Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φωτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-13, 16:10
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή Diy Multichip power led Fixture 5x50w

οδηγός κατασκεύης φωτιστικού για reef ενυδρεία


Επειδή πολύς κόσμος πλέον έχει αρχίσει να αντιλαμβάνεται τα ωφέλη των led φωτιστικών και επειδή κάποια παιδιά εδώ μου ζήτησαν να παρουσιάσω το φωτιστικό το οποίο δουλεύει σχεδόν ένα χρόνο τώρα αποφάσισα να σας δείξω τι έχω φτιάξει όσο πιο αναλυτικά μπορώ , όσοι λοιπόν θέλετε να φτιάξετε ένα φωτιστικό led πολύ υψηλών απαιτήσεων και δεν θέλετε να πουλήσετε ένα νεφρό για να αγοράσετε ένα από τα έτοιμα του εμπορίου (που κατά την γνώμη μου υπερβάλουν για τις δυνατότητες τους και θα έπρεπε να κοστίζουν και πιο λίγο) διαβάστε το παρακάτω ...
Το φωτιστικό φωτίζει το δικό μου ενυδρείο οπότε ότι γράφω προέρχεται από προσωπική εμπειρία και παρατηρήσεις .Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 130χ50χ60υ , η στάθμη του νερού είναι στους 55 πόντους και το φωτιστικό βρίσκεται περίπου 40 πόντους από την επιφάνεια του νερού .
Η σκέψη μου ήταν να πάω σε led ναι ...αλλά τι είδος και τι μέγεθος να επιλέξω έτσι ώστε αυτό που θα φτιάξω 1) να μεγαλώνει τα κοράλλια μου , 2) να έχει αντοχή στο χρόνο 3) να μου κάνει οικονομία στο ρεύμα και 4) να το κάνω όσο πιο οικονομικά γίνετε ...(για την ιστορία το προηγούμενο φωτιστικό με τις δύο λάμπες hqi150W+2t5 54w έκαιγε 460w )
Η επιλογή των led δεν ήταν εύκολη γιατί πήγαινα ψάχνοντας και δοκιμάζοντας ,τελικά η επιλογή μου βασίστηκε στο πόσα par (photosynthesis active radiation) αποδίδει το κάθε τσιπ και στην εμπειρία άλλων συνχομπίστων , ακόμα λόγο κόστους και ευκολίας στην κατασκευή ήθελα να δω τι άλλες εναλλακτικές είχα ως προς το μέγεθος των led αν και το κόστος τελικά είναι σχεδόν ίδιο αν θα έβαζα led των τριών βατ ...τελικά κατέληξα σε τρία λευκά led 10000k 50w http://www.ebay.com/itm/EPISTAR-50W-...item3371b74a0d
και δύο royal blue 455nm http://www.ebay.com/itm/50W-50x1W-Ro...item4164a2dd06 , όλα τα led αποτελούντε από επιμέρους τσιπ συνδεδεμένα μεταξύ τους ...ο λόγος που είχα επιλέξει να πάρω τα συγκεκριμένα royal blue είναι καθαρά λόγο τιμής αν προσέξετε όμως θα δείτε ότι αποτελούνται από τσιπάκια των 36ma και το μέγιστο ρεύμα που μπορούμε να τους δώσουμε είναι 1,75Α ..τα αντίστοιχα royal blue από ac-rc http://www.ebay.com/itm/50W-455nm-Ro...item336f65ce84
αποτελούνται από τσιπάκια των 45ma και μπορούν να φτάσουν μέχρι τα 3,5Α σχεδόν το διπλάσιο ! Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν έχουν απόδοση κάθε άλλο , ... .αυτά τα δύο είδη led καλύπτουν ένα σημαντικό κομμάτι των αναγκών σε φως (χρώμα και ένταση) στα sps,lps,softies από εκεί και πέρα μπορούμε να γεμίσουμε το φάσμα με διάφορα χρώματα led *.
Καταλαβαίνουμε λοιπόν ότι : το τι ρεύμα που θα δώσουμε έχει πολύ μεγάλη σημασία στην απόδοση της κατασκευής στην μακροζωία των led και στην κατανάλωση , δηλαδή τα led θέλουν σταθερό ρεύμα και η τάση να παίζει σε ένα επιθυμητό εύρος πχ ένα led που ο κατασκευαστής λέει ότι θέλει 1700ma 32-36V θα πρέπει να το οδηγήσουμε με ένα driver το οποίο να βγάζει σταθερό ρεύμα στα 1700ma και η τάση του ιδανικά να μπορεί να παίξει από 32-36 V , με απλά λόγια τα λεντ θέλουν σταθερό ρεύμα ή αν βάλουμε dimmable driver να μην ξεπερνάει το όριο λειτουργίας . Το φωτιστικό όταν το πρωτοάναψα δούλεψε με diy τροφοδοτικό σταθερής τάσης στα 31,7V και το ρεύμα έπαιζε , το αποτέλεσμα ήταν τα led να υπολειτουργούν να τρεμοπαίζουν καμιά φορά και η αυξημένη κατανάλωση σε ρεύμα , όταν έβαλα τα driver που προτείνει ο κατασκευαστής στην ίδια ένταση λειτουργίας του φωτιστικού είχα 100 βατ λιγότερη κατανάλωση ενώ στο μέγιστο των driver -30βατ και 20-30% περισσότερο φως ..
τέλος αν η κατασκευή τραβάει πολύ ρεύμα καλό θα ήταν το driver να ψύχεται .

