Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-11-07, 11:23
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή Oscar,Aequidens rivulatus και Παπαγαλόψαρα:Τί αλγοφάγα;;

Παίδες καλημέρα,

Τι αλγοκαθαριστές και βυθοκαθαριστές μπορούν να συνδυαστούν με ψάρια όπως Oscar, Rivoulatous, Παπαγαλόψαρα έτσι ώστε να μην έχω προβλήματα με τσακωμούς και απώλειες.

Κάτι εκτός pleco.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-11-07, 11:29
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Mαλλον θα πρεπει να φροντισεις πρωτα το συνδιασμο σου και μετα να σε ενδιαφερει το ζητημα της αλγης.Σε ποσα λιτρα μιλας?
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-11-07, 11:43
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Ξέρω ότι ο συνδυασμός είναι λάθος και τα λίτρα είναι λίγα (80lt) αλλά δεν μπορώ να κάνω και πολλά τώρα.

Όταν τα πήρα, δεν ήξερα και τώρα είναι δύσκολο να τα επιστρέψω λόγω κάποιων φθορών που έχουν τα ψάρια απο τις μεταξύ τους μονομαχίες.

Να τα πετάξω, δεν το θέλω με τίποτα.

Οπότε με τις παρούσες συνθήκες τί μπορώ να κάνω με βυθό- και αλγόκαθαριστές;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-11-07, 11:44
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Σκούπα βυθού και καθάρισμα τα τζάμια με το χέρι
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-11-07, 11:47
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Δηλαδή δεν υπάρχει κανένα ψάρι (εκτός pleco) που να καθαρίζει βυθό ή άλγη ή και τα 2 και να μην γίνει μεζές των άλλων;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-11-07, 12:15
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Αφου το λες και συ οτι ο συνδιασμος ειναι ηδη λαθος.Παπαγαλος δεν ειναι φυσικο ψαρι οποτε ....Οσκαρ και Green Terror που εχεις θελουν καμια 300αρα λιτρα ενυδρειο.Τι αλγοφαγο να βαλεις που να μην επηρεασει το ενυδρειο αυτο και ολα θα ειναι καλα?Δεν νομιζω πως μπορεις να κανεις κατι για την αλγη εκτος απο σκουπα και ξυστρα
__________________
~OPEL~

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 01-11-07 στις 14:00
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-11-07, 14:16
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Όπως ήδη ειπώθηκε ο συνδυασμός είναι μπομπα για τόσα λίγα λίγα ενυδρείο,ούτε λίγους μήνες δεν θα είσαι εντάξη(ήδη έχεις τσακωμούς,φαντάσου σε ένα-δυο μήνες που θα έχουν μεγαλώσει κιόλα...).Όμως,αν πάρεις ένα 400αρι,θα είσαι εντάξη για αρκετό καιρό με αυτόν τον συνδυασμό...Ο Oscar είναι σαφώς πιο ήρεμο ψάρι από τον Green Terror και γιαυτό το λόγο ίσως αντιμετωπίσεις πρόβλημα στο μέλλον με την μεταξύ τους συμβίωση σε ένα 400αρι.Ένα 2μετρο όμως και είσαι άψογος Το παπαγαλόψαρο δεν το ανέφερα καν γιατί τα βγάζει πέρα γενικά και με τον Green Terror και δεν είναι και πολύ ενοχλητικό στους Oscar...Φυσικά ο συνδυασμός δεν είναι και τέλειος,αλλά όπως σου είπα σε ένα αρκετά μεγάλο ενυδρείο είναι εφικτός.

