Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-05-13, 14:42
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή Διευκρινήσεις για ΑΟ

Καλημέρα παιδιά.Μόλις πριν λίγο πήρα αυτή την ΑΟ
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=30174
με 100ρα μεμβράνη και flush kit.Παρεπιπτόντως πολύ εξυπηρετικός ο Στάθης.Τον ευχαριστώ!Έχω διαβάσει πάρα πολλά αντίστοιχα topics αλλά
θα ήθελα κάποιες extra διευκρινήσεις-επιβεβαιώσεις αν είναι ευκολο.
Για τη σωστή λειτουργία της
1.Τα πρόφιλτρα,ανάλογα με τα λίτρα που θα παίρνω αλλά και τη σκληρότητα του νερού μου,θα πρέπει να αλλάζονται κάθε χρόνο χοντρικά παρόλο που τα πρόφιλτρα πάνω γράφουν κάθε εξάμηνο έτσι?Την ΑΟ προς το παρών την πήρα μόνο για την αναπλήρωση απο την εξάτμιση(χοντρικά 30 λίτρα την βδομάδα,100 σύνολο).¶ρα μία φορά τον χρόνο αλλαγή πρέπει να είναι υπεραρκετά έτσι?Δεν βλέπω πουθενά μετά απο πόσα λίτρα πρέπει να την αλλάξω.Κάπου διάβασα για 7000 με 9000 λίτρα.Ισχύει αυτό το νούμερο για την συγκεκριμένη ΑΟ?
2.Τη μεμβράνη,παρόλο που θα αλλάζω έγκαιρα προφίλτρα,κάποια στιγμή μετά απο 3 με 4 χρόνια που θα αρχίζω να μετράω tds θα πρέπει να την αλλάξω κι αυτή έτσι?
3.Το χειμώνα δεν θα τη χρησιμοποιώ καθόλου.Για να μη χαλάσει μετά τη τελευταία φορά που θα τη χρησιμοποιήσω βουλώνω την είσοδο και τις εξόδους της και την αφήνω για όσο χρειαστεί με το νερό μέσα?
4.Στη παρακάτω φωτογραφία το βανάκι του flush kit είναι στη θέση που θα πρέπει να είναι για να παίρνω καθαρό νερό ή στη θέση εκείνη που κάνω flush?
5.Όταν ξεκινήσω και παράγω καθαρό νερό,για να είμαι σίγουρος οτι το σήστημα δουλεύει σωστά τι μετρήσεις θα πρέπει να έχω σε kh και gh?Ξέρω οτι το tds θα πρέπει να δείχνει μέχρι 5.
6.Τέλος επειδή θα το έχω μόνιμα σε μία βρύση του μπαλκονιού(δεν θα το βλέπει απευθείας ήλιος),μπορώ να βάλω κάτι σαν ένα Τ και να μπορώ να επιλέγω ποια έξοδο θα χρησιμοποιήσω?Απ΄τη μία να είναι της ΑΟ και απο την άλλη το λάστιχο όπως είναι τώρα που χρησιμοποιούμε στο μπαλκόνι??Επίσης αν το χειμώνα πέσει η θερμοκρασία κοντα στο 0,χαλάνε μεμβράνες και πρόφιλτρα?
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20130518_150557.jpg
Εμφανίσεις:  286
Μέγεθος:  33,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-05-13, 15:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
1.Τα πρόφιλτρα,ανάλογα με τα λίτρα που θα παίρνω αλλά και τη σκληρότητα του νερού μου,θα πρέπει να αλλάζονται κάθε χρόνο χοντρικά παρόλο που τα πρόφιλτρα πάνω γράφουν κάθε εξάμηνο έτσι?Την ΑΟ προς το παρών την πήρα μόνο για την αναπλήρωση απο την εξάτμιση(χοντρικά 30 λίτρα την βδομάδα,100 σύνολο).¶ρα μία φορά τον χρόνο αλλαγή πρέπει να είναι υπεραρκετά έτσι?Δεν βλέπω πουθενά μετά απο πόσα λίτρα πρέπει να την αλλάξω.Κάπου διάβασα για 7000 με 9000 λίτρα.Ισχύει αυτό το νούμερο για την συγκεκριμένη ΑΟ?

