Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φωτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-08-12, 23:55
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή LED vs T5 Αποψεις-συζητηση

Θελοντας να ξεκινησω κατι σωστο, ηθελα το καλυτερο, το οποιο πιστευα οτι ειναι LED. Ψαχνομουν να δω τι LED υπαρχουν, βρικα τα creek και bridgelux αλλα αποτι καταλαβαινω, ΑΚΟΜΑ τα LED δεν μας συμφερουν. Διαβασα μια συγκεντρωση ερευνων την οποια ποσταρω παρακατω, η οποια καταληγει στο συμπερασμα, οτι τα LED εχουν πολλυ μειονεκτηματα, και ως προς την αποδοση, και ως προς την καταναλωση watt/lumen. Ποσταρω και οτι αλλο εχω βρει απο αρθρα, οποιος θελει να τα ψαξει να ταχει συγκεντρωμενα.

Ερευνα:
http://lumiversal.net/upload/T5%20v.%20LED.pdf
http://lumiversal.net/upload/LED%20v...0Part%20II.pdf

Aρθρο στο ιδιο κλιμα
http://relightdepot.com/news/headlin...t5-technology/

Ενα LED το οποιο φανηκε καλο
http://www.reefshops.com/led-aquariu...300w-400w.html

Εδω εξηγει τις συνεπειες του overdriving ενος LED με περισσοτερα mA.
http://reefbuilders.com/2009/12/21/u...drive-current/
Φακοι led αναλογα τις μοιρες που θελουμε (βαθια-ρηχα aquarium)
http://reefbuilders.com/2010/01/27/l...ics-explained/

Και οποιος θελει να βγαλει τα ματια του....
http://www.americanaquariumproducts...._Lighting.html

Αυτα απο μενα, εν κατακλειδη, ψαχνωντας την οικονομια στο ρευμα, αλλα και καλη ποιοτητα φωτος...πιστευω (αν και ακομα στο ψαξιμο ειμαι) οτι το καλυτερο θα ηταν Τ5HO με moonlight blue submersible LED για το βραδυ http://www.reefshops.com/two-heads-w...n-clone-2.html.

Eπιφυλασομαι για το τι εχει να γινει στο μελλον, μιας και τα led ειναι σε σχετικα βρεφικο επιπεδο σε συγκριση με τις Τ5, οποτε αργοτερα δεν θα υπαρχει συγκριση. Τωρα ομως?? Θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες των εμπειρων, και αν ξαναανακαλυπτω κατι ηδη γνωστο, συγχωρεστε με, τωρα μαθαινω. παρακαλω τους mods αν θεωρουν καποιο αλλο subforum πιο καταλληλο αποτι του θαλασινου, γενικη κατηγορια ας πουμε, να το μεταφερουν εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-08-12, 00:22
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Τις radion φαίνεται να είναι μια χαρά
http://www.mrsaltwatertank.com/radion/
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-08-12, 00:31
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

I am a dealer for EcoTech Marine......


o mr saltwater tank καλος ειναι, αλλα του τα σκανε χοντρα για προωθηση. Και ειλικρινα, δεν μου φαινεται και τρελο. Ειχε ενα βιντεο που εβαλε λεντ και διπλα ειχε ενα ενυδρειο με mh και τ5....και δεν ξερω, το Λεντ φαινοταν παιδικο μπροστα τους. Οπως και στο λινκ που εδωσες, πολυ χαμηλο σε συγκριση με τα αλλα.

http://www.youtube.com/results?searc...ac.nbCgNVgGejk
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-08-12, 01:39
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

