρρωστήσει άλλη φορά
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: μας είπαν στο pet shop να του δώσουμε μια αντιβίωση (Atvitol) μέχρι να γίνει καλά. Την παίρνει από το Σάββατο αλλά δεν έχω δει αποτέλεσμα. Ρίχνουμε τροφή και δεν τρώει...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-11-13, 22:36
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Περαστηκα αν και δυσκολο το βλεπω και καλως ηρθες!
Δυστυχος το ενυδρειο σου ειναι ακαταληλο για τα ψαρια σου(οι πετσοπαδες κοιταζουν μονο να αρπαζουν ευρω,οχι ολοι το 98%)Απο φιλτρανση τι εχεις?
Οι αλλαγες νερου ειναι πολυ μικρες και σιγουρα καιγονται απο αμμωνια τα ψαρια σου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-11-13, 22:42
thanos459 Ο χρήστης thanos459 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

το ψαρακι φαινεται και ειναι χαλια!!!προσωπικα αποκλειω το ψαρι να εγινε ετσι σε
3 μονο ημερες,,,,,λοιπον general cure+furan 2 και ενα ευχελαιο γιατι ειναι δυσκολα τα πραγματα,,,,ενας φιλος δισκας εχει χρησιμοποιησει και σταγονες tobrex με αμφιλεγομενα αποτελεσματα(το ματακι του δισκου εφτιαξε αλλα κοκκινησε η κορη και πιθανον να τυφλωθηκε η να μειωθκε η ορεξη του)το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει ΑΜΕΣΑ να κανεις κατι
και για εξηγησω ,,,το furan 2 ειναι αντιβιοτικο και το ετερο general cure αντιπαρασιτικο,,,,επισης θεωρω απαραδεκτο ποτε ο ανθρωπος που σου εχει πολησει τα ζωντανα να μην σου εχει πει τουλαχιστον για 2 μετρησεις,,,αμμωνιας και no3
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-11-13, 22:47
Το avatar του χρήστη anastasia84
anastasia84 Ο χρήστης anastasia84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2013
Περιοχή: Κορωπί
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Από φίλτρανση ε? Επειδή δεν ξέρω τις ορολογίες θα σου εξηγήσω έτσι όπως το βλέπω. Στο πίσω τζάμι, έχει κολλημένο ένα μαύρο κουτί χωρισμένο στα 2. Στη μια μεριά είναι το μοτεράκι, με ένα σωληνάκι που βγαίνει απ' έξω για να ρουφάει αέρα και στην άλλη μεριά έχει ένα μεγάλο παχύ σφουγγάρι και από πάνω του ένα λευκό σαν το φίλτρο που βάζουμε στον απορροφητήρα.
Κάθε πότε πρέπει να αλλάζω νερό δηλαδή? Και πόσο να βγάζω κάθε φορά?
Σε κάθε αλλαγή, μας είχαν πει να βάζουμε Biotopol και Denitrol, αλλά δεν ξέρω τις δοσολογίες γιατί τις αλλαγές τις κάνει ο άντρας μου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-11-13, 23:07
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Με λιγο ψαξιμο βρηκα αυτο:
Cloudy Eyes
Symptoms:
Eyes appearing to have cloudy white or grey "haze" that may cause blindness.

Causes:
Poor water quality, malnutrition, severe stress, overproduction of slime coating, cataracts, old age

Treatment:
I don't usually recommend the use of antibiotics. Frequent water changes are strictly necessary to improve water quality. It will usually clear up on its own if the water quality has improved. Be sure to provide your fish varied diet to improve its resistance against diseases.
Μεταφραση: Συννεφιά Μάτια
συμπτώματα:
Μάτια που εμφανίζεται να έχει θολό λευκό ή γκρι «ομίχλη» που μπορεί να προκαλέσει τύφλωση.

Αιτίες:
Η κακή ποιότητα του νερού, τον υποσιτισμό, έντονο άγχος, η υπερπαραγωγή της επικάλυψης βλέννες, ο καταρράκτης, το γήρας

Θεραπεία:
Δεν συστήνω συνήθως με τη χρήση των αντιβιοτικών. Οι συχνές αλλαγές νερού είναι απολύτως αναγκαία για τη βελτίωση της ποιότητας του νερού. Συνήθως θα ξεκαθαρίσει από μόνη της, αν η ποιότητα του νερού έχει βελτιωθεί. Να είστε βέβαιος να παρέχουν τα ψάρια ποικίλη διατροφή σας για να βελτιώσετε την αντοχή του ενάντια στις ασθένειες.