Αφού καταστάλαξα στο τι led θα βάλω η επόμενη απόφαση ήταν σε τι ψήκτρα θα τα βάλουμε ;; οι οδηγίες του Κινέζου είναι σαφείς όριο είναι οι 60 βαθμοί στην μεταλλική πλακέτα του led και όσο πιο κάτω τόσο το καλύτερο , δοκίμασα τις απλές ψήκτρες του ebay που δείνουν για 20-50w led αλλά ξεπέρναγε με άνεση τους 70 βαθμούς κελσίου η επόμενη επιλογή στο άλλο άκρο ήταν να παραγγείλω μια ψήκτρα από τον Μαρκίδη http://www.markidis.gr/shopping_cart.php στα μέτρα μου η οποία θα ήταν το ίδιο το φωτιστικό είναι overkill αλλά έχει τα καλά της ,
στο πάνω μέρος της ψήκτρας κόλησα 5 ανεμιστηράκια αγορασμένα από το πλαίσιο τα οποία τα τοποθέτησα ακριβώς πάνω από το κάθε led (έτσι η μέγιστη θερμοκρασία που έπιασε ήταν περίπου 32 βαθμοί μετρημένοι με πιστόλι λεϊζερ )ακόμα ανάμεσα στα ανεμιστηράκια τοποθέτησα όλα τα driver ...από ένα http://www.ebay.com/itm/85-265VAC-50...item3f189af2b5 για κάθε λευκό και μπλε και για το dream led που το έβαλα στο κέντρο του φωτιστικού αγόρασα ένα driver 1000ma 32-36V στο οποίο σύνδεσα τα λευκά κανάλια και ένα 1500ma 32-36V dimmable
που σύνδεσα τα δυο μπλε και το ακτινικό κανάλι . .
Η σύνδεση στο ρεύμα έγινε με ένα εφτάκλωνο καλώδιο ( 6 για τα ρεύματα και γείωση) δηλ. από το φωτιστικό φεύγει μόνο ένα καλώδιο το οποίο καταλήγει σε τρεις χρονοδιακόπτες ένας για τα λευκά ,ένας για τα μπλε και ένας για τα 2 μπλε και ακτινικό του DL* .
Στην κάτω πλευρά της ψήκτρας άνοιξα 4 τρύπες για κάθε led και στη συνέχεια με κολαούζο πέρασα βόλτες , θερμοαγώγημο γράσο http://www.ebay.com/itm/7-5W-m-k-Sup...item33794eedd0 αλοίφτηκε στην επιφάνεια ανάμεσα στο led και την ψήκτρα για την απαγωγή της θερμοκρασίας στην συνέχεια .. ( εδώ θα πρέπει να τονίσω ότι είναι πολύ σημαντικό αν επιχειρήσετε κάποια κατασκευή να είστε πολύ προσεκτικοί στις κινήσεις σας για να μην λερώσετε ή κάνετε ζημιά στα τσιπ , καλό είναι να μην ακουμπήσετε την προστατευτική σιλικόνη τα χέρια θα πρέπει να είναι πεντακάθαρα και οι κινήσεις πολύ προσεχτικές γιατί τα επιμέρους τσιπάκια που αποτελούν το led ενώνονται με πολύ ψιλά συρματάκια και αν το χτυπήσουμε απότομα μπορεί να κοπούν ) βιδώθηκε επάνω στην ψήκτρα . Επόμενο βήμα το κόλλημα του φακού στο led για αυτήν την δουλεία χρησιμοποίησα ειδική θερμοαγώγιμη σιλικόνη http://www.ebay.com/itm/Heatproof-Si...item336c18d33e με προσοχή δεν θέλει μεγάλη ποσότητα (για να μην πέσει επάνω στην επιφάνεια του led γιατί ο ανακλαστήρας θα κολλήσει επάνω στην σιλικόνη που καλύπτει τα τσιπάκια και αν κάποια στιγμή αποφασίσω να αλλάξω τον φακό είναι πολύ πιθανό να πάρει και το κάλυμμα μαζί του καθώς θα ξεκολάει ) οι φακοί που διάλεξα είναι αυτοί http://www.ebay.com/itm/5pcs-50mm-le...item4aa567c061 στις 90 μοίρες το πλάνο ήταν να φωτίζει έτσι .
Αφού μπήκαν οι φακοί και τέλειωσε η καλωδίωση τοποθέτησα και το κάλυμμα που μου έφτιαξε η στράτζα (που εγώ με την σειρά μου άνοιξα μία τρύπα για κάθε led) μπαίνει σαν καπάκι κάτω από την ψήκτρα και αφήνει εκτεθειμένους μόνο τους φακούς .
Το DL
μόνο τα μπλε και το ακτινικό
μόνο τα δυο λευκά κανάλια
έτοιμο φωτιστικό κρεμασμένο