ωραίο θέμα ,κοίτα ... και οι μετάλλου δουλεύουν και οι τ5 και τα λεντ , εγώ ξεκίνησα από τ8 πήγα σε μετάλλου με τ5 και τώρα είμαι με λεντ και δεν ξαναγυρίζω πίσω , δεν βρίσκω λόγο , ούτε ζέστη βγάζουν (όχι ψυκτικό) , όυτε αλλαγή θέλουν κάθε 9 μήνες και οικονομικότερα σε ρεύμα είναι και τα κοράλλια μου μεγαλώνουν πιο γρήγορα και με ωραία χρώματα .
Το ότι τα ενυδρεία με σωστά - μελετημένα λεντ φωτιστικά μας φαίνονται πιο σκοτεινά σε σχέση με αυτά που έχουν μετάλλου ή τ5 είναι γιατί απλά τα λεντ βγάζουν περισσότερα PAR με λιγότερα lumen ,δηλαδή στο μάτι μας φαίνονται πιο σκοτεινά αλλά τα κοράλλια φωτοσυνθέτουν πιο πολύ , τέλος θεωρώ πως έχουν δοκιμαστεί αρκετα ,αμερική τουλάχιστον παίζουν αρκετά χρόνια
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-08-12, 01:59
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αααα τωρα καταλαβα. Το par/lumen κομματι δεν το καταλαβαινα να πω την αληθεια ακομα. Τελικα ναι μαλλον πιο πολυ ειναι και θεμα γουστου εμενα μου φανηκαν λιγο σκοτεινα για το πως θα το ηθελα. Αυτο που δεν πιανω ειναι το θεμ των βατ. Δηλαδη 300w led και 300w t5 εχουν τη διαφορα οτι το πρωτο δεν φαινεται αλλα ειναι επαρκες και το δευτερο ειναι και πιο φωτεινο και ιιισως οχι τοσο επαρκες;; Δεν μιλαω για σπς γενικο παραδειγμα εφερα. Στην πραξη για 400 light lps reef αν εχω 75w led (50:50 blue:white) και αλλα 200w cool whiteσε T5HO ειναι επαρκες; Και για βραδυ τα led moonlight.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-08-12, 09:37
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

καλημερουδιααα

τα συγκριτικα αναμεσα στις τ5 και στα λεντ αναφερονται στις λαμπεσ λεντ μονοχρωμες που μπορουμε να βαλουμε σπιτι μας και οχι στα απλα τριβατα αστερια που μπορουμε εμεις αναλογα με την ποσοτητα/χρωμα των λεντ να φτιαξουμε (το CRI και) το φασμα που επιθημουμε!!

δηλ το cri ενος λευκου λεντ ειναι χαλια, ενω το cri ενος mix φωτιστικου λεντ (λευκο-royal blue-πορτοκαλι-κοκκινο) μπορει να ειναι πολυ καλητερο απο grolux λαμπες(και δεν αναφερουμε τα par ακομα!!!)

ακομα τα αρθρα αυτα δεν συγκρινουν τα chip των 50βατ και πανω που χρησιμοποιει ο αγαπητος κωστας

τα λεω λιγο μπακαλιστικα γιατι ειμαι στην δουλεια και δεν εχω χρονο να τα γραψω εκτενεστερα!!

περασα περιπου 2-3 μηνες διαβαζοντας(http://www.americanaquariumproducts...._Lighting.html αυτο το αρθρο το εχω διαβασει 3-4 φορες αναλυει τα παντα..) για λεντ και για φθορισμου και grow lights μεχρι να φτασω σε σημειο να φτιαξω το δικο μου φωτιστικο λεντ(παροτι εχω ηδη πολλα dim-ballast ηλεκτρονικα για λαμπες φθορισμου)..

ενα μεγαλο μειονεκτιμα των λεντ ειναι το ντραιβερ που χρειαζετε το καθε χρωμα(δεν κανει να μπλεκεις διαφορετικες διοδους) και γιαυτο κατσκευασα το δικο μου.. καθως και η αναλογη ψυχτρα που χρειαζετε καποιος αλλα υπαρχουν λυσεις και γιαυτο οπως μπορειτε να δειτε σε αναλογα projects(προφιλ αλουμηνιου)..

με αυτο το κολπο (χαρτι με μια γραμη και πρισμα-φασματοσκοπιο)θελω να δω τι κανει το φωτιστικο μου(αλλα μου λειπει το πρισμα χεχε!!)


