Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-08-04, 01:23
Το avatar του χρήστη ReBeLoS
ReBeLoS Ο χρήστης ReBeLoS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2002
Περιοχή: Petralona/Athens/Greece
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην ReBeLoS Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ReBeLoS
Προεπιλογή Παραπονα και παρατηρησεις....

Ρε παιδια ειχα αρκετο καιρο να γραψω εδω μιας και μονο παρακολουθουσα μεχρι που εφτασα στο απροχωρητο.

Θα ηθελα να μου απαντησουν οι παλιοι του board και οχι οι νεοι χρηστες.

Παρατηρηση 1η:
Ειναι δυνατον εδω μεσα να συμβουλευουν νεους χρηστες ατομα που στησανε ενυδρειο εδω και 1 μηνα ?
Ειναι δυνατον ακομα ατομα τελειως newbies να μην συμβουλευουν απλα αλλα και να επιμενουν για λυσεις σε θεματα που ουτε καν μπορουν οχι μονο να δωσουν λυση αλλα και ουτε και να αναγνωρισουν ψαρια δεν ξερουν?

Παρατηρηση 2η:
Παρατηρησα τρομερα ασχημα σχολια και γλωσσα μη επιτρεπτη σε posts νεων που ζητουν γνωμη για καποιο θεμα πραγμα που με βγαζει απο τα ρουχα μου γιατι με παραπεμπει σε users-μαγκες.

Παρατηρηση 3η:
Βλεπω απαντησεις σε posts να απαντουν ατομα με links σε boards του εξωτερικου πραγματα που οι ιδιοι εχουν γραψει. Δεν θα ηταν λογικο και σωστο απο το να γινετε εμμεση διαφημιση του αλλου board ,μιας και δεν διαβαζουμε κατι που εγραψε καποιος ξενος αλλα μελος του GAB, να το ποσταρουν εδω και στα Ελληνικα εστω μονο και για το history του board ?

Παρατηρηση 3η:
Σχετικα με το θεμα συλλογος. Θα ηθελα σαν μελος του συλλογου και παντα προθυμος να βοηθησω να υπαρχει ενημερωση πιο συχνα γυρω απο τον συλλογο και το περιοδικο.

Παρατηρηση 4η:
Θα ηθελα οι moderators να απαντουν και να περνουν θεση στα posts που αντιστοιχουν στον τομεα τους και οχι να απεχουν. Ζωντανο παραδειγμα ειμαι εγω που περιμενα να μου απαντησουν σε post που εκανα και το αφησα επιτηδες 1 μηνα κοντα για να δο ποσοι θα μου γραψουν. Τελικα μετα απο παρατηρηση μου απαντησαν με το ζορι. Αν δεν προλαβαινουν καποιοι να ειναι moderators και τους καταλαβαινω απολυτα λογο φορτου , τοτε καλο και σεβαστο θα ηταν να παραχωρησουν την θεση τους σε καποιον που θακρινει η ομαδα τους οτι ειναι γνωστης και εχει μερακι για το board αλλα και απλετο ελευθερο χρονο.


ολα τα παραπανω τα γραφω φιλικα και οχι για να προσβαλω καποιους αλλα για την καλυτερη λειτουργεια του board. Δεχομαι οτι μπορει και να ειμαι λαθος αλλα μιας και ειμαι ενεργο μελος και του συλλογου αλλα και του board οπως και μελος σε αρκετα ακομα boards ελληνικα και ξενα εδω και 8 χρονια εχω χρεως να γραφω αυτα που μου φαινονται "περιεργα". Που ξερετε μπορει και καπου να ειμαι σωστος.