Αρα οπως καταλαβαινεις φταει το ενυδρειο σου!Ειναι πολυ μικρο για τα ψαρια που εχεις οπως επισης ειναι ανυπαρκτη και η φιλτρανση που σε συνδιασμο με τις μη σωστες αλλαγες νερου βοηθησαν στο να γινει αυτο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-11-13, 23:14
Το avatar του χρήστη anastasia84
anastasia84 Ο χρήστης anastasia84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2013
Περιοχή: Κορωπί
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Κατάλαβα... Την αντιβίωση που μου έδωσαν στο μαγαζί, λέτε να την συνεχίσω? Atvitol γράφει πάνω.
Κάθε πότε πρέπει να αλλάζω νερό δηλαδή και πόσο να αφαιρώ κάθε φορά?
Πάντως ποτέ οι βλάκες στο pet city δεν μου είπαν τίποτα για μετρήσεις του νερού. Εδώ τα διάβασα πρώτη φορά προχτές που έψαχνα να βρω τι τρέχει με το ψάρι μου...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-11-13, 23:19
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Αν αρχισεις το διαβασμα θα καταλαβεις τα λαθη σας και θα μπορεσεις να τα διωρθωσεις!Ολοι μας καναμε λαθη και σχεδον ολλοι μας χασαμε πολλα ψαρια!Τωρα σου δινετε η ευκαιρια να αρχισεις σωστα!Αρχισε το διαβασμα απο εδω http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anastasia84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατάλαβα... Την αντιβίωση που μου έδωσαν στο μαγαζί, λέτε να την συνεχίσω? Atvitol γράφει πάνω.
Κάθε πότε πρέπει να αλλάζω νερό δηλαδή και πόσο να αφαιρώ κάθε φορά?
Πάντως ποτέ οι βλάκες στο pet city δεν μου είπαν τίποτα για μετρήσεις του νερού..
Αφου το μονο που θελουν να κανουν ειναι να πουλησουν!Η αντιβιωση δεν καταφερει και πολλα τωρα!Δυστηχος
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stivv27 : 04-11-13 στις 23:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-11-13, 23:35
Το avatar του χρήστη anastasia84
anastasia84 Ο χρήστης anastasia84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2013
Περιοχή: Κορωπί
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Ωραία, θα ξεκινήσω το διάβασμα (πράγμα που έπρεπε να κάνω όταν πρωτοπήραμε το ενυδρείο).
Αν τα καταφέρει τελικά το ψαράκι μου θα σας ενημερώσω.
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και συγνώμη που σας κούρασα με την ασχετοσύνη μου...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-11-13, 23:37
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Δεν κουρασες κανεναν γι αυτο ειναι το φορουμ!Μακαρι να σωθει αλλα ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-11-13, 23:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δυστυχως η κατασταση δεν φτιαχνεται με θεραπεια μονο.
Δλδ η περιπτωση ειναι σαν να εχεις κρυωσει και παιρνεις αντιβιωση και μετα να ξαναβγαινεις με τα εσωρουχα στο βουνο για βολτα.
Αυτο γινεται με το ψαρι που παιρνει φαρμακο αλλα συνεχιζει και ζει μεσα στο βουρκο. (οι επικινδυνοι ρυποι ειναι περισσοτεροι αορατοι. Χημικοι)


Η λυση για μενα ειναι :
Αν εχεις ξεκινησεις την αντιβιωση, συνεχιζεις, ακομα κι αν δεν γινεται τιποτα, μεχρι να τελειωσει η θεραπεια (δεν κοβουμε ποτε θεραπεια με αντιβίωση στη μεση γιατι μετα ειναι χειροτερα, αφου οτι παθογονο επιζει λογω της διακοπης της θεραπειας, γινεται ανθεκτικο στο φαρμακα και μετα δεν τα πιανει η αντιβιωση - το ιδιο ισχυει και για τους ανθρωπους)
Ακολουθεις τις οδηγιες της αντιβιωσης.
Αν επιτρεπουν ή και επιβαλλουν οι οδηγιες του φαρμακου, κανεις μικρες καθημερινες αλλαγες νερου, με νερο αποχλωριωμενο (με αντιχλωριο) και να ειναι ιδιας θερμοκρασιας με του ενυδρειου.
Η εισαγωγη του στο ενυδρειο πρεπει να ειναι πολυ αργη (πχ να διαρκει μιση ωρα, οταν κανουμε αλλαγη 30%)

Το ειδος ψαριου αυτο ειναι τανκ, και αντεχει.
Μπορει να επιζησει και να το προλαβουμε να το θεραπευσουμε με τον ενα ή αλλο τροπο.