τελος τα οπτικα που χρσιμοποιουνται κατακορον στα λεντ πιστευω ειναι περιττα γιατι εμποδιζουν την σωστη μιξη των χρωματων..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-08-12, 09:47
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Aυτο που ποσταρες το ποσταρα και εγω στο πρωτο ποστ, πραγματι ειναι απιστευτο αλλα πρεπει να βγαλεις τα ματια σου για να το κατανοησεις. Αν θελεις οποτε εχεις χρονο γραψε λιγο εκτενεστερα, λιγο πιο επεξηγηματικα, την αποψη σου. Καθε αποψη βοηθαει.
Τα οπτικα (30 μοιρων ειδικα) μπορουν να γινουν περιττα σε ρηχα τανκ, η σε αραια τοποθετημενα λεντ, κατα τη γνωμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-08-12, 10:05
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

οι ορισμοί
PAR= Photosynthetically_active_radiation
LUMEN = a measure of the total amount of visible light_
CRI = Color_rendering_index η ικανότητα μιας φωτινής πηγης να δείχνει φυσικά τα χρώματα όσον αφορά το φυσικό φως του ήλιου
300w led είναι πολύ πιο φωτεινά από 300w τ5 αλλά δεν χρειάζεται να βάλεις τόσα led οπότε θα φαίνεται λίγο πιο σκοτεινό .
Στην περιπτωσή σου χρειάζεσαι περίπου 300w σε led ή 400w t5 για να μεγαλώσεις και τα πιο απαιτητικά κοράλλια
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-08-12, 10:24
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Ένα είδος φακού που θα έκανε καλή δουλειά θα ήταν αυτός που χρησιμοποιούν οι προτζεκτορες διαφανειών α4 τοποθετημενοσ 2 με 3 πόντους μακρυά απο τα λεντ καθώς παίζει μεγάλο ρόλο η γωνία της δέσμης όταν πέφτει στο νερο για να μην υπάρχουν χασιματα απο αντανακλάσεις.

Αλλα κατασκευασμενος κατάλληλα για αυτήν τη δουλειά καθώς επιτρέπει την σωστή μίξη των χρωμάτων πρώτα και μετα εστιάζει.

(120 μοιρες χωρις δευτερευοντα οπτικα )


(οπτικος φακος 30μοιρων)

Για οπτικά 30 μοιρών πρέπει να έχεις πολύ βαθύ τανκ , μεγάλη απόσταση του φωτιστικου απο την επιφάνεια του νερού και ομοιόμορφη κατανομή των διαφόρων διαφορετικών χρωμάτων λεντ..
Αν κάτσεις και το υπολογίζεις τριγονομετρικα θα δεις τι ακριβώς χρειάζεσαι για το setup σου..
Αυτό ακριβώς έκανα για να βρω τις ανάγκες μου!!
¶κυρο, έχω κακή μεταδοτικοτιτα και μερικά πράγματα μπορεί να τα εκφράσω λάθος γραπτά!!!
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-08-12, 15:01
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Πολλα ενδιαφεροντα πραγματα εχουν ειπωθει!!! Κωστα ευχαριστω πολυ, θα το κοιταξω. Ενδιαφεροντες οι ορισμοι. Αυτο με τον projectora....δεν θα διαθλασει περαιτερω την δεσμη?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-08-12, 07:58
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
.δεν θα διαθλασει περαιτερω την δεσμη?
μπορει, αλλα θελεις πολλες πηηγεσ φωτος να συμπεριφερθουν σαν μια..
αυτο προς το παρον γινεται με μεγαλη πυκνοτητα λεντ(40/sqfeet λενε οι αμερικανοι) + δυτερευοντα οπτικα..
οταν εχεις ομως μικροτερη πυκνοτητα εμφανιζονται τα προβληματα καθως χρειαζεσαι πιο ανοιχτες δεσμες για να μην εχεις προβληματα spotting κτλ..

μικρη πυκνοτητα λεντ=> οχι οπτικα

μεση πυκνοτητα λεντ=> φακοι 90-80-60 μοιρων το πολυ

μεγαλη πυκνοτητα λεντ=> φακοι 40-30
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-01-14, 23:06
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

2 περιπου χρονια μετα ρε παιδιά ας δουμε τι αποψεις επικρατουν σημερα, σορυ για το ξεθαμα
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-01-14, 12:14
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

εγω πιστευω αν και ειρθα στο διλιμα πριν 1 μηνα περιπου και μετα απο δοκιμη με λεντ φωτιστηκου.