Φιλικα

--NickB (ReBeLoS)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-08-04, 04:23
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή Re: Παραπονα και παρατηρησεις....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ReBeLoS
Παρατηρηση 1η:
Ειναι δυνατον εδω μεσα να συμβουλευουν νεους χρηστες ατομα που στησανε ενυδρειο εδω και 1 μηνα ?
Ειναι δυνατον ακομα ατομα τελειως newbies να μην συμβουλευουν απλα αλλα και να επιμενουν για λυσεις σε θεματα που ουτε καν μπορουν οχι μονο να δωσουν λυση αλλα και ουτε και να αναγνωρισουν ψαρια δεν ξερουν?
Βασικά σε αυτό δεν μπορει να γίνει τίποτα ιδιαίτερο
Σε τελική δεν ξέρεις ποτέ με ποιον έχεις να κάνεις και τι εμπειρία έχει κάποιος που μπαίνει εδώ μέσα.
Πχ μπορεί να ξέρει πολλά από r/o αλλά να μην έχει δει ποτέ του Guppy.
Kατακριτέο δεν είναι αλλά όπως και να το κάνουμε θα πρέπει να υπάρχει εγκράτεια.
Αν λάβω υπ 'οψιν τον εαυτό μου απαντάω σε ότι έχω εμπειρία και όχι "κάτι" που είδα στο ιντερνετ ή διάβασα στο τάδε βιβλίο, αν και δεν το κάνουν όλοι αυτό.
Και αν το κάνω θα αναφέρω (μόνο τότε) ότι δεν είναι από προσωπική εμπειρία.
Που, ανάθεμα αν ξέρουμε ποιος είναι ο κάθε συγγραφέας βιβλίου ή κειμένου στο internet και τι ρόλο βαράει και τι συμφέροντα έχει (έμμεση διαφήμιση ή και άμεση κάποιες φορές).
Πάντως είναι όντως ένα πρόβλημα αυτό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ReBeLoS
Παρατηρηση 2η:
Παρατηρησα τρομερα ασχημα σχολια και γλωσσα μη επιτρεπτη σε posts νεων που ζητουν γνωμη για καποιο θεμα πραγμα που με βγαζει απο τα ρουχα μου γιατι με παραπεμπει σε users-μαγκες.
Έχει να κάνει με την παιδεία του καθένα (αυτό ισχύει και για τα παραπάνω)και την νοημοσύνη του.
Καλό είναι τέτοια "προκλητικά" posts να αγνοούνται από όλους και να μην πέφτουν στην παγίδα και απαντούν οι "θιγμένοι-ενοχλημένοι".