Μετα ομως δεν πρεπει να .... "ξαναβγει γυμνο στο κρυο".
Τα ψαρια αυτα θελουν πολλα λιτρα νερο για να κρατιεται σε καλη κατασταση το νερο απο τους ρυπους του.
Αμμωνια που αναφερθηκε (και ειναι ακρως τοξικη) δεν πιστευω οτι υπαρχει στο νερο. Συνηθως τα ενυδρεια που τρεχουν πολυ καιρο, εχουν ωριμο βυθο κλπ, εχουν πολλες πιθανοτητες να ανταπεξέρχεται η βιολογια.
Αυτο που εχει το νερο σιγουρα ειναι υπερβολικά νιτρικα (ΝΟ3).
Αυτα δεν ειναι αμεσα τοξικα.
Ειναι τα καταλοιπα απο τη βιολογικη διεργασια που γινεται φυσιολογικα στο νερο ενος ωριμου ενυδρειου και φιλτρου.
Αυτα σε μεγαλυτερες ποσοτητες ειναι καρκινογονα και καταστρεφουν το ψαρι σιγα σιγα. (και οχι μονο το ψαρι. Κι εμεις αν πιναμε νερο με νιτρικα τα ιδια θα παθαιναμε)
Αυτα απομακρυνονται με καθιερωμενες αλλαγες νερου.
Η συχνοτητα τους εξαρταται απο την ποσοτητα ρυπων ενος ενυδρειο
Ειναι λογικο σε λιγοτερα λιτρα, η η ιδια ποσοτητα ρυπων να ειναι σε μεγαλυτερο ποσοστο.
Πχ αν πεταξεις σε 1000 λιτρα νερο ενα φλυτζανι καφε δεν θα μαυρισει τοσο οσο αν το πεταξεις σε 100 λιτρα.
Επισης εχουν εξαφανιστει ολα τα χρησιμα στοιχεια απο το νερο. Το νερο ειναι 'νεκρο' απο ιχνοστοιχεια, μεταλλα κλπ

Τα ψαρια αυτα, για να ζησουν αξιοπρεπως, και να μη κουρασουν τον ιδιοκτητη τους με τη συντηρηση του ενυδρειου του, θελουν ποολλα λιτρα.
Συνηθως ενα ενυδρειο 500 λιτρων για ενα απο αυτα ειναι αρκετο για ανετη διατηρηση του ειδους (για ενα ψαρι μονο απο αυτα, αν ειναι δυο μπορει να χρειαστουν μεγαλυτερο, αφου υπαρχει και το θεμα της ειρηνικης συμβιωσης. Το καθενα θελει το χωρο του. Ιδιως αν δεν ειναι ζευγαρι θα σκοτωθουν)
Φυσικα θελει και γερο φιλτρο με μεγαλο καδο και καλα ποιοτικα υλικα (οχι μονο σφουγγαρι)

ΥΓ το φιλτρο το εχεις καθαρισει ποτε? κανεις σκουπα βυθου?
Μη κανεις τιποτα απο αυτα πριν ξαναμιλησουμε


ΥΓ2 ελπιζω να μη σε τρομαξα με αυτα που σου εγραψα και απλα να σε εκανα να βαλεις μπρος για κατι καλυτερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-11-13, 23:51
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Δυσκολα θα σωθει το ψαρι σου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-11-13, 23:59
Το avatar του χρήστη anastasia84
anastasia84 Ο χρήστης anastasia84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2013
Περιοχή: Κορωπί
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