θα ελεγα οτι τα power λεντ χορις φακο δεν μου αρεσαν. αλλα σιγουρα με λεντ θα ειναι πιο δυνατα.

στο χωριατικο και χορις να εχω καποια τεκμηρια θα αλλεγα οτι το βατ στα pawer led χορις φακο σε σχεση με το bat της τ5 με σωστο ανακλαστηρα δεν εχουν πολη διαφορα.


θα σου ελεγα να βαλεις τ5 γιατι και σε diy ειναι αρκετα φθηνο και πολουνται αρκετα φωτιστηκα σε καλη τιμη.

το φωτιστηκο με led θελει ψαξημο και αμα δεν παρεις απο e-bay θα το πληρωσεις παρα πολυ ακριβά.

παλι αμα θελεις κατι πολη δυνατο και πας για τρελα αποτελεσματα εκει ειναι μονοδρομος δεν κοιτας οικονομια αλλα το καλητερο. οποτε προβολεα halide!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-01-14, 13:44
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Για μένα προσωπικά το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα το παίρνεις με τις τ5.
Μπορούν να πιάσουν ένα ευρύ φάσμα που να καλύπτει όλα τα κοράλια του ενυδρείου.
Επίσης έχεις σίγουρη και διαρκή ανάπτυξη στα κοράλια σου.
Τα λεντ προσωπικά δεν τα έχω δοκιμάσει και προσωπικά πάντα δεν με έχουν πείσει ακόμα.
Για μένα πλεονεκτούν έναντι των τ5 μόνο στην κατανάλωση αλλά και στη διάρκεια ζωής, αλλά ακόμα δεν θα έκανα το άλμα αυτό.

Επίσης, απο προσωπικές παρατηρησεις σε συνδιασμό με άλλων, καταρύπτεται ο μύθος που λέει ότι οι τ5 έχουν μικρή διάρκεια ζωής(9-12 μήνες). Αν έχουν την κατάλληλη απόσταση μεταξύ τους, και αν αερίζονται σωστά μπορούν να κρατήσουν πάνω απο 15 μήνες(έχω κρατήσει και 18 μήνες λάμπα και την έβγαλα όχι επειδή εμφάνισε κάτι, και όλα πήγαιναν ρολόι.)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-01-14, 16:28
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

θελω να ρωτησω και γω κατι , μια και πριν λιγες μερες ενα φιλος μου εδωσε ενα κοματακι καπου στο μετρο ταινια Led RGB και ενα controller και ενθουσιαστικα με τον φωτισμο, πολυ δυνατος !!!

και ρωτω :
σε ελαφρυ reef μπορω να βαλω αυτες τις ταινιες : http://www.ebay.com/itm/5M-300LED-RG...item43bf1db257

τα δυο μου ενυδρια ειναι 210 λιτρα εκαστο ( 100μ χ 40π χ 55υ )
σκεφτομαι να βαλω 4 κοματια του ενος μετρου ( 2 λευκα + 2 μπλε ) να γλυτωσω απο τις Τ5 που ειναι και πανακριβες !!!

εχει αποτελεσμα ? θα εχω καπιο προβλημα ?
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-01-14, 16:55
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
θελω να ρωτησω και γω κατι , μια και πριν λιγες μερες ενα φιλος μου εδωσε ενα κοματακι καπου στο μετρο ταινια Led RGB και ενα controller και ενθουσιαστικα με τον φωτισμο, πολυ δυνατος !!!

και ρωτω :
σε ελαφρυ reef μπορω να βαλω αυτες τις ταινιες : http://www.ebay.com/itm/5M-300LED-RG...item43bf1db257

τα δυο μου ενυδρια ειναι 210 λιτρα εκαστο ( 100μ χ 40π χ 55υ )
σκεφτομαι να βαλω 4 κοματια του ενος μετρου ( 2 λευκα + 2 μπλε ) να γλυτωσω απο τις Τ5 που ειναι και πανακριβες !!!