πανω κατω στο χρονο ειναι οκ.
Η σκληροτητα δεν εχει να κανει με τα προφιλτρα, πιο πολυ εχει να κανει με την ποιοτητα του νερου (πχ αν εχει φυτοφαρμακα καλυτερα πιο γρηγορα).
Επισεις το πρωτο προφιλτρο (που ειναι ενα φθηνο μηχανικο φιλτρακι) καλο ειναι να το αλλαζεις συντομοτερα, αλλα και παλι εξαρταται απο το νερο της περιοχης σου (αν πχ εχεις φιλτρακι στερεων στην κεντρικη παροχη δε θα ποιανει και πολυ βρωμια)

Παράθεση:
2.Τη μεμβράνη,παρόλο που θα αλλάζω έγκαιρα προφίλτρα,κάποια στιγμή μετά απο 3 με 4 χρόνια που θα αρχίζω να μετράω tds θα πρέπει να την αλλάξω κι αυτή έτσι?
γενικα στον ενυδριακο χωρο αυτο λενε οι περισσοτεροι.
Απο κει και περα ολα ειναι σχετικα (υπαρχουν και μεθοδοι καθαρισμου με αντλια και ανακυκλωση του νερου της οσμωσης κτλ οπου η μεμβρανες μπορουν να λειτουργουν πολλα χρονια)


Παράθεση:
3.Το χειμώνα δεν θα τη χρησιμοποιώ καθόλου.Για να μη χαλάσει μετά τη τελευταία φορά που θα τη χρησιμοποιήσω βουλώνω την είσοδο και τις εξόδους της και την αφήνω για όσο χρειαστεί με το νερό μέσα?
οκ, αλλα γιατι να μην τη χρησιμοποιεις το χειμωνα?

Παράθεση:
4.Στη παρακάτω φωτογραφία το βανάκι του flush kit είναι στη θέση που θα πρέπει να είναι για να παίρνω καθαρό νερό ή στη θέση εκείνη που κάνω flush?
φωτο???



edit : οκ, φανηκε η φωτο...

οπως το εχεις ειναι κλειστο (για κανονικη λειτουργεια)

Παράθεση:
5.Όταν ξεκινήσω και παράγω καθαρό νερό,για να είμαι σίγουρος οτι το σήστημα δουλεύει σωστά τι μετρήσεις θα πρέπει να έχω σε kh και gh?Ξέρω οτι το tds θα πρέπει να δείχνει μέχρι 5.
0

(tds 5? χμμ νομιζω πως ειναι πολυ, αλλα δε μπορω να σου πω με βεβαιοτητα γιατι προσωπικα δεν μετραω tds )

Παράθεση:
6.Τέλος επειδή θα το έχω μόνιμα σε μία βρύση του μπαλκονιού(δεν θα το βλέπει απευθείας ήλιος),μπορώ να βάλω κάτι σαν ένα Τ και να μπορώ να επιλέγω ποια έξοδο θα χρησιμοποιήσω?Απ΄τη μία να είναι της ΑΟ και απο την άλλη το λάστιχο όπως είναι τώρα που χρησιμοποιούμε στο μπαλκόνι??
οτι σοε βολευει κανεις, γιατι οχι?

Παράθεση:
Επίσης αν το χειμώνα πέσει η θερμοκρασία κοντα στο 0,χαλάνε μεμβράνες και πρόφιλτρα?
αυτο καλυτερα να το ρωτησεις ειτε στην εταιρια που βγαζει τις μεμβρανες ειτε στην εταιρια που αγορασες την οσμωση
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-05-13, 15:28
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Το χειμωνα δεν θα τη χρησιμοποιω γιατι προς το παρων τη χρειαζομαι μόνο για αναπλήρωση απο εξάτμιση απο τη ζέστη το καλοκαίρι.ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.όσον αφορά το Τ που θέλω να βάλω στη βρύση,λογικά σε χρωματοπωλεία θα έχουν ε?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-05-13, 16:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ναι, και σε ειδη αυτοματου ποτισματος αλλα και σε πρακτικερ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-05-13, 17:00
montiliani Ο χρήστης montiliani δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: αθηνα,βυρωνας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