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ReBeLoS
Παρατηρηση 3η:
Βλεπω απαντησεις σε posts να απαντουν ατομα με links σε boards του εξωτερικου πραγματα που οι ιδιοι εχουν γραψει. Δεν θα ηταν λογικο και σωστο απο το να γινετε εμμεση διαφημιση του αλλου board ,μιας και δεν διαβαζουμε κατι που εγραψε καποιος ξενος αλλα μελος του GAB, να το ποσταρουν εδω και στα Ελληνικα εστω μονο και για το history του board ?
Εδώ θα διαφωνήσω, κατά ένα μέρος.
Καλό ειναι να γραφτεί εδώ και στα Ελληνικά όπως λες και εσύ.
Αλλά από την άλλη, ρωτάς αν υπάρχει η διάθεση να ξαναγράψει-μεταφράσει κάτι που έχει χιλιοειπωθεί από τον ίδιο και παρασυζητηθεί σε αντίστoιχο forum ?
Δεν είναι κατακριτέο πάντως και (προσωπικη μου γνώμη) δεν το θεωρώ στην συγκεκριμένη περίπτωση διαφήμιση.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ReBeLoS
Παρατηρηση 4η:
Σχετικα με το θεμα συλλογος. Θα ηθελα σαν μελος του συλλογου και παντα προθυμος να βοηθησω να υπαρχει ενημερωση πιο συχνα γυρω απο τον συλλογο και το περιοδικο.
Υπάρχει ειδική ενότητα στο Board, για τον συλλογο και το περιοδικό, που είναι ορατή μόνο στα μέλη του συλλόγου και εκεί θα ήταν καλό να θέσεις τους προβληματισμούς σου.
Άστοχο, το ότι το έγραψες εδώ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ReBeLoS
Παρατηρηση 5η:
Θα ηθελα οι moderators να απαντουν και να περνουν θεση στα posts που αντιστοιχουν στον τομεα τους και οχι να απεχουν. Ζωντανο παραδειγμα ειμαι εγω που περιμενα να μου απαντησουν σε post που εκανα και το αφησα επιτηδες 1 μηνα κοντα για να δο ποσοι θα μου γραψουν. Τελικα μετα απο παρατηρηση μου απαντησαν με το ζορι. Αν δεν προλαβαινουν καποιοι να ειναι moderators και τους καταλαβαινω απολυτα λογο φορτου , τοτε καλο και σεβαστο θα ηταν να παραχωρησουν την θεση τους σε καποιον που θα κρινει η ομαδα τους οτι ειναι γνωστης και εχει μερακι για το board αλλα και απλετο ελευθερο χρονο.
Εδώ τώρα ειλικρινά δεν ξέρω σε τι ύφος να σου απαντήσω.
θα το κάνω σε στυλ παραθέσεων.
1. Δεν γνωρίζετε τι μας επιτρέπεται και τι όχι σαν mods
2. Δεν γνωρίζειτε τα κριτήρια που επιλέχθηκαν οι συγκεκριμένοι.
3. Δεν βρίσκω τον λόγο να απολογηθει ο admin για τις επιλογες του και τα κριτήρια του.
Τουλάχιστον όσο οι επιλογές αυτές δεν δημιουργούν προβλήματα.
4. Είμαστε μιά κοινότητα με τους δικους της κανόνες.
5. Οι mods δεν είναι υποχρεομένοι να απαντούν σε όλα τα posts (αυτό ισχύει και για τα μέλη) και δεν είναι αυτός ο ρόλος τους.
6. Είμαστε υποχρεωμένοι να είμαστε ανεκτικοί σε πολλά, με κόστος τα νευράκια μας και προπάντων ευγενικοί (για να κρατήσουμε και σε κάποιο επίπεδο το board)
Είμαι σίγουρος ότι δεν είναι αντιληπτά αυτά από την γενικότερη μάζα και αυτό ειναι το σωστό, δεν χρωστάτε τίποτα εσείς σε κανεναν να σας τα πρήζει.
Τα mailbox μας ξέρουν τι τραβάνε και δυστυχώς δεν σέβονται κάποιοι (λίγοι) την προσπάθεια μας.
Αλλά να ξέρετε ότι εξαντλήται η υποχωρητικότητα μας πρώτα πριν γίνει οτιδήποτε "κακό"
7. Τέλος στα επι προσωπικού, για το συγκεκριμένο post που λες οτι δεν είχες απάντηση θα σε παραπέμψω στα της παιδείας καθ ότι επιβάλεις με τον τρόπο σου, να απαντηθεί το αν μας αρέσει το ενυδρείο σου ή όχι, από την ώρα που εξέφρασες την πικρία σου για το ότι δεν σου απαντούσε κανείς.
Καθολου κόσμια συμπεριφορά για ένα από τα παλιότερα μέλη εδώ.
Τουλάχιστον εξεπλάγην από την συμπεριφορά σου αυτή και για αυτό δεν σου έγραψα εγώ.
Χαράς το κουράγιο αυτών που απάντησαν και δεν μου άρεσε καθόλου που είχαν απολογητική διάθεση στα μυνήματα τους.
Όσο για το οτι το αφησες επιτηδες 1 μηνα, δεν ήταν επιλογή σου, απλά δεν σου απάντησε κανείς στο διάστημα αυτό.
Τώρα αν αυτό το χειρίζεσαι εκ των υστέρων σαν υποτιθέμενη δικαιολογία ή δόλωμα, δεν το βρίσκω καθόλου πρέπων.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ReBeLoS
Ολα τα παραπανω τα γραφω φιλικα και οχι για να προσβαλω καποιους αλλα για την καλυτερη λειτουργεια του board. Δεχομαι οτι μπορει και να ειμαι λαθος αλλα μιας και ειμαι ενεργο μελος και του συλλογου αλλα και του board οπως και μελος σε αρκετα ακομα boards ελληνικα και ξενα εδω και 8 χρονια εχω χρεως να γραφω αυτα που μου φαινονται "περιεργα". Που ξερετε μπορει και καπου να ειμαι σωστος.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός, πιστεύω ότι αν θέλεις "ιδιαίτερες" εξηγήσεις να πατήσεις το κουμπάκι του ΡΜ.
Οι λόγοι αναφέρονται παραπάνω (Νο 6)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-08-04, 11:35
Το avatar του χρήστη ReBeLoS
ReBeLoS Ο χρήστης ReBeLoS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2002
Περιοχή: Petralona/Athens/Greece
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην ReBeLoS Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ReBeLoS
Προεπιλογή

Φιλε μου Halva δεν θα διαφωνησω σε τιποτα μαζι σου εκτος απο τον λογο υπαρξης των mods που πιστεψε με ξερω παρα πολυ καλα τι πρεπει και τι ειναι σωστο να κανουν σε ενα board . Οσον αφορα το πρωσοπικο μου post θα ηθελα να σου θυμησω οτι ζητησα απλα να ακουσω την γνωμη σας για το στησιμο του ενυδρειου μου πραγμα που εκανε καποιους να απολογηθουν μιας και φανηκε οτι δεν ειχε κανεις διαθεση να γραψει 2 κουβεντες για να γινει το ενυδρειο μου καλυτερο. Και ξερεις πολυ καλα οτι ειμαι απο τους αρχαιοτερους εδω μεσα και οτι εχω τραβηξει πολλα γυρω απο τον χωρο και θα επρεπε να δωσετε και εσεις μια βοηθεια,αποψη,γνωμη. Δεν εχω πικρια που δεν απαντησε κανεις οπως λες αλλα θεωρω απαραδεκτο να μην πει την γνωμη του καποιος εμπειρος ωστε να μπορεσω και εγω να βοηθηθω. Αν τα ηξερα ολα δεν θα ζηταγα την γνωμη σας.
Τελος σε ευχαριστω για τον χρονο σου και για τις απαντησεις/γνωμες σου.
Επαναλαμβανω οτι δεν θελω να θιξω κανεναν αλλα θελω να παμε ακομα πιο μπροστα.

--Nickb (ReBeLoS)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-08-04, 16:48
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ReBeLoS
...εκτος απο τον λογο υπαρξης των mods που πιστεψε με ξερω παρα πολυ καλα τι πρεπει και τι ειναι σωστο να κανουν σε ενα board .
Για να ξεκαθαρίσει και αυτό,
Τους λογους ύπαρξης μας και ποιά είναι η δουλειά μας έχει προσδιοριστεί από τον ιδιοκτήτη του board όταν μας ζητήθηκε να γίνουμε mods και δεν έχει καμμία σχέση με ότι άλλο γνωρίζεις από αντίστοιχα fora καθότι μας έχουν ζητηθεί πολύ συγκεκριμένα και βασικά πράγματα.
Για την ακρίβεια ήταν η μοναδική ερώτηση που έκανα όταν μου προτάθηκε να αναλάβω την θέση του mod.
Δεν υπάρχουν διεθνείς κανόνες λειτουργείας των fora και τους ορίζει ο εκάστοτε Διαχειριστής, έτσι κάθε forum έχει τους δικούς του κανόνες λειτουργείας, ως προς, ποιές είναι οι υποχρεώσεις μας και μέχρι που φτάνει το "χεράκι" μας.
Οπότε η εμπειρία σου σε ανάλογο πόστο δεν σημαίνει ότι γνωρίζεις 100% τι γίνεται στο δικό μας forum.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-08-04, 17:16
Το avatar του χρήστη ReBeLoS
ReBeLoS Ο χρήστης ReBeLoS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2002
Περιοχή: Petralona/Athens/Greece
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην ReBeLoS Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ReBeLoS
Προεπιλογή

Τουλαχιστον ενημερωστε και εμας να ξερουμε τοτε τι ρολο εχετε αναλαβει ακριβως. Δεν ειμαι διατεθιμενος ουτε να τσακωθω αλλα και ουτε να υποδειξω σε κανεναν τι να κανει και πως να συμπεριφερετε. Απλα εκανα καποιες παρατηρησεις που με ενοχλησαν οπως εχουν ενοχλησει και αλλα ατομα απο εδω μεσα που πλεον και αυτοι εχουν μεινει παρατηρητες του board.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-08-04, 17:22
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Η δουλεια του moderator σε καθε κατηγορια, ειναι:

Να κραταει "τεχνικα" καθαρη την κατηγορια (απο διπλά ποστς, ποστς που εχουν ξανασυζητηθει δυο γραμμες πιο κατω κλπ).

Να ειναι σιγουρος οτι καμμια ερωτηση δεν μενει αναπαντητη. Πραγμα που δεν σημαινει οτι πρεπει να απαντησει ο ιδιος, μπορει να πει σε οποιον νομιζει οτι κατεχει το θεμα, να απαντησει. Μιλαμε για ερωτηση ουσιας απο την απαντηση της οποιας ισως εξαρταται η καλη η κακη λειτουργια ενος ενυδρειου ή το χασιμο ψαριων, και οχι ερωτησεις ή ανακοινωσεις οπως το παραδειγμα που εδωσε ο ρεμπελος - καλο ειναι να απαντουνται και αυτες αλλά δεν υπηρχε και κανενας κινδυνος αν εμενε αναπαντητη.

Να κραταει την κατηγορια καθαρη απο καυγαδες, και να σιγουρευεται οτι η γλωσσα ειναι κοσμια.

Η μονη αντιθεση με τα ξενα φορουμς που βλεπω εγω, σαν moderator πολλα χρονια σε ενα απο αυτα, ειναι η εξης: Στα ξενα φορουμς υπαρχουν πολυ περισσοτεροι επισκεπτες και χομπιστες, και στην παραμικρη "στραβη", ο "στραβος" πετιεται εξω. Εδω, οι χομπιστες ειναι (ακομα) πολυ λιγοι, και προσπαθουμε παρα πολυ να εξαντλησουμε ολα τα ορια πριν γινει κατι τετοιο. Πραγμα πολυ πιο δυσκολο απο οτι φανταζεστε και μπραβο στα παιδια.

Οσο για την 1η παρατηρηση, που κατ' εμε ειναι και το ζουμι, αν δεις τις διαφορες ανακοινωσεις, ειναι το μονο πραγμα που λεγεται και ξαναλεγεται συνεχως. Δυστυχως δεν εισακουγεται παντα, και για τους λογους που προανεφερα, οι mods προσπαθουν να διορθωνουν τα πραγματα αμεσως (πραγμα που τους δινει και πολυ περισσοτερη δουλεια και παλι μπραβο τους).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-04, 18:36
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Εδω, οι χομπιστες ειναι (ακομα) πολυ λιγοι, και προσπαθουμε παρα πολυ να εξαντλησουμε ολα τα ορια πριν γινει κατι τετοιο.
Αυτό θα μας φάει.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-08-04, 11:42
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: Παραπονα και παρατηρησεις....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
απαντάω σε ότι έχω εμπειρία και όχι "κάτι" που είδα στο ιντερνετ ή διάβασα στο τάδε βιβλίο, αν και δεν το κάνουν όλοι αυτό.
Και αν το κάνω θα αναφέρω (μόνο τότε) ότι δεν είναι από προσωπική εμπειρία.
Που, ανάθεμα αν ξέρουμε ποιος είναι ο κάθε συγγραφέας βιβλίου ή κειμένου στο internet και τι ρόλο βαράει και τι συμφέροντα έχει (έμμεση διαφήμιση ή και άμεση κάποιες φορές).
Πάντως είναι όντως ένα πρόβλημα αυτό.
Θα ήθελα να διαφωνήσω μερικά στο κομάτι της εμπειρίας. Ότι κάτι δουλεύει σε εμένα δεν πάει να πει ότι είναι γενικά αποδεκτό και πρέπει να ακολουθηθεί. Θεωρώ ότι η συσσωρευμένη εμπειρία που εκφράζεται μέσα από forums,βιβλία, περιοδικά και μπορεί να εξηγηθεί από τη προσωπική μας εμπειρία είναι η σημαντικότερη. Η εμπειρία είναι εξαιρετικά χρήσιμη αλλά σε μερικούς παράγοντες δεν μπορεί να στηριχθεί μόνη της. Για παράδειγμα οι βέλτιστες συνθήκες διατήρησης ενός ψαριού δεν μπορεί να αξιολογηθούν μόνο από τη προσωπική μας εμπειρία εκτός βέβαια αν προσπαθήσαμε να διατηρήσουμε το ίδιο ψάρι σε διαφορετικές συνθήκες για πάροδο μηνών.
Φυσικά για τους συγγραφείς έχεις απόλυτο δίκιο και ίσως ο μόνος τρόπος αξιολόγησης είναι μέσω των forums και των καμένων που άκουσαν τις συμβουλές τους.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-08-04, 16:45
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου,
αλλά πες ότι το έγραψα προς γνώση και συμμόρφωση καθ' ότι το board έχει γεμίσει από απαντήσεις σε θέματα που οι συγγραφείς τους δεν μου εμπνέουν καθόλου εμπιστοσύνη.
Κοινώς απαντουν σε πολλά για πολλά βασιζόμενοι στο "διάβασμα" λες και σκοπός είναι να κάνουμε τα περισσότερα ποστ ή να φανούμε έξυπνοι.
Όπως και να έχει, τι περισσότερες φορές, προτιμώ να βασιζόμαι σε κάποιον έμπειρο, παρά σε έναν μελετηρό.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-08-04, 16:57
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Κοινώς απαντουν σε πολλά για πολλά βασιζόμενοι στο "διάβασμα" λες και σκοπός είναι να κάνουμε τα περισσότερα ποστ ή να φανούμε έξυπνοι.
Χειροκροτώ έντονα τα λόγια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-08-04, 18:41
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

....και το αλλο θεμα ειναι ...οτι τα ποστ που γραφονται και οι απαντησεις που δινονται σε ενα οποιοδηποτε προβλημα ,,, σπανια διαβαζονται απο καποιο που θα μπει για πρωτη φορα εδω,,, με αποτελεσμα να επαναλαμβανουμε τα ιδια και τα ιδια...........
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-08-04, 02:14
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ASCCO1
....και το αλλο θεμα ειναι ...οτι τα ποστ που γραφονται και οι απαντησεις που δινονται σε ενα οποιοδηποτε προβλημα ,,, σπανια διαβαζονται απο καποιο που θα μπει για πρωτη φορα εδω,,, με αποτελεσμα να επαναλαμβανουμε τα ιδια και τα ιδια...........
Σε αυτό φίλε Μάνθο φταίει μόνο και μόνο ο τρόπος που είναι 'στημένο' το μπόρντ και εννοώ σχεδιαστικά,γιατί κατά την γνώμη μου δέν είναι καθόλου "Newbie-Friendly" με συνέπεια τα δεκάδες όμοια πόστ που ενυσχίονται από την απάθεια ορισμένων να ποστάρουν ακόμα και ένα λίνκ για βοήθεια!
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-08-04, 19:15
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

δεν νομιζω οτι ειναι εκει το προβλημα....
ξερεις που το εντοπιζω εγω..
π.χ μπαινει ενας καινουργιος ((στο hobby)) ο οποιος εχει αγορασει ενα ενυδρειο απο το χ μαγαζι και καποια ψαρακια.
το πρωτο που θα σκεφτει να κανει ειναι να ψαξει εδω μεσα στο search για τα ψαρια που εχει .με το ονομα ομως που του εχει πει ο μαγαζατορας οποτε εκει αντιμετωπιζει το πρωτο προβλημα,, το search του βγαζει γαι παραδειγμα 30 εγγραφες που ομως δεν ξεκινανε απο το ονομα του ψαριου που εχει ζητησει αλλα 30 θεμτα που μεσα σε αυτα αναφερεται το ονομα αυτο.
οποτε αν δεν εχει ορεξη να διαβασει ολα αυτα δεν μπορει να βρει κατι γυρω απο το ψαρι που ψαχνει......
εδω ειμαστε σε αδιεξοδο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07775 seconds with 12 queries