Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-10-13, 14:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή Επισκευή σπασμένου ενυδρείου και στήσιμο

Παιδιά για σας και καλή εβδομάδα.
Τον Ιούλιο χαρίζανε σε έναν γνωστό μου ένα ενυδρείο, μου είπε πως ήταν ραγισμένο και ότι θέλει επισκευή. Του είπα να το πάρει να το δούμε σε τι κατάσταση είναι και το πολύ πολύ να το διαλύαμε να κρατάγαμε τα καλά τζάμια και να φτιάχναμε ένα άλλο. Όταν το έφερε και το είδα ,είχε ένα χτύπημα στην οθόνη και από εκεί ξεκίναγε ένα ράγισμα που έφτανε μέχρι τα μέσα του ενυδρείου. Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 151Μ Χ 46Π Χ 58Υ γύρω στα 350 λίτρα ωφέλιμο άδειο. Επίσης από ότι κατάλαβα με τα λίγα που ξέρω πως το ενυδρείο είναι εργοστασιακό γιατί η οθόνη είναι κουρμπαριστή με τα πλαϊνά, δηλαδή το ενυδρείο έχει 3 τζάμια και όχι 5. Αν το διαλύαμε θα μας μένανε 2 τζάμια και θα έπρεπε να αγοραστούν τα άλλα 3. Του πρότεινα λοιπόν επισκευή. Για αρχή να το ζορίσουμε για να φτάσει το ράγισμα μέχρι την άκρη γιατί ξέρω πως είναι απρόβλεπτο ένα ράγισμα που θα φτάσει ή προς τα πού θα πάει. Έτσι και έγινε, τα ράγισμα έφτασε στο κορυφή και ξέραμε πλέον τι έχουνε να σταθεροποιήσουμε. Η επόμενη κίνηση ήταν να γίνει επισκευή. Του πρότεινα λοιπόν να πάρει ένα τζάμι όσο είναι οθόνη από την εσωτερική πλευρά. Τα τζάμια του ενυδρείου είναι δεκάρια, πήρε λοιπόν δεκάρι, το κολλήσαμε από τη μέσα μεριά. έμεινε 4-5 μέρες έτσι να στεγνώσει και μετά φτιάξαμε και το εσωτερικό φίλτρο. Έτσι λοιπόν η οθόνη έγινε πλάτη και η πλάτη οθόνη. Το καλό στην ιστορία πως και τα έξτρα τζάμια τα πήρε και αυτά τζάμπα γιατί κάποιος τζαμάς του είχε μια υποχρέωση και έτσι έως τώρα το ενυδρείο του έχει κοστίσει 2-3 σιλικόνες από Praktiker, δηλαδή 10 Ευρώ περίπου. Μετά το ενυδρείο έμεινε κάνα μήνα γεμάτο νερό ταυτόχρονα ο φίλος έφτιαχνε τη πλάτη με dow και d1 , κάτι σαν πετρότοιχο, ωραίο, απλό και λιτό. Έμεινε κάνα μήνα ακόμα πάλι με νερό και τη πλάτη μέσα, μεσολάβησαν και διακοπές. Μετά του είπα να αγοράσει γωνίες αλουμινίου 2,5 εκατοστών, κόπηκαν, βάφτηκαν, μόνο από έξω ε, και κολλήθηκαν με σιλικόνη σε όλες τις ακμές του ενυδρείου. Έμεινε 2-3 μέρες έτσι , καθαρίστηκε καλά ότι είχε απομείνει και επιτέλους μετά από 2,5 μήνες μπήκε στο σαλόνι, εκεί γέμισε με νερό, έτρεχε μια βδομάδα μόνο με άνθρακα, Παρασκευή βάλαμε αμμωνία από το φαρμακείο και το Σάββατο μπήκε 13 λίτρα ελαφρόπετρα, ένα σακί από Praktiker και γύρω στο ένα λίτρο από το δικά μου ενυδρεία για μπόλι, μπήκαν σφουγγάρια και filter wool, και του έριξα 20 λίτρα νερό με «μπίχλα» από το δικό μου το μεγάλο ενυδρείο, ευκαιρία να κάνω τη τρίμηνη συντήρηση στο δικό μου. Το γέλιο είναι πως έκανε όταν είδε πως έγινε το νερό όταν βάλαμε την ελαφρόπετρα, παρόλο που ήταν πλυμένη και βρασμένη το έκανε κάτασπρο το νερό, και όταν έριξα το μπόλι το νερό έγινε μαύρο. Σε 15 με 20 λεπτά όμως το νερό ήταν κρύσταλλο. Ξέχασα να σας πω πως το ενυδρείο τρέχει με 2 αντλίες 800 Λίτρα/Ώρα SUN-SUN. Μέσα σε μια εβδομάδα το νερό είχε μόνο νιτρικά στο φουλ και καθόλου αμμωνία ή νιτρώδη, και έτσι το Σάββατο που μας πέρασε μπήκαν και οι πρώτοι κάτοικοι. Στη πραγματικότητα μεταφέρω τη δικιά μου ψαρο-σουπό-σαλάτα στο δικό του ενυδρείο για αρχή και μετά να δούμε τι θα κρατήσει και τι θα χαρίσει, μπήκαν 2 Pleco, 2 CAE, 6 Zebra Danio 1 Apple Snail και θα μπουν ακόμα 4 Σκαλάρια, 2 ή 4 SAE, 2 ή 4 Botia Clown, 2 Buenos Aires Tetra, 1 Roseline Barb.
Πιστεύω να αντέξει η κατασκευή και να μην έχουμε τίποτα πλημύρες. Μη δώσετε βάση στη σύνθεση γιατί δεν είναι η τελική.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13072013775.jpg
Εμφανίσεις:  1445
Μέγεθος:  49,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  14072013776.jpg
Εμφανίσεις:  1748
Μέγεθος:  68,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  14072013777.jpg
Εμφανίσεις:  2583
Μέγεθος:  72,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20130721_183257 (1).jpg
Εμφανίσεις:  1448
Μέγεθος:  64,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131005_182321.jpg
Εμφανίσεις:  4500
Μέγεθος:  55,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-10-13, 15:35
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