delta66 το φίλτρο το καθαρίζουμε κάθε φορά που αλλάζουμε νερό (μία φορά τον 1,5 μήνα περίπου).
Σκούπα νερού δεν ξέρω τι σημαίνει, αλλά κάθε φορά που αλλάζουμε νερό, ανακατεύουμε την άμμο.
Άρα αν κατάλαβα καλά, μου λες τουλάχιστον μέχρι (και αν) γίνει καλά το ψάρι μου να αλλάζω λίγο νερό κάθε μέρα.
Το όσκαρ μου με ένα πρόχειρο μέτρημα με τη μεζούρα είναι 17-20 cm και το έχω σε 96 λίτρων ενυδρείο μαζί με άλλα 2 δολάρια μεγαλούτσικα (δεν ξέρω αν είναι το σωστό τους όνομα, έτσι μου τα είπαν όταν τα αγόρασα). Έχει κάνει και μια απόπειρα αυτοκτονίας. Μια μέρα που το καθάριζα πήδηξε έξω απ'το ενυδρείο. Αλλά πρώτη φορά μου αρρωσταίνει...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-11-13, 00:13
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Αναστασία μου ο delta66 σου είπε ό,τι ήταν σωστό να ειπωθεί. Λυπήθηκα πολύ με το θέαμα του ψαριού σου γιατί έχασα κι εγώ ένα όσκαρ, τα γνωρίζω ως ψάρια και είναι πανέξυπνα και είμαι σίγουρη ότι το ψαράκι αυτό υποφέρει όχι μόνο οργανικά αλλά και ψυχολογικά.
αν δεν βλέπεις προοπτική να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο, τουλάχιστον 300 λίτρα όπου θα μπει μόνο του το όσκαρ, η μόνη σου λύση είναι να προσπαθήσεις να το σώσεις και μετά να το χαρίσεις κάπου όπου θα εξασφαλιστούν οι σωστές συνθήκες γι αυτό.
αυτό που ανέφερες τελευταία, ότι δηλαδή ανακινείς τον βυθό σε κάθε αλλαγή, είναι μεγάλο λάθος, γιατί γεμίζεις το νερό με τις ακαθαρσίες που είναι αποθηκευμένες στον βυθό. σκούπες υπάρχουν και απλές μηχανικές που ρουφούν τοπικά ακαθαρσίες χωρίς να ανακινούν το χαλίκι.
τι να πω, κάνε την προσπάθειά σου και εύχομαι τα καλύτερα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-11-13, 00:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με τι νερο το καθαριζετε το φιλτρο?

Δεν ανακατευουμε την αμμο ποτε. Καλυτερα να μην την πειραζες καθολου.
Η σκουπα βυθου ειναι κατο σαν σιφωνι που μαζι με το νερο της αλλαγης ρουφαει και τα απορριματα απο το βυθο. Τη βυθιζουμε προσεκτικα στο χαλικι κατα τοπους κι οχι ανακατευοντας.
http://www.youtube.com/watch?v=D6Re04cYJcY

Ναι αν το επιτρεπουν οι οδηγιες αλλαζε λιγο λιγο νερο καθε μερα πχ 15%
ή οσο λενε οι οδηγιες του φαρμακου αν πρεπει να κανεις αλλαγη νερο με την αντιβιωση,
Το ζητουμενο ειναι να ανανεωσουμε λιγο το νερο και να καθαρισει.
Δεν πρεπει ομως να γινει αποτομα στην προκειμενη περιπτωση, αλλιως θα σου ελεγα κανε μια αλλαγη 70% με προετοιμασμενο νερο και θα καθαριζες.

Πηδανε εκτος ενυδρειου. (ιδιως αν δεν τους αρεσει κατι στο νερο, αλλα το κανουν και γιατι πεινανε καμια φορα)
Καποιοι εχουν αναγκαστει να βαλουν μεχρι και βαρος στο καπακι για να μη σηκωνεται απο το χτυπημα.


Ναι υπαρχουν ειδη που τα λενε δολλαρια
http://www.seriouslyfish.com/species...nis-argenteus/
http://www.seriouslyfish.com/species...is-hypsauchen/
-------------------------
Διαβασε επ ευκαιριας χρησιμες πληροφοριες (και σωστες) για το ψαρι σου, εδω: http://www.seriouslyfish.com/species...tus-ocellatus/
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 05-11-13 στις 00:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-11-13, 00:42
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Αναστασια καλως ηρθες, κριμα που μας βρηκες τωρα. Επρεπε να ειχες ασχοληθει νωριτερα. Ποτέ ομως δεν ειναι αργα. Ας ψαξω και γω στο βιβλιο με τις ασθενειες να δουμε τι λεει και ο Aξελροντιος....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-11-13, 00:46
Το avatar του χρήστη anastasia84
anastasia84 Ο χρήστης anastasia84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2013
Περιοχή: Κορωπί
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Το φίλτρο το ξεπλένουμε πρώτα με νερό του ενυδρείου για να φύγουν τα πολλά-πολλά και μετά το βάζω κάτω απ'τη βρύση. Πράγμα που διάβασα πριν λίγο ότι είναι πολύ κακό...
Στο χαρτί που είχε μέσα το Atvitol δεν λέει τπτ για αλλαγή νερού, ούτε μου είπαν τπτ στο pet city (προφανώς κι αυτοί δεν ξέρουν την τύφλα τους).
Ούτε για την άμμο ήξερα οτι δεν πρέπει να την ανακατεύω, ούτε για την σκούπα νερού, ούτε για τις μετρήσεις του νερού, ούτε τίποτα... Τώρα τα διαβάζω που βρήκα το sait σας...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-11-13, 00:53
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