εχει αποτελεσμα ? θα εχω καπιο προβλημα ?
Kαλησπέρα Δημήτρη! Χαθήκαμε!
Στην ερώτηση σου, δεν θα σε καλύψουν δυστυχώς όχι. Μετά απο λίγο καιρό πέφτει η απόδοση τους πάρα πολύ, άσε που καίγονται κιόλας σιγά σιγά ένα ένα τα λεντάκια.
Αν θές να πάρεις να κάνεις δουλειά με τα λεντ, πάρε 3βατα power led, ένα μετασχηματιστή, φακούς, φτιάξε και ένα κουτί(φωτιστικό) να τα βάλλεις και είσαι έτοιμος.
Στα λίτρα σου θες περίπου 70 βατ led για να είσαι πλήρης.
πάρε 12 άσπρα και 12 άσπρα και είσαι γάτος.
Αν θές ψάξε απο ebay αν θες να τα βρεις, αλλά αν σε ενδιαφέρει απο ελλάδα υπάρχει ένα κατάστημα που τα έχει όλα αυτά σε καλές τιμές.

Όσον αφορά το φως, μπορεί οι τ5 να καίνε παραπάνω απο τα λεντ, αλλά το χρώμα που βγάζουν στα κοράλια, σε συνδιασμό με την ανάπτυξη και το polyp extension, δεν μπορεί να αντικατασταθεί με τα λεντ στο 100%(τουλάχιστον προς το παρών). Προσωπική πάντα άποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-01-14, 23:48
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Ok φιλε Παναγιωτη , και Καλη Χρονια
δεν θελω να κατσω να κανω τετοια δουλεια , θα ηθελα σε κατι ετοιμο .
π.χ. http://www.ebay.com/itm/FV88-Aquariu...item20d732f97f
αν παρω 2 μπαρες white και 2 μπαρες blue των 60 led για να τις βαλω διπλα διπλα να φτασω το 1 μετρο που θελω , συνολο 240 led δεν ειναι καλα ?

η κατι τετοιο ?
http://www.ebay.com/itm/24-48-120-LE...item2c7587583f
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-01-14, 23:55
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ok φιλε Παναγιωτη , και Καλη Χρονια
δεν θελω να κατσω να κανω τετοια δουλεια , θα ηθελα σε κατι ετοιμο .
π.χ. http://www.ebay.com/itm/FV88-Aquariu...item20d732f97f
αν παρω 2 μπαρες white και 2 μπαρες blue των 60 led για να τις βαλω διπλα διπλα να φτασω το 1 μετρο που θελω , συνολο 240 led δεν ειναι καλα ?

η κατι τετοιο ?
http://www.ebay.com/itm/24-48-120-LE...item2c7587583f
Δημήτρη, για καλά, οικονομικά φωτιστικά λεντ δές εδώ:
http://www.reefshops.com/moon-lighting/#1
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-01-14, 00:09
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

δεν θελω να παω ψηλα , απλα αυτες τις μερες ειναι να παραγγειλω σιγα σιγα λαμπες Τ5 για τα ενυδρεια και σκεφτηκα μπας και εκανα τιποτα με led.
οποτε λεω να το αφησω .

το μονο αυτα εδω σκεφτομαι μπας και κανουν , στο μηκος ( 96led 96cm ) μου ειναι μια χαρα αν παρω μια λευκη και μια μπλε , απλα δεν λεει ποσα watt ειναι .
http://www.ebay.com/itm/24-48-96-120...item5af6ed2842
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-01-14, 00:38
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θελω να παω ψηλα , απλα αυτες τις μερες ειναι να παραγγειλω σιγα σιγα λαμπες Τ5 για τα ενυδρεια και σκεφτηκα μπας και εκανα τιποτα με led.
οποτε λεω να το αφησω .