και πως δείχνει στο ενυδρείο με αναμμένα μόνο τα μπλε και το ακτινικό του DL
όλα τα μπλε και το ακτινικό
όλα τα λευκά
και όλο το φωτιστικό σε λειτουργία

enjoy!!!

* κόστος κατασκευής ~500 ευρώ

* Το φωτιστικό ξεκίνησε με τρία λευκά στα 10000κ και δυο royal blue 455nm ...πριν λίγο καιρό νέα άθρα παρουσιάστηκαν και νέες πληροφορίες έγιναν γνωστές για το πια nm είναι αυτά που ενεργοποιούν πιο πολύ την φωτοσύνθεση ...βάση αυτών λοιπόν ένας συνχομπίστας από έξω ζητάει να του φτιάξουν led με συγκεκριμένα τσιπάκια για πιο γεμάτο φάσμα η εταιρία ανταποκρίθηκε με την προυπόθεση να παραγγελθούν πάνω από 50 τεμάχια , έτσι οργανώθηκαν κάποιες ομαδικές παραγγελίες με σκοπό να μαζευτούν 50 τεμάχια τα οποία θα δοκιμαστούν από τους ενδιαφερόμενους ...και έφτιαξαν το dream led που συνδυάζει τσιπάκια των 10000κ,15000κ,445nm,455nm,420nm,430nm τα οποία είναι οργανωμένα σε 5 ξεχωριστά κανάλια και μπορούμε να τα ανάψουμε ξεχωριστά ενδεικτικά για το 100στάρι led
Channel 1) 10S x 2P 10000K (EPISTAR: 45mils)
Channel 2) 10S x 2P 455nm (EPISTAR: 45mils) (blue, beneficial to chlorophyll C)
Channel 3) 10S x 420nm parallel with 10S x 430nm (EPILED: 45mils) (UV range)
Channel 4) 10S x 2P 445nm (EPISTAR: 45mils) (blue, beneficial to chlorophyll C)
Channel 5) 10S x 2P 15000K (EPISTAR: 45mils)
στην ομαδική παραγγελία μπήκα και εγώ με ένα led 50w το οποίο θα αντικαθιστούσε το κεντρικό στο φωτιστικό μου , σκέφτηκα ότι είναι μια καλή ευκαιρία να κάνω κάτι καινούργιο και να γίνω μέρος των εξελίξεων (το DL μέχρι την δημοσίευση τουλάχιστον του οδηγού δεν έχει κυκλοφορήσει στην αγορά )

