Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-06-03, 19:46
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή κατασκευή λίμνης

Επειδή θέλω να φτιάξω μια λίμνη 450 lt στο κήπο μου θα ήθελα site που παρέχουν ανάλογες πληροφορίες.Εχοντας υπόψην ότι το νερό απο γεώτρηση είναι πολύ σκληρο και τα νιτρικά υψηλα (επιφανιακά ύδατα) πια είδη ψαριών θα μπορούσαν να επιβιώσουν;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-06-03, 20:58
salcon Ο χρήστης salcon δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

http://tsamis.aaquaria.com/periechomena.htm φυσικα!

θα σου λυσει αρκετες αποριες.
Δες τι εχουν κανει.
__________________
Γιαννης



Μηνιαίες συναντήσεις ΠΣΦΕ - Κλιμάκιο Βόρειας Ελλάδας Είστε όλοι καλεσμένοι!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-06-03, 22:32
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Φαίνεται πως είναι η εποχή των λιμνών γιατί και εγώ άρχισα να κατασκευάζω μία πειραματική λακούβα των 600 λίτρων(γιατί λίμνη νοείται από 10000 λίτρα σαν του Τάκη!) στην πίσω αυλή μου Στόχος μου είναι να καλλιεργήσω φυτά εκει μέσα τώρα που είναι ακόμα καλοκαίρι!σκέφτομαι και εγώ για γκαπάκια κυρίως για τα κουνούπια,έχω αμφιβολίες κατα πόσο θα χρειαστώ κυκλοφορητή (για φίλτρο δέν το συζητώ-'ισως ένα σφουγγάρι),και τέλος θα χρειαστώ βοήθεια στα φυτά-ό,τι κοψίδια έχετε καλοδεχούμενα!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-06-03, 18:50
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Βασικά θέλω να βάλω μια πλαστική λεκάνη που βρήκα στο practiker.Δεν έχω σκοπό να βάλω φιλτρο αλλα συνεχόμενη ροή νερου.Το πρόβλημα μου είναι το είδος των ψαριών που αντέχουν τις συνθήκες που προανέφερα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-07-03, 21:19
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

ξέρει κανείς σε ποιο μαγαζι μπορώ να βρω φυτά για λιμνούλα ;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-07-03, 00:17
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Ο Καντεράκης στην Κηφισιά έχει απ' ότι θυμάμαι!Δεν θυμάμαι όμως ακριβή διεύθυνση-όποιος μπορεί να βοηθήσει.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-07-03, 08:46
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Chris πρόσεξα κάτι και θέλω να ρωτήσω :Tι θερμοκρασία έχει το νερό τις γεώτρησης;
Γιατί συνεχή ροή ; θα είναι στο ίδιο επίπεδο με το έδαφος ;
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-07-03, 13:12
dimitris Ο χρήστης dimitris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 140
Send a message via Skype™ to dimitris
Προεπιλογή

Ένας φίλος μου αρχιτέκτονας ήθελε να κάνει κάτι παρόμοιο για ένα από τα αφεντικά του και είχαμε πάει μαζί σε Βιβλιοπωλείο και έχει αρκετά βιβλία ειδικά μόνο για κατασκευή κάθε είδους λίμνης. Όμως ήταν στα Αγγλικά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-07-03, 14:13
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Νερό έξω στη φύση είναι μια διαφορετική ιστορία και απέχει αρκετά από την λογική του ενυδρείου, όπου εμείς αποφασίζουμε διάρκεια και ένταση φωτός, θερμοκρασία και άλλους παράγοντες. Το πρώτο που παίζει ρόλο είναι ο ήλιος. Αν στο σημείο που θα γίνει η λιμνούλα έχει ήλιο, είναι σίγουρο ότι σύντομα θα έχουμε άλγη πολύ περισσότερη από ότι αν είναι σε σκιά. Αυτό θα πάρει ένα διάστημα, αλλά μετά μπαίνει θέμα ψαριών. Ψάρια χωρίς καθόλου φίλτρο δεν είναι εύκολο να γίνει. Με δεδομένη την θερμοκρασία του καλοκαιριού, αν δεν έχουμε μια αντλία για να αναταράσσει και να οξυγονώνει το νερό, είναι πολύ πιθανό να δημιουργηθούν προβλήματα από την έλλειψη οξυγόνου.
Επίσης σκληρό νερό βοηθάει την ανάπτυξη άλγης, γι αυτό καλό είναι αν χρησιμοποιούμε νερό από γεώτρηση να ξέρουμε τι σκληρότητα έχει.
Πολλά φυτά είναι το πιο καλό που μπορούμε να βάλουμε, αλλά πρέπει να παρακολουθούμε και να αφαιρούμε φύλλα που έχουν σαπίσει και αυξάνουν τα θρεπτικά συστατικά του νερού.
Είναι πολλά ακόμα που παίζουν ρόλο, αλλά θα τα δούμε με τον καιρό.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-07-03, 21:23
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