το μονο αυτα εδω σκεφτομαι μπας και κανουν , στο μηκος ( 96led 96cm ) μου ειναι μια χαρα αν παρω μια λευκη και μια μπλε , απλα δεν λεει ποσα watt ειναι .
http://www.ebay.com/itm/24-48-96-120...item5af6ed2842
Δεν ξερω δημήτρη, αλλά δεν θα το δοκίμαζα με τις συγκεκριμένες...
Όπως θες.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-01-14, 09:24
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

1. όσων αφορά τα λεντ, μετά από 5 μήνες που δουλεύω το θαλασσινό μου, θα σας πω ότι με 90βατ high power led, χαλάει ο κόσμος!!!και κόστισε 20¤!!! έχουν το θέμα ότι πρέπει να τα βάλεις αρκετά κοντά το ένα στο άλλο, γιατί το φως των λεντ είναι ευθύγραμμο, οπότε έχει αρκετούς ίσκιους κυρίως στην επιφάνεια. Με τ5 θα χρειαζόμουν τουλάχιστον 120βατ για να έχω το οπτικό αποτέλεσμα που έχω τώρα. Ένα μόνο θέμα υπάρχει με τα λεντ. Το φάσμα τους είναι πολύ συγκεκριμένο και δεν έχουν υπεριώδη ακτινοβολία που κάποια κοράλια την χρειάζονται, ενώ η τ5 το έχουν.
2. οι λεντοταινίες δεν χάνουν την απόδοσή τους μετά από κάποιο χρόνο, τα τροφοδοτικά τους τα φτήνουν. έχω λεντοταινίες εδώ και 1 χρόνο στο μικρό ενυδρείο από ebay, και έχει καεί μόνο μία τριπλέτα, και το τροφοδοτικό δουλεύει στα 12βολτ, ακόμα και η απόδοσή τους είναι η ίδια. όσοι νιώθετε ότι πέφτει η απόδοση της λεντοταινίας σας, μετρήστε την τάση του τροφοδοτικού πριν τα ρίξετε στη λεντοταινία.
3. φίλε jimmis 1974. από λεντ, για τόσο σοβαρό ενυδρείο δε θα έβαζα τίποτα άλλο από high power led. οι λεντοταινίες δεν κάνουν για κοράλια, εκτός αν βρεις με φάσμα στα 20000κ πράμα δύσκολο ή royal blue, αλλά και πάλι δε θα έχεις σε καμία περίπτωση το χρώμα και την ένταση που χρειάζονται τα κοράλια. βάλε high power led 9 20000κ 10βατ, (http://www.ebay.com/itm/251413320354...84.m1497.l2649) τα συνδές σε ένα παλιό τροφοδοτικού υπολογιστή, και τα βάζεις πάνω σε μία αλουμινένια μπάρα π.χ. από κάγκελο και βάζεις και ένα ανεμιστήρα από πάνω, και έχεις ένα πολύ καλό φωτιστικό.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-01-14, 10:33
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

σκεφτηκα κατι ετοιμο και φτηνο και απο πλευρας κοστους και απο πλευρας εργασιας , να μην μπλεκω με κατασκευες και φασαριες , γιαυτο ειπα την έτυμη ledταινια.
και με τα 10 χ 10W rower led αν παρω και μπλε βαλε και μια λαμαρινα μια η αλλη θα μου ερθει με το παρω καινουργιες Τ5.

δηλεδη φιλε g81gr αααααν παρω αυτα τα 10 χ 10W με φτανουν τα 10 κοματια για το ενυδρειο μου ?? δηλαδη να φτιαξω π.χ. 1 μετρο φωτιστικο με τα 10 LED μοιραζοντας την αποσταση μεταξυ τους , σωστα??
Φυσικα θα χρειαστω και αλλα 10 με μπλε φωτισμο !!!!!!

πιστευα πως μπορει να γινει καποιο αποτελεσμα με φτηνες , γιατι πριν μερες ειχα παρει κατι RGB και το φως τους με εντυπωσιασε και ετσι μου μπηκε η ιδεα αυτη.