πηγές : Wikipedia http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...55534169,d.Yms , http://www.advancedaquarist.com/2012/10/aafeature
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-13, 17:16
kikos7 Ο χρήστης kikos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: glyka nera
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Speechless
To Ενυδρείο τα σπαει...
Να γίνει υπόμνημα...
Προσωπικά ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-13, 17:29
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Πολυ καλο και χρησιμο αρθρο,πολυ ωραιο και μπελαλιδικο φωτιστικο!
ΥΓ Η μονη ενσταση μου ειναι η χρυση αλυσιδα κρεμασματος(πουλαει συρματοσχοινο το practiker φτηνο γιαυτη τη δουλεια)
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-13, 18:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστούμε μαστόρι !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-13, 18:36
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

WOW!!! Εχεις να προτίνεις κέλβιν και nm για freshwater ενυδρεία??? Κάποιοι λένε 6500κ είναι εντάξει, και ότι χρειάζεσαι μπλε και κόκκινο βασικά σε χρώμα για καλή ανάπτυξη των φυτών... Εσύ τι λές μετά από την εμπειρία σου???
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-13, 20:47
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

μπραβω φιλε αριστο να γινει υπομνημα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-01-13, 00:15
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kikos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Speechless
To Ενυδρείο τα σπαει...
Να γίνει υπόμνημα...
Προσωπικά ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μας.
Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ καλο και χρησιμο αρθρο,πολυ ωραιο και μπελαλιδικο φωτιστικο!
ΥΓ Η μονη ενσταση μου ειναι η χρυση αλυσιδα κρεμασματος(πουλαει συρματοσχοινο το practiker φτηνο γιαυτη τη δουλεια)
σε ευχαριστώ φίλε μου , οι αλυσίδες φαίνονται κάπως έχεις δίκιο καλή παρατήρηση
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ' ευχαριστούμε μαστόρι !
σε ευχαριστώ πολύ κλεόβουλε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bebisnet Εμφάνιση μηνυμάτων
έγραψες!
Σε ευχαριστώ φίλε !!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβω φιλε αριστο να γινει υπομνημα
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Μike ....σας ευχαριστώ όλους παιδιά να είστε όλοι καλά και να έχετε πάντα υγεία ,
ότι άλλο θέλετε να ρωτήσετε-παρατηρήσετε παρακαλώ πολύ να το κάνετε γιατί είναι και άλλα που θα ήθελα να γράψω και πάντα τα θυμάμαι μετά
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
WOW!!! Εχεις να προτίνεις κέλβιν και nm για freshwater ενυδρεία??? Κάποιοι λένε 6500κ είναι εντάξει, και ότι χρειάζεσαι μπλε και κόκκινο βασικά σε χρώμα για καλή ανάπτυξη των φυτών... Εσύ τι λές μετά από την εμπειρία σου???
Καλέ μου φίλε για φυτεμένα δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν είχα ποτέ ...όμως η αρχή είναι ίδια θα διαβάσεις στα πόσα nm ενεργοποιείται η φωτοσύνθεση στα φυτά που θες να βάλεις και μετά θα βάλεις αυτά τα κέλβιν σε λεντ που περιέχουν πιο πολύ τα συγκεκριμένα μήκη
κύματος
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas82 : 04-01-13 στις 00:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-01-13, 01:22
rewe Ο χρήστης rewe δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 5
Smile