Τώρα,όσον αφορά το ''Όχι pleco'',αν ήθελες όχι pleco,η επιλογή της κατηγορίας γατόψαρα είναι λάθος... Εκτός από τους pleco,τα αλγοφάγα γατόψαρα είναι ελάχιστα και πολύ σπάνια και οπότε δεν παίζουν...Εκτός από τους pleco,αλγοφάγα ψάρια είναι και μερικα Cyprinids και μερικοί loaches(Cyprinids και αυτοί...) καθώς και μερικά ζωοτόκα,τα οποία φυσικά δεν εντάσσονται στα γατόψαρα...
Οπότε με το όχι pleco,μάλλον εννοείς όχι μεγάλους pleco,όπως αυτοί που πωλούνται πιο συχνά στα pet shop...Υπάρχουν pleco που θα ήταν εντάξη με αυτά τα ψάρια,όμως έχουν και αυτοί ένα ανάλογα μεγάλο τελικό μέγεθος,κοντά σε αυτό των κοινών,οπότε θα ήταν κατάλληλοι μόνο σε μια μεγάλοι δεξαμενή,όπως και τα ψάρια σου...Και μερικοί πιο μικροί ίσως τα κατάφερναν,αλλά δεν θα ήταν ασφαλές να τους βάλει κάποιος καθώς πάντα θα υπάρχει ο κίνδυνος...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-11-07, 19:31
Το avatar του χρήστη ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ Ο χρήστης ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2007
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
Προεπιλογή

ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΡΑΖΑΝΕ ΟΛΟΙ!!ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥΣ . Ο ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΙΣΗ ΔΕΝ ΕΝΥΜΕΡΩΝΗ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΕ!!!!!!!ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΧΑΣΗΜΟ.

ΠΑΝΤΟΣ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΤΑΞΗ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΙΘΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΤΕΤΟΙΩΝ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.
ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΠΟΙΟ ΜΙΚΡΑ ΨΑΡΙΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-11-07, 14:15
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn Εμφάνιση μηνυμάτων

Όταν τα πήρα, δεν ήξερα και τώρα είναι δύσκολο να τα επιστρέψω λόγω κάποιων φθορών που έχουν τα ψάρια απο τις μεταξύ τους μονομαχίες.


η ευθυνη ειναι καθαρα του μαγαζατορα να του τα πας πισω και να τα παρει θελει δεν θελει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-11-07, 21:43
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παιδιά τον Ιούνιο ένας petshopας μου πούλησε ένα 70 άρι με τρείς μικρούς δίσκους μέσα! Άναγκάστηκα (μετά από γενικό κράξιμο) να πάρω ένα μεγαλύτερο (140lt) και αργότερα θα πάρω ακόμη μεγαλύτερο όταν μεγαλώσουν οι δίσκοι γιατί τώρα έχω πρόβλημα χώρου. Όταν πήγα να του το πώ μου είπε να μου δώσει ακόμη δύο να τους κάνω 5 και ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Φυσικά δεν ξαναπάτησα στο μαγαζί.
Είναι άπαιχτοι το μόνο που θέλουν είναι να πουλάνε. Και αν βρίσκουν άσχετους (π.χ. όπως εμένα) δεν είναι δύσκολο να το κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-11-07, 01:42
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
η ευθυνη ειναι καθαρα του μαγαζατορα
Μισή ευθύνη δική τους... η άλλη μισή είναι του χομπίστα που οφείλει να είναι διαβασμένος και ενημερωμένος ΠΡΙΝ την αγορά κάποιου ψαριού. Πρώτα πρέπει να φροντίζει να ενημερώνετε και μετά να αγοράσει.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-11-07, 09:26
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μισή ευθύνη δική τους... η άλλη μισή είναι του χομπίστα που οφείλει να είναι διαβασμένος και ενημερωμένος ΠΡΙΝ την αγορά κάποιου ψαριού. Πρώτα πρέπει να φροντίζει να ενημερώνετε και μετά να αγοράσει.

ακριβως ετσι ειναι .


οπως θα εκανε το ιδιο οταν θα πηγαινε να παρει ενα αμαξι.. θα ψαχνωταν θα ρωταγε ... θα μαθαινε.

επειδη ομως ενα ψαρι δε κοστιζει μερικες χιλιαδες ευρω.. λεει δε μαμιεται...
δεν ειναι λογικη ομως αυτη.

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-11-07, 10:10
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Συμφωνώ απολύτως.

Αν όμως κάποιος δεν έχει την δυνατότητα να μπει στο ιντερνετ και πάει σε 2-3 πετσοπάδες και του πουν όλοι τα ίδια;;
Θεωρεί ότι για να το λένε 2-3 άτομα που "ξέρουν' (...τρομάρα τους!!...), έτσι θα είναι..

Εξάλλου, πολλοί (όπως κι έγω) στην αρχή νομίζουμε ότι, εντάξει ένα ενυδρείο , το καθαρίζεις, αλλάζεις λίγο νεράκι που και που, το φτιάχνεις όπως σου αρέσει εσένα, βάζεις και 5 ψαράκια που τα βλέπεις να κολυμπούν και χαίρεσαι.