ισως μεινω στις Τ5.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-01-14, 14:11
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

η rgb έχει 3 φάσματα φωτώς και μόνο ένα μπλε, ένα πράσινο και ένα κόκκινο. και τα 3 άχρηστα φάσματα για φυτά και κυρίως για κοράλια.
τα 10 χ10βατ, φτάνουν και περισσεύουν, εγώ θα έβαζα 6 και 6 royal blue σύνολο 120βατ (στο δικό μου (300λτ) έχω 6 άσπρα 20000κ, και 3 ρουαλ μπλε, και χρειάζεται 6 μπλε).
όσων αφορά τις λεντοταινίες, αν βρεις στα 20000κ, και ρουαλ μπλε, θα κάνεις δουλειά και εύκολα.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-01-14, 14:23
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Μαλιστα !! ωραια !!
θα το σκεφτω πολυ σοβαρα , αλλωστε και στα δυο ενυδρεια που θελω να αλλαξω τις Τ5 θα τις τρεναρω ακομη και θα παρω 10Χ10 και 10 royal blue και θα δοκιμασω προχειρα να δω αποτελεσμα !!

κανα link για τα blue εχουμε ?
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-01-14, 20:28
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Για royal blue, καλύτερα είναι να βάλεις καμιά 30αριά, 3βατα, για να έχεις καλύτερη διάχυση του φωτός. εγώ έβαλα 10βατα, και βλέπεις ξεκάθαρα μπλε περιοχές και δε φαίνεται σωστό!!! οπότε, σου προτείνω, http://www.ebay.com/itm/gi-10-Pcs-3W...item2a2c332ee9
ανά 4 σε σειρά, στη 12βολτη τάση, ή παράλληλα σε 3,3 βολτ (αν χρησιμοποιήσεις τροφοδοτικό Pc, σου δίνει μία 3,3 τάση, με φοβερή αντοχή σε αμπερ, ότι πρέπει για να τα συνδέσεις παράλληλα όλααααα).
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-01-14, 23:08
ΣΤΑΜΟΣ Ο χρήστης ΣΤΑΜΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2006
Περιοχή: ΑΓΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Επειδή έχω ψάξει αρκετά το θέμα το ΄΄μυστικό΄΄για το τέλειο αποτέλεσμα των Led είναι να ΜΗΝ χρησιμόποιούνται μονάχα white και royal blue αλλά και άλλα χρώματα (ανάλογα το ενυδρείο) βάζοντας και red , deep red, cyan , hyper violet , uv , deep blue . Και να είναι σε διαφορετικό dimmable driver τα λευκά , σε διαφορετικό τα royal blue , σε διαφορετικό τα hyper violet και uv και σε διαφορετικό τα cyan , red ,deep red και deep blue . Όταν τα έκανα στο δικό μου δεν πίστευα στα μάτια μου με το αποτέλεσμα.
Πέταξα αμέσως ένα έτοιμο Led φωτιστικό (μπλε- άσπρα led μονάχα) και δεν πρόκειται να ξαναχρησιμοποιήσω ΠΟΤΕ τ5 όχι μόνο λόγω του οπτικού αποτελέσματος αλλά και από το γεγονός ότι μετά το 5μηνο των καινούργιων Τ5 πρέπει να είσαι σε ετοιμότητα να αλλάζεις τις λάμπες ( με ότι συνεπάγεται αυτό χρηματικά σε βάθος χρόνου) και να αγχώνεσαι αν η παλαιότητα των Τ5 ευθύνονται για άλγες ή στρεσάρισμα των κοραλιών
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-01-14, 02:07
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Φιλε Σταμο κανε μια παρουσιαση αν θες του φωτιστικου που εχεις φτιαξει καθως και εντυπωσεις απο την ανταποκριση των κοραλλιων σου ,πιστευω οτι θα ενδιαφερει πολυ κοσμο και εμενα χεχεχε
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-01-14, 16:25
ΣΤΑΜΟΣ Ο χρήστης ΣΤΑΜΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2006
Περιοχή: ΑΓΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Σταμο κανε μια παρουσιαση αν θες του φωτιστικου που εχεις φτιαξει καθως και εντυπωσεις απο την ανταποκριση των κοραλλιων σου ,πιστευω οτι θα ενδιαφερει πολυ κοσμο και εμενα χεχεχε
kostas 82 , οι διατροφική ανάγκη των περισσότερων κοραλλιών καλύπτεται από την φωτοσύνθεση κάτω από το θαλασσινό νερό. Η φωτοσύνθεση τους γίνεται σε ένα φάσμα φωτός από 400 nm (nano meter) έως 700 nm. Όσο πιο κοντά είσαι σε αυτό το φάσμα τόσο πιο ανθεκτικά γίνονται τα κοράλλια και έχουν καταπληκτική ανάπτυξη.
Όταν κάποιος χρησιμοποιεί led φωτισμό με μόνο άσπρα και μπλε led ( white - royal blue) όσο δυνατός και να είναι , το φάσμα του φωτός είναι 450 -455 nm , με αποτέλεσμα ναι μεν να αναπτύσσονται τα κοράλλια αλλά όχι σωστά(π.χ. να στο πω λίγο ΄΄μπακαλίστικα΄΄,όταν πεινάς τρως και κακομαγειρεμένο φαγητό αλλά ελάχιστο και όχι με ευχαρίστηση) .
Για το λόγο αυτό οι θιασώτες των Τ5 βλέπουν καλύτερη ανάπτυξη στα κοράλλια τους , γιατί το φάσμα των Τ5 δεν περιορίζεται στο 450 -455nm αλλά έχει μεγαλύτερο εύρος.
Επειδή τα Led έχουν ( ανάλογα το χρώμα τους ) έχουν διαφορετικά nm όπως