To Μέρος που την έχω τοποθετήσει είναι σκιερό τις περισσότερες ώρες.Τα φυτά που θα τοποθετήσω θα είναι σε ένα δακτύλιο στη περιφέρεια της λίμνης μικρού βάθους έτσι ώστε το φύλλωμα του φυτού να είναι έξω απο το νερο.Δεν με απασχολει το φαινόμενο της άλγης.
Το νερό προέρχεται απο γεώτρηση αλλά θα παρέχεται απο δεξαμενή.Oσο αφορά την σκληρότητα είναι αρκετά υψηλη.Το Σάβατο θα την μετρήσω και θα σας πω.
Η συνεχόμενη ροή που ανέφερα είναι υπο σκέψη.Θα περιμένω τις γνώμες σας.Σκέφτηκα να βάλω ένα κυκλοφορητη με σφουγγάρι αλλά θέλω να αποφύγω την ύπαρξη ρεύματος.
Τάκη έχω δει την υπέροχη κατασκευή σου αλλά η δικιά μου κατασκευή είναι μόνο 450 lt και έχω την εντύπωση πως χρυσόψαρα δεν θα έχουν πρόβλημα.Αν πιστεύεις ότι η ύπαρξη φίλτρου είναι επιβεβλημένη θα το ξανασκεφτώ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-07-03, 09:17
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Chris θα έλεγα ότι δεν θα έχεις πρόβλημα τουλάχιστον από θερμοκρασία (αν είναι τοποθετημένη στην σκιά) μιας και εγώ δεν έχω αν και εμένα είναι σχεδόν το 1/3 σε όγκο νερού από την δικιά σου μάλιστα έχω χαμηλότερη θερμοκρασία έξω από ότι έχω στο ενυδρείο η μόνη διάφορα εγώ τις είχα γεμίσει με φυτά όσο δεν έπαιρνε και ίσως αυτό βοήθαγε στην οξυγονώσει του νερού και ένα μικρό φίλτρο για 50 λίτρα που λειτουργούσε σαν μηχανικό και χωρίς να αναταράζει την επιφάνεια του νερού.
Από το δίκτυο νερό γιατί δεν βάζεις δεν είναι τόσα τα λίτρα που να είναι απαγορευτικό θα σου έδινε περισσότερες επιλογές στα ψαριά και θα ξεφόρτωνες λίγο και τα ενυδρεία σου.
Τέλος μην λες ότι δεν έχεις πρόβλημα από άλγη γιατί με πράσινη και πράσινο νερό δεν θα σου δημιουργήσουν προβλήματα μάλλον θα σου αρέσει κιόλας αλλά η τριχοειδή είναι σκέτος εφιάλτης (ο δικός μου) ενώ στο ενυδρείο ελέγχεται άνετα έξω είναι το πιο επιθετικό πράγμα που έχω δει μιας και θα κόλληση οπουδήποτε και θα πνίξει τα πάντα σε χρόνο ρεκόρ και δεν ελέγχετε με τίποτα.
Αυτά γιατί πρέπει να κοιμηθούμε κιόλας
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-07-03, 12:16
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Για τα λίτρα που σκέφτεσαι δεν νομίζω ότι είναι δυνατόν να λειτουργήσει η λιμνούλα χωρίς καθόλου φίλτρο. Αν βάλεις χρυσόψαρα, που σίγουρα θα πρέπει να τα ταΐζεις, θα είναι σαν ένα ενυδρείο στο σπίτι χωρίς καθόλου φίλτρο!!! Είναι δυνατόν να μην έχεις πρόβλημα;
Αν πρόκειται να βάλεις φυτά που είναι καθαρά υδρόβια, από το ενυδρείο σου δηλαδή, θα χρειαστεί να τα φυτέψεις μέσα στο νερό και αυτά με τον καιρό θα βγουν από μόνα τους έξω.
Αν είναι σε σκιά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα, αλλά η άλγη είναι άλλη ιστορία. Σε ένα ενυδρείο που είχα κάποτε έξω από το σπίτι με ψάρια από ποτάμι, είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα με τριχοειδή αλγη. Είχε γεμίσει το ενυδρείο σε βαθμό υπερβολικό. Δεν ασχολήθηκα μαζί της και μετά από λίγες εβδομάδες εξαφανίσθηκε και δεν ξαναείχα πρόβλημα. Σε αυτό το ενυδρείο είχα ένα εσωτερικό μικρό φίλτρο με σφουγγάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-07-03, 18:51
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