Έλα όμως, που αν δεν είσαι τυχερός, μαθαίνεις με τον χειρότερο τρόπο ότι σου έλεγαν λαλακίες.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-11-07, 16:02
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Εγώ ΔΕΝ συμφωνώ με αυτά που λετε !!! Τι παει να πει οτι η ευθυνη ειναι και του χομπιστα ? Οταν αποφασίσει κάποιος να παρει ενα ενυδρείο δεν κάθεται με τις ωρες μπροστά στο internet (εαν εχει...) για να "διαβασει" για το ενυδρειο..... Αυτά δεν συμβαινουν ετσι.....Πρωτα παιρνεις κατι (συνηθως μαλιστα και χαλαρα...) και μετα αρχίζεις να ασχολεισαι και να εμβαθύνεις ουσιαστικά και σιγουρα τότε ειναι και που καταλαβαίνεις ότι πραγματικά το αγαπάς. Κακα τα ψεμματα. Μπορεί μερικοί από μας να εχουν το μικρόβιο και να καθονται με τις ωρες να διαβαζουν αλλά αλλοι δεν εχουν ουτε το χρονο ουτε και την ορεξη στην αρχή τουλαχιστον να διαβασουν..... Αν ήταν ολοι να διαβαζαν πρωτου ξεκινήσουν φοβαμαι οτι πολλοι λίγοι θα επιχειρουσαν να μπουν στο κλαμπ. Η ΕΥΘΥΝΗ ειναι αποκλειστικά στους petshopαδες!!! Αυτοί οφείλουν να ενημερώνουν τους πελάτες τους!! Ο πελάτης ακόμα και αν εχει διαβάσει μερικά συγκεχυμενα πράγματα περι ενυδρείου το πιο πιθανο ειναι να εχει πελαγώσει κιολας....οποτε όταν μιλάει ο petshopας και λεει τη "γνωμη του" τον ακουει !!! Ποσοι από μας τουλαχιστον πρωτάρηδες δεν την εχουν πατησει ετσι !!! Εγώ τουλάχιστον σιγουρα..... Θυμάμαι οτι ειχα παει "διαβασμενος" και του ειπα οτι "θελω αυτό το ψάρι που παει με αυτο που εχω " και επειδη δεν το ειχε μου προτεινε ενα αλλο, το οποιο και φυσικα δεν το ηξερα, και δεκτηκα να το παρω πιστευοντας οτι παει.... Ελα ντε ομως που δεν παει...
Μην ειμαστε τοσο "σκληροι" με αυτους που ξεκινουν τωρα! Ελεος ....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-01-08, 22:08
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Συμφωνω ακρανδαντα με τον imichal σε καμια περιπτωση δεν φταει ο χομπυστας!!!Εδω λεμε μου πουλησε ο αλλος ο πετσοπας ενα 65 λιτρων ενυδρειο κ μου λεει ανετα χωρανε κ 30 παγκασιους κ γω λεω απο μεσα μου οκ θα τους παρω καποια στιγμη!!Ευτυχως πηρα μονο 4 κ τωρα τους εχω σε ενα 140 λιτρων μικρο παλι αλλα βλεπουμε στο μελλον για κανα 2 μετρο θηριο!!!Επισης να αναφερθω κ στο ψαξιμο που ειπατε,εγω δεν εχω νετ σπιτι μονο καμια φορα απο την δουλεια μπαινω οποτε ειναι λογικο να ακουμε τους "ειδικους" πετσοπ"αρτες" !
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΟΧΙ στα παπαγαλόψαρα, τα βαμμένα ψάρια και τα άλλα τερατουργήματα! Tolis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 107 19-02-17 18:37
Τί ξύλο, τί πέτρα??? Genirous Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 15 07-02-10 14:03
Γατόψαρα+Οτόκυκλοι και τί άλλο? jstiva Αρχάριοι γλυκού νερού 5 16-01-07 22:15
Aequidens Rivulatus (Gold saum) & Jack dempsey show *load warning* chriskousis Κιχλίδες Κ. Αμερικής 1 24-08-06 17:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05632 seconds with 15 queries