είμαι απο τους τυχερούς που το έχω δει από κοντά...
άπλα τα σπάει!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-01-13, 02:28
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

thank you George
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-01-13, 23:43
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

κωστα να πω την κακια μου,εαν σου στοιχησε 500ε γιατι να μην δωσω 300-400 να παρω ενα ετοιμο?με αντοιστηχα λεντ και κοντρολερ?
θελω να πω περα την ευχαρηστηση του diy τι αλλα πλεονεκτηματα εχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-01-13, 01:50
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

αν βρεις φωτιστικό 330 βατ με την δυνατότητα να μεγαλώνει ακροπόρες στο 1 μέτρο βάθος και να κάνει και 400 ευρώ θα κάτσω να με μουτέψεις μουαχαχα και μην ξεχνάς ότι αυτά τα λεντάκια μπορούν να τραβήξουν κοντά στα 500βατ με τα κατάλληλα τροφοδοτικά ...αλλά δεν χρειάζεται για το δικό μου ενυδρείο
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-01-13, 11:40
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

μμμ εχεις δικιο για τα βατ μηπως ομως τα 330 σε λεντ ειναι υπερβολη???μιας και η αποδοση 100βατ λεντ ειναι κατι παραπανω απο 150 σε μεταλ??
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-01-13, 13:59
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

πολυ ωραια δουλεια και το ενυδρειο τουμπανο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-01-13, 22:21
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
μμμ εχεις δικιο για τα βατ μηπως ομως τα 330 σε λεντ ειναι υπερβολη???μιας και η αποδοση 100βατ λεντ ειναι κατι παραπανω απο 150 σε μεταλ??
όπως το βλέπω Μάικ αυτή την στιγμή δεν χρειάζομαι τόσα και τα δουλεύω στα 250 ( με ότι συνεπάγεται σε θερμοκρασία λειτουργίας - μακροζωία ) νομίζω είναι υπέρκομπλέ , μετάλλου που είχα πριν έπαιζα με 2 επί 150 συν 2 τ5 54βατ ,
αν είχα μόνο μέταλλα πιστεύω θα ήθελα 3χ150 για να πώ ότι θα ήμουν 100% καλυμμένος
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραια δουλεια και το ενυδρειο τουμπανο
Χρήστο σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas82 : 05-01-13 στις 22:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-01-13, 23:30
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

Κωστη στα ειπα και απο κοντα στα λεω και εδω.
το φωτιστικο εχει τρομερη αποδοση και δινει φοβερα χρωματα στα κοραλια.
ζωντανα ειναι το κατι αλλο.
γεια στα χερια σου φιλε.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-01-13, 16:22
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

ευχαριστώ φιλαράκι
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-01-13, 09:24
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

κωστα φτου φτου κουκλι εγινε το φωτιστικο.. θα βαλεις και απο πανω καπακι για τα ηλεκτρικα?
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-01-13, 13:18
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
κωστα φτου φτου κουκλι εγινε το φωτιστικο.. θα βαλεις και απο πανω καπακι για τα ηλεκτρικα?
Σε ευχαριστώ Δημήτρη , καπάκι δεν έβαλα για την θερμοκρασία , μπορώ να φτιάξω όμως ένα στην στράτζα όπως έβαλα από κάτω ένα αντίστοιχο από επάνω με τα ανεμιστήρια προσαρτημένα σε αυτό και να κλείσει ...
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-03-13, 21:49
kikos7 Ο χρήστης kikos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: glyka nera
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Συγνώμη για το UP που κάνω στον οδηγό που μας ετοίμασε ο Κώστας αλλά κινδυνεύει να χαθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-03-13, 22:46
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kikos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη για το UP που κάνω στον οδηγό που μας ετοίμασε ο Κώστας αλλά κινδυνεύει να χαθεί.
Και καλά έκανες.
Κωστή τι έφτιαξες πάλι αδερφέ μου....Μπράβο και πάλι μπράβο ρε φιλε.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-03-13, 13:50
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Χρειαζοταν το up, τωρα το διαβασα