Violet 400 to 450 nm
Blue 450 to 485 nm
Cyan 485 to 500 nm
Green 500 to 550 nm
Yellow 550 to 600 nm
Orange 600 to 650 nm
Red 650 to 700 nm
όταν χρησιμοποιήσεις 4 dimmable drivers ( ένας για τα λευκά , ένας για το royal blue , ένας για τα violet και ένας για Cyan -red- true blue ( κάποια άλλη στιγμή θα σου πω πως οι συνδυασμοί αυτοί δημιουργούν το Οrange και το Yellow και Green) ντιμάροντας κάθε ένα driver ξεχωριστά , είτε με ένα φωτόμετρο είτε αυτοσχεδιάζωντας , βρίσκεις το σωστό φάσμα φωτισμού .
Από την πρώτη ημέρα που τοποθέτησα το δικό μου όχι μόνο δεν επηρεάστηκαν τα κοράλλια αλλά έδειχναν πιο δυνατά και εντυπωσιακά .
Κάποια στιγμή θα κάνω παρουσίαση του diy led φωτιστικού και φωτό από το ενυδρείο πριν και μετά την τοποθέτηση του φωτιστικού.
Τέλος πολύ απλή και εύκολη η κατασκευή του.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-01-14, 17:18
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Κατατοπιστικος ,σε ευχαριστουμε φιλε Σταμο ,παντος με μονο λευκα στα 10κ και. royal blue 453nm μπορω ναπω πως ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο αναπτυξη αλλα και απο χρωμα ,το φωτιστικο για το καινουργιο ενυδρειο βεβαια θα φοραει και τσιπακια για να γεμισουν το φασμα( εκτος απο τα βασικα στα 10κ και τα royal blue )που και εγω απο οτι εχω δει βγαζουν το κατι παραπανω σε χρωμα. Ακομα απο οτι εχω δει ειδικα στα σπσ δωστους ενταση και ειναι ευχαριστημενα οποτε imo πρεπει να φορανε φακους τα λεντ.
Αναμενουμε λοιπον παρουσιαση ειμαι σιγουρος πως εχεις κανει πολυ καλη δουλεια.
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-01-14, 18:04
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Εξαιρετικές οι παρατηρήσεις σου. Περιμένουμε την αναλυτικότερη παρουσίασή σου!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η Τεχνη Του Aquascaping-Συζητηση Raven Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 52 03-08-12 03:14
συζητηση για κιχλιδες mbuna thanasis76 Malawi 45 28-09-10 22:01
Διατυπωστε αποψεις! kokos125 Γλυκό νερό - Γενικά 19 05-12-09 00:43
ιδεα προς συζητηση chris129 Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 167 15-04-08 13:43
αποψεις για αγορα R.O.... klaz Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 14-10-05 16:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10761 seconds with 14 queries