εκτος του cloudy eye, υπαρχουν μικρα σκουλικακια μηπως στο ματι του; ισως ειναι πολυ μικρα και να δυσκολευτεις να τα δεις......
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-11-13, 00:56
Το avatar του χρήστη anastasia84
anastasia84 Ο χρήστης anastasia84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2013
Περιοχή: Κορωπί
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

απ΄οσο μπορώ να ξεχωρίσω δεν βλέπω κάτι άλλο πέρα απ'την θολή μεμβράνη. έχει και μερικές λευκές πετσούλες στα πτερύγιά του
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-11-13, 01:03
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Απλα παραθετω τι γραφει το βιβλιο συμφωνα με το cloudy eyes

bacterial infection of the eye. Quarantine the fish and treat according to methods.....(..) *

Methods
C1b, Acriflavin, (Trypaflavin)
C17b Μπλε του μεθυλενιου, 3ml stock solution to 1lt water (επιθετικη θεραπεια) επι 5 μερες σε ξεχωριστο ενυδρειο.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-11-13, 01:11
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Απο οσο καταλαβαινω εχει ξεπερασει τη φαση του cloudy eye και αφου εχει προκληθει ζημια στα ματια εχουν πιασει fungus ... εγω θα εκανα θεραπεια πρωτα για αυτο ... Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα αν επιζησει να χασει το/τα ματι/ια του!

Αναστασια ηδη στα εχουν γραψει τα παιδια! Εχεις αρκετο διαβασμα ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-11-13, 01:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anastasia84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο χαρτί που είχε μέσα το Atvitol δεν λέει τπτ για αλλαγή νερού, ούτε μου είπαν τπτ στο pet city (προφανώς κι αυτοί δεν ξέρουν την τύφλα τους).
Σιγουρα δεν ξερουν ή δεν ακουσες καλα
Μπηκα κι εψαξα και το Atvitol ειναι βιταμινουλες http://www.jbl.de/en/download/415/Ge...BL_Atvitol.pdf
Κακο δεν κανουν.

Kανε αρχικα μια αλλαγη νερου 30% βαλε κι απο την "αντιβιωση"/βιταμινη Atvitol και πανε παρε για θεραπεια Myxazin της Waterlife (το μικρο)
http://www.waterlife.co.uk/waterlife/myxazin.htm
http://www.istellas.gr/aquarium/my_m...s_myxazin.html
http://www.petsupermarket.gr/3049/%C...azin-60ml.html


***ημερομηνιες ληξεως κοιταμε παντα και σε ολα******
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-11-13, 22:28
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

εχουμε κατι νεοτερο για το ψαρι;
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-11-13, 14:46
Το avatar του χρήστη anastasia84
anastasia84 Ο χρήστης anastasia84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2013
Περιοχή: Κορωπί
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

άλλαζα λίγο νερό κάθε μέρα, του έβαζα τις σταγόνες που μου έδωσαν, έριχνα τροφή, αλλά δεν έτρωγε, λογικά δεν έβλεπε την τροφή. δεν άντεξε το κακόμοιρο... μετά από 3 μέρες, πάει...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-11-13, 15:05
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Κριμα για το ψαρι σου!
Το μονο καλο πιστευω ειναι να μαθατε απο τα λαθη σας και απο εδω και περα οτι και να κανετε να ειναι σωστο πρωτα για τα ψαρια σας!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άρρωστο αγγελόψαρο giannisaek Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 03-10-10 16:24
Άρρωστο guppy gmass Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 15-09-10 23:40
Άρρωστο platy? theotokis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 30-06-10 23:00
Άρρωστο παπαγαλάκι lion Άλλα ζώα 15 30-04-10 07:19
Άρρωστο ή όχι? paraskevi_gr Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 15-05-08 12:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08899 seconds with 16 queries