Κωστα καταπληκτικη δουλεια, δυνατο φωστικο, Μπραβο
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-03-13, 14:03
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Ας το κάνω υπόμνημα
για τα επίδοξα μαστόρια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-03-13, 19:13
Το avatar του χρήστη clooyn
clooyn Ο χρήστης clooyn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Πολυ καλη δουλεια Κωστα.Πολλα μπραβο.Το ενυδρειο... απλα τα σπαει
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-03-13, 20:12
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

ευχαριστώ για την υποστήριξη παιδιά , καλές κατασκευές εύχομαι και σε όσους επιχειρήσουν να φτιάξουν κάτι αντίστοιχο να το τολμήσουν και δεν θα το μετανιώσουν
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-04-13, 13:09
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

θα σας παρουσιάσω ακόμα ένα φωτιστικό που προορίζεται για sps , το φτιάξαμε παρέα με τον κολλητό μου τον Θόδωρα για το δικό του ενυδρείο 120χ60χ60.
Ο προηγούμενος φωτισμός ήταν 6χ54 τ5 και τώρα είναι 6χ453nm+5x10k+5x16k led20w σύνολο 320w με φακούς των 90μοιρών ,πρόκειται για μια σχετικά πιο εύκολη κατασκευή λόγο ότι οι θερμοκρασίες των 20w led είναι πιο εύκολα διαχειρίσιμες ,για τον λόγο αυτό για ψήκτρες επιλέξαμε προφίλ αλουμινίου που πολύ εύκολα μπορείτε να βρείτε φτηνά και να κάνετε την δικιά σας κατασκευή , οι θερμοκρασίες που δουλεύουν τα λεντ είναι αστείες είναι κυριολεκτικά παγωμένα και αντιλαμβάνεστε πόσο θετικό είναι αυτό στην μακροζωία τους ,το κόστος της όλης κατασκευής βγήκε γύρω στα 80 ευρώ λιγότερο από το δικό μου .
Η κατασκευή έχει ως εξής : πρώτα κόψαμε τρία κομμάτια προφίλ αλουμινίου ,άβαφτο για καλύτερη επαγωγή της θερμοκρασίας ,στην συνέχεια ανοίξαμε 4 τρύπες για κάθε λεντ αφού ποντάραμε με την βοήθεια ενός λεντ και ενός μαρκαδόρου , στην συνέχεια ο Θόδωρας είχε την ιδέα να ανοίξει δύο διαμπερείς τρύπες και να περάσει δύο ανοξέιδωτες βέργες που στο τελείωμα τους άνοιξε σπείρωμα για βιδώσει στο τέλος μαύρο πλέξι καθώς και τις βάσεις για να στηρίξει το φωτιστικό ...με αυτό τον τρόπο πέτυχε 3 πράγματα 1ον) όλο το φωτιστικό μπορεί να μπορεί να ανοίξει και να πάει το φως εκεί που είναι τα κοράλλια του και όχι το ανάποδο όπως συμβαίνει με τα πανάκριβα φωτιστικά του εμπορείου ,2ον) στήριξε τις βάσεις για να κρεμάσει το φωτιστικό και 3ον) έβαλε βάσεις πάνω στις οποίες στήριξε τα μαύρα πλέξι που δίνουν ένα πολύ όμορφο οπτικό αποτέλεσμα στην κατασκευή καθότι δεν φαίνεται τίποτα από καλώδια .
Στην συνέχεια κόπηκαν κάποια σημεία στο κέντρο του κάθε προφίλ στα οποία χωνεύτικαν τα driver .Περάσαμε τις καλωδιώσεις από επάνω τοποθετήσαμε αρκετά ανεμιστηράκια για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο .Τέλος αλείψαμε από λίγο θερμοαγώγημο γράσο για κάθε λεντ και τα βιδώσαμε στην θέση τους , πάνω από κάθε λεντ μπήκε ανακλαστήρας και φακός και το λεντ είναι προστατευμένο από την υγρασία ...
enjoy !!