καλησπερα φιλε οσο αναφορα το tds που θα πρεπει να μετρας ειναι αναλογο με το τι? tds εχει η βρυση σου απο οσο ξερω θα πρεπει να ειναι το 5 τοις εκατο τις βρυσης σου..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-05-13, 18:38
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από montiliani Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα φιλε οσο αναφορα το tds που θα πρεπει να μετρας ειναι αναλογο με το τι? tds εχει η βρυση σου απο οσο ξερω θα πρεπει να ειναι το 5 τοις εκατο τις βρυσης σου..
Δεν ξέρω αν είναι απόλυτα σωστό αυτό γιατί αν π.χ. η βρύση μου βγάζει 300 tds(ένα πολύ λογικό νούμερο) και η όσμωση μου δίνει 15 (το 5% δηλ.) τότε δεν κάνεις δουλειά.Πάντα υποθέσεις κάνω.Δεν είμαι και σίγουρος.
-------------------------
Παιδιά δείτε και αυτόν τον μετρητή tds και θερμοκρασίας.
http://www.ebay.co.uk/itm/Digital-TD...item2c6dfce367

Μου φαίνεται πολυ φτηνός.Μάλλον θα τον χτυπήσω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 18-05-13 στις 18:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-05-13, 21:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλο ειναι το tds meter.

Για την αποδοση της μεμβρανης ειναι συνηθως στο 95-99%.
Αν θελεις παραπανω βαζεις και σταδιο DI (ρυτινες) κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-05-13, 23:11
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλο ειναι το tds meter.

Για την αποδοση της μεμβρανης ειναι συνηθως στο 95-99%.
Αν θελεις παραπανω βαζεις και σταδιο DI (ρυτινες) κλπ
Σπύρο να σε ρωτήσω,επειδή θα το παραγγείλω χρειάζεται καλιμπράρισμα ξέρεις?ή έρχεται καλομπραρισμένο?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-05-13, 23:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Erxetai etoimo
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-05-13, 23:38
montiliani Ο χρήστης montiliani δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: αθηνα,βυρωνας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

300??και ελεγα το 150 που βγαζει εμενα πως ειναι πολυ...αρα μαλλον θελω μεμβρανη γιατι με 150tds βρυση μου δινει 9pmm η α/ο
οσο για το TDS το ιδιο εχω μια χαρα ειναι και οικονομικο...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-05-13, 23:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα ειναι 9.
Για να την αλλαξεις, θα πρεπει να παρατηρησεις να εχει και συνεχη ανοδο το το tds
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-05-13, 00:10
montiliani Ο χρήστης montiliani δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: αθηνα,βυρωνας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

μπα.. κολημενο στο 9pmm ειναι...οκ thanks θα αλλαξω μονο τα προφιλτρα για σιγουρια...εχουν τρεξει χιλιομετρα....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-05-13, 00:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτα να τα αλλαζεις εγκαιρως.

Ειναι πιο οικονομικο απο το να αλλαζεις μεμβρανη, επειδη χαλασε λογω χλωριου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-05-13, 00:26
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από montiliani Εμφάνιση μηνυμάτων
300??και ελεγα το 150 που βγαζει εμενα πως ειναι πολυ...αρα μαλλον θελω μεμβρανη γιατι με 150tds βρυση μου δινει 9pmm η α/ο
οσο για το TDS το ιδιο εχω μια χαρα ειναι και οικονομικο...
Απο οτι έχω διαβάσει άλλοι προσπαθούν με μίξη όσμωσης και βρύσης να πετύχουν 150 κι εσύ το έχεις έτοιμο.έχεις μαλακό νερό
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-05-13, 00:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

TDS 150ppm δεν το λες και πολυ μαλακο
Αν υποθεσουμε οτι ολο το tds αυτο, ειναι απο μεταλλικα αλατα, εχει 8.5 dGH σκληροτητα.