H κατασκευή της λίμνης ολοκληρώθηκε (αναμένονται και φωτογραφίες).Η σκληρότητα του νερού μετρήθηκε ΚΗ=14 GH=31!!!
Την Παρασκευή έβαλα 5 κοϊ (ένα είδος ανθεκτικού χρυσόψαρου που δεν γνώριζα).Αρκετα ακριβά οφείλω να πω αλλά έχουν προσαρμοστεί πλήρως.
Προς το παρόν δεν τίθεται θέμα φίλτρου αλλα θέλω να κάνω την εξής ερώτηση.Αν κάποιος φυσιολάτρης ,περιπατητής έχει περάσει απο το Μοναστήρι Καισαριανής στη Καλοπούλα μπορεί να μου εξηγήσει πως τα εκαντοντάδες κοϊ που ζουν εκει επιβιώνουν για χρόνια χωρίς την παραμικρή φροντίδα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-07-03, 20:03
paparatsi Ο χρήστης paparatsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

5 ΚΟΪ σε 450 λιτρα λιμνη;

Εχω την εντυπωση οτι τα ψαρια ειναι πολλα για τα λιτρα αυτα. Απο οτι διαβασα μπορει να φτασουν σε μεγεθος τα 80 εκ.

Με εναν μεσο υπολογισμο, που καναν ποιο ειδικοι απο εμενα, σε 12 μηνες ξεπερναει τους 20 ποντους , και σε ηλικια 2 ετων αγγιζει τα 40 εκ.

Αν καποιος απο το board ειχε στο παρελθον αυτο το ειδος ισως να σου δωσει περισσοτερες πληροφοριες.
__________________
Βαγγελης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-07-03, 00:13
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Ακόμα και μεγάλες σχετικά λίμνες, όταν πρόκειται να φιλοξενούν χρυσόψαρα ή κοι πρέπει να έχουν απαραίτητα φίλτρο και μάλιστα ισχυρό. Αν δεν βάλεις φίλτρο, μετά από λίγο το νερό θα είναι τόσο θολό που δεν θα μπορείς να βλέπεις μέσα σε βάθος πάνω από 4-5 cm. Αυτά τα ψάρια έχουν την συνήθεια να ψάχνουν μόνιμα τον βυθό για τροφή, με συνέπεια να ανασηκώνουν ότι ευρίσκεται στον βυθό. Μην κοιτάς τις πρώτες μέρες που ο βυθός είναι ακόμα καθαρός και ελεύθερος από κατακάθια. Με τον καιρό αρχίζουν και μαζεύονται φύλλα και άλλα υλικά στον βυθό και τα ψάρια φροντίζουν να τα έχουν αυτά μόνιμα σε κίνηση!!!
Φυσικά δεν μπορείς να συγκρίνεις μια μικρή λιμνούλα με λίμνες μεγάλες που είναι ικανές από μόνες τους να δημιουργούν τις κατάλληλες συνθήκες για να ζουν ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-08-03, 00:37
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris
Προς το παρόν δεν τίθεται θέμα φίλτρου αλλα θέλω να κάνω την εξής ερώτηση.Αν κάποιος φυσιολάτρης ,περιπατητής έχει περάσει απο το Μοναστήρι Καισαριανής στη Καλοπούλα μπορεί να μου εξηγήσει πως τα εκαντοντάδες κοϊ που ζουν εκει επιβιώνουν για χρόνια χωρίς την παραμικρή φροντίδα
Η καλοπουλα είναι πηγη όποτε υπαρχει συνεχης ανανέωση του νερου. μετα αυτο παροχετευεται στον Ηριδανο (ναι το ρεμα που το βλεπουμε ξερο τώρα το καλοκαιρι είναι ο Ηριδανος ποταμος.)