__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-04-13, 10:02
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

A ρε κωστη, με ψηνεις ασχημα για νεα αναβαθμιση φωτιστικου!
Πολυ καλη δουλεια και keep walking
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-04-13, 10:41
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

σε ευχαριστώ Νικόλα τα μισά μπράβο ανήκουν στον Θόδωρα γιατί πραγματικά η δουλεία που έκανε είναι πολύ νοικοκυρεμένη , να σας πω δυο πράγματα που δεν πρόλαβα για το φωτιστικό ακόμα ...
η διάταξη των λεντ έγινε με τέτοιο τρόπο ώστε όπου και αν είναι στο ενυδρείο το κοράλλι να δέχεται το σχεδόν το ίδιο φως δηλαδή ξεκίνησα κάνοντας 5 ομάδες 10κ-453nm κολλητά μεταξύ τους οι οποίες είναι μια στο κέντρο και 4 στις 4 άκρες (τόσο άκρη ώστε το φώς να μένει όλο μέσα στο ενυδρείο) , ενδιάμεσα μοίρασα τα 5 λευκά των 16κ που έχουν μια ελαφρά μπλε απόχρωση και τέλος στο κέντρο βάλαμε ακόμα ένα μπλε 453nm για χρήση moonlight και να γεμίσει όσο πιστεύαμε ότι πρέπει το φάσμα. Με τον τρόπο που βάλαμε τα λεντ ήθελα να πετύχω να μην έχω το disko effect γιατί μπλε και λευκό είναι σχεδόν κολλητά οπότε σχεδόν γίνεται μια πηγή και τα κοράλλια να δέχονται από 4 πλευρές τουλάχιστον την ίδια ποσότητα μπλε και λευκού φωτός για ομοιόμορφη ανάπτυξη .
Στις φωτό βλέπουμε κατά σειρά :
1) τη ψήκτρα που επιλέξαμε
2)τις ψήκτρες καθαρές με δοκιμάστηκά τα λεντ επάνω
3)τις ψηκτρες ξετρυπημένες με τις ανοξείδωτες βέργες
4)τις ψηκτρες ξετρυπημένες με τις ανοξείδωτες βέργες(κοντινό)
5)όλα τα λεντ τοποθετημένα
6)ο θόδωρας επί το έργο
7)το royal blue
8 ) 10k
9)ta fan 4ανα ψήκτρα
10)συνδεση των fan
11)πως φωτίζει 1 royal blue από τα 6 χωρίς φακό
12)πως φωτίζει 1 royal blue με φακό
13)14)15) το έτοιμο φωτιστικό από διάφορες γωνίες
όλα τα κανάλια είναι dimmable
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-04-13, 20:46
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Κωστα τιμουλα το αλουμινιο?
Και επειδη το εκανες ομορφο ριξε μια ματια εδω
http://www.ebay.com/itm/181109130647...84.m1423.l2649
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-04-13, 01:26
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

ρε συ αυτά είναι τσάμπα , το ότι το φωτιστικό είναι και όμορφο πέρα από αποδοτικό οφείλετε στον θόδωρα αυτά τα αλουμίνια δεν ξέρω πόσο έχουν γιατί είχα πολλά κομμάτια στην αποθήκη από εργασίες στο σπίτι και έκανα την δουλεία ανέξοδα αλλά στα αλουμινάδικα θα έχει ένα σωρό και δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερο κόστος
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Power-Compact pantzikis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 05-04-07 22:59
POWER 8 K panos84 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 05-04-07 22:57
ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ POWER COMPACT NIDAL Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 11-04-05 15:26
power compact ....συνδεσμολογια!! γαυρος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 10-02-05 10:27
Power 4 και χαλκός στα ιχνοστοιχεία vsavvas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 50 28-12-03 02:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10390 seconds with 13 queries