μια παρατήρηση στα γρήγορα...
ένα τζάμι δεν σπάει από την πίεση, αλλά από την παραμόρφωση που προκαλεί η πίεση. σε ένα ενυδρείο ενώ η πίεση είναι ίδια και στις 4 πλευρές, η κύρια παραμόρφωση δημιουργείται στις δυο μεγάλες πλευρές. όταν τα τζάμια είναι ίδιου πάχους η παραμόρφωση είναι ίδια και στις δυο πλευρές.
μετά την επισκευή που κάνατε, ουσιαστικά έχει αυξηθεί σχεδόν στο διπλάσιο το πάχος της μιας πλευράς. αυτό σημαίνει ότι απέκτησε σχεδόν διπλάσια ακαμψία και ως εκ τούτου η κύρια παραμόρφωση θα πάει στην αλλη πλευρά.
σου εξήγησα όλα αυτά για να δικαιολογήσω την παρότρυνση μου να βάλετε μια κόντρα όχι στην πλευρά που επισκευάσατε αλλά στην απέναντι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-10-13, 15:54
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια παρατήρηση στα γρήγορα...
ένα τζάμι δεν σπάει από την πίεση, αλλά από την παραμόρφωση που προκαλεί η πίεση. σε ένα ενυδρείο ενώ η πίεση είναι ίδια και στις 4 πλευρές, η κύρια παραμόρφωση δημιουργείται στις δυο μεγάλες πλευρές. όταν τα τζάμια είναι ίδιου πάχους η παραμόρφωση είναι ίδια και στις δυο πλευρές.
μετά την επισκευή που κάνατε, ουσιαστικά έχει αυξηθεί σχεδόν στο διπλάσιο το πάχος της μιας πλευράς. αυτό σημαίνει ότι απέκτησε σχεδόν διπλάσια ακαμψία και ως εκ τούτου η κύρια παραμόρφωση θα πάει στην αλλη πλευρά.
σου εξήγησα όλα αυτά για να δικαιολογήσω την παρότρυνση μου να βάλετε μια κόντρα όχι στην πλευρά που επισκευάσατε αλλά στην απέναντι
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αφού δεν άλλαξε η επιφάνεια της μη επισκευασμενης πλευράς και το ύψος της στήλης νερού άρα δεν άλλαξε η στατική πίεση επάνω στην επιφάνεια του μη επισκευασμενου τζαμιού..
Δεδομένου τα παραπάνω γιατί να βγει το συμπέρασμα ότι η παραμόρφωση(που προκαλείται από την στατική πίεση) να μεταφερθεί οπουδήποτε..;
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-10-13, 16:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον jimbit22 γιατί όσα θυμάμαι από το σχολείο στη Φυσική (και ήμουν κάπως καλός εκεί) στα υγρά η πίεση είναι ίδια σε όλη την επιφάνεια και σε όλα τα σημεία τις και εξαρτάται μόνο από το ύψος, άρα δεν μεταφέρεται σε άλλο σημείο έτσι ώστε αν ενισχύσεις κάποιο σημείο η πίεση που ασκείται εκεί να μεταφερθεί κάπου αλλού. Εσύ βέβαια μιλάς για παραμόρφωση και να έβαζα κόντρα, αλλά σκέφτηκα πως αφού ο κατασκευαστής δεν έχει κόντρα δεν θα χρειαστεί να προσθέσω εγώ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-10-13, 15:11
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

η πίεση συνεπάγεται παραμόρφωση. αν περιοριστεί η παραμόρφωση σε μια πλευρά, τότε η παραμόρφωση που αναλογούσε στην πλευρά αυτή θα μεταφερθεί στις άλλες πλευρές.
πιο απλά δεν μπορώ να το εξηγήσω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-10-13, 15:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
η πίεση συνεπάγεται παραμόρφωση. αν περιοριστεί η παραμόρφωση σε μια πλευρά, τότε η παραμόρφωση που αναλογούσε στην πλευρά αυτή θα μεταφερθεί στις άλλες πλευρές.
πιο απλά δεν μπορώ να το εξηγήσω
Ευχαριστώ για τη παρατήρηση, τώρα γέμισε και μπήκε σε λειτουργεία, μακάρι να μη συμβεί κάτι. Η παραμόρφωση από ότι έχω ακούσει μπορεί να σκίσει τις σιλικόνες και όχι τόσο ώστε να σπάει το τζάμι , σωστά ? Γιατί τότε πιστεύω να αποτρέψουν το σκίσμο οι εξωτερικές γωνιές που έβαλα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο στήσιμο του ενυδρείου vouros Γλυκό νερό - Γενικά 3 08-01-12 14:07
Στήσιμο ενυδρείου 2 xristos2002 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 10 09-08-10 01:08
στήσιμο ενυδρείου JENI Γλυκό νερό - Γενικά 10 14-04-08 01:43
Στήσιμο Ενυδρείου Minakki Αρχάριοι γλυκού νερού 31 03-10-07 10:18
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04776 seconds with 16 queries