Ξερεις τι κουνουπι και προνυμφες καταβροθχηζουν αυτα καθε μερα?
Συν οτι ειναι γνωστο τις παση οτι η καλοπουλα αποτελει γνωστο στεκι για πικ νικ και "Νικολαααακιηηηη. !!! Μην πετας το ψωμι στα ψαρια!!!. θα στις βρέξωωωωω!!!!!"

Τα ψαρια στις διαφορες δεξαμενες στον εθνικο κηπο πώς μεγαλονουν νομιζεις!? Και εκει εχουν και τις χελώνες που τα κυνηγάνε...

Αλεξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-08-03, 03:20
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Ένα μήνα έλειψα και μπήκε το ΚΡΥΟ ΝΕΡΟ και άλλα .Χαίρομαι..
Λοιπόν .Η λιμνη είναι σε λειτουργεία συνεχόμενης ροής και τα koi όλα υγειέστατα.έχω παραγγείλει ήδη τα'ι'στρα εξωτερικού χώρου και προσπαθώ να διευθετήσω με τον πατέρα μου το θέμα του φίλτρου (είναι ανένδοτος να περάσει ηλεκτρικό ρεύμα στο σημείο αυτό).
Όσο για τον αριθμό των ψαριών τώρα πια ξέρω ότι είναι πολλά αλλά οι πληροφορείες που είχα ήταν λίγες

Υ.Γ.
Φίλε Αλέξανδρε συμφωνώ σε ότι είπες για την Καλοπούλα αλλά όχι ότι υπάρχει και συνεχόμενη ροή
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-08-03, 09:56
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris
Φίλε Αλέξανδρε συμφωνώ σε ότι είπες για την Καλοπούλα αλλά όχι ότι υπάρχει και συνεχόμενη ροή
Εχει απλα δεν φαινεται .
Και μαλιστα είναι γνωστη και απο την αρχαιότητα ("Κυλλού Πήρα") όπως και ειναι γνωστη και σαν "Γαλοπουλα"

Στην Αρχαιότητα μαλιστα το νερο της θεωρούταν συμαντικο βοηθημα για την επιτευξη εγκυμοσυνης (χμμ εμεις οι ελληνες είχαμε κολλημα με τα "νερα λουτρακιου" απο τότε) και σε συνδιασμο και με την πηγη του "κριαριου" στην περιοχη της μονης Καισιαριανης θεωρούταν ότι έδιναν το καλύτερο νερο στην Αττική.

Ερευνες σημερα έχουν δείξει οτι το νερο και στις δύο πηγες δεν είναι πόσιμο.

Οσον αφορα τον πατερα σου πες του ότι υπάρχουν κατι πολύ ωραια και στεγανα πανω απο όλα συστημα της gardena που σου επιστρεπουν να έχεις ηλεκτρικο εκει που το θες στον κήπο χωρίς προβλήματα .

Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-09-03, 18:37
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Mπορεί κανεις να μου πει αν υπάρχει φίλτρο για λίμνη στα 42 volt;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-10-03, 18:27
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

έκανα παραγγελία για ένα φίλτρο τηs eheim στα 42 volt και μια αδιάβροχη ταίστρα.Τα ψάρια΄είναι νοθρά και πείστηκε και ο πατέρας μου για την αναγκαιότητα του φίλτρου.Η αμμωνία πάντως είναι 0
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-10-03, 23:11
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παντως αν τα ψαρια εξακολουθούν να είναι νωθρά, σε βλέπω να έχεις προβλήματα με τον πατέρα σου....
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-10-03, 16:55
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

ομηρικοί καβγάδες για το φίλτρο.Δεν θέλει 220 volt στο κήπο
Τον είχα προειδοποιήσει
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-11-03, 00:34
iason4u Ο χρήστης iason4u δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-11-2003
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Kero exi na grafti kati gia limni..diabasa ta minimatakia ke ex na po 1.......oso pio konta sti fisi..toso ligotero technologia xriazete...
exo edo ke 5 xronia mia limni me peripu 3500litra....se ena simio ine pio rixia ke exo kalamies..giro giro ine diafora fita exo apo ti limni ibiski berikokia mia elia xekarfoti ke ala diafora pu otan brexi i potizonte arketo nero pefti sti limni...to kalokeri pote den ine katharo to nero ala to ximona otan kathete kato oli i sabura to nero ine kristalo...etsi gia plaka prin 5 xronia ebala 3 xrisopsara ke 1 koi ....simera ine peripu 80 psaria sti limni an oxi parapano. den exo ute filtro ute kikloforiti TIPOTA!!! den xero ti trone kan afta ta psaria..ala mia sto toso tus rixno ligo psomi....fenonte ola eftixismena..pote den arostise kapio..
mia sto toso ke to kalokeri pio sixna epidi exatmizete to nero...anigo ti brisi ke tsodaro nero..etsi beni poli oxigono ke miononte ta nitrika...pantos liturgi telia ke ine poli omorfi.
Tora etimazo ali mia....epidi kapu prepi na pao me ta pola ta psaria
Jason
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-01-04, 11:49
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Τα πράγματα έχουν ως εξής: Όταν πριν από δυο μέρες ήρθα στην Κύπρο διαπίστωσα ότι η μητέρα μου έβαλε μέσα στο 40 λιτρο ενυδρείο της 5 χρυσόψαρα μαζί με τα δύο μόλλυ που είχε από παλιά.
Οι καταστηματάρχες εδώ λένε ότι θέλουν. Της είπε λέει η μητέρα μου ότι μπορεί να βάλει άνετα 5-6 χρυσόψαρα σε ένα 40λιτρο ενυδρείο και η μητέρα μου θεώρησε καλό να εξαντλήσει το όριο αυτό.
Τώρα σκέφτομαι να βάλω τα χρυσόψαρα σε μια λιμνούλα που έχουμε στον κήπο χωρητικότητας περίπου 500 λίτρων.
Το πρόβλημα όμως είναι η θερμοκρασία. Μέχρι ποια θερμοκρασία μπορούν να αντέψουν τα χρυσόψαρα. Να σημειώσω ότι τα 3 είναι τα κλασικά χρυσόψαρα με τη συνθισμένη ουρά και τα άλλα δύο με τη διπλή ουρά.
Μήπως θα ήταν καλύτερο αφού είναι μικρή η λιμνούλα να χρησιμοποιήσω ένα θερμαντήρα για να κρατά το νερό σε κάποια θερμοκρασία;
Η λιμνούλα ήταν άδεια για πολύ καιρό. Χθες την καθάρισα και θα φτιάψω ένα DIY φίλτρο χρησιμοπιώντας μία αντλία 600 λίτρων την ώρα.
Τι λέτε καλή ιδέα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-01-04, 21:09
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Είσαι άπαιχτος .Πάρα πολύ καλή ιδέα βέβαια!Δεν μας λές όμως ποιές οι κατώτερες θερμοκρασίες το χειμώνα στην Κύπρο,γιατί με τον θερμοστάτη μάλλον θα έχεις πρόβλημα σε εξωτερικό χώρο λόγω μεγάλων απωλειών θερμότητας .Το βάθος της λιμνούλας;Τα ''απλά'' χρυσόψαρα σίγουρα δεν θα έχουν πρόβλημα,για τα άλλα ας μιλήσει κάποιος με περισσότερη εμπειρία .
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-01-04, 21:30
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Κατά τη διάρκεια της ημέρας η θερμοκρασία σπάνια κατεβαίνει κάτω από 10-12 βαθμούς Κελσίου. Τις πολύ κρύες νύχτες του χειμώνα όμως κατεβαίνει μέχρι 0. Συνήθως δεν πέφτει κάτω από τους 2 βαθμούς. Το ζητούμενο είναι ποια είναι η κατώτερη θερμοκρασία στην οποία μπορούν να ζήσουν άνετα τα ψάρια αυτά. Πιστεύω πως αν στους 10 βαθμούς είναι εφικτή η επιβίωση τους δε θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο να κρατήσω τη θερμοκρασία του νερού σε αυτή τη τιμή.
Η λιμνούλα έχει βάθος 80 cm αλλά τη στάθμη του νερού θα την έχω μέχρι τα 50cm.
Πάντως ότι είναι να κάνω πρέπει να το κάνω σύντομα γιατί την Τετάρτη επιστρέφω Θεσσαλονίκη
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-01-04, 21:44
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οταν φτανει σε τοσο χαμηλες τιμες η θερμοκρασια, τα χρυσοψαρα μειωνουν τον μεταβολισμο τους στο ελαχιστο, και πεφτουν σε χειμερια ναρκη ως την ανοιξη. Αυτο ομως προυποθετει οτι ειναι ηδη στη λιμνη απο το φθινοπωρο. Αν τα βαλεις τωρα το σοκ θα ειναι πολυ ισχυρο φοβαμαι.
Για τα double-tails δεν το συζητω καν.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-01-04, 21:53
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Η κατώτερη θερμοκρασία για την άνετη επιβίωση των χρυσόψαρων είναι γύρω στους 10C. Όλες οι ποικιλίες χρυσόψαρων προέρχονται από την ίδια οικογένεια, Carassius auratus, που σημαίνει ότι έχουν τις ίδιες ανάγκες-απαιτήσεις. Οπότε ό,τι ισχύει για τα απλά χρυσόψαρα που έχεις (comet?) ισχύουν και για τα άλλα δύο (fantail, veiltail?).