Nα υπονθυμισω οτι καλο ειναι να αναγραφουμε την μοναδα μετρησης του tds, αφου υπαρχουν και οργανα που μετρανε σε μSiemens/cm (μικροζιμενς)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-05-13, 00:50
montiliani Ο χρήστης montiliani δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: αθηνα,βυρωνας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

αυτο ελεγα και εγω μετρησα 150pmm και χαρηκα μολις μετακομισα....αμ δε δικιο εχει ο delta, το ph μου ειναι στο 7,8-7,9 και αναλογα και η kh
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-05-13, 00:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αλλο πραγμα το πεχα και αλλο η σκληροτητα.
Συνηθως πανε μαζι (ψηλα ή χαμηλα), αλλα οχι απαραιτητα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-05-13, 01:14
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Ρε παιδιά για να μην ανοίγω άλλο θέμα θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο.σήμερα πήρα κι ένα σύστημα αυτόματης αναπηρωσης νερού με την αντλία του τα floater του και τα σχετικά.έχετε καμιά ιδέα πως να στηρίξω τα floater πάνω στο ενυδρείο?διάβασα για κάτι floater sensor holder απο plexiglass αλλά δε βρίσκω πουθενά.πως τα στηρίζετε εσείς?επόσης η λογική των 2 floater είναι αν δεν δουλέψει το ένα να δουλέψει το άλλο κι έτσι να μην φτάσει η εξάτμιση στον πάτο.το αντίθετο όμως πώς μπορούμε να το αποφύγουμε?δηλαδή για κάποιο λόγο να κολίσουν τα floater κάτω με αποτέλεσμα η αντλία να δίνει συνέχεια νερό και να ξεχιλίσει το ενυδρείο.
-------------------------
Κάτι τέτοιο λέω

http://www.ebay.co.uk/itm/AUTO-TOP-O...item1e7ac99948

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 19-05-13 στις 01:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-09-13, 22:44
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Για να μην ανοίξω ξανά άλλο θέμα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.όταν πρωτοπήρα την όσμωση το μάιο μέτραγα tds 3 με tds βρύσης 170
Σήμερα μετά απο 4 μήνες και χρήση περίπου 20 λίτρων καθαρού νερού την εβδομάδα, μέτρησα tds 5.τι παίζει?αρχίζουν να τα φτύνουν τα πρόφιλτρα?κι αν ναι πότε να τα αλλάξω?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-09-13, 22:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καμια σχεση.
Αυτα μπορει να παιζουν με τοσο μικρη αποκλιση.
Ειτε απο το tds meter, ειτε γιατι δεν εχεις κανει flush, ειτε γιατι ανεβηκε το tds της βρυσης λιγο, ειτε λογω αλλαγης θερμοκρασιας, πιεσης κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-09-13, 22:55
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμια σχεση.
Αυτα μπορει να παιζουν με τοσο μικρη αποκλιση.
Ειτε απο το tds meter, ειτε γιατι δεν εχεις κανει flush, ειτε γιατι ανεβηκε το tds της βρυσης λιγο, ειτε λογω αλλαγης θερμοκρασιας, πιεσης κλπ
Α οκ ευχαριστώ!πάντως αν δω σιγά σιγά και σε βάθος χρόνου οτι ανεβαίνει το tds,σημαίνει οτι θα πρέπει να αλλάξω πρόφιλτρα και είμαι εντάξει ή οτι έχει αρπάξει και η μεμβράνη?δηλαδή αν σε 1 χρόνο μετρήσω tds 25 και αλλάξω πρόφιλτρα θα ξαναπέσει το tds στο 3 ή η ζημιά στη μεμβράνη θα έχει γίνει?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-09-13, 23:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι, δεν θα περιμενεις να χαλασει η μεμβρανη (οταν θα δεις να ανεβαινει συνεχως το tds) για να αλλαξεις προφιλτρα.
Τα προφιλτρα τα αλλαζεις οταν συμπληρωσουν τα λιτρα τους.
Αν ειναι πχ δυο ιντσων, ειναι για 7-8000 λιτρα συνολικα (καθαρα λιτρα ΑΟ + το βρωμικο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06784 seconds with 13 queries