Έχω ακούσει πολλούς που έχουν λίμνες με χρυσόψαρα στο εξωτερικό να αναφέρουν ότι τα αφήνουν μέσα όλο τον χειμώνα (ακόμα και όταν παγώνει το άνω στρώμα νερού) και όταν ξανα ανέβουν οι θερμοκρασίες τα ψάρια είναι μια χαρά. Μπορείς βέβαια να βάλεις θερμοστάτη/θερμοστάτες για να κρατούν σταθερά την θερμοκρασία στους 10C τον χειμώνα αλλά το ζήτημα είναι τι θα κάνει η μητέρα σου το καλοκαίρι όταν πιάσουν οι μεγάλες ζέστες; Και η Κύπρος είναι γνωστή για τις υψηλές θερμοκρασίες τα καλοκαίρια...
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-01-04, 22:42
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Το πρόβλημα της ψηλής θερμοκρασίας ομολογώ πως δεν το σκέφτηκα. Βέβαια η λιμνούλα είναι σε σκιερό μέρος, γεγονός που δε θα επιτρέπει να ανέβει σε πολύ ψηλά επίπεδα η θερμοκρασία. Το καλοκαίρι η θερμοκρασία ανεβαίνει μέχρι 40 βαθμούς ενίοτε και 42 υπό σκιάν. Μήπως θα βοηθούσαν οι συχνές αλλαγές νερού σε τέτοια περίπτωση και η κίνηση στην επιφάνεια του νερού για καλύτερη οξυγόνωση;
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την άμεση ανταπόκριση.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-01-04, 23:19
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το πρόβλημα με τα χρυσόψαρα είναι ότι σε ψηλές θερμοκρασίες (άνω των 23C) είναι ευάλωτα σε αρρώστειες. Θα πρέπει να εξασφαλίσεις με κάποιον τρόπο την ψήξη της λίμνης σε σταθερή θερμοκρασία κατά του ζεστούς μήνες. 40C υπό σκιάν σημαίνει ανάλογη θερμοκρασία νερού. Με τέτοιες θερμοκρασίες, οι συχνές αλλαγές και καλή οξυγόνωση του νερού δεν βλέπω να είναι αποτελεσματικά στο να κρατήσεις την θερμοκρασία σε επιθυμητά επίπεδα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14309 seconds